TeamHondaTurkey.Com

HONDA => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: aRas - Ocak 14, 2010, 11:18:29 ÖÖ

Başlık: LPG/ Doğal Gazın Özellikleri
Gönderen: aRas - Ocak 14, 2010, 11:18:29 ÖÖ

Dünyanın her tarafında bulunabilen LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) ve Doğal gaz
(NG) taşıtlarda son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. LPG petrol bileşeni rafineride
açığa çıkmaktadır. Doğal gaz ise 200 milyon yıl önce yaşamış olan küçük bitki ve deniz
canlılarının çürümüş artıklarından oluşmuş bir gazdır.
Araçlarda yakıt olarak iki tip gaz kullanılmaktadır.
􀂾 LPG: Sıvılaştırılmış petrol gazı
􀂾 Doğal gaz
• LNG: Sıvılaştırılmış doğal gaz
• CNG: Sıkıştırılmış doğal gaz
LPG büyük oranda propan (C3H8) gazından oluşur. Propan düşük egzoz emisyonu
verir, ani yanması sonucunda daha az miktarda zararlı bileşikler ortaya çıkar. Yüksek oktan
sayısına sahiptir.
LPG’nin en önemli üstünlüğü metana göre daha kolay sıvılaşabilmesidir. Örneğin;
21°C sıcaklıkta 110 Pa basınç altında sıvılaşabilmektedir. Bu özelliği nedeni ile daha kolay
sıvılaştırılarak depolanabilmektedir. Sıvılaştırılmış petrol gazının 103- 105 gibi yüksek oktan
sayısı vardır.
LPG’nin en önemli yetersizliği ise petrole göre kütlesel olarak %11, hacimsel olarak
%33 az enerji bulundurmasıdır. Setan sayısı düşük olduğu için dizel motorlarında
kullanılmaya uygun değildir. Günümüzde LPG araçlarda çelik depolarda ve basınç altında
depolanmaktadır. Basınç altında depolanan LPG sıvı halde otomobil motorlarında ve evlerde
mutfak tüpü olarak kullanılmaktadır.
Doğal gaz ise saf halinde iken renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Güvenlik amacıyla
kokulandırılmıştır. Doğal gaz hacimsel olarak % 70–99 metan (CH4) gazından oluşmaktadır.
Metan gazının dışında en çok bulunan gazlar sırası ile etan (C2H6), propan (C3H8), bütan
(C4H10) ve diğer hidrokarbonlar (HC) içermektedir. Doğal gazı taşıtlarda yakıt olarak
depolamak ve kullanmak için iki metot kullanılmaktadır.
İlk yöntem basınç altında sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) dır. Sıkıştırılan doğal gaz
taşıtlarda yakıt olarak kullanılabilmektedir. Bu yöntem boru hattında bulunan doğal gazı
standartlara uygun olarak filtrelenen, kurutulan ve sıkıştırılan araçlarda kullanılmaktadır.
Otomobillerde kullanılan doğal gazın depolama basıncı 200–250 bar kadardır. Sıkıştırılmış
doğal gaz, atmosfer basıncı ve normal sıcaklıktaki gaza göre yaklaşık 1/200 hacim kaplar.
Doğal gaz basınç altında çok yer kapladığı için tam yükte bir otomobilin kat edeceği mesafe
tüpün basıncına ve hacmine bağlıdır.
Doğal gazın depolanmasında ikinci yöntem ise sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) dır.
Sıvılaştırılmış doğal gaz, atmosfer basıncında ve sıcaklığındaki normal gaza oranla 1/600
hacim yer kaplamaktadır. Sıvılaştırılmış doğal gaz, otomobilin döşemesi altında, düşük
basınçta, kaynayan soğuk sıvı olarak 1 bar basınçta, − 160 °C sıcaklıkta çift duvarlı, vakum
yalıtımlı tüplerde depolanır. Sıvılaştırılmış doğal gazın bu özelliğinden dolayı az hacme daha
çok kütle depolanabilmektedir.
LPG ve doğal gazı, taşıtlarda yakıt olarak kullanmak için birbirine benzeyen dönüşüm
sistemleri kullanılmaktadır.

ALINTI DEĞİLDİR
Başlık: Ynt: LPG/ Doğal Gazın Özellikleri
Gönderen: honda121 - Ocak 14, 2010, 02:22:17 ÖS
emeğine sağlık
Gönderen: sogulcan - Ocak 21, 2010, 09:15:50 ÖÖ
Eline diline sağlık.
Gönderen: REİS - Ocak 21, 2010, 08:55:50 ÖS
benim araçta teleflex takılı doğalgaza uyumlu Doğalgaza geçeceğimiz günü bekliyorum
Gönderen: asvtec - Ocak 22, 2010, 04:40:22 ÖS
Doğalgaza geçildiğinde hiç bir değişiklik olmadan teleflexı kullanacağınızı mı soyluorsunuz?
Gönderen: REİS - Ocak 22, 2010, 09:32:28 ÖS
sadece yakıt tankı değişecek doğalgaza uyumlu imiş öle die taktırdık usta
Gönderen: asvtec - Ocak 23, 2010, 08:52:13 ÖÖ
Hayır sadece lpg tankı değil diğer bazı ekipmanların da değişmesi gerek ,diğer başlıkta yazdım.
Gönderen: byberkay000 - Ocak 23, 2010, 09:13:57 ÖÖ
yazının altındaki alıntı değildir sözünü beğendim.. :D açıklamanız için teşekkürler. istanbulda görüyordum yeşil motor diye otobüsler vardı. onlar sanırım doğalgaz kullanıyor değilmi?
Gönderen: REİS - Ocak 23, 2010, 09:59:10 ÖÖ
Teleflex GFI LPG Sistemleri doğalgaza uyumludur. Sisteminizin bazı aksamları değiştirilerek ve araç ECU'su ( Elektrik Kontrol Ünitesi ) programlanarak kolayca doğalgaza dönüştürülebilir.

Bu Sayede;

Teleflex-GFI taktırarak uygun bir fiyat karşılığında sisteminizi doğalgaza dönüştürebilir, 2 nci bir masraftan kurtulursunuz.

Bazı ekipmanlar değişiyo evet Saygılar
Gönderen: aRas - Ocak 23, 2010, 11:25:18 ÖÖ
yazının altındaki alıntı değildir sözünü beğendim.. :D açıklamanız için teşekkürler. istanbulda görüyordum yeşil motor diye otobüsler vardı. onlar sanırım doğalgaz kullanıyor değilmi?

Kimseye yalan borcum yok.Alıntı değil diyorsam değildir.
Ayrıca yazmamın sebebide son zamanlarda bilgi hırsızlğının artmasından dolayıdır.

Ayrıca şunuda eklemek isterim; Konuyu böyle abuk subuk muhabbetlerle geyik hale getirmemeni rica ediyorum.
Gönderen: byberkay000 - Ocak 23, 2010, 02:12:12 ÖS

Ayrıca yazmamın sebebide son zamanlarda bilgi hırsızlğının artmasından dolayıdır.

Ayrıca şunuda eklemek isterim; Konuyu böyle abuk subuk muhabbetlerle geyik hale getirmemeni rica ediyorum.

yok yanlış anladınız. ben siz yazmadınız demiyorum. çoğu yazının altında alıntıdır yazısı bulunur. siz alıntı değildir demişsiniz. garip geldi. kendiniz yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim.
Gönderen: aRas - Ocak 23, 2010, 02:15:22 ÖS

yok yanlış anladınız. ben siz yazmadınız demiyorum. çoğu yazının altında alıntıdır yazısı bulunur. siz alıntı değildir demişsiniz. garip geldi. kendiniz yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Pardon özür dilerim o zaman bende :) Birisi morelimi bozdu geçenlerde bu olaydan dolayı da.Kusura bakmayın. :) Böyle alıntı olayı açılınca bozuluyorum biraz.Emek verip yazıyorum çünkü bunları :)
ßen teşekkür ederim yorumun için saolasın  :)