TeamHondaTurkey.Com

HONDA => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: einstein2000 - Haziran 07, 2011, 03:21:11 ÖS

Başlık: LPG de fazla Benzin harcama
Gönderen: einstein2000 - Haziran 07, 2011, 03:21:11 ÖS
      2 hafta önce 2010 civic premium düz vites zavoli lpg li araç aldım.  lpg deposu 40lt , 30lt lpg alıyor. lpg fulledim. benzin göstergesinde iki çizgi vardı 50TL benzin aldım gösterge 6 çizgi oldu. 310 km de lpg bitti bu arada benzin göstergeside 3 çizgi düştü. tekrar fulledim lpgyi 140 km gittikten sonra benzin göstergesi 2 çizgiye düsüp yakıt ikaz ışığı yandı.

Kısaca 450km de 1.5 depo lpg (44litre) ve 50 TL (  11,5 litre ) benzin harcamış oldum. Aracı hep lpgde kullandım. çokta kapat aç yapmadım. Duruma bakıldığında benzin harcamam çok fazla görülüyor. Zavoli ye gittim bilgisayarı taktılar bir sorun göstermedi.
    Tecrübeli arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim..
Başlık: Ynt: LPG de fazla Benzin harcama
Gönderen: onur1980 - Haziran 07, 2011, 05:08:01 ÖS
lpg yakıt normal gibi ama benzini neden bukadar harcadı acaba
Gönderen: einstein2000 - Haziran 07, 2011, 05:09:48 ÖS
   Benim sorunumda aynen bu "benzini niye fazla harcıyor?"
Gönderen: onur1980 - Haziran 07, 2011, 05:14:58 ÖS
belki lpg ye geç geçiyor olabilir veya arabayı sıkıstırıyorsanız yuksek devırlerde benzıne otomatık olarak gecıyor olabılır
Gönderen: einstein2000 - Haziran 07, 2011, 05:32:21 ÖS
Lpg ye geçmesi 10sn bile sürmüyor. Yüksek devirde de benzine geçerken sinyal vermesi gerekir sanırım. veya uyarı sinyali vermeden geçiyor olabilir. Lpg taktırdığım yerde herşey normal diyor. kalakaldık yani...
Gönderen: seferad - Haziran 07, 2011, 05:57:13 ÖS
yeni takıldıgında öyle oluyor ama sonraları düzeliyor.kışın çok harcıyor ama yazın fazla benzin yakmıyor benzini fullemeni öneririm bide öyle dene
Gönderen: hibo - Haziran 07, 2011, 07:13:49 ÖS
civic hb lerdeki gibi bi durum olabilirmi acaba?benim araçta,lpgde kullanıyorum,benzin ibrem benzinle gidiyormuş gibi sürekli  düşüyor sonra hatta ışık yanıyor,depo bitiyo filan galiba derken hop tekrar geri normal değerine geliyor,sonra o noktadan tekrar düşmeye başlıyor:)yani benimkinde araç hala benzinle gittiğini düşünerek yol bilgisayarına göre ibreyi hareket ettiriyor,depodaki o an olan benzini sürekli ölçüp değil...sizin araçta da bu olabilirmi dicem ama diğer sedan civic bildiğim kadarıyla hb lerdeki gibi değil,ibre normal çalışıyor...
Gönderen: einstein2000 - Haziran 07, 2011, 07:47:01 ÖS
  LPG ağustos 2010 da takılmış. Aldığım kişi bu konulara dikkat etmemiş. Bana her depoyu doldurduğunda 40TL benzinde alıyordum dedi. Bu ona göre normal ama bana göre değil.
   LPG beyninde bir sorun olabilir mi dersiniz ?????
Gönderen: aslan7333 - Haziran 07, 2011, 09:41:15 ÖS
lpg devreye girdiğinde benzin pompasını devre dışı bırakan röleli sistem var,bazı lpg kitlerinde montaj sırasında direk takıyorlar,isteğe bağlı sonradan da taktırabilirsiniz.bence yararlı bir sistem,benzin enjektörleri kapalıyken pompa boşuna çalışmıyor ve tabi benzin hattı boyuncada normalden yüksek basınç oluşmuyor,her türlü faydalı.bence onu bir taktırıp deneyin,o zaman emin olursunuz sonuçtan.bu arada benim aracımdada yok o röleli sistem ama en kısa zamanda taktıraca çünkü enjektör kütüğünün girişinde terleme oluyor,zamanla kaçak başlayacak gibi.
Gönderen: hsncck26 - Haziran 07, 2011, 09:54:16 ÖS
civic hb lerdeki gibi bi durum olabilirmi acaba?benim araçta,lpgde kullanıyorum,benzin ibrem benzinle gidiyormuş gibi sürekli  düşüyor sonra hatta ışık yanıyor,depo bitiyo filan galiba derken hop tekrar geri normal değerine geliyor,sonra o noktadan tekrar düşmeye başlıyor:)yani benimkinde araç hala benzinle gittiğini düşünerek yol bilgisayarına göre ibreyi hareket ettiriyor,depodaki o an olan benzini sürekli ölçüp değil...sizin araçta da bu olabilirmi dicem ama diğer sedan civic bildiğim kadarıyla hb lerdeki gibi değil,ibre normal çalışıyor...
bencede sizin söyledgınızıdir +1
Gönderen: einstein2000 - Haziran 07, 2011, 10:24:15 ÖS
lpg devreye girdiğinde benzin pompasını devre dışı bırakan röleli sistem var,bazı lpg kitlerinde montaj sırasında direk takıyorlar,isteğe bağlı sonradan da taktırabilirsiniz.bence yararlı bir sistem,benzin enjektörleri kapalıyken pompa boşuna çalışmıyor ve tabi benzin hattı boyuncada normalden yüksek basınç oluşmuyor,her türlü faydalı.bence onu bir taktırıp deneyin,o zaman emin olursunuz sonuçtan.bu arada benim aracımdada yok o röleli sistem ama en kısa zamanda taktıraca çünkü enjektör kütüğünün girişinde terleme oluyor,zamanla kaçak başlayacak gibi.

Teşekkürler, taktırıp deneyelim bakalım. Ama yinede bir sorun var ve bu ilerde başka sorunlara sebep olur diye düşünüyorum.
Gönderen: einstein2000 - Haziran 07, 2011, 10:29:15 ÖS
bencede sizin söyledgınızıdir +1

Civic HB deki yakıt göstergesi analog. Civic sedanda ise  digital. ayrıca kontak açıp kapatıldığında düzelmiyor. Kaldı ki yeni benzin ekleyince şamandıra, göstergeyi önceki ile birlikte daha fazla ilerletmeliydi o da olmadı.
Gönderen: caner_35 - Haziran 08, 2011, 03:15:30 ÖS
dostum bende yeni taktırdım 3 ay kadar oldu.  yüksek devirlerde hiç bir uyarı yapmadan benzine geçiyor. ama benzin konusu anormal sen baska bi servise göster bence...
Gönderen: Tufan_ucler - Haziran 08, 2011, 03:56:54 ÖS
aynı durum benim eski arabamda vardı. aracım rover 200 vi idi
lpg harcarken benzinimde azalıyordu.
lpg yi takan yere götürdüm lpg nin beynini pv ye bağladı ve bana ediği şuydu:
rolantide benzin ile çalışmasını ve kalkmasını iptal ediyorum kalkışların yavaşlayabilir ama benzin harcamazsın demişti. gerçektende o günden sonra benzin harcamıyordum.