Gönderen Konu: Debriyaj pedalından gelen tıkırtı ve takılma hissi  (Okunma sayısı 11857 defa)

denizmavisi

Debriyaj pedalından gelen tıkırtı ve takılma hissi
« : Ağustos 04, 2010, 07:20:11 ÖÖ »
Arkadaşlar,

2006  Vtec  2  aracımdan  debriyaj  pedalına  tam  basınca  bir  tıkırtı  sesi  geliyor. Pedal  da  sanki  bir  yere  takılıyor  hissi  veriyor. Araç  100,000  km.'de  ve  İstanbul'da  kullanıldı. Dur  kalk  trafikte  sinir  ediyor. Yağlattım, geçmedi. 

Önerileriniz  nelerdir?

poseidon999

Ynt: Debriyaj pedalından gelen tıkırtı ve takılma hissi
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2010, 07:27:45 ÖÖ »
Debriyaj teline bir baktır.

valfozkan

« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2010, 08:14:44 ÖÖ »
Aynı  sorun bendede var yag sıkıştırma hepsi yapıldı  ses yine geliyor 2005 bendeki ses turbo sesi gibi geliyor  bana yenisini almak lazım ozaman ne tıkırtı olur nede sıkırtı

OZAlper

« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2010, 11:03:10 ÖÖ »
Bende de 2003 Civic var, benim pedalda da takılma ve basınca motor tarafından gelen "gııyç" tarzı bir ses vardı, ustam debriyaj alt merkezini gresle yağladı tık yok şimdi takılma da kalmadı. Bu arada vtec 2 lerde debriyaj teli yok diye biliyorum.

cobra34

« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2010, 12:48:03 ÖS »
debrej alt ve üst merkez elden geçmeli..

dercell

« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2010, 12:43:06 ÖS »
Bende de 2003 Civic var, benim pedalda da takılma ve basınca motor tarafından gelen "gııyç" tarzı bir ses vardı, ustam debriyaj alt merkezini gresle yağladı tık yok şimdi takılma da kalmadı. Bu arada vtec 2 lerde debriyaj teli yok diye biliyorum.
bende de aynı problem oldu,dediğin gibi yağlanınca geçti ama 1 yıldır yoktu şimdi yine başladı..Zaten yağlanırken dedilerdi tekrar yapar aynı şeyi diye..Pedalı demir değil de zayıf olan bakırdan yapılmış dedi usta.

motaly

« Yanıtla #6 : Ağustos 11, 2010, 07:23:43 ÖS »
merhaba;

debriyaj pedalına   basınca gelen "gıyk" şeklinde ses benim 2005 civic te de vardı. Tamircilere ve servise baktırdım, Kimisi debriyaj alt merkez kimisi de debriyaj üst merkezin değişmesi gerektiğini söyledi. Açıkçası sırf bir "GIYK" sesi için onca para vermek işime gelmedi, ayrıca bu sorun Civiclerde kronik olduğunu duydum, takılacak olan yeni parçalarda da aynı sorun bir süre sonra oluşacak.

Sorunu kendi çabalarımla çözmeyi başardım.

1. Sprey GRES yağları var, WD40 gibi birşey, iyi kalite bir sprey aldım, ucunda pipet benzeri bir püskürtme hortumu var, Satın aldığım yerden rica ettim bu hortumdan fazladan2-3 tane daha istedim.

2. Hortumları koli bantı ile sarmak suretiyle uc uca ekledim, yaklaşık 25 cm uzunlukta bir hortum oldu.

3. Debriyaj pedalına bastığınızda pedalın altında piston benzeri bir çubuk var, pedalın altındaki delikten içeri doğru hareket ediyor, hortumu o delikten içeri soktum ( yaklaşık 5-6 cm, daha fazla girmiyor zaten ) pedalı sonuna kadar bastım ve  içeriye sprey gres yağını bol bol sıktım, arabayla 1-2 tur atıp geldim bir aynı işlemi bir daha tekrarladım, içerisi iyice yağlandı, ses mes kalmadı. şuan problem yok şükür. sorun yine olursa sprey gres yağım bagajda hazır duruyor.

Aynı şekilde yağlama yapacak arkadaşlar dikkt etsin, gres yağını sıkarken altına bez ya da üstübü gibi birşey tutsun, fazla yağ delikten çıkıp döşemeyi yağlamasın.

fth3382

« Yanıtla #7 : Ağustos 17, 2010, 08:41:02 ÖS »
mrb arkadaşlar bende yeni aldım 1 ay oldu 2008 elegance aynı sorun bendede vardı serviste debryj üst merkezini yağladılar ses kesildi umarım yinelemz şimdilik bişe yok

a_murat_a

« Yanıtla #8 : Eylül 03, 2010, 11:18:56 ÖS »
aynı sorun bendede vardı baskı balatayı değiştitdirdirdim sorun kalmadı balatan bitiyor olabilir bende iki kere yağlattım ve sıkılattım ama çözüm olmuyor belli bir zaman sonra tekrar tıkırtı sesi geliyor bilgine

fzthgosm

« Yanıtla #9 : Eylül 04, 2010, 01:19:54 ÖÖ »
aynı sorun  bende de var bir defa debrayj alt merkezi değişti sorun gitti.şimdi yine başladı bakalım b u sefer ne olacak

Ghan

« Yanıtla #10 : Eylül 04, 2010, 01:26:15 ÖÖ »
Kronik Demekki Bu Sorun.Bizim Arabadada Var.Hep Olmuyor Ama.Arabayı Kullandığım İlk 5-10 Dakka.Müzigi Acınca Sorun Yok Devam Et xD.

LiHoN-F

« Yanıtla #11 : Eylül 04, 2010, 01:27:29 ÖÖ »
ustaya götür direk pedalın orda civata var içerde onu sıkarak veya gevşeterek ayarlıyo 5dk sürmüyor

UYEUYE

« Yanıtla #12 : Eylül 05, 2010, 05:07:05 ÖS »
Debriyaj üst merkezi değğştir kesin çözüm

coast_guard

« Yanıtla #13 : Ekim 02, 2011, 05:45:21 ÖS »
Bu kronik sorun bende de var , 2008 dream. debriyaja basınca ve çekerken biryere takılır gibi 'kırt' sesi geliyor. servise götürdüm yağlı sprey sıktı sorun geçti ama 1 hafta sonra tekrar başladı.2 kere daha böyle devam etti ne sıktılarsa da sorun gitmedi. en sonunda haftaya gel garantiden değiştirelim dedi servis. sorun çözülecek inşallah. yani garanti kapsamında değiebiliyor haberiniz olsun..

hsncck26

« Yanıtla #14 : Ekim 02, 2011, 06:28:39 ÖS »
hocam kronık, her vtec2 de olan birşey , çözüm değil ama belli aralıklarla wd40 sıkmak geçiriyor

civic_typer

« Yanıtla #15 : Ekim 03, 2011, 01:29:25 ÖS »
merhaba kardesım..aynısı bnmde basıma gelmıstı 98 vtı kullanıcısıyken aynı tıkırtı benden de gelmıstı...debrıyaj telıne kadar butun setı degıstrdım ama megerse sorun onda degılmıs...bostancı sanayıde bır ustaya gıtmıstım ve o debrıyaj pedalındakı yay kırılmıs ve onu degıstrdım sorun cozuldu:)

ateşbey

« Yanıtla #16 : Ekim 03, 2011, 04:55:31 ÖS »
benim araba 2011 elegance 1500 km de.1000 km bakımda yoktu ama son birkaç gündür debriyajı bırakırken en üst noktaya yakın bir tıkırtı ve yay sesine benzer bir ses geliyor.ayağındada hissediyosun bir şeyden kurtuluyor sanki debriyaj pedalı......

coast_guard

« Yanıtla #17 : Ekim 03, 2011, 08:30:36 ÖS »
ateşbey kardeş, sorun aynen anlattığın gibi sanki yay sesi gibi ve üst noktalarda geliyor, arkadaşın dediği gibi umarım sadece yay problemidir. yoksada garanti sorgusuz değiştiriyor heberin olsun.

ateşbey

« Yanıtla #18 : Ekim 03, 2011, 09:55:42 ÖS »
ateşbey kardeş, sorun aynen anlattığın gibi sanki yay sesi gibi ve üst noktalarda geliyor, arkadaşın dediği gibi umarım sadece yay problemidir. yoksada garanti sorgusuz değiştiriyor heberin olsun.
musait bir zamanda servise uğrar sonuçtan haberdar ederim!