TeamHondaTurkey.Com

HONDA MODELLERİ => Civic '88-'06 => Konuyu başlatan: Senator24 - Aralık 21, 2009, 11:09:38 ÖÖ

Başlık: SABAHLARI MOTORUNUZ NE KADAR SÜREDE ISINIYOR.
Gönderen: Senator24 - Aralık 21, 2009, 11:09:38 ÖÖ
Merhaba Arkadaşlar
Bİldiğiniz Gibi Bende 95 Si var.
Sabahları motor çalıştırdığımda motor çok uzun sürede ısınıyor. Belki 20 dk felan.
Bu 20 dk yıda bekliyerek söylemiyorum 3 dakıka sonra rolantı normal devrıne ınıyor.
ondan sonra hareket edıyorum yoldayken tam ortalara felan gelıyor.
Bende merak ettım acaba sizde de böylemi?
Yoksa bu motorlarda genetik bir şeymi?
Başlık: Ynt: SABAHLARI MOTORUNUZ NE KADAR SÜREDE ISINIYOR.
Gönderen: delimanyak - Aralık 21, 2009, 11:16:34 ÖÖ
Merhaba Arkadaşlar
Sabahları motor çalıştırdığımda motor çok uzun sürede ısınıyor. Belki 20 dk felan.
Bu 20 dk yıda bekliyerek söylemiyorum 3 dakıka sonra rolantı normal devrıne ınıyor.

dostum bı arac kullanma klavuzunda okumustum hondaydı ama hangı modeldı tam hatırlamıyorum ama rolantıde aracın motoru cek gec ısınırmıs yanı kıs aylarında motorun ısınmasını beklemeden hareket edınız yazıodu ama tavsıyem hareket eder etmezde sıkıstırma arabayı :)
Gönderen: Senator24 - Aralık 21, 2009, 12:35:43 ÖS
Hemen yüklenmiyorum zaten.
Normaldede çok dip giden birisi değilim.
Ama bir sorun varmıdiye merak ettim
Gönderen: minimal_freak - Aralık 21, 2009, 12:43:16 ÖS
bütün araçlarda ortalama böyledir, sorun olduğunu sanıyorum
Gönderen: ENG - Aralık 21, 2009, 12:43:58 ÖS
sorun yok bu aylarda normaldir.
Hemen yüklenmiyorum zaten.
Normaldede çok dip giden birisi değilim.
Ama bir sorun varmıdiye merak ettim
Gönderen: mali - Aralık 21, 2009, 12:44:40 ÖS
rölanti normale indikten sonra bence problem yok  :con
Gönderen: Kifanhom - Aralık 21, 2009, 02:28:10 ÖS
bende kış aylarında ilk çalıştırmada rolanti normal devre inmeden hareket ettirmem arabayı
ama evet ısınma süresi biraz uzun gibi diğer markalara göre
örneğin şahin de marşa basar basmaz neredeyse sıcak üfler :)
Gönderen: alp55 - Aralık 21, 2009, 02:43:40 ÖS
6 km yol gidiyorum, yaklaşı 15-20 dk yol biitiğinde ancak normal ısı göstergesinin katılımı kadar oluyor. normalmi? evet normal kafana takma, üçüncü hondam ve hepside aynı idi
Gönderen: Senator24 - Aralık 21, 2009, 03:31:24 ÖS
6 km yol gidiyorum, yaklaşı 15-20 dk yol biitiğinde ancak normal ısı göstergesinin katılımı kadar oluyor. normalmi? evet normal kafana takma, üçüncü hondam ve hepside aynı idi

Teşekkürler dostum.
Gönderen: wolff - Aralık 21, 2009, 04:37:53 ÖS
sabah aracı çalıştırıyorum 10-15 saniye bekleyip yola çıkıyorum kısa sürede ısınıyor
Gönderen: tpmyo157 - Aralık 21, 2009, 05:09:02 ÖS
honda kitapçığında aracınızı çalıştırıp 1 dk bekleyiniz sonra hareket ettiriniz yazıyor. bende her sabah 1 dk bekliyorum zaten devir normale dönüyor sonra 5-10 dk gidiyorum motor tamamen ısınıyor.
Gönderen: EMİRVE - Aralık 21, 2009, 05:14:17 ÖS
Bende şu an 98 Civic 1,6 İES kullanıyorum ve daha önceki arabama (2004 Bora ) göre daha çabuk ısınıyo.Varsayalım Bora 10 dk sonra ısınıyorsa Civic 5 dakikada ısınıyo.Neden olabilir sizce?Ya da hangisi daha iyi geç mi erken mi ısınması iyidir?
Gönderen: ERT - Aralık 21, 2009, 05:15:30 ÖS
bende 1 dk ısıtıp aynen devammmmmmmmmmm
Gönderen: blackbull - Aralık 21, 2009, 06:22:05 ÖS
ver kesiciye sıcacık olsun motorun :) :) :)
Gönderen: esmerim0034 - Aralık 21, 2009, 06:34:12 ÖS
ben 1 ay önce koydurdum antifrizi 3 litre dibine kadar koydum.ısınmada bayağı bi farketti.hatta şöyle söyliyim sana abi benim evi bilion ordan çıkıp gümrük yoluna girerken bp ye kadar hararet göstergesi tam yarıya geliyo
Gönderen: delimanyak - Aralık 21, 2009, 06:41:30 ÖS
ben 1 ay önce koydurdum antifrizi 3 litre dibine kadar koydum.ısınmada bayağı bi farketti.hatta şöyle söyliyim sana abi benim evi bilion ordan çıkıp gümrük yoluna girerken bp ye kadar hararet göstergesi tam yarıya geliyo

yanlızca antıfırızmı koydurdunuz?? eger oyle ıse kımse onermıyor aracınızdakı antıfırz antıfırızlı sudan daha cabuk donacaktır su ıle antıfırız bırlıkte kullanılarak daha ıyı sonuclar elde edılır dıe okumustum
Gönderen: poseidon999 - Aralık 21, 2009, 06:46:18 ÖS
99 ies ile motoru çalıştırıyorum. 1 dk motor soğuk yürümesin diye ısıtıyorum
sonra hareket halinde 2000-2500 devir aralığında yaklaşık 3-4 dakika sonra normal ısınına geliyor.
Gönderen: Senator24 - Aralık 22, 2009, 08:20:56 ÖÖ
Bu sabah 5 dk bekledim. Kaloriferden sıcak hava geldi ve yürüdüm
Gönderen: akurtalan - Aralık 22, 2009, 08:40:56 ÖÖ
yazın araçlar hızlı kışın geç ısınıyor otomatik jikle aracı ısınmadan bırakıyor demektir jikle deviri yüksek olursa kışın daha çabuk ısınır rolantiye düşüncede rolantiyi ayarlayın 800-1000 devirler süper olur kanımca karbratörcüler ayarlıyor ve soguk olan motor herzaman daha çok yakıt yakar ve performans düşer .
Gönderen: fsunnetci - Aralık 22, 2009, 10:38:52 ÖÖ
rolanti normale düşünce hareket edebilirsiniz..motor ısınması diye birşey yok:) motor ilk marşa bastığınızda zaten içinde alevler çatara çutara patlıyor çatlıyor motor yağı sıcaklığı belli seviyeye geldimi rolantide düşüyor zaten ondan sonrası serbest buda soğuk havalarda 1dak fln gibi bir süre oluyor..hararet göstergesinin geç çıkmasının sebebi tam sentetik yağ kullanmamanızdır.10-60 yağ kullanıcıları bilgilendirin  arkadaşları:) mineral yağlar veya yarı sentetik yağlar(%70 i mineraldir) içerdikleri gereksiz partikullerden dolayı geç ısınırlar:)denemesi basit.bir sonraki yağınızı tam sentetik yağ ile değişin ve farkı görün..
Gönderen: akurtalan - Aralık 22, 2009, 12:30:15 ÖS
rolanti normale düşünce hareket edebilirsiniz..motor ısınması diye birşey yok:) motor ilk marşa bastığınızda zaten içinde alevler çatara çutara patlıyor çatlıyor motor yağı sıcaklığı belli seviyeye geldimi rolantide düşüyor zaten ondan sonrası serbest buda soğuk havalarda 1dak fln gibi bir süre oluyor..hararet göstergesinin geç çıkmasının sebebi tam sentetik yağ kullanmamanızdır.10-60 yağ kullanıcıları bilgilendirin  arkadaşları:) mineral yağlar veya yarı sentetik yağlar(%70 i mineraldir) içerdikleri gereksiz partikullerden dolayı geç ısınırlar:)denemesi basit.bir sonraki yağınızı tam sentetik yağ ile değişin ve farkı görün..
bize önereceğin yag varmı marka
Gönderen: riky73 - Aralık 22, 2009, 09:02:07 ÖS
Mobil Super 3000 5W-40.
Gönderen: omer - Aralık 22, 2009, 09:18:55 ÖS
94 ex aracım sabahları otomatik çalışıyor. Akşamdan kalorifer'i iç sirkülasyonda camlara verecek şekilde ve fan devrini maksimumda bırakıyorum. Vites park'da olduğu için rolanti yüksek çalışıyor. 3. dk. dan sonra camlar erimeye başlıyor. 5. dk.dan sonra motor normal sıcaklığa erişiyor. Zaten 8. dk. dan sonra stop ediyor. Çok soğuk günlerde 15 dk çalışmaya ayarlıyorum. 10. dk. da aracın yanına geldiğimde yine motoru normal çalışma sıcaklığında buluyorum. Motor kodumuz aynı değil ama daha geç ısınma termostat sorunundan kaynaklanıyor olabilir.
Gönderen: akurtalan - Aralık 23, 2009, 11:31:23 ÖÖ
Mobil Super 3000 5W-40.
mobil tam sentetik 0w-40 var bu nasıl bir yağdır kullanan varmı 122 tl civarı satılıyor .
Gönderen: Senator24 - Aralık 23, 2009, 12:34:34 ÖS
Mobil Super 3000 5W-40.
Bu yağ normalden daha ince. Bize hep servisler 10 40 öneriyor. Malum Makineler 200.000 km civarında. Sağlıklı çalışırmı
Gönderen: riky73 - Aralık 24, 2009, 06:48:13 ÖS
Mobil Super 3000 5W-40.
Bu yağ normalden daha ince. Bize hep servisler 10 40 öneriyor. Malum Makineler 200.000 km civarında. Sağlıklı çalışırmı
Motor soğukken daha ince ama ısınınca aynı. Ayrıca sentetik.
Gönderen: timucintt - Aralık 24, 2009, 06:52:47 ÖS
Kışın geç ısınır arabalar.... benimki 5 dakikada ısınıyor ama 5 dakika boyunca arabanın ısınması için rolantide bekletmiyorum çünkü gereksiz yakıt sarfiyatı... çalıştırdığımda en fazla 2 dakika rolantide bekliyorum sonra harekete geçiyorum... yola çıktığımdada 2500 deviri geçirmemeye çalışıyorum aracı...

ayrıca kışınn çok soğuksa 5-30 yağ koymanızı öneririm... yazında 10-40....
Gönderen: akurtalan - Aralık 25, 2009, 08:49:25 ÖÖ
Mobil Super 3000 5W-40.
servis 10-40 öneriyorda soguk havada yag çubugundaki yagı parmagınla yokla bi jöle gibi olmaya başlıyor ucuz yağ kullanışlı olmuyor tam sentetik iyi diyorlar. shell de kullandım catrol w10-40 var şu anda aracımda  w havayı temsil ediyor yani 10 derecenin altında yağ yogunlaşıyor ...
Gönderen: riky73 - Aralık 25, 2009, 06:39:49 ÖS
Mobil Super 3000 5W-40.
servis 10-40 öneriyorda soguk havada yag çubugundaki yagı parmagınla yokla bi jöle gibi olmaya başlıyor ucuz yağ kullanışlı olmuyor tam sentetik iyi diyorlar. shell de kullandım catrol w10-40 var şu anda aracımda  w havayı temsil ediyor yani 10 derecenin altında yağ yogunlaşıyor ...
Burası biraz uydurma olmuş
Gönderen: akurtalan - Aralık 25, 2009, 10:17:34 ÖS
Mobil Super 3000 5W-40.
http://www.hepsiburada.com/formula-shell-10w-40-api-sm-sinifi-5-litre-benzinli-motor-yagi/productDetails.aspx?categoryid=26005&productid=otbt10w40 burdaki ürün açıklamalarını okusan anlarsın uydurmamı değilmi.
Gönderen: poseidon999 - Aralık 26, 2009, 03:06:18 ÖS
Bir de Eneos diye bir yağ var. Çok Honda sahibi bu yağı kullanıyor.
Ben de emektar yağım Castrol Magnatec ile bu yağ arasında kaldım.

Varsa kullanan yorum yaparsa sevinirim.
Gönderen: riky73 - Aralık 26, 2009, 03:16:17 ÖS
Mobil Super 3000 5W-40.
http://www.hepsiburada.com/formula-shell-10w-40-api-sm-sinifi-5-litre-benzinli-motor-yagi/productDetails.aspx?categoryid=26005&productid=otbt10w40 burdaki ürün açıklamalarını okusan anlarsın uydurmamı değilmi.
Baktım, senin uydurduğun yazıyor. Orada  yazanlardan "w havayı temsil ediyor yani 10 derecenin altında yağ yogunlaşıyor" sonucuna nasıl vardığını bir anlat da biz de öğrenelim.
Gönderen: akurtalan - Aralık 26, 2009, 04:08:18 ÖS
Mobil Super 3000 5W-40.
Baktım, senin uydurduğun yazıyor. Orada  yazanlardan "w havayı temsil ediyor yani 10 derecenin altında yağ yogunlaşıyor" sonucuna nasıl vardığını bir anlat da biz de öğrenelim.
derdin nedir bilmiyorum ama kısa bir örnek araç sogukta geç ısınıyor bu motor yağının akışkanlıgı azalıyor o yuzden ... forumu tam oku tam sentetik w5-40 kullanan arkadaşlar araçlarının daha hızlı ısındığını anlatıyor ....bize katacağın bir bilgi varsa saygı duyarım 
Gönderen: Senator24 - Aralık 27, 2009, 03:35:48 ÖS
GEREK YOK ATIŞMAYA
kırıcı olmadan bilgi paylaşmak daha verimli olur
saygılar
Gönderen: digalo - Aralık 27, 2009, 07:41:31 ÖS
Mobil Super 3000 5W-40.
mobil tam sentetik 0w-40 var bu nasıl bir yağdır kullanan varmı 122 tl civarı satılıyor .

Mobil 1 0w-40 Tam Sentetik motor yağını ben 2005 Civic LS aracımda şu an kullanıyorum.
53750 km.de araca koydum, şu an 63500 km.de. Gözle ve elle yaptığım kontroller oldukça olumlu.
Daha uzun bir süre yağı değiştireceğimi sanmıyorum. Hala oldukça temiz bir görünüme sahip. Tavsiye ederim.
Sabahları ısınma konusuna gelince hararet göstergesinin etkisinde kalmayın araçlar normal ısınıyor.
Kalorifer bu sonucu doğruluyor.
Gönderen: kadrigunes - Ocak 06, 2010, 07:10:01 ÖS
Merhaba Arkadaşlar

aracı çalıştırdıktan 2-3dk sonra hareket edebilirsin tabi sıkıştırmadaan tın tın öyle daha çabuk ısınıyor klavuzda öyle söylüyor zaten
Gönderen: fatsimsek - Ocak 06, 2010, 07:22:30 ÖS
1-2 dk çalıştırıp, sakin sakin yürüyün arkadaşlar. Tabi camlarda buğu yoksa :) :)
Hararet göstergesinin yürürken daha hızlı yükseldiğini farkedersiniz zaten.
Gönderen: Senator24 - Ocak 08, 2010, 07:50:14 ÖÖ
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
Gönderen: pcvirus - Ocak 11, 2010, 03:27:46 ÖS
arkadaşlar bir şey sormak isterim bu konuya yakın bende super mobil 10-40 koydurdum gayet memnunum aracım ısınmasında falan bi problem yok gayet iyi
nrmalde şu ana kadar karşıma çıkan tum arabaların motor yagı zamanla kararıyor ama benim 93 model civic te gram kararma yok iyiye işaretmidir bu :D
Gönderen: akurtalan - Ocak 11, 2010, 06:06:52 ÖS
arkadaşlar bir şey sormak isterim bu konuya yakın bende super mobil 10-40 koydurdum gayet memnunum aracım ısınmasında falan bi problem yok gayet iyi
nrmalde şu ana kadar karşıma çıkan tum arabaların motor yagı zamanla kararıyor ama benim 93 model civic te gram kararma yok iyiye işaretmidir bu :D
benimde başıma geldi shell vardı eski yağım kararma olmamıştı değiştirdim castrol 10-40 koydum 10000lik şimdi 8000 de kara diyebilirim markaya göre değişiyor herhalde herkez mobili iyi diyor ama motor sesinde bir değişme oluyormu acaba .
Gönderen: pcvirus - Ocak 11, 2010, 08:08:08 ÖS
açıkçası abart egsoz oldugu için pek motorun sesini dinleyemiyorum
bu sıralar motor da ses var soğukken falan ama aklımda bi kaç sebep var onlara bağlıyorum
Gönderen: republicfener - Nisan 20, 2010, 10:43:58 ÖS
bendede aynı oluyo sabahları geç ısınıyo kalorifrin bi sıcak üflediğini görmedim çok nadir :))
Gönderen: pcvirus - Nisan 20, 2010, 10:50:37 ÖS
bendede aynı oluyo sabahları geç ısınıyo kalorifrin bi sıcak üflediğini görmedim çok nadir :))
yaz geldi bu sefer soğuk üflettiremiyecem klima yok :D
Gönderen: deniz44 - Nisan 20, 2010, 10:54:17 ÖS
Dizelden daha erken ısındıgı kesin...
Gönderen: -MuRaT- - Nisan 21, 2010, 09:51:53 ÖÖ
bnm aracı 15 20 sanıye bekledıkten sora harekete gecıyorum yola cıkınca 2 3 dakka sora ısınıyor hemen
Gönderen: dih3342 - Mayıs 08, 2010, 10:29:27 ÖÖ
lpg var aracda belırlı bır derecedeye geldıgınde otomatık lpg ye gecıyorum daha sonra hareket edıyorum ama hareret gostergesı ortalara ortalama 4-5 km den once gelmıyor sakın kullanımda.
Gönderen: poseidon999 - Mayıs 08, 2010, 11:01:24 ÖÖ
Aracın motoru ısınana kadar veya hararet 90 olana kadar beklemek gerekmez.
mevisme göre 1-1.5 dakika yağ akışkan özelliği kazanana kadar çalıştırsanız yeterlidir.

Yoksa deli gibi benzin harcarsınız.
Gönderen: patagon - Mayıs 08, 2010, 11:48:45 ÖÖ
1.6 ies çalıştırdıktan yaklaşık 30 saniye sonra lpg ye geçiyor bende yavaş yavaş yol almaya başlıyorum 1-2 kilometre civarı hararet göstergesi tam yerine gelmemiş olsada oralara yaklaşmış oluyor ve kaloriferi açtığımda sıcacık üflemesinden anlıyorum artık ısındım dediğini :) -33 dereceye kadar antiiriz mevcut yağ ise castrol magnatec 10-40. birde burada mı okudum emin değilim ama ilk çalıştırdığımız dakikalarda kaloriferin sıcak konumda tutulması ve çalıştırılması motorun daha geç ısınmasına neden oluyor diye bir bilgi kalmış aklımda bilmiyorum ne derece doğrudur...