TeamHondaTurkey.Com

HONDA => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: smtkrgz - Ağustos 19, 2009, 07:56:55 ÖS

Başlık: LPG İLE İLGİLİ TÜM SORUNLARA KESİN ÇÖZÜMLER
Gönderen: smtkrgz - Ağustos 19, 2009, 07:56:55 ÖS
arıza ışığı yanmasına , şamandıralardan gelen garip sesler , son kasa ford focuslarda lpg takıldığında yaşana hararet sorunu vs... vs... sorunlara kesin çözümler.. kendi lpg ustam bu konuda çok iddaalı.. isteyenlere yardımcı olurum
Başlık: Ynt: LPG İLE İLGİLİ TÜM SORUNLARA KESİN ÇÖZÜMLER
Gönderen: alkan - Ağustos 19, 2009, 08:35:47 ÖS
arabam 2001 1.6 ies 45 litrelik depo 20 ltre alıyor normalde 32 alması lazım napmalıyım 10 kere samandıra degişti aynı sorun---- birde arka lpg depusunun orda seviye gostergenın yanında vana var cevırıyıom gevsıyo sıkıyorum sıkılıyo elledim bıraz o nedir acaba tesekkurler lpg sistemının markası voltran sgı
Gönderen: önder - Ağustos 20, 2009, 12:54:21 ÖS
arabam 2001 1.6 ies 45 litrelik depo 20 ltre alıyor normalde 32 alması lazım napmalıyım 10 kere samandıra degişti aynı sorun---- birde arka lpg depusunun orda seviye gostergenın yanında vana var cevırıyıom gevsıyo sıkıyorum sıkılıyo elledim bıraz o nedir acaba tesekkurler lpg sistemının markası voltran sgı

Benim lpg tankıda 45 litrelik ama 45 litreyi tamamen alıyor 32 yanlış olmasın..?
Gönderen: alkan - Ağustos 20, 2009, 01:03:55 ÖS

Benim lpg tankıda 45 litrelik ama 45 litreyi tamamen alıyor 32 yanlış olmasın..?

%80 i alması lazım senınkıde fazla alıyor demekki :)
Gönderen: cancin - Ağustos 22, 2009, 04:43:21 ÖS

Seviye göstergesinin ordaki vana, bildiğin vana.. yani saat yönünde cevirip sıkarsan ön tarafa lpg gitmez.. 47 lt simit depo var bende   ,34 lt alıyor genelde , zaten maksimum alması gereken 37,5 lt bende sorun etmiyorum, her yerde lpg istasyonu var artık , dogalgaz cng değilki bu :)
Gönderen: alkan - Ağustos 22, 2009, 05:16:36 ÖS
kardes o vanayı nasıl ayarlıyım yakıtıda etkıler mı o on taraf dedigin neresi biraz acıklarmısın
Gönderen: hondaski - Ağustos 22, 2009, 09:57:28 ÖS
Tup icin goruslerinizi alsak, taktirmayi dusunuyorum ama performans hakkinda bilgi verirseniz cok iyi olacak. Performans icin tum endisem.Ama obur taraftan dunya petrol fiyatlari tekrar 150 yi gorurse bizde litre 10 lira olur gibi geliyor bana. Allah bize acisin.
Gönderen: mali - Ağustos 22, 2009, 10:49:03 ÖS
Lpgyi tavsiye ederim
kaç km amorti edeceğin ve arabayı ne kadar kullanacağını hesap et kurtarıyorsa taktır

performans kaybı bariz düşüklük olmuyor
ies 2. vites 100-105 km
100km hıza 10 saniyenin altında çıkıyor daha ne olsun
Gönderen: DOHC _06 - Ağustos 22, 2009, 10:52:11 ÖS
[/quote]
bence  45 litre alması biraz garip normalde &80 alır %20 si falanda tam bilmiyorum  ama bazıları hava var dio güvenlik önlemi için ama bende bi kaç araçta ölçtüm tam depoyu tutturmuyo bnm arkadaşımda 5,28i var mesela 35 lik depo var ama 28 lt alıo toplam
Gönderen: mali - Ağustos 22, 2009, 11:06:07 ÖS
benim arabada 45 lt ama 36 lt fazla almıyor
şamadra kapatmadığı zaman tam doluyor dolduğu zaman arabayı sallayıp biraz daha alsın diye uğraştığımız zaman şamadra kapatmıyor bozuluyor normal şartlarda şamadra %80 dolum yapılmasına müsade ediyor
benim arkadaşımın şahininde aynı problem var bazen tam doluyor bazen tam dolmadan kapatıyor
sağlıklı yakıt hesaplaması yapamıyor
Gönderen: fzthgosm - Ağustos 23, 2009, 02:38:45 ÖS
benim depo 32 litrelik ama daha hiç şaşmadı 27,5 litrea alıyor.en az 20 farklı petrolde aldım ama hepsinde aynı.bu arada nedendir bilinmez depodaki lpg bitmeden daha hiç lpg almadım.
Gönderen: cancin - Ağustos 23, 2009, 09:59:03 ÖS
kardes o vanayı nasıl ayarlıyım yakıtıda etkıler mı o on taraf dedigin neresi biraz acıklarmısın

O vanaya elleme açık kalsın , Normal bildiğin çeşme gibi bişey . Eğer tesisatta bir arıza varsa ve depon  tankın doluysa oradan kapatılır ve tamirat yapılır.. Kapalı kalırsa ön tarafa lpg gitmez dediğim, aracın altından gecen borulardan lpg regülatöre gelir ordan enjektörlere vb..  sen çeşmeyi kapatırsan  çeşmeden lpg akmaz... :)
Gönderen: smtkrgz - Ağustos 25, 2009, 12:47:51 ÖS
arkadaşlar standartlara göre 45 lt lik depo 38 in üstünde , 32 likte depo 26 nın üzerinde almaması gerekir.. fazlasını alır mı evet alır.. vanayı tam açarsanız alır.. ama bu deponuzdaki basıncı artırır ve darbelerde daha çabuk tepki vermesine yol açar.. 45 lt lik depom 20 lt alıyo diyen arkadaşta vanayı açtırmalı.. vanayı açtırman yakıta etki etmez.. saygılar
Gönderen: alkan - Ağustos 25, 2009, 01:21:09 ÖS
vanayı actım gecen acmadan once 35 tl aldı hafif gevsettim biraz gine aldı 35 tl
Gönderen: garabatak - Ağustos 25, 2009, 06:45:47 ÖS
selamlar abi benim aracıma lavato sralı sistem taktırdım gayet memunum 160 kuruş yakıyo şehir içinde bu değer normalmi birde hava filitresini simota falan alın diyolar kaliteli performans tipi olsursa daha iyi sonuç alınırmış doğrumu.
Gönderen: smtkrgz - Eylül 03, 2009, 10:51:02 ÖÖ
selamlar abi benim aracıma lavato sralı sistem taktırdım gayet memunum 160 kuruş yakıyo şehir içinde bu değer normalmi birde hava filitresini simota falan alın diyolar kaliteli performans tipi olsursa daha iyi sonuç alınırmış doğrumu.
her araç sürüşe göre yakıt miktarını değiştirir.. sen nasıl kullanırsın bilemem aracını.. ama bahsettiğin değer ortalarda bi değer... hava filtresini performans filtreye çevirdiğinde aracından düşük devirlerde daha çok verim almanı sağlar.. bunun yakıta tabiki olumlu etkisi olur..
Gönderen: smtkrgz - Eylül 03, 2009, 10:53:47 ÖÖ
vanayı actım gecen acmadan once 35 tl aldı hafif gevsettim biraz gine aldı 35 tl
kardeşim vanada arıza olması muhtemel..yada senin depon emniyet kilitli bi depoysa emniyet kiliti bozulmuşta olabilir.. bozulduğu için kiliti erkende açıyo olabilir.. gözle görülmesi lazım..
Gönderen: albaysali - Eylül 04, 2009, 09:09:11 ÖÖ
geçen gün üsküdar yokuşundaki shelden 50 liralık 30 litre lpg aldım normalde 250 km gitmesi gerekirken bugün 100 km araç ve tek lamba yanıyor .gaz aldıgımda 3 yanmıştı sanırım kazıklandım istasyondan böyle çabuk bitmesi kalitesiz gaz oldugu anlamınamı geliyor.
Gönderen: smtkrgz - Eylül 04, 2009, 01:02:10 ÖS
geçen gün üsküdar yokuşundaki shelden 50 liralık 30 litre lpg aldım normalde 250 km gitmesi gerekirken bugün 100 km araç ve tek lamba yanıyor .gaz aldıgımda 3 yanmıştı sanırım kazıklandım istasyondan böyle çabuk bitmesi kalitesiz gaz oldugu anlamınamı geliyor.
kalitesiz olması gibi bi durum belki düşünülebilcek en son şey.. şamandıran bozulmuş olabilir.. lpg göstergelerin bozulmuş olabilir.. yada aracında gaz kaçağı olabilir..
Gönderen: alkan - Eylül 04, 2009, 01:07:53 ÖS
kardeş yine ben deponun az almasını geçtım şimdide başka sorun cıktı acaba vanayı elledim diyemı oldu bılmıyorum vanayla ugrastıktan sonra 2-3 gün sonra yolda gazda giderken araba benzine atıp tekrar gaza gecıyo neden acaba birde tuhaf bir nokta var arabayı yıkayıp kuruladıktan sonra tam garaja gotururken ilk o zman oldu  yrdmcı olursan sevınırım
Gönderen: smtkrgz - Eylül 04, 2009, 01:12:23 ÖS
enjektörlerinde problem var.. senin lpg sistemin baya problemli vanasıydı vs eydi.. çoruma yakınsan bi cumartesi çık gel halledelim hepsini
Gönderen: alkan - Eylül 04, 2009, 01:18:19 ÖS
kastamonudayım buradaki lpgciye goturuyum diyim bak enjektorlerine bı baksın bakalım bugun gotururum burdan sonucları yazarım
Gönderen: alkan - Eylül 04, 2009, 01:20:42 ÖS
zaten pek anlamıyor buradakıler olmadı senın oraya gelırız napalım artık kardes
Gönderen: smtkrgz - Eylül 04, 2009, 01:23:16 ÖS
göster aracını ustana.. araba lpgden benzine geçerken şamandıra sesi geliyosa tık die ses geliyosa lpg ayarı ister mutlaka.. tık die ses gelmiyosa şamandıra sesi yani enjektörlerde sıkıntı vardır..

valla ben öğrenciyim.. 25 eylüle kadar çorumdayım.. lpg ustam hemen yan dükkan.. problemlerinizi ona soruyorum onun cevaplarını iletiyorum sizlere.. geldiğinde her türlü yardımcı olurum..
Gönderen: alkan - Eylül 04, 2009, 01:25:30 ÖS
gelıyo ewet 2 kere tık tık edıyo geçince gaza benzinden gaza gecince
Gönderen: smtkrgz - Eylül 04, 2009, 01:30:06 ÖS
sen bilirsin kardeş..baktır istediğin gibi olmazsa beklerim çoruma.. ben burda oluyum olmayım ustam seni karşılar herşeyine yardımcı olur..
Gönderen: albaysali - Eylül 04, 2009, 03:19:45 ÖS
daha yeni taktırdım 4 depo bitirdim farklı yerlerden gaz kaçagı olsa fark ederdim diye düşünüyorum en azından koku olmazmı? yinede yarın bir götüreyim bakalım servise.pompacı ilk denemesinde yarıda kesti arıza var diye sonra doldurdu acaba eksik mi doldurdu  pompa?

kardeş yine ben deponun az almasını geçtım şimdide başka sorun cıktı acaba vanayı elledim diyemı oldu bılmıyorum vanayla ugrastıktan sonra 2-3 gün sonra yolda gazda giderken araba benzine atıp tekrar gaza gecıyo neden acaba birde tuhaf bir nokta var arabayı yıkayıp kuruladıktan sonra tam garaja gotururken ilk o zman oldu  yrdmcı olursan sevınırım
Gönderen: Ege3580 - Eylül 04, 2009, 03:20:05 ÖS
her araç sürüşe göre yakıt miktarını değiştirir.. sen nasıl kullanırsın bilemem aracını.. ama bahsettiğin değer ortalarda bi değer... hava filtresini performans filtreye çevirdiğinde aracından düşük devirlerde daha çok verim almanı sağlar.. bunun yakıta tabiki olumlu etkisi olur..

Benim araba 1.4is A/T normal filtre kullanıyorum. Bende simota kullansam LPG sarfiyatım düşer mi? Birde performans verir mi?
Gönderen: smtkrgz - Eylül 04, 2009, 05:59:15 ÖS

Benim araba 1.4is A/T normal filtre kullanıyorum. Bende simota kullansam LPG sarfiyatım düşer mi? Birde performans verir mi?

mutlaka pozitif yönde etkisi olacaktır.. araçta düşük devirlerde daha çok verim almak ne demektir aracı yakıta bindirmeden kullanmak demektir.. buda yakıtta sarfiyat azalması demektir
Gönderen: Ege3580 - Eylül 05, 2009, 01:32:56 ÖS

mutlaka pozitif yönde etkisi olacaktır.. araçta düşük devirlerde daha çok verim almak ne demektir aracı yakıta bindirmeden kullanmak demektir.. buda yakıtta sarfiyat azalması demektir
peki kendim takabilir miyim? Birde marka /model olarak ne takmalıyım
Gönderen: smtkrgz - Eylül 05, 2009, 10:40:05 ÖS
kendin takabilirsin tabiki.. kendi aracımda K&N marka takılı...
Gönderen: goker38 - Eylül 06, 2009, 12:04:59 ÖÖ
2004 ls aracıma atiker taktırmayı düşünüyorum sizce nasıl uyum saglar
Gönderen: fzthgosm - Eylül 06, 2009, 12:39:12 ÖÖ

montajı iyi yapan bir yer varsa durma hemen yaptır.boşuna italyanlara fazla para verme hiç bir farkı yok.yan komşum 2009 megane aldı bende 2008 civic vardı.lpg taktırmaya karar verdik o arabasına kıyamadı 100 km yol tepti gitti landi renzo mu ne ondan taktırdı ben atiker taktırdım ve ben ondan az yakıyorum.şimdi atiker taktırmadıgına çok pişman.çünkü ben verdim 900 tl o verdi 1650 tl
Gönderen: goker38 - Eylül 06, 2009, 10:17:14 ÖÖ

montajı iyi yapan bir yer varsa durma hemen yaptır.boşuna italyanlara fazla para verme hiç bir farkı yok.yan komşum 2009 megane aldı bende 2008 civic vardı.lpg taktırmaya karar verdik o arabasına kıyamadı 100 km yol tepti gitti landi renzo mu ne ondan taktırdı ben atiker taktırdım ve ben ondan az yakıyorum.şimdi atiker taktırmadıgına çok pişman.çünkü ben verdim 900 tl o verdi 1650 tl
Teşükkürler montajı yapıcak kişi cok iyi bir abim herşeyi özenerek yapacagına adım gibi eminim 1-2 hafta icinde lpg yi taktırmış olurum resimleri paylaşırım
Gönderen: smtkrgz - Eylül 06, 2009, 07:06:11 ÖS

Teşükkürler montajı yapıcak kişi cok iyi bir abim herşeyi özenerek yapacagına adım gibi eminim 1-2 hafta icinde lpg yi taktırmış olurum resimleri paylaşırım

sorunsuz montaj = sorunsuz kullanım
Gönderen: Ege3580 - Eylül 07, 2009, 09:06:53 ÖÖ
kendin takabilirsin tabiki.. kendi aracımda K&N marka takılı...
sende LPG mi var? Yakıtta bariz düşme var mı? K&N model nedir 1.4is için.
Gönderen: albaysali - Eylül 07, 2009, 10:43:55 ÖÖ
bendeki accord istanbul ş.içi trafik 210 krş yakıyor sizce fazlamı?
Gönderen: fzthgosm - Eylül 07, 2009, 10:48:56 ÖÖ
bendeki accord istanbul ş.içi trafik 210 krş yakıyor sizce fazlamı?

hangi accord.  1,8 ?, 2,0 ? , 2,4 ?.  eger lpg de 1,8 olan accord ise idare eder 2,0 ise iyi fazla yakmıyor 2,4 ise arabnda sorun var demek hemen servise sok çünkü hiç yakmıyor bu da sorun falan olur allah korusun :emo :emo
Gönderen: koluman - Eylül 07, 2009, 10:51:27 ÖÖ
abiler bende 2010 model civic var arabam 1400 km de henüz. nasip olurda bi sıkıntı olmazsa 5 yıl binerim ben bu arabaya. acaba lpg taktırmalımıyım? aynı durum sizde olsa ne yapardınız? arabama yazık etmiş olurmuyum? görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim :con
Gönderen: fzthgosm - Eylül 07, 2009, 10:58:04 ÖÖ
abiler bende 2010 model civic var arabam 1400 km de henüz. nasip olurda bi sıkıntı olmazsa 5 yıl binerim ben bu arabaya. acaba lpg taktırmalımıyım? aynı durum sizde olsa ne yapardınız? arabama yazık etmiş olurmuyum? görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim :con

3000 km bulduktan sonra git hemen taktır.ben 39 bin km yaptım(14-15 ayda) ondan sonra taktırdım.boşuna 35-36 bin km yi benzinde yapmışım.gerçi 35 bin km olana kadar yakıtımı çalıştıgım şirket karşılıyordu sonra yakıt anlaşması bozuldugu için o kadar km bekledim.yoksa yine beklemezdim
Gönderen: smtkrgz - Eylül 07, 2009, 11:38:38 ÖÖ
fthgosm kardeşime katılıyorum.. benim fikrim sakın bekleme.. 3000 kmden sonra git taktır.. 5 yılda kendini amorti edecektir zaten..
Gönderen: albaysali - Eylül 07, 2009, 11:45:29 ÖÖ
1,8 euro accord triptronik olandan 157500 km de yani 30 litre gazla 250 km rahat gidiyor
Gönderen: smtkrgz - Eylül 07, 2009, 11:49:47 ÖÖ
1,8 euro accord triptronik olandan 157500 km de yani 30 litre gazla 250 km rahat gidiyor

bence yakıt tüketimin ideal gibi
Gönderen: albaysali - Eylül 07, 2009, 12:09:47 ÖS
bende hesapladım benzin de ki yakıt felan aslında sorun yok gayet iyi yakıyor kayseride satılık var aynısından o da 200 kuruş yazmış ben hayet iyiyim istanbul için ş.arası 160 kuruş yazmıştı ilanda.
Gönderen: iseyhan1299 - Eylül 10, 2009, 10:33:03 ÖS
Arkadaşlar lütfen yardım edin..

97 Euro civic otomatik , 1.6 ies ,BRC fast sıralı sistem tüp var... 42 lt. lik simit depo kullanıyorum boşken 32-33 litre gaz alıyor...  Bu gazla şehir içi maximum 230 km, şehirler arasıda 310 km civarında yapabiliyorum...Buda 100 km'de şehiriçi 14-15 lt(km'de 25 kuruş), şehirler arası 12 lt ( km'de 19 kuruş) demek... ne yapmam gerekiyor bana çok yakıyor gibi geldi.

Yakıtı düşürmek için şimdiye kadar aşağıdaki işlemleri yaptım ama pek faydasını görmedim...

* Yağ katkısı(bor power) kullandım
* Egsozu değiştirdim
* Sibop ayarlarını yaptırdım.
* Eskişehirde BRC fast ayarlayan birini bulamadım Ankaraya götürüp ayarlattım..
Gönderen: fzthgosm - Eylül 10, 2009, 10:59:35 ÖS
Arkadaşlar lütfen yardım edin..

97 Euro civic otomatik , 1.6 ies ,BRC fast sıralı sistem tüp var... 42 lt. lik simit depo kullanıyorum boşken 32-33 litre gaz alıyor...  Bu gazla şehir içi maximum 230 km, şehirler arasıda 310 km civarında yapabiliyorum...Buda 100 km'de şehiriçi 14-15 lt(km'de 25 kuruş), şehirler arası 12 lt ( km'de 19 kuruş) demek... ne yapmam gerekiyor bana çok yakıyor gibi geldi.

Yakıtı düşürmek için şimdiye kadar aşağıdaki işlemleri yaptım ama pek faydasını görmedim...

* Yağ katkısı(bor power) kullandım
* Egsozu değiştirdim
* Sibop ayarlarını yaptırdım.
* Eskişehirde BRC fast ayarlayan birini bulamadım Ankaraya götürüp ayarlattım..

arkadaşım ş.içinde belki diyecem ama ş.dışında kullanımını bilmiyoruz ancak fazla gibi.bende atiker var yeni fast dediklerinden degil(bir kaç lpg takan yere sordum hiç bir fark yok diyorlar zaten yeni ile eski arasında)27-28 litre ile ş.dışında 140-170 arası hızla gidersem devamlı 270-280 km yol yapıyorum sabir 95-110 arası gidersem 340-350 km arası yol yapıyorum.
Gönderen: albaysali - Eylül 11, 2009, 10:00:16 ÖÖ
ben geçen sefer totalden aldım 300 km gördü  benzine geçmedi ben aldım lpg yani 50 liralık lpg ile ş.içi istanbulda kliam açık arasıra agresif kullanım iftar trafigine giriyorum 2 gündür üstelik..bendeki yakıt gaza göre trafige göre degişiyor ama 1,8 otm accord 190-210 krş arası s.içi yakıyor uzun yolda 1,6 yaktıgını söylüyor kullananlar.senin araç fazla yakıyor arkadaşım.sorununu herhalde brc ile ayar yaptırarak çözebilirsiniz
Gönderen: hibo - Ekim 15, 2009, 09:00:20 ÖS
slm arkadaşlar...ben karabükten halil....forumda ve honda ailesinde yeniyim...yaklaşık 2 haftalık civic hb(2008-17bin km) kullanıcısıyım...bir haftadırda aracımda lpg takılı...henüz,iki-üç depo sonrası gereken ilk ayarı bile yaptırcak kadar vakit olmadı,bu arada beklediğim bi olay olarak motor arıza lambası yandı...yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bu uyarıyı pek kafama takmıyorum zira ilk ayarlar sonrası çok muhtemel düzelecek bir durum bu..ancak bir problem daha  var...araç lpg de olmasına rağmen benzin göstergesi sürekli düşüyo,hatta ışıkı yandı,hemen benzin aldım ama 100 tl lik  benzine depo fullendi,yani depoda zaten  benzin varmış...yol bilgisayarında ise gazda gitmeme rağmen benzinliğe uğramam için gerekli mesafe sürekli hesaplanyor ve tabiki benzin yakıyormuşumcasına azalıyor...lpg ustam şamandıradaki(bazı fransız arablarında olduğu gibi) sensörle ilgili olduğunu söyledi...dediğine göre,benzin alındığı andaki değeri bilip ona göre hesaplanıyormuş kalan mesafe,yani benzin değil lpg tükettiğim halde,tekerlerin dönmesine göre düşüyormuş benzin göstergesi...böyle bi problemle karşılaşan varmı sizdede?yani sabit kalması gereken benzin ibresi,depoda benzin olduğu ve harcanmadığı halde sizdede mi aşağı düşüyo km ler geçtikçe?ilgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim...soruma cevap alabilrsem çok mutlu olacağım çünkü pek hoş olmadı bu benzin ibresinin gerçek değeri göstermemesi...bundan sonra daha birçok konuda tekrar görüşmek üzere <nohapy saygılar...
Gönderen: seth1907 - Ekim 17, 2009, 09:08:39 ÖÖ
slm arkadaşlar...ben karabükten halil....forumda ve honda ailesinde yeniyim...yaklaşık 2 haftalık civic hb(2008-17bin km) kullanıcısıyım...bir haftadırda aracımda lpg takılı...henüz,iki-üç depo sonrası gereken ilk ayarı bile yaptırcak kadar vakit olmadı,bu arada beklediğim bi olay olarak motor arıza lambası yandı...yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bu uyarıyı pek kafama takmıyorum zira ilk ayarlar sonrası çok muhtemel düzelecek bir durum bu..ancak bir problem daha  var...araç lpg de olmasına rağmen benzin göstergesi sürekli düşüyo,hatta ışıkı yandı,hemen benzin aldım ama 100 tl lik  benzine depo fullendi,yani depoda zaten  benzin varmış...yol bilgisayarında ise gazda gitmeme rağmen benzinliğe uğramam için gerekli mesafe sürekli hesaplanyor ve tabiki benzin yakıyormuşumcasına azalıyor...lpg ustam şamandıradaki(bazı fransız arablarında olduğu gibi) sensörle ilgili olduğunu söyledi...dediğine göre,benzin alındığı andaki değeri bilip ona göre hesaplanıyormuş kalan mesafe,yani benzin değil lpg tükettiğim halde,tekerlerin dönmesine göre düşüyormuş benzin göstergesi...böyle bi problemle karşılaşan varmı sizdede?yani sabit kalması gereken benzin ibresi,depoda benzin olduğu ve harcanmadığı halde sizdede mi aşağı düşüyo km ler geçtikçe?ilgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim...soruma cevap alabilrsem çok mutlu olacağım çünkü pek hoş olmadı bu benzin ibresinin gerçek değeri göstermemesi...bundan sonra daha birçok konuda tekrar görüşmek üzere <nohapy saygılar...

Genelde yol bilgisayarı olan araçlarda benzin göstergesi benzin enjektörlerinden geçen benzine göre hareket eder.araç lpg de çalıştığı zaman benzin enjektörleri durduğu için  araçta benzin sarfiyatı oluyomuş gibi gösterir ve gösterge düşer pek sorun olacak bi durum değil....
Gönderen: serdar_ay - Ekim 21, 2009, 01:35:43 ÖS
1,6 99  full var lpg nasıl etkiler takmak akıl karımıdır ne gibi eksiler yazar bana
Gönderen: AL-BAYRAK - Ekim 21, 2009, 03:55:25 ÖS
üstatlar benim de bir sıkıntım var araç sabah çalışınca sadece sabahları benzinden gaza gecerken yığılıyor hatta stop etme noktasına geliyor ısınınca hiçbir sorun olmuyor gün boyu gayet rahat bir şekilde geçiş yapıyor.. ayar yaptırdım çözüm olmadı araç civic si 1994 model
Gönderen: mali - Ekim 21, 2009, 08:21:58 ÖS
1,6 99  full var lpg nasıl etkiler takmak akıl karımıdır ne gibi eksiler yazar bana

bence çok kilometre yapıcaksan ve arabanı kısa zamanda satmayı düşünmüyorsan taktır
taktırdığın parasını kurtarsın
ben memnunum başka soracağın bişey varsa yardımcı olmaya çalışırız

Gönderen: escapade - Ekim 21, 2009, 08:25:37 ÖS
mali haklı buna ekleyeceğim taktıracaksanda montaj çok önemli.rastgele yerde yaptırma sakın yoksa lpg servisi 2. adresin olur

Gönderen: demircan - Ekim 21, 2009, 10:53:13 ÖS
slm arksdsslsr benım aracta voltran var arkadaslar bence vanayla alakası yok o vana aracın tesısatına yada bakır horumların sokulecegı zaman o vanayı kapatırlar kı gaz kacmasın,ıkıncısı de deponun az yada cok almasıda samandırayı yerıne takarken samandıranın cubugunu bukerek az yada cok almasını o bukum ayarlıyo benım gıttıgım gazcıda sımıt tankı ortasından dıkey olarak kesılmıs bır tank vardı ılk once samandırayı oraya takarak ve bukumu yaaparak cok almasını sagladı benım tank 50 lt lık ve benım tank her seferınde 48 lt alıyorherkese ıyı forumlar.
Gönderen: demircan - Ekim 21, 2009, 11:00:04 ÖS
slm berkıı bence senın aracının benzınden gaza gecıs suresı yaz a gore ayarlı yanı dereceyı yukseltmen lazım cunku kıs geldı ve bırazdaha yuksek ısıdayken motorgaza gecısı ve calısmasıda duzelır .
Gönderen: demircan - Ekim 21, 2009, 11:06:03 ÖS
slm berkiii bu yazdıgım aracın enjektorluyse tabıkı degılse daha ıyı ısın uzmanı olana baktır derım.
Gönderen: zedrix - Ekim 21, 2009, 11:12:27 ÖS
üstatlar benim de bir sıkıntım var araç sabah çalışınca sadece sabahları benzinden gaza gecerken yığılıyor hatta stop etme noktasına geliyor ısınınca hiçbir sorun olmuyor gün boyu gayet rahat bir şekilde geçiş yapıyor.. ayar yaptırdım çözüm olmadı araç civic si 1994 model

ısınana kadar benzınde kalsın zaten calıstırır calıstırmaz tupe gecmesı mantıklı degıl .
kolaylık olsun dıye yapılmıs bırsey o kadar
gece benzınde bırak sabah benzınde ısınana kadar calıstır tuplu dıyede bu kadar yuklenılmez kı :)
Gönderen: mali - Ekim 22, 2009, 03:47:56 ÖÖ
zaten araba ısınasıya kadar benzinde kalmıyormu?
Gönderen: albaysali - Ekim 22, 2009, 12:24:10 ÖS
bu aracın seyir halinde sabahları veya soguk motorda lpg ye geçtigi süredeki yaklaşık max 1dk süre içinde eger fren yaparsanız veya yavaşça durursanız araç devri düşüyor bogulma başlıyor eger frene basmassanız veya gaza yeterli derecede yükleme yapmassanız istop ediyor bu olay için ayar kısmında benzinde gaza geçişteki ayar kısmından yapılımalı.

bende oluyor bu servise bir türlü yolum düşmedi ayar için . :artis
Gönderen: AL-BAYRAK - Ekim 22, 2009, 12:49:14 ÖS
arkadaşlar ısı dercesini yükselttirdiğim halde yapıyor tabiki bu araç enjektörlü araç gaza gecene kadar neredeyse 4 dk gibi bir süre alıyor buna rağmen yığılma yapıyor

ısınana kadar benzınde kalsın zaten calıstırır calıstırmaz tupe gecmesı mantıklı degıl .
kolaylık olsun dıye yapılmıs bırsey o kadar
gece benzınde bırak sabah benzınde ısınana kadar calıstır tuplu dıyede bu kadar yuklenılmez kı :)

slm berkıı bence senın aracının benzınden gaza gecıs suresı yaz a gore ayarlı yanı dereceyı yukseltmen lazım cunku kıs geldı ve bırazdaha yuksek ısıdayken motorgaza gecısı ve calısmasıda duzelır .
Gönderen: escapade - Ekim 22, 2009, 02:24:16 ÖS
Isısını biraz daha yükselttir eğer gene çözüm olmaz ise gaz enjektörlerinden kaynaklanıyor olbilir.Ayrıca Lpg kiti ne marka takıldığından buna kaç km oldu biliyormusunuz?
Gönderen: AL-BAYRAK - Ekim 22, 2009, 04:29:50 ÖS
filtreleri yeni değişti  ısı 40 derceye getirildi markası milano takılalı yaklaşık 20-25 000 km olmuş
Isısını biraz daha yükselttir eğer gene çözüm olmaz ise gaz enjektörlerinden kaynaklanıyor olbilir.Ayrıca Lpg kiti ne marka takıldığından buna kaç km oldu biliyormusunuz?
Gönderen: escapade - Ekim 22, 2009, 04:43:20 ÖS
40 derece zaten olması gerekenden bile fazla sanırım.gaz enjektörlerine baktır istersen.hatalı, problemli enjektörler bu sorunu ypıyor.
Gönderen: AL-BAYRAK - Ekim 23, 2009, 03:02:39 ÖS
iki gündür bıraktı öyle yapmayı şimdilik yapmıyor gazdan mı oldu diye düşündüm
Gönderen: escapade - Ekim 23, 2009, 03:51:59 ÖS
gaz ile alakalı olduğunu sanmıyorum.Sadece sabahları yapıyor dediğiniz için.Ben genede gazın enjektörlerini göster derim.
Gönderen: AL-BAYRAK - Ekim 23, 2009, 04:02:55 ÖS
yakında enjektörlerini göstericem belki de değiştiririm inş bidaha yapmaz
Gönderen: AL-BAYRAK - Ekim 28, 2009, 08:36:15 ÖÖ
 ARKADAŞLAR ARACIMDA MİLANO MARKA SIRALI SİSTEM VAR  ben bunu brc yapmak istesem ya da lavato farketmez hangi parcalarını kullamna bilirim hangilerini değiştirmem gerekir artı resmiyette nasıl bir değişiklik yapmam gerekir
Gönderen: hunace - Ekim 28, 2009, 08:47:59 ÖÖ
ARKADAŞLAR ARACIMDA MİLANO MARKA SIRALI SİSTEM VAR  ben bunu brc yapmak istesem ya da lavato farketmez hangi parcalarını kullamna bilirim hangilerini değiştirmem gerekir artı resmiyette nasıl bir değişiklik yapmam gerekir

çok bir bilgi sahibi değilim, ama geçen gün benim brc nin projesine bakmıştım.  enjektörlü değiştirmen gerekiyor, zaten en önemli parça bu, ecu denilen elektronik beyini değiştirmen gerekir. onun dişindakiler map sensörüdür regulatördür falan eğer ecu ile bağlanti kurabiliyorsa sorun olmaz bence. depoyu zaten değiştirmen gerekmiyor, hatta onu değişitirirsen resmi olay işin içine girer, çünkü tanktaki numara şasi numarasi gibi işleniyor galiba.  tankı değiştirmediğin sürece resmiyette sorun çıkmayacağını düşünüyorum, ama sen yinede tüvturk e sor, arıza yaratma ihtimaleri var.
Gönderen: AL-BAYRAK - Ekim 28, 2009, 08:56:18 ÖÖ
 teşekkürler arkadaşım arkadaşlar daha detaylı bilgisi olan varsa  paylaşırsa sevinirim
Gönderen: YASİN KOMUTAN - Ekim 28, 2009, 09:21:23 ÖÖ
Değerli arkadaşlar , öncelikle  merhaba.Sizlere öncelikle  güzel bir haber vermek isterim.

Lpg Montajı yapan bir arkadaşım var ,kendisinın 2 aracı honda ve lpgli araçlarında  bugüne dair hiçbir sorun yaşamadılar ve drag katılımlarındada (lpg)kullanarak ki kupaları var kimse geçemiyor :)  .BRC MY7 sistemi kullanıyorlar ve araçlarından biride 2008 Honda.

Şimdi Brc nın yeni sisteminde Manifolt delme yok ,orjinal bir  kitle bu  işlem yapılmakta yapan arkadaşlar  Mehmet bey  bu zamana kadar bircok araca  yaptığını ve hiçbir  şikayet  olmadığını belirttiler  ne arıza lambası ne çekiş sorunu nede  gaz ayarı sorunu.İnanın buna kalibrasyon ayarları %3 den bile daha düşük yapılabilmeleri harika.

Bunun yanında biz benzin istasyonu sahibiyiz.2007 model honda premium aracla Mogaz saha müdürü geldiğinde sohbet ettik, aracı lpg li idi ve bu zamana kadar  hiçbir  problem yaşamadıgını ve katkılı otogazların  benzinden hiçbir farkı olmadıgını ve  motoru benzinden daha iyi  korudugunu noter huzurunda kanıtladıklarınıda anlatmıştı.Brc  Bu  konuda 2 yıl sınırsız garanti ve lpg den dolayı motorda sorun  olursada Brc garanti kapsamında  olmasıda ayrı bir güven.

Değerli Honda kullanıcıları Lpg Konusunda Türkiye 4.sü olan ve Honda  konusunda  uzman  olan (hiçbir şikayet olmayan)Özençler  otogazı size  öneririm.
Saygılarımla.
Gönderen: hunace - Ekim 29, 2009, 07:04:05 ÖÖ
Değerli arkadaşlar , öncelikle  merhaba.Sizlere öncelikle  güzel bir haber vermek isterim.

Lpg Montajı yapan bir arkadaşım var ,kendisinın 2 aracı honda ve lpgli araçlarında  bugüne dair hiçbir sorun yaşamadılar ve drag katılımlarındada (lpg)kullanarak ki kupaları var kimse geçemiyor :)  .BRC MY7 sistemi kullanıyorlar ve araçlarından biride 2008 Honda.

Şimdi Brc nın yeni sisteminde Manifolt delme yok ,orjinal bir  kitle bu  işlem yapılmakta yapan arkadaşlar  Mehmet bey  bu zamana kadar bircok araca  yaptığını ve hiçbir  şikayet  olmadığını belirttiler  ne arıza lambası ne çekiş sorunu nede  gaz ayarı sorunu.İnanın buna kalibrasyon ayarları %3 den bile daha düşük yapılabilmeleri harika.

Bunun yanında biz benzin istasyonu sahibiyiz.2007 model honda premium aracla Mogaz saha müdürü geldiğinde sohbet ettik, aracı lpg li idi ve bu zamana kadar  hiçbir  problem yaşamadıgını ve katkılı otogazların  benzinden hiçbir farkı olmadıgını ve  motoru benzinden daha iyi  korudugunu noter huzurunda kanıtladıklarınıda anlatmıştı.Brc  Bu  konuda 2 yıl sınırsız garanti ve lpg den dolayı motorda sorun  olursada Brc garanti kapsamında  olmasıda ayrı bir güven.

Değerli Honda kullanıcıları Lpg Konusunda Türkiye 4.sü olan ve Honda  konusunda  uzman  olan (hiçbir şikayet olmayan)Özençler  otogazı size  öneririm.
Saygılarımla.

selamlar, benim aracta BRC sequent kit var. hissedilmesi zor da olsa bir çekiş düşüklüğü yaşiyorum. aracimdaki mecut sistemi bu bahsettiğiniz "MY7" de kullanilan orjinal aparti uygulayabilirmiyiz? benzindeki güçle aynı gücü versin yeterli.
Gönderen: koray.kozanli - Ekim 29, 2009, 10:28:37 ÖS
2006 civic atiker taktırdım ve motor arıza ışığı ilk günden beri yanıyor sebebi sizce nedir ve nasıl çözümlenir arkadaşlar
Gönderen: mali - Ekim 29, 2009, 11:30:58 ÖS
2006 civic atiker taktırdım ve motor arıza ışığı ilk günden beri yanıyor sebebi sizce nedir ve nasıl çözümlenir arkadaşlar

bağlantıyı taktırdığın yere kontrol ettir
onlar hallediyorlar
Gönderen: mdeveci - Aralık 11, 2009, 02:41:11 ÖS
selamlar arkadaşlar 3 aydır 2006 civic sahibiyim. yakıt masrafı düşündüğümden fazla olmaya başladı.marka ve fiyat konusunda piyasada o kadar değişik görüş ve fikirler oluyorki ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.eskişehir deki kendi ustam ankarada taktır diyor.marka olarakta tek önerdiği prins oldu.fakat fiyatını karşılaştırınca 2200 TL lpg kiti+500 Tl de masraflarıyla beraber benim 3 yıllık yakıt karımı bir anda ödemiş oluyorum.atiker kafamı çok kurcalıyor.burdaki ustanın iyi olduğunu biliyorum.çünkü mesai arkadaşım  2 farklı arabaya taktırdı.(otomatik 2001 bora//mazda 1994)herhangi bir şikayetleri olmadığını biliyorum.(atiker 950+500///prins 2200+500) sizin tavsiyelerinizi bekliyorum.şimdiden çok teşekkürler.
Gönderen: alkan - Aralık 11, 2009, 05:35:51 ÖS
atiker iyidir brcye degişmem :) >=ok
Gönderen: fzthgosm - Aralık 14, 2009, 03:03:15 ÖS
selamlar arkadaşlar 3 aydır 2006 civic sahibiyim. yakıt masrafı düşündüğümden fazla olmaya başladı.marka ve fiyat konusunda piyasada o kadar değişik görüş ve fikirler oluyorki ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.eskişehir deki kendi ustam ankarada taktır diyor.marka olarakta tek önerdiği prins oldu.fakat fiyatını karşılaştırınca 2200 TL lpg kiti+500 Tl de masraflarıyla beraber benim 3 yıllık yakıt karımı bir anda ödemiş oluyorum.atiker kafamı çok kurcalıyor.burdaki ustanın iyi olduğunu biliyorum.çünkü mesai arkadaşım  2 farklı arabaya taktırdı.(otomatik 2001 bora//mazda 1994)herhangi bir şikayetleri olmadığını biliyorum.(atiker 950+500///prins 2200+500) sizin tavsiyelerinizi bekliyorum.şimdiden çok teşekkürler.

eger yaşadıgın yerdeki atiker takan usta iyiyse ki sen 2 arkadaşım taktırdı iyi diyor sende hiç durma git taktır.montajı zaten iyiymiş gelen cihazın beyni diye tabir edilen parçası saglam ise yazılım sorunu yoksa(benim arabaya ilk takılan beyin arızalı çıktı) hiç bir problemle karşılaşmazsın.hiç boşuna ithallere fazla para verme
Gönderen: mali - Aralık 14, 2009, 04:58:25 ÖS
brc de artık yerli üretim oldu diye bir lpg ustası söylemişti

yanlışım varsa düzeltin
Gönderen: asvtec - Aralık 14, 2009, 08:45:55 ÖS
umarım bundan sonraki mesajlarım silinmez; forumda reklam amaçlı hiç bir hedefimiz ve beklentimiz yok.sadece honda araçlarında forumdaki üyelerin yaşadığı  sorunlara yardımcı olabilmek ya da lpg ile ilgili akıllarına takılan sorulara cevap verebilmek adına burdayız.
Gönderen: mdeveci - Aralık 14, 2009, 08:59:55 ÖS

eger yaşadıgın yerdeki atiker takan usta iyiyse ki sen 2 arkadaşım taktırdı iyi diyor sende hiç durma git taktır.montajı zaten iyiymiş gelen cihazın beyni diye tabir edilen parçası saglam ise yazılım sorunu yoksa(benim arabaya ilk takılan beyin arızalı çıktı) hiç bir problemle karşılaşmazsın.hiç boşuna ithallere fazla para verme

fzthgosm çok teşekkür ederim ilgin için sanırım ben artık arabaya DOD un verdiği 6 aylık garanti bitince atiker taktıracam yerli malı yurdun malı diyecem kullanacam tekrar teşekkürler
Gönderen: biberbiber - Aralık 14, 2009, 09:41:07 ÖS
Tup icin goruslerinizi alsak, taktirmayi dusunuyorum ama performans hakkinda bilgi verirseniz cok iyi olacak. Performans icin tum endisem.Ama obur taraftan dunya petrol fiyatlari tekrar 150 yi gorurse bizde litre 10 lira olur gibi geliyor bana. Allah bize acisin.

hiç çekinme taktır hocam. performansın kesinlikle düşmeyecek. ancak iyi usta ve iyi marka.
Gönderen: biberbiber - Aralık 14, 2009, 09:42:35 ÖS

fzthgosm çok teşekkür ederim ilgin için sanırım ben artık arabaya DOD un verdiği 6 aylık garanti bitince atiker taktıracam yerli malı yurdun malı diyecem kullanacam tekrar teşekkürler

hondanıza atiker taktımayın bence. atikerin beyninden gelen ses sizi çok rahatsız eder iannanın. brc yada prins taktırın kesinlikle.
Gönderen: fzthgosm - Aralık 14, 2009, 10:02:52 ÖS
biberbiber  nickli arkadaşım atiker taktırmayın demiş ama tabi onun çevresinde gördügü atiker kitli problemli araba fazla olabilir saygı duymak lazım.ama biz 3 araba aynı yere taktırdık  şu zamana kadar çok şükür bir problele karşılaşmadık.hele hele 2001 opel vectra 1,6 motorda sorun yoksa bence honda da zaten problem olmaz diye düşünüyorum.eger çok binerim diyorsan uzn süre ve en az 70-80 bin km bineceksen prins taktırsın onun haricindekiler hemen hepsi aynı eger montaj özenli ve düzenli ise.brc,lavato,landi renzo,atiker hemen hepsi aynı.
Gönderen: asvtec - Aralık 18, 2009, 08:20:00 ÖS
biberbiber  nickli arkadaşım atiker taktırmayın demiş ama tabi onun çevresinde gördügü atiker kitli problemli araba fazla olabilir saygı duymak lazım.ama biz 3 araba aynı yere taktırdık  şu zamana kadar çok şükür bir problele karşılaşmadık.hele hele 2001 opel vectra 1,6 motorda sorun yoksa bence honda da zaten problem olmaz diye düşünüyorum.eger çok binerim diyorsan uzn süre ve en az 70-80 bin km bineceksen prins taktırsın onun haricindekiler hemen hepsi aynı eger montaj özenli ve düzenli ise.brc,lavato,landi renzo,atiker hemen hepsi aynı.

brc,lavato,landi renzo,atiker hemen hepsi aynı... hangi özellikleri aynı ?biraz açıklar mısınız? ve de prins ın bunlardan farkı nedir?
Gönderen: integtant_83 - Aralık 19, 2009, 01:14:50 ÖS
montaj gerçekten birinci derece önemli. Bu konuda ankara'da Neziroğlu (Renault bayisi) nasıl. tecrübesi olan var mı acaba? Teleflex,BRC, Atiker montajı yapılıyor diye biliyorum. Buranın montajı hakkında bilgisi olan arkadaşlardan faydalanmak yararlı olacaktır.
Gönderen: ercelebi27 - Aralık 20, 2009, 10:49:50 ÖÖ
arkadaşlar ben dün 1999 opel vectra 2000 motor araca landi renzo blue sistem taktırdım(araç dayıma ait).bizzat kendim test ettim.araç şehir içi 166lira/km yaktı.şehir dışı değeri 134/km oldu.lpg litre fiyatı 1750liradan aldık.araçta kesinlikle performans düşüşü olmadı.araç manuel vites.arıza lambası yanmadı.rolanti devri sabit herhangi bir yükselme olmadı.toplam 300km yakın yol yaptık.arata herhangi bir hararet sorunu olmadı.inanılmaz dercede beni ikna etti.bendede 2010 cıvıc var lpg düşündüğüm için bu vectrayı yakından takip ediyorum.bu arada landı renzoyu 1200 tl /12 taksite aldık.şu an itibariyle araçta sorun yok.performansta değişim yok.bu arada 2 yıl sınırsız yada 100.000km garanti veriyolar.opel türkiye landı renzo ile anlaşma yapmış sıfır araçlarına landi renzo takıldığında garantiyi bozmuyormuş.darısı honda türkiyeye.landırenzo opel için özel yazılım yaptığı için anlaşılmış.
Gönderen: ercelebi27 - Aralık 20, 2009, 01:15:01 ÖS
honda cıvıc için en iyisi yağlama sistemi koyması nedeniyle prins miş.sadeced prinste bu sistem var.bizim araçlarda sıboplar ince olduğu için lpg 30000km civarında sıkışma yapıp ayar ihtiyacı duyuyormuş.prins yağlama sistemi takarak, bu ayara ihtiyaç duyulmuyormuş.fiyatı 2500tl ortalama
Gönderen: asvtec - Aralık 20, 2009, 05:06:13 ÖS
honda cıvıc için en iyisi yağlama sistemi koyması nedeniyle prins miş.sadeced prinste bu sistem var.bizim araçlarda sıboplar ince olduğu için lpg 30000km civarında sıkışma yapıp ayar ihtiyacı duyuyormuş.prins yağlama sistemi takarak, bu ayara ihtiyaç duyulmuyormuş.fiyatı 2500tl ortalama

Benzinli hondalarda 50.000 km de yapılan subab ayarı ,lpg li hondalarda 40.000de yapılıyor,fakat subabların sıkılaşmasının en büyük nedeni yanlış gaz ayarı,bu sebeble kaliteli bir ürün tercih edilmeli.
Bu sistem sadece prinste var,BRC de ise her 15.000 km de kullanılan aynı görevi gören tunap katkı maddeleri var.Fiyatı 1.650 tl 
Gönderen: Gs_KuRTuLuS - Aralık 21, 2009, 01:32:35 ÖS
Arkadaşlar biz taktıralı 3-4 gün oldu. Bize söylenenler ilk zamanlarda biraz fazla yakıt yakabilir ilk 1000 km den sonra ayar yapılacak ve ondan sonra kesin yakıt değerlerini görebileceğimizi söylediler.

Doğrumudur böyle birşey
Gönderen: mali - Aralık 21, 2009, 01:37:45 ÖS
1-2 depo lpg bitirmen yeterli olacaktır
ilk 1-2 depo çok yakıyor sonra düşüyor

Arkadaşlar biz taktıralı 3-4 gün oldu. Bize söylenenler ilk zamanlarda biraz fazla yakıt yakabilir ilk 1000 km den sonra ayar yapılacak ve ondan sonra kesin yakıt değerlerini görebileceğimizi söylediler.

Doğrumudur böyle birşey

Gönderen: Gs_KuRTuLuS - Aralık 21, 2009, 02:00:57 ÖS
Teşekkür ederim dostum.

Umarım dediğin gibi olur
Gönderen: mali - Aralık 21, 2009, 02:12:58 ÖS
için rahat olsun yakıt gerçekten makul değerlerde :)
Gönderen: wolff - Aralık 21, 2009, 04:29:58 ÖS
3 depodan sonra yakması gereken gerçek değerlere ulaşmış oluyorsun
Gönderen: cancin - Aralık 22, 2009, 09:11:04 ÖS
ikinci depoda normale dönmesi gerekir. depolarımız bitsede belli bir basınç ve miktarda lpg  depoda bulunuyor ,ilk depolarda bu miktar oluşuyor, oturuyor...

mesela şamandıramız bozulursa boş depoyla ustaya gidiyoruz buna rağmen şamandıra usta tarafından söküldüğünde bir miktar gaz çıkar.... tamirden sonra sil baştan ilk depoda tekrar fazla çıkar hesabımız...   ben 1000 km alışma olayına inanmayanlardanım, ...    :(
Gönderen: cıvıcem - Aralık 24, 2009, 10:36:27 ÖÖ

arkadaşlar aracım 2010 cıvıc premıum ov ve 3600 km'de şu an.. ilk başlarda lpg'ye bakış açım önyargılıydı ve açıkçası çekincelerim hala var... ama özellikle istanbul şehiriçinde devamlı kullandığımdan 400kr. altına inmiyor yakıt tüketimi ve ciddi ciddi zorlamaya başladı bu durum beni...

lpg taktırsam araçtaki garanti sadece motordamı kapsam dışı kalıyro yoksa tamamiyle araç garanti dışınamı çıkar? ayrıca sizce aracın km'si erkenmi lpg taktırmak için ve hangi markaları önerirsiniz? şimdiden cevap verenlere teşekkürler...
Gönderen: yuzun76 - Aralık 25, 2009, 09:55:39 ÖÖ
Garanti motorda ve fabrika hatalarına yönelik ben sordum. bendede 2008 civic premium var bende taktırmayı düşünüyom brc markayı iyi diyorlar.
Gönderen: cıvıcem - Aralık 25, 2009, 12:59:22 ÖS

birçok yerde brc ve prins markalarını öneriyorlar,karar verir vermez ikisinden birini taktırıcam ama biraz daha km yapmayı bekliyorum...
Gönderen: asvtec - Aralık 25, 2009, 11:44:35 ÖS
kesinlikle BRC +1
Gönderen: hibo - Mart 17, 2010, 06:57:19 ÖS
merhaba arkadaşlar...bulunduğum yerde sıklıkla lpg aldığım total istasyonundan bu akşam şaşkın bi şekilde çıktım...genelde depo tambittiğinde tandoldurup devam ediyorum,daha önceki seferlerde (farklı istasyonlarda olsa bile) 35lik simit tank hep 32-32.5 lt lpg alıyordu fakat bu akşam,depo tam bitmediği halde(ama bitmeye yakkındı) fulledim,tam 36.5 lt lpg aldı!!!ancak son 4-5 ltresini pompa ses çıkararak bastı...sıklıkla aldığım yer olmasa direk 3 kağıta geldim dicektim ama emin olamadım bu akşama mahsus fazla basınç filan mı vardı acaba?yada fazla basınçla verilerek(evet şamandıraya zararlı) bu mümkünmü::..
Gönderen: hibo - Mart 21, 2010, 10:36:10 ÖÖ
merhaba arkadaşlar...bulunduğum yerde sıklıkla lpg aldığım total istasyonundan bu akşam şaşkın bi şekilde çıktım...genelde depo tambittiğinde tandoldurup devam ediyorum,daha önceki seferlerde (farklı istasyonlarda olsa bile) 35lik simit tank hep 32-32.5 lt lpg alıyordu fakat bu akşam,depo tam bitmediği halde(ama bitmeye yakkındı) fulledim,tam 36.5 lt lpg aldı!!!ancak son 4-5 ltresini pompa ses çıkararak bastı...sıklıkla aldığım yer olmasa direk 3 kağıta geldim dicektim ama emin olamadım bu akşama mahsus fazla basınç filan mı vardı acaba?yada fazla basınçla verilerek(evet şamandıraya zararlı) bu mümkünmü::..

bir bilene sorum hala geçerli:))
Gönderen: mali - Mart 21, 2010, 12:42:02 ÖS
pompaların arasında basınç farkı var
bazıları erken mapıyor bazıları geç kapıyor

kardeşim bence bu olayda üç kağıda gelmişsin
o an belki müdürü çağırıp hesap sorsan daha güzel olurdu
deponun üzerinde 35 lt yazıyorsa depoda tam bitmemişse ve 35,5 lt aldıysa
muhtemelen birazda pompada oyun vardır
Gönderen: hibo - Mart 26, 2010, 11:11:36 ÖS

bir bilene sorum hala geçerli:))

evet arkadaşlar, olay netleşti,istasyonda bi üç kağıt yok zira depoyu fullediğimde ortalama 310 km gidebiliyordum şehiriçi,şu an 360 km yi geçti hala gidiyorum,neyseki havaya para ödememişim:)tabi bir dahaki alışıma,herhangi bi numara olmasada o kadar basmalarına izin vermem muhtemelen,gerçi ilk defa olmuştu ama yinede dikkat etmekte fayda var...saygılar...
Gönderen: tenten_cc - Şubat 19, 2011, 07:21:01 ÖS
merhabalar, aracımda (2007 civic deram otomatik) brc lpg sistemi var göstergeyle ilgili bi sıkıntı oldu ve servis bununla ilgili bi parça değiştirdi, sonra depoyu fulledim ve eve gittim, herhangi bir değişiklik yoktu fakat sabah arabayı çalıştırdığımda göstergedeki 4 ışık (seviye lambaları) yanıp sönmeye başladı ve akşama kadar da böyle devam etti. bu neden olur, bir arıza mı nedir? bilgisi olan arkadaş var mı acaba? şimdiden teşekkürler :)
Gönderen: drmoz - Şubat 19, 2011, 09:49:44 ÖS
merhabalar, aracımda (2007 civic deram otomatik) brc lpg sistemi var göstergeyle ilgili bi sıkıntı oldu ve servis bununla ilgili bi parça değiştirdi, sonra depoyu fulledim ve eve gittim, herhangi bir değişiklik yoktu fakat sabah arabayı çalıştırdığımda göstergedeki 4 ışık (seviye lambaları) yanıp sönmeye başladı ve akşama kadar da böyle devam etti. bu neden olur, bir arıza mı nedir? bilgisi olan arkadaş var mı acaba? şimdiden teşekkürler :)
Önceden belirlenen basınçtan daha yüksek basınçta LPG basıldığını ifade ediyor, biraz yol yapıp tanktaki LPG'yi azaltırsanız geçecektir. Benim de başıma gelmişti, hemen LPG taktırdığım yeri aramıştım.
Gönderen: tenten_cc - Şubat 19, 2011, 10:04:00 ÖS
çok teşekkür ederim :) bilgi için..