TeamHondaTurkey.Com

HONDA => Karşılaştırmalar => Konuyu başlatan: CAHİDİM - Eylül 10, 2008, 03:26:42 ÖS

Başlık: vti vs colt czt
Gönderen: CAHİDİM - Eylül 10, 2008, 03:26:42 ÖS
  arkadaşlar başka bi yerde bu ikisinin karşılaştırılmasını gordum.normal bişekilde okudum ama baktımki herkes colt czt alır dio.cok sasırdım.fakat benim için hondanın bilir kişisi buranın üyeleri oldugu için sizinle paylaşmak istedim.

colt czt:    1468 cc 4 silindir, 16V DOHC Turbo
                sıkıştırma oranı: 9.0
                 Maks. güç:  150/6000
                 Maks. tork:  210/3500
                 0-100 hızlanması fabrikaya göre 8 saniye. bi videoda 7 sn gorulmus.

vti  : yazmaya gerk duymuyorum.

Sizce hangidir???
Başlık: Ynt: vti vs colt czt
Gönderen: can34 - Eylül 10, 2008, 03:54:55 ÖS
czt nin kilosu kaç??torku güzel cztnin.iyi yürüyen bi araç
Gönderen: CAHİDİM - Eylül 10, 2008, 04:32:11 ÖS
czt hakkında fazla bilgim yok.ama vti'den hafifdir herlade
Gönderen: Seko - Eylül 10, 2008, 04:46:39 ÖS
czt + bonalume kit takıyorlar 210-215 beygir civarı oluyor alet zaten 1050 kg civarı cok fena gidiyor , stock ben sahit oldum czt nin uzerinden atladı aynı anda 2 yuklu vtec + 1 type r :)
Gönderen: quelle - Eylül 10, 2008, 05:08:41 ÖS
CZT mini evo olarak piyasaya sürüldü ve üzerinde RALLIART parçalar var. Üzerinde yeni nesil twin scroll turbo var. O nedenle tork eğrisi çok düzgün. Düşük devirde maksimum torkunu verip üst devirlere kadar kıpırdamadan veriyor. O nedenle VTI dan daha performanslıdır. Üzerinde turbo var VTI ın rakibi değil diyebilirsiniz ama stock makinalar olarak bakıldığında ikiside cadde de birbirinin rakibi. Sadece drag katılımlarında turbo motorlar NA motorlara oranla modifikasyona daha fazla tepki verdiklerinden dolayı farklı kategorilere sokulurlar.
Gönderen: apr_35bucuk - Eylül 10, 2008, 05:40:38 ÖS
ağırlığı 1070 kg miş 0 - 100 km ye de 7.7 sn de ulaşmış. belli olmaz bence sonuçta o da bi japon
Gönderen: Seko - Eylül 10, 2008, 10:03:53 ÖS
artı olarak cekis kontrol sistemi normade kapatılamıyor ama ozel birsey yapıp kapatılıyor ve daha basarılı degerlere imza atabiliyor .. bence bir vti ın rakibi degil ama ikici el bir 206 rc alacagıma bu aracı alırdım gibime geliyor..
Gönderen: 8663 - Eylül 10, 2008, 11:41:45 ÖS
colt czt evoyla kafa kafaya kalkıyo diye duydum gözümle görmedim ama çok sti harcamış cyprus ta çok bahsediyolar namı almış yürümüş :)
vti yı geçer gibi geliyo bana.
Gönderen: muRatpasa - Eylül 10, 2008, 11:58:17 ÖS
bu akşam CZT si olan bir arkadaşımla görüştüm, söylediğine göre Type R dahil sorunsuz eziyormuş M3 le kafa kafaya gidiyorum diyor, ancak araç stock değil 225 Hp 350 nm tork.
Gönderen: IMPREZA MANIAC - Eylül 11, 2008, 02:23:28 ÖÖ
Bence şaşırmana gerek yok czt alır kilosu hafif torkta var daha ne olsun :)
Gönderen: Seko - Eylül 11, 2008, 08:40:25 ÖÖ

bu akşam CZT si olan bir arkadaşımla görüştüm, söylediğine göre Type R dahil sorunsuz eziyormuş M3 le kafa kafaya gidiyorum diyor, ancak araç stock değil 225 Hp 350 nm tork.

umut mu arkadasının adı ?
Gönderen: CAHİDİM - Eylül 11, 2008, 04:23:11 ÖS
tabi torka kiloya falan bakınca colt alır gibi geliyo banada ama simdiremiyorum vtinin bole yeni yetmelere yol vermesini
Gönderen: 8663 - Eylül 11, 2008, 04:57:34 ÖS

tabi torka kiloya falan bakınca colt alır gibi geliyo banada ama simdiremiyorum vtinin bole yeni yetmelere yol vermesini

yeni yetme dediğin turbolu yalnız dikkatini çekerim :D
vti yla karşılaştırılıcak bi araba değil yani. turbo olunca direk 3-5 gömlek üste çıkıyo ne olursa olsun.
vti 1.6 atmosferik, colt 1.5 dohc turbo ;) bırakında geçsin bi zahmet :)
Gönderen: infaztim - Eylül 11, 2008, 05:18:50 ÖS
standartta vti geçiyor güzelce ;)

o typer lara atlayan arkadaşın aracı acaba hangi typerlara atlıyor murat baba

hondatalı h/c/e lu diri motorlu bi typer ile nasıl olur acaba

hondatalı hıdırlı egsozlu caili yperlar gördük m3 e atlayan.

typer var typer var artık öyle typerlar görüyorumki ben bile şaşırıyorum

ben typerı öyle tanımadım en iyi giden typera bindiğim içindir sanırım (hondatasız)(ama hondatalılarla yürüyordu rahatça)

ben bu değerlendirmede vti tercih ederdim 5.5 da verdiği keyif başka gerçekten
Gönderen: loiz - Eylül 11, 2008, 05:46:13 ÖS
internette  aracın 42bin ytl olduğunu okudum.bu fiyata gider civic alırım en kralından ne yani araba sırf iyi atlıyo turbosu var die alınırmı yaa ??? iyi o zaman arkadaşlar smart alalım adam ferrari ekiyo :D
Gönderen: quelle - Eylül 11, 2008, 07:25:23 ÖS
hala şu turbo korkaklığını üzerinizden atamadınız ya ne diim. Hp değerleri yakın olduğu sürece stock arabalarda ikiside birbirine rakiptir. Artık her firma 1.6 litreden kolayca 160 hp çıkarabilecek teknolojiye sahip. Ancak turbo kullanmak daha mantıklı geliyor çünkü motorun düşük devirlerde de kullanımı daha rahat oluyor. Drag katılımlarında ayrı kategorilerde olmasının mantığını yukarıda yazdım. Honda kendinş bu tip markalara rakşp olarak görüyorken siz neden bunu kabullenemiyorsunuz anlamıyorum. Kabullenen arkadaşlar zaten arabalarına gidip turbo uygulaması yapıyorlar diğer modellerle rekabet etmek için.

Bu arada 215 hp civarındaki bi CZT nin M3 ile kafa kafaya yürümesi biraz zor. Type R dan iyi gider ama M3 çok farklı bi makina. 286 hp olanlarsa o zaman yürüyebilir.
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 12:20:24 ÖÖ
hangi turbo araba atmosferik kadar uzun ömürlü olur quelle

ben 486 bin km yapmış sedan vti gördüm ama 200 bin diyen turbo görmedim şayet sen gördüysen saygı duyarım elbetteki

bide typerdan iyi gider demişsin hangi typerdan :D yanılmıosam 225 hp lik bi colt vardı h-c-e lu typerı geçemedi :D araçta çok meşur bir araç kırmızı bi colt.

typerda çok meşurdu :D

şimdi 75 hp fazlasını alıosun nekadar para harcıosun tahmini 5 bin euroyu bulur

sen typerdan 75 hp fazlasını aldınmı neler yapalirisin hiç düşündünmü 275 hp lik bi typer sence neler yapar acaba 350-400 hp lik evoya geçtirmeyebilirmi kendisini üstelik tadını bozmadan atmosferik kalarak.

veyahut turbo yaptığımızı varsayalım typerı sence ortada geçilmedik araba kalırmı bunlada yetinmeyip 1000rr lerı geçermi ?

biz burda 343 hp lik m3leri yiyen typerlar gördük atmosferik mod ile

colt minik evo olarak çıkmış olabilir piyasaya ama benim gibi düşünenlerin minik sıfatıyla pek tatmin olucağını sanmıyorum biz lakabı en aşşağı HOTHATCH olan arabalardan heyecan duyarız.

buna istinaden dioyrumki colt nereeeeee typer nereeeeee

birde şunu söylemek istiyorum lütfen gidin colt un iç mekanını bi inceleyin bukadar adi basit bir yapı daha çok nadir arabada görürsünüz bunun yanında kendisinden 10 yaş daha ihtiyar olan vtinin çok daha kaliteli ve sıkıdır malzeme kalitesi.

birde şuna değinmek istiyorum artık kelimesi bence evveli yapılmışsa bir başarı değil malubiyettir

yıl 2008 sonu 1.6 dan 160 hp çıksa nolur çıkmasa nolur
ama 15 sene evvel 1.6 dan 160 hp çıkarmak gerçekten iyi iştir.
ya 2.0 dan 243 hp alınması

(bildiğimiz üzere avrupa model f20ler 237 hp dir japon modelleri 243 hp dir)

safkan güç takviyesiz güç demektir safkanın anlamı budur ilave gerektirmez takviye sevmez

sc veya turbo yu 3 tekerlekli bisiklete tak oda kimlik değiştirir.

alt devir ölüymüş vtec motorların ya ben birisiyle yürürken napıcam alt deviri benim gözüm 8500 ü çiftletmemek direk 2 ye vermek için devirde olucakken.

siz hiç

bak baba 2 bin d/d da basıyuoruz 4 bin d/d ya gelince vites değişiyoruz

denen bi roll gördünüzmü yada drag

honda yıllardır torkun kendi mühendisliklerinin önüne geçemiceğini kanıtlıyor mükemmel şanzuman oranları ve devirlenme eğrisiyle.

velhasıl kelam

Bİ TEK VTEC ...
Gönderen: 8663 - Eylül 12, 2008, 12:23:47 ÖÖ
yorumuna sağlık serkan, senin yazı dilin benden daha iyi ;) helal olsun...
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 12:27:28 ÖÖ
estafurullah babali :D
Gönderen: 8663 - Eylül 12, 2008, 12:33:28 ÖÖ
:)
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 12:49:31 ÖÖ
225 hplik colt czt nin 40-200 km hızlanışı 25.9 sn

225 hp lik bi typerın 0-200 km hızlanışı 20-21 sn

videoları var ama youtube kapalı rkleyemiyorum

bu şartlara bakınc typera yetişemiyor bile

başka bişe yazmama gerek varmı arkadaşlar.
Gönderen: 8663 - Eylül 12, 2008, 12:52:08 ÖÖ
çılgınca :lovee
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 12:54:35 ÖÖ
ha 225 lik colt czt nin egsoz headers caili typerla videolarıda var üstelik typerın 3 vites senkromeci cort iken.
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 12:55:52 ÖÖ
ezan dinmez bayrak inmez
çanakkalede typer da  geçilmez :D :D :D :D
Gönderen: Mahir TÜRKMEN - Eylül 12, 2008, 01:03:23 ÖÖ
video linklerini atarmısın abi ?
Gönderen: turbovts2 - Eylül 12, 2008, 08:28:16 ÖÖ
+201... (Alırsın vtec olursun bitek.)
Gönderen: muRatpasa - Eylül 12, 2008, 08:52:28 ÖÖ
Umut değil ümit, ben objektif olarak duyduğumu yazdım infaztim gördüm perişan etti dağıttı falan demedim, objektif bilgi geçtim. ama czt'nin direksiyonuna geçmedim arabayı ben kullanmadım. şimdi Honda fanatiğiyiz diye adam gözgöre göre type R ı Vti geçiyorsa ne demek lazım bilmiyorum...

dediğim gibi video vs varsa alıp koyacağım buraya.

ben typerı öyle tanımadım en iyi giden typera bindiğim içindir sanırım (hondatasız)(ama hondatalılarla yürüyordu rahatça)

Gönderen: CAHİDİM - Eylül 12, 2008, 09:07:59 ÖÖ
ya serkan hojam doşemişsin type_r ve czt karşılasmasını.hayran bıraktın kendine milleti.ağzaına sağlık.abi bide vti ve czt kıyasla ufkumuzu aç be abii :)
Gönderen: hell_spawn - Eylül 12, 2008, 10:01:00 ÖÖ
mıtsubıshıdır şaşırmamm alır herhalde
Gönderen: Seko - Eylül 12, 2008, 10:49:01 ÖÖ

Umut değil ümit, ben objektif olarak duyduğumu yazdım infaztim gördüm perişan etti dağıttı falan demedim, objektif bilgi geçtim. ama czt'nin direksiyonuna geçmedim arabayı ben kullanmadım. şimdi Honda fanatiğiyiz diye adam gözgöre göre type R ı Vti geçiyorsa ne demek lazım bilmiyorum...

ümit in onceki aracı vtec zaten ve adam aradaki farkı bırakında iyi bilsin , TR drag 3. lugu vs. olan bir adam fikrine yorumuna inanırım yani; aslında aramak lazım kalkar cekinmeden dener diye tahmin ediyorum ,
"bonalume den sonra araba cok değişti
m3 kadar gidiyor.. daha da bişi demiyim nasıl gittiği konusunda.. bu yeterli olur heralde.."
alıntıdır ..

Gönderen: muRatpasa - Eylül 12, 2008, 11:14:16 ÖÖ

ümit in onceki aracı vtec zaten ve adam aradaki farkı bırakında iyi bilsin , TR drag 3. lugu vs. olan bir adam fikrine yorumuna inanırım yani; aslında aramak lazım kalkar cekinmeden dener diye tahmin ediyorum ,
"bonalume den sonra araba cok değişti
m3 kadar gidiyor.. daha da bişi demiyim nasıl gittiği konusunda.. bu yeterli olur heralde.."
alıntıdır ..

evet, Seko bunun üstüne msn den ümit yazdı bana zaten benimi çekiştiriyorsunuz diye :)
Gönderen: quelle - Eylül 12, 2008, 12:49:54 ÖS
ben Suadiyede M3 tokatlayan Type R ın içerisinde bulundum bana type R ın ne olduğunu ne olmadığını anlatmaya kalkmayın. Turbo olanınıda kullandım NOS lu olanınıda kullandım. Düzde M3 le beraber gidip BMW deki arkadaş sağa çekip deli gibi gözlerini açarak ne var bu arabada dediğini de gördüm. VTEC teknolojisini merak etme çoğu insandan çok daha iyi biliyorum. Mühendis olarak bütün dinamiklerine kadar inceledim.
 Sen devirlenirken torku ne yapiim diyorsun ancak sana yüksek hızlarda ve rollda hp kadar torkda gerekiyor. O nedenle torku her zaman yüksek olan daha avantajlıdır. Benim kullandığım S70 T5 sadece 4 ileri ve 225 hp ancak ağırlığı 1400 kg. Torku 330 ama Type R ile bir yürüyor 230 dan sonrada arayı açıyor. Nedeni 25 hp fazlası değil torku. Yüksek torku uzun vites aralığına rağmen aracın devirlenmesini engellemiyor. Acaba o kasaya o şanzımana Type R motoru koysaydım turbo kullanmadan sence ne kadar giderdi. Bence 136lık astra kadar bile gidemezdi. Dediklerime inanmıyorsan bu siteden ömer Type R ile yanımda yürüdü benim arabamda da yine Edis ve Serdar vardı. Ömerle kısa mesafede yürüdük ve o da inanamadı.

Colt dan 75 hp alman için 5 bin euro harcamana gerek yok. 511 pound kadar chip yazılımı için harcarsın. 1200 Euroyada düzgün bir air intake ve egzost koyarsın çok rahat 75 hp alırsın. Boost controller ile.
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 01:04:48 ÖS
bi chip bi intake egsoz 75 hp versin ben asarım kendimi komik olma ne bu r34 falanmı ?
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 01:13:20 ÖS
evet k20 yi volvo ksasına koy yürümez çünkü 1400 kg cvbını kendin vermişsin bile.

ben sana inanmıyorum diye bişi sölemişmiyim iyi bak hemşerim.

tork falan okadar önemli olmuyo işte vasco de gama daki videolara bakmanı öneririm arkadaşım 2 çekere düşmüş evoları top speed de nasıl ayıklıyo typerlar torksa oda tork değilmi biri 350-400 nm diğeri 220-230 nm ama ayırıyor typer her halukarda.

hızlandıkça senin torkun değil silindir adetin fark göstermeye başlıyor 8 kafa ile nekadar gidebilirsin 4 kafa ile.

burda yanlış anlama beni ben burda bilgi rollingi yapmıorum seninle sadece arabaları tartışıyorum belkide üsdadımsındır benden çok daha bilgilisindir mevzu sidik katılımı değil yani babali.

Gönderen: poşetçay - Eylül 12, 2008, 01:13:30 ÖS
serkan asma kendini 210 olan colt war chip kat iptali komple egzos filitre fln typre ile kaldırdık bi süre yürüdüler sonra typre ayırdı fakat çok ayrı sınıfta araçlar
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 01:18:42 ÖS
baba aşma kendini nerken tam olarak ne kastettin ?
Gönderen: Mahir TÜRKMEN - Eylül 12, 2008, 01:21:10 ÖS
Aşma değil abi asma kendini sen bize lazımsın ;)
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 01:23:34 ÖS
anladım şimdi malum oruç hali :D tamam bak 210 olmuş işte bende kafamdan hesabettim 55-60 alır diye düşündüm ama 75 alamaz işte
Gönderen: poşetçay - Eylül 12, 2008, 01:39:20 ÖS
75 için turboya girmek ewc yada enjektör fln lazım bence
Gönderen: quelle - Eylül 12, 2008, 05:04:42 ÖS
boost controller dediğim şey evc zaten. Turboya dokunmaya gerek yok turbosu 1.2 bara kadar destekliyor. Enjektörlerde ayrıca çok pahalı şeyler değiller. 420 cc lik enjektör rahat 1.5 litre için rahat rahat yeter ancak işeme açısı çok önemli.

S70 T5 dediğim araba 5 silindir 8 silindir değil.
R34 dediğin makina sadece nismo chip ile 450 hp oluyor hiçbir şeye dokunmadan.  Coltta egzos sistemi çok kısıtlayıcı aynı volvolardaki gibi. Nedeni de motorun alt devirlerdeki sıkıştırmasını arttırmak ve daha canlı tutmak. Akışkanlığı düzgün yapılmış bir egzost ile düzgün bir CAI ve dengeli bir yazılım ile 75 almak hayal değil.
Type R dediğiniz araba sadece 1100 kg evo dediğiniz alet 1500. Evo dediğiniz alet pistte hızlı gitsin diye yapılmış bir alet. Yüklediğin kadar yükle pistte gene hızlı gidebilen bir makina. Roll derecelerinin kötü olması birşey değil. Ferrariyi de düzde geçebilecek bir sürü 2 litre makina var turbolanmış. Ama o arabaların oynama alanları pistler. Şanzımanları aerodinamileri tamamen buna göre tasarlanmış arabalar. Stock haldeki bir Evoyu geçebilecek bir sürü type R ya da S2000 var. Sıkıştırmayı arttır kapağı işle hondata yazılımı koy piston ve kolla oyna arabada hafif olduktan sonra gayet iyi zamanlar yaparsın. Ama aldığın güçler hep kısıtlı olur.
Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 05:38:29 ÖS
benim için önemli olan 400 hp olup 0-200 15 sn de çıkmak değil 280 hp olup 15 sn de çıkmaktır onun için ben kaç hp almışım diye bakmam aldığım hp ler bana ne sağlamış ona bakarım.ben açıkcası arkadaşım senin dediğin olaya pek ihtimal vermiyorum c-e-y ile 75 hp alınacağına ayriyeten r34 örneğinede ihtimal vermiyorum bern 10 larca r34 inceledim 450 hp olmak için değişen parçalarını gördüm nasıl bi yazılım 280 hp lik arabayı 450 hp ye çıukarabilir bi yazılımla 170-180 hp gelmesi biraz aykırı değilmi ?

Gönderen: infaztim - Eylül 12, 2008, 05:41:18 ÖS
t5 in 5 silindir olduğunu biliyorum :)
Gönderen: quelle - Eylül 13, 2008, 09:32:16 ÖÖ
Türkiyede R34 nerede gördün de inceledin anlamadım. . Skyline üzerinde kullanılan parçalar komple forged piston biyel kollarından oluşuyor. İki tane kafam kadar turbosu var ve sadece 0.5 bar basıyorlar. Fabrika çıkışı 286 hp olmasının nedeni o senelerde Japıonya da o hpnin üzerinde fabriladam araba çıkışının yasak olması. 350 Z lerde bile nismo chip CAI ve nismo egzost ile aldığın güçler 350 hplerde.
Gönderen: quelle - Eylül 13, 2008, 09:46:02 ÖÖ
Type R dediğin araba hafifliği ile kazanıyor bazı şeyleri. Ama üzerindeki yük arttıkça performansı aynı oranda düşmüyor. Turbonun sana sağladığı bir sürü avantaj var. O zaman bana açıklar mısın neden rallilerde hiç N/A lar turbo beslemeli arabalar kadar iyi zaman yapamıyor. Yoksa pug da ford da mitsubishi de 2 litreden rahat rahat turbo besleme olmadan 300 hp çıkarabilecek teknolojiye sahipler. Şimdi torkun ve turbonun  sana sağladığı avantajları anlamışsındır heralde.
Bu arada yanlış anlama ben Type R a karşı olan bir adam değilim Type R çok çok sevdiğim ve beğendiğim bir araba. Şu anda eşime almak için Type R bakıyorum Colt ya da başka birşey bakmıyorum.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 13, 2008, 09:52:56 ÖÖ
Valla Ankara'ya nısmo r 34 geldi... İnceledım evt beygirleri havada uçuyodu ama ozman subaru, evo8, turbo bravo ve diablo sv nin 4 lu kalkısı vardı baya buyuk bı toplantı yaptık oraya geldı ama kımse ıle kalkmadı cunku daha once arabayı denemıslerdı ve o aracları gecemıyeceklerını bılıyordu. Bu arada 0.5 bar falan basmıyordu ve eksosundan beynıne coolerına 2 blowoffuna kadar her yerı farklı ve nısmoydu hatta resmı olması lazım bı bakıyım.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 13, 2008, 10:20:22 ÖÖ
"Dosyanın yükleneceği alan dolu. Lütfen daha küçük bir dosya deneyin ve/veya yöneticiler ile iletişime geçin" diyor. Resimleri 40 kb ye kadar kuculttum ama yuklenmedı....
Gönderen: turbovts2 - Eylül 13, 2008, 10:27:28 ÖÖ

Type R dediğin araba hafifliği ile kazanıyor bazı şeyleri. Ama üzerindeki yük arttıkça performansı aynı oranda düşmüyor. Turbonun sana sağladığı bir sürü avantaj var. O zaman bana açıklar mısın neden rallilerde hiç N/A lar turbo beslemeli arabalar kadar iyi zaman yapamıyor. Yoksa pug da ford da mitsubishi de 2 litreden rahat rahat turbo besleme olmadan 300 hp çıkarabilecek teknolojiye sahipler. Şimdi torkun ve turbonun  sana sağladığı avantajları anlamışsındır heralde.
Bu arada yanlış anlama ben Type R a karşı olan bir adam değilim Type R çok çok sevdiğim ve beğendiğim bir araba. Şu anda eşime almak için Type R bakıyorum Colt ya da başka birşey bakmıyorum.

Fn2 1338kg ve ep3 de 1270lerde. Bu araçlar ole cok hafıfde araclar degıller. Birde fıatın fabrıka takım sorumlusu aynen sunu demıstı "eger U virajlar ve bunların sonunda gelen dık rampalar olmasa super 1600lerle wrclerden daha ıyı zaman yapmamamız ıcın hıcbır sebep yok". Bu sozun paralelınde bende sunu eklemek ıstıyorum hıcbır vıraj donmeden sadece dumduz asfalt uzerınde hızlandıgımız arabalarımızla 20cm camura batarak gıden wrclerı kıyaslamayalım. Aynı sebepden traktorlerınde torku yuksek mesela.
Gönderen: Seko - Eylül 13, 2008, 04:22:47 ÖS
quelle nin turbo soylemine katılıyorum fakat f2 ler zamanından wrc leri hallaç pamugu gibi atıyordu ispanya ve italyada diye hatırlıyorum.. ok turbo bir nimettir fakat koyarsan araca sıralı sanzıman hic indirmezsen devri maksimum guc debbirnin altına wrc yıtsa gene yetisemez :)
type r da baska birsey var ole benim diyen arac 260 deviremezken bu arac anormal bir son surata sahip gucune oranla :)
Gönderen: infaztim - Eylül 14, 2008, 01:40:14 ÖS
ya arkadaşım ben dikkat eetiysen turbolu araçları değil turboyu sevmiyorum nedeninide anlattım sorun demektir turbo dedimya 480 binlerde vti gördüm ama 150 binib üstünde temiz turbo görmedim

Gönderen: turbovts2 - Eylül 14, 2008, 10:41:48 ÖS
Arkadakı de benım eskı saxo turbo :D
Gönderen: type-RRR - Eylül 15, 2008, 08:02:46 ÖÖ
Type R dediğin araba hafifliği ile kazanıyor bazı şeyleri. Ama üzerindeki yük arttıkça performansı aynı oranda düşmüyor. Turbonun sana sağladığı bir sürü avantaj var. O zaman bana açıklar mısın neden rallilerde hiç N/A lar turbo beslemeli arabalar kadar iyi zaman yapamıyor. Yoksa pug da ford da mitsubishi de 2 litreden rahat rahat turbo besleme olmadan 300 hp çıkarabilecek teknolojiye sahipler.

bana 1 tane 2.000cc 300hp N/A  yaptıkları motoru söylermisin ozaman
ralliyle falan alakası yok bu işin      rallide vtec teknolojiside yasak 

bütün konuyu okudum belliki  type-r  cold savunan arkadaşlara  fena yara açmış
konu  vti-cold   type-r  coldu ezer
Gönderen: type-RRR - Eylül 15, 2008, 08:06:53 ÖÖ
http://videos.streetfire.net/video/C...L01_183577.htm

geçen cuma çektik  colt 218hp miş

106: Psikopat Motor ve Saz Ekibi Devam (Kankamda orta susturucusu üzerinde)

ıbıza : Chip Tuning ve Kutu İçi Filtreli (Kat Üzerinde)

CZT: Manifold Harici Komple Egsoz + Orjinal IC + EVC (1.0Peak-0,75Cont>>İlk video için geçerli)

önce 10 yaşındaki 106yı  geçsin cold
Gönderen: quelle - Eylül 15, 2008, 08:10:56 ÖÖ
Benim kullandığım S70 T5 şu anda 150 binde hiçbir problemi yok. Eniştem 98 passat 1.8T kullanıyor araba oldu 200 binde hiçbir problemi yok. Uşakta bir müşterimin Passatı 280 binde daha ne debriyajı değişti ne turbosu ne de motoru açıldı. Ben bu s70 i alırken 12 milyara motoruna turbosuna hiç dokunulmamış S70 T5 vardı 290 bindeydi.

Nismo R34 dediğin araba orjinal R34 değil ki. O alette nereden bakarsan 600 hplerdedir.  Arabistanda çalışırken R34 satılıyordu ve 1000 hp ye kadar yüklenip sorunsuz çalışanlarını biliyorum. Adamlar sadece chip yazılımı ile 450 hpler alıyorlardı.
Dünyada 0-300 km hız katılımlarında hep Skylinelar kullanılıyor.
Ralli lerde turbo kullanılmasının nedeni çamur çimen değil düşük hızlardan yüksek hızlara daha çabuk ulaştıkları için kullanılması ve yol tutuş avantajı olmaları. Bunları sağlayanda turbonun sağladığı tork. Bunların dışında düzlüklerde tabiiki S1600 ler bunlara yaklaşabilir çünkü hepsinin son hızları çok yakın. WRC dediğin arabanın son hızı 200-210 km.
Gönderen: quelle - Eylül 15, 2008, 08:19:30 ÖÖ
dikkatli okursun NA 2 litreden 300 hp çıkarabilecek teknolojiye sahipler dedim. Çıkarırlar ancak ne kadar dayanıklı olur ve bundan dolayı garanti düzenlemelerinden dolayı ne kadar zarar ederler tahmin etmek zor değil.
Vtec teknolojisi WRC lerde nasıl yasak anlamadım. Group N lerde de dikkat edersen turbo beslemeli arabalar daha fazla kullanılıyor. Benim Type R ile ne alıp veremediğim ya da Colt ile ne gibi bir bağım olabilir ki. Evet colt a öyle bir bağlıyım ki eşim için Type R alıyorum.
Stock coltun Type R a karşı hiç bir şansı olmadığını bende söyledim zaten. VTI ı geçebileceğini söyledim.
Gönderen: type-RRR - Eylül 15, 2008, 08:22:31 ÖÖ
benim bildiğim çiple 100kusur beygirleri sadece escort cosworth den alabiliyolar o çipte 5000euro falan :)

18T passatlar da nedense hep sorunlu  madem o kadar memnundu vw turbodan neden yeni passat 2.lt atmosferik üretildi   1.8 in vergi avantajı olmasına rağmen  >=ok
1.8T passatı motor içine girmeden (kol piston v.s..) 350 hp kadar güçe dayana biliyor  ben 1.8T passat motoru kötüdür demiyorum ama dayanıklılık konusunda aynı fikirde değilim  150binden sonra kara duman atmaya başlar :)

turboyla yol tutuşunda bence hiç alakası yok
 yol tutuş aracın 4çeker olması, lastik, süspansiyon, kule gergileri ,roll bar ,şanzıman oranı ve kilitli difransiyelle ilgilidir torkla ilgili deildir
wrc deki bütün araçlar (sadece subaru -evo deil ) 4 çeker ondan iyi yol tutuyo turbo olduklarından deil
wrc de piste göre 160 ile 190 arası top speed olabiliyo diye duymuştum ama emin deilim
Gönderen: quelle - Eylül 15, 2008, 08:38:51 ÖÖ
komple egzost ve stock motor üzerine evc ile chipsiz elde edebileceği güç colt için 0.7 barda max 170 -180 hp civarında ve max torkda kısa bir devir aralığında olur. Daha fazla değil. Colt sahibi arkadaş beygirleri bol keseden sallamış bence.
Gönderen: type-RRR - Eylül 15, 2008, 08:41:42 ÖÖ
bencede :)  rolldan sonra 190 yazmış 
218 diye bana demedi zaten sahibini tanımıyorum ark lara sordum kaç hp olmuş diye onlara 218 demiş sanırım   
Gönderen: quelle - Eylül 15, 2008, 08:51:08 ÖÖ
Ben turbo yol tutar demedim. Turbo sana yol tutuş için gerekli olan torku ve gücü sağlar. 4X4 sisteminin gerekli gücü lastiklere aktarabilmesi içinde torka ihtiyacın olur. Bunu da sana ya turbo sağlar yada yüksek hacimli motor.

Skykine denen arabayı bir araştır ne olduğunu öğren ondan sonra bu konu hakkında yorum yap. Yukarıda teker teker arabanın neden sadece 286 hp üretildiğini açıkladım iyi oku.

Ben VW motorlarını da övmüyorum sadece düzgün kullanıldığı bakımları zamanında düzgün yapıldığı taktirde turbo beslemeli makinalarında uzun süre kullanılabileceğini söyledim ki bunlarında örnekleri var. Ayrıca VW nin yeni çıkardığı makinalar felaket ötesi. Benim ustama gelen motoru 120 binde bitmiş bi sürü yeni passat var.
Gönderen: muRatpasa - Eylül 15, 2008, 08:57:02 ÖÖ

bencede :)  rolldan sonra 190 yazmış 
218 diye bana demedi zaten sahibini tanımıyorum ark lara sordum kaç hp olmuş diye onlara 218 demiş sanırım   

bahsedilen hala benim arkadaşın colt'u ise ben videoları ve dyno yu gördüm, ileri geri konuşmadan önce bi düşünelim bence.
Gönderen: quelle - Eylül 15, 2008, 09:08:33 ÖÖ
murat sakin ol bu bahsi geçen colt üzerinde senin arkadaşının ki gibi yüklü parçalar yok sanırım. Standart IC ve turbo üzerine EVC ve egzost demişler.
Gönderen: type-RRR - Eylül 15, 2008, 09:43:50 ÖÖ

Skykine denen arabayı bir araştır ne olduğunu öğren ondan sonra bu konu hakkında yorum yap. Yukarıda teker teker arabanın neden sadece 286 hp üretildiğini açıkladım iyi oku.

araştırıyımmı  :)  benim skyline binmişliğim var  hem r32 hem r34
 honda dan önceki arabam nissandı  bu sitede benden iyi tanıyan varmıdır nissanı bilmiyorum    ama genede bi araştırıyım ben çiple falan nooluyo muş SR20det :) takıldığım yerde de sorarım
Gönderen: turbovts2 - Eylül 15, 2008, 09:23:26 ÖS
Fia yonetmelıklerınde degısken subap zamanlama sıstemleri en son yasaktı su an durum ne bılmıyorum... Bu arada super 1600 lerle wrc lerın ara hızlanma degerlerıde cok yakın sadece son hızları degıl zaten rallılerde son hızlarda gecmıyor. Eger asıl olan tork olsa ıdı  bg degıl tork sınırlaması olurdu wrc de. Unutmamak gerekırkı cok hızlı ve dogal olarak cok tehlıkelı oldugu ıcın yasaklanan grup b ler cok daha fazla bg sahıbı ıdı torkları daha dusuktu(ornek olarak peugeot 205 turbo16). Eger cayır cımen yerıne duz asfalt katılımları yapılsa f1 tarzı cok devırlı motorlar tercıh edılırdı. torkun salgadıgı avantaj farklı vırajlarda farklı surus teknıklerını farklı vıteslerde kullanma rahatlıgı getırmesı ve zemın bozukluklarından hızlanmanın daha az etklılenmesıdır... Traktor ornegını yenılıyorum ve bglerı aynı golf gtı ve type r ın golfun torku cok daha fazla olmasına ragmen 0 100 lerı 0.1 sn ıle type r onde ve son hızlarıda aynı oldugunu hatırlatıyorum herkese... (lutfen kımse 80 120 5. vıtes ara hızlanma degerını solemesın ben hıcbır katılımta 80 den 120 ye hızlanmak ıcın 5.vitesi kullanan gormedım)
Gönderen: quelle - Eylül 16, 2008, 07:42:20 ÖÖ
skyline a binmek ayrı bir olay o arabanın teknik özelliklerini üzerinde kullanılan komponentleri bilmek ayrı bir olay. Ben sana bunu iddia etmiyorum istersen belgeleri ile sunarım. Skyline üzerinde forged kollar pistonlar standart olarak mevcut. İki adet büyük turbo mevcut ve herbiri 0.5 bar basıyor. 1000 hp almak için yapılanlarıda ayrıca yazarım isterseniz. İngilterede 50 bin pound a 1000 hp olarak satıyorlardı arabayı.

Gönderen: quelle - Eylül 16, 2008, 08:00:05 ÖÖ
turbo vts arkadaşım o zaman neden 4x4 katılım ve performans araçlarının ya yüksek hacimli NA ,küçük hacimli isede turbo kullandığını açıklar mısın. Traktör dediğin alet dizel ve düşük devirde yüksek tork sunan bir motor. Sana da çamur üzerinde yük çekmek için düşük devirde yüksek tork gerekir. Traktör yumuşak zeminde yük çekmek için tasarlanmıştır. Lastiklerin dönüş hızını düşürmek için çok büyük tekerlekler kullanılır ki lastikler yüksek devirde dönerek olduğu yere saplanmasın. Ralli parkuru için otomobille traktörü kıyaslayan zihniyete ben ne diim bilemiyorum. Rallilerde kullanılan S1600 ler küçük segment arabalardır. Punto gibi. O nedenle üzerlerinde ağırlık daha azdır. Hiçbir katılımta pilot viraja tam gazla girmez ve viraj içerisinde bütün aktarma lastiklerinin yola tutunması için gereken kuvveti sana tork sağlar. O nedenle turbo sana bunu sağlar.
Tork sana son hız sağlamaz sana son hıza daha çabuk çıkma gücü sağlar. Devirleri çevirebilme gücü tork ile sağlanır. katılımlarda ne sadece tork ne de sadece hp önemlidir. Önemli olan düşük devirde yüksek tork ve hp elde etmektir. F1 de eskide kullanılan turbo uygulamaların yasaklanma nedeni inanılmaz güçler ve torklar elde etmeleriydi. Güvenlik nedenleriyle bunlar kaldırıldı. Şu anda kullanılan motorlar 3.5 litre ve inanılmaz devirler çeviren motorlar. Tork ihtiyaçları minimumda çünkü çekmeleri gereken ağırlık çok düşük ve ihtiyaçları olan gücü çevirdikleri devirlerle kazanıyorlar.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 16, 2008, 09:22:12 ÖÖ
F1 ler su an bıldıgım kadarı ıle 2.4 lt. 3.5 yazmıssın duzeltelım yanlıs kalmasın. Benim yazdıklarımdan farklı seyler yazmamıssınkı torkun ne oldugunu ne ıcın lazım oldugunu bende anlattım wrc lerın dunya strandartı 1200kg. ınanılmaz agır degıller yanı Ayrıca tam gaz gırılen cok guzel vıraj orneklerı gosterebılırım ılerı surus teknıklerı muabbetıne gırmeyelım ben zararlı cıkmam. Tabı konumuz kımın kımden ıyı oldugu degıl sonlandıralım. Bu kadar sey anlatıldı. Peki anlattıklarımıza gerı donup bakarsak ıcınde buldundugumuz sartlar colta mı hondayamı gecmesı ıcın olanak sunuyo... Daha dogrusu gecmenın torkla hıcbır ılgısı olmadıgı ortada cadde de. Ben bugune kadar alt devırlerde cadde de bır katılım gormedım Bu nedenle herkesın olup bıttıgı o muthıs torkla ne yapıyosunuz onuda tam kavrayamadım cunkı senınde "zıhnıyetıme" anlam veremedıgın traktor ornegını acıkladıgın gıbı yuruyo ısler. Yada devamında tork gereklı tutunmayı saglar yazmıssın oradakının tam tersı yuruyo cunkı torkun cok olursa patınaj cekersın... Bunuda bu sıtede bılmeyen bır uye yoktur sanırım. Performansı saglayan bg/kg dır. Bu fızık kuralıdır. "f=m*a". Bilmeyenler için acılımı guç=agırlık*hızlanma. Ters cevırırsek hızlanma esıttır guc bolu agırlık. Burada ben tork goremıyorum. Bu nedenle katılımlarda sınırlanan bg dır. Tork degıldır. Torkun onemı yol sartlarında ortaya cıkar ve buna gore tercıh edılır. (yol sartlarından kastım yolun malzemesı zemının kuru yada ıslak olması ve bu tarz bı yolda kı vırajların muhtemel en hızlı donulme seklı ıcın uygun olan vıtes gıbı...)
Gönderen: quelle - Eylül 16, 2008, 09:51:28 ÖÖ
Tork sana çevirme gücü sağlar. tork olmadan o 4x4 sistemini o devirde döndürmene imkan yok. Tork sana her zaman çevirme gücü sağlar. Çok yüksek tork sana patinajdan başka birşey vermez ancak çok düşük tork ile de çevirmen gereken ağırlığı çeviremezsende yol tutuşu sorunu yaşarsın. o dediğin kısıtlamalarda tork reel güç olmadığı için kaale alınmaz. Ben de deli gibi bir tork a karşıyım. Örnek istersen astra OPC 240 de gereksiz yükseklikte bir tork mevcut bu da önden çekiş sistemini felce uğratan arabanın yola tutunmasını engelleyen etken. Ancak 4x4 lerde elde ettiğin tork sana herzaman 4x4 ün sağladığı hantallığı yenme şansı veriyor.
Torku kısıtlamana gerek yok çünkü gücü kısıtladığın taktirde torkuda belli sınırlar içerisinde kısıtlamış oluyorsun. Brabus SL 65 üzerinde torku kısıtlama gereği duyuyor nedenide motorun yapısından dolayı hp elde ederken çok çok daha fazla torka elde ediyorsun bu da hem aktarmaya hemde yol tutuşa kötü etki ediyor.
Senin anladığın kadarı ile ben sınırsız tork yeterli miktarda hp manyağı biriyim ama alakası yok. Sadece ikisinin de dengeli olması gerektiğini söylüyorum. Makina tek başına çalışan bir şey değil üzerinde kasanında ağırlığı var bildiğin gibi. Bunu da yenmenin yolu tork ama sınırlı miktarda tork
Gönderen: muRatpasa - Eylül 16, 2008, 10:41:06 ÖÖ
bi kaç video izleyerek colt'un neler yaptığına birlikte bakalım istedim, özellikle şu 106 gti ' ın arkada kaybolan videosu hoş, yapamaz edemez diyen arkadaşlar için... yayın için sahibinden izin alınmıştır, soranlar için.

http://www.emrahtube.com/browse.php?u=Oi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL3Byb2ZpbGVfdmlkZW9zP3VzZXI9bGl2ZWZvcnNwZWVkbG92ZQ%3D%3D&b=25

video lar görünmüyor gibi bir ikaz çıkarsa refresh yapmanız yeterlidir.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 16, 2008, 11:12:59 ÖÖ
sonaxı denemek lazım... Colt gercekten ıyı gıdıyor ancak vıdeolarda type R a bı ustunluk kurmuyor yada ben anlamadım :) . Tabi standart colt la gıdısını ızleyınce eskı halıne gore cok ıyı gıttıgı bellı oluyor.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 16, 2008, 11:31:24 ÖÖ
Kabaca torka gereklı guce yanı hp ye ulasmamız ıcın ıhtıyacımız var dersek, konuyu cozerız bence. Bu seferde soyle bı karsı fıkır ortaya cıkıcak; eger atmosferık olarak uzun bır devır bandı varsa ve buna gore ayarlanmıs kısa oranlı 6 ılerı sanzıman varsa tork ıhtıyacı yıne azalıyor ve buda type r oluyor. Bu ornegı sunun ıcın verdım type rın bg sı aynı kalmak suretı ıle torkunu mesela 50 nm kagıt uzerınde artırsak 0 100 yada son hızı degısmez. Degısen daha oncede dedıgım gıbı 80 120 5.vıtes ara hızlanması olur. Ama sunu unutmamak lazım 80 de 2. vıtesı kullanabılıyor type R. Bu nedenle caddede torkla bı ısımız yok mevcut torklarımız zaten yeterlı. Ancak durumu bı vırajın ıcınde hayal edersek motorun devırlenemıcek kadar zorlandıgı baska durumlarda olabılır orada extra tork ısımıze yarıcaktır. Buda mevcut maxımum bg ın oldugu devre tasıması ıcındır. Rallı sartlarında evt demıs oluyoruz bu durumda. Tabi bunları yazarken turbodan cok daha fazla gucler cıkartılabıldıgını hepımız bılıyoruz. Unutmamak gerekırkı bu durum vti icinde gecerlı turbo bır vtı la colt basa cıkamaz aynı basınclarda. Bu nedenle bu karsılastırma bastan yanlıs gıtmıs ıkı aracı standart olarak degerlendırmek lazım.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 16, 2008, 11:52:08 ÖÖ

sonaxı denemek lazım... Colt gercekten ıyı gıdıyor ancak vıdeolarda type R a bı ustunluk kurmuyor yada ben anlamadım :) . Tabi standart colt la gıdısını ızleyınce eskı halıne gore cok ıyı gıttıgı bellı oluyor.

Eger vtec kapanırsa vtecın ne anlamı kalıcak... Bu durumda tek bır kıstas kalıyor oda katılımın 0 km den baslaması. Boylece herkes kendı devır bandını ayarlıyabılır ve gercek fark ortaya cıkar dıye dusunuyorum.

tamamen msn alıntısı aşağıdadır :

sovalye:
type r videolarında araba genelde ikinci kornada hep gaza bastı
sovalye:
ikincisi mesela hic czt nin 3000 devirde oldugu durumda denenmedi
sovalye:
o zaman baya fdark olurdu
sovalye:
hep type r in vtec inin acık oldugu benim devirin ve torkun bittiği yerde başladık
sovalye:
acıklamamı da yapayım
Gönderen: turbovts2 - Eylül 16, 2008, 11:53:21 ÖÖ
"Eger vtec kapanırsa vtecın ne anlamı kalıcak... Bu durumda tek bır kıstas kalıyor oda katılımın 0 km den baslaması. Boylece herkes kendı devır bandını ayarlıyabılır ve gercek fark ortaya cıkar dıye dusunuyorum." Benım yazımda alıntının ıcınde kalmıs o nedenle yenıden yazdım...

Gönderen: Seko - Eylül 16, 2008, 12:21:43 ÖS
rolling yaparlarsa adam illa 2 de ise yurudugun arac o da 2 de olmak ib sacma bir durummu var acaba :)
tork ile ilglii guzel bir ornek vereyim ,
Hondatalı type r ile stock beyinli type r ın gucu 1-2 beygir oynar ama 4-5-6 yururken basman ile 2 boy farkı gorursun buda arada 20 nm lik tork farkında kaynaklanır . peak gucleri aynı olsa bile Hondatalının guc egisi daha yatay geldiginden alt devirler daha dolu bir sekilde yani 2 boy farkı canlı olarak gorursunuz !!
Gönderen: quelle - Eylül 16, 2008, 07:37:42 ÖS
type R örneğini ben ortaya atmadım zaten. Yanlız şu da var vti a turbo taktığın zaman vtı geçer demişsin doğrudur ancak aralarında üretim modelleme farkları var. B16 A2 turbosuz yüksek sıkıştırmaya göre üretilmiş bir motor. Colt üzerindeki motor ise tamamen turbo ile uzun  süreli kullanım için üretilmiş bir motor. Yani B16A2 nin zaten yüksek sıkıştırma ile çalışan motoru bide turbo ile daha da yüksek sıkıştırma oranlarına sahip olacak. O da çok daha fazla güç demek. Ancak bu seferde motor ömrü gibi konular akla geliyor. Bide stock type R a şu andakinden hp olarak değil ama daha fazla tork yüklediğin taktirde son hız ve 0-100  pek fazla oynamaz haklısın ancak 0-max hız değerleri çok değişir.
Bu arada hp kısıtlaması ile ilgilide şunu söyliim hp kısıtlamasına gidersen zaten otomatik olarakta torku kısıtlamış olursun. Motorlar arasındaki ufak tefek tork farklılıklarıda çap X stroke ve emme manifoldundaki farklılıklardan ortaya çıkar. Yani hp ile oynamadan torku yükseltmenin tek yolu hacimi arttırıp sıkıştırmayı düşürmektir. Ama katılımlarda sadece hp değil hacimde kısıtlanıyor maalesef.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 16, 2008, 08:44:04 ÖS
Son yazılanların ısıgında bu konuyu nasıl cozucez :) fikri olan var mı? Ben hala verdıgı muthıs zevkler, teknolojısındekı detaylar ve safkan olusundan dolayı atmosferık dıyorum ve dunyadakı en ıyı serı uretım motorları yapan 3 5 fırmadan olan honda dan taraf oluyorum. Ve patınajla gelen gereksız hızlanma yerıne yolda ray uzerınde gıdercesıne kontrollu, tepkılerı ve vıtes gecıslerı ıle zevklı, belkı korkutucu degıl ama tatmın edıcı hızlanmayla "cadde otomobılımde" yetınebılıcegımı dusunuyorum... Daha once kısa bı donem 25 psı bastıgım 20000 km kadarda 11 psı bastıgım 900 kg turbo saxom oldu. Ben bu kıyaslamadakı secımımı vtı olarak yapıyorum ve standart olarak colt un vtı ı gecemıcegını dusunuyorum Modlu olarak yada rollıng dersek ısler cok karısır bu nedenle sonuclar eldekı standart verı ve standart aracların denemelerıne gore olmalı...
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 07:23:19 ÖÖ
Biz devir çevirmenin verdiği haza bişey demiyoruz zaten. O farklı bir zevk. Racing motor kullanan adamların çoğuda sadece son hız için değil akselerasyonu ve devir çevirirken verdiği hazdan dolayı motor kullanıyorlar. Turbo motorlarda tork hissi yüksektir devirli makinalarda bu his daha azdır yavaş yavaş gelir. Tamamen farklı tadlar. Saxo üzerinde turbo besleme ile tabii ki çok iyi güçler elde edersin ancak ben stock olarak 98 de kullandığımda bile hızlandıkça bana korku veren bir arabaydı. Çünkü yerinde durmuyordu. O nedenlede hemen satıp T4 almıştım. Ancak 1200 kg üzerinde yüksek basınçlı turbo beslemeli bir arabanında tadı farklı.
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 08:24:05 ÖÖ

Son yazılanların ısıgında bu konuyu nasıl cozucez :) fikri olan var mı? Ben hala verdıgı muthıs zevkler, teknolojısındekı detaylar ve safkan olusundan dolayı atmosferık dıyorum ve dunyadakı en ıyı serı uretım motorları yapan 3 5 fırmadan olan honda dan taraf oluyorum. Ve patınajla gelen gereksız hızlanma yerıne yolda ray uzerınde gıdercesıne kontrollu, tepkılerı ve vıtes gecıslerı ıle zevklı, belkı korkutucu degıl ama tatmın edıcı hızlanmayla "cadde otomobılımde" yetınebılıcegımı dusunuyorum... Daha once kısa bı donem 25 psı bastıgım 20000 km kadarda 11 psı bastıgım 900 kg turbo saxom oldu. Ben bu kıyaslamadakı secımımı vtı olarak yapıyorum ve standart olarak colt un vtı ı gecemıcegını dusunuyorum Modlu olarak yada rollıng dersek ısler cok karısır bu nedenle sonuclar eldekı standart verı ve standart aracların denemelerıne gore olmalı...

Kişisel gorusum 200 beygir uzeri FF araç bence mantıklı degil ama Type r yine kabul edilebilir zira torku yuklesende ole abartı seviyeye ulasmıyor .
Turbo bir nimettir alırısn bir evo 9 - sti krallar gibi binersin, yuklersin :)
ep3 - fn2 fark yapmaz verecegi zevk bakımından halen daha rakipsiz araclardır kendi fiyat aralıklarında ..
birde s2000 var onu yazmıyorum bile ..
Gönderen: type-RRR - Eylül 17, 2008, 08:52:28 ÖÖ
subaru evo  2sene günlük bin type-r parasını benzine ver :)
 motor ömrüne gelince type-r da motor içine girsen bile (kol piston gömlek vs..) 50.000km  ancak gider  ama turbolayınca  nerdeyse stoc olan herşeyi geçicek bi araç yapıyosun F430 v.s..  

bi araba düşünün 2000cc 4 silindir 40milyarlık bi araç hem az yaksın hem moda açık olsun 20milyar harcayıp 600hp olsun   hemde 500.000km gitsin öylemi :)  
 neler istediğinize ve nekadar harcadığınıza bakıp type-r ı öyle yorumlamak lazım diye düşünüyorum
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 09:36:51 ÖÖ
Az yakma olayı bence anlamsız adama gecilince ama benim aracım senden az yakıyor mu demek lazım :)
Şaka bir yana bence en oenmli etkenlerden biride ses benim gorusum type r daki ses gercekten insanı aşık ediyor :)
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 11:16:29 ÖÖ
Benzin konusuna gelince STI deli gibi yakıyor ama evo günlük kullanımda Type R dan az yakıyor. 45 litre depo ile şehiriçinde normal kullanımla çok nadir turbo açarak 550 km gidebiliosun. Uzun yolda da 700 leri buluyor aklıselim kullanarak. Sürekli gazlarsanda 130 km de deponun tortusunu yakıosun.

Bu arada lütfen Ferrari lambo gibi aletleri düzde geçersin muhabbetlerini bi kenara koyun. O arabalar tamamen günlük ve pist  kullanımında hızlı kullanım için tasarlanmış özel araçlar. Tamam düz yolda her arabayı yükleyip bu arabaları geçersiniz doğrudur da durum gerçek bir track day olduğu zaman sizce ne olur. Kaç turda bir tur bindirir artık bilemem. Ferrari tamamen hızlı kullanım için FXX i üretiyor ama pist dışında kullanılması kesinlikle yasak Lamboda LP640 ı üretiyor onunda fiyatı inanılmaz seviyelerde
Gönderen: type-RRR - Eylül 17, 2008, 11:29:44 ÖÖ
Az yakma olayı bence anlamsız adama gecilince ama benim aracım senden az yakıyor mu demek lazım :)

>%6rol  katılıyorum sana   o züğürt tesellisi        ama az yakması demek geçilicek anlamına gelmiyo  
type-r subarudan az yakar ama geçilir demedim ben  evoda 300-350 km arası biter benzin 430 hp evo8 hergün kullanıyoruz arkadaşımda var hiç 550 görmedik  sen kullandıysan bişi demicemde duyduysan inanma derim

ses olarak subaru type-r ı çok aratmaz bence boxer seside güzel çıkıyo
ozaman 1 tek şey kalıyo turbolicaksın type-r ı  hem çuflicak hem alev atıcak hem devir çevircek hem az yakıcak hem şaka yapıcak   :seytani

şuda var FXX yada lambo evo dan daha iyi yol tutamayabilir
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 11:56:26 ÖÖ
yol tutus konusuna ben katılmıyorum aracın cevikligi ile yol tutusu aldatmasın ; evo super yol tutabilir ama lambo geyik testine 128 - 135 ile girer evo ancak 110-120 ile :)
lambo ile ferrari nereden cıktı bu arada yaw :)
konuya donersek stock czt ler 150 beygir cıkmıyor underated biraz ..
Gönderen: type-RRR - Eylül 17, 2008, 12:03:26 ÖS
beni yol tutma konusunda böyle düşünmeye iten ferraride turbo olmaması oldu  >red+kid
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 12:39:41 ÖS
ralli şartları ile pist şartları çok çok farklıdır. Rallilerde 4x4 ile powerslide yapman gerekir o nedenle 2 litrelik motora o torku turbo ile sağlarsın.
evo değerlerini nerden biliosun dersen Evo 6.5 kullanıcısıyım. Günlük olarak uzun süre kullandım.
Evo doğru iyi yol tutuyor ancak F430 denen aleti istanbul parkta kullandım evonun o hızlarda o virajlara tutunabilme olasılığı yok. F355 bile çok daha üstün. Dar girilen virajlarda evonun kabiliyeti daha yüksek ancak yüksek hızlı virajlar göz önüne alındığında aralarında dünya kadar fark var.
Gönderen: type-RRR - Eylül 17, 2008, 12:48:24 ÖS
 money talk  :emo    okadar olsun zaten
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 12:52:43 ÖS
Bu arada FXX ile LP640 ın viraj kabiliyetlerinin evodan kötü olduğunu sokak ortasında söylemede dalga geçmesinler seninle. LP640 değil ama FXX tamamen bir araştırma çalışmasıdır. FXX sahibi adam Ferrari test pilotu gibi muamele görür ve sürekli olarak Ferrari tarafından aranarak daha da iyileştirme için fikirleri alınır ve yapılan iyileştirmeler arabasına ücretsiz olarak uygulanıp fikirleri sorulur.
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 01:26:01 ÖS

ralli şartları ile pist şartları çok çok farklıdır. Rallilerde 4x4 ile powerslide yapman gerekir o nedenle 2 litrelik motora o torku turbo ile sağlarsın.
evo değerlerini nerden biliosun dersen Evo 6.5 kullanıcısıyım. Günlük olarak uzun süre kullandım.
Evo doğru iyi yol tutuyor ancak F430 denen aleti istanbul parkta kullandım evonun o hızlarda o virajlara tutunabilme olasılığı yok. F355 bile çok daha üstün. Dar girilen virajlarda evonun kabiliyeti daha yüksek ancak yüksek hızlı virajlar göz önüne alındığında aralarında dünya kadar fark var.

Arkadasım atmıyorsun dimi ?? :)
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 01:28:14 ÖS
ne gibi
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 01:33:42 ÖS
test editoru filanmısın ?
evo 6,5 nedir ?
istanbul park ve f430 u bir arada nasıl gordun ?
merak ettim.

Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 01:35:42 ÖS
4 arabam var. S70 T5, EVO 6.5 TME, 92 toyota corona, 05 fiesta.
Fiesta ile toyotayı satıp ya T4 alıcam ya da Type R alıcam eşime.
Ferrari konusunu ise burada açıklamiim özeline bakarsın.
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 01:38:44 ÖS
kişiye özel mesajı nerden atıyoruz yaw.
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 01:39:34 ÖS
evo 6 ayrıdır TME evo 6.5 olarak geçer.
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 01:42:43 ÖS
Hocam eşine type r alma sakın .
benim esimde araba kullanıyor ve gecen arkadasın hgt si karsıya gecerken ben kullanayım dedi bende verdim
millet birsey zannedip aracı bulasıyor dert alma basına esin rallici degilse sorun olur :)
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 01:59:20 ÖS
yok gayet sakin kullanır ama ne alalım derken şakayla karışık Type R dedim gözünde şimşek çaktı.
Bize daha kötüsü oldu. Düğün için Maserati Quatroporte 3 gün bende kaldı. Pazar günü eşime kullandırdım Tem de kavacık ın orada beykoz girişinde sarı F430 bulaştı yanımızda tubi egzostla yanımızda bir ileri bir geri yaparaktan. Bi an tırstım gaza gelecek bizim ki diye ama hiç bozmadı allahtan.
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 02:06:37 ÖS
biz levent ten hgt ile yukarı cıkarken ( tem cıkısı baglantısı sagında is kuleleri olan yol ) bir tane starex sagından gecmeye calıstı gayet sakin 4 ten 3 devir 6000 lere geldi zaten starex kayboldu .
eski aracımız ile temden sakarya oradan yazlıga gidiyoruz esimin ehliyet 1 haftalık , temde nasıl gitmem gerek ? cevap ondeki  ile mesafeni koru arasıra arkadan gelen bakarsın en son 180 ile gidiyordu :)
o yuzden tehlikeli sonra esin uzunda senin evo yu yer filan uzulursun :)
birde o var ..
bu arada ben 04 type r ile anlasıp esim yuzunden aynı paraya 0 km 308 hdi almak zorunda kaldım berbat birsey :(
Gönderen: type-RRR - Eylül 17, 2008, 02:14:10 ÖS
Bu arada FXX ile LP640 ın viraj kabiliyetlerinin evodan kötü olduğunu sokak ortasında söylemede dalga geçmesinler seninle.

niye öle dedin  şimdi   turbo olunca iyi yol tutuyo ya   >%6rol  ferrari atmosferik  olduğuna göre söyldiklerinle yaptıklatın uymuyo sanki  
   evo ferrariden iyi yol tutar diyenle otomobil hakkında konuşulmaz zaten   ben sana takılmak için yazdım sende ciddiye aldın demek :)
 bide TM 6.5diye bişey yok   diye düşünüyorum
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 02:19:04 ÖS
Stock type R ın uzunda kısada evo yemesi daha görülmemiştir heralde. Ben daha o hızları görmedim ama ben almadan önce arkadaşımın evosu ile izmir aydın otoyolunda turbotimerda 298  görüp devir saatinin daha da ilerleyeceğini hissedince  evo almaya karar verdim.
Şunu da denedim evo ile 5. viteste 40 ile giderken VTI la roll yaptığın zaman turbo boşluğu yüzünden geçiliosun. 140 larda yakalıosun.
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 02:23:14 ÖS
iş misin sipariş misin arkadaşım.
sen inanmamaya devam et.
http://www.sportcompactcarweb.com/features/0304scc_mitsubishi_lancer_history/index.html
Gönderen: infaztim - Eylül 17, 2008, 02:33:10 ÖS
babacan şimdi konuya dönelim ok mi

colt mu vti mi

konu buydu

boşverrin şimdi lamboyu falan ne işimiz olur onlarla bizim

Gönderen: muRatpasa - Eylül 17, 2008, 02:39:32 ÖS
Alper heder ettin kendini, bence çok ciddiye alma konuyu. Colt mu Vti mı işte, bu kadar basit.
Gönderen: type-RRR - Eylül 17, 2008, 02:43:24 ÖS

iş misin sipariş misin arkadaşım.

bu saçma ilkokul çocuğu gibi yazılan msj a cvp verirsem ağır olcak senin için

bencede konuya dönelim  
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 02:52:22 ÖS
adamı sinir etmeden önce araştıracaksın bakacaksın ondan sonra yorum yapacaksın o zaman.
Gönderen: type-RRR - Eylül 17, 2008, 03:28:39 ÖS
ozaman her sinir olan böle yazma hakkınamı sahip oluyo   sen kendini araştırmışmı sayıyosun 
biri element uydurmuş evo6.5 diye sende inanmışsın    bana bide araştır diyosun   :)

sen git kumda oyna bence  boşver t5 falan ;)

uyarı almıyım diye susuyorum uzatmayalım diyorum sende boş buldun habire yazıyosun 
tadında bırak 
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 03:49:47 ÖS
Birincisi ben bir konuyu araştırmadan gidip ustalardan edindiğim bilgilerle insanlara bilgi vermeye kalkışmam. Birincisi okuduğum okulun bana verdiği eğitimin başında bu gelir. Bir konuyu araştırmadan iddia etmeyeceksin araştıracaksın ve kendin yapacaksın. Başkalarının yaptıkları örneklemelerden yola çıkarak birşeyler yapmaya kalkışırsan ortaya çıkacak problemleri çözemeyebilirsin. Ben o nedenle bin kez düşünür bir kez yaparım.
 bütün evo historylerinde Tommi Makkinen Edition 6.5 olarak geçer. Çünkü araba ne evo 6 dır ne de evo 7 dir.

Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 03:51:36 ÖS
sen git kumda oyna bence  boşver t5 falan ;)

tahrik etmeye kalkışma aslan parçası sonucu senin için kötü olur.
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 04:11:54 ÖS
Buldum siz o zaman araclarınızda bir drag birde rolling yapın sorun cozulsun yemeyin birbirinizi yaw :)
Gönderen: turbovts2 - Eylül 17, 2008, 04:22:12 ÖS
Historylerden zıyade fabrıkanın ne dedıgıdır onemlı olan... Ancak yuzlerce otomobıl sever tommı makınen e 6.5 dıyorsa bızde 6.5 dıyebılırız yaptıgımız onlarca kısaltma gıbı buda basıt ve onemsız bır detaydır. Konu gun ıcınde nasılda buralara geldı anlamadım ama type rrr ında tecrubelı oldugunu dusunuyorum ve ustalardan ogrenen bırı oldugunu sanmıyorum... Bence tehdıt ve tahrık etmeyı bı kenara bırakıp konumuza donsek en akıllıca olanı yapmıs oluruz ve quelle senın de dedıgın gıbı alınan egıtımın hakkı verılmıs olunur. Benim type r ım sehır ıcı 9.0 lt yakıyor 100 km de ben hıcbır evonun bu sınırlara ınebılıcegını sanmıyorum sehır ıcınde... Sonucta bızde hayatımızı saxo ve type r la gecırmdedık herkes kendısıne gore bısıler gormustur.
Gönderen: CemVteC - Eylül 17, 2008, 04:44:40 ÖS
oy oyyyy nerelere gelmıs konu nerden nereye sapmıs bu sıtede olmazdı bu sekılde yaa noldu beyler ;) karsılastırmaya gelınce czt her turlu alır neden cok basıt turbo bı arac en ufak bı oynamada cıldırıyo ornegı var ızmırde ızmırde vtec lerımızde var denendı goruldu yasandı ancak cokk asırı bı besleme uygulanırsa vtec e gecer hemde rahat gecer stage3 gıbı sole bı 10 bın cevıren vtec ıcınden gecer ama dıger turlu czt derım :)
Gönderen: refleks - Eylül 17, 2008, 04:51:12 ÖS
arkadaşlar  konu  amaç  dışına  çıktı   hem  ortam geriliyor  hemde  tartışma  çıkıyor   bu  hususda  biraz  daha  duyarlı  olmanızı  rica  ediiyorum
Gönderen: quelle - Eylül 17, 2008, 05:40:25 ÖS
evo şehir içerisinde 500-550 km gidebiliyor ancak nasıl kullandığınıza bağlı. Sakin saatlerde tamamen sakin kullanımla.Turbo devreye girmeyecek şekilde kullanırsan. Ancak şu da var şehiriçi kullanımında çok yoruyor. Dur kalklarda park yeri manevralarında gerçekten yoruyor. Dönüş çapı çok uzun bu nedenle çok fazla manevra yapmak gerekiyor. Direksiyon turu çok az. Günlük kullanıma Type R ın katılımı kadar uygun değildir heralde.
Gönderen: Seko - Eylül 17, 2008, 10:49:13 ÖS
ben su evo nun 298 yapma olayına takıldım yaw yada acaba yanlısmı anladım :)
Gönderen: quelle - Eylül 18, 2008, 07:47:38 ÖÖ
200 hplik type R 260 ı görürken takılmıyorsunda 330 hplik evo 298 gördüğü zaman neden takılıosun ki anlamadım.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 18, 2008, 08:00:49 ÖÖ

ben su evo nun 298 yapma olayına takıldım yaw yada acaba yanlısmı anladım :)

evo 7 nin top speedi 240 km/h kesicisi de "5th:@7000rpm 260.30km/h" olarak verilmiş evo 10 da sanırım 242 km/h son hıza sahip fabrika verisi olarak. Muhtemelen 260-270 arası bi yerlerde oda kesiciye girer. Anlatmak ıstedıgım 6.5 un tam verisine ulasamadım ama butun modeller cok yakın sanzıman oranlarıana sahıp. Bahsedilen evo 6 aynı sanzımanla 8000-8050 rpm arasında bahsedılen 298 e ancak ulasabılır. Fakat bu hızı yakalamak ıcın max guc aldgı devırın 7500lerden asagıda olmaması lazım. Buda standart olmadıgını acıklar cunkı orjınal max output u 6500 rpm cıvarı ve 1250-1500 dd lımıtor yukselmıs ve yıne 1000-1250 dd arasında da guc bandı yukarı cıkması gerekıyor en az...
Gönderen: turbovts2 - Eylül 18, 2008, 08:04:14 ÖÖ

200 hplik type R 260 ı görürken takılmıyorsunda 330 hplik evo 298 gördüğü zaman neden takılıosun ki anlamadım.

benım resıme bakarsan 257 km yaptım fakat bu hızı yokus asagı yaptım ayrıca ben bu hızdayken 8000- 8100 rpm arasında ıdım ve max gucumu 7800 rpm de alıyorum fabrıka son hızım 235 km/s yanı evonun son modelınden bıle sadece 7km yavasım. Atmosferık ve ıkı ceker işte tam burada avantajlı oluyo kanımca...
Gönderen: Seko - Eylül 18, 2008, 08:21:56 ÖÖ

Güç ile son hız lineer olarak mı artıyor ?
yani 400 beygirlik bir M5  340 mı yapacak ?
298 yaparken arkadaki devasa kanat uzerindemiydi ?
Gönderen: quelle - Eylül 18, 2008, 09:19:39 ÖÖ
güç ve hız tabii ki orantılı artmıyor. Bunu söyleyecek ahmak değilim ancak benim gördüğüm bütün type R lar 260 ı görüyorlar. Ben eski T4 ümle şu andaki T5 imle 260 km yi kadranda gördüm. Evo ile henüz 250 nin üzerine kendim çıkmayı denemedim ancak çok üzerine çok rahat çıkacağını biliyorum çünkü 250 km ye kadar akselerasyonu hiç kesilmiyor. Ayrıca bunu söylemek için neden yalan söyliim. Hava atacak halim yok arkadaşımın arabası 298 yaptı diye. Arka kanadı da minimum yere basıcak şekilde ayarlamıştık, tatile bodruma giderken boşu boşuna rüzgar direnci olmasın diye.
Gönderen: Seko - Eylül 18, 2008, 09:28:09 ÖÖ
205 / 45/ 17 jant lastik li bir type r gercek son hız 260 km yapması icin mevcut disli oranları ile net 8050 devir cevirmesi gerekiyor . 6. vites 1000 devirdeki hızı 32,3 tur .
Stock bir type r 6. viteste duz yolda 8050 devire bence gelemez ..
Evo kaç vites 5 ileri degilmi bana son vites 3000 devirdeki hızını peak gucunu hangi devirde urettigini birde devir kesicinin hangi devir oldugunu rica etsem yazarmısın ?
Hergun ise T5 ile geliyorum . 130 luk son derece iyi giden bir arac senin 174 luk ve birde chip var hrld
Gönderen: canRC - Eylül 18, 2008, 09:32:20 ÖÖ
T5 225hp deil mi yaw. Ne 130'u ne 174'ü?? ben mi yanlıs anladım ??
Gönderen: mechanicer - Eylül 18, 2008, 09:33:03 ÖÖ
konu ya donerım ben ıksıınıde rollerde yururken gordum.. czt hafıflıgını kullanır bence...
Gönderen: Seko - Eylül 18, 2008, 09:35:58 ÖÖ

T5 225hp deil mi yaw. Ne 130'u ne 174'ü?? ben mi yanlıs anladım ??

yaw dur ben yanlıs anladım VW T4- T5 zannettim :)
caktırma :)
Gönderen: turbovts2 - Eylül 18, 2008, 09:42:16 ÖÖ
Evt rampa asagı yaptım ama devır ızın verıyor sonucta...
Gönderen: turbovts2 - Eylül 18, 2008, 09:47:42 ÖÖ

205 / 45/ 17 jant lastik li bir type r gercek son hız 260 km yapması icin mevcut disli oranları ile net 8050 devir cevirmesi gerekiyor . 6. vites 1000 devirdeki hızı 32,3 tur .
Stock bir type r 6. viteste duz yolda 8050 devire bence gelemez ..
Evo kaç vites 5 ileri degilmi bana son vites 3000 devirdeki hızını peak gucunu hangi devirde urettigini birde devir kesicinin hangi devir oldugunu rica etsem yazarmısın ?
Hergun ise T5 ile geliyorum . 130 luk son derece iyi giden bir arac senin 174 luk ve birde chip var hrld

evo 7 nin top speedi 240 km/h kesicisi de "5th:@7000rpm 260.30km/h" Evo 6.5 unkıde aynı yada cok yakın 7 ye... Yani kesıcıye gırer 260 270 arasında (Tabı standart olarak)... En az extra 1000dd daha lımıtoru yukseltmek lazımkı cok cıddı moıfıye demek oluyo buda... Cunkı o hızlarda guc bandıda yukarda olması lazım....
Gönderen: Seko - Eylül 18, 2008, 10:04:59 ÖÖ
aynen ..
deviri istedigin kadar yukselt guc uretmedikten sonra :)
Gönderen: quelle - Eylül 18, 2008, 10:37:00 ÖÖ
transporter T5 ile karıştırdın heralde seko ben volvo s70 T5den bahsediyorum.
Açık konuşiim 5.vites 3000 devirdeki süratine hiç dikkat etmedim ancak aşağı yukarı 120 130 arasında olması gerekiyor. Devir kesici stock olarak 7000 de devreye giriyor. Hatırladığım kadarı ile 250 ile giderken 5700 rpm civarında olması gerekiyor.
Youtube üzerinde zaten baktığınız zaman çok rahat kadran kapatan ve daha da üzerine giden stock evoları görürsün
Gönderen: sleeperEK - Eylül 18, 2008, 12:09:14 ÖS
Vay bee czt ler havalarda uçuşuyor beygirler fln ...
Baştan başlayalım :) Umarım sabırla okursunuz :) Czt hakkında çok şey anlatıcam

Czt de kesinlikle TwinScroll sistem fln bulunmamakta. Bu bir şehir efsanesi. 207gt , Mini R56yla karıştırmayalım. Turbosu kesinlikle 2700devirden önce gelmiyor. Mivec olmasa belki daha da yukarı çıkar o değer :) Tabi buna eklenen o igrenc manifold dizaynı , resitali tamamlamakta :)

Czt , 1070kg, gayet güzel vites oranları olan ve dynoda standartı asla 158hp aşağısı cıkarmayan , standart yay amortisörüyle çok iyi yol tutmayan ama müthiş derecede iyi duran bir araba :)

Standart(filtre egzozu dahil stock olan) vti ı her hızlanma disiplininde geçer.

Iptal edilmeyen espsi(mitsubishi dilinde masc) gayet güzel ayarlanmış. Arabada kontrollü kopmalara izin veriyor. Sıfırdan kalkışlarda belli bir miktar kesiyor ama asla normal bir esp gibi birşey yapmıyor. Bmw nin yeni M3te geliştirdigi launch modelini uygulamıslar . Araba sara sara kalkabiliyor bu yüzden ;)

Öncelikle arabanın çok akıllı ECU su var. Her şartta güvenligi ön planda tutuyor. Sanırım TR de czt ile en çok ilgilenen kişilerden biri olarak çok farklı kombinasyonları deneyip inceledim. ONcelikle araba tamamen stokken(0.55peak , 0.45 conti.) WGden basıncı 0.1bar kadar açtık. Dynoda 177hp cıkardı. Ilk dynosuda 158hpdi. Demekki 0.1 barla 19hp kazandık. Tabi egzoz sisteminin stok oluşuda basıncı biraz daha continious tutmaktaydı. Ondan sonra ilk egzoz ve EVC kombinasyonunu biz denemiştik. (LKR ve SN plaka cztler) Egzozumuzu bastan sona Iskenderin marifetleri elleri tamamladı. Stok manifold ve evc ile hava sıcaklıgına baglı olarak araba 205-215hp(0.8conti) arası yürüyebiliyordu. Çeşitli dynoları mevcut. Arabanın en büyük sıkıntısı akıllı ecusu. Hava sıcaklıgı seçiyor malesef. Avans konusunda çok hassas olduğu için belli bir sıcaklıktan aşağıda asla basınc bastırmıyor. Atıyorum 10derece havada max 0.8 bastırabiliyorsunuz. Ama hava 25derece olsun 1bar temiz yürüyor :)

Kısacası günü gününü tutmayan bir araba ve fazla nazlı. Güvenlik sistemlerini anladığınızda evc ile problemsiz 210hp yürümeniz cok kolay. Tabi demin yukarıda bahsettiğim igrenc manifoldu , iskenderin ellerine teslim edip 3 hafta kadar sabırsız bekleyiş sonucu dyno üzerinde aynı basınçla! elde edilen +14hp nin keyfide bambaska oldu :)

Şöyle ki manifoldsuz evc ve egzoz kombinasyonuyla elde edebildigimiz en yüksek deger olan 226hp 266nm , manifoldun eklenmesiyle 1bar peak 0.8@6000 şeklinde 240hp 295nm değerlerine erişti. EVC ile elde eedilmiş en yüksek güç. Stock Intercooler , stock enjektör , stock filtre, stock ECU ile. Asla chip yok! Sürekli AFR ve EGT okuyan biri olarak araba bu basıncla bile hala çok güvenli ve hatta zengin! Üzerindeki Td035 turbonun (dizel turbosu aslen) sınırları olduğunu düşünebilirsiniz ama henüz bonalume den bahsetmedim size :)

Neyse şöyle açalım. Bu araba hergün evc yi açtığınızda 240 hp yürüyemiyor. Nedeni bahsettiğim gibi hava sıcaklıgını çok seçiyor.
Pek çok arabayla deneme fırsatımız oldu. Manifold öncesi ve sonrası olarak. Typer dışındaki her türlü hothatchle sorunsuz sıkıntısız yürüyebiliyor. Manifoldsuz haliyle egzozlu (330hp dynolu) evo9un 210a kadar önünde yürüyebiliyor. Manifolddan sonra 2boy daha hızlı olduğunu gördük.

Şöyle ki header , egzoz ve cai li pek çok typer ın 210 a kadar yine önünde yürümekte. Daha dogrusu bu sürate kadar önümüze geçebilen typer olmadı. Aracın boostcut yedigi zaman bir typer cztyle yürüyebilmişti ve hava ciddi soguktu. Tabi typerların yürüyüslerinin birbirini tutmadığı aşikar ama Ozgünün ayarladığı hondatalı typerları henüz yakalayamadık ama kopmadıkta hiç bir zaman :)

Hatta manifoldlu czt sahibi arkadasımın aynı zamanda baska hızlı bir aracı daha var. O aracıyla hondatalı typerlarla denemisti gectigimiz günlerde ve önlerinde yürümüstü. Czt(basınc basabildigi haliyle) ile o aracı denedigimiz de czt 170e kadar yakın yürüyor sonrasında hacmin verdigi dezavantajla öbür araç ufak ufak acılıyor :) Bu durumda czt ile zaman zaman hondatalılarında belli bir sürate kadar önünde olabilecekmişiz :) 180 190dan sonra typer gider yani bu bir gerçek .

Bonalume den baslayalım :) Çok akıllıca yaratılmış bir sistem. Aracın MAF sensörünün okuyabilecegi en yüksek basıncı plastik yoldan emmeye yollarken , 2. bir kanaldan diger basınclı havayı emmeye yollamakta. Kitle birlikte gelen benzin regulatörü ile benzini arttırıp aracın güvenli yürümesini hedefleyen bir sistem. KEsinlikle beyini çok mantıklı biçimde yanıltıyor. 185hp olarak satılıyor ama dyno uzerinde hep 200lü hpler barındırıyor. (peak 1.5bar bastırıp kesiciye dogru 0.6lara düsürtüyor)

Gelelim ümit abinin arabasına. Aracında kat iptali ve filtre vardı yanılmıyorsam. Bu degerlerle 216* hp 310nm elde etmisti. Orta devirlerde basılan basınc sonucu aracın sacma bir tork degeri ortaya cıkıyor.O da pek çok arabayla denemisti ama asla bir E46 M3le yürümesine yetecek bir deger yok ortada! Belki cabrio , maf sensörü bozuk 1700kg 280hp gibi yürüyen e46yla yürür o da 200e kadar yani , zor işler bunlar hayal görmeye gerek yok :)

Dünya üzerinde Bonalume ile elde edilmiş en yüksek güc bir Türk'e ait! Tolga beyin arabasıydı. Bu deneme drag işlerini fln çok sevmeyen biri ve ciddi biçimde mühendis mantıgıyla işe bakan bir arkadasımız bir abimizdir. Evli oluşundan ötürü aracının gücünü çok buldu ve kiti oldugu gibi sattı.

Bonalume nin üst devirlerde basıncı düşürüşüne çözüm bulup , gücü max .a ulastırmayı hedeflemekteydi ve başardı!

Dyno üzerinde 289hp 350nm cıkardı. Yol deneyimlerini video olarak paylasmadı.
Mantık şuydu. 5000 devirden sonra 0.8 0.7 0.6 gibi düşen basıncı 1 bar üstü tutmaktı. Aracında 4lt IC , iskender manifold kat iptali , manual boost controller ve bonalume vardı. MBC nitekim işe yaradı ve bu gücü o dizel turbosuyla çıkardı. Gücün alındıgı haliyle bile aracın çalışması hala çok saglıklıydı. .4 gün kadar kullandı arabasını ve gücü çok buldugu için sattı.  Satın alan arkadas yapamadı ama ..

Sabırla okudugunuz için teşekkür ederim. Bilinen bazı yanlısları düzelttiysem ne mutlu bana. Bu arada ölçümlerin hepsi Maslak Pasaoglu servisin ölçümleridir. 1.36katsayı carpımı geçerlidir.
Gönderen: sleeperEK - Eylül 18, 2008, 12:10:11 ÖS
birde typerın kadranında okudugunuz devir , gerçekte döndüğünüz devir degil. 8500 gördüğünüzde yanılmıyorsam aslında 8100 dönüyorsunuz ;)
Gönderen: turbovts2 - Eylül 18, 2008, 02:04:12 ÖS
Colt hakkındakı tecrubelerını paylastıgın ıcın sagol. Son bır sorum olucak 1070kg ruhsat agırlıgımı?
Gönderen: Seko - Eylül 18, 2008, 03:55:29 ÖS

birde typerın kadranında okudugunuz devir , gerçekte döndüğünüz devir degil. 8500 gördüğünüzde yanılmıyorsam aslında 8100 dönüyorsunuz ;)

cok yuksek bir fark var bende 8200 de keserken aslında 8100 devir oldugunu duydum .. 400 rpm cok fazla bir sapma ..
Gönderen: infaztim - Eylül 18, 2008, 04:07:21 ÖS
8200 görürken 8100 dönüosun
Gönderen: turbovts2 - Eylül 18, 2008, 07:45:36 ÖS
Fabrıka k20z4 de vtecın 5500 de devreye gırdıgını soyluyor ve gostergedekı vtec ısıgıda 5500 de yanıyor. Ayrıca motor 8300dd da lımıtore gırıyor eger 400dd hata varsa 7900 de kesıcıye gırıyor demektır ve bu mumkun degıl cunku arac 7800dd da 201ps max guc uretıyor... Max gucun alındıgı devıre bu kadar yakın lımıtor konmucanı burada yazı yazıpda bılmeyen yoktur herhalde...
Gönderen: quelle - Eylül 19, 2008, 11:07:50 ÖÖ
yeni type R larda değilde eskilerinde bu tip gösterge hatalarının olma ihtimali daha yüksek.
Gönderen: KaRqİ - Eylül 19, 2008, 11:09:04 ÖÖ
ctz deli bişi teyzemin kızında varr gaza yüklendiğin  an direk tepki verio süper bişi :)
Gönderen: CAHİDİM - Eylül 19, 2008, 02:44:02 ÖS
demekki konu başlıgında bi hata var.aslında czt ve type_r die bi konu acmalıydım.neyse bi dahaki sefere
Gönderen: altunparmak - Eylül 19, 2008, 02:50:15 ÖS
colt czt iyi yürüyen bı arac sonucta buda japon ben  bıraz kararsız kaldım,zorlar ama sonuc HONDA vti
Gönderen: serkangti - Eylül 20, 2008, 12:11:33 ÖÖ

Vay bee czt ler havalarda uçuşuyor beygirler fln ...
Baştan başlayalım :) Umarım sabırla okursunuz :) Czt hakkında çok şey anlatıcam

Czt de kesinlikle TwinScroll sistem fln bulunmamakta. Bu bir şehir efsanesi. 207gt , Mini R56yla karıştırmayalım. Turbosu kesinlikle 2700devirden önce gelmiyor. Mivec olmasa belki daha da yukarı çıkar o değer :) Tabi buna eklenen o igrenc manifold dizaynı , resitali tamamlamakta :)

Czt , 1070kg, gayet güzel vites oranları olan ve dynoda standartı asla 158hp aşağısı cıkarmayan , standart yay amortisörüyle çok iyi yol tutmayan ama müthiş derecede iyi duran bir araba :)

Standart(filtre egzozu dahil stock olan) vti ı her hızlanma disiplininde geçer.

Iptal edilmeyen espsi(mitsubishi dilinde masc) gayet güzel ayarlanmış. Arabada kontrollü kopmalara izin veriyor. Sıfırdan kalkışlarda belli bir miktar kesiyor ama asla normal bir esp gibi birşey yapmıyor. Bmw nin yeni M3te geliştirdigi launch modelini uygulamıslar . Araba sara sara kalkabiliyor bu yüzden ;)

Öncelikle arabanın çok akıllı ECU su var. Her şartta güvenligi ön planda tutuyor. Sanırım TR de czt ile en çok ilgilenen kişilerden biri olarak çok farklı kombinasyonları deneyip inceledim. ONcelikle araba tamamen stokken(0.55peak , 0.45 conti.) WGden basıncı 0.1bar kadar açtık. Dynoda 177hp cıkardı. Ilk dynosuda 158hpdi. Demekki 0.1 barla 19hp kazandık. Tabi egzoz sisteminin stok oluşuda basıncı biraz daha continious tutmaktaydı. Ondan sonra ilk egzoz ve EVC kombinasyonunu biz denemiştik. (LKR ve SN plaka cztler) Egzozumuzu bastan sona Iskenderin marifetleri elleri tamamladı. Stok manifold ve evc ile hava sıcaklıgına baglı olarak araba 205-215hp(0.8conti) arası yürüyebiliyordu. Çeşitli dynoları mevcut. Arabanın en büyük sıkıntısı akıllı ecusu. Hava sıcaklıgı seçiyor malesef. Avans konusunda çok hassas olduğu için belli bir sıcaklıktan aşağıda asla basınc bastırmıyor. Atıyorum 10derece havada max 0.8 bastırabiliyorsunuz. Ama hava 25derece olsun 1bar temiz yürüyor :)

Kısacası günü gününü tutmayan bir araba ve fazla nazlı. Güvenlik sistemlerini anladığınızda evc ile problemsiz 210hp yürümeniz cok kolay. Tabi demin yukarıda bahsettiğim igrenc manifoldu , iskenderin ellerine teslim edip 3 hafta kadar sabırsız bekleyiş sonucu dyno üzerinde aynı basınçla! elde edilen +14hp nin keyfide bambaska oldu :)

Şöyle ki manifoldsuz evc ve egzoz kombinasyonuyla elde edebildigimiz en yüksek deger olan 226hp 266nm , manifoldun eklenmesiyle 1bar peak 0.8@6000 şeklinde 240hp 295nm değerlerine erişti. EVC ile elde eedilmiş en yüksek güç. Stock Intercooler , stock enjektör , stock filtre, stock ECU ile. Asla chip yok! Sürekli AFR ve EGT okuyan biri olarak araba bu basıncla bile hala çok güvenli ve hatta zengin! Üzerindeki Td035 turbonun (dizel turbosu aslen) sınırları olduğunu düşünebilirsiniz ama henüz bonalume den bahsetmedim size :)

Neyse şöyle açalım. Bu araba hergün evc yi açtığınızda 240 hp yürüyemiyor. Nedeni bahsettiğim gibi hava sıcaklıgını çok seçiyor.
Pek çok arabayla deneme fırsatımız oldu. Manifold öncesi ve sonrası olarak. Typer dışındaki her türlü hothatchle sorunsuz sıkıntısız yürüyebiliyor. Manifoldsuz haliyle egzozlu (330hp dynolu) evo9un 210a kadar önünde yürüyebiliyor. Manifolddan sonra 2boy daha hızlı olduğunu gördük.

Şöyle ki header , egzoz ve cai li pek çok typer ın 210 a kadar yine önünde yürümekte. Daha dogrusu bu sürate kadar önümüze geçebilen typer olmadı. Aracın boostcut yedigi zaman bir typer cztyle yürüyebilmişti ve hava ciddi soguktu. Tabi typerların yürüyüslerinin birbirini tutmadığı aşikar ama Ozgünün ayarladığı hondatalı typerları henüz yakalayamadık ama kopmadıkta hiç bir zaman :)

Hatta manifoldlu czt sahibi arkadasımın aynı zamanda baska hızlı bir aracı daha var. O aracıyla hondatalı typerlarla denemisti gectigimiz günlerde ve önlerinde yürümüstü. Czt(basınc basabildigi haliyle) ile o aracı denedigimiz de czt 170e kadar yakın yürüyor sonrasında hacmin verdigi dezavantajla öbür araç ufak ufak acılıyor :) Bu durumda czt ile zaman zaman hondatalılarında belli bir sürate kadar önünde olabilecekmişiz :) 180 190dan sonra typer gider yani bu bir gerçek .

Bonalume den baslayalım :) Çok akıllıca yaratılmış bir sistem. Aracın MAF sensörünün okuyabilecegi en yüksek basıncı plastik yoldan emmeye yollarken , 2. bir kanaldan diger basınclı havayı emmeye yollamakta. Kitle birlikte gelen benzin regulatörü ile benzini arttırıp aracın güvenli yürümesini hedefleyen bir sistem. KEsinlikle beyini çok mantıklı biçimde yanıltıyor. 185hp olarak satılıyor ama dyno uzerinde hep 200lü hpler barındırıyor. (peak 1.5bar bastırıp kesiciye dogru 0.6lara düsürtüyor)

Gelelim ümit abinin arabasına. Aracında kat iptali ve filtre vardı yanılmıyorsam. Bu degerlerle 216* hp 310nm elde etmisti. Orta devirlerde basılan basınc sonucu aracın sacma bir tork degeri ortaya cıkıyor.O da pek çok arabayla denemisti ama asla bir E46 M3le yürümesine yetecek bir deger yok ortada! Belki cabrio , maf sensörü bozuk 1700kg 280hp gibi yürüyen e46yla yürür o da 200e kadar yani , zor işler bunlar hayal görmeye gerek yok :)

Dünya üzerinde Bonalume ile elde edilmiş en yüksek güc bir Türk'e ait! Tolga beyin arabasıydı. Bu deneme drag işlerini fln çok sevmeyen biri ve ciddi biçimde mühendis mantıgıyla işe bakan bir arkadasımız bir abimizdir. Evli oluşundan ötürü aracının gücünü çok buldu ve kiti oldugu gibi sattı.

Bonalume nin üst devirlerde basıncı düşürüşüne çözüm bulup , gücü max .a ulastırmayı hedeflemekteydi ve başardı!

Dyno üzerinde 289hp 350nm cıkardı. Yol deneyimlerini video olarak paylasmadı.
Mantık şuydu. 5000 devirden sonra 0.8 0.7 0.6 gibi düşen basıncı 1 bar üstü tutmaktı. Aracında 4lt IC , iskender manifold kat iptali , manual boost controller ve bonalume vardı. MBC nitekim işe yaradı ve bu gücü o dizel turbosuyla çıkardı. Gücün alındıgı haliyle bile aracın çalışması hala çok saglıklıydı. .4 gün kadar kullandı arabasını ve gücü çok buldugu için sattı.  Satın alan arkadas yapamadı ama ..

Sabırla okudugunuz için teşekkür ederim. Bilinen bazı yanlısları düzelttiysem ne mutlu bana. Bu arada ölçümlerin hepsi Maslak Pasaoglu servisin ölçümleridir. 1.36katsayı carpımı geçerlidir.

tesekkurler paylasımın ıcın.. bu araclar hangılerı yalnız onu mrk ettım. su evoyla deneyen fılan lkr mi?
bu yazından sora bonalume deılde evc ısı daha mantıklı geldı bana.. bızım serkanda ıyı yapmıs 0.88 basıodu en son..210 215 hplerde gucu vardır net 3-4 boy actı bana ve 220ye kdr yaklaşmak ımkansız..   kprosuz bı typerla rahat gıdersın demıstım ztn...
yani bu cztler tehlıkelı uzak durmak lazım.. hem sanz kısa hemde guc bandı hafıflık cok ıyı.. stock bi vti ın hıc sansı yok.
Gönderen: serkangti - Eylül 20, 2008, 12:13:32 ÖÖ
onun dısında 330hplık bı evonun 298 yapmasıda hıc mantıklı gelmedı bana.. 285 fılan yapabılır derdm sorsanız:)  

stock typerda 260 yapamaz duz hatta hafıf egımlı denebılcek bı yerde..
Gönderen: sleeperEK - Eylül 20, 2008, 02:17:25 ÖÖ

demekki konu başlıgında bi hata var.aslında czt ve type_r die bi konu acmalıydım.neyse bi dahaki sefere

standart typer vs czt çok alakasız denklem oluyor :) işin içine modifiye girince ortalık karısıyor :)
k20a zaten 2.0cc en güzel atmosferik makina , hatta fazlasıyla iyi  >=ok czt ye göre 1-2 gömlek üstün kalır her haliyle.
Gönderen: sleeperEK - Eylül 20, 2008, 02:18:56 ÖÖ

8200 görürken 8100 dönüosun

o fark biraz daha fazla . sanırım 300 devir kadar fark vardı , 4-5 farklı typer sahibinden dogruladım . (kprolusuda , mugenlısıda aynı .. )
Gönderen: sleeperEK - Eylül 20, 2008, 02:23:57 ÖÖ

tesekkurler paylasımın ıcın.. bu araclar hangılerı yalnız onu mrk ettım. su evoyla deneyen fılan lkr mi?
bu yazından sora bonalume deılde evc ısı daha mantıklı geldı bana.. bızım serkanda ıyı yapmıs 0.88 basıodu en son..210 215 hplerde gucu vardır net 3-4 boy actı bana ve 220ye kdr yaklaşmak ımkansız..   kprosuz bı typerla rahat gıdersın demıstım ztn...
yani bu cztler tehlıkelı uzak durmak lazım.. hem sanz kısa hemde guc bandı hafıflık cok ıyı.. stock bi vti ın hıc sansı yok.

msj içinde plakaları yazmıstım. Evet LKR ve eski SN (simdi VA) bahsettigim araclar.
Izmir de ki arkadasımızın aracı bence 210 degildir 200-205 arası geziyordur hava sıcaklıgına göre.. Bastıgı basıncın hangi devirde kac oldugunu tam ögrenebilirsek , güc tahminini daha kolay yapabiliriz aslında çünkü egzozun yapısının degisikligi bile aracın gücünü bayagı degistiriyor. Biraz back-pressure seven yapısı var czt nin.
Gönderen: turbovts2 - Eylül 20, 2008, 09:43:04 ÖÖ

onun dısında 330hplık bı evonun 298 yapmasıda hıc mantıklı gelmedı bana.. 285 fılan yapabılır derdm sorsanız:) 

Adamlar evo 7 ye 242 fabrıka son hızı vermısler 260 da kesıcıye gırıyo demısler... 8000 cevıren ve maxımum gucunu orjıanl kesıcısınden yukarda alan bı evo yapar ancak o hızları... Egzazntrık beyın sart buyuk turbo sart... Bu arada akradaslar bu type rın son hızı duz yol 235 bılınıyor dımı? yanlızca 7 km daha hızlı evo X...

Motor Özellikleri: Sıralı 4 Silindir 16 Valve, Turbo
Motor Hacmi (cc): 1998 cc
Çap x Strok: 86.00 x 86.00
Sıkıştırma Oranı: 9.0:1
Motor Gücü (hp-d/d): 295 hp @ 6500 d/d
Maks. Tork (Nm-/d): 366 Nm @ 3500 d/d
Yakıt: Benzin

Şanzıman
Şanzıman: 6 ileri Tiptronik
Aktarma: 4x4

Performans
0-100 km/h (sn): 6.3 sn.
Maks. Hız (km/h): 242 km/h
Bunlar evo X un teknık ozellıklerı agırlıgı da 1600kg. Type R ın da 6.6 0-100 u  var 235 km son hızı var. Arada 15 gomlek fark yok...
Gönderen: CAHİDİM - Eylül 20, 2008, 04:58:02 ÖS
bu konu benim için cok faydalı oldu.ozellikle diğer markalar hakkında cok sey oğrendim.yorumlar için herkese cook tesekkurler
Gönderen: sleeperEK - Eylül 20, 2008, 05:38:50 ÖS

Adamlar evo 7 ye 242 fabrıka son hızı vermısler 260 da kesıcıye gırıyo demısler... 8000 cevıren ve maxımum gucunu orjıanl kesıcısınden yukarda alan bı evo yapar ancak o hızları... Egzazntrık beyın sart buyuk turbo sart... Bu arada akradaslar bu type rın son hızı duz yol 235 bılınıyor dımı? yanlızca 7 km daha hızlı evo X...

Motor Özellikleri: Sıralı 4 Silindir 16 Valve, Turbo
Motor Hacmi (cc): 1998 cc
Çap x Strok: 86.00 x 86.00
Sıkıştırma Oranı: 9.0:1
Motor Gücü (hp-d/d): 295 hp @ 6500 d/d
Maks. Tork (Nm-/d): 366 Nm @ 3500 d/d
Yakıt: Benzin

Şanzıman
Şanzıman: 6 ileri Tiptronik
Aktarma: 4x4

Performans
0-100 km/h (sn): 6.3 sn.
Maks. Hız (km/h): 242 km/h
Bunlar evo X un teknık ozellıklerı agırlıgı da 1600kg. Type R ın da 6.6 0-100 u  var 235 km son hızı var. Arada 15 gomlek fark yok...

fabrikasyon verilere çok takılmaya gerek yok. Egzozlu filtreli typer  , stock evo9 ve sti dan , 200km üzeri hızlarda daha hızlıdır. s2000 hepsinden hızlıdır :) Top speed olayında evo sadece egzoz ve reflash ile (takriben 340-350hp) cok temiz 270 indirebilr ve daha kesiciye gelmemis olur. 789 içn konustum tabi , 6nın top speedi sanzıman oranından dolayı birz daha kısadır.
Gönderen: serkangti - Eylül 20, 2008, 08:33:31 ÖS

msj içinde plakaları yazmıstım. Evet LKR ve eski SN (simdi VA) bahsettigim araclar.
Izmir de ki arkadasımızın aracı bence 210 degildir 200-205 arası geziyordur hava sıcaklıgına göre.. Bastıgı basıncın hangi devirde kac oldugunu tam ögrenebilirsek , güc tahminini daha kolay yapabiliriz aslında çünkü egzozun yapısının degisikligi bile aracın gücünü bayagı degistiriyor. Biraz back-pressure seven yapısı var czt nin.

bız denerken 5 vıtes 210la   gıderken 0.88 bar bastıgını soledi.. senın yazdıgın yoruma takrıben 215 220hp vardır gıbı gelıyor bana..
ortalama 0.8 fılan basıyor ust devırlerde...
benım gordugum 220ye kdrda hıc kesılme yok yani roll performansı basarılı.. onun ustundekı hızda bıraz da aerodınamısıne yenılıyor..
Gönderen: sleeperEK - Eylül 21, 2008, 12:17:00 ÖÖ
hacim , ısınma ve sanzımanın kısalıgıda buna bir etken. Ben orta devirlerde 0.9a yakın yürüyor sandım , öyleyse dedigin gibi o güclerde olabilir. Masallah diyelim ona da :)
Gönderen: infaztim - Eylül 21, 2008, 12:33:46 ÖÖ
amarikada arkadaşlarımız evo 6 tm lere sıralı 7 uygulayıp 311 li hızlara ulaşmışlar.bunu bilgi olsun diye söylemek istedim.

standart vti ile standart colt tan bahsediosak ben halen vti nin alıcağını iddia ediyorum ama inanın her vti bir değil kesinlikle bir değil öyle vti ler gördümki kız gibi bakılmış sanıosunki gerçek vti o ama binip gazladığında bişiler eksik bunu motoru diri olan vti binince anlıosun
Gönderen: turbovts2 - Eylül 21, 2008, 10:31:20 ÖÖ

amarikada arkadaşlarımız evo 6 tm lere sıralı 7 uygulayıp 311 li hızlara ulaşmışlar.bunu bilgi olsun diye söylemek istedim.

standart vti ile standart colt tan bahsediosak ben halen vti nin alıcağını iddia ediyorum ama inanın her vti bir değil kesinlikle bir değil öyle vti ler gördümki kız gibi bakılmış sanıosunki gerçek vti o ama binip gazladığında bişiler eksik bunu motoru diri olan vti binince anlıosun

evo ıle ılgılıde vtı vs. colt ıle ılgılıde +201... Bu arada sanzıman degısmeden evo 7 "5th:@7000rpm 260.30km/h" kesıcıye gırecektır... Bu benım uydurdugum degıl evo 7 nın technical data sından alıntı...
Gönderen: sleeperEK - Eylül 21, 2008, 11:22:25 ÖÖ
evo 7nin kesicisi daha yukarıda.  7700 dönüyor olması lazım
Gönderen: Seko - Eylül 21, 2008, 08:45:27 ÖS
CZT ile ilgili benim bir anım yaklasık 3 sene once idi hrld kırmızı czt plana bir araç bostancı çatanın orada eskiden trafik vakfını otoparkı acıktı ve 2 girisi vardı biri geride ısıklarda digeri yaklasık 300 mt ileride yani ısık kırmızı yanınca dizilip kalkıp sonrada aynı otoparkın icinden basa donebiliyorsun ole guzel bir yerdi , czt geldi kullanan kor kutuk sarhos ama adam geleni gideni tokatladı millet kalkıyor arkalarından kalkıp geliyor geciyordu vs. taki 2 vtec sedan ve bir siyah type r gelen kadar :)
vtec ler dolu idi en kotu filtre egsoz vardı sanırım ve ikiside cok iyi gidiyordu czt ile beraber 4 ü kalkınca czt nal topladı resmen vtec ler type r ın arka tamponunda idi 1-2 de 3 te type r sanki arkadan tekmelemisler gibi artı 1 boy atarak acıkıyordu , uzun lafın kısası stock czt vtec ile gidemedi hatta bir sonraki kalkısta vtec lerden biri kalkamadı arkadan gelip yetisip gecti ; czt ile iligli birsey daha araba inanılmaz guzel duruyor bunu test verilerine dahi bakmadan bakıp bariz anlayabiliyorsun :)
CZT fiyat olarak nerdeyse vti parasına alınabiliyor ve kesinlikle denemek isterdim .. CZT nin dynosu her daim 150 beygir ve ustu cıkıyor diye bende duymustum ; zır stock iki arac rolling sırasında czt alır diyorum ben vti ın alması icin cok saglıklı ve sartların vti a gore olması lazım vtec acık olacak vs. czt de 3500 devir uzeri olsun yeter yeterince tork ve guc var aracta :)
Bu arada czt sahibi olup ismi gecen Ümit adlı arkadas ile bir sekilde tanısıyoruz ve eski aracı 99 vti dır ; ona sordugumda her iki aracıda kullanmıs biri olarak tereddut etmeden czt diyor ve adam suan 200 + guclerde bir czt ye sahip bence cidden iddalı bir araç :)
Gönderen: Sercan - Eylül 24, 2008, 09:45:27 ÖÖ
czt tabiki... arac kalkısta kalkmıyoru, resmen zıplıyor...
ama tip bakımından tabiki vti
Gönderen: sleeperEK - Eylül 24, 2008, 11:39:39 ÖÖ
standart olarak tipini eleştirebilirsiniz tabi. Ufak detaylarla güzel bir seyler çıkıyor ortaya ama
ey gidi günler.. eski arabamız..

(http://i224.photobucket.com/albums/dd315/Slazy_vts/lkr2.jpg)
(http://i224.photobucket.com/albums/dd315/Slazy_vts/lkr3.jpg)
(http://i224.photobucket.com/albums/dd315/Slazy_vts/lkr1i.jpg)

iç mekandan bukleler..
(http://i224.photobucket.com/albums/dd315/Slazy_vts/int2.jpg)
(http://i224.photobucket.com/albums/dd315/Slazy_vts/it1.jpg)
Gönderen: RaMsEs - Eylül 24, 2008, 12:00:47 ÖS
Bence bu araç tam şehir içi seri kullanımlık...Ver coşkuyu gitsin..Pire gibi..
Gönderen: Sercan - Eylül 24, 2008, 12:19:32 ÖS
tabi zevk meselesi ama benim zevkime hic ama hic hitap etmiyor, tabi bu colt sevenlere saygısızlık gibi olmasin, sade ve sadece kendi fikrim...
Gönderen: Seko - Eylül 24, 2008, 01:42:50 ÖS
czt de neden 5000 km de bir yag degisiyor yaw ?
Gönderen: sleeperEK - Eylül 24, 2008, 10:56:24 ÖS

czt de neden 5000 km de bir yag degisiyor yaw ?

böyle bir kural yok . Normal bakım aralığı 10bin ama süratli kullanımları seviyorsa kullanıcı , 5bine kalmadan yağ ve yağ filtresini değiştirmek gayet faydalıdır.. Castrol Edge Sport 10-60 tavsiye edilir
Gönderen: CAHİDİM - Eylül 25, 2008, 09:59:25 ÖÖ
e bu czt iimiş.hımm bakalım bakalım...
Gönderen: quelle - Eylül 25, 2008, 11:02:13 ÖS
arkadaşlar şu an fransadayım istanbula dönünce şimdiye kadar denemedim ama Evo yu çıkarıp kuru ve nemsiz bir havada son hızı çekip buradan vereceğim.  Adamı yalancı durumuna düşürdünüz ya ne diim.
Ayrıca arkadaşımın çok iyi yürüyen Type R ı vardı headers  egzost ve filtreli. Zamanında denemiştik keşke yanımızda birileri olsaydı da videoya çekseydik. Rollda 0-100 yaptım adama.  Daha sonra S2000 aldı şimdi evet bi kaç saniye gelebiliyor sonra yine aça aça gidiyorum. Siz Type R ı ne sanıosunuz ya da Evo nedir bilmiyorsunuz  ama ben ikisininde ne  olduğunu çok iyi biliyorum. Açık konuşiim yanıma yolda giderken  bir sürü Type R S2000 geliyor gaza getirme amaçlı tenezzül bile etmiyorum. Benzin harcamaya değer görmüyorum. Sadece ve sadece çok yakın arkadaşlarımla gece çıkıp bir iki zorlayıp eve dönüyorum.
Gönderen: infaztim - Eylül 26, 2008, 12:15:56 ÖÖ
bak arkadaşım şöle bişey var typer atmosferik evo ise turbo.şimdi şunu söyliymki sana typer ile evonun güçleri eşitlense

şunu söyle yapalım

typera 80 hp lik bir modifiye bu listeyi eminim biliyorsundur

ozaman bi deneyelim evo ile typerı :D sana şunu söyliym 15 boyu rahat var typerın :d

sen hiç 260-270 hplik typerın 400 hp lik 2 çekere düşürülmüş evo ile nasıl yürüdüğünü izledinmi :D

bak altı çizgili söylüyorum 400 hp arkadan evo ile !!!

veyahut onuda geç çok para tutar diosan 80 hp onunda çözümü var

typerı 0.3 0.4 le yürütelim ozaman ne olur sence sonuç :D

hadi onuda geçtim ya jr sc yapalım ozaman ne olur sonuç bak yapalım dediğimiz şeyleri yaparken evonun standart gücünü geçmemek şartıyla yapıyoruz yani 281 hp olmicak typer sadece 280 hp olsun :D

ha istersen evo 8 gibi yükleyelim 265 hp yapalım :D

bak üsdat k20 yabana atılamaz yani dememiz oki typerın motorunu çok rahat bi şekilde kasmadan kastırmadan tc ile 600 hp ye çıkaran arkadaşımız var cbr 1000 rr ı don lastiği yapıyor :D içince 3 kişi olmasına rağmen ve sara sara ilerlemesine rağmen :D

evo nun motorunun hangi motor olduğunu biliosundur eminim :D

hyundai coupe 2.0 ın turbosuz alt yapısı var bliosun dimi :D

şimdi o motor atmosferikte çok iyi olsaydı inan bana hyundai coupe bu ülkede 1 numara olurdu ben biile gidert onadan alırdım tip karizma şekil herşey var ama bak atmosferiğe yatkın değil

ama k20 her yola gelir

nazar duası 5 hp
kaput aç kapat 3 hp
cam flimi 2 hp
momo paspas 6 hp veriyor :D

git nalburdan 2 ciata al tak standart civatasının yerine yine güç veriyor :D

yani bu mübağla sanatı k20 nin ciğerini özetliyor.

ha şuda var biz asla sana yalan sölüosun demedik en azından ben asla yalan söylediğine ihtimal vermiyorum ama dedimya 5 ileri şanzumanla o hızxlara nasıl çıkıldı tamam baba çıkılmaz diye bişe asla yok ama o vites oranlar nasıl omuştur mrk ediyorum siz 5 ileriden o hızı alırken diğer akselerasyonunuz nasıl oldu buda önemli
Gönderen: quelle - Eylül 26, 2008, 09:46:11 ÖÖ
benim şu anda kullandığım evo nun normal ağırlığı 1480 kg ruhsatta işli hali. Ve altında da 150 kg lık çelik koruma takıldı iki parça. Aldıktan sonra taktırdım. Type R dediğin araba 1150 kg. Bak arkadaşım benim arabamın üzerinde kullanılan blok hyundai de de kullanılıyor olabilir. Hatta mitsunun bir sürü 2.0 modelinde kullanılıyor. Ama motor sadece bloktan oluşmaz. Diğer ekipmanlar onu farklı kılar. Sen type R ı 280 hp yaptığın zaman kaç km yol yapabilirsin. 50 bin hadi 60 bin diyelim. Benim arabam şu anda 80 binlere geldi ne yağ eksiltiyor ne başka bişey. Evodan hızlı type Rlarda var S2000 lerde ama motorları o güçlere geldikten sonra ne kadar dayanıyor beni o alakadar eder. Ben Evo ile ralli parkurlarını dolaşıyorum ki benim arabam pist setup yüklü olmasına rağmen. Tek bir arıza çıkarmıyor ya da kırılmıyor. Type R ı olan arkadaşımla bir kere gittik daha çıkalı 1 km olmuştu telsizle durun ben gelemiyorum dedi. Arabayı  çıkardık ertesi gün servise soktuğunda header ı taştan dolayı çatlamıştı ön aks körükleri yırtılmıştı. Afedersiniz ama kötülemeye çalıştığınız araba dünyada ralli markalar şampiyonluğu yaşamış bir araba. Kullanılanda aynı blok ve diğer ekipmanlar. Rallilerde kullanılan modelde de aynı blok ve turbo kullanılıyor. Sadece hortumlar amortisörler ve aktarma organları farklı.
Ayrıca burada bir arkadaş ne yazmış bi oku. Demişki headers egzost ve filtreli type R evoyu 200 den sonra geçer S2000 boyboy ayırır demiş. Bende buna istinaden bunu yazdım. Ben geçilmedim mi geçildim. Şu anda arkadaşımın S2000 ninde SC var ve beni geçiyor. Araba 0.6 basıyor enjektörler yetişmediği için yaklaşık 320 hp veriyor rollda evet geçiyor. Ama arabada ne yol tutuş kaldı ne başka bişey. Her vites değiştirirken  ayağına hakim olman gerekiyor yoksa arkan yanına geliyor. Arabası NA iken headers hondata beyin mugen egzost ve AEM CAI vardı. Hondata beyine kadar çok rahat geçiyordum beyinden sonra biraz daha toparlandı ama o kadar. Yine geçiyordum yine geçiyordum.
Evet haklısınız Type R evodan çok daha iyi arabalar.
O nedenle burada bi sürü adam type r ı varken evo ya da STI almak için type R larını satıyorlar. ben type R almak için Evosunu satan görmedim ama Evo almak için yüklü Type R ını satan adam çok gördüm.
Gönderen: infaztim - Eylül 26, 2008, 01:05:27 ÖS
ya üsdat bak aslında aynı şeyleri söylüyoruz ama anlamak istemiyoruz birbirimizi belkide.

typer ile evo çok farklı araçlar babali

biri etmosferik diğeri turbo

ama demek istediğim çok daha ucuz paralara çok daha az masraflı olan typera bi miktar para ile evonun önüne geçirebiliyosun

mesela örneklendirelim

2005 model bi typer alalım 42-44 bin ytl arasına (temiz kazasız diri araç)
2005 model evo 8 alalım 37-40 bin euro (temiz kazasız araç)

aradaki fiyat farkına bakalım nekadar 74 bin ytl ile 44 bin ytl fiyatlandırması var

şimdi aradıki 30 bin ytl ile sence typer nasıl bişi olur ????

bana deme şimdi 30 bini evoya harcarsak evo nasıl olur diye eğer dersen ben sana cevabını veriym şimdiden

o 30 bin ytl yi evo ya harcarsan evo tekrar 30 bin ytl pahalı olur ;)
Gönderen: quelle - Eylül 26, 2008, 01:42:00 ÖS
32 milyarada motoru ve yürüyeni çok temiz hafif kazalı type R da bulabiliyorsun. Abicim olay o değil. Type R ın motoruna o kadar yüklemeyi yaptıktan sonra kaç bin yapabilirsin. Sürekli sanayiden çıkmazsın. Al işte var türkiyede bi tane 780 hp evo 8. Arabanın sanayide bakımda geçirdiği süre sokakta geçirdiğinden daha fazla. Her çıktığında ya manifold çatlıo ya turbo dağılıyor yada enjektörleri bozuluyor. Yan yana denedikte nasıl gidio diye. Kalktık ben duruyorum sandım. Ben her 5000 de bir sanayiye bakıma gidiyorum o her 100 km sonrasında parça değişimi yapıyor.
Ayrıca type R motoru turbosuz olacak şekilde dizayn edilmiş Evo üzerinde kullanılan blokta Turbo ile çalışacak şekilde dizayn edilmiş bir motor. Yani temelleri herşeyleri çok farklı makinalar. Evonun sıkıştırma oranı 8:5 civarında olması gerekiyor. Type R 11.7 lerde  yani herşeyleri çok farklı motorlar. Elma ile armutu aynı sepete koymayalım o nedenle.
Gönderen: infaztim - Eylül 26, 2008, 01:50:14 ÖS
bence typer baba ben 35 bin lira daha ucuza arabaya binip 80 hp güçlü arabaya geçilmeye üzülmem :d
Gönderen: infaztim - Eylül 26, 2008, 01:56:30 ÖS
sen yaz babali ben gelince okurum yazarım cvp şimdi acil işim çıktı.hadı hoşçakal şimdilik.
Gönderen: quelle - Eylül 26, 2008, 02:01:31 ÖS
ben sana bişey anlatmaya çalışmıyorum  zaten burada arkadaşlar hafif yüklü type R ın Evo yu geçebileceğine inanıyorlarda onlara izah etmeye çalışıyorum zaten.
Gönderen: serkangti - Eylül 27, 2008, 01:40:43 ÖÖ
hafıf yuklu 220hplerde typerda evoyu gecemez bence..
hele basıncı bıraz acık bı evoyu 300hpden fazla, gecmek ıcın bıraz masraf etmek gerekır ctr ıcın:):)euheu.. bı 10 bınden fazla gıder herhalşde..

uygun paraya arac gecmekse 106 gti ı 5 mılyara atmosferık yukleyelım.. 35bın ytllık220hplk typer kalmasın  ortada.. ama aracları böle karsılaştıramayız.. yada cztyı yukleyıpde gecebılırsın max 3-4 bın ytlye...
standart bakalım araclara bıraz..  typer 200hplık  yenı ttye gecılebılır:) golf gtı dsgyede:)
Gönderen: sleeperEK - Eylül 27, 2008, 01:54:15 ÖÖ
Simdi iki ayrı dünyanın en iyiye oynayan araçlarını bir kefeye koymak olmaz

4g63, mivec gelene kadar en iddialı makinasıydı Misty nin. Mivecten sora tunerlar bu işi pek sevmedi. Genelde en güçlü evoların 8 kasası ve blogu olduğunu fark etmişsinizdir. AMS bu işte lider sanırım bu bloktan tekere 1100hp alabilen başkasıda olmadı. Subaru nun boxer makinası, malesef inline kadar saglıklı hava akışına sahip değil.. Bu nedenle güç konusunda 4g63 diye küçümsenen o blok dünyada çok özel bir yere sahip.

K20 atmosferik olarak apayrı birşey tabi:) TC olarakta çok fazla başarılı. Sanırım şu ara 800+ whp güç üretenler yollarda yürümekte. SAdece şanzımanı sorunlu.. Herşeye eyvallah diyen bir makina , hiçte kolay kırılmıyor hatta .. Arkadaşın kabaca tabiri olan  " vida sıksan güç alıyorsun " kısmı çok güzel.. O kasa ve şanzıman oranlarıyla birleşince , yıkması çok zor bir rakip oluyor kendileri.. Typerın orjin sıkıstırması. 11 . JDM olan (220hp farklı egzantrik profili * 11.5 sıkıştırma , kısa sanzıman + clutchpack LSD vs. TRde birtane var SWAP için amerikadan sandık makina geldi)
Dedigin gibi ince contayla 11.7 ye cıkabilir . Buna header , egzoz , cai ve hondata s300 eklendigi zaman sihirli parmaklarla 250hp çıkarabiliyor. Soft tune sayılabilcek ctr , Izmirden Erdem arkadaşımızın ara hızlanma videosuna bir göz gezdirin ..

http://videos.streetfire.net/video/Hondata-Civic-TypeR_183565.htm

standart evo 8 - 9 la kıyaslayınca biraz hızlıdır herhalde....
Gönderen: Seko - Eylül 27, 2008, 07:43:21 ÖS
Type r a  kimsenin birsey dedigi yokta Evo hangisi olursa olsun bir baska boyuttur diye dusunuyorum ben :)
Bu arada CZT ile aynı fiyata ben olsam modelide aynı ve yakın olan RC yi karsılastırımak lazım yani 22-23 milyarlık hızlı ve modeli yuksek bir araç almak istesem czt yi ve rc yi kesinlikle dusunurdum:)
Gönderen: turbovts2 - Eylül 27, 2008, 11:30:22 ÖS

hafıf yuklu 220hplerde typerda evoyu gecemez bence..
hele basıncı bıraz acık bı evoyu 300hpden fazla, gecmek ıcın bıraz masraf etmek gerekır ctr ıcın:):)euheu.. bı 10 bınden fazla gıder herhalşde..

uygun paraya arac gecmekse 106 gti ı 5 mılyara atmosferık yukleyelım.. 35bın ytllık220hplk typer kalmasın  ortada.. ama aracları böle karsılaştıramayız.. yada cztyı yukleyıpde gecebılırsın max 3-4 bın ytlye...
standart bakalım araclara bıraz..  typer 200hplık  yenı ttye gecılebılır:) golf gtı dsgyede:)

Standart bakalım dıyıp sonrada golf gtı gecer derken buna nasıl karar verdın... Fabrıkalar ole demıyor pek... Son hızları ıkısınınde 235 km. 0-100 hızlanmasında 0.1sn type R hızlı...
Gönderen: infaztim - Eylül 28, 2008, 12:50:19 ÖÖ
bakın ağalar dilim döndüğünce bişiler anlatiym bilgim nazarınca.

5 bin ytl den çok daha fazlası yüklü olan 106 gti dediğin araç asla yürür haldeki typerı geçemez

kanıtıda var

c-e-h typer temiz 3 boy ayıkladı sadece 3 viteste devamı olsa iyice ayırırdı.

videoyu isteyene koyarım

bahsettiğim gti memleketin en yüklü atmosferik gti ı

sevgilerimle.
Gönderen: poşetçay - Eylül 28, 2008, 02:50:30 ÖÖ
M6 ya 0-270de 10boy koyan turbo typreden sewgilerle sanayiye yag degişimine gidio sadece
Gönderen: sleeperEK - Eylül 28, 2008, 03:01:41 ÖÖ

bakın ağalar dilim döndüğünce bişiler anlatiym bilgim nazarınca.

5 bin ytl den çok daha fazlası yüklü olan 106 gti dediğin araç asla yürür haldeki typerı geçemez

kanıtıda var

c-e-h typer temiz 3 boy ayıkladı sadece 3 viteste devamı olsa iyice ayırırdı.

videoyu isteyene koyarım

bahsettiğim gti memleketin en yüklü atmosferik gti ı

sevgilerimle.

memleketimin ücra köşelerinde hiç bilinmeyen arabalar mevcut.
Pasaoglu dynoda 1.6hacimle 160hp cıkaran 106gti gördükten sonra hele.. 1.7 , 1.8 strokluları düşünemiyorum..
Gönderen: VTI - Eylül 28, 2008, 03:50:21 ÖÖ
turbo varsa konusmaya gerek yok.turboyu VTI a takalım o zaman yurusunler colt ile ;)
Gönderen: sleeperEK - Eylül 28, 2008, 04:02:55 ÖÖ

turbo varsa konusmaya gerek yok.turboyu VTI a takalım o zaman yurusunler colt ile ;)

agırlık esitleyelim , sanzımanı uzatalım kısaltalım , sıkıstırma yapalım ,  basınc acalım vs. vs. bahaneleriin sonu yok. iki aracıda esitleyeceksen neyi deneyeceksin ki o zmn ? coltta devir dönsün o kadar , onada t3 t4 trbo koyalım beyin meyin eee ikisi aynı hp aynı sanzıman aynı kg  .. ne deniyoruz aerodinami sürtünme katsayısı mı ?

bir gercek var ki ; b16a2 nin üst kapagı mükemmel . bunun sayesinde çok başarılı güçler çıkartıyor
Gönderen: VTI - Eylül 28, 2008, 04:23:14 ÖÖ

agırlık esitleyelim , sanzımanı uzatalım kısaltalım , sıkıstırma yapalım ,  basınc acalım vs. vs. bahaneleriin sonu yok. iki aracıda esitleyeceksen neyi deneyeceksin ki o zmn ? coltta devir dönsün o kadar , onada t3 t4 trbo koyalım beyin meyin eee ikisi aynı hp aynı sanzıman aynı kg  .. ne deniyoruz aerodinami sürtünme katsayısı mı ?

bir gercek var ki ; b16a2 nin üst kapagı mükemmel . bunun sayesinde çok başarılı güçler çıkartıyor

doğrusun kardeş eyw
Gönderen: Seko - Eylül 28, 2008, 08:21:34 ÖÖ

Hocam senin nickname in onune Prof. eklemek lazım yaw :)
Gönderen: serkangti - Eylül 28, 2008, 11:25:50 ÖÖ
turbo vts
fabrıka verılerıne her zaman baglı kalmak dogru olmaz..ben sadece gecebılcegenı dusundum.. oldukça yakın arabalar oldugu kesın ztn. ama tt daha hafıf o gecer 200 hp 1280 kg gibi sanırsam..

ınfaztızm, o vıdeoyu bılıorum mrk etme:) tr ın en yuklusu fılan kesınlıkle deıl, sadece egzantrık vardı.. ustundekılere gore ıyı yuruodu sadece.. 234 . vıteslerde ayrıca 1.5 boy gibi vardı aklımda kalan neyse o onemlı deıl...  c0k daha yuklulerı var 180 190 hp gibi trda;)

ayrıca sleeperek nın yoruamkatılıyorum onu bunu esıtle senın hacmın 2500 olmaz yok sanz kısa euhehu :) ayrıca vıdeodakı typerda rbc ıntake manıfold ınce conta port polısh var.. 250 hp gibi.. bunlar olmadan 235hp max 240 hp alınır....
Gönderen: turbovts2 - Eylül 28, 2008, 01:34:17 ÖS
Tr nin en hızlı 106gti ve saxo vts lerı tartısmasız Ankarada yapılıyor arkadaslar Arsıvlerınızden 2005 tr drag sampıyonasına bakarsanız gorursunuz... Hatta benım hem atmosferık hemde turbo olan gtı ve saxom vardı plakaları 06 H6700 ve 06 pt 146... tunnıng turkıye eylul sayısına bıle cıktı yenı sahıbınde... atmosferık olarak 159 hp aldım... kent cams pt52 egzantrıkler pıpercams cıftlı yaylar ve tıtanyum sapka setı port polısh buyuk gaz kelebegı hafıf volan 8300 rpm lık beyın programı supersprınt komple eksoz... Bunlar arasında sanzıman falan da var tabı... Bu modıfıye lıstesı hangı 5000 ytl ye yaplıyor onu anlamadım... 15 ınch mıcky tompson slıcklerle 5.8 sn de 0 100 tamamladık 402 mt yıde dragda 14 sn cıvarı gecıyorduk... Ama bunu 810kg ma dustugumuzde  sadece dragda slıck lastıklerle yapabılıyorduk ve arac ıcınde yasanmaz bı hale gelıyordu rolantıde... Yanı harcanan para yaklasık en azından 10000 ytl cıvarı oda detaylar harıc tabı... Tabı 10000 km olmadan sılındır kapagınında yay sapka setı ve cevrılen devır yuzunden gıttını solememe gerek yok sanırım... 10000 ytl yi cıvıc type R a harcarsak cok daha ıyı olur ve arkadasında dedıgı gıbı sadece yag degıstırıp mutlu mutlu gezılır... 2003 9 ocakdan 2008 10 hazıran a kadar tu5jp4 motorla bırebır ugrasmıs bırısı olarak type R la kıyaslamayın derım cok yanlıs olur... Birisi fabrıkadan homologe olarak cıkan bır katılım otomobılı dıgerı belkı 30 yıllık bı blogun uzerıne ıyı bır slındır kapagı yapılarak bellı bır guc alınmıs bır motorun 900 kg kasada bulunmus halı...
Gönderen: Seko - Eylül 28, 2008, 04:17:42 ÖS
106 motoru ile type r motorunun karsılastırılması cok garip ve anlamsız olmus yaw :)
2 lt N/A k20 a ile bence karsılastırılabilinecek motorlar benim gozumde yeni veya eski kasa clio rs teki renault motoru o da biraz uzun stroklu en cok 7800 devir cevirebiliyor ve biraz eskide kalsada 94 gsi ın moturudur 2 lt katagorisinde daha iyi N/A motor ben bilmiyorum bilen varsa soylesin :)
Gönderen: turbovts2 - Eylül 29, 2008, 12:26:05 ÖÖ

106 motoru ile type r motorunun karsılastırılması cok garip ve anlamsız olmus yaw :)
2 lt N/A k20 a ile bence karsılastırılabilinecek motorlar benim gozumde yeni veya eski kasa clio rs teki renault motoru o da biraz uzun stroklu en cok 7800 devir cevirebiliyor ve biraz eskide kalsada 94 gsi ın moturudur 2 lt katagorisinde daha iyi N/A motor ben bilmiyorum bilen varsa soylesin :)

Bende tam olarak bundan bahsedıyordum... O nedenle acıkladım bukadar...
Gönderen: quelle - Eylül 29, 2008, 08:36:46 ÖÖ
106 ve saxo evet performanslı bir makina ama K20 kadar verimli değiller. Performanslarını type R gibi kendilerine göre hafif kasaları sayesinde veriyorlar. Eski Type R da aynı şekilde performansını rakiplerine oranla hafif kasası ile sağlıyordu. Yeni type R ı görüyorsunuz biraz etlendi kilo aldı performansı eskisine oranla düştü. Ama K20 ayrı bir makina ne verirsen alıyor ve 2 lt hacimin N/A olarak verebileceğimden daha fazlasını veriyor. TYpe R eskiden hothatch üstünde sport coupelerin altındaydı tam araya oturmuştu. Halada eski kasası şu andaki hothatchlere göre daha iyi bence.
Gönderen: Seko - Eylül 29, 2008, 09:26:21 ÖÖ
Hot hatch olayına girecek olursak  bence 00-05 arası uretilmis en iyi hot hatchback focus rs tir 5 ileri olmasına ragmen :)
Gönderen: turbovts2 - Eylül 29, 2008, 09:41:39 ÖÖ
Fabrıka verılerı eskı kasa ep3 le aynı fn2 nın (0-100=6.6 sn ve son hız=235km)... 60 kg kadar agır yenı kasası fakat degısen egzantrık mılı, krank denge mılı, vtecın daha erken devreye gırmesı(5500 rm... eskısı 5900),  bunlara baglı olarak harıka bı egrıye sahıp olan tork bandı(max tork 5600 yanı vtec devreye gırdıkten 100dd sonra ;) ) ve kısalan sanzıman oranları ıle performansı fabrıka tarafından aynı sevıyelere getırılmıs bır arac... Agırlasan aracın yol tutus farklılıklarını cozmek ıcınse 225 40 18 ebatlı lastıkler, onden kaymaları onlemek ıcın sanzıman 1.5 cm asagı konumlandırıldı, genel olarak aracın agırlık merkezı cok asagılara bu ve benzerı calıstırmalarla cekıldı ve arac vsa(vehicle stability asistant) sıstemı ıle donatıldı... Genel bılgı olarak daha once benzerlerını yazdıgım zaman o araba bu araba sole bole gecer denmıstı hatta ankaradan bazı kısıler ep3 le olan kendı arabalarının vıdeolarını koyup bız hafıf modlu aracı bole gectık fn2 yı fena yaparız demıslerdı yakın bı zamanda bı bulusmada kendılerı denemeyı teklıf ettıler ve fabrıka verılerının otomobıl severlerın goruslerınden daha net bılgıler verdıgını  kendılerıde gorduler... Zaten Honda muhendıslerının kendı araclarını eskı modele ezdırmelerıde dusunulemezdı kı ezdırmedıler... Bu arada lutfen bana kımse ceremy nın top gear testını solemesın onu ızleyen arkadaslar bıraz usengenlık yapmayıp fn2 nın dıger 10 pist testını de ızleyıp ole karar versın... Ceremy ye gore aston martın dunyanın en hızlı arabası ve rover da en kalıtelı... Adamlar fn2 ler ıngıltere fabrıkasında uretıldıgı ıcın bunu yapıyorlar... Kendı ulkelerınde baska lıder ıstemıyorlar zaten bunuda londra'nın sokagına adım atmıs bırı ne dıyorum ben burada anlamıstır...
Gönderen: Seko - Eylül 29, 2008, 09:45:33 ÖÖ
Şu Ankaralı arkadaslar neyi gorduler o konuyu biraz daha açarsan sevinirim ?? :)
Gönderen: turbovts2 - Eylül 29, 2008, 09:51:11 ÖÖ
5 boy atamıcaklarını gorduler... http://www.teamhondaturkey.com/forum/type_r_dcepfk/fn2_ciler_kimlerle_kalkti_simdiye_kadarkimleri_gecti-t15738.480.html

Bu arada cok tartısıldı konu tekrar acmak ıstemıyorum o nedenle... 25 sayfa kadar okumaya usenır ınsan ama ısteyen bakabılır tabı... ;)
Gönderen: turbovts2 - Eylül 29, 2008, 09:55:18 ÖÖ
clio rs 207 gt gıbı aracların fn2 yı cok kotu gecıcegını sayfalarca tartıstılar fn2 nın gezıntı arabası oldugunu ıdda ettıler bız gordugumuze ınanırız dedıler somut seylere gore konusuruz dedıler... Ve kabul ettılerkı honda yıne type R yapmıs...
Gönderen: Seko - Eylül 29, 2008, 09:56:14 ÖÖ
Konuyu biliyorum sen kaç boy gectin ?
Aynı deneme rakımı 50 mt olan bir yerde olsa sence ne olur ?
Gönderen: turbovts2 - Eylül 29, 2008, 10:09:19 ÖÖ
Deneme 2 ye 2 oldu fakat clıo rs tekıler 65 kg dan 130, bız ıse 88 ve 95 den 193 kg dık ve depomuz yarıdan fazla 97 oktan benzınle dolu ıdı, fn2 7000 km de flıtresı tıkalı ve bulusmaya stepnesı bıle uzerınde gelen tek bendım herhalde... Bu kadar katılıma engel durum olmasına ragmen 2 den bastık ve 4.vıstese kadar(yaklasık 170 km/h) fn2 1 boy kadar onde ve 4 den sonrada arayı olması gerektıgı gıbı fn2 actı, Hatta arkadasın bıraktılar demesı ıle bı ara 5 den 6 ya atıp gazdan cektım sonra bırakmadıklarını anlayınca 5 e alıp gerı bastım buna ragmen arayı acmaya devam ettı...  clioda bıldıgım kadarı ıle cold aır ıntake komple eksoz kısa sanzıman vardı son susturucusunu orjınalı takmıslar sadece... Bence rakım 50mt olunca ara dahada cok acılır artan atmosfer basıncı ıle gucler daha artar ve 2 de araclar daha cok patınaj cekerler ve honda on duzenın farkını konusturur ve yuksek hız serısı lastık(18 ınch) avantajı  ıle 2 den ıtıbaren arayı daha cok acar... Clioda guclenıcektır ama durum saydıgım sebepden Hondaya yarıcaktır...
Gönderen: quelle - Eylül 29, 2008, 11:28:17 ÖÖ
ben iki type R ı da denediğim için eski type R ın daha seri olduğunu söyledim. Top Gear ı seyrederken de bu kadar fark olamaz diyordum. Daha sonra altınolukta arkadaşımın arabasını deneme fırsatım oldu. Gerçi arabası daha 4000 km de idi biraz daha alışmaya ihtiyacı var ancak dediğim gibi eski Type R bana daha seri olduğu izlenimini verdi. Ben yeni Tayyar a performans olarak ısınamadım ya da bana o hissi veremedi. Gerçi eski type R ı kullandığım dönemlerde Evo sahibi değildim ve yeni tayyar ı kullandığımda yazlığa evo ile gitmiştim o arada denedim. Onunda etkisi olabilir.  
Gönderen: turbovts2 - Eylül 29, 2008, 11:33:10 ÖÖ

ben iki type R ı da denediğim için eski type R ın daha seri olduğunu söyledim. Top Gear ı seyrederken de bu kadar fark olamaz diyordum. Daha sonra altınolukta arkadaşımın arabasını deneme fırsatım oldu. Gerçi arabası daha 4000 km de idi biraz daha alışmaya ihtiyacı var ancak dediğim gibi eski Type R bana daha seri olduğu izlenimini verdi. Ben yeni Tayyar a performans olarak ısınamadım ya da bana o hissi veremedi. Gerçi eski type R ı kullandığım dönemlerde Evo sahibi değildim ve yeni tayyar ı kullandığımda yazlığa evo ile gitmiştim o arada denedim. Onunda etkisi olabilir.  

Bencede evodan sonra yavas gelmıstır hızlanma degerlerı... Dedıgım gıbı fabrıka verılerıne gore ıkısıde aynı gıtmek zorunda...
Gönderen: serkangti - Eylül 29, 2008, 04:02:13 ÖS

Tr nin en hızlı 106gti ve saxo vts lerı tartısmasız Ankarada yapılıyor arkadaslar Arsıvlerınızden 2005 tr drag sampıyonasına bakarsanız gorursunuz... Hatta benım hem atmosferık hemde turbo olan gtı ve saxom vardı plakaları 06 H6700 ve 06 pt 146... tunnıng turkıye eylul sayısına bıle cıktı yenı sahıbınde... atmosferık olarak 159 hp aldım... kent cams pt52 egzantrıkler pıpercams cıftlı yaylar ve tıtanyum sapka setı port polısh buyuk gaz kelebegı hafıf volan 8300 rpm lık beyın programı supersprınt komple eksoz... Bunlar arasında sanzıman falan da var tabı... Bu modıfıye lıstesı hangı 5000 ytl ye yaplıyor onu anlamadım... 15 ınch mıcky tompson slıcklerle 5.8 sn de 0 100 tamamladık 402 mt yıde dragda 14 sn cıvarı gecıyorduk... Ama bunu 810kg ma dustugumuzde  sadece dragda slıck lastıklerle yapabılıyorduk ve arac ıcınde yasanmaz bı hale gelıyordu rolantıde... Yanı harcanan para yaklasık en azından 10000 ytl cıvarı oda detaylar harıc tabı... Tabı 10000 km olmadan sılındır kapagınında yay sapka setı ve cevrılen devır yuzunden gıttını solememe gerek yok sanırım... 10000 ytl yi cıvıc type R a harcarsak cok daha ıyı olur ve arkadasında dedıgı gıbı sadece yag degıstırıp mutlu mutlu gezılır... 2003 9 ocakdan 2008 10 hazıran a kadar tu5jp4 motorla bırebır ugrasmıs bırısı olarak type R la kıyaslamayın derım cok yanlıs olur... Birisi fabrıkadan homologe olarak cıkan bır katılım otomobılı dıgerı belkı 30 yıllık bı blogun uzerıne ıyı bır slındır kapagı yapılarak bellı bır guc alınmıs bır motorun 900 kg kasada bulunmus halı...

ARKADASIM ankarada yapılmıstır dıosunda ıstanbulda ve ızmırde bu aractan daha ıyılerı mevcut.. emınım senın aracta ıyı olmus bellı ama daha ıılerı vardır her zaman..   senın lıstede m52 pıston eksık mesela yada daha yuksek sıkıstırmalı bı pıstonla daha yuksek gucler alınabılır..
ornegın bızım bıldıgımız ızmır draglarında en yakın 106yı 3 boy gecen bı 106 nın lıstesı.
.kentcams pt54 317 derece yaris egzantirigi,pipercams mekanik itici,pipercams yay,şapka,dbilas sübap

-Dbilas marka 45 mm 4 boğazlı throttle body

-Emerald stand alone ecu,harnessı ve mapi ile birlikte: mapı Mick Kehl tarafından yapılmıstır

-13/59

-supersprint komple egzos sistemi(header orta boru son)
bu parcalarla 180 hp nın ustu gorulebılıyor yada dblass 292 egzantrık, pt 52den daha ıyı.. m52 pıstonlarla 165 hp nın ustunu gormek mumkun..

ustte bahsettıgım pt 54 lu 106 rollıngde e46 m3 u ayırdı 190km hıza kadar;)
230 240 hplık bi ctr ıle sonucun ne olucagını tahmın etmek zor degıl..

2.0 kategorısınde astar gsı sfı motorun 290hpye kdr cıktıgını belırtmek ısterım tabı katılım amaclı ehehe:)  
normal yukleme sartlarında 220hpye cıkabılıyor uzun omurlu olarak... ankarada bı arkadasımzı yapmıstı 265 ı ın altına rahat ındırıodu arac;)

fn 2 nınde ep3 u gecmesı bence  mantıksız sanslı araclar dısında.. 18 jantı var agırlıgı fazla.. ancak aktarım kalıtesını cok ıyı bı sevıyeye getırmıs olmalılarkı gecsın ama zor gibi...
Gönderen: turbovts2 - Eylül 29, 2008, 06:25:49 ÖS
Nerden baslıyımkı sımdı cvp yazmaya... :) İlk olarak en hızlı araba derken yada en dolu araba derken benımkınden bahsetmedım... Drag en cekısmelı sezonunu tartısmasız 2005 de yasadı cunku daha once aybek 07 vy plakalı vtı ı ıle butun kupaları topluyordu 2002 ve daha oncesınde ıse chıplı 106 lar bıle kupa alabılıyordu yanı modıfıye tr de bukadar oturmamıstı... Fakat 2005 yılı 1600 1800 cc grubunun en cekısmelı oldugu yıldır tartısmasız... Ankara dan hılmı okyay ve bılal arguc takım arkadaslarım proshopun aracları hatırlarsınız belkı ankarada yaz sıcagında 106 larla double yapmıstık unutulmaz bır gundu ve ıkı arac ıcınde gızlı nos araması yapılmıstı olmayan sey dogal olarak bulunamamıstı. Sımdı ıkıncı bı tartısmaya meydan vermıyım dıyorum ama hılmı abının 106 dan 215 hp aldık. Bu araclardakı modıfıye lıstesı tabıkı benımkı ıle aynı degıller... Benım anlatmak ıstedıgım o donem hondatalı type r dan daha cok benımkı yada daha guclu setuplarda saxo 106 lar mevcuttu ankarada... Yıne baska bı polemık konusu ama su "Dbilas marka 45 mm 4 boğazlı throttle body" ıle bızım kendı yaptıgımız manıfoldlardan daha fazla guc almıs olunsa ıdı ızmır arkamızda kalmazdı ulusal katılımlarda cunku ızmırlı aracların nerede ıse hepsıne satılmıstı best servıce tarafından o donemlerde... Supersprınt komple eksozu bende yazdım sende yazmıssın ama onemı yok tabı ben sadece atmosferık donemlerdekı modıfıye lıstemı solemıstım solememde kandı arabamı anlatmaktan zıyade 5000 ytl ye yapılsa 160 hp ben yapardım demek ıcındı... Ankarada bız hergece denemelerde kadett gsı ıle 255 lerı goruyoduk kepenklı rampasından ınerken okan abının arabası ıle... bırde sınan vardı 8 valf atmosferık 8 valf turbo 16 valf atmosferık ve en son c20let turbo yaptı mutlu mutlu bınıyor ılk kasa vectrasına (A kasa oluyor sanırım)... Senınde dedıgın gıbı 60 kg fazla fn2 kasalar fakat sanırım su an bu tartısmanın ıcınde olan herkes tork bandının ıyı olmasının krankdakı extra agırlıkların kısa oranlı sanzımanın daha yuksek derecelı egzantrıklerın yenılenmıs beyın programının daha dusuk devırde max tork alınmasının farkını hesaplayabılır... Yenı kasayı anlatmaktan yoruldum bu fn2 ep3 standart olarak aynı fabrıka verılerıne sahıp ve lutfen kımse bana fabrıka verılerıne cok guvenme gıbı polemıkler yapmasın... Kac tane muhendıs calıstıgını ve yıllık arge calısmalarına harcanan butcelerı dusunmezsek komık duruma duserız arkadaslar... Ayrıca komık duruma dusmek pahasına ınanmayan arkadaslarada sunu solemek ıstıyorum fn2 yı ep3 gecen araclarla yada adam gıbı ep3 kullanan pılotlarla kafa kafaya gıden araclarla denedık ve sonuc fabrıkaların dedıgı gıbı cıktı ne fazla ne eksık aynı ayrıca fn2ler daha yenı oldukları ıcın mekanık olarakda ıyı durumdalar ve ep3lerınde bakımlı olanları bu degerlerı yakalayabılırler bunuda unutmamak lazım... Son olarak bu sanslı motor olayına bı turlu aklım kesmıyor rodaj kullanılan benzın sofor farklılıgı gıbı durumlar ok ama kımse ne olur cıkıpda fabrıkadan ıkı aracın farklı hplerde geldıgını ıddıa etmesın... O bızım dynoların hatasıdır yada en fazla 2-3 hp fark eder buda anlık olarak degısbılen bıseydır ve arabalar arasında 1mt bıle oynatmaz cok buyuk ıhtımalle...
Gönderen: quelle - Ekim 06, 2008, 02:57:28 ÖS
Arkadaşlar söylerken bu işin ankarası Bursası istanbulu yok demek istemişlerdir heralde. Yoksa Türkiyenin her yerinde kimsenin bilmediği cevherlerde sokaklarda dolaşıyor. Ayrıca dediğin sonuna kadar doğru nefesli araba nefessiz araba diye birşey yok.
Motorların hepsi fabrikadan bir çıkıyorlar ve çok az sapma oranı ile çıkıyorlar. Nissan R35 GTR da ve Aston Martin lerde motorlar tamamen el imalatı olduğu için güç farklılıkları daha yüksek oranda ancak onlarda da belli toleranslar var.
Kullanılan yağdan debriyajın durumuna aks bilyesine kadar oluşan farklılıklar performansları olumlu olumsuz etkiler onun dışında motor performansları çok çok yakındır.
Gönderen: serkangti - Ekim 07, 2008, 12:08:24 ÖÖ

Nerden baslıyımkı sımdı cvp yazmaya... :) İlk olarak en hızlı araba derken yada en dolu araba derken benımkınden bahsetmedım... Drag en cekısmelı sezonunu tartısmasız 2005 de yasadı cunku daha once aybek 07 vy plakalı vtı ı ıle butun kupaları topluyordu 2002 ve daha oncesınde ıse chıplı 106 lar bıle kupa alabılıyordu yanı modıfıye tr de bukadar oturmamıstı... Fakat 2005 yılı 1600 1800 cc grubunun en cekısmelı oldugu yıldır tartısmasız... Ankara dan hılmı okyay ve bılal arguc takım arkadaslarım proshopun aracları hatırlarsınız belkı ankarada yaz sıcagında 106 larla double yapmıstık unutulmaz bır gundu ve ıkı arac ıcınde gızlı nos araması yapılmıstı olmayan sey dogal olarak bulunamamıstı. Sımdı ıkıncı bı tartısmaya meydan vermıyım dıyorum ama hılmı abının 106 dan 215 hp aldık. Bu araclardakı modıfıye lıstesı tabıkı benımkı ıle aynı degıller... Benım anlatmak ıstedıgım o donem hondatalı type r dan daha cok benımkı yada daha guclu setuplarda saxo 106 lar mevcuttu ankarada... Yıne baska bı polemık konusu ama su "Dbilas marka 45 mm 4 boğazlı throttle body" ıle bızım kendı yaptıgımız manıfoldlardan daha fazla guc almıs olunsa ıdı ızmır arkamızda kalmazdı ulusal katılımlarda cunku ızmırlı aracların nerede ıse hepsıne satılmıstı best servıce tarafından o donemlerde... Supersprınt komple eksozu bende yazdım sende yazmıssın ama onemı yok tabı ben sadece atmosferık donemlerdekı modıfıye lıstemı solemıstım solememde kandı arabamı anlatmaktan zıyade 5000 ytl ye yapılsa 160 hp ben yapardım demek ıcındı... Ankarada bız hergece denemelerde kadett gsı ıle 255 lerı goruyoduk kepenklı rampasından ınerken okan abının arabası ıle... bırde sınan vardı 8 valf atmosferık 8 valf turbo 16 valf atmosferık ve en son c20let turbo yaptı mutlu mutlu bınıyor ılk kasa vectrasına (A kasa oluyor sanırım)... Senınde dedıgın gıbı 60 kg fazla fn2 kasalar fakat sanırım su an bu tartısmanın ıcınde olan herkes tork bandının ıyı olmasının krankdakı extra agırlıkların kısa oranlı sanzımanın daha yuksek derecelı egzantrıklerın yenılenmıs beyın programının daha dusuk devırde max tork alınmasının farkını hesaplayabılır... Yenı kasayı anlatmaktan yoruldum bu fn2 ep3 standart olarak aynı fabrıka verılerıne sahıp ve lutfen kımse bana fabrıka verılerıne cok guvenme gıbı polemıkler yapmasın... Kac tane muhendıs calıstıgını ve yıllık arge calısmalarına harcanan butcelerı dusunmezsek komık duruma duserız arkadaslar... Ayrıca komık duruma dusmek pahasına ınanmayan arkadaslarada sunu solemek ıstıyorum fn2 yı ep3 gecen araclarla yada adam gıbı ep3 kullanan pılotlarla kafa kafaya gıden araclarla denedık ve sonuc fabrıkaların dedıgı gıbı cıktı ne fazla ne eksık aynı ayrıca fn2ler daha yenı oldukları ıcın mekanık olarakda ıyı durumdalar ve ep3lerınde bakımlı olanları bu degerlerı yakalayabılırler bunuda unutmamak lazım... Son olarak bu sanslı motor olayına bı turlu aklım kesmıyor rodaj kullanılan benzın sofor farklılıgı gıbı durumlar ok ama kımse ne olur cıkıpda fabrıkadan ıkı aracın farklı hplerde geldıgını ıddıa etmesın... O bızım dynoların hatasıdır yada en fazla 2-3 hp fark eder buda anlık olarak degısbılen bıseydır ve arabalar arasında 1mt bıle oynatmaz cok buyuk ıhtımalle...

anca yazabıldım:)

benım bahsettıgım aracın ole gıtmesının nedenı sadece 4 bogazlı blass deıl, 317 derece pt 54 ve ozel bı standrt alone beyın kullanılması..   pt 54 ztn 2005ten sora kullanıldı dıe bılıorum emın deılım..
215 rakamı cıdden supermıs hangıdynoda olculdu bu arada...
pro shopu bılırım o yıllarda super arabalar cıkartıodu.. benım dedıgım 2 aracta 2006 ve 2008 ın:) yalnız o dedıgın yıllarda best saglam 106 yapamadı yada yaptıgını sanıodu:):)
5 mılyara yaptı evet arkadas öle dedı.. pıston ztn bmw pıstonu:) egzantık 2 kaadı gecmez:) yay
sapka supapne kadr bılmıorum.. pejo sport beyınde pahalı deıl.. neyse konu o deıl..

sımdı dusuk devırde daha cok guc verıyor fn2 ama agırlık ve 18 dexavantajı var.. bence daha buyuk  dez avantaj.. senın denemenı bılıorum Canla..   HAFIF 18 ın ve caının etkısı buyuk oluyodur tahmınımce... fabrıka verılerıde tabıkı aynı cıkacak yenı uretıgı aracın daha kotu olmasını hıcbı fırma yazamaz.. ztn daha guclenmemesını elestırıo herkes kagıt ustundede kötu olsaydı elestırıler daha cok olurdu...:)

her arac farklı cıkar uretımden mıkrın boyutunde uretım farklılıkları var ama sıfır aldıgında max 1 boy oynar bana gorede.. 3-4 hp yapar oda.. rodaj farkı, bakımlar goz onune alınırsa 3-4 boya kadar cıkabılıo farklar bılındgı uzere..
Gönderen: quelle - Ekim 07, 2008, 07:24:15 ÖÖ
iki sıfır aynı araç arasında bir boy fark demek büyük farklılık demektir 0-100 de.
Gönderen: can34 - Ekim 07, 2008, 09:25:27 ÖÖ

anca yazabıldım:)

benım bahsettıgım aracın ole gıtmesının nedenı sadece 4 bogazlı blass deıl, 317 derece pt 54 ve ozel bı standrt alone beyın kullanılması..   pt 54 ztn 2005ten sora kullanıldı dıe bılıorum emın deılım..
215 rakamı cıdden supermıs hangıdynoda olculdu bu arada...
pro shopu bılırım o yıllarda super arabalar cıkartıodu.. benım dedıgım 2 aracta 2006 ve 2008 ın:) yalnız o dedıgın yıllarda best saglam 106 yapamadı yada yaptıgını sanıodu:):)
5 mılyara yaptı evet arkadas öle dedı.. pıston ztn bmw pıstonu:) egzantık 2 kaadı gecmez:) yay
sapka supapne kadr bılmıorum.. pejo sport beyınde pahalı deıl.. neyse konu o deıl..

sımdı dusuk devırde daha cok guc verıyor fn2 ama agırlık ve 18 dexavantajı var.. bence daha buyuk  dez avantaj.. senın denemenı bılıorum Canla..   HAFIF 18 ın ve caının etkısı buyuk oluyodur tahmınımce... fabrıka verılerıde tabıkı aynı cıkacak yenı uretıgı aracın daha kotu olmasını hıcbı fırma yazamaz.. ztn daha guclenmemesını elestırıo herkes kagıt ustundede kötu olsaydı elestırıler daha cok olurdu...:)

her arac farklı cıkar uretımden mıkrın boyutunde uretım farklılıkları var ama sıfır aldıgında max 1 boy oynar bana gorede.. 3-4 hp yapar oda.. rodaj farkı, bakımlar goz onune alınırsa 3-4 boya kadar cıkabılıo farklar bılındgı uzere..
turbovts değil can'la deniyen ..
Gönderen: canRC - Ekim 07, 2008, 09:56:22 ÖÖ
Bahsedilen Can ben isem ben Turgut'la(fn2silver galiba nicki) denedim. OZ jant bi de AEM cai vardı onda
Gönderen: turbovts2 - Ekim 07, 2008, 10:08:10 ÖÖ
evet karısıklık olmus ben denemedım canRC ile...
Gönderen: Seko - Ekim 07, 2008, 11:41:02 ÖÖ
ankarada iki rc var biri normal biri anormal gidiyor vts2 bence sen birde anormal gideni ile dene derim :)
Gönderen: canRC - Ekim 07, 2008, 12:52:50 ÖS
Seko ben normal anormal işine pek katılmıyorum açıkçası. Eeth ben RC'ci bi arkadaşla denedim ve cidden tuhaf bi fark oldu. Sonra durup baktığımızda arkadaşın filtre taktığını gördük ve herhalde takılabilcek en kötü yere takmış, filtre yanıyodu dokunduğumuzda. Bi denemeye Emre'yi çağırcam ben onda da beyaz bi RC var, standart o da, o zmn daha mantıklı bir sonuç çıkar.

clio rs 207 gt gıbı aracların fn2 yı cok kotu gecıcegını sayfalarca tartıstılar fn2 nın gezıntı arabası oldugunu ıdda ettıler bız gordugumuze ınanırız dedıler somut seylere gore konusuruz dedıler... Ve kabul ettılerkı honda yıne type R yapmıs...
Bu postu geç farketmişim ondan biraz geç cvp oluyo:)
Ben fn2'nin gezinti arabası olduğunu düşünmüyorum, tam tersine güzeel bi alet, parçalar çıktıkça da açılacaktır. Güle güle kullansın araçlarını tüm fn2 sahipleri
Gönderen: turbovts2 - Ekim 07, 2008, 03:43:45 ÖS

Seko ben normal anormal işine pek katılmıyorum açıkçası. Eeth ben RC'ci bi arkadaşla denedim ve cidden tuhaf bi fark oldu. Sonra durup baktığımızda arkadaşın filtre taktığını gördük ve herhalde takılabilcek en kötü yere takmış, filtre yanıyodu dokunduğumuzda. Bi denemeye Emre'yi çağırcam ben onda da beyaz bi RC var, standart o da, o zmn daha mantıklı bir sonuç çıkar.

Bu postu geç farketmişim ondan biraz geç cvp oluyo:)
Ben fn2'nin gezinti arabası olduğunu düşünmüyorum, tam tersine güzeel bi alet, parçalar çıktıkça da açılacaktır. Güle güle kullansın araçlarını tüm fn2 sahipleri

Yazımı kısısel alma ben sana yazmadım gercekten... Genel bır fıkır olusmus fn2 ye karsı onun uzerıne yazmıstım... Sonucta fn2 bellı bır markanın urettıgı ve markanın on gordugu degerlerde olan bır aractır demek ıstedım...
Gönderen: serkangti - Ekim 09, 2008, 11:15:24 ÖS
ep3 typerla denemedınmı o arkadastan bahsedıodum ben..
Gönderen: turbovts2 - Ekim 10, 2008, 08:47:44 ÖÖ
hayır o ben degılım ıkı tane grı fn2 var Ankara'da...
Gönderen: serkangti - Kasım 04, 2008, 10:53:21 ÖS

hayır o ben degılım ıkı tane grı fn2 var Ankara'da...

kardeş fn2 ep3ten yavastır demıstım ama yanılmısım;)
caılı fn2nın gıdısını gordum canlı, ciddi guzel gıdıyor.. caının etkısı tartısmasız ztn o kesınde, uzun mesafede ozellıkle sankı ep3ten daha ıyı gıbı geldı agırlıgını ustunden atınca, bırde vıtes oranları daha kısa sanırsam ep3ten, aktarmasınıda muhtemel daha ıyı yapmıslardır dıer dezavantajları yok etmek ıcın...  kazasız belasız, ozellıkle caının sesı cok hoş....
Gönderen: turbovts2 - Kasım 05, 2008, 09:03:07 ÖS
Valla kardeş bence aynıdır... Ama tabı fn2ler yenı oldukları ıcın mekanık olarak ıyı durumdalar, ep3 unde temız ve duzgun olanı ıle kıyaslamak lazım... Fark varsa burdandır dıye dusunuyorum.
Gönderen: Seko - Kasım 06, 2008, 11:59:08 ÖÖ
Aradaki agırlık farkının onemi olması lazım :)
4-5-6 da eo3 te zaten vtec altı kalmıyor agırlık farkı ırtaya illaki cıkacaktır ara hızlanmlarda ??
Gönderen: 8663 - Kasım 06, 2008, 12:39:30 ÖS
colt czt, ep3 ü geçiyo arkadaşlar...
bu arada cyprus'ta type-r lar kısa şanzıman ve 220hp...
Gönderen: Seko - Kasım 06, 2008, 02:37:11 ÖS

stock colt stock ep3 mu ?
Gönderen: 8663 - Kasım 06, 2008, 02:41:48 ÖS
stock colt stock ep3 mu ?
aynen öyle kardeşim, stok type-r 220hp, czt çok iyi gidiyo...
evonun bile peşinden gidiyo, geçilse de açmıyo arayı...
Gönderen: serkangti - Kasım 06, 2008, 11:29:24 ÖS

Valla kardeş bence aynıdır... Ama tabı fn2ler yenı oldukları ıcın mekanık olarak ıyı durumdalar, ep3 unde temız ve duzgun olanı ıle kıyaslamak lazım... Fark varsa burdandır dıye dusunuyorum.

haklısın;)

seko

agırlık farkı ilk hızlarda ortaya cıkar ztn, ama oda fazla olmaz.. yenı aracta muhtemeler aktarma kalıtesı yanı teker gucunu yukseltmeye calışmışlardır..
Gönderen: quelle - Kasım 07, 2008, 08:12:26 ÖÖ
stock CZT nin Stock VTI ile yürür ama type R ile yürümesi imkansız ötesi. Evo ise zaten hayal.  Mitsubishi ilk getirdiğinde test arabasını denedik benim evo ile. Öyle gelebilite falan yok. aynada nokta oluyor 200 e kadar. Tamam güzel makine yükleyince de güzel oluyor ama o kadar.
Gönderen: Seko - Kasım 07, 2008, 09:26:29 ÖÖ
aynada nokta oluyor :)
evo nire czt nire yuklersen olur ama stock şaka gibi , type r icinde oyle gerci ben gordum 1-2 pesinden gidiyor 3 te type r kopuyor ..
Gönderen: turbovts2 - Kasım 08, 2008, 05:22:01 ÖS
Bu olay kıbrısda mı oldu? Ben su an gırnedeyım... gormek ısterım type r ı gecen czt yı standartsa tabı...