TeamHondaTurkey.Com

HONDA TEAM => Sohbet / Off Topic => Konuyu başlatan: Tricoti - Ocak 19, 2011, 06:11:59 ÖÖ

Başlık: Kredi ile araç almak istiyorum , fikrinize ihtiyacım var.
Gönderen: Tricoti - Ocak 19, 2011, 06:11:59 ÖÖ
Merhaba ;
Arkadaşlar aracım çok istememe rağmen honda değil malesef fakat tam bir Honda hastasıyım.Hondadan başka hiçbir araca binmek istemiyorum , gözüm Honda'dan başka hiçbir markayı görmüyor desem yeridir.

2005-2006 Vtec LS yada ES
2006+ 1.8 Hatchback
2006+ Dream - Premium yada Elegance

Bu araçların herhangi birini 2. el olarak taşıt kredisi ile almak istiyorum buraya kadar herşey normal ama kafama takılan mesele şu ;

Şuan Allah'a şükürler olsun sabit bir gelirim var , evli değilim ve aldığım bütün para bana kalıyor.Fakat taşıt kredisi ile araç aldığımdan Allah korusun 1-2 sene sonra olurda işler ters giderse ve artık borcumu ödemeyemez durumu gelirsem bu duruma nasıl çözüm bulabilirim ? Taşıt kredisi ile alınan araca rehin koymasalar en fazla aracı satarım ve borcumu öderim.Fakat araçta rehin olunca ne yapılabilir acaba fikriniz varmı ?

Daha önce başına böyle birşey gelmiş olan varmı acaba ? Rehinli aracı satıp borcunu kapatabilirmiyim ? Yoksa banka gelip elimden aracımı alıp gidermi nasıl olur ?

Aslında çok sağlam bir fabrikada çalışıyorum ama en kötü ihtimalide düşünmek gerekir diyorum.
Başlık: Ynt: Kredi ile araç almak istiyorum , fikrinize ihtiyacım var.
Gönderen: fearless.32 - Ocak 19, 2011, 06:16:07 ÖÖ
Arkadaşım ben de kredi ile araç aldım. Benim aldığım araba 99 model İES'di. Zaten taşıt kredisi şeklinde almadım. Sana naçizane tavsiyem taşıt kredisi olarak değil de ihtiyaç kredisi olarak al krediyi. Ödeyemeyecek olursan satar arabayı ödersin.
Gönderen: piscocuk - Ocak 19, 2011, 06:18:14 ÖÖ
aracını satabilirsin

aracı almaya gelen kişi ile önce bankaya gidersin ve aracın kalan borcunu oraya ödersin..bu işlem sırasında aranızda protokol yaparsınız yada senet.sonuçta kimse kolay kolay böyle birşey yapmaya yanaşmaz.ama ben iki aracımıda bu şekilde sattım şehir dışından gelip aldılar hemde.

bankaya gidersin kalan borcu yatırırsın.oradan sana kağıt verirler..rehin kaldırma yazısı.bunu alırsın kredi çektiğin bankanın anlaşmalı noterine gider onaylatırsın sonra bu kağıtla trafiğe gidersin vs vs zaten sana yol gösterirler.ama bu işlemleri öğleden önce yapmalısın.öğleden sonraya kalırsan yok arşive araba günde birkez gidiyor vs vs gibi şeylere maruz kalabilirsin..bu arada genelde arşiv alt katta oluyor ama malum bizim işgüzar memurlarımız bazen çorba içmeden doyamıyor.(herkez için geçerli değil)

uzun lafın kısası aracın banka rehinli olarak kredi çekersin ve bu aracı bu şekilde satarsın.
Gönderen: piscocuk - Ocak 19, 2011, 06:19:06 ÖÖ
Arkadaşım ben de kredi ile araç aldım. Benim aldığım araba 99 model İES'di. Zaten taşıt kredisi şeklinde almadım. Sana naçizane tavsiyem taşıt kredisi olarak değil de ihtiyaç kredisi olarak al krediyi. Ödeyemeyecek olursan satar arabayı ödersin.

ihtiyaç kredileri taşıt kredilerinden daha yüksek faizli..ayrıca kolay kolay ihtiyaç kredisi alamazsın ama taşıta rehin konulacağnıdan dolayı banka araç kredisini daha kolay verir.
Gönderen: Tricoti - Ocak 19, 2011, 06:21:52 ÖÖ
Anlıyorum fakat bana lazım olan miktarı banka ihtiyaç kredisi olarak veremeyeceğini söylüyor.Ancak taşıt kredisi olarak verebiliyorlarmış.

--------

@piscocuk
Aracı almaya gelen arkadaş ile aramızda protokolü nasıl yapabiliriz ? Noterde kağıt falanmı imzalıyoruz ?

Gönderen: fearless.32 - Ocak 19, 2011, 06:23:22 ÖÖ

ihtiyaç kredileri taşıt kredilerinden daha yüksek faizli..ayrıca kolay kolay ihtiyaç kredisi alamazsın ama taşıta rehin konulacağnıdan dolayı banka araç kredisini daha kolay verir.

Valla bankasına göre değişiyo ya.Kesilen masraflar falan. Arada o kadar fazla uçurum olacağını zannetmiyorum.
Gönderen: fearless.32 - Ocak 19, 2011, 06:24:52 ÖÖ
sana lazım olan en fazla 27 bin tl falan bence. Bunu verecek banka mutlaka bulursun :)
Gönderen: Adem YILMAZ - Ocak 19, 2011, 06:27:10 ÖÖ
bundan 6 sene önce banka kredisiyle almıştım aracımı, ömrümde yaptıgım en büyük hata diyebilirim :ağlaa. tam 9000 tl faiz ödedim 48 ayda, ben tavsiye etmem, paranı biriktir öyle al derim >=ok.. yinede hakkında hayırlısı olsun artık.. :gulegule
Gönderen: piscocuk - Ocak 19, 2011, 06:27:32 ÖÖ
o size kalmış birşey.sonuçta parayı bankaya yatırdıktan hemen sonra notere gidip kağıdı onaylatıyorsunuz.sonra trafiğe gidip rehin kaldırma yazısını alıp oradan yine herhangi bir notere gidip aracın satış devir işlemlerini yaptırıyorsunz.şansınız yaver giderse ve banka + bankanın noteri + aracın bağlı olduğu trafik birbirine yakınsa tüm bu işlemleri 2 saatte bitirebilirsiniz.

yani sizde bu arada isterseniz noterden anlaşma yaparsınız aranızda buda 100tl gibi bir para demek..isterseniz aracın kalan borcu için ödenen para kadar bir senet imzalarsın adamın adına ve tüm işlemler bitene kadar senet adamda kalır sonra alır yırtarsın.yada hiç birşey yapmazsınız adam zaten bu işleri biliyordur ve sorun çıkartmaz..

misal benim honda sportu antalyadan bir arkadaş almıştı..dediki senet yapalım.nasıl istersen dedim.adam yolda her geçene bu senet doğrumu diye gösteriyordu.her bankaya girip bu senet gerçekmi diye soruyordu.bu şekilde MAL larda var yok değil.oyüzden işin büyük kısmı alıcıda bitiyor.düzgün bir adamsa tabi sende düzgün biriysen (bunlar sadece mecazi örnekler yanlış anlaşılma olmasın arkadaşım) aranızda anlaşır 2 saatte işlemleri bitirebilirsiniz..
Gönderen: piscocuk - Ocak 19, 2011, 06:30:19 ÖÖ
ayrıca eğer 20,000 tl nin üzerinde bir kredi çekeceksen hiç bulaşma derim.aracın varmış.1 sene daha bin 1 sene sonra al..bende kredi bağdurlarındanım ve yüksek tutarlı krediler çekilerek araç alınmasnıa çok karşıyım 5-10 bin tl okey ama sonrası kasar.ne iş yapıyorsun bilmiyorum ama bence uzak dur..
Gönderen: Tricoti - Ocak 19, 2011, 06:42:36 ÖÖ
Çok teşekkür ederim , sağ olun.Gerçekten çok yardımcı oldunuz.
Açıkçası minimum 20 bin tl kredi çekmem gerekecek istediğim aracı alabilmek için.Sanırım dediğiniz gibi 1 sene kadar dişimi sıkıp aracıma bineceğim.
Gönderen: koraygeo - Ocak 19, 2011, 06:50:55 ÖÖ
taşıt kredisi ile alacaksan aracın rehinli gözüküyor kredi bitene kadar ve ruhsatta yazıyor rehinlidir satılamaz diye pek sevimli durmuyor bu arabayı sahiplenemiyosun sanki bankanınmış gibi..diyelim aracını değiştirmek istedin krediyi kaptamadan satamıyorsun zaten rehinli aracı da kimse almak istemez..ilk aracım 307 yi bu şekilde amıştım 36 ay ödedim,bi ara satmayı düşündüm adamlar sorgulattı rehinli çıktı laf anlatamadık rehin kalkacak banka kredisini kapatcaz dedik ama adamlar kıllanmıştı..
Gönderen: poseidon999 - Ocak 19, 2011, 07:36:49 ÖÖ
Arkadaşım ben de senin durumuna düştüm zamanında ama mantıklı düşünmek gerekirse yarın ne olacağımız belli değil. Onun için fazla ince eleyip sık dokumamak lazım.

Gerekirse kredini ihtiyaç kredisi şeklide alırsın
Nakit para alırsın eline alacağın araca da rehin koyulmamış olur.
ve bir de çektiğin krediye kredi sigortası yaparsın.
İşten çıkartılma durumunda 6 ay kredini ödeyen sigortalar var.
Tabi ödemelerin ona göre artıyor.

Ayrıca madem işin sağlam neden düşünüyorsun ki...

Gönderen: kayaci26 - Ocak 19, 2011, 08:01:49 ÖÖ
Tüm arkadaşlara merhabalar...

Öncelikli bir hususu hatırlatarak başlamak isterim... Hiç bir banka siz araç çalıyorsunuz diye size ucuz kredi vermez her türlü kredinin içinde binbir çeşit kazık olduğu gibi maalesef araç kredilerin de de çeşitli kazıklar söz konusudur... özellikle ikinci el de taşıt kredisi kullanılacaksa çok iyi hesap yapmak lazım...

Sıfır km de satıcı firmaların bankalarla özel anlaşmaları olabiliyor, mesela aracı üreten firmanın bankasından kredi kullanmak gib (hondacılar iyi hatılar 99 - 99 lardaki Anadolubank ın kredi kolaylıklarını)

Ancak 2.el bir araç almak için taşıt kredisine başvurduğunuzda;
1. Araç 5 yaş üstü olacak
2.Tramer sorgusu temiz olacak
3.Araç kaskolu olacak (hele hele o bankanın anlaşmalı sigorta kuruluşundan yapılacak) _kazıklanmaya başlıyoruz.
4.Araç üzerine ipotek konulacak (ruhsata rehinlidir yazılacak, satılamaz kaşesi ile birlikte) kazığa devam; noter git gel, trafiğe yazı getir götür, memur getir götür falan

5.Hayırlısı ödendi, aracı satacaksınız, haydiiii tekrar notere, rehin kaldırma yazısı alacaksınınz bilmem kaç TL, sonra haydee trafiğe git gelll vs... kazığa devammmm...

6.Allah korusun işler tersine gitti, aracın borcunu ödeyemediniz, araç hoppps banka tarafından satışa çıkarılır, hacz edilir önce, banka esas alacaklı olarak birinci elden aracı satışa çıkarır, satabildiği rakamdan satar, sizin kalan borcunuzdan düşer, üste para kalırsa 7 ceddinizin borcunu araştırı, maliye-ssk vs borçlarınız varsa oralara yazı, bilmem … şu lahsın ben de bu kadar hacizli mal satışından parası kaldı ödeyeyim mi öedemsem mi . . falan (çeken bilir ) ya da aracı tutturabildiği bir değerden satar, sizin tüm ödedikleriniz ve satıştan elde edilen gelir borcu kapatmazsa, eywahhh vurun abalıya olayı, maaşınıza hazız yazıs yazar, eviniz-arsanız varsa her yere ipotek şerhi yazar, ve işin sonunda TÜM MASRAFLARI SİZDEN YASAL FAİZİ İLE GERİ ALIR.

HAAAA…. AYLIK 5 – 10 TL FAZLA ÖDEMEYİ ve KASKO DİLEDİĞİMİZ FİRMADAN YAPTIRMAYI YA DA HİÇ YAPTIRMAMAYI DÜŞÜNEREK GİDİP TÜKETİCİ KREDİSİ ALIRSAK NE OLUR…

PAŞA PAŞA ÖDERİZ, ÖDEYEMEZSEK GİDER ARACI SATARI, BORCU KAPATIR GEÇERİZ…. KİMSE SIKINTIYA DÜŞMEZ…

Gelelim Honda araç almayı ve halen anladığım kadarı ile 7 – 8 bin TL lik bir araca binmekte olan Hondacı dostumuzun sorusuna…

Arkadaşım aracını sat, 7 – 8 Bin TL eder, 8 Bin TL de tüketici kredisi çek 24 ay vadeli, Aylık ödemesi  400,00 TL falan olur… 15-16 Bin TL ye 98 – 99 – 2000 – 2001 model 1.6 ies yada kafana göre 1.4 is ni al gel, paşa paşa aramızda HONDA cı ol…

2 sene binersin 25.000 TL lik aracı o zaman düşünürsün…

Not: Gerçekten bir DOST tavsiyesidir.
Gönderen: piscocuk - Ocak 19, 2011, 08:18:36 ÖÖ
nota bayıldım :)
Gönderen: kayaci26 - Ocak 19, 2011, 08:27:47 ÖÖ
nota bayıldım :)

eyvallah... :)
Gönderen: Tricoti - Ocak 19, 2011, 08:34:30 ÖÖ
diyelim aracını değiştirmek istedin krediyi kaptamadan satamıyorsun zaten rehinli aracı da kimse almak istemez..ilk aracım 307 yi bu şekilde amıştım 36 ay ödedim,bi ara satmayı düşündüm adamlar sorgulattı rehinli çıktı laf anlatamadık rehin kalkacak banka kredisini kapatcaz dedik ama adamlar kıllanmıştı..

İşte bu nedenden dolayı ya aracı satamazsam diye tereddüte düşüyorum :)

Arkadaşım ben de senin durumuna düştüm zamanında ama mantıklı düşünmek gerekirse yarın ne olacağımız belli değil.

Ayrıca madem işin sağlam neden düşünüyorsun ki...

Evet şükürler olsun işim sağlam şuanda ama sizinde dediğiniz gibi yarın ne olacağımız belli değil.Öyle bir devirde yaşıyoruz ki artık ne önümüzü görebiliyoruz nede elimizdeki imkanlara güvenebiliyoruz malesef.

Gelelim Honda araç almayı ve halen anladığım kadarı ile 7 – 8 bin TL lik bir araca binmekte olan Hondacı dostumuzun sorusuna…

Arkadaşım aracını sat, 7 – 8 Bin TL eder, 8 Bin TL de tüketici kredisi çek 24 ay vadeli, Aylık ödemesi  400,00 TL falan olur… 15-16 Bin TL ye 98 – 99 – 2000 – 2001 model 1.6 ies yada kafana göre 1.4 is ni al gel, paşa paşa aramızda HONDA cı ol…

Bu denli anlatımınız için çok teşekkür ederim , mükemmel anlatmışsınız durumu.Fakat benim durumum şuanda biraz daha farklı. Şöyle ki ;

Şuanda 2004 Ford fiesta aracım var.Piyasa değeri 15.000 - 17.500 TL olup ben 14.500 TL'ye aldım ve şuanda araca nakit 16.500 veren var.Fakat işin kötü yani bankaya 11.000 TL borcum var.

Benim düşüncem şu şekilde idi ;

16.500'e arabayı satarım
11.000 bankaya borcumu kapatırım.
5.500 bana kalır.
Üzerinede hazır olan 1.000 TL daha eklerim ve 6.500 yapar.
Yeni bir kredi çekip (2. el taşıt) onun ödemelerini yaparım.
Sonuç olarak hayallerimiz arabasına binerim. :)

Bu arada şuanda devam eden kaskom var olup , onu devam ettiririm diye düşünüyorum.
Gönderen: faw13 - Ocak 19, 2011, 08:41:17 ÖÖ
o zaman arkadaşların dediği gibi kademeli gidin, biz de eski aracımızı ötv indiriminde resmen satmak için almıştık, 1.5 sene - 25.000 km kullandık, sonra hondayla takasladık, iki aracı da alırken ihtiyaç kredisiyle aldık, bankanın kendisi bile 15.000 için taşıt kredisine girip risk almayın boşuna dedi, faiz oranları da hemen hemen aynıydı, tam rakamları hatırlamıyorum da 3-5 birşey oynamıştır en fazla

bir anda en istediğinize ulaşmak yerine kademeli gidin, 15.000 e ikinci el bir civic alsanız onu gene 14-15e satacaksınız, kaybınız çok az olacak, 0 araç değil sonuçta bu 6-7bin kaybetsin tek kalemde
Gönderen: fearless.32 - Ocak 20, 2011, 06:56:55 ÖÖ
Tüm arkadaşlara merhabalar...

Öncelikli bir hususu hatırlatarak başlamak isterim... Hiç bir banka siz araç çalıyorsunuz diye size ucuz kredi vermez her türlü kredinin içinde binbir çeşit kazık olduğu gibi maalesef araç kredilerin de de çeşitli kazıklar söz konusudur... özellikle ikinci el de taşıt kredisi kullanılacaksa çok iyi hesap yapmak lazım...

Sıfır km de satıcı firmaların bankalarla özel anlaşmaları olabiliyor, mesela aracı üreten firmanın bankasından kredi kullanmak gib (hondacılar iyi hatılar 99 - 99 lardaki Anadolubank ın kredi kolaylıklarını)

Ancak 2.el bir araç almak için taşıt kredisine başvurduğunuzda;
1. Araç 5 yaş üstü olacak
2.Tramer sorgusu temiz olacak
3.Araç kaskolu olacak (hele hele o bankanın anlaşmalı sigorta kuruluşundan yapılacak) _kazıklanmaya başlıyoruz.
4.Araç üzerine ipotek konulacak (ruhsata rehinlidir yazılacak, satılamaz kaşesi ile birlikte) kazığa devam; noter git gel, trafiğe yazı getir götür, memur getir götür falan

5.Hayırlısı ödendi, aracı satacaksınız, haydiiii tekrar notere, rehin kaldırma yazısı alacaksınınz bilmem kaç TL, sonra haydee trafiğe git gelll vs... kazığa devammmm...

6.Allah korusun işler tersine gitti, aracın borcunu ödeyemediniz, araç hoppps banka tarafından satışa çıkarılır, hacz edilir önce, banka esas alacaklı olarak birinci elden aracı satışa çıkarır, satabildiği rakamdan satar, sizin kalan borcunuzdan düşer, üste para kalırsa 7 ceddinizin borcunu araştırı, maliye-ssk vs borçlarınız varsa oralara yazı, bilmem … şu lahsın ben de bu kadar hacizli mal satışından parası kaldı ödeyeyim mi öedemsem mi . . falan (çeken bilir ) ya da aracı tutturabildiği bir değerden satar, sizin tüm ödedikleriniz ve satıştan elde edilen gelir borcu kapatmazsa, eywahhh vurun abalıya olayı, maaşınıza hazız yazıs yazar, eviniz-arsanız varsa her yere ipotek şerhi yazar, ve işin sonunda TÜM MASRAFLARI SİZDEN YASAL FAİZİ İLE GERİ ALIR.

HAAAA…. AYLIK 5 – 10 TL FAZLA ÖDEMEYİ ve KASKO DİLEDİĞİMİZ FİRMADAN YAPTIRMAYI YA DA HİÇ YAPTIRMAMAYI DÜŞÜNEREK GİDİP TÜKETİCİ KREDİSİ ALIRSAK NE OLUR…

PAŞA PAŞA ÖDERİZ, ÖDEYEMEZSEK GİDER ARACI SATARI, BORCU KAPATIR GEÇERİZ…. KİMSE SIKINTIYA DÜŞMEZ…

Cebimde beş kuruş yokken. Bankadan 15000 tl kredi aldım. 14000 tl ye aracı aldım kalanı masraflar için kullandım. 24 ay * 800 tl =19200 tl ödedim.2 senede yaklaşık 4500 tl ödedim. Bu arada araçla yaklaşık 35000 km yol yaptım. Şimdi satsam gözü kapalı 17000 tlye gider.
Arkadaşa aynen katılıyorum. Taksitleri kasmayacak şekilde bi ödeme planı çıkarırsın kendine alırsın ihtiyaç kredisini. Ben kredi almadan önce tam 8 banka dolaştım. Benimde naçizane bi tavsiyem olacak. Hiç bir şekilde her ne olursa olsun ne alırsanız alın vadesi kesinlikle 24 ayı geçmesin.
Gönderen: Tricoti - Ocak 21, 2011, 02:28:06 ÖS
Anlıyorum , ben en iyi çok aksi bir durum olmadığı sürece şuanki arabama binip borcunu bir miktar daha azaltıp daha sonra kredi işlerine girerim.Hem o zaman ihtiyaç krediside yeterli gelecektir.

Teşekkürler
Gönderen: ersinguzen - Ocak 21, 2011, 02:31:15 ÖS
Şu durumda ben olsaydım battı balık yan gider derdim :):)