TeamHondaTurkey.Com

HONDA => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: ALoNe - Mart 03, 2012, 12:16:49 ÖÖ

Başlık: Lpgli araçta her 10 000 de bir buji değişimi <783^2
Gönderen: ALoNe - Mart 03, 2012, 12:16:49 ÖÖ
merhaba arabamda zavoli marka lpg war arabam sabahları gaza geçerken istop ediyo yolda giderken debriyaja basınca gene istop ediyo ama motor ısınında normal çalışıyor servise götürdüm arabayı bana dediler ki lpgli araçlarda her 10 000 de bir buji değişir sende değiştir ,arabanın map ayarı güzel dediler bende dedim benim araçta 100 000 kmlik buji war dedim onlar olsun dediler değişmesi gerekiyomuş bu bana mantıklı gelmedi bana yardımcı olursanız çok sevinirim <783^2 şimdiden teşekkürler..
Başlık: Ynt: Lpgli araçta her 10 000 de bir buji değişimi <783^2
Gönderen: krmcn - Mart 03, 2012, 12:24:41 ÖÖ
arkadaşım şuan malum havalar çok soğuk ve motor buz gibi..sen motoru tam ısıtmadan gaza alırsan gaz piston yatagına girerken donuyor ve yanmıyor böylece istop ediyor... bujini değiştirirsen biraz faydasını görürsün bu doğru..ama en önemli faktör kış yani soğuk hava soğuk motor.. kısacası şöyle benziniz yanma sıcaklığı ile gazın yanma sıcaklığı farklı... benzin çok soğukta gazdan daha iyi yanar yani donmaz ama gaz donuyor malesef.. önerim motorun iyice ısınana kadar lpg ye alma sabahları.. en azından 1-2 ay idare et bu şekilde ne de olsa yaz geliyor..
Gönderen: ALoNe - Mart 03, 2012, 12:30:27 ÖÖ
peki bu hep böylemi olucak ? zaten çok geç geçiyor gaza yanılmıyorsam ya 45-yada 50 derecede geçiyor araba ama heralde oda yetmiyo gaz için demek. peki bunun bi çözümü yok mu herkez soğuk havalarda bunu yaşıyo mu?
Gönderen: Muhsin07 - Mart 03, 2012, 12:34:53 ÖÖ
hayır dostum aynı sorunu herkes yaşamıyor hatta ben hiç yaşamıyorum 10.000 de bir buji değiştirme işini ilk defa senden duydum ona inanma bence tavsiye etmem

aracın nasıl lpg ye geçeceğini ustaları ayarlıyor bazıları 1 2 dk çalıştıktan sonra gaz pedalına dokununca gaza geçiyor...

Standartlarda 35 dereceye ulaştığında sıcaklık araç lpg ye otomatik olarak geçer zaten
Sıralı sistemlerde lpg donması yaşanmaz çünkü araç zaten ısınana kadar benzinle çalışıyor.
Yapman gerekn aracı çalıştırıp 2-3 dk bekleyip hararet göstergesinin normal seviyeesine gelene kadar 2,000 deviri geçmemek sonra araç kendine geliyor zaten ;)
Gönderen: krmcn - Mart 03, 2012, 12:35:15 ÖÖ
gazın en rahat yanma derecesi 80/90 derecedir... gerci bu benzin içinde her aracta gecerlidir... ama gaz malesef donuyor.. yapcak bişey yok ucuz etin yahnisi :S ben hayatta gaz taktırmadım taktırmam.. niye vtec e biniyim ki :D
Gönderen: Muhsin07 - Mart 03, 2012, 12:38:14 ÖÖ
Ama bu aradada  senin aracın stop etme sorunu sadece bundan kaynaklı olamaz sen  iyi bi lpg ustasına git bence sistemle ilgili bi promlem olabilir
Gönderen: ALoNe - Mart 03, 2012, 12:38:49 ÖÖ
zaten 2 bin dewri hiç geçmiyorum ki yawaş yawaş kullanırken hop motor duruyo we çok sert geçiyo araba gaza baya belli ediyo yani zaten azcık devirli kullanınca motor ısımdığı için oyle bişey yapmıyoda soğukken böye yapması hoşuma gitmedi :ağlaa
Gönderen: Muhsin07 - Mart 03, 2012, 12:42:54 ÖÖ
zaten 2 bin dewri hiç geçmiyorum ki yawaş yawaş kullanırken hop motor duruyo we çok sert geçiyo araba gaza baya belli ediyo yani zaten azcık devirli kullanınca motor ısımdığı için oyle bişey yapmıyoda soğukken böye yapması hoşuma gitmedi :ağlaa

dostum bak bide şu olabilir hangi ildesin bilmiyorum lpg depoda soğuktan donuyorsa tam çözülmeden araba lpg ye geçmeye çalıştığı için yakıtı alamayınca stop ediyordur.
Şöyle yapmanı öneriyorum sana sabah soğuk havada araba benzinden lpg ye geçmeye çalışmadan sen tekrar bi benzine al araç harareti standart seviyeye gelene kadar benzinde git sonra kendin manuel olarak lpg ye geç eğer bi sıkıntı olmuyorsa %80 lpg donmasıdır sorunun bence
Gönderen: krmcn - Mart 03, 2012, 12:45:37 ÖÖ
güzel kardeşim benim biraz önce söylediğimi şimdi söylüyosun... ben lpg donması derken sen ne anladın demin?
Gönderen: Muhsin07 - Mart 03, 2012, 12:48:11 ÖÖ
güzel kardeşim benim biraz önce söylediğimi şimdi söylüyosun... ben lpg donması derken sen ne anladın demin?

promelm çözüldü sanırım ikimiz aynı şeyi farklı yollardan anlatmaya çalıştık ama aynı yere çıktı sonunda promlem yok ;)
Gönderen: krmcn - Mart 03, 2012, 12:55:09 ÖÖ
farkındaysanız hepimiz yakıttan nasıl tasarruf ederiz diye çırpınıp duruyoruz... aman gaz taktıralım aman yakıt tasarruf cihazları alalım... yaa arkadaşlar lpg taktırıyorsunuz o kadar uğraşıyorsunuz git gel bilmem ne cebinizden harcıyorsunuz..ama farkındamısınız herkez bunları yaparken kimse bu ülkede neden akaryakıta zam geliyo kardeşim demiyo?! sanki herkez gelen zamlardan memnun... kimse sesini çıkarmıyor... arkadaşlar bizim arabalarımız çok yakmıyor! yakıt pahalı! biz sesimiz çıkarmadıkça bu yıl sonunda benzini 5 liraya alırız...
Gönderen: ALoNe - Mart 03, 2012, 12:07:12 ÖS
ben izmirde duruyorum hani lpgnın donması gibi bi durum olamaz hani hava 10 dereceyken bile yapıyor.. ben en ii si başkasına bi gösteriyim
Gönderen: 2432 - Mart 03, 2012, 12:14:55 ÖS
eğer mesajımı silmez de uygun görürse;

benimkide zavoli bilmem sorunmudur ama araç soğukken , daha tam ısınmadan lpg ye geçiyordu(35 dereceye ayarlıydı)
lpg ye eçince motor titremeye başlıyordu ben manuel olarak benzine alıyordum. motor biraz daha ısınınca elimle lpgye geçiriyordum.
bu dediğim 2-3 derece civarı sıcaklıklarda oluyordu, hiçbirşey yaptırmadım , şu an 10 derecenin altına düşmediğim için sorun yok!

kimisi subap ayarından bahsetmiş, bilmiyorum bizim durumu nasıl etkiler.
Gönderen: Muhsin07 - Mart 03, 2012, 12:18:03 ÖS
eğer mesajımı silmez de uygun görürse;

benimkide zavoli bilmem sorunmudur ama araç soğukken , daha tam ısınmadan lpg ye geçiyordu(35 dereceye ayarlıydı)
lpg ye eçince motor titremeye başlıyordu ben manuel olarak benzine alıyordum. motor biraz daha ısınınca elimle lpgye geçiriyordum.
bu dediğim 2-3 derece civarı sıcaklıklarda oluyordu, hiçbirşey yaptırmadım , şu an 10 derecenin altına düşmediğim için sorun yok!

kimisi subap ayarından bahsetmiş, bilmiyorum bizim durumu nasıl etkiler.

tamam dostum verdiğimiz cevap aynı şey işte lpg donması senin sorununda
Gönderen: carousal - Mart 03, 2012, 02:21:04 ÖS
Alıntı
yapcak bişey yok ucuz etin yahnisi :S ben hayatta gaz taktırmadım taktırmam.. niye vtec e biniyim ki

LPG takılı olmayan BAZI araç sahiplerinin gözü kulağı buradaki başlıklarda.

Başlığın konusuna gelecek olursak, LPG'li araçlarda her 10 bin km'de bir buji değişmesi gibi bir durum söz konusu değil. Tamamen servisin iş güzarlığı.

Ankara bu sene -20'leri gördü, eminim doğu anadolu ve erzurum bölgelerinden de forumda arkadaşlar vardır, aracım 1 kere bile gaza geçişte sıkıntı çıkarmadı maşallah. Ne stop etme, ne tekleme.
Gönderen: 23korg23 - Mart 03, 2012, 09:43:39 ÖS
Iyi bir zavoli servisi bulup baktirin bence isi ayarini 40  yaptirirsaniz sorununuz cozulecek gibi gorunuyor ama su kadarini bilinki map iyi deselerde iyi olmadigi belli cunki stop etme lpg sorunu degil lpg ci sorunudur sorun sizin serviste ve bujilerinizi degistirmeyin... Sadece isi yukseltmr gecici cozum olabilir zavoli tr distributorune mail atin yonlendirirler sizi
Gönderen: tunci - Mart 03, 2012, 10:23:13 ÖS
Sübap ayarı çözüm olabilir mi?
Gönderen: bozkan38 - Mart 06, 2012, 02:17:34 ÖS
haftasonu brc my11 kitimi ince ayara götürdüm. gaza geçiş ısısını sordum 40derece dedi usta.aşağı alsak daha çabuk geçse iyi olmazmı dedim.hayır stop etme sorunu olabilir dedi. standardı 40derece dedi.ben bir sorun yaşamıyorum gayet güzel çalışıyor maşallah. sanırım sizin gaza geçiş ısısı düşük normale yani 40 a ayarlatın yada diğer ayarları bir gösterin. her 10 binde bujimi değişir. kimi subap değişelim diyor kimi buji. adam 6sene garanti veriyor lpg li araca neye göre veriyor düşünmek lazım. bence ayarı yaptırın binin hiç korkmayın.
Gönderen: vtec power - Mart 07, 2012, 10:33:46 ÖÖ
her 10 binde buji değişimi mi :) ne kullanıyorsa aynısından bende istiyorum :)
bizim bujiler 175 lira haberi varmıymış?

soğuk havalarda ısınana kadar stop etme sorununu 1-2 kere bende yasadım sorun etmiyorum.
çok sık yapmıyorsa bence sende fazla kafana takma.