Gönderen Konu: 2000 1.6 ies otomatik şanzıman problemi !!! lütfen yardım...  (Okunma sayısı 6886 defa)

kaanizm79

öncelikle selam arkadaşlar. aracım 119binde. 1000 km önce bakım yaptırdım. şanzıman yağı dahil 120bin bakımıydı bu.
sorun şu. ben antalyadayım ve dün hava çok sıcaktı. klima 2. kademede çalışıyordu.  arabadan daha önce hiç olmayan bir şekilde, ışıkta kalkarken çok şiddetli bir sarsıntı oldu. sonraki dur-kalklarda otomatik şanzıman arabaya ilk hareketi vermez oldu. gaza köklediğimde 5000 devire çıkıyor ama 2. vitese atmıyordu. servise gidene kadar 3-4 kez durup tekrar denedim ama 1. vitesten 2 ye geçmedi. servise gittim. araç biraz soğudu. serviste arabayı zorlaya zorlaya kullandılar. hiç problem çıkmadı. acayip şaşırmış haldeyim. sizce neden bu tarz bir durum oluşmuştur? bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler...

serkansobe

Ynt: 2000 1.6 ies otomatik şanzıman problemi !!! lütfen yardım...
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2009, 06:09:26 ÖS »
öncelikle hoşgeldiniz.
aşağıdaki gibi (Sizi Tanıyalım) kendinizi tanıtırsanız sorunlarınıza daha kolay çözüm bulabilirsiniz ve site üyeleri sizi daha iyi tanıyabilir.

Yeni Üye Tanıtım Bilgi Formu;

1.- Adınız, soyadınız:
2.- Yaşınız:
3.- Aracınız (Markası, modeli):
4.- Hobileriniz:
5.- Mesleğiniz:
6.- Siteyi nereden duydunuz:
7.- Kan Grubunuz:
8.- Burcunuz:
9.- Taraftarı olduğunuz takım:
10.-Yaşadıgı  şehir:

Ayrıca lütfen siteyi düzgün inceleyiniz. Açtığınız konunun aynısından başka bir konu var zaten.

ridvan73

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2009, 06:33:09 ÖS »
Yağ olarak Honda ATF-Z1 mi koydunuz bakımda?

ultrakif

« Yanıtla #3 : Haziran 18, 2009, 07:26:40 ÖS »
Yeni Üye Tanıtım Bilgi Formu;

1.- Adınız, soyadınız:
2.- Yaşınız:
3.- Aracınız (Markası, modeli):
4.- Hobileriniz:
5.- Mesleğiniz:
6.- Siteyi nereden duydunuz:
7.- Kan Grubunuz:
8.- Burcunuz:
9.- Taraftarı olduğunuz takım:
10.-Yaşadıgı  şehir:

lütfen aynı konuları açarak bilgi kirliliği yapmayalım

kaanizm79

« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2009, 04:46:59 ÖS »
Özür dilerim arkadaşlar. aracın telaşından bazı bölümleri doldurmayı unutmuşum.  bu arada sorum yanlış anlaşıldı sanırım. ben hangi yağ kullanılır anlamında sormak istemedim. forumda epey konu var söylediğiniz gibi. benim sorunum şu:
hiç sebep yokken şanzıman da vites atmadı ve ilk hareket kayboldu. otomatik vitesli arabalarda ilk hareketi yağ basıncıyla kendisi verir bildiğiniz gibi. . ve bazı mekanik gıcırtı çıkmaya ve uğultu sesi yapmaya başladı. selanoitler yada yağ aşırı ısınmış dediler. araç soğuyunca vites geçişleri ve roketleme gayet iyi durumda çalışmaya başladı. bu gün antalya-honda-eysa servise sordum. şanzıman revizesi gelmiş olabilir, fiyat 2500 tl yi geçer dediler.
yağı sordum honda atf/z1 ile castrol TQ D dexron II ATF benzer yapıdadır, sorun olmaz dediler. bu tekleme olayını daha önce yaşayan varmı? bu kullanım hatası mı, yoksa bir arıza belirtisimi onu merak ediyorum

kaanizm79

« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2009, 07:15:26 ÖS »
selam arkadaşlar. az önce 3 tane serviste ayrı ayrı test yaptırıp bilgi aldım. yukarıda anlattığım olaylar sonucunda 1. vites in çalışmadığı tespit edildi. araç 2 ile kalkıyormuş. 1.vitesin devre dışı kalmasının sebebini ise şanzımanı açınca görebiliriz dediler. sanırım iyi bir masraf açılacak :( antalyada işinin uzmanı honda otomatik şanzıman ustası varmıdır? işinin ehli birne bari düşelim en azından...

mali

« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2009, 10:06:36 ÖS »
Hemşerim eysa bildiğn gibi işçiliği iyidir ama malum çok pahalı. Eski sanayide Adalı (yanlış hatırlamıyosam) bir bak derim.

kaanizm79

« Yanıtla #7 : Haziran 21, 2009, 01:24:40 ÖS »
selam arkadaşlar. yaşadığım 1. vites problemini sonunda saptayabildiler. şanzımanın içindeki yağ pompası arızalı yada sıkışıyormuş. 1. vitesin devreye girmesi için gereken basınç 8 kg civarında olması gerekirken 4 kg civarında kalıyormuş. yani basınç yetmiyormuş. dolaysıyle araba 2. viteste kalkıyormuş. bu hem ses hem yakıt tüketiminde artış anlamına geliyor. bu durumda idare edersin dediler ama ben yaptırmaya karar verdim. masraf 800 tl civarı. eğer  şanzımandaki baskı balatalarıda değişmek zorunda kalırsa 2000 tl yi bulacak :( hayırlısı artık.

albaysali

« Yanıtla #8 : Haziran 23, 2009, 10:07:20 ÖÖ »
siz yinede şanzıman yagı olarak honda atf/z1 tercih edin

mali

« Yanıtla #9 : Haziran 23, 2009, 10:28:40 ÖS »
Geçmiş olsun
fiyatı neresi verdi servis mi?

kaanizm79

« Yanıtla #10 : Haziran 24, 2009, 09:22:26 ÖÖ »
arkadaşlar selam. sonunda şanzıman açıldı ve sürpriz :) şanzımandaki yağ pompası sağlam. ancak baskı balataları ve iç filtre bitik. şu anda işçilik+balatalar+filtre+şanzıman yağı=1500 civarı. ancak ne kullanım hatası nede bakımların aksatılması gibi bir hata. ustaların söylediğine göre fabrikasyon yani imalat hatasıymış. 1. viteste balata diye birşey kalmamış.
tamirat için EYSA honda yetkili servise gittim. 2500 tl yi geçer dediler. bende eski sanayide MBG Honda servisinde mustafa ustaya gittim.  yine Eski sanayide ADA honda servisinden Adnan ustayla beraber şanzımanı açtılar. şimdilik parça bekleniyor. olumlu yada olumsuz gelişmeleri tekrar sizinle paylaşırım.

Devrim06

« Yanıtla #11 : Haziran 04, 2021, 01:16:13 ÖS »
hocam araç nedir honda fd6 mı aynı sorunları yaşıyorum o yüzden soruyorum