TeamHondaTurkey.Com

HONDA => Problemler ve Çözümleri => Konuyu başlatan: termik54 - Haziran 25, 2011, 09:22:24 ÖS

Başlık: 2002 civic vtec otomatik şanzıman sorunum var
Gönderen: termik54 - Haziran 25, 2011, 09:22:24 ÖS
2002 civic vtec otomatik şanzıman aracım yolda giderken D de iken boş vites gibi hareket yok oldu.durdum D - D3 -2-1 ve R yi denedim hepsinde hareket olmuyor.gösterge de vites değiştirince değiştiğini gösteriyor.vites ışıkları yanıyor.
 durup tamirci arkadaşımı aradım o da hareket ettirme dedi ama zaten hareket edemiyor.servisi aradım ve çektirdim.telefonda revizyon gerekiyor dedi.
 aracım 130.000 km. de altını falanda vurmadım. şanzıman yağ seviyesinede baktım,var.
  buna benzer olay yaşayan var mı,var ise cevab bekliyorum.
 ve ya sorundan anlayan cevab verebilirmi, bilen var sa ne kadara patlayabilir?
Başlık: Ynt: 2002 civic vtec otomatik şanzıman sorunum var
Gönderen: kayaci26 - Haziran 26, 2011, 12:12:33 ÖÖ
Otomatik şanzımanlarımız genelde sorunsuzlıkları ile de bilinse zaman zaman karşılaştığınızın benzeri sorunlar gözlemlenebiliyor...

birçok sebebi olabilir....

Mekanik...

ilk akla gelen değişim km sinde ya da yılında ( 60.000 + 40.000 + 40.000 gibi ) yetkili servislerde yağının değişmemesinden kaynaklı mekanik arızalardan olabilir.
     Yada kullanım talimatlarına uygun olmayan devir ve hız aralıklarında aracı zorlamaktan kaynaklı mekanik arıza olabilir yane... 1 konumunda 20 km / 3000rpm fazla basmak, 2 konumunda çok dik yerlerde kalkışta çok yüklü olan aracı yüksek devirli kaldırmak, 3 konumunda 100km/s üstünde hız yapmak... ya da bu hızın üstünde sürüş modunu 3 den   4 e almak veya yüksek hızlarda mesela 120 - 130 - 140 vs sürüş modunu 4 den 3 e almak....  ya da geri vitesle geri geri yüklü veya patinajla rampa çıkmak.... BUNLARIN HER BİRİ ARIZA YA SEBEP OLUR . . .

ya da anlattığınız durum basit bir elektrik arızasından kaynaklanmış olabilir....

Gönderen: enginturan - Haziran 26, 2011, 12:51:53 ÖÖ
çok geçmiş olsun umarım büyük bir sorun yoktur sonucu burada bizlerle paylaşın mutlaka.
Gönderen: jasmeh - Haziran 27, 2011, 12:53:31 ÖS
Otomatik şanzımanlarımız genelde sorunsuzlıkları ile de bilinse zaman zaman karşılaştığınızın benzeri sorunlar gözlemlenebiliyor...

birçok sebebi olabilir....

Mekanik...

ilk akla gelen değişim km sinde ya da yılında ( 60.000 + 40.000 + 40.000 gibi ) yetkili servislerde yağının değişmemesinden kaynaklı mekanik arızalardan olabilir.
     Yada kullanım talimatlarına uygun olmayan devir ve hız aralıklarında aracı zorlamaktan kaynaklı mekanik arıza olabilir yane... 1 konumunda 20 km / 3000rpm fazla basmak, 2 konumunda çok dik yerlerde kalkışta çok yüklü olan aracı yüksek devirli kaldırmak, 3 konumunda 100km/s üstünde hız yapmak... ya da bu hızın üstünde sürüş modunu 3 den   4 e almak veya yüksek hızlarda mesela 120 - 130 - 140 vs sürüş modunu 4 den 3 e almak....  ya da geri vitesle geri geri yüklü veya patinajla rampa çıkmak.... BUNLARIN HER BİRİ ARIZA YA SEBEP OLUR . . .

ya da anlattığınız durum basit bir elektrik arızasından kaynaklanmış olabilir....

otomatik şanzımanın beyinde meydana gelen bir problemde olabilir,yada içerisinde balatalardan kaynaklı bir problemde.
arkadasın yazdığı gibi sebeplerden olması çok küçük bir olasılık..
Gönderen: canguder - Haziran 27, 2011, 02:13:07 ÖS
büyük ihtimalle beyinden kaynaklanıyor , şanzıman 2-3 yere daha gösterin hemen revizyonmu olurmuş kontrol etmeden.
Gönderen: termik54 - Haziran 27, 2011, 02:36:53 ÖS
   sn arkadaşlar gelişmeleri anlatmak istiyorum: bu sabahtan beri neler çekiyorum bir bilseniz,kaynar su içmiş gibiyim.
 servise tlf. ile aradık ve dedikleri komple şanzıman dağılmış.Olmaz böyle dedik ve de yarım değil 1 saatte nasıl indiripde şanzımana karar verdiler dedik.tekrardan döndük servise meğer benim araç daha parkda imiş başka aracın durumunu söylüyorlar.G.zekalılar .... sonra servisi Honda fab.dan servisler sorumlusuna arattık (Abim tanır) nesi var soruyor kem küm.Tabii ki honda servisler sorumlusu kişi size ben nasıl anlatıp bölemi eğitim veriyorum demiş basmış fırçayı. bize böle olmaz dedi aracı İzmite servise getirelim bende bakacam demiş.350 kağıt ta kurtarıcıya  bayıldık.şu an itibari ile araç izmite yola çıktı.
   taa en başta 8000 -8500 tl masraf demişler abime. abimin demesi ile yığıldım kaldım. abimin fab.daki arkadaşları ve servis sorumlusu Honda otomatik şanzımanı 300.000 400.000 km.kadar sorun çıkmaması lazım.olağan dışı kullanım ve hata lar hızlandırabilir olsa da ben de kullanırken böle bişey yok.
   gelişmeleri paylaşıp sonucu sizler söylemek isterim.birinin de başına gelirse yol edinir belki.Servisin adını açıklamak etik olurmu bilemedim ve yazmadım.
Gönderen: Otomatik ve ÖFKELİ - Ekim 17, 2011, 09:30:59 ÖS
slm arkadaşlar bende 2001 otomatik vtec es var 130 binde aldığım arac şuan 160 binde aldığımda şanzıman yağını keyfi olarak değiştirdim güvenemediğimdne ötürü,1 de 60 2 de 125 D3 de 180 D de ise 230 a kadar görüyorum ve tabiri caizse düz vites gibi kullanıyorum fakat hiç bir sorunla karşılaşmadım bence hız ve zorlama diye bi arıza çok zor bi ihtimal ..
Gönderen: metin.yildiz - Ekim 17, 2011, 09:44:37 ÖS
geçmiş olsun öncelikle. bende otomatik ve öfkeli gibi kullanırım ve şimdilik bi problem yok gibi duruyor. Bazen şans işi olabiliyor. Kımset artık. Gelişmeleri yazarsan sevinirim.

slm arkadaşlar bende 2001 otomatik vtec es var 130 binde aldığım arac şuan 160 binde aldığımda şanzıman yağını keyfi olarak değiştirdim güvenemediğimdne ötürü,1 de 60 2 de 125 D3 de 180 D de ise 230 a kadar görüyorum ve tabiri caizse düz vites gibi kullanıyorum fakat hiç bir sorunla karşılaşmadım bence hız ve zorlama diye bi arıza çok zor bi ihtimal ..
Gönderen: honda2002 - Ekim 17, 2011, 10:32:51 ÖS
Ayni problemi ben yasadim.
Sebep tamami ile sanzuman yaginin degismeyip sanzuman kitini asindirmasi ve sonuc olarak asinan demir parcalarinin sanzuman filtresini tikamasi.  Sonuc itibariyle sanzuman kiti degisiyor ve sorun gideriliyor.

Sanzuman yagi 60 bin de veya 5 yilda bir degismeli yoksa sonuc husran.

Sanzuman yagi, contasi, turbin taslama, filtre yenileme, sanzuman kiti maliyt 1500 tl civari.
Baska arac olsa rahat 3000tl yi de bulabiliyor. Gene hondaci olarak sansliyiz.

Yetkili servis 3000-4000tl masraf cikarir. Bosuna bu parayi verme, iyi bir honda sanzuman ustasi bul, yari parasina yaptir

Kucuk ihtimal de olsa diger ihtimal sanzuman yaginin kacak yapmasi. Yag kalmazsa da ayni problem
oluyor. Yag koyup devam ediyorsun. Kit degismiyor.
Gönderen: rıfkı - Ekim 21, 2011, 12:20:35 ÖÖ
Merhaba arkadaşlar,
bende de 2002 VTEC ES OTM. var. D de iken ilk harekketten sonra veya yavaş giderken ani hızlanmak isteyip gaza basınca vites düşrüp devir düksettiği anda vurma oluyor. şanzuman yağı değiştirdik faydası olmadı. normal gaza basınca sorun olmuyor. yükek viteslerde geçişler arasında da vurma olmuyor. sadece düşük hızda ani hızlanayım dediğimde vites geçişinde oluyor.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Gönderen: honda2002 - Ekim 21, 2011, 10:01:38 ÖÖ
Merhaba arkadaşlar,
bende de 2002 VTEC ES OTM. var. D de iken ilk harekketten sonra veya yavaş giderken ani hızlanmak isteyip gaza basınca vites düşrüp devir düksettiği anda vurma oluyor. şanzuman yağı değiştirdik faydası olmadı. normal gaza basınca sorun olmuyor. yükek viteslerde geçişler arasında da vurma olmuyor. sadece düşük hızda ani hızlanayım dediğimde vites geçişinde oluyor.

Bu konuda uzman degilim ama sorun bir ihtimal ön motor kulagi kaynakli olabilir.
Ön motor kulagi sanzuman on case baglanti noktasindan kirikti ve vuruntu yapiyordu.
Onarinca duzeldi.

Diger ihtimaller (sanzuman bilyesi vs kaynakli ise) maliyetli olabilir.
Daha uzman arkadaslar varsa yardimci olabilir
Gönderen: tnrdnz - Ekim 21, 2011, 11:02:12 ÖÖ
Merhaba arkadaşlar,

kanka snn salıncaklarda boşluk war hızlı geçişlerde öntakım arabadan hızlı gittigi için oluyor
şanzumanla alakası yok onun
Gönderen: tnrdnz - Ekim 21, 2011, 11:04:40 ÖÖ
Ayni problemi ben yasadim.
Sebep tamami ile sanzuman yaginin degismeyip sanzuman kitini asindirmasi ve sonuc olarak asinan demir parcalarinin sanzuman filtresini tikamasi.  Sonuc itibariyle sanzuman kiti degisiyor ve sorun gideriliyor.

Sanzuman yagi 60 bin de veya 5 yilda bir degismeli yoksa sonuc husran.

Sanzuman yagi, contasi, turbin taslama, filtre yenileme, sanzuman kiti maliyt 1500 tl civari.
Baska arac olsa rahat 3000tl yi de bulabiliyor. Gene hondaci olarak sansliyiz.

Yetkili servis 3000-4000tl masraf cikarir. Bosuna bu parayi verme, iyi bir honda sanzuman ustasi bul, yari parasina yaptir

Kucuk ihtimal de olsa diger ihtimal sanzuman yaginin kacak yapmasi. Yag kalmazsa da ayni problem
oluyor. Yag koyup devam ediyorsun. Kit degismiyor.

siz şanzuman yagını her ay kontrol edin bn öyle yaptım bu güne kadar
ve emin olun bndeki 98 honda da otomatikti bn o şanzumanla neler yapmalar nerelerde dip gaz yapıp o şanzumana yüklenmedim
ama gelin en ufak hata yok şanzumanda
arkdaşlar castrol yagları kullanın gerçekten farkkı heemen biner binmez anlayabiliyorsunuz ucuz yag veya ekleme
yapmayın
şanzuman motor pahalı oyuncaklar iyi bakılması gerekir ucuzcu davranıpda başına daha büyük bi iş almayın...
Gönderen: hondaciwic - Ekim 21, 2011, 02:26:07 ÖS
kardeşim konuyu hortlamıssın dikkat etmen dileğiyle bide kendini tanırtırmısın sizi tanıyalım bölümünde
Gönderen: carousal - Ekim 21, 2011, 04:17:23 ÖS
Honda, ATF Z1 tipindeki otomatik şanzıman yağını önermiyor muydu bizim araçlar için?

Castrol bir sıkıntı çıkarmasın?

Ben de şanzıman yağını değiştirsem mi diye düşünüyorum şu sıralar, aracı 2. el aldık, yağın ne zaman değiştiği belli değil. Dün epey araştırma yaptım internette,  şanzıman yağ seviyesini gösteren çubuğu çekince yağın renginin kırmızı olması lazım diyen bir ustanın yazdığı mesajları okudum bir forumda. Eğer çubuğun üzerindeki yağ kahverengimsi (koyu tonlar) veya siyahımsı ise o yağ özelliğini kaybetmiştir, ve değiştirilmesi gerekir diyordu.

Benim şanzıma yağı da koyu kahve- siyah arası bir tonda. Bir önceki bakımda ustaya söyledim, 10.000 km sonra değiştiririz dedi. Çubuğun üzerindeki yağı parmağının arasında kontrol etti, kokladı falan. Bana pek tatmin edici gelmedi açıkçası. Gidip değiştirtmek daha mı iyi olur?

Bir de şöyle bir olay var, mesela şanzımanın toplam yağ kapasitesi 7 litre diyelim. Bu 7 litrenin 3-4 litresi tork konvektörünün orada olduğu için o yağ maalesef dışarı atılamıyor. Eski yağın yalnızca 3 küsür litresi değiştirilebiliyor. Yeni yağı koyunca konvektörün içindeki eski yağ ile karışıyor. 
Gönderen: wordsman - Ekim 21, 2011, 08:26:03 ÖS
bu bahsedilen şanzıman yağı düz viteslerde de değiştirilmesi gerekiyor mu?
Gönderen: 06FAT68 - Ekim 21, 2011, 08:42:46 ÖS
düz viteslerde 60.binde değişmesi gerekir ama ustalar gerek görmez siz yinede değiştirirn zararından çok yararını görürüsünüz yakıt ekonomisi bile sağyalabilrisiniz emin olun buna ben otomatik accordda bizzat test ettim yakıt ekonomisi sağladı ama manuellede öyle aman aman bi fark olmaz gibime geliyor

UNUTMADAN ARKADAŞLAR OOTOMATİK ARAÇLARLA ÇOK YAZI OKUDUM yurt dışı forumlarıda dahil

sadece ama sadece HONDA ATF Z1 koyun 3 litre yeterli gelir ama mutlaka dediğim yağ olsun diğer markalrın yağları hondanın yağının özelliklerini kapsamıyormuş bilgini olsun
Gönderen: tnrdnz - Ekim 23, 2011, 01:34:11 ÖS
düz viteslerde 60.binde değişmesi gerekir ama ustalar gerek görmez siz yinede değiştirirn zararından çok yararını görürüsünüz yakıt ekonomisi bile sağyalabilrisiniz emin olun buna ben otomatik accordda bizzat test ettim yakıt ekonomisi sağladı ama manuellede öyle aman aman bi fark olmaz gibime geliyor

UNUTMADAN ARKADAŞLAR OOTOMATİK ARAÇLARLA ÇOK YAZI OKUDUM yurt dışı forumlarıda dahil

sadece ama sadece HONDA ATF Z1 koyun 3 litre yeterli gelir ama mutlaka dediğim yağ olsun diğer markalrın yağları hondanın yağının özelliklerini kapsamıyormuş bilgini olsun

kanka bu söylediğinin imkanı yok ya bak honda atf z1 kullandım ben sora yagdeğişiminde castrol motor yagına da castrol koydum aynı
anda gerçekten çekişi değişiyor magnetek teknolojisi gerçekten palavra deilmiş yani
ben buraya tecrubelerimi yazıorumki herkez bilsin die
Gönderen: 06FAT68 - Ekim 23, 2011, 03:20:28 ÖS
ama bende castrol şanzuman yağı koyupta (otomatikler için söylüyorum) sonradan sıkıntısı çeken arkadaşlarında yabancı forum sitelerinde dahi sıkıntı yaşayanları okudum
Gönderen: tnrdnz - Ekim 23, 2011, 03:37:14 ÖS
allah allah bişey diyemiorum bn uzun süre kullandım bişe olmadı belki bnm şansımadır
Gönderen: serkan ss - Ekim 24, 2011, 08:19:42 ÖÖ
serviste şanzıman yağını değiştirdim usta çıkan yağın rengini beğenmedi honda atf 1 ile doldurdu 5000km yap tekrar değiştirelim yağ tamamen temizlensin dedi yeni yağ koysa bile içinde eski yağ kalıyor 10000 km olmak üzere tekrar gidicem servise yağ filtre bunlar önemli şeler bence mutlaka serviste değişmeli
Gönderen: sanli90 - Ekim 24, 2011, 09:02:10 ÖÖ
Bende şanzıman yağını yeni değiştirdim çok önemli tabi...
Gönderen: ozdemirli - Ekim 09, 2018, 08:49:26 ÖS
   sn arkadaşlar gelişmeleri anlatmak istiyorum: bu sabahtan beri neler çekiyorum bir bilseniz,kaynar su içmiş gibiyim.
 servise tlf. ile aradık ve dedikleri komple şanzıman dağılmış.Olmaz böyle dedik ve de yarım değil 1 saatte nasıl indiripde şanzımana karar verdiler dedik.tekrardan döndük servise meğer benim araç daha parkda imiş başka aracın durumunu söylüyorlar.G.zekalılar .... sonra servisi Honda fab.dan servisler sorumlusuna arattık (Abim tanır) nesi var soruyor kem küm.Tabii ki honda servisler sorumlusu kişi size ben nasıl anlatıp bölemi eğitim veriyorum demiş basmış fırçayı. bize böle olmaz dedi aracı İzmite servise getirelim bende bakacam demiş.350 kağıt ta kurtarıcıya  bayıldık.şu an itibari ile araç izmite yola çıktı.
   taa en başta 8000 -8500 tl masraf demişler abime. abimin demesi ile yığıldım kaldım. abimin fab.daki arkadaşları ve servis sorumlusu Honda otomatik şanzımanı 300.000 400.000 km.kadar sorun çıkmaması lazım.olağan dışı kullanım ve hata lar hızlandırabilir olsa da ben de kullanırken böle bişey yok.
   gelişmeleri paylaşıp sonucu sizler söylemek isterim.birinin de başına gelirse yol edinir belki.Servisin adını açıklamak etik olurmu bilemedim ve yazmadım.

merhaba,
üzerinden epey zaman geçmiş ama benim aracımda da benzer sorun var. siz nasıl çözmüştünüz?
Gönderen: ozdemirli - Ekim 09, 2018, 08:50:16 ÖS
Merhaba arkadaşlar,

selamlar, sizdeki sorun nasıl çözüm buldu?
Gönderen: forever honda - Ağustos 07, 2020, 08:15:08 ÖÖ
2001 model honda vtec 1.6 otomatik  var araca sport şanzuman takılmış dolayısı ile D3 iptal olmus d de takılıyken arada vites boşa çıkıyordu sorunun sport şanzuman takılmasından kaynaklandıgını uzun uğraşlar sonunda öğrendim yolda bırakmıyor ama arada can sıkıyor aracında bu gibi sorunlar olan arkadaşlar sanzumanın değişim yapılıp yapılmadıgını sorgulasınlar önce sport şanzuman bu araçlara uygun değil sanzumanı değişecek arkadaşlarda bu ayrıntıya dikkat etsin.
Gönderen: Accord 52 - Haziran 29, 2022, 09:43:27 ÖÖ
Merhaba arkadaşlar Honda Accord otoamtik aracım bu araçla ciddi ilgili bir otomatik ustası arıyorum soyguncu olmayan işini iyi yapan varsa İstanbul Avrupa yakası tarafında tafsiyeleinizi bekliyorum
Gönderen: arabatr - Aralık 12, 2022, 08:42:25 ÖÖ
2001 model honda vtec 1.6 otomatik  var araca sport şanzuman takılmış dolayısı ile D3 iptal olmus d de takılıyken arada vites boşa çıkıyordu sorunun sport şanzuman takılmasından kaynaklandıgını uzun uğraşlar sonunda öğrendim yolda bırakmıyor ama arada can sıkıyor aracında bu gibi sorunlar olan arkadaşlar sanzumanın değişim yapılıp yapılmadıgını sorgulasınlar önce sport şanzuman bu araçlara uygun değil sanzumanı değişecek arkadaşlarda bu ayrıntıya dikkat etsin.

bununla ilgili daha fazla bilgi gönderebilir misiniz?