TeamHondaTurkey.Com

HONDA TEAM => İstekler Öneriler ve Sorularınız => Konuyu başlatan: No17 - Haziran 20, 2011, 10:39:36 ÖÖ

Başlık: açık hava filtresi bakım..
Gönderen: No17 - Haziran 20, 2011, 10:39:36 ÖÖ
aracımda simotanın kit i var filtreyi temizlemek istiyorum ama simotaya ait bakım seti bulamadım,, jsv nin bakım setini kullansam bi sıkıntı olur mu???
Başlık: Ynt: açık hava filtresi bakım..
Gönderen: piscocuk - Haziran 20, 2011, 10:40:55 ÖÖ
filtreyi temizlemek yerine yenisini almanızı öneririm..
Gönderen: gokhannj060 - Haziran 20, 2011, 11:04:53 ÖÖ
yenisini almanın maliyeti çok yüksek olmazmı? şu an bendede komple simota kit var ama daha önceki king dragon filtremi sadece hava ille temizlerdim sürekli. bakım kiti filan tırstım şimdi :)
Gönderen: ilkercom - Haziran 20, 2011, 11:22:22 ÖÖ
Çok sıcak olmayan su + sıvı sabun ile yıkayın kurutun yerine takın. eski aracımda simota vardı sürekli söker temizlerdim.
Gönderen: piscocuk - Haziran 20, 2011, 11:59:07 ÖÖ
yenisini almanın maliyeti çok yüksek olmazmı? şu an bendede komple simota kit var ama daha önceki king dragon filtremi sadece hava ille temizlerdim sürekli. bakım kiti filan tırstım şimdi :)

basmış olduğunuz hava veya herhangi bir şekilde yere vurarak deterjan vb maddelerle temizleyerek en fazla 1 kere daha takabilirsiniz

çünkü yapmış olduğunuz bu işlemler filtredeki minik gözenekleri tıkar.hava basarak gözenekleri temizlersiniz ozamanda delikler büyür ve filtre görevini yapmamış olur..

he temizlersek olmazmı tabiki olur herkez temizliyor kullanıyor kimse okadar minik detaylara takılmıyor.ben sadece olabilecek şeyleri yazdım..durumunuz varsa yenisini takmak daha mantıklı..eğer durum el vermiyorsa tabiki temizleyip takmakta iş görecektir
Gönderen: No17 - Haziran 20, 2011, 02:10:49 ÖS
açık hava filtreleri temizlenmeye daha müsait gibi 1 milyon km kullanma ömrü veriyorlar.. yıkayıp temizleme olabilir fakat yağ sürülmesi gerekiyor o işlemlerden sonra tozları tutabilmesi için.. ben marka açısından başka bakım setleri uygun mudur o konuda emin olamadım..
Gönderen: piscocuk - Haziran 20, 2011, 02:35:46 ÖS
açık hava filtreleri temizlenmeye daha müsait gibi 1 milyon km kullanma ömrü veriyorlar.. yıkayıp temizleme olabilir fakat yağ sürülmesi gerekiyor o işlemlerden sonra tozları tutabilmesi için.. ben marka açısından başka bakım setleri uygun mudur o konuda emin olamadım..

seni yanlış yönlendirmek istemem ama mantık olarak düşünürsek toz ve yağ bir araya gelirse çamur olur ve filtre hiç nefes almaz
Gönderen: galantus - Haziran 21, 2011, 03:13:18 ÖÖ
Bu dertlerle uğraşmaktansa takın orjinalini gitsin:)
Gönderen: kareser - Haziran 21, 2011, 04:01:11 ÖÖ
jsv nin temizleme kitini öneririm daha önce kullandım k&n marka filtremde  km gözetmeksizin kullandım ürünü hiç bir zararını görmedim açıkçası aksine bence yararlı bişey filtrem 10.000 km yi tamamlamasına ramen halen daha ilk günki gibi ..

Zamanla filtrenizde oluşan toz vb zerrecikler filtreyi tıkayacak bundan önce zaten filtreden geçen ince toz zerreciklerini motora çekecek tamamen gözenekler kapandığında hava akışı düzensiz olacak ama temizlendiğinde tüm gözenekler açılacak ve bu kitin içinde özel yağı var bunuda tatbik ettiğinizde toz zerrecikleri motora değil yağ tabakasında kalacak  >=ok

Ben kendim önce filtreye spreyi sıkıp daha sonra ılık suda yaklaşık yarım saat bekletiyorum tamamen çözülmesi için daha sonra yine ılık suyun altında arındırıyorum   temizleme spreyi yardımıylada filtre temizleniyor kurumaya bırakıyorum kullanmayacaksam öyle bırakıyorum kullanacaksam kuruduktan sonra filtre oluklarına temizleme kitindeki yağdan sürüyorum ve kullanıma hazır  >=ok (Bu işlem için kaliteli filtreniz olması lazım piyasadaki üniversal tip filtreler hemen bozuluyor)
Gönderen: No17 - Haziran 21, 2011, 09:29:50 ÖÖ
ben de jsv yi düşünüyorum,, güzel bi temizlikle uzun bi süre götürür bence beni bu filtre   :)
Gönderen: mali - Haziran 22, 2011, 04:57:27 ÖÖ
birde temizleyince asla direk güneş ışığında kurutmayın
gölgede kendi halinde kurusun
Gönderen: No17 - Haziran 30, 2011, 01:02:28 ÖS
bakım setini kadıköyde alabileceğim bir aksesuarcı var mı acaba..
Gönderen: kareser - Temmuz 01, 2011, 08:44:46 ÖS
bakım setini kadıköyde alabileceğim bir aksesuarcı var mı acaba..
Genelde çoğu aksesuarcılarda bulunur temizleme spreyi ve yağı marka olarak kaliteli bir ürün tercih et  >=ok
Gönderen: No17 - Temmuz 04, 2011, 10:07:40 ÖÖ
jsv nin siparişini verdim haftasonu sökücem,, kaç bin km de bir temizlemek gerekir acaba filtreyi bu setle..
Gönderen: kareser - Temmuz 05, 2011, 12:12:15 ÖÖ
jsv nin siparişini verdim haftasonu sökücem,, kaç bin km de bir temizlemek gerekir acaba filtreyi bu setle..
Marka olarak çok iyi tercih etmişsin genelde 5 bin km de temizlemek gerekir  >=ok
Gönderen: kareser - Temmuz 05, 2011, 12:15:09 ÖÖ

(http://img98.imageshack.us/img98/6615/16102010003.jpg)

Temizleme işlemini yaparken jsv marka temizleme kiti kullandım tavsiye ederim çok pratik hemde kaliteli  :ok:

(http://img229.imageshack.us/img229/7084/16102010004.jpg)

Önce temizleme spreyi ile filtreyi pisliklerden daha kolay arınması için spreyliyoruz  ;)

(http://img824.imageshack.us/img824/6908/16102010006.jpg)

Ilık su dolu kaba spreylediğimiz filtreyi koyuyoruz (Bu işlem bittikten sonra filtreyi ılık suda tekrar duruluyoruz)

(http://img163.imageshack.us/img163/8779/16102010005.jpg)

Fitremizi pisliklerden arınıp tamamen kuruduktan sonra  temizleme kitinin yağı ile yağlıyoruz

Araca montajını yapıp keyifli rahat bir şekilde kullanıyoruz 
Gönderen: No17 - Temmuz 05, 2011, 07:55:42 ÖÖ
saolasın anlatım için,, çok sık temizlemek 5000 de bir zarar vermesin filtreye ?
Gönderen: kareser - Temmuz 05, 2011, 10:34:42 ÖÖ
Eğer filtre kaliteli ise ve bakımı düzgün yapılırsa zarar vermez