Gönderen Konu: Amortisör ömrü...  (Okunma sayısı 8366 defa)

integtant_83

Amortisör ömrü...
« : Mart 05, 2010, 08:48:43 ÖS »
Amortisörün ömrünün tükendiğinin belirtileri nelerdir? Aracımı aldığımda daha önce amortisörlerinin değişip değişmediğini bilmiyorum,kilometresi 110 bin. Hafif bir engelde  ön lastiklerden "lokurdu"lar geliyor yani sanki o bölgede biri tahtayla alttan vuruyormuş gibi tok ses geliyor tekerlerden özellikle sol taraftan.Ayrıca düzgün olmayan şehiriçi yollarda araba fazla sektiriyor lastikler iyi olmasına rağmen. Bir usta amörtisör değişimi dedi ama bilemiyorum. Değişirse hepsi mi değişir bu amortisörün,maliyeti ne olur? Yorumlarınızı bekliyorum, saygılar..

escapade

Ynt: Amortisör ömrü...
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2010, 08:56:51 ÖS »
amartisörün patlaksa en küçük kasisten hızlı geçseniz torpidodan bile hissederseniz.eğer amartisörünüz patlaksa o şekilde fazla gezmeyin çukurlara sert girdikçe araca zarar sonuçta.hepsini değiştirmene gerek yok.ama takım halinde değiştirmen bence daha iyi olur.orjinalleri pahalı ama farklı markalar var fiyatlarıda değişken.online yedek parça satan yerlerden öğrenebilirsin.

23korg23

« Yanıtla #2 : Mart 05, 2010, 09:03:00 ÖS »
arkadasım emin olmadan amartisör alma sakın.. benzer bi durum bendede oldu amartisör dediler ama kendi ustamı aradım dedi amartisör değildir.. rot kolunu değiştirdik düzeldi

cobra34

« Yanıtla #3 : Mart 05, 2010, 09:06:33 ÖS »
aracın kabutuna sıkı bi şekilde çök.bi kaç kez bas bırak.eğer sen basıp bıraktıktan sonra hareket ederse amartisör pert olmuş demektir..

escapade

« Yanıtla #4 : Mart 05, 2010, 09:15:28 ÖS »
amartisörün bağlı olduğu kulenin orda amartisörün somun ve civatası var onun üstüne elinini koyarsın sonra bir kaç basarsın elinle hisseceğin bir vuruntu varsa amartisör patlaktır.Zaten teker ile davlumbazın arasından baktığında amartisorün parlak demirinde yağ,beyaz rekli bişi görürsen de patlak demektir.ne biliim esnetme esnasında çok kolay esner.
buna benzer ses birde viraj cubuğunun araç şasesine bağlandığı yerdeki lastik takozlar var 2 adet bunların özelliğini yitirmesinden de  kaynaklanır.

alp55

« Yanıtla #5 : Mart 06, 2010, 08:17:02 ÖÖ »
kardeş rot-balansçıya göster, rotundan eklerdeki lastik burç ve takozlara kadar bilgilidirler, olmadı amortisör tamircisine göster kontrol ettir

integtant_83

« Yanıtla #6 : Mart 06, 2010, 09:40:38 ÖS »
aracın kabutuna sıkı bi şekilde çök.bi kaç kez bas bırak.eğer sen basıp bıraktıktan sonra hareket ederse amartisör pert olmuş demektir..
  Bunu uyguladım, amortisör iyi gözüküyor. Birkaç arkadaşın da dediği gibi rot kolları v.s için rot balansçıya gideceğim ilk fırsatta. Aklıma başka birşey gelmiyor.  Yardımlarınıza çok teşekkürler dostlarım

poseidon999

« Yanıtla #7 : Mart 07, 2010, 10:05:22 ÖÖ »
Çukurlardan geçerken amotisörlerin tak tak vuruyorsa bitmiş demektir.
Amortisörün km veya sene cinsinden ömrü olmaz. Çünkü senin kullanmana göre değişir.

Ayrıca amortisörün bitmesi yürüründeki diğer parçaları da bozar
eğer patlak bir amortisörle uzun süre dolaşmışsan
Trapez burçları, Z rotları kafadan değişir. Amortisörlerin maliyetinin dışında 150-200 tl
ıvır zıvır parçalar için para verirsin.
Bence sen bir amortisörcüye göster.