Gönderen Konu: Civic FB7 LPG de titreme (silkeleme) sorunu Çözümü.  (Okunma sayısı 57994 defa)

erdalk

Ynt: Civic FB7 LPG de titreme (silkeleme) sorunu Çözümü.
« Yanıtla #50 : Nisan 07, 2014, 05:56:19 ÖS »

AAE71

• Timothy
Ynt: Ynt: Ynt: Civic FB7 LPG de titreme (silkeleme) sorunu Çözümü.
« Yanıtla #51 : Nisan 07, 2014, 06:56:27 ÖS »
AAE71, Geri dönüş yapılmaması hakkında ne söyleseniz doğrudur.
Dün BRC serviste USB den ayar konusunu yaptırdım. Hatta arkadaşlar Konya ile de konuştular. Henüz tam deneme imkanım olmadı.
Ancak, görüldüğü kadarıyla bu ayar eco olmayan araçlar için gibi duruyor. (İnşallah her iki tip için de geçerlidir)
Tam olarak deneyip fikir edinince neticeyi mutlaka paylaşırım. İyi pazarlar...
insallah hocam. Ben de cok merak ediyorum. Iki kisininki kesin duzeldi su ana kadar ama dedigim gibi birsuru kisiye gonderdim.

mustafah

« Yanıtla #52 : Nisan 08, 2014, 09:06:09 ÖS »
dosyanızı bende aldım ancak lpg ayarını 10000 bakımı ile birlikte yaptıracam inş... Sonuçları paylaşacam burada...

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #53 : Nisan 08, 2014, 09:55:09 ÖS »
dosyanızı bende aldım ancak lpg ayarını 10000 bakımı ile birlikte yaptıracam inş... Sonuçları paylaşacam burada...
insallah hocam. Bekliyoruz.

ismetmete

« Yanıtla #54 : Nisan 10, 2014, 09:07:39 ÖS »
AAE7, Bugün yaklaşık 170 km (Bursa-Yalova-Bursa) yolda kullandım. Sonuç; Keşke düzeldi diyebilseydim. Hiç bir şey farketmedi
maalesef... Dönüşte tekrar eski uygulamaya aldılar. Neyse... ilginize çok teşekkür. Denemeseydik aklımızda kalırdı. Ancak servisteki teknisyenler de söylüyor. Eco olmayanlarda genelde çözüm oluyor.  Eco araçlarda pek çözüm bulunamıyor diye. Ben de birilerine gerekir diye USB'yi onlara bıraktım. Hayırlısı...Tekrar sağolun...

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #55 : Nisan 10, 2014, 10:01:11 ÖS »
AAE7, Bugün yaklaşık 170 km (Bursa-Yalova-Bursa) yolda kullandım. Sonuç; Keşke düzeldi diyebilseydim. Hiç bir şey farketmedi
maalesef... Dönüşte tekrar eski uygulamaya aldılar. Neyse... ilginize çok teşekkür. Denemeseydik aklımızda kalırdı. Ancak servisteki teknisyenler de söylüyor. Eco olmayanlarda genelde çözüm oluyor.  Eco araçlarda pek çözüm bulunamıyor diye. Ben de birilerine gerekir diye USB'yi onlara bıraktım. Hayırlısı...Tekrar sağolun...
cok uzgunum hocam. Keske duzelseydi.. sizi cok iyi anliyorum. Fiestam vardi gul gibi. Silkelemesini cozemedigim icin gidip sifir almistim.

kengerleee

« Yanıtla #56 : Nisan 27, 2014, 01:19:11 ÖÖ »
arkadaşlar merhaba,
yaklaşık 20 günlük civic eco otomatik kullanıcısıyım..
aracı aldığım günden beri bahsi geçen şekilde titreme  ile sinirlerim allak bullak oldu..
Sonunda dayanamayıp 1000 km dolmadan servise gittim.. Serviste sürüş esnasındaki verilere göre ayar yaptılar.. ince ayar diye tabir ettikleri olaydan sonra bile hala tekleme yapıyordu..
Zavolli bayisi olan bi arkdaşım saolsın sorunumu çözmek için diğer bayileri (zavoli) aradı.
Kendilerinin belirttiği aynen şöyle;

Geçen hafta 2 adet Civic ten brc söküp zavoli taktık..
Zavoli ekstra bir aparat takarak (ateşleme sırasının iptal ederek) titreme sorununu çözmüş. Titreme sorununa brc de kafa atıyordu araç, şimdi hiç bir sıkıntı yok diye belirttiler..
Ayrıca dediğine göre zavoli takılan araçlarda da artık honda garantiyi bozmuyormuş die belirtti...

Sinirden kaç gündür elim ayağım titriyor.. Bu sorunu çözemeyecekelerse bu aracın satışı durdurulmalı...
Bu resmen Hondanın ayıplı malı...

ldeniz

« Yanıtla #57 : Mayıs 06, 2014, 07:20:21 ÖS »
hocam iyi günler. bende de sizinki gibi 2013 otomatik brc kitli eko olmayan model var. benim sorunum sizinkine benzeyen bir sorun. servis çözemiyor normal diyor. araç hem lpgde hemde benzinde devir saatinde herhangi bir değişiklik olmadığı halde rolanti halindeyken silkeleme ve titreme oluyor. sorunun çözümü için mail atarsanız bir deneme yapacağım. şimdiden teşekkür ederim. mail adresim: ldeniz@outlook.com

efemera464

« Yanıtla #58 : Mayıs 07, 2014, 01:03:14 ÖS »
Hocam dosyayı bana da gönderirmisiniz? efemera464@hotmail.com

mustafah

« Yanıtla #59 : Ağustos 30, 2014, 11:30:16 ÖS »
Konu uzun zamandır askıda kalmış, kendi durumum hakkında bilgilendirme yapmak istedim, AAE71 isimli arkadaşın dosyası ile HONDA BORA servisine gittim ama farklı aracın ayarlarını uygulamanın doğru olmayacağı, aracın benzindeki verilerini LPG ne kadar taklit edebilirse sürüşün o kadar stabil olacağını anlattılar. Velhasıl BRC-LPG ayarlama programı açık iken verilen görevli ile yol ayarına çıktık ve 10 dk.ye yakın ara sokaklarda ve ana yolda benzinde gezdik. BRC-LPG ayar programında benzinde iken motorun farklı yüklerdeki verileri harita halinde ortaya çıktı. LPG moduna aracı geçirip benzer güzergahta yine 10 dk. dolandık ve LPGde oluşan harita ile benzindeki haritanın uyumluluğuna bakıldı. Görevli aracımın düşük yükte LPGde hafif fakir karışımda olduğunu belirtti ve programda yaptığı ayarlamalar ile LPG haritasını mümkün derece benzin ile eşleştirmeye çalıştı. Ayarlama sonrası tekrar yola çıktı ve o zıp zıp oluşan silkeleme olayı çok dikkat kesilmedikçe farkedilmez seviyeye düştü. Ayar sonrası 150 km.ye yakın yol yaptım özellikle ve eski ile arasında inanılmaz fark var. İnş durum böyle gider diye dua ediyorum :D Anlayacağınız ayar aracın benzindeki davranışına ne kadar yakın yapılırsa o kadar pürüzsüz sürüş ortaya çıkıyor. Açıkça şu anda olayın montaj dışında birazda ayarlamayı yapan ustanın hassas ayar derecesine bağlı olduğunu düşünüyorum.

AAE71

• Timothy
Ynt:
« Yanıtla #60 : Ağustos 31, 2014, 02:23:29 ÖÖ »
Mustafa bey aynen dediginiz gibi olay. Hassas ayara bakiyor. Ama usta bulamayan kisiler icin bu dosyayi gonderiyorum. Belki tutar diye. Zaten kime gonderdiysem uyardim. Kesinlikle eski ayari kaydettirip bunu yukleyin diye.

ismetmete

« Yanıtla #61 : Eylül 12, 2014, 02:36:12 ÖS »
Öncelikle, inşallah sizin araçtaki problem kökten çözülmüştür...
Ben de Donanım Haberde, 2A Mühendisliğin bir yazılımının olduğunu okuyunca, yazılımı Bursa'da yüklettim.
Şimdilik deniyorum. Henüz bir fikir edinemedim. Yani çok hafif teklemeler var. Ama ileride ne olur bilmiyorum.
Çözülmez ise ve Ankara Bora'nın ayar sistemi çözüm olursa, çaresine bakacağız artık.
Sonucu yazarsınız herhalde, ama çözüldü bu iş diye yazarsanız sevinirim.........
Ben de bir süre deneyip neticeyi paylaşırım...

ismetmete

« Yanıtla #62 : Ekim 04, 2014, 08:31:14 ÖS »
2A Mühendisliğin  yazılımı mevcut yazılımdan daha kötü. Tekrar eski yazılımı yükletmem gerekecek.
Mustafah, sizin durum nedir. Ankara Boranın yazılımı çözüm oldu mu...
« Son Düzenleme: Ekim 04, 2014, 08:32:31 ÖS Gönderen: ismetmete »

By_emre

« Yanıtla #63 : Ekim 04, 2014, 10:01:19 ÖS »
Merak ettiğim nokta bu sorun Diğer Lpg sistemlerinde yapıyor mu ?

ismetmete

« Yanıtla #64 : Ekim 14, 2014, 10:50:45 ÖS »
Mustafa bey iyi akşamlar,
Önümüzdeki günlerde bir kaç gün için Bursa'dan Konya'ya gidip geleceğim.
Sizden bir haber çıkmadı. Ankara Boradan olumlu netice alabildi iseniz, dönüşte
Ankara üzerinden gelip Boraya uğrayabilirim. Selamlar...

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #65 : Ekim 15, 2014, 10:49:48 ÖÖ »
Mustafa bey iyi akşamlar,
Önümüzdeki günlerde bir kaç gün için Bursa'dan Konya'ya gidip geleceğim.
Sizden bir haber çıkmadı. Ankara Boradan olumlu netice alabildi iseniz, dönüşte
Ankara üzerinden gelip Boraya uğrayabilirim. Selamlar...
Konyaya ugramisken benim Lpg ciye gidelim.

ismetmete

« Yanıtla #66 : Ekim 15, 2014, 10:01:50 ÖS »
Hemşehrim, ilginize çok teşekkür ederim. Ancak hatırlarsanız, sağolun, yolladığınız yazılımı ben de Bursa'da denemiş, ancak sonuç alamamıştım...Tekrar denemenin pek yararı olmaz herhalde. Ankara Borada yapılan işlem mantıklı gibi geliyor.
Tabii, Mustafa beyden olumlu bir netice gelirse...

emre16

« Yanıtla #67 : Ekim 15, 2014, 10:37:17 ÖS »
Bizim vtec2de de aynı sorun var BRC lpg kiti var.Sorun dikkatimi çekiyordu fakat üstüne düşmedim konuyu burda görünce anladım. Özellikle 3 ten 2 ye hızlı geçtiğinde yapıyor ve devir 2.000 altındayken   gaz verdiğinizde boşluk hissediyorum...

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #68 : Ekim 16, 2014, 11:18:57 ÖÖ »
Hemşehrim, ilginize çok teşekkür ederim. Ancak hatırlarsanız, sağolun, yolladığınız yazılımı ben de Bursa'da denemiş, ancak sonuç alamamıştım...Tekrar denemenin pek yararı olmaz herhalde. Ankara Borada yapılan işlem mantıklı gibi geliyor.
Hocam buraya geldiginizde benim ayari atmayacaklar. Sizin araca ozel ayar yapacak benim titremeyi kesen usta

By_emre

« Yanıtla #69 : Ekim 16, 2014, 11:37:59 ÖÖ »
Bizim vtec2de de aynı sorun var BRC lpg kiti var.Sorun dikkatimi çekiyordu fakat üstüne düşmedim konuyu burda görünce anladım. Özellikle 3 ten 2 ye hızlı geçtiğinde yapıyor ve devir 2.000 altındayken   gaz verdiğinizde boşluk hissediyorum...

vtec 2'lerde sorun yok ustanıza gidin ve problemi söyleyin.

ismetmete

« Yanıtla #70 : Ekim 16, 2014, 02:28:03 ÖS »
Tamam. Konya'ya gelişim kesinleşince bi zahmetim olur artık...Selamlar...

mustafah

« Yanıtla #71 : Ekim 28, 2014, 08:47:07 ÖS »

Kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm, Keşke özel mesaj atsaydınız. Aracıma Bora'da yapılan özel bir işlem yok, usta sadece motora farklı yükler verip yol ayarı yaptı, aracım düşük motor yükünde fakir karışımda kalıyormuş onu benzine mümkün derece benzin ayarı ile paralel yapmaya çalıştı, özel bir yazılım yüklenmedi. Aracımın durumu da şimdilik fena değil, eskisi gibi hissedilir silkeleme yapmıyor, arada silkeleme gibi hissettiğim durumlarda aracı benzine alıyorum onda da daha hafifte olsa var, bu VTEC sisteminin aktif-pasif konuma geçişi sarsıyor aracı maalesef. Dikkat etmeyince pekte sallamıyorum açıkça. Benim tavsiyem iyi bir usta ile subap ayarı sonrası istediğiniz seviyeye gelene kadar aracı ayarlatmaya çalışın.

ismetmete

« Yanıtla #72 : Ekim 31, 2014, 05:33:02 ÖS »
Subap ayarı sonrası LPG ayarını öneriyorsunuz. Bu yeni bir konu. Sizde subap ayarı da yapıldı mı.
Bu benim de aklıma gelen bir şeydi.
Şöyle ki bir önceki aracım 2005 civicde LPG ile kullanımda 40.000 km sonra rölantinin bozulması
üzerine serviste subap ayarı yapılmış (2. ve 4. silindire ait subaplarda sıkışma olmuş dendi) ve problem çözülmüştü.
Gerçi burada mesele başka. Ama yine de LPG kullanımı ile subapların çalışma rejimi arasında eksi yönde bir bağ
olduğu biliniyor...

mustafah

« Yanıtla #73 : Ekim 31, 2014, 08:23:31 ÖS »
Subap ayarı sonrası LPG ayarını öneriyorsunuz. Bu yeni bir konu. Sizde subap ayarı da yapıldı mı.
Bu benim de aklıma gelen bir şeydi.
Şöyle ki bir önceki aracım 2005 civicde LPG ile kullanımda 40.000 km sonra rölantinin bozulması
üzerine serviste subap ayarı yapılmış (2. ve 4. silindire ait subaplarda sıkışma olmuş dendi) ve problem çözülmüştü.
Gerçi burada mesele başka. Ama yine de LPG kullanımı ile subapların çalışma rejimi arasında eksi yönde bir bağ
olduğu biliniyor...

LPG kullanımı zamanla subap ayarını bozuyor kesinlikle! Normal Civiclerde 40binde tavsiye edilen subap ayarını LPG'li kullanımda fabrika 20binde tavsiye ediyor.
Benim aracımda subap ayarı yapılmadı ama ayar için gittiğimde bariz silkelemelerin subap ayarı ile ilişkili olabileceğini de söylediler. Usta aracımı benzinde kullandıktan sonra subap ayarında sorun olduğunu düşünmeyip LPG ayarına yöneldi. Başka bir forumda mersindeki bir civic sahibinin sıfır aracı subap ayarsız çıkmıştı :) O kişi için subap ayarı ile hassas bir LPG ayarı ile sorun çözülmüştü. Bu nedenle tavsiye ettim.
İlave olarak 2 günden beri aracımın LPGsi bittiği ve nedense almaya üşendiğimden :D benzinle geziyordum ve bugün dikkat ettiğimde düşük devirlerdeki silkelemeler benzinde de neredeyse LPG ile aynı seviyede var.
Kısacası bu FB7 Eco grubu araçlarda 1500 devir civarında VTEC on/off hissettiriyor kendini kaçış yok, optimum ayar ile çok hafifliyor o kadar. Benim nacizane görüşlerim bunlar :)

ismetmete

« Yanıtla #74 : Ekim 31, 2014, 10:35:08 ÖS »
En sağlam bilgi ve değerlendirmeler sizde...
20.000 bakımdaki subap ayarına kadar devam edelim bakalım...Durum ne gösterir.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2014, 10:37:53 ÖS Gönderen: ismetmete »