TeamHondaTurkey.Com

HONDA TEAM => İstekler Öneriler ve Sorularınız => Konuyu başlatan: KAYAM - Mayıs 05, 2010, 12:25:31 ÖS

Başlık: SAVURMAYI KESMEK İÇİN NE YAPMALI???
Gönderen: KAYAM - Mayıs 05, 2010, 12:25:31 ÖS
Arkadaşlar merhaba 99 civic sedan aracım var,
Hızlı virajlara girdiğimde kendimi çok güvensiz hissediyorum , bunun önüne geçebilmek için ne yapmalıyım.
Yalnızca cooliver takıp aracı yere bassam bir faydası olur mu? Lastikleride mi genişletmem gerekiyor?
Bilgisi olan arkaşlar yardımcı olabilir mi?
Tşk.
Başlık: Ynt: SAVURMAYI KESMEK İÇİN NE YAPMALI???
Gönderen: ursus - Mayıs 05, 2010, 12:39:27 ÖS
ön arka, yan ve alt kule gergileri, spor amortisör ve yaylar.
Gönderen: KAYAM - Mayıs 05, 2010, 03:08:27 ÖS
Yalnızca kule gergisi taksam farkı olur mu stok hali ile....
Gönderen: Mahir TÜRKMEN - Mayıs 05, 2010, 03:11:50 ÖS
farkeder eder ama tam anlamıyla olacagını sanmıyorum spor yaylarla aracın esnemesinide kule gergisiyle birlikte engellerseniz ancak verim anlırsınız .. Küçük bişey daha söylicem yanlıs anlamayın evet civic (99-01) lerde virajlarda korkuyo insanın gözü ama biraz araca guvenirsen cok sert olmadıgı surece gaza dayan devam et kolay kolay bırakmaz gazı bırakmadıgın surece aniden veya fren ..
Gönderen: KAYAM - Mayıs 05, 2010, 03:55:34 ÖS
Anladığım kadarı ile tam verim alabilmek için ;Kule gergileri +spor yay ve lastiklerimi değiştirdiğim takdirde çok sağlam bir şey ortaya çıkacak gibi.
Şu anda yüksek hızda virajlara girerken biraz dediğiniz gibi korkuyorum, güvensiz hissediyorum kendimi,en kısa sürede bunları değişmeliyim yani.
Yorumunuz için tşk ederim Mahir bey.
Gönderen: alican_07 - Mayıs 05, 2010, 05:33:46 ÖS
ya sadece kule gergisi ve spor helezon senin işini görür tabii uçuyor gibi viraja girmiyorsa yok dahada iyi olsun diyosan bide 17 jant ve 205 veya 215 tabanlı 4 adet lastik tamam işte olay bu kadar
Gönderen: ERT - Mayıs 05, 2010, 08:06:49 ÖS
basmadan olmaz sadece lastikle ..
Gönderen: ursus - Mayıs 05, 2010, 08:15:07 ÖS
spor amortisör taktırmadan yay bir işe yaramaz. sağlıklı değil. kısa vadede faydasını görürsün belki ama uzun vadede şaseyi eğersin. sonuçta yer çekimi denen bir kuvvet var. yayın uyguladığı direncin amortisör tarafından ömülmesi(absorbe edilmesi) lazım.
Gönderen: ursus - Mayıs 05, 2010, 08:22:50 ÖS
ön arka, yan ve alt kule gergileri, spor amortisör ve yaylar.

bu dediklerimi harfiyen eksiksiz yaparsan faydasını görürsün. ayrıca eğer aracınla bütün bir insansan yaptır bunu. satacağın araca yaptırma. bu işlemlerin mali külfeti yüksektir.

ön kule gergisi; motor kaputunun içine
arka kule gergisi; bagaj içine
ön yan gergiler; tekerlek,kapı ve kaput arasında kalan yan sacların içine
arka yan gergiler; arka teker, arka kapı ve bagaj arasında kalan yan sacların içine
alt gergiler; şasenin altına yerleştirilir.

şimdi çevremizde bu işlemleri uygulamış arkadaşlarımıza soru yöneltirsek, sadece ön gerginin virajlarda fayda sağlamaya yettiğini söyleyecekler. doğrudur. yalnız ön kule gergisi ile bu sorunu büyük oranda yok edebilirsiniz. fakat kuvvet aracın önünde emilip orda hapsolacağından, uzun vadede şasenin yorulmasına hatta gözle görülemeyecek yamukluklar oluşmasına neden olabilir. aracın yürüyen aksamına yapmış olduğunuz bu iyileştirme hareketi, aksine başınıza iş açabilir.

o yüzden bir iş yapacaksak, bunu profesyonelce, olması gerektiği gibi yapmalıyız.
Gönderen: kacaman - Mayıs 05, 2010, 08:54:05 ÖS
ursus
verdiğin bilgiler için teşekkürler
gerçekten güzel anlatmışsın
Gönderen: ursus - Mayıs 05, 2010, 09:07:35 ÖS
ursus
verdiğin bilgiler için teşekkürler
gerçekten güzel anlatmışsın

ben teşekkür ederim hocam. inanın daha çoğunu bu siteden öğrendim.