TeamHondaTurkey.Com

HONDA MODELLERİ => Civic '88-'06 => Konuyu başlatan: ADNUFREPLA - Kasım 18, 2013, 05:18:50 ÖS

Başlık: 1999 HONDA CİVİC 1.6İ.ES BENZİNDE ÇEKMEME SORUNU
Gönderen: ADNUFREPLA - Kasım 18, 2013, 05:18:50 ÖS
merhabalar arkadaşlar...

1.6i.es aracım var uzun zamandır lpg de kullanıyordum benzinde kullanmak istedim benzine aldım fakat araba gaz yemedi hızlanmıyo  honda ustası arkadaşıma gösterdim benzin filtresini değiştirdi enjeksiyonlar temizlenip gerekli testleri yapıldı fakat yine aynı araç lpg de uçuyo ama benzinde yerinde sayıyo birde şu şekilde oluyo gazı köklediğimde bağırarak yavaş yavaş hızlanıyo ve birde uzuyo araç bunun sebebini bilen varmı daha önce başına gelmiş olan var mı...
Başlık: Ynt: 1999 HONDA CİVİC 1.6İ.ES BENZİNDE ÇEKMEME SORUNU
Gönderen: By_emre - Kasım 18, 2013, 07:57:46 ÖS
Yanlış lpg ayarı, benzin ayarlarını bozmuş olabilir kutup başlarını söküp 1  gün bekleyip tekrar takmanızı öneririm.
Gönderen: ADNUFREPLA - Ocak 20, 2014, 09:26:44 ÖÖ
Yanlış lpg ayarı, benzin ayarlarını bozmuş olabilir kutup başlarını söküp 1  gün bekleyip tekrar takmanızı öneririm.
AVANS AYARI YAPILDI BENZİN FİLTRESİ DEĞİŞTİ ENJEKSİYONLARI TEMİZLENİP AYARLARI YAPILDI EN SON ŞÜPHE OLARAK BENZİN MOTORU DA DEĞİŞTİ FAKAT DÜZELEN Bİ DURUM YOK ŞÖYLE BİRŞEY VAR DEHŞET BİR BENZİN KOKUSU ÇIKIYO ARAÇTAN İNSANIN MİDESİNİ BULANDIRIYO ÇİĞ YAKIYO OLABİLİRMİ VEYA BU OLAY ÇİĞ YAKIMDAN KAYNAKLANIR MI...
Gönderen: tarantino - Ocak 20, 2014, 03:18:37 ÖS
hocam kim yapıyor bakımlarını aracın bence başka sıkıntı var gii gözüküyor
araç bağırıyor gitmiyormu ?
Gönderen: BiTEC - Ocak 20, 2014, 06:56:17 ÖS
aha da tarantino olaya el attı
Swaplayıp motoru halledin :))
Gönderen: ADNUFREPLA - Ocak 21, 2014, 08:17:38 ÖÖ
hocam kim yapıyor bakımlarını aracın bence başka sıkıntı var gii gözüküyor
araç bağırıyor gitmiyormu ?
EVET AYNEN DEDİĞİN GİBİ BAĞIRIYO BOĞULUR GİBİ OLUYO SONRA BİRDEN FIRLIYO
Gönderen: tarantino - Ocak 21, 2014, 08:24:38 ÖÖ
tamam araç otomatik galiba anlaşıldı sitede yunus meriç nickli arkadaştada aynı sorunlar vardı geldi bana düzelttik aracını sıkıntısı kalmadı istersen onunla bir görüşebilirsin sana söyliyecektir ;)

senin araçtaki sorunlarının basit çözümleri var yeterki doğru ustaya gidip doğru teşhis koyması ve çözmesi ....
Gönderen: ADNUFREPLA - Ocak 21, 2014, 09:06:20 ÖÖ
tamam araç otomatik galiba anlaşıldı sitede yunus meriç nickli arkadaştada aynı sorunlar vardı geldi bana düzelttik aracını sıkıntısı kalmadı istersen onunla bir görüşebilirsin sana söyliyecektir ;)

senin araçtaki sorunlarının basit çözümleri var yeterki doğru ustaya gidip doğru teşhis koyması ve çözmesi ....
ÖZELDEN MESAJ ATTIM
Gönderen: YUNUS MERİÇ - Ocak 23, 2014, 08:20:40 ÖÖ
merhabalar arkadaşlar...

1.6i.es aracım var uzun zamandır lpg de kullanıyordum benzinde kullanmak istedim benzine aldım fakat araba gaz yemedi hızlanmıyo  honda ustası arkadaşıma gösterdim benzin filtresini değiştirdi enjeksiyonlar temizlenip gerekli testleri yapıldı fakat yine aynı araç lpg de uçuyo ama benzinde yerinde sayıyo birde şu şekilde oluyo gazı köklediğimde bağırarak yavaş yavaş hızlanıyo ve birde uzuyo araç bunun sebebini bilen varmı daha önce başına gelmiş olan var mı...

bahsettim sana zaten ama sen bir tarantino ile görüşmende fayda var onunla görüşmeden daha fazla masraf yapma bence cebine yazık..
Gönderen: YUNUS MERİÇ - Ocak 23, 2014, 08:23:00 ÖÖ

mehmetim ustamız alper ile aynı idi oda iyibir arkadaşımızdır :) :(

desteklerini esirgeme saygılar :)
Gönderen: tarantino - Ocak 23, 2014, 08:35:34 ÖÖ

hallettik sorununu dün akşam arabanın problemi çözüldü

alper bugün memnuniyetlerini iletti ;)
Gönderen: YUNUS MERİÇ - Ocak 23, 2014, 08:40:40 ÖÖ

hallettik sorununu dün akşam arabanın problemi çözüldü

alper bugün memnuniyetlerini iletti ;)

adamın hammaddesisin sen kanka :) iyiki senden bir tane daha yok :)
Gönderen: oktayoo - Ocak 23, 2014, 10:59:19 ÖÖ
sorun neymiş,bilgi amaçlı kısada olsa paylaşmanız mümkünmü? :)
Gönderen: tarantino - Ocak 23, 2014, 11:04:03 ÖÖ
otomatikler de 2 adet gaz telivardır biri pedal da ki gaz teli diğeri ise şanzumana bağlı olalan roket teli

roket teli gevşekmiş o yüzden devir düşse bile vitesi düşürmüyormuş normal ayarına getirdik düzeldi ;)
Gönderen: oktayoo - Ocak 23, 2014, 11:10:13 ÖÖ
otomatikler de 2 adet gaz telivardır biri pedal da ki gaz teli diğeri ise şanzumana bağlı olalan roket teli

roket teli gevşekmiş o yüzden devir düşse bile vitesi düşürmüyormuş normal ayarına getirdik düzeldi ;)

sağol Mehmet hocam,bilgi için teşekkürler.arkadaşımız roketliyecek artık :)
Gönderen: ADNUFREPLA - Nisan 18, 2014, 11:03:52 ÖÖ
MERHABALAR...

ARKADAŞLAR DİKKATİMİ ÇEKTİ ARAÇTA BU ÇEKMEME OLAYI OLDUĞUNDA HARARET YÜKSELİYOR GÖSTERDİĞİM ARKADAŞIM  ŞİŞME OLDUĞUNU SÖYLEDİ MOTOR SİLİNDİR KAPAK CONTASI SÖKÜLÜP TAŞLANICAK SİBOP YUVA YÜZEY TEMİZLENİCEK BİRDE SEKMAN ATILICAK DEDİ ACABA BUNA GEREK VAR MI YOKSA  RADYATÖR DE PASLANMA VAR ACABA RADYATÖR Ü DEĞİŞTİRSEM DÜZELİR Mİ
Gönderen: Caner20 - Nisan 18, 2014, 11:11:57 ÖÖ
radyatörden değil contadan dolayi bu şekilde kullanma araca zarar verirsin
Gönderen: YUNUS MERİÇ - Nisan 18, 2014, 11:16:42 ÖÖ
alper öncelikle çok masraf yapmadan radyatörüne ,termostada bak ve öyle dene sonuç alamassan motora gir
Gönderen: ADNUFREPLA - Nisan 18, 2014, 11:21:19 ÖÖ
alper öncelikle çok masraf yapmadan radyatörüne ,termostada bak ve öyle dene sonuç alamassan motora gir
HAKLISIN YUNUS ZATEN RADYATÖRÜN DEĞİŞMESİ GEREKİYO ONU DEĞİŞTİRİP DENERİM.
Gönderen: ADNUFREPLA - Nisan 19, 2014, 07:54:42 ÖÖ
ARKADAŞLAR...

DÜN AKŞAM ARACIMDAKİ İNCE VE İÇİ PASLANMIŞ OLAN RADYATÖRÜ KALIN OLAN YENİSİ İLE DEĞİŞTİRDİM ŞU ANDA ÇEKİŞ MUAZZAM DERECEYE GELDİ MOTORDA ŞİŞME VARDI VE BU ŞİŞME SORUNU DA ORTADAN KALKTI ŞÜKÜR MOTORU YEMEDEN HALLETTİK BİRAZ UZUN SÜRDÜ AMA HALLOLDU...
Gönderen: YUNUS MERİÇ - Nisan 19, 2014, 08:32:31 ÖÖ
ARKADAŞLAR...

DÜN AKŞAM ARACIMDAKİ İNCE VE İÇİ PASLANMIŞ OLAN RADYATÖRÜ KALIN OLAN YENİSİ İLE DEĞİŞTİRDİM ŞU ANDA ÇEKİŞ MUAZZAM DERECEYE GELDİ MOTORDA ŞİŞME VARDI VE BU ŞİŞME SORUNU DA ORTADAN KALKTI ŞÜKÜR MOTORU YEMEDEN HALLETTİK BİRAZ UZUN SÜRDÜ AMA HALLOLDU...

hayırlı olsun diyelim sıka sıka kullan şimdi :)
Gönderen: ADNUFREPLA - Mayıs 03, 2014, 08:31:07 ÖÖ
arkadaşlar maalesef aractaki sorun hala devam ediyo bi sitenin tekinde sorulan sorulara usta cevap veriyo aşağıda tolga zengin adlı kişi benim sorunumun aynısını yaşamış ve sorununu çözdürmüş sorum şu arkadaşın aracı toyota yaris anlattığı konuyu benim aracımda nasıl çözeriz...

Tolga Zengin der ki:
13 Mart 2014 tarihinde, saat 12:07
Merhaba Usta,
Aracım 2001 model 1.3 VTİ, otomatik vites, LPG’li Yaris. Yaklaşık son 1 aydır aracımın çekişi düştü, ayrıca rölantide araba stop edecek gibi düşük çalışıyor ve sarsıyor. Aracımla ilgili farkettiğim bu sıkıtının belirtileri şöyle:
1. Araç D (yani viteste) konumundayken rölanti 500 devirde calısıyor, stop edecekmiş gibi. Bunu hem benzinde hemde gazda yapıyor.
2. İşin enteresan tarafı N (yani boşa) konumuna aldığımda rölanti düzeliyor, 700-800 devir civarında çalışıyor.
3. Kalkışta eğer gaza çok basarsam süper olmasada iyi gidiyor, ama yavas yavas kalkarsam, yani aracı sıkıştırmazsam boğuluyor gibi oluyor, özellikte rampada zor çekiyor.
4. Genel itibariyle aracın çekişi ve hızlanması düştü, 100 km.de yakıt sarfiyatı 9-10 lt. civarından 13-13,5 lt civarına yükseldi. Ama 2000 devirin altında daha belirgin bir güçsüzlük var.
5. Egsozdan, özellikle aracı park ederken (yani düşük devirde), çok fazla yakıt kokusu geliyor. Sanırım çiğ atıyor.
Sizlerin bu konudaki görüş ve tecrübelerinize çok önem veriyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
•   
Usta der ki:
14 Mart 2014 tarihinde, saat 01:03
1.3 otomatik vites Lpg’li Yaris çekişte düşme ve rölantinin D konumunda düşük olma sorunu ve yakıt sarfiyatının artması: Bu sorunda bakılması gereken ilk malzeme Lpg enjektörleri ve ateşleme bobininin faliyet kontrolüdür. Bu parçalarda sorun yoksa otomatik şanzuman torkkonvertörü direnci azalmış olma ihtimali yüksek bu şu demek şayet şanzumanda sıkıntı varsa yani artık eskisi gibi tork üretmiyorsa daha fazla motordan güç çekecektir bu kendini öncelikli olarak yakıt sarfiyatı ve tork kaybı olarak gösterir ama sizin aracınız daha yeni sayılır bu sorun için şayet bakımlı binildiyse. Birde 1.3 arabalarada en ufak bir tork kaybı bu tür sorunları peşinde getirir ve kendini hissettirir ama devir saatinde D konumunda bu denli bir düşüş gerçekten normal değil. Öncelikli olarak ilk saydıklarımın net olarak teyit edilmesi gerekir bu işlemden sonra tekrar mailleşelim olumlu veya olumsuz yorumlarınızı iletirseniz tüm kullanıcılar tarafından daha aydınlatıcı olacaktır. Teşekkürler Tolga Bey.
o   
Tolga Zengin der ki:
18 Nisan 2014 tarihinde, saat 18:41
Ustam, tekrar merhaba. Öncelikler cevabınız için teşekkür ederim. Arabamın lpg enjektörü değişti, boğaz kelebeği temizledi, hava filtresi değişti ancak bunlar çare olmadı. En son başka bir ustaya götürdüm. Sağolsun aracın yakıt ve hava ayarını yapan sensörlerini (isimlerini tam bilmiyorum) söküp temizleyip yeniden yerine taktı. Sensörler temizlendikten sonra arabaya tabiri caizse formatladı, yani fabrika ayarlarına geri döndürdü. Daha sonra benzide güzel bir ayar yapıp lpg ayarı için lpg servisine götürdü. Bütün bunlardan sonra çekiş problemim çözüldü. Araba ilk aldığım günkü gibi maşaAllah. Eski atak, hızlı günlerine döndü. Yalnız yakıt konusuna hala bir çare bulamadım. Eskiye nazaran 100 km.de ortalama 2-2,5 litre civarı daha çok yakıyor. Uzun yolda pek farketmiyor ama şehir içinde yakıt sarfiyatında çok bariz bir artış var. Şanzımandan şüphelenmeye başladım. Haftaya ustaya tekrar götüreceğim. Hayırlısı artık. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. Selamlar.