TeamHondaTurkey.Com

HONDA => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: fcelik06 - Temmuz 27, 2013, 01:53:43 ÖÖ

Başlık: LPG DOLUM YERİ
Gönderen: fcelik06 - Temmuz 27, 2013, 01:53:43 ÖÖ
Aracımda LPG dolum yeri tamponun altında. LPG dolumu yaparken pompacılar tampona yükleniyor ve tamponun sarkmasına neden oluyor. Başka sitelerde benzin kapağının olduğu  yere LPG dolum ağzı taktırıldığını okudum. Benim sorum,
1. Bu işlemi yaptırsam muayenede sıkıntı olur mu?
2. Aracın güvenliği açısından tehlike oluşturur mu?
3. Maliyeti ne kadar olur?

Başlık: Ynt: LPG DOLUM YERİ
Gönderen: By_emre - Temmuz 27, 2013, 02:42:15 ÖÖ
Hiçbir sorun olmaz , muayene'den geçer sıkıntı olmaz  usta ufak bir ücret ister diye düşünüyorum
Gönderen: honda2002 - Temmuz 27, 2013, 08:51:40 ÖÖ
1.5 yil once talep etmistim muayenede sikinti olur demislerdi sen gene muayene istasyonuna sor istersen.
Gönderen: savas - Temmuz 27, 2013, 09:45:50 ÖÖ
FB7 civiclerde fabrika çıkışı gaz dolum yeri benzin dolum yerinin hemen yanında.
Gönderen: honda2002 - Temmuz 27, 2013, 11:34:04 ÖÖ
Tamam da o fabrikasyon
Gönderen: sercanim - Temmuz 27, 2013, 01:16:11 ÖS
Aracımda LPG dolum yeri tamponun altında. LPG dolumu yaparken pompacılar tampona yükleniyor ve tamponun sarkmasına neden oluyor. Başka sitelerde benzin kapağının olduğu  yere LPG dolum ağzı taktırıldığını okudum. Benim sorum,
1. Bu işlemi yaptırsam muayenede sıkıntı olur mu?
2. Aracın güvenliği açısından tehlike oluşturur mu?
3. Maliyeti ne kadar olur?

bendede aynı sıkıntı var olmaz.Mocanlardaki BRC ustasına sordum kem küm etti.Değiştiremeyiz dedi.Bende dedim ki valla arkanızdan iyi sövüyorlar.Ben karışmam dedim.
Gönderen: By_emre - Temmuz 27, 2013, 01:42:36 ÖS
Uğraşmak istemez ise değiştirmez başka ustaya sorun hallediceklerdir :)
Gönderen: cihan_ozgul - Temmuz 27, 2013, 05:29:08 ÖS
bende düşünüyorum yaptırmayı. bi abi scenic e yaptırmıştı onu gayet şık ve kullanışlı oldu Amasya/Merzifon da muayeneye girdi çıktı. hiçbir sorunda yaşamadı. 20 30 lira gibi de bi işçilik vermişti. güvenlik olayına gelince bence daha güvenli olacağı kanatindeyim en azından bir kapağın altında olacak dolum yeri.
Gönderen: fcelik06 - Temmuz 30, 2013, 05:42:41 ÖS
FB7 ECO'larda fabrikasyon olarak sunulduğu söyleniyor. FB7'lerin benzin dolum yeri FD6'lardan farklımı?
Gönderen: hondatürk - Temmuz 30, 2013, 06:03:56 ÖS
fabrikasyonla felan alakası yok bence madem uygun değil onlarıda kabul etmez yeni çıkan arabaların hepsi böle şuan ; taktır hiç bi sıkıntı olmaz
Gönderen: Mesudum - Eylül 16, 2013, 12:43:57 ÖS
Artık servisler kendileri teklif etmeye başladılar.
Gönderen: fcelik06 - Şubat 10, 2014, 04:17:23 ÖS
Arkadaşlar LPG dolum yerini geçen hafta itibariyle benzin dolum yerinin olduğu yere aldırdım. LPG dolumu için benzin deposunu delerken su tahliye yerine zarar vermeyecek şekilde benzin depo dolum ağzı ile altındaki boşluğu ortalayacak şekilde delindi. Malzeme olarak internet sitesinden aldığım (25TL malzeme + 14 TL kargo  :vaww) tomasetto lpg dolum ucunu kullandık. Gelen dolum ucunun uzun olması nedeniyle tornacıda toplam uzunluğu 35 mm. olacak şekilde parçayı kısalttık. Bu sayede dolum ucunu sökmeden LPG alabiliyorum.Benzin alırken çıkarmam gerekiyor. Resimleri eklemeye çalışacağım.
Gönderen: fcelik06 - Şubat 10, 2014, 04:21:05 ÖS
(http://imageshack.com/a/img32/2939/xo2g.jpg)
(http://imageshack.com/a/img593/8899/18pf.jpg)
(http://imageshack.com/a/img839/9672/prta.jpg)
(http://imageshack.com/a/img838/9652/btgb.jpg)
Gönderen: fcelik06 - Şubat 10, 2014, 04:26:00 ÖS
Birinci resimde orjinal gönderilen ve bizim kısalttığımızı ekledim.
İkinci fotoğrafta montajı yaptığımız durumdaki resmi usta sağolsun rengini siyaha boyatmıştı.
Dördüncü fotoğrafta LPG anahtarını boş olan bölümün içerisini keserek monte ettim.
Gönderen: quarizma - Şubat 10, 2014, 05:14:27 ÖS
biraderin Mercedes C180 lpg dolum ağzı benzin depo kapağıyla yan yana muaynede hiç bir sorunla karşılaşmadı.
Gönderen: fcelik06 - Şubat 10, 2014, 05:20:01 ÖS
biraderin Mercedes C180 lpg dolum ağzı benzin depo kapağıyla yan yana muaynede hiç bir sorunla karşılaşmadı.
Şu an muayeneye yaklaşık 14 ay var. ben de sıkıntı yapacaklarını düşünmüyorum. Yeni araçlarda benzin depo dolum ağzının yanında. Yönetmeliğe göre sadece bagaj içerisine dolum ağzı koymak yasakmış.
Gönderen: piscocuk - Şubat 12, 2014, 09:42:24 ÖS
içiniz rahat olsun bir sorun çıkartmıyorlar
benim aracımda şuan bu şekilde ve sorunsuz muayneden geçtim
Gönderen: teachers71 - Nisan 26, 2014, 08:16:29 ÖS
Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama benimde lpg aparatı kısa ve sürekli takılı. Farkettnizmi bilmiyorum yağmurda ve yıkamada depo kapağından sızan su lpg aparatının altında birikiyor. Aparatın altına 2 ufak delik açarak çözdüm sorunu. Sizde ihmal etmeyin.
Gönderen: mustalli - Nisan 29, 2014, 09:56:55 ÖÖ
Dolum ağzını, sökülüp takılan sanayilerde bulamıyoruz netten sipariş veren arkadaşlar nerden aldınız yardım ?
bendekı dolum agzı benzın kapagı ıcınde ama eskı usul sabıt, şimdilik başlık değişecek inş.
Gönderen: fcelik06 - Ağustos 03, 2014, 09:51:06 ÖÖ
Dolum ağzını, sökülüp takılan sanayilerde bulamıyoruz netten sipariş veren arkadaşlar nerden aldınız yardım ?
bendekı dolum agzı benzın kapagı ıcınde ama eskı usul sabıt, şimdilik başlık değişecek inş.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-lpg-avrupa-tipi-dolum-ucu-144293952/detay

burdan sipariş vermiştim.
Gönderen: araf07 - Ağustos 03, 2014, 01:01:25 ÖS
LPG taktırmayı düşünüyorumda henüz araştırma aşamasındayım.
"bu dolum ucu bizde yok" derlerse bulduk sayende  >=ok
Gönderen: mustalli - Ağustos 18, 2014, 09:03:01 ÖS
Ankara şaşmazda bu dolum ucunu satan yada takan bı yer varmı fiyatı abartmadan?
Gönderen: vatan - Ağustos 24, 2014, 10:02:19 ÖS
selamlar..2013 elegance da depo kapağındaki lpg dolum yerinde bir sorun oluştu..dolum esnasında pompa takılıp gaz dolumu yapılacağında sanırım pompa aşağı doğru ağırlık yapıyor ve dolum aparatının üst tarafından gaz kaçırıyor..istasyon görevlisi pompayı tutmak zorunda kalıyor dolana kadar..10.000 bakımında servis ile görüşeceğim..benzer sorun ile karşılaşan varsa ve yazarsa sevinirim..ayrıca Ankara da kısa dolum aparatı bulunabilecek yer konusunda bilgisi olan var mı..
Gönderen: sarıkule - Ağustos 26, 2014, 03:28:48 ÖS
Lpg dolum ağzının 2000 model civic için benzin kapağının yanına aldırma işlemini yaptırabilirmiyiz acaba. Yaptıran var mı forumda?
Gönderen: By_emre - Ağustos 26, 2014, 10:40:22 ÖS
Lpg dolum ağzının 2000 model civic için benzin kapağının yanına aldırma işlemini yaptırabilirmiyiz acaba. Yaptıran var mı forumda?
Yaptirilir tabi neden yaptirilmasin yeni nesil dolum ucu al intetnetten avrupa icin olandan benzin depo ici kivrimli bile olsa yapiliyor ikitellide ustam var istersen yonlendirirm uygun fiyaya halleder diger yaptiracagin ustalarada fazla para verme
Gönderen: sarıkule - Ağustos 27, 2014, 08:34:31 ÖÖ
Yaptirilir tabi neden yaptirilmasin yeni nesil dolum ucu al intetnetten avrupa icin olandan benzin depo ici kivrimli bile olsa yapiliyor ikitellide ustam var istersen yonlendirirm uygun fiyaya halleder diger yaptiracagin ustalarada fazla para verme

İkitelli'nin neresinde haftasonu oraya gidip yaptırayım hocam alabilirmiyim bilgilerini?
Başlık: Ynt:
Gönderen: erdinc35 - Ağustos 28, 2014, 02:38:05 ÖS
Dolum yerini benzin deposu yanına alsak vize den gecer mi 7 ay sonra vize bitiyor
Gönderen: teachers71 - Ağustos 28, 2014, 10:14:29 ÖS
Yenilerde öyle zaten. Biz Vize aldığımıza göre sorun olmuyor demekki.
Gönderen: piscocuk - Ağustos 31, 2014, 03:22:20 ÖS
Dolum yerini benzin deposu yanına alsak vize den gecer mi 7 ay sonra vize bitiyor

bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.ben aracımı o şekilde montajlatıp gitmiştim sorun çıkmadan geçtim.
tek sıkıntı LPG alırken bir parça var onu takıp çıkarmak zorunda kalıyorsun
Gönderen: teachers71 - Ağustos 31, 2014, 03:49:23 ÖS
Dolum aparatından bahsediyorsanız onuda kısalttırdık. Hiçbişş söküp takmıyoruz. :) dolum ağzının ortasındaki küçük tapayı saymazsanız. Oda şart değilmiş zaten.
Gönderen: piscocuk - Ağustos 31, 2014, 11:47:27 ÖS
Dolum aparatından bahsediyorsanız onuda kısalttırdık. Hiçbişş söküp takmıyoruz. :) dolum ağzının ortasındaki küçük tapayı saymazsanız. Oda şart değilmiş zaten.

oda kısaldıysa tamam ozaman sorun kalkmış ortadan :)
Gönderen: erdinc35 - Eylül 01, 2014, 04:23:54 ÖS
gayet güzel olmuş en kısa zamanda bu işlemi yaptıracağım
Gönderen: murat can - Eylül 02, 2014, 06:36:57 ÖS
muayeneden gecmıyor galıba  benzın depo  yanı
Gönderen: savas - Eylül 03, 2014, 10:07:04 ÖÖ
(http://i59.tinypic.com/1e515f.jpg)

@murat can muayeneden geçmese yeni civic lerde bu şekilde olmazdı sizin usta uğraşmamak için öyle söylemiş. Benim aracım bu şekilde geçti muayeneden.
Gönderen: mfatihtuba - Eylül 07, 2014, 09:41:43 ÖS
Ankara'da Kayra Otogaz'a montaj yaptırdım. "Benzin depo kapağına yapabilir misiniz? TÜVTÜRK Muayenede sorun çıkarır mı?" dedim. Onlar da: "Abi bizim yaptığımızda sorun olmaz." dediler. Hiçbir sorun olmadan hem MMO'dan hem de TÜVTÜRK'ten geçtim. Ayrıca pompacılar da dua ediyor.
Gönderen: erdinc35 - Eylül 08, 2014, 09:45:20 ÖÖ
Ankara'da Kayra Otogaz'a montaj yaptırdım. "Benzin depo kapağına yapabilir misiniz? TÜVTÜRK Muayenede sorun çıkarır mı?" dedim. Onlar da: "Abi bizim yaptığımızda sorun olmaz." dediler. Hiçbir sorun olmadan hem MMO'dan hem de TÜVTÜRK'ten geçtim. Ayrıca pompacılar da dua ediyor.
Bu işlem için ne kadar ödediniz
Gönderen: mfatihtuba - Eylül 12, 2014, 12:50:20 ÖÖ

İlave bir ücret ödemedim. Zaten aracıma ilk kez montaj yapılıyordu. Doğrudan benzin depo kapağı içine bağladılar.
Gönderen: fcelik06 - Eylül 14, 2014, 10:21:14 ÖS
25+14 TLdolum ucu
20 TL tornacıda dolum ucunu kısaltma (dost işi)
70 TL LPG ustasına verdim. tank ile dolum ucu arasındaki bakır boruyu yeni çektiler.
Çoğu LPG Dönüşüm istasyonu sonradan yapmaya yanaşmıyor.
Gönderen: mfatihtuba - Eylül 15, 2014, 08:04:31 ÖS
25+14 TLdolum ucu
70 TL LPG ustasına verdim. tank ile dolum ucu arasındaki bakır boruyu yeni çektiler.

Benim montaj yaptırdığım yerde mi yaptırdınız yoksa başka bir yerde mi? Hayırlı olsun bu arada. Bir de şu hususa dikkat edin: Dolum ağzı yeni olduğu için, dolumdan sonra pompanın çekilmesi sırasında kasma yapabiliyor. Pompacıyı uyarın insan gibi çeksin. Ben birine baya kızmıştım.
Gönderen: fcelik06 - Eylül 15, 2014, 08:12:21 ÖS
25+14 TLdolum ucu

Benim montaj yaptırdığım yerde mi yaptırdınız yoksa başka bir yerde mi? Hayırlı olsun bu arada. Bir de şu hususa dikkat edin: Dolum ağzı yeni olduğu için, dolumdan sonra pompanın çekilmesi sırasında kasma yapabiliyor. Pompacıyı uyarın insan gibi çeksin. Ben birine baya kızmıştım.
Ostim deki prins bayisi Çuhadar Otogaz da LPG dönüşümü yapılmıştı. LPG dolum ucununun yerini değiştirmek için tekrar buraya gittim fakat sonradan dolum ucunun yerini değiştiremeyeceklerinibelirttiler. Kahramanmaraş'ta bir LPG'ci yapabileceğini söyleyince ona yaptırdım.
Gönderen: bombom41 - Eylül 15, 2014, 08:17:06 ÖS
selamlar..2013 elegance da depo kapağındaki lpg dolum yerinde bir sorun oluştu..dolum esnasında pompa takılıp gaz dolumu yapılacağında sanırım pompa aşağı doğru ağırlık yapıyor ve dolum aparatının üst tarafından gaz kaçırıyor..istasyon görevlisi pompayı tutmak zorunda kalıyor dolana kadar..10.000 bakımında servis ile görüşeceğim..benzer sorun ile karşılaşan varsa ve yazarsa sevinirim..ayrıca Ankara da kısa dolum aparatı bulunabilecek yer konusunda bilgisi olan var mı..

Pompa ucu dolum ağzının içine giriyor o kadar büyük bi ağırlık yapmaz..O pompada sorun olabilir başka biyerdeki istasyonda dene..ama sen dolum ağzını kontrol ettir yerinden oynamış olabilir belki de..Aslında bu pompacıları da uyarmak gerek bazen dan dun insanlık dışı yerleştirip çekiyolar..
Gönderen: Eren53 - Eylül 15, 2014, 10:47:01 ÖS
lpg dolum ağzını tamponun altından benzin kapağına almaya 100 tl fiyat istediler.çiftkurtların dönüşüm yaptırdığı yer.sizce fiyat nasıl.bana biraz tuzlu geldi
Gönderen: sarıkule - Eylül 16, 2014, 07:45:17 ÖÖ
lpg dolum ağzını tamponun altından benzin kapağına almaya 100 tl fiyat istediler.çiftkurtların dönüşüm yaptırdığı yer.sizce fiyat nasıl.bana biraz tuzlu geldi

İstanbul/Alibeyköyde bir dönüşüm servisi benden 80 TL istedi. Müsait bir zamanda gel yapalım demişti ama henüz gitmedim. İsterseniz adresini verebilirim. Başka yerlere sorduğumda 250 TL isteyenler bile oldu.
Gönderen: Eren53 - Eylül 16, 2014, 08:43:21 ÖÖ

İstanbul/Alibeyköyde bir dönüşüm servisi benden 80 TL istedi. Müsait bir zamanda gel yapalım demişti ama henüz gitmedim. İsterseniz adresini verebilirim. Başka yerlere sorduğumda 250 TL isteyenler bile oldu.
saolun.
birde araca lpg takan yere gidicem bakalım orda halletmeye çalışıcam
Gönderen: mustalli - Eylül 26, 2014, 04:01:42 ÖS
25+14 TLdolum ucu
bende sipariş verdim 25artı 19 tl kargo verdim sipariş verenler kargo parasına dikkat etsin bu aras denen edit:kural dışı kelime)ler el kadar şeye 19 tl kargo parası aldı satıcıya sormuştum nekadar tutuyo kargo dıye 5-6 lıra demıstı ama 19 verınce keske almasaydım dedım, almdan önce kargo ıcıne dahıl pazarlık yapın 15-19 tl kargo vermeyın
Gönderen: araf07 - Eylül 26, 2014, 04:50:58 ÖS
http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/dolum-agzi-lpg-otogazli-araclar-icin-atiker-124983972

burda da ücretsiz kargo diyor
ama "LOVATO SİSTEMLER HARİÇ BÜTÜN MARKALAR İLE UYUMLUDUR." lavatonun ne farkı var ?
Gönderen: mustalli - Eylül 26, 2014, 09:10:32 ÖS
http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/dolum-agzi-lpg-otogazli-araclar-icin-atiker-124983972

ama "LOVATO SİSTEMLER HARİÇ BÜTÜN MARKALAR İLE UYUMLUDUR." lavatonun ne farkı var ?
:) İyi de bu normal dolum ağzı tek parça , sök tak dolum ağzı değil ki
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-lpg-avrupa-tipi-dolum-ucu-144293952/detay
Gönderen: fcelik06 - Eylül 26, 2014, 09:35:49 ÖS

Hayırlı olsun montajı yaptırdnız mı?
Gönderen: mustalli - Eylül 26, 2014, 11:45:01 ÖS

Hayırlı olsun montajı yaptırdnız mı?
Teş. henüz fırsatım olmadı lpg montajı yapılırken Avrupaidolum ucu bulunmadıgı için sabit olanını depo kapağı içine taktırmıştım şimdi sadece dolum ağzı sabit olan sökülüp tak çıkar olan takılacak
Gönderen: bombom41 - Ekim 01, 2014, 07:21:06 ÖS
honda servisine gidin taktırın hiç uğraşmaya degmez..
Gönderen: mustalli - Kasım 12, 2014, 02:04:20 ÖS
Dün araca sızdırmazlık almak için Makina mühendisleri odasına götürdüm mühendis inatla dolum ağzını alta aldırmayınca geçirmedi ,bende altına yenı dolum agzı taktırıp eskı dolum agzını sadece sımıt tanktan ucunu geri çekerek yenı dolum agzının borusunu taktım muayeneden sonra alttakı yedek dolum agzını çıkartıp benzin kapağı içinden doluma devam, burası turkıye saçmalıklar ülkesi işte
alttan dolum agzı ısteyenlere pompacılar fena kayıyo kulakları çınlıyodur heralde...
Gönderen: teachers71 - Kasım 12, 2014, 06:14:44 ÖS
O dangalağa yeni civiclerden bahsettinizmi? Fabrika çıkışı benzin kapağıyla aynı yerde ve hepsi ruhsata işli diye ?
Gönderen: erhandemirr - Kasım 12, 2014, 07:04:19 ÖS
Bende var 2014 premihm eco civic benzin ve lpg ayni yerden doluyor altli ustlu aparatini takiyosun sonra pompayi takiyolar

Grand Neo cihaz kullanılarak Bursa dan gönderildi
Gönderen: mustalli - Kasım 13, 2014, 11:51:59 ÖÖ
O dangalağa yeni civiclerden bahsettinizmi? Fabrika çıkışı benzin kapağıyla aynı yerde ve hepsi ruhsata işli diye ?
Söylemediğim söz kalmadı hatta senin bu yaptığın müslümana gavur eziyeti bile dedim ama yok yok yok
yeni dolum ağzını takınca benzin kapağı içine bakayım dedi bakmana gerek yok yerinde duruyo geri takacam zaten niye çıkarayım dedim
senin istediğin altta dolum ağzı onuda yaptım dedim.
Gönderen: hondaski - Kasım 22, 2014, 09:15:18 ÖS
Geçen Cuma Esk de taktırdım 2013 elegan. depo yanından dolum, ve sızdırmazlıkta hiç sorun çıkmadı. Muayeneden de geçti.
2600 TL ye servise taktırdım BRC honda kit. 150 tl yakıtlı BP kart verdiler. Yani 2450 ye geldi..Ancak 3 dercede araç 4km gittikten sonra gaza geçiyor bunu ayarlattırcam çok uzun süre..
Gönderen: chaterchater06 - Haziran 15, 2015, 09:40:11 ÖÖ
Fcelik hocam  merhaba,
ben de civic aracıma lpg taktırdım, dolum yeri benzin kapagının içinde. avrupa dolum agzı takıp çıkarıyorum,  kısalttırmam lazım, çıkar tak ugraşmamak için. Sen nerde torna yaptırıp, kısalttırdın, dolum agzını?  ben ankarada  bunu yapabilcek bir tornacı bulamadım. Tornacının adresini, ismini verirsen sevinirim. Teşekkürler.
Gönderen: jvega - Temmuz 01, 2015, 12:45:13 ÖS
Merhabalar;
2009 CRV var bende Prins LPG kiti takılı araçta. Dolum ağzı benzin depo kapağında. Tak-çıkar falan yapmadan direk dolum yapılıyor. Sorum şu :

Sızdırmazlık raporu için Makina Mühendisleri odasından randevu alıcam. Taktırdığım usta bazen sıkıntı çıkarıyorlar rapor vermiyorlar dedi. Dolum ağzını altta istiyorlarmış. Istanbulda iki yerde var,Büyükçekmece ve Ümraniye ikisinde de sıkıntı çıkıyor mu. Yoksa alta mı alalım dolum ağzını uğraşmadan.