TeamHondaTurkey.Com

HONDA => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: wordsman - Aralık 28, 2010, 05:42:02 ÖS

Başlık: Sıralı sistemde ne kadar benzin tüketimi oluyor?
Gönderen: wordsman - Aralık 28, 2010, 05:42:02 ÖS
Arkadaşlar,
geçenlerde biryerlerde okumuştum şimdi bulamadım, sıralı sistemde lpg yakıt hesabında lpg tüketimi = lpg litre x 0,0081 ya da buna benzer bir formülle benzin tüketiminide lpg tüketimin üstün koyup bi hesaplama yapmışlardı,

uzun lafın kısası 100 km de kaç litre benzin gidiyordur hesaplayabildiniz mi hiç?
Başlık: Ynt: Sıralı sistemde ne kadar benzin tüketimi oluyor?
Gönderen: yalçınn - Aralık 28, 2010, 05:53:02 ÖS
şöyle söyleyeyim kardeşim ben 2.0 97 model vectra kullandım şimdi BMW 3.20 i kullanıyorum malum mu araba 6 silindir ve 150 hp her iki aracım içinde sabahları hava sıcaklığı 5 derece civarında iken sabah çalıştırınca 1 dk hareket etmemek şartı ile ilk 500 mt de lpg ye geçiyor arabam...
ama 10 km gittikten sonra lpg ye geçtiğini söyleyeni bile duydum nekadar inandırıcı bilemiyorum....
Gönderen: kayaci26 - Aralık 29, 2010, 03:50:35 ÖÖ

Tüketimle ilgili paylaşımları mümkün olduğunca aşağıda linkini verdiğim sayfada değerlendiriyorum....

Bu konu hakkında bilgi sahibi arkadaşların katılımıyla, yararlanmak isteyen katılımcılara fikir olsun   :con

http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_sistemleri/lpg_tuketimi_hakkinda-t46681.0.html
Gönderen: poseidon999 - Aralık 29, 2010, 06:22:02 ÖÖ
Ben 20 tl benzin atıyorum çoğu zaman lpg yi bitirip benzine bile geçiyorum.
Biraz silindirler şenlensin diye.
Yine de en son ne zaman benzin koyduğumu unutuyorum.

Muthemelen 20 tl lik benzin bana 8-9 depo gidiyor.
Ayda 1,5 depo kadar lpg harcadığımı düşünürsek.
1800-2000 km gibi bir mesafede ve 4 ayda bir benzin koyuyorm.
O da sakata gelip yolda kalmayalım diye.
Senede 60 tl benzin eder.

Şu lpg hesabı yaparken her depoya 20 tl benzin koyanlara da şaşırıp kalıyorum.
Gönderen: concrete - Ocak 06, 2011, 03:26:11 ÖÖ
LPG li bir araçta söylendiğigibi ilk çalıştırmadan çok kısa bir süre sonra (en fazla2 dakika) araç lpg ye geçmeli. Dolayısıyla benzin sarfiyatı çok çok az olmalı.

Eğer araç lpg ye çok geç geçiyorsa, regülatörde ya da regülatörün su alna bağlantı notasının seçiminde sorun olduğu düşünülebilir.

Araç lpg ye erken geçiyor olmasına rağmen benzin tüketimi fazlaysa, benzin enjektörlerinde işeme olduğu düşünülür.

Araççok yüksek devirlerde kullanılıyorsa, siz panelde yeşil ışık görürken araç benzinde gidiyor olabilir. Bu durum yüksek devirlerde lpg yetiştirmeme olasılığına karşı alınan bir önlemdir ve lpg ayarları yapılırken kurgulanır. LPG sistemine güvenen usta bu ayarda devir sınırını yüksek tutar ve bu sorun yaşanmaz. Ancak sisteme güven duyulmuyorsa bu ayar düşük tutulur ve neticede benzin tüketimi artar.

Depo göstergesinin aracın yol bilgisayarına bağlı olduğu durumlarda, sanal olarak benzin eksiliyormuş gibi görülebilir. Ancak gerçekte eksilmez.
Gönderen: kolok - Ocak 24, 2011, 10:33:08 ÖS
ben benzini eksik etmiyorum nede olsa benzin ucuz burda...
Gönderen: kayaci26 - Ocak 24, 2011, 10:41:04 ÖS
ben benzini eksik etmiyorum nede olsa benzin ucuz burda...

hocam memleket nireee ?

Benzin ucuz isee LPG yi neden alıyorsun ? anlamadım bu mevzuyu, espiri varsa arada harbi çakozlamadım :)
Gönderen: kolok - Ocak 25, 2011, 07:34:05 ÖÖ
lpg yi araç gazı unutmasın diye(2.000 tl ye taktırmıştım buraya gelmeden önce Landirenzo) bide buradan uzaklaşınca e  haliyle buranın dışında benzin pahalı nede olsa memleket ığdır benzin ... tl... :gitar
Gönderen: hdyt - Ocak 26, 2011, 01:09:21 ÖS
km de yaktığınız kuruşu ortalama 1.075 ile çarpın toplam benzin+lpg tüketimi çıkar. Bu da ortalama350 km de 6,7 tl benzin tüketimi demek.