Gönderen Konu: Bozuk Yolda Ön Taraftan Gelen Sesler  (Okunma sayısı 15078 defa)

salem

Bozuk Yolda Ön Taraftan Gelen Sesler
« : Eylül 08, 2010, 05:05:01 ÖS »
Selam arkadaşlar. 98 model 1.4 is sedan aracımın ön tarafından sesler geliyor. Yaklaşık iki ay önce yetkili servise 160 bin bakımı için gittim ve ustaya test sürüşü yapmasını istedim. Asfaltta her hangi bir sesin gelmediğini sitabilize yola çıktığımda her iki teker tarafından lıkır lıkır sesler geldiğini söyledim. Usta test sürüşünden sonra aracın ön düzenine baktı ve acil bir durum yok dedi. Ama benim içim rahat etmedi tabii. Asfaltta ses yok bozuk yolda ise sesler bariz bir şekilde duyuluyor. Aslında canımı sıkıyor bu durum. Bir arkadaşım baktı ve kendisinde de aynı durumun olduğunu söyledi. yanlış hatırlamıyorsam bana salıncak burcu mu yoksa takozlarla ilgili bir şey dedi. Viraj denge lastiklerinden kaynaklanabilir mi? Servise götürsem maliyeti ne olur. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

cobra34

Ynt: Bozuk Yolda Ön Taraftan Gelen Sesler
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2010, 05:33:14 ÖS »
bu kadatr basit bi işlem için yetkili servise gidip paranı çöpe atma.basit bi ön düzenci nedenini bulabilir.olsa olsa rot mili rot başı-viraj lastiğidir.en son ve en zayıf ihtimal direksiyon kutusudur

salem

« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2010, 01:07:24 ÖS »
Viraj denge lastiklerini değiştirirsem problem çözülür mü? Yetkili serviste bu lastiklerin fiyatı nekadardır? Yan sanayi olanlarının tanesi 5-6 lira civarında. Bir de direksiyonu sağa ve sola çevirdiğimde ön taraftan tıkırtıya benzer sesler geliyor. Kontağı açıp direksiyonu sağlı ve sollu çeviriyorum bu lık lık sesler geliyor. Yok sa ben mi abartıyorum.

salem

« Yanıtla #4 : Eylül 12, 2010, 08:59:19 ÖS »
Sanırım ilgilenen yok. Sağlam bir ön düzenci bulursam Erzurum'da ona göstereceğim arabayı. Bakalım ne diyecek. Bu konuda sizlerden yardım bekliyorum.

salem

« Yanıtla #5 : Eylül 14, 2010, 05:45:31 ÖS »
Değerli arkadaşlarım. Her halde ben problemi iyi anlamatım. İlk sıkıntıyı yazayım. Aracımın direksiyonunu motor çalışır veya stop halinde iken sağa ve sola hızlı bir şekilde çevirdiğimde lık lık  sesler geliyor. Ayrıca bozuk yola girdiğimde ön tekerlerin tarafından lılır lıkır sesler geliyor. Bu gün sanayiye götürdüm ustaya gösterdim. Aracına biz bakamayız dedi. Direksiyondan gelen sesi dinlettim mafsaldan ya da direksiyon burçlarında kaynaklana bilir dedi. Sen en iyisi Erzurum'a götür dedi. O kolay iş ama Erzurum'da kime götüreceğim. Yetkili servise mi? Ön düzenciye mi? Nereye bilemiyorum. Yardım edecek arkadaş yok mu. Yetkili servis viraj denge lastikleinin tanaesin 20 TL dedi. Sonuç itibariyle raasgele biryere götürmek istemiyorum. İşini sağlam yapan ve aynı zamanda dürüst birine gitmemiz lazım.

salem

« Yanıtla #6 : Eylül 15, 2010, 09:21:20 ÖS »
Arkadaşlar ilgilenen yok mu? Hondalarınızı bukadar övüyorsunuz -haklı olarak tabi- ama yardımcı olmuyorsunuz.

mertxtreme

« Yanıtla #7 : Eylül 17, 2010, 10:11:02 ÖÖ »
Bende de aynı problem var direksiyon dediler. Yaptırmayı bekliyor:)

serkansobe

« Yanıtla #8 : Eylül 17, 2010, 10:14:52 ÖÖ »
butür ön düzen problemlerini halletmek çok basit. önce bi rot-balance cıya gidiyosun makinaya bağlatıp tespit ettiriyosun zaten orada ne sıkıntın varsa hepsini söylüyor sana. ön düzencinede gidip tespit ettirdiğin sorunlarını anlatıyosun. ön düzencin gerisini hallediyo. sıkıntı yapmaya gerek yok bu işlemler kolay

cobra34

« Yanıtla #9 : Eylül 17, 2010, 11:47:32 ÖÖ »
Sanırım ilgilenen yok. Sağlam bir ön düzenci bulursam Erzurum'da ona göstereceğim arabayı. Bakalım ne diyecek. Bu konuda sizlerden yardım bekliyorum.

kardeşim ilgilemnen yok diyosun.daha nasıl ilgilenelim aracını bi ön düzenciye götür sıkıntını anla diyoruz sen hala ilgilenen yok diyosun :)

fzthgosm

« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2010, 05:50:30 ÖS »
bozuk yolda lık lık eden sesler genelde ön z rotlardan olur.durduk yerde iken gelen sesler direksiyon kutusundan olur.bende senin düştügün hataya düştüm 99 civicimde seslerden huylandım servise çektim bana 2006 senesinde 1300 tl hesap çıkardı.yazdıgı parçalar rot,rot kolu,rot mili,alt tabla burçlar,viraj kol lastikleri,arka travest takozu,rotiller.ben bunların hepsini parcatreni.com denen bir siteden o zaman 160-170 tl ye aldım 100 tl de işçilik verdim dışardan değiştirdim yapan usta birçok parçanın değişmesine gerek olmadıgını ancak taktıgını yinede rotilleri takmayarak geri idae etti.anlayacan servis önüne gelen herşeyi yazar.ön düzenciye git değişmesi gerekenleri onlar daha iyibilir.birde o arabanın ve o km ye gelmiş versiyonlarında olması muhtemel ve normal olan sesler.çok kafaya takma o kasalar öyle.acil olan neyse onu değiştir gerisine boşuna masraf etme

salem

« Yanıtla #11 : Eylül 19, 2010, 11:42:12 ÖÖ »
Selam arkadaşlar. Erzurum'da ikamet ediyorum. 98 model civic sedan aracımda da bemzer sesler gelmeye başladı. Alt takımlardan ve direksiyonu sağa ve sola çevirdiğimde sesler geliyor. Dün rot balanstıya götürdüm. Problemi söyledim. Arabayı inceledi ve elime bir liste verdi.
1-Rot başları
2-Rot milleri
3-Tabla burçları
4-Rotiller (kontrol)
5-Direksiyon kutusu tamiri
 "-Ustam. Dedim. Sen bana çok maliyet çıkardın. Neyse ilk önce yetkili servise bir uğrayayım dedim. Selam verdik ve içeri girdik. Rotbalansçının listesini verdik. Durumu anlattık. Rotillerde değişirse toplam parça maaliyeti 2 bin 200 TL tutar dediler. Direksiyon kutusu tamiri içinse çok sıkıntılı tamiri oldukça zor dediler. Bir de tabla burçu ayrıca satılmıyormuş. Tablanın komple değiştireleceğini söylediler. Ben de onlara dedim ki: "-Sizin hesabınıza göre arabayı hemen satmam gerekiyor. Güldüler. Ha bir de rot balansçı abi dedi aracın ön takımları tamamen orjinal. Yani fabrika çıkışı. Hiç değişmemiş dedi. Bu yaştaki araç fazla bile dayanmış dedi.
Ben de Ankara'dan Hüseyin Özdemir (Bar Honda) 'i aradım. Durumu anlattım. Hocam dedi bunlar araba mı satıyorlar san dedi. Ne yapalım diye sordum. Hocam dedi . Cebine bin lira koy ve Ankaraya gel dedi. Şimdi soruyorum arabamı satıp üst kasasını mı alayım yoksa tamirini yaptırıp bineyim?

---caner---

« Yanıtla #12 : Eylül 19, 2010, 12:05:30 ÖS »
ön takım için arabamı satılır ya.gidin yan sanayi parçalarla toplayın 300-400 e biter en az 2 sene daha binersin

cobra34

« Yanıtla #13 : Eylül 19, 2010, 02:02:56 ÖS »
Selam arkadaşlar. Erzurum'da ikamet ediyorum. 98 model civic sedan aracımda da bemzer sesler gelmeye başladı. Alt takımlardan ve direksiyonu sağa ve sola çevirdiğimde sesler geliyor. Dün rot balanstıya götürdüm. Problemi söyledim. Arabayı inceledi ve elime bir liste verdi.
1-Rot başları
2-Rot milleri
3-Tabla burçları
4-Rotiller (kontrol)
5-Direksiyon kutusu tamiri
 "-Ustam. Dedim. Sen bana çok maliyet çıkardın. Neyse ilk önce yetkili servise bir uğrayayım dedim. Selam verdik ve içeri girdik. Rotbalansçının listesini verdik. Durumu anlattık. Rotillerde değişirse toplam parça maaliyeti 2 bin 200 TL tutar dediler. Direksiyon kutusu tamiri içinse çok sıkıntılı tamiri oldukça zor dediler. Bir de tabla burçu ayrıca satılmıyormuş. Tablanın komple değiştireleceğini söylediler. Ben de onlara dedim ki: "-Sizin hesabınıza göre arabayı hemen satmam gerekiyor. Güldüler. Ha bir de rot balansçı abi dedi aracın ön takımları tamamen orjinal. Yani fabrika çıkışı. Hiç değişmemiş dedi. Bu yaştaki araç fazla bile dayanmış dedi.
Ben de Ankara'dan Hüseyin Özdemir (Bar Honda) 'i aradım. Durumu anlattım. Hocam dedi bunlar araba mı satıyorlar san dedi. Ne yapalım diye sordum. Hocam dedi . Cebine bin lira koy ve Ankaraya gel dedi. Şimdi soruyorum arabamı satıp üst kasasını mı alayım yoksa tamirini yaptırıp bineyim?
bence: aracının direksiyon kutusuna elletme ayrıca tutup erzurumdan ankaraya ön takım yaptırmaya gitmek komik bir durum..
çok basit bir işlem için ne araba satılır ne ankaraya gidilir.
bu dediğin işler 500-600 tl ye kayseride biter..

gokhan_syn

« Yanıtla #14 : Eylül 19, 2010, 11:10:29 ÖS »
dostum aynı sıkıntılar bende de vardı mınık mınık lıkırtı gittikçe artmaya basladı on takım için ustama gttm on takım beton gbi dedi :)sıkıntı direksyon kutusunda bı ayar yaptılar  tık yok sana da tavsiyem ii bi ustaya gtr arabanı herkeze elletme sıkıntı yuzde 70 dreksıyon kutusu basın ağrımaz yanı

d_senol7

« Yanıtla #15 : Eylül 20, 2010, 06:07:45 ÖS »
sorun viraj demiri askı rotları tanesi 20 lira 2 tanesi 40 20 de işçilik tıkırtının tıııı sı yok işlem süresi 10 dk.

knight029

« Yanıtla #16 : Eylül 22, 2010, 03:59:14 ÖS »
Arkadaşım aynı sorun bende de vardı kafayı yedim aracı baktırmadığım yer kalmadı.Sorunun kesinlikle direksiyon kutusu ! Yenisini almayacaksan,Sökülüp boşluğunun alınması gerekiyor ortalama bir gününü alacaktır.Ben İstanbul'dayım bana toplam maliyeti 100 lira oldu.Yalnız sesten kurtulacaksın ama direksiyonun biraz ağırlaşacak haberin olsun.

salem

« Yanıtla #17 : Ekim 03, 2010, 10:48:42 ÖÖ »
Sağolun arkadaşlar. Erzurum' da başka bir servise götürdüm. Tanıdık arkadaşlardı. Problemi söyledim. Ön düzeni iyice incelediler. Sol taraf tot başı ve rot milinin, sağ tarafta ise rot başının değişmesi gerktiğini söylediler. Ayrıca direksiyon körükleri kopmuştu. Sözün kısası işçilik dahil 190 TL ye hallettiler. Sesler büyük oranda kesildi. Direksiyon kutusuna ise hocam elltme dediler. 2008 opeller de bile direksiyondan ses geliyor dediler.

fzthgosm

« Yanıtla #18 : Ekim 03, 2010, 07:55:48 ÖS »
salem nickli arkadaşım bir konu açıyorsun ve derdini problemini yazıyorsun cevap bekliyorsun ama gelen cevaplara hiç itimat etmiyorsun.sana neler olacagını ve neler yapman gerektigini yazdım maliyetide verdim.ancak sen hala ısrarla bildigini yapıyorsun ve canını boşuna sıkıyorsun.daha önce attıgım msja bak ve sonra neler yapmışın onları degerlendir.

salem

« Yanıtla #19 : Ekim 04, 2010, 07:32:00 ÖÖ »
Dostum bana biraz haksızlık yapmıyor musun. Senin dediğin gibi ön düzenciye gittim ve acil olarak değiştirilmesi gereken parçaların bunlar olduğunu söylediler. Şuan aracımda bir sıkıntı yok. Yani yetkili servis senin dediğin gibi önüne gelen herşeyi yazıyor. Sen bana nasıl davrammam gerktiğini söyledin ben de öyle yaptım işte. Araçta ses yapan yerleri bana da gösterdiler. Rot millerinde ve rot başlarında boşluk vardı ve bozulmuşlardı. Öncelikle onları değiştirdim. Yol gösterdiğin teşekkürler.