TeamHondaTurkey.Com

HONDA MODELLERİ => Civic '88-'06 => Konuyu başlatan: yunus48 - Mayıs 27, 2015, 01:55:50 ÖS

Başlık: Honda Civic Direksiyon Kutusu
Gönderen: yunus48 - Mayıs 27, 2015, 01:55:50 ÖS
Merhaba arkadaşlar, kendim 2006 Vtec es aracım var. Benim ve 2002-2006 arası civciler de malumunuz kronik direksiyon kutusu sorunu var tıkırtı yapıyor sürekli, bunu kendi imkanları ile ya da bir usta ile çözen var mı? Hep böyle ses çıkararak mı bineceğiz bilmeyen alt takım bitik sanacak. :(
Başlık: Ynt: Honda Civic Direksiyon Kutusu
Gönderen: Forrestt - Mayıs 27, 2015, 06:02:55 ÖS
Merhaba hocam. Direksiyon kutusunun altında ayar tapasi var. Onu söktürüp güzelbir gres ile yaglatin ve tapayi sıkan güzel sıksın. Bir süre idare eder. Tamir takımı maalesef yok diye biliyorum.
Gönderen: yunus48 - Mayıs 28, 2015, 10:13:59 ÖÖ
Merhaba hocam. Direksiyon kutusunun altında ayar tapasi var. Onu söktürüp güzelbir gres ile yaglatin ve tapayi sıkan güzel sıksın. Bir süre idare eder. Tamir takımı maalesef yok diye biliyorum.

Merhaba öyle yapıyoruz ama bu kesin çözüm değil, biraz kullanınca yine aynı oluyor, ustam ile gres sürüp biraz ayar yapıyoruz bu seferde direksiyon ister istemez sertleşiyor. Bunu tamirinin mümkün olabileceğini düşünüyorum ama yapan biri buluruz inşallah.
Gönderen: civicb18 - Mayıs 29, 2015, 12:04:40 ÖÖ
ayni sorun benim civic ek4 de var.
Bu direksiyon kutusu cokmu pahali birsey acaba?
Gönderen: yunus48 - Mayıs 29, 2015, 09:34:12 ÖÖ
Bir forumda Dreksiyon kutusu gezinti fiberi orjinal servisinden alınarak değiştirildiğinde düzeldiğini yazmış, biri de tornada Lakırdı burcunu sert teflondan yaptırın düzelir diyor deneyen var mı acaba hangisini yapsak?
Gönderen: cagano - Mayıs 30, 2015, 02:08:26 ÖÖ
İstanbulda bostancı oto sanayide yapıyorlarmış 2 yıl garanti veriyorlarmış. Neresi olduğunu unuttum. Benimde tıkırtılar geliyor. Gecen sene 200 liraya yaptırmıştı birisi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gönderen: Carismatiq - Mayıs 30, 2015, 09:28:20 ÖÖ

Bostancı sanayi koç torna yapıyor diye biliyorum. Söktürün gönderin yapsınlar size geri yollasınlar.
Gönderen: yunus48 - Haziran 08, 2015, 12:27:02 ÖS

Bostancı sanayi koç torna yapıyor diye biliyorum. Söktürün gönderin yapsınlar size geri yollasınlar.

Merhaba arkadaşım adres telefon bilgisi verebilir misin arayıp görüşelim.
Gönderen: Carismatiq - Haziran 08, 2015, 07:00:43 ÖS

İnternettten aratınca çıkıyor. Ben kendim iş yaptırmadım hiç yanlış anlaşılmasın forumlarda sık görüyorum. Faydalanırsınız diye düşündüm. Arayın görüşün derim.

Bostancı Oto San. Sit. Doğanbey Cad. No:17 Ataşehir / İstanbul  II  Telefon: (+90) 216 575 28 22

http://koctorna.com/ adreside bu. kolay gelsin.
Gönderen: yunus48 - Haziran 09, 2015, 07:27:44 ÖÖ
Tamam görüşeyim faydası olur belki çok ses geliyor artık bir çözüm bulmam gerek. Teşekkür ederim, iyi günler.
Gönderen: cancin - Ağustos 17, 2015, 05:15:05 ÖS
Bende de 2005 Cıvıc da aynı tıkırtı var, alt takım da sorunlu parça olmadıgından, direksiyon kutusundan geldiği belli.

53605-S5A-003  numaralı parçayı değiştirip mutlu sona ulaşan arkadaşlar var mı?

İzmir de tavsiye edebileceğiniz direksiyoncu var mı?
Gönderen: yunus48 - Ağustos 22, 2015, 11:07:58 ÖS
Merhaba arkadaşim ben tamir etmeden satmak durumunda kaldım umarım sen sesi kesebilir sin
Gönderen: Sunseeker39 - Kasım 10, 2015, 07:20:48 ÖÖ
Selamlar , bende de  2005 civic otm. var direksiyondan ses bende alıyorum hatta olduğu  yerde  çevirdiğimde de  takırdamalar geliyor. İstanbul'da güvenebileceğimiz bir servis var mıdır yapabilecek.
 gerekirse kutu değişimi bile yapabilirim.
Gönderen: pathfin - Nisan 08, 2016, 11:56:38 ÖÖ
Bende de 2005 Cıvıc da aynı tıkırtı var, alt takım da sorunlu parça olmadıgından, direksiyon kutusundan geldiği belli.

53605-S5A-003 (kızak) parçasını ben değiştirdim ve amonyum di sülfit içerikli gres (servis bunu kullanıyor, mavi renkli) bastırdım. Ama faydası olmadı, sesler devam ediyor. Bununla birlikte 53416-sa-j02 (klavuz) mile basan ve sertlik ayarı yapılan parçayı da servisten alarak değiştirdim, oradan da gres bastırdım. Ses yine kesilmedi. Araç yerdeyken lastiği sallarken lastik arasından kızağa doğru baktım, kızak aşağı-yukarı oynuyor, bu esnaada ses yapıyor.
Gönderen: tarihbilgisi - Haziran 06, 2016, 10:22:15 ÖÖ
onun tamiri düzen tutmuyor kardeş ben 400 liraya komple sıfırladım. Süper oldu direksiyon
Gönderen: pathfin - Temmuz 08, 2016, 11:13:36 ÖÖ

53605-S5A-003 (kızak) parçasını ben değiştirdim ve amonyum di sülfit içerikli gres (servis bunu kullanıyor, mavi renkli) bastırdım. Ama faydası olmadı, sesler devam ediyor. Bununla birlikte 53416-sa-j02 (klavuz) mile basan ve sertlik ayarı yapılan parçayı da servisten alarak değiştirdim, oradan da gres bastırdım. Ses yine kesilmedi. Araç yerdeyken lastiği sallarken lastik arasından kızağa doğru baktım, kızak aşağı-yukarı oynuyor, bu esnada ses yapıyor.
Mayıs sonu kutuyu söktürmeye karar verdim ve bostancı sanayisinin yolunu tuttum. Koç tornaya gittim, henüz usta gelmemişti.
Söktürmeden önce son bir daha motorcuya göstereyim istedim. Dolaşırken Legend hondayı gördüm ve girdim. Test sürüşü sonrası usta da kutudan geldiğini söyledi.
10 dk içinde sesi keseceğini de ekledi. 53416-sa-j02 (servisteki adı kılavuz) parçasına muazzam bir ayar yaptı, teste çıkınca hayret ettim, hiç ses kalmadı.
Kabul edilecek kadar az bir sertleşme oldu, direksiyon eskisi kadar topluyor. Öncesinde de 30 dereceyi toplamıyordu. Debriyaj değişim zamanı gelmişti,
kutu tamirat parasıyla debriyaj değiştirdim  >=ok. Ben öncesinde Z-rot ve salıncak burcunu değiştirmiştim, değişim sonrası sesler azaldı, geriye kutu kalmıştı.
Direksiyonun ayarlarına dokunmadan önce ön takımlardan ve amortisör kulelerinden ses gelmediğine kesinlikle emin olun.