Gönderen Konu: antfriz hakkında bilgi  (Okunma sayısı 13746 defa)

karapilot

Ynt: antfriz hakkında bilgi
« Yanıtla #25 : Aralık 16, 2010, 09:58:03 ÖÖ »
yani bilim deyince sizin aklına gelen ne ki?

Adem YILMAZ

« Yanıtla #26 : Aralık 16, 2010, 10:05:49 ÖÖ »
Bilimsel analizler bazen tutarlı olmadıgı oluyor. Bilimin yanıt bulamadıgı bir çok soru var. Bilim demiş ki antifiriz suyu en fazla 3 yıl kullanılmalı ben bunu bilmeden 6 senedir deiştirmedim,tahmin ediyorum ki ölçüm yapsam saglam cıkacaktır. Yani ,bazen söylenen ile uygulama farklı olabiliyor.

karapilot

« Yanıtla #27 : Aralık 16, 2010, 10:42:51 ÖÖ »
bu 6 yıllık kullanım sonucu sağlam kalan antifrizin de mutlaka bir bilimsel açıklaması vardır. tabiki dediğiniz gibi yanılabilir bilim ama dünya da en güven görmüş gerçek te bilimdir.

Adem YILMAZ

« Yanıtla #28 : Aralık 16, 2010, 10:53:26 ÖÖ »
bu 6 yıllık kullanım sonucu sağlam kalan antifrizin de mutlaka bir bilimsel açıklaması vardır. tabiki dediğiniz gibi yanılabilir bilim ama dünya da en güven görmüş gerçek te bilimdir.

Hmm, Güzel cevap..pes

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Aralık 16, 2010, 11:24:17 ÖÖ »
Radyatörün alt kısmında tahliye tıpası vardır. Plastik bir tıpa. Ulaşmak civiclerde biraz zor. O nedenle benim sana tavsiyem radyatörden motora giden hortumu sökmen. Motor tarafından sökülmesi kolaydır. Böylece rahatlıkla tahliye yapabilirsin.
Birde tüm arkadaşlara hatırlatmak isterim ucuz antifreez alıp başınıza iş açmayın. Özellikle modelli bir araca sahipseniz kırmızı antifreez almanızı öneririm.
Ben mobil'in antifreezini kullanıyorum. Gerçi bende mobil takıntıdır. Motor yağım, hidroliklerim hepsi mobil'dir.
Fiyat olarakta bilginiz olsun diye söyleyeyim;
Normal Antifreez 3 LT - 15 TL
Kırmızı Antifreez 3 LT - 35 TL civarındadır.

kayaci26

« Yanıtla #30 : Aralık 16, 2010, 07:01:10 ÖS »
Radyatörün alt kısmında tahliye tıpası vardır. Plastik bir tıpa. Ulaşmak civiclerde biraz zor. O nedenle benim sana tavsiyem radyatörden motora giden hortumu sökmen. Motor tarafından sökülmesi kolaydır. Böylece rahatlıkla tahliye yapabilirsin.
Birde tüm arkadaşlara hatırlatmak isterim ucuz antifreez alıp başınıza iş açmayın. Özellikle modelli bir araca sahipseniz kırmızı antifreez almanızı öneririm.
Ben mobil'in antifreezini kullanıyorum. Gerçi bende mobil takıntıdır. Motor yağım, hidroliklerim hepsi mobil'dir.
Fiyat olarakta bilginiz olsun diye söyleyeyim;
Normal Antifreez 3 LT - 15 TL
Kırmızı Antifreez 3 LT - 35 TL civarındadır.

paylaşım için teşekkürler...

Bende mobil in kırmızı antifrizini tercih ediyorum ve her ne olursa olsun 2 - 3 yılda yenisi ile değişmesi gerektiğine inanıyorum...

vtec05

« Yanıtla #31 : Aralık 17, 2010, 02:21:02 ÖS »
Eski tip antifrizler mavi, yeni tipleri kırmızı renkte arkadaşlar. Kırmızı olanını kullanın.
bizmkiler mavi demi abi....

OZAlper

« Yanıtla #32 : Aralık 17, 2010, 07:08:03 ÖS »
Eski tip antifrizler mavi, yeni tipleri kırmızı renkte arkadaşlar. Kırmızı olanını kullanın.
bizmkiler mavi demi abi....
Kırmızı olanlardan koydurun arkadaşlar!

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Aralık 17, 2010, 07:47:44 ÖS »
mavi, yeşil renkleri var. O biraz üreticilerin fantazisine bağlı. Ama kırmızı o klasik antifrezlerden değil. Zaten yağcınız gerçekten işi bilen ve ticari ahlakı olan biriyse size aracınızın marka ve yaşını sorar. Benim yağcım "olmaz olum sen illa kırmızı alacaksın" diye diretiyor. Yaw ver anam babam antifirizi neyine gerek 90 model hondanın kırmızı antifiriz diye ısrar edince alabildim. :D

Ayrıca kırmızı antifirizlerin yaz aylarındaki performansıda güzeldir. Suya göre zor ısınır yaz aylarında. Hararet yapma işi biraz daha uzar.
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2010, 07:48:41 ÖS Gönderen: a_tunc »

tpmyo157

« Yanıtla #34 : Aralık 17, 2010, 08:11:06 ÖS »
mavi, yeşil renkleri var. O biraz üreticilerin fantazisine bağlı. Ama kırmızı o klasik antifrezlerden değil. Zaten yağcınız gerçekten işi bilen ve ticari ahlakı olan biriyse size aracınızın marka ve yaşını sorar. Benim yağcım "olmaz olum sen illa kırmızı alacaksın" diye diretiyor. Yaw ver anam babam antifirizi neyine gerek 90 model hondanın kırmızı antifiriz diye ısrar edince alabildim. :D

Ayrıca kırmızı antifirizlerin yaz aylarındaki performansıda güzeldir. Suya göre zor ısınır yaz aylarında. Hararet yapma işi biraz daha uzar.

bu kırmızı antifiriz kışın motorun daha hızlı ısınmasına katkısı varmı?

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 17, 2010, 08:17:52 ÖS »
Yok aslında. Bunu motor yağları gibi düşünebiliriz. Litresi 5 liralık yağlar mesela. Yazın fazla incelip, kışın zor ısınan ve koyulaşan yağlardır. Tam sentetik yağlar ise bunlara göre özelliği tüm şartlarda aşağı yukarı korumaktadır. Ve litre fiyatı diğer yağın 5-6 katıdır. Yani yazın zor ısınırken, kışında zor ısınıp üşürmüyüz diye düşünme. Zaten asıl amaç suyun ısınmasından çok, donmasını önlemektir. Bunlar biraz daha teknolojik. Nano teknoloji kadar olmasada tamamen laboratuar ortamında üretilerek hazırlanan ve içinde her mevsime göre tepkimeyi sağlayan katkılar var.

bu kırmızı antifiriz kışın motorun daha hızlı ısınmasına katkısı varmı?

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Aralık 17, 2010, 09:06:40 ÖS »
Eski antifirizler etilen glikol (etandiol) yada propan glikol karışımı ile üretiliyor. Yeni nesil kırmızılar ise HOAT yani hybrid organic asit technology olarak isimlendiriliyor.
Anam babam antifirizleri en fazla 2 kış kullanabiliyoruz. Sonra yenilemek gerekiyor. Bu antifirizler ise en az 100.000 ile 250.000 km arasında değişen ömre sahipler. Üreticisine göre bu süre değişebiliyor. Ayrıca motordaki korozyona karşı da normal antifirizlerden çok üstünler. Yaz kış kullanılmalı diye düşünüyorum. Ben komple antifiriz dolduruyorum. Su eklemiyorum hiç. Sonuçta saf antifiriz -12 derecede donuyor. Ve ben konyada daha -12'yi görmedim. Size oranları vereyim ona göre karışımınızı yapın.
Hacimsel Karışım Oranı                                     Donma Sıcaklığı
%100 Su                                                      0 °C
% 90 Su + % 10 Glikol Karışımı Durumunda          -3 °C
% 80 Su + % 20 Glikol Karışımı Durumunda          -8 °C
% 70 Su + % 30 Glikol Karışımı Durumunda          -16 °C
% 60 Su + % 40 Glikol Karışımı Durumunda          -25 °C
% 50 Su + % 50 Glikol Karışımı Durumunda          -37 °C
% 40 Su + % 60 Glikol Karışımı Durumunda          -50 °C
% 30 Su + % 70 Glikol Karışımı Durumunda          <-50 °C
% 20 Su + % 80 Glikol Karışımı Durumunda          -45 °C
% 10 Su + % 90 Glikol Karışımı Durumunda          -28 °C
%100 Glikol karışım yani antifiriz                        -12

Arkadaşlar son bir tavsiyem ise aracınıze musluk suyu koymayın. Musluk suyunun içindeki maddeler antifirizin korozyonu önleme etkisini ve donma derecelerini değiştirebilmektedir.
Tamamen su ile doldurmaktansa katılımını saf su yada şu piyasadaki ütü sularından alıp katılımını da antifiriz koymanızı tavsiye ederim.
Kırmızı antifiriz içinde arkadaşlar motorunuza güvenmiyorsanız koymayın. Contaları eritmesi yada alüminyum motorlara zarar vermesi gibi bazı sorunlar yaşanmış. O yüzden benim gibi aracı eski olanlar normale devam etsin. Gerçi ben gözü kararttım. Bu kışı atlatayım sonra hemen kırmızıyla doldurcam. Şimdiki antifirizi temizleyici olarak kullanmış olurum artık.

melih2323

« Yanıtla #37 : Aralık 17, 2010, 09:10:56 ÖS »
Servisteki ustanın dediğine göre yeni civiclerdeki antifirz 100 bin km gidiyormuş bujiler ile birlikte

pasa35

« Yanıtla #38 : Aralık 18, 2010, 06:45:07 ÖÖ »
Servisteki ustanın dediğine göre yeni civiclerdeki antifirz 100 bin km gidiyormuş bujiler ile birlikte

kitapcıktada aynısı yazıyordu sanırım

chevasil

« Yanıtla #39 : Aralık 18, 2010, 08:39:27 ÖÖ »
ben castrol antifiriz aldım yeşil rengi 1 lt 7 tl uygun geldi.

vtec05

« Yanıtla #40 : Aralık 18, 2010, 10:14:24 ÖÖ »
peki her arabaya koya biliyormuyuz kırmızıyı

06FAT68

« Yanıtla #41 : Aralık 18, 2010, 01:39:41 ÖS »
koyarsınız tabi ama radyatörde çok çok hırpalanmışsa delebilir ben 93 si imde kırmızıdan şaşmıyorum sıkıntıda çekmiyorum

vtec05

« Yanıtla #42 : Aralık 18, 2010, 01:41:01 ÖS »
vtec 2 ye koyabilirmiyiz desem abi daha yeni sayılır :D

tpmyo157

« Yanıtla #43 : Aralık 18, 2010, 06:59:20 ÖS »
Eski antifirizler etilen glikol (etandiol) yada propan glikol karışımı ile üretiliyor. Yeni nesil kırmızılar ise HOAT yani hybrid organic asit technology olarak isimlendiriliyor.
Anam babam antifirizleri en fazla 2 kış kullanabiliyoruz. Sonra yenilemek gerekiyor. Bu antifirizler ise en az 100.000 ile 250.000 km arasında değişen ömre sahipler. Üreticisine göre bu süre değişebiliyor. Ayrıca motordaki korozyona karşı da normal antifirizlerden çok üstünler. Yaz kış kullanılmalı diye düşünüyorum. Ben komple antifiriz dolduruyorum. Su eklemiyorum hiç. Sonuçta saf antifiriz -12 derecede donuyor. Ve ben konyada daha -12'yi görmedim. Size oranları vereyim ona göre karışımınızı yapın.
Hacimsel Karışım Oranı                                     Donma Sıcaklığı

Arkadaşlar son bir tavsiyem ise aracınıze musluk suyu koymayın. Musluk suyunun içindeki maddeler antifirizin korozyonu önleme etkisini ve donma derecelerini değiştirebilmektedir.
Tamamen su ile doldurmaktansa katılımını saf su yada şu piyasadaki ütü sularından alıp katılımını da antifiriz koymanızı tavsiye ederim.
Kırmızı antifiriz içinde arkadaşlar motorunuza güvenmiyorsanız koymayın. Contaları eritmesi yada alüminyum motorlara zarar vermesi gibi bazı sorunlar yaşanmış. O yüzden benim gibi aracı eski olanlar normale devam etsin. Gerçi ben gözü kararttım. Bu kışı atlatayım sonra hemen kırmızıyla doldurcam. Şimdiki antifirizi temizleyici olarak kullanmış olurum artık.

teşekkürler hemşo faydalı bilgiler için konyalısın sanırım :)

kayaci26

« Yanıtla #44 : Aralık 28, 2010, 05:51:07 ÖÖ »
ANTİFRİZ HAKKINDA BİRAZ LAFLADIK SONRA KONU KISMEN HAVADA KALDI;

YETKİLİ AĞIZDAN YANİ HONDA YETKİLİ SERVİSİNDEN ve BAKIM KİTAPÇIĞINDAN EDİNDİĞİM BİLGİYE GÖRE ;

MOTOR SOĞUTMA SUYU BAŞLIĞI ALTINDA ELE ALINAN SIVI " 200.000 KM YADA 10 YILDA BİR, SONRAKİ HER 100.000 KM DE YA DA 5 YILDA BİR " ŞEKLİNDE DEĞİŞİR  TANIMLANMIŞ...

BÜTÜN ARKADAŞLARIN İLGİSİNE... BİLGİSİNE...

BU ARADA, GEÇEN SÜREDE ARACIN HERHNAGİ BİR SEBEPDEN DOLAYI SIVI KAYBINA UĞRAMAMIŞ OLMASI, EĞER UĞRADI İSE UYGUN SIVI İLE İKMAL EDİLMİŞ OLMASI ŞARTI DA VAR UNUTMAYALIM...

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Aralık 28, 2010, 06:00:15 ÖÖ »
Evet kardeş. Gonyalıyım :P
Kusura bakma cevap gecikti. Bugün gördüm bu topic'e yazılanları.
Hacimsel Karışım Oranı                                     Donma Sıcaklığı

teşekkürler hemşo faydalı bilgiler için konyalısın sanırım :)

tpmyo157

« Yanıtla #46 : Aralık 28, 2010, 09:10:44 ÖÖ »
önemli değil sende k leri g yapıyosan tam goca gonyalısın desene :)

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Aralık 28, 2010, 09:46:35 ÖÖ »
gündelik konuşmalarda k'ler yine K. Sıkıntı yok ama iş konya'ya gelince birden Gonya oluveriyor. Bende anlamadım. Sanırım toprak çekiyor :D

tpmyo157

« Yanıtla #48 : Aralık 28, 2010, 12:08:32 ÖS »
:)