TeamHondaTurkey.Com

HONDA => Karşılaştırmalar => Konuyu başlatan: chevasil - Kasım 04, 2010, 12:15:27 ÖS

Başlık: seat leon cupra 2.0 tsı ve honda typer
Gönderen: chevasil - Kasım 04, 2010, 12:15:27 ÖS
seat leon cupra 2.0 tsı fiyatı:64.000
MOTOR 2.0 lt TSI 240 hp 
Silindir Hacmi (cc) 1984
Çap ve Strok (mm) 82.5 x 92.8
Sıkıştırma Oranı 9.8
Maks. Güç hp (kw) / dd 240 (177) / 5700 - 6300
Maks. Tork Nm / dd 300/2200-5500
Emisyon Kontrolü EU5
Akü (Ah) 60-70
PERFORMANS   
Maks. Hız (km / s) 247
Hızlanma (0-100) km / s (sn) 6.4
Hızlanma 0-1000m (sn) 26.4
YAKIT SİSTEMİ   
Yakıt Tipi Kurşunsuz Benzin
Yakıt Besleme Sistemi Direkt Enjeksiyon
Yakıt Tankı Kapasitesi (lt) 55
YAKIT TÜKETİMİ   
Şehir İçi (lt / 100 km) 10,7
Şehir Dışı (lt / 100 km) 6,6
Karışık (lt / 100 km) 8,1
CO2 EMİSYON DEĞERLERİ   
Şehir İçi (g / km) 274
Şehir Dışı (g / km) 156
Karışık (g / km) 199
AKTARMA SİSTEMİ   
Şanzıman Tipi 6 İleri Düz
FRENLER   
Ön Hava Kanallı Disk
Arka Disk
LASTİKLER VE JANTLAR   
Lastikler  225 / 40 R 18
Jantlar  7 1/2 X 18"
ÖLÇÜLER VE AĞIRLIKLAR   
Tip 5 Kapı HB
Uzunluk / Genişlik / Yükseklik (mm) 4309 / 1768 / 1449
Dingil Mesafesi (mm) 2578
İz Genişliği, Ön / Arka (mm) 1533 / 1515
Bagaj Kapasitesi (lt) 341
Net Boş Ağırlık (kg) 1375

honda typerfiyatı:74.500

Motor    4 silindir 
Hacim (cc)    1998 
Yakıt türü    Benzin 
Maksimum güç    201 PS / 7800 rpm 
Maksimum tork    193 Nm / 5600 rpm 
Şanzıman    Düz 6 ileri, 1 geri 
Süspansiyon (Ön)    McPherson kol 
Süspansiyon (Arka)    Yarı sabit aks 
Ebatlar     
Uzunluk (mm)    4275,5 
Genişlik (mm)    1785 
Yükseklik (mm)    1445 
Aks mesafesi (mm)    2635 
Ön tekerlek izi (mm)    1506 
Arka tekerlek izi (mm)    1530 
Ağırlık, sürücü hariç (kg)    1273 
Lastikler    225/40 R18 
Yakıt deposu (lt)    50 
Bagaj hacmi (lt)    415 
Maksimum sürat (km/s)    235 
Hızlanma 0-100 km/s (sn)    6,6 
Yakıt tüketimi (lt/100 km)     
Şehir içi (lt)    12,7 
Şehir dışı (lt)    7 
Birleşik (lt)    9,1 
CO2 emisyonları (g/km)    215 

HANGİSİNİ ALIRDINIZ? KONFOR VE HIZ BAKIMINDAN HANGISI DAHA İYİ (CUPRA) KULLANAN VARMI?
Başlık: Ynt: seat leon cupra 2.0 tsı ve honda typer
Gönderen: alican_07 - Kasım 04, 2010, 01:05:44 ÖS
ben cuprayı alırdım hem daha güçlü hem daha komforlu sonuçta alman birde yakıt tüketimi 2 litre kadar daha düşük cupranın sonkasasını kullanmak nasip olmadı ama eski kasasını kullandım çok fena gidiyordu
Gönderen: chevasil - Kasım 04, 2010, 02:31:48 ÖS
fiyat olarak aynı fiyattalar ama suan cupra kampanyaya gırmiş. agırlık olarak cupra typer'a gore agır ama 39 hp farkı var. eksileri artıları ile suan fiyat olarak bende cupra'yı tercıh ederdim ama kullananlardan dınlemek lazım.
Gönderen: emre16 - Kasım 04, 2010, 06:30:27 ÖS
bence bu durumda cupra öne çıkıyor hem daha ucuz hemde performansı bariz bi şekilde belli.Bence s2000le karşılaştırılması gerek oda 2 kişilik....
Gönderen: PearL GreY MoNsteR - Kasım 04, 2010, 06:40:02 ÖS
bu durumda herkesin dediği ve diyeceği gibi cupra öne çıkıyor.

hem 10.500 tl bi fiyat farkı var hem 39 bg fark var hemde 2 litreye kadar tasarruf yapıyor bu durumda s2ooo Le karşıLaştırılması lazım fakat oda 2 kişiLik...
Gönderen: tttolga - Kasım 04, 2010, 06:54:16 ÖS
cupra kağıt üzerinde baya bi öne çıkıyor

ama birde iki aracıda kullananlardan bilgi almak lazım
Gönderen: chevasil - Kasım 04, 2010, 11:01:26 ÖS
cupra 2 kişilik değil 4 kişilik arkadaşlar nerden cıkardınız 2 kişilik oldugunu.
Gönderen: chevasil - Kasım 04, 2010, 11:02:20 ÖS
bence bu durumda cupra öne çıkıyor hem daha ucuz hemde performansı bariz bi şekilde belli.Bence s2000le karşılaştırılması gerek oda 2 kişilik....
bu durumda herkesin dediği ve diyeceği gibi cupra öne çıkıyor.

hem 10.500 tl bi fiyat farkı var hem 39 bg fark var hemde 2 litreye kadar tasarruf yapıyor bu durumda s2ooo Le karşıLaştırılması lazım fakat oda 2 kişiLik...

2 kişilik degil 4 kişilik cupra arka kapılarda var........!!!!!!!!!!!!!!!!11
Gönderen: goldbergbrk - Kasım 04, 2010, 11:18:24 ÖS
her ne olursa olsun bizim tayyarın sesi başka :) ufak modifikasyonlarla tayyar alır götürür leonu
Gönderen: 06uZz - Kasım 04, 2010, 11:26:50 ÖS
bi bakın suna :D

http://www.facebook.com/profile.php?id=1028482610#!/video/video.php?v=1665265834893
Gönderen: nucro - Kasım 05, 2010, 12:21:44 ÖÖ
fena olmuş.

bencede standart halleriyle cupra kotu yapar typerı.

sonucta atmosferige karsı yüksek basınclı bi motor.
Gönderen: mustican - Kasım 05, 2010, 06:56:55 ÖÖ
cupra daha ıyı arkadaslar bazıları yıne honda fanatıklıgı yapmıs buralarda...
bı araba honda dan daha ıyıyse bunu kabullenmek lazım...
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 07:57:41 ÖÖ
cupra teknik veriler olarak type-r karşısında önde ancak type-r sürüş zevki açısından cupradan kat kat önde. kullanın farkına varacaksınız. ara hızlanmalar son hızda cupra daha başarılı olacaktır. cupra öyle boy boy fark atamaz. olacak fark 2 boydur. seçim size kalmış. ayrıca 0-100 olarak 0.2 sn fark var. buda kafa kafaya demek.
Gönderen: yusufaltintepe - Kasım 05, 2010, 08:32:36 ÖÖ
safkan bir güç varken ne gerek var aşırı beslemeye :)

type-r ın sürüş keyfi ve devir bandındaki zevki cupra verebilecekmi acaba olaya birde şu yönden bakın type-r da turbolu düşünün yada cuprayı atmosferik düşünün ve kıyaslamayı o şekilde yapın bakalım kim önde olacak :D bence her ne kadar segmentleri aynı olsada motor tipleri bir değil araçların ama son olarakta söylemek isterim cuprada kötü bir araç değil bence seçim tamamen beklentiler ve zevk yönünden kişiden kişiye değişir
Gönderen: merburvehan - Kasım 05, 2010, 08:35:39 ÖÖ
Cupra burda kesinlikle öne çıkar arkadaşlar tork değerine bakmadınızmı hiç cupra 300nm typer 193nm aradaki fark 107nm tork.Bir vtec2'deki tork 152nm yani 107nm torkta yabana atılır gibi değil.
Bir araçtaki tork gücü en az beygir gücü kadar önemlidir.Bu tork farkıyla cupra her türlü kendini öne atar.
Zaten biri turbo diğeri atmosferik bence karşılaştırmak doğru olmaz...
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 08:40:14 ÖÖ
Cupra performans olarak epey önde. Normal de zaten, zira yüksek basınçlı, yeni nesil bir turbo var motorunda, yakıt tüketimi de avantajlı, fiyat olarak da epey farklı. 0-100 km kızlanmadaki 0,2 sn'lik fark, 200 km hızlara çıkıldığı zaman 2 sn'ye varır. Bu da ciddi bir fark demektir.
Kullanım zevki de kişiden kişiye değişir, kimisi devir kesicide gitmeyi sever sürekli, kimisi de alt devirden itibaren aracı alıp götüren torku hissetmeyi sever. Bu sebeple bunun sürüş zevki ondan daha güzeldir diye birşey söylemek yanlış olur.
Mesela ben bakkala, markete dahi 8000 devirlerde giden bir insan olmadığım için tork benim için daha ön plana çıkıyor, benim için şehir içinde tam bir keyif oluyor torklu aracı kullanmak.
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 08:45:09 ÖÖ

type-r ın sürüş keyfi ve devir bandındaki zevki cupra verebilecekmi acaba olaya birde şu yönden bakın type-r da turbolu düşünün yada cuprayı atmosferik düşünün ve kıyaslamayı o şekilde yapın bakalım kim önde olacak :D bence her ne kadar segmentleri aynı olsada motor tipleri bir değil araçların ama son olarakta söylemek isterim cuprada kötü bir araç değil bence seçim tamamen beklentiler ve zevk yönünden kişiden kişiye değişir

Bu işin sonu yok, sen type r'a da turbo takalım dersen, başkası da gelir der ki cupradaki turboyu büyütelim o zaman.
Sonra type r'a çift turbo takalım der birisi, öbürü de der ki cupraya da ift turbonun yanında bir de egzantrik takalım. Yani bu işte maddiyat olduğu sürece sınır yoktur. İstanbul'da GT30 turbo takılmış bir cupra, 420 Hp'lik en yeni kasa M3'ü ciddi farklarla geçiyor mesela. Para olduğu sürece herşey yapılır.
Gönderen: statik - Kasım 05, 2010, 08:45:25 ÖÖ
Cupradan vtec sesi çıkmıyor ama :) ve cupranın TSI motor olduğunu hatırlayalım. Şahsen hala randımana oturmamış bir motoru tercih etmezdim. Ha güçlü olan şuan cupra. Eyvallah. :)
Gönderen: yusufaltintepe - Kasım 05, 2010, 08:48:42 ÖÖ

Bu işin sonu yok, sen type r'a da turbo takalım dersen, başkası da gelir der ki cupradaki turboyu büyütelim o zaman.
Sonra type r'a çift turbo takalım der birisi, öbürü de der ki cupraya da ift turbonun yanında bir de egzantrik takalım. Yani bu işte maddiyat olduğu sürece sınır yoktur. İstanbul'da GT30 turbo takılmış bir cupra, 420 Hp'lik en yeni kasa M3'ü ciddi farklarla geçiyor mesela. Para olduğu sürece herşey yapılır.

yazımı yanlış yorumlamışın ama ben her iki aracıda fabrika çıkışlı aynı turboda yada aynı atmosferde kıyaslayım demek istemiştim yani typerde fabrika çıkışlı cupra gibi k20 de turbolu olsaydı hangisini tercih ederdin ? yoksa mekanik modifiyede illaki parası olan son noktayı koyar...
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 08:58:13 ÖÖ

yazımı yanlış yorumlamışın ama ben her iki aracıda fabrika çıkışlı aynı turboda yada aynı atmosferde kıyaslayım demek istemiştim yani typerde fabrika çıkışlı cupra gibi k20 de turbolu olsaydı hangisini tercih ederdin ? yoksa mekanik modifiyede illaki parası olan son noktayı koyar...

Yok dostum yanlış yorumlamadım yazdığını.
Ben ilerde turbo motorlu Honda'lar göreceğimizi düşünüyorum. Bakın BMW de artık yavaş yvaş M serilerinde turbo motorlara yer vedi. (yeni kasa M5 mesela) Honda bu araca turbo koysa eminim 500 - 600 Hp'lik turbo koymazdı, zira bunun vergisi var, maliyeti var, emisyon değeri var, var da var.
Üreticiler, turbo motoru artık gelişen teknolojiyle beraber ve güvenlik gereği ağırlaşan araçlarını performnslı yapmak için araçlarına koyuyorlar. Type r motorunu 1500 Kg'lık bir arabaya koyarsan standart bir 2 litre araç performansı verecektir, 6 lı saniyelerde 100 km hıza çıkması imkansız olacaktır. Teknoloji ve güvenlikgereksinimleri ile beraber ağırlıklarartıyor, misal EP3 type r ve FN2 type r. Aralarındaki ağırlık farkı ne kadar çok değil mi? Bu sebeple FN2 type r standart haliyle EP3 kadar performan veremiyor.
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 09:05:47 ÖÖ

Sakın yalış anlama, tamamen espri amaçlı söylüyorum, dediğini şuna benzetebiliriz ; kendinden 30 Kg fazla bir adamla kavga ediyorsun, adama diyorsun ki sen de 30 kg zayıfla öyle kavga edelim :)
Gönderen: qwertylion - Kasım 05, 2010, 09:11:04 ÖÖ
motor olarak her türlü cupra typer ı yer. sonuçta araçta turbo olduğundan  hem bg olarak hem ciddi oranda tork değeri olarak üstün bir araç. tüketim değerleri fiyatı da typerdan daha düşük. lakin beni hem dışı hem içi typer daha çok heyecanlandırıyor.
Gönderen: yusufaltintepe - Kasım 05, 2010, 09:15:38 ÖÖ
o zaman atmosferik ve aşırı beslemenin karşılaştırulması ilk mesajımda belirttiğim gibi adeletsizlik yani honda fn2 yi fabrika çıkışlı turbolu piyasaya sürmesi lazımki anca o zaman tsı serisi golf olur cupra olur onlarla kıyaslayalım o zaman bakalım piyasadakı tsı serilerini kim tercih ediyor yanlışmıyım ama ilginç bir konuya değinmişsin hondada aşırı beslemeye geçecek diye bence bu olay çok düşük bir ihtimal ne bileyim olmaz değil ama ben şuan için hondanın atmosferik doğasından vazgeçeceğini sanmıyorum genede belli olmaz dediğinde olabilir zaman gösterecek
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 09:29:26 ÖÖ
Her malın her zama bir alıcısı vardır. Madem Honda Turbolu FN2 ürettiğinde kimse Golf, Cupra gibi araçları almayacak, o zaman bu fabrikalar iflas edecek, Honda dünyadaki tek üretici olacak, istisnasız herkes Honda kullanacak. Tabi bu durumda inanılmaz karlar edecek. O zaman neden Honda yapmıyor sence bunu??? Bu kadar kolay olsaydı bu iş eminim çoktan yapardı. Biz BMW'nin M serilerinin atmosferik olmasına alışmışız mesela, kim derdi ki bir gün bir M5 turbo motrlu olacak diye. Ama oldu işte, 507 Hp'lik amosferk motoru bırakıp, 550 Hp'lik (ve tabiki 700 küsur NM'lik devasa bir torkla) turbo M5 geliyor piyasaya.
Bir önceki kasayı daha performanslı hale getirebilmek için ya 6 - 7 litre motor koyup atmosferik olarak gücünü arttıracalardı M5'in, ya da turbo motor koyup eskisinden daha düşük hacimden daha yüksek güç amyı deneyecekti. Daha düşük hacimli birturbo ile daha yüksek güç almayı tercih etti sonuçta BMW. Bunu bir gün Honda'nın yapacağını da düşünüyorum. Neden dersen artık güvenlik çok daha önemli hale geliyor, güvenlik arttıkça araçlar ağırlaşıyor, ağırlaştıkça performans düşüyor haliyle. Ağırlaşn araçları da atmosferik araçlar kaldıramıyor artık. Bu sebeple bir çok marka performans modellerine turbo motor koyuyor. Kim derdi ki turbo ir araç, atmosferikten az yakar diye, bu eskiden söylendiğinde insanlar inanmaz, gülerdi. Ama yukarıdaki teknik verilerde dörüyoruz ki iki tane 2 litre araçtan turbo olan Cupra, atmosferik olan Type r'dan bariz derecede daha az yakıt tüketiyor. Bu da demek oluyor ki teknoloji ilerliyor, bir çok firma gelenekçi üretimden vazgeçip, güncel ve modern olan yolları deniyor.
Gönderen: yusufaltintepe - Kasım 05, 2010, 09:35:09 ÖÖ
İşte hondanın turbolu araç üretmemesinin bence başlıca sebebi senin son cümlende gizli ''bir çok firma gelenekçi üretimden vazgeçip, güncel ve modern olan yolları deniyor.'' geleneklerinden vazgeçmiyor ama dediğim gibi olmaz diye bişey yok zaman gösterecek ileirde belki aşırı beslemeli hondaları yollarda göreceğiz işte o zaman bu piyasa aşırı derecede kızışacaktır
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 09:37:53 ÖÖ
o zaman atmosferik ve aşırı beslemenin karşılaştırulması ilk mesajımda belirttiğim gibi adeletsizlik yani honda fn2 yi fabrika çıkışlı turbolu piyasaya sürmesi lazımki anca o zaman tsı serisi golf olur cupra olur onlarla kıyaslayalım o zaman bakalım piyasadakı tsı serilerini kim tercih ediyor yanlışmıyım ama ilginç bir konuya değinmişsin hondada aşırı beslemeye geçecek diye bence bu olay çok düşük bir ihtimal ne bileyim olmaz değil ama ben şuan için hondanın atmosferik doğasından vazgeçeceğini sanmıyorum genede belli olmaz dediğinde olabilir zaman gösterecek
Bir de adaletsizlik derken kime göre adaletsiz? Aynı sınıf araçlar herzaman karşılaştırılablir. Sonuçta bu iki araç aynı sınıfın arabası. Drag sınıflandırmasına göre üretmiyor ki üreticiler araçlarını... Civic ile Leon aynı sınıf araçlardır, turbo veya atmosferik olması onları farklı sınıf yapmaz. O turbo araç, daha avantajlı dersen, birisi de çıkar der ki, ama onun da kilosu 100 kg daha hafif. Her kriter eşit olamaz yani.
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 09:45:44 ÖÖ
ferrari demekki bu işi hiç bilmiyor baksanıza yıllardır atmosferik ile uğraşıp duruyor. millet tsi tfsi yaptı ferrari hala atmosferik üretiyor :) güldürmeyin beni
Gönderen: yusufaltintepe - Kasım 05, 2010, 09:46:09 ÖÖ
O konuda hem fikiriz sınıflar aynı ama motor tipleri farklı en baştan söylediğim gibi aşırı besleme ile atmosferik araçlar şahsi fikrim olarak karşılaştırılamaz stoch halde şu karşılaştırmanın zaten galibi belli cupra ama tercih kişiden kişiye beklentiler ve zevk yönünde değişir sen cuprayı alırsın ben devir çevirmek isterim gücü hissetmek yetmez birde duymak isterim type-r alırım
Gönderen: yusufaltintepe - Kasım 05, 2010, 09:48:05 ÖÖ
ferrari demekki bu işi hiç bilmiyor baksanıza yıllardır atmosferik ile uğraşıp duruyor. millet tsi tfsi yaptı ferrari hala atmosferik üretiyor :) güldürmeyin beni

atmosferik motor herzaman sorunsuzluktur, aşırı besleme herzaman derttir bende atmosferikten yanayım zaten :)
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 09:49:56 ÖÖ

Ferrari süperspor araçlar üretir, sen gördün mü station Ferrari??? İstediğin kadar da gülebilirsin ayrıca. Senin araçların süperdir, kulladığın iki araç da sınıflar ötesi, müthiş araçlardır, oldu mu???
Mantıklı yorumlar yapacaksan buyur yaz, ama konuyu kirletirim,taciz mesajları atarım dersen lütfen mesaj yazma.
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 09:53:44 ÖÖ
O konuda hem fikiriz sınıflar aynı ama motor tipleri farklı en baştan söylediğim gibi aşırı besleme ile atmosferik araçlar şahsi fikrim olarak karşılaştırılamaz stoch halde şu karşılaştırmanın zaten galibi belli cupra ama tercih kişiden kişiye beklentiler ve zevk yönünde değişir sen cuprayı alırsın ben devir çevirmek isterim gücü hissetmek yetmez birde duymak isterim type-r alırım
Ne güzel bakış açısı işte, sen kendi tercihini söylemişsin, insanların tercihleri nasıl farklılaşıyor, görüyoruz. Kişilerin tercihlerine göre şekillendiriyor zaten üreticiler araç üretimlerini. Kimisi devi çevirmeyi sever, kimisi toru hissetmek ister. Bunun gibi kriterler olduğu sürece farklı motor tipleri, farklı araçlar olacaktır, bunu anlatmaya çalışıyorum.
Gönderen: yusufaltintepe - Kasım 05, 2010, 09:58:02 ÖÖ
problem yok zaten :)
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 10:03:04 ÖÖ
Eywallah :)
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 10:44:30 ÖÖ

Ferrari süperspor araçlar üretir, sen gördün mü station Ferrari??? İstediğin kadar da gülebilirsin ayrıca. Senin araçların süperdir, kulladığın iki araç da sınıflar ötesi, müthiş araçlardır, oldu mu???
Mantıklı yorumlar yapacaksan buyur yaz, ama konuyu kirletirim,taciz mesajları atarım dersen lütfen mesaj yazma.

hondaya özellikle konu type-r ise laf ettirmem. çünkü hiç bir araç type-r olamaz ama vw grubu her araç leon cupra hatta daha üstün olabilir. bu yüzden type-r eşsizdir. station ferrari görmedim ama olmayanından çok gördüm yollarda. bu arada audi r8 niçin tsi veya tfsi motor kullanmıyor hala merak ediyorum. acaba bir sorunmu var ?
Gönderen: chevasil - Kasım 05, 2010, 11:00:52 ÖÖ
son noktayı koyayım mı :) HONDA aşkı başkadır. her araba gelır gecer ama honda'sı olan sadece arabasına bakar adının zevkını alır. HONDA dedimi sokakta herkesi baktırır. benım 1.4 sedanın yanına yanasanları görseniz millet hondayla katılım yapmak için can atıyor. ama sız keyfınıze bakın aldırmayın yerı gelırse tokadı yapıstırın. herkese bol honda'lı keyifler.
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 12:09:07 ÖS

hondaya özellikle konu type-r ise laf ettirmem. çünkü hiç bir araç type-r olamaz ama vw grubu her araç leon cupra hatta daha üstün olabilir. bu yüzden type-r eşsizdir. station ferrari görmedim ama olmayanından çok gördüm yollarda. bu arada audi r8 niçin tsi veya tfsi motor kullanmıyor hala merak ediyorum. acaba bir sorunmu var ?

Honda'ya laf atan falan olmadı, bu ne cahilce bir bakış açısı. Sana göre eşsiz olması, herkese göre eşsiz olacağı anlamına gelmez. Senle polemiğe girme istemiyorum aslında çünkü at gözlüğüyle bakıp yorumluyorsun konuları. Honda iyidir, mükemmeldir, eşsizdir diyorsun bitiriyorsun, açıklama veya bilgi yok...
Porsche 911 Turbo modelini de konuya yazayım bu arada, süper spor ama turbo motor. Süper spor arabalar tamamen kategori dışıdır.
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 12:20:49 ÖS
porsche bazı modellerinde çift turboda kullanıyor ama bir porschenin zevki farklıdır. burda senin anlamak istemediğin cuprada sürüş zevki olmaması. kendine has duruşu motoru şanzımanı olmayan bir araç. arabayı zevk için kullananların tercihi type-r olacaktır. işimi görsün bastımmı uzayayım mantığında leon önde olur. bu görüşe katılmayacak kimsede yok sanırım. 
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 12:27:08 ÖS
birde açıklama istiyorsan seat vw grubunun alt modelidir. nasıl skoda alt modelse seat vw'den daha düşük donanım ve kalitede üretilir. vw'nin önem verdiği marka ise audi oluyor. tüm dünyada tanınmış honda , F1 efsanesi markayı ayrıca F1 teknolojisi kullanılmış bu motoru eleştirirken biraz daha yapıcı olmamız gerekiyor.
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 01:20:11 ÖS
porsche bazı modellerinde çift turboda kullanıyor ama bir porschenin zevki farklıdır. burda senin anlamak istemediğin cuprada sürüş zevki olmaması. kendine has duruşu motoru şanzımanı olmayan bir araç. arabayı zevk için kullananların tercihi type-r olacaktır. işimi görsün bastımmı uzayayım mantığında leon önde olur. bu görüşe katılmayacak kimsede yok sanırım. 
Sürüş zevkinin olmaması için kriter kim,sen misin? Neye göe zevksiz? Alan insa neden alıyor acaba??? Type R'ını satıp da Cupra alan insanlar var. Kendi yorumlarını söylersen anlarım, saygı duyarım ama cupranın kullanımı zevksiz, type r kullanımı zevkli dersen bu senin fikrindir. Deminden beri bahsediyorum, zaten bu fikir ayrılıkları doğrultusunda araç üretiyor üreticiler.
Ben de FN2'nin tipine hiç alışamadım, gerçekten itici geliyor mesela,am aşık olarak alan çok insan var, demekki herkesin evki faklıymış. Ben her zaman yüksek torku tercih ederim, 5. viteste hızım 40 km'ye kadar bile düşse vites küçültmeden anında hızlanmak isterim, işte bu bana göe bişeydir. Sen de devir kesiciye kadar çıkmak istersin, bu da senin zevkindir. Anlatabildim mi???
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 01:21:24 ÖS
birde açıklama istiyorsan seat vw grubunun alt modelidir. nasıl skoda alt modelse seat vw'den daha düşük donanım ve kalitede üretilir. vw'nin önem verdiği marka ise audi oluyor. tüm dünyada tanınmış honda , F1 efsanesi markayı ayrıca F1 teknolojisi kullanılmış bu motoru eleştirirken biraz daha yapıcı olmamız gerekiyor.

Kim eleştiriyor anlamadım???????????????????????????????????
Okuduğunu anlamıyor musun???????????????????????
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 01:28:43 ÖS
Fomula 1'den bahsetmişsin. Peki senin sürekli yerden yere vurduğun Renault'un Formula 1'de nasıl bir dev olduğunu biliyor musun???
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 01:39:55 ÖS
renault eskiden saygı duyduğum bir markaydı ama kendini bozdu kalitesizleştirdi. o spring broadway flash ne arabalardı. taş gibi hala yürüyorlar. vw'de aynen öyle. 98 model golfü sıfırına değişmem. markalar daha çok para kazanmak için kaliteden ödün vermeye başladılar. renault bunların başında geliyor. formula 1 konusunda renault başarılıdır çünkü orda kaliteyi bozmak demek dükkanı kapatıp gitmek demektir. formulada kimseyi kazıklayamazsın kandıramazsın. ama türkiyede 20 bin lira bile etmeyecek fluence alan çok insan var. konuyu nereye getirdin :)
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 01:42:55 ÖS
Konuyu Formula 1'e sen getirdin, mesajlarına bir bak istersen...
Neyse sen arabalarınla mutluysan sorun yok.
Taraflı yorumlar yapıyorsun çok fazla...
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 02:37:50 ÖS
renault eskiden saygı duyduğum bir markaydı ama kendini bozdu kalitesizleştirdi. o spring broadway flash ne arabalardı. taş gibi hala yürüyorlar. vw'de aynen öyle. 98 model golfü sıfırına değişmem. markalar daha çok para kazanmak için kaliteden ödün vermeye başladılar. renault bunların başında geliyor. formula 1 konusunda renault başarılıdır çünkü orda kaliteyi bozmak demek dükkanı kapatıp gitmek demektir. formulada kimseyi kazıklayamazsın kandıramazsın. ama türkiyede 20 bin lira bile etmeyecek fluence alan çok insan var. konuyu nereye getirdin :)

http://www.cnnturk.com/2008/spor/formula1/12/05/honda.formula.1den.cekildi/503564.0/index.html

Honda F1'den çekilmişti, bunu bilmiyorsun sanırım, yukarıdaki linke bir bakıver :) (Şu an devam ediyor mu bilmiyorum aa sanırım yok.) Genelde bilgi sahibi olmadan yazıyorsun.
F1'den çekildi, kepenkleri mi kapattı şimdi Honda???
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 03:13:52 ÖS
yoo senin kadar hızlı yazmıyorum ama brawn gp olarak bak istersen :) honda f1 kapanmadı sadece satıldı. ayrıca otomobil konusunda ve araştırmacılık konusunda senden daha iyi olduğumu garanti ederim.
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 03:17:07 ÖS
Neden satıldığını üsttki linkten öğrenebilirsin.
Zaten kimse senden daha iyi bilemez, ne haddime senden daha bilgili olmak :)
Kusura bakma ama yazdıkların genelde cahilce şeyler...
Gönderen: gmail34 - Kasım 05, 2010, 03:21:00 ÖS
Seninle hakikaten fikir tartışması yapılmaz. Honda en iyidir dersin geçersin, ama ne bir bilgi, ne bir dayanak, ne bir veri sunarsın... Futbol takımına laf ettiğin zaman kazma kürekle laf edenin üzerine yürüyen cahil bir kesim vardır ya aynen onları çağrıştırıyorsun bana :)
Gönderen: yusufaltintepe - Kasım 05, 2010, 03:25:10 ÖS
ya arkadaşlar niye geriliyorsunizki bu kadar gerek yok böyle şeylere boşverin...
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 03:39:15 ÖS
cahillik konusu göreceli bir kavramdır belkide senin yazdıkların başkalarına göre cahilce , felsefesini yapmaya gerek yok , bu forumdada herkesin yerini bilmesi gerekiyor. benim açtığım konular katıldığım konular ve seninkilere bakınca kimin daha araştırmacı paylaşımcı olduğu ortaya çıkıyor. burda laf kalabalığı değilde insanları doğru bilgilendirmek bizim görevimiz diye biliyorum
Gönderen: canguder - Kasım 05, 2010, 03:47:37 ÖS
arkadaşlar bu gereksiz polemik için hepinizden özür dilerim . bu konu hakkında bir daha yorum yapmayacağım .
Gönderen: alican_07 - Kasım 05, 2010, 04:38:11 ÖS

arkadaşım zaten o cupradaki turbo öyle çok acayip güç üreten bi turbo değil bildiğim kadarıyla 36 hp üreten bi turbo olması gerekiyor ordaki turbo yüksek tork için konulmuş yani şöyleki fabrikalar turbo koyuyorlarda bizim modladığımız gibi o turbo 100 hp vermiyor çok düşük değerlerde beygir gücü veriyor aracın soluksuz uzaması için torka daha çok önem veriliyor.
Gönderen: alican_07 - Kasım 05, 2010, 04:49:13 ÖS
cupra bence typer dan hem daha hoş(şekil olarak) hemde çok daha performanslı 0-100 de aralarında pek bişey yok ama aradaki 100 kg fark buna neden olur zaten cuprada 100 kmden sonra uzamaya başlıcaktır çünkü arada hatrı sayılır bi tork farkı var.
Gönderen: alican_07 - Kasım 05, 2010, 04:50:06 ÖS
tabii birde hks blow off ile yürümek ve çuff larken typer dan baya bi az yakmak ta cabası :D