TeamHondaTurkey.Com

HONDA => Problemler ve Çözümleri => Konuyu başlatan: mustang üzerinde Haziran 28, 2008, 08:18:42 ÖÖ

Konu Başlığı: otomatik vitesde araba geriye kaçarmı acil lütfen
Gönderen: mustang üzerinde Haziran 28, 2008, 08:18:42 ÖÖ
arkadaşlar arabayı bügün sanayiye götürcem ekspertiz için kafama takılan vites d3 veya d4 de iken hafif bi rampada duruken ayağınızı frenden çekince geriye kaçarmı?alıcam honda civic de öyle bişey gözüme çarptıda sorunlumu acaba merak ediyorum.

Konu Başlığı: Ynt: otomatik vitesde araba geriye kaçarmı acil lütfen
Gönderen: fikito üzerinde Haziran 28, 2008, 08:20:07 ÖÖ
valla benim bildigim kaçmaz bende 2001 ies var otomatik kesinlikle geriye kaymıyo onun dışında ileri bile hareket ediyo dik rampada bile

Gönderen: mustang üzerinde Haziran 28, 2008, 08:22:18 ÖÖ
teşekkür ettim

Gönderen: fikito üzerinde Haziran 28, 2008, 08:23:48 ÖÖ
yardımcı olabildiysek ne mutlu :)

Gönderen: sisss üzerinde Haziran 28, 2008, 10:48:17 ÖÖ
bildiğim kadarıyla tiptronic tarzı otomatik şanzımanlarda yokuşlarda geriye kaçması normal. bende A3 var ordan biliyorum cunku. senin arabada tiptronic mi

Gönderen: kemalengin üzerinde Haziran 28, 2008, 12:59:03 ÖS
ben de accord var triptronik... söylediğin olay normal...olabilecek şeyler...

Gönderen: fikito üzerinde Haziran 28, 2008, 01:45:20 ÖS
abi bendede yeni civic var kaçabiliyo ama bizimkiler triptonic hatta opeller araba park halinde bile kayıyo ama arkadaşımızın söledigi tam otomatik bir araç onda geriye kayma durumu olması pek normalmiş gibi gelmiyo bana...

Gönderen: ALG üzerinde Haziran 28, 2008, 01:52:13 ÖS
yokuş kalkış desteği yoksa kaçabilir

Gönderen: yunusferman üzerinde Haziran 28, 2008, 02:33:39 ÖS
sanırım HİLLHOLDER sistemi.. yokuşta frenden ayağını çekince otomatik olarak 2 sn daha tutar arabayı.. özellikle bayanlar için çok kullanışlıdır..daha çok yeni modellerdeki bi özellik..
bunun otomatikle alakası yok diye düşünüyorum  yani düzyolda araç kendini öne atar  ama yokuşta kayar
denedim triptonik fiesta da kaçıyor geri (disel) normal bi durum bence de..

Gönderen: Kemall üzerinde Haziran 28, 2008, 03:59:57 ÖS
düz vites kadar değil ama biraz kaçıyor

Gönderen: GhostRider üzerinde Haziran 28, 2008, 07:57:03 ÖS
otomatikte vites 2 deyken kaçırmıyor eğer kaçırırsa problem var demek oluyor ama diğer viteslerde kaçırması normal.

Gönderen: delidr üzerinde Haziran 28, 2008, 09:28:26 ÖS
Aynen D2 dışındaki viteslerde dik rampalarda geri kaçabilir

otomatikte vites 2 deyken kaçırmıyor eğer kaçırırsa problem var demek oluyor ama diğer viteslerde kaçırması normal.

Gönderen: zapatista59 üzerinde Haziran 28, 2008, 11:51:14 ÖS
ewett. d2 de kaçırmıo... bende bu gün farkettim:)

Gönderen: Kemall üzerinde Haziran 29, 2008, 02:48:39 ÖÖ

ewett. d2 de kaçırmıo... bende bu gün farkettim:)

asıl bunda bi tuhaflık var, otomatik vitesli araçlar her koşulda yani D2 konumundada daima birinci vitesle kalkarlar, bu durumda bu konumda kaydırır , şu konumda kaydırmaz diye bir fark olamaz

Gönderen: delidr üzerinde Haziran 29, 2008, 04:37:28 ÖS
tuhaf değil D2 konumunda şanzıman 2 viteste kilitlenir ve kalkışı da 2 viteste yaparlar

Gönderen: Kemall üzerinde Haziran 29, 2008, 05:43:10 ÖS

tuhaf değil D2 konumunda şanzıman 2 viteste kilitlenir ve kalkışı da 2 viteste yaparlar

ne yazıkki yanılıyorsun, araba her koşulda 1. viteste kalkar; D2 nin özelliği arabanın 1. vitesle kalkıp, sonra 2. vitese atıp, daha üst viteslere geçmemesidir..   sorry

Gönderen: Cumhur üzerinde Haziran 29, 2008, 05:47:02 ÖS
bizde mazda vardı oto yokuşda D' iken hiç geri gitmesi falan yokdu otomatik frenli yokuşlarda ama Hondalarda nasıl bilemiyorum :) D2'de de kaçırmaz sanırım :)

Gönderen: delidr üzerinde Haziran 29, 2008, 09:28:59 ÖS

ne yazıkki yanılıyorsun, araba her koşulda 1. viteste kalkar; D2 nin özelliği arabanın 1. vitesle kalkıp, sonra 2. vitese atıp, daha üst viteslere geçmemesidir..   sorry

isterseniz civic kullanım kitabına bakın yoksa göndereyim

Gönderen: goran üzerinde Haziran 30, 2008, 11:28:36 ÖÖ
tiptroniklerde kaçar belli eğimden sonra

Gönderen: By_BuGr4 üzerinde Haziran 30, 2008, 11:35:36 ÖÖ
otomatik vites crv miz var  dik bi yerde koyduunda aşaı kayması var yani normal ;)

Gönderen: Mete Er üzerinde Haziran 30, 2008, 06:33:54 ÖS
Yokuş yukarı otomatikte D de kayıyor ise fren pedalına orta-sert basıp bırakın. (Tam otomatikte)

Gönderen: Kemall üzerinde Temmuz 02, 2008, 01:26:49 ÖÖ

isterseniz civic kullanım kitabına bakın yoksa göndereyim

zaten kitaptan okuduklarımı yazdım, benim kitaptada aynen öyle yazıyor

Gönderen: TYPE-R üzerinde Temmuz 02, 2008, 01:33:09 ÖÖ
Kaçırması normal otomatik carisma vardı kaçırıodu şimdi civic var oda kaçırıo ama her yokuşda diil bazı dik yokuşlarda az kaçırıo egimi daha az olan yokuşlarda daha fazla kaçırıo bende anlamadım 3 senedir bu olayı :)

Gönderen: Kemall üzerinde Temmuz 02, 2008, 01:38:17 ÖÖ
Düz vitese göre daha az kaçırır ve kotrolü kolaydır, bu da son derece normal bir olay, bir otomatikte ancak "hill holder" denilen makenizma varsa yokuşlarda hiç kaçırmadan kalkabilir

Gönderen: Melih üzerinde Temmuz 02, 2008, 10:43:23 ÖÖ
Merhaba

Bende HONDA STREAM ( Triptronic vitesli ) var. Arabamı DOD'dan aldım. ve aldığımda 101 Noktada yapılan testlerde 2 hata bulunmuş.
1-) Hidrolik direksiyon normalden biraz daha ağır.
2-) Yokuşta geri kayıyor.
Arabalar konusunda çok deneyimli değilim. Forumdaki tartışmaya bir yön verebilir düşüncesiyle yazdım. 90.000km Bakımına az kaldı Bakalım serviste ne diyecekler.

Saygılar.
Melih

Gönderen: alfaus007 üzerinde Temmuz 03, 2008, 02:08:50 ÖS
dikliği yüksek bi yokuş olunca kaçabiliyor ama dikliği pek fazla diil ise kaçmıyor en azından 2007 elegancede kaçmıo

Gönderen: GhostRider üzerinde Temmuz 08, 2008, 08:48:42 ÖS
kemal kardeşim sende otomatik varmı bilmiyorum ama d2 de araba sadece 2 ile kalkar ve başka hiç bir vitese geçmez yani sadece 2 ve geri kaçırmaz böyle bi özellik işte. bu konuda kitaba değil nereye bakarsan bak. 1. vites sadece 1 de kalkar ve sadece 1 de gider, 2. vites sadece 2 de kalkar ve sadece 2 de gider. 3d. 1 de kalkar 1-2-3 sıralar ve 3 de kalır, D de 4 e kadar hepsi bu. 1. vites kışın yokuş aşağı kompresör yapmak vs. için kullanılır. 2. yokuşta geri kaydırmamak ve 1 gibi sert kalkış yapmamak adına yine genelde kışın kullanılır. d3 ise uzun yolda az yoğunlukta bi trafikte 4 e geçmeden seri olarak bir nevi spor kullanım diyebiliriz. sanırım problemi olan kardeşimizde denemiş ve 2. vitesin kaydırmadığını görmüş. saygılar sevgiler.

Gönderen: GhostRider üzerinde Temmuz 08, 2008, 08:52:03 ÖS
ayrıva bizim araçlardaki şanzuman gerçekten kıymetli şanzumandır. arabayı düz vites gibi kullanabiliyorsun. yeni kasalarda sanırım kullanamıyorsun. yani 1 le kalkıp devri bulunca 2-3 ve d olarak kullanabiliyorsun bunu yapmak elbette kendisinin değiştirmesinden daha fazla yıpranmasına sebep olabiliyor ama zevk meselesi ben bazen yapıyorum bunu :D

Gönderen: Kemall üzerinde Temmuz 19, 2008, 02:41:37 ÖS

kemal kardeşim sende otomatik varmı bilmiyorum ama d2 de araba sadece 2 ile kalkar ve başka hiç bir vitese geçmez yani sadece 2 ve geri kaçırmaz böyle bi özellik işte. bu konuda kitaba değil nereye bakarsan bak. 1. vites sadece 1 de kalkar ve sadece 1 de gider, 2. vites sadece 2 de kalkar ve sadece 2 de gider. 3d. 1 de kalkar 1-2-3 sıralar ve 3 de kalır, D de 4 e kadar hepsi bu. 1. vites kışın yokuş aşağı kompresör yapmak vs. için kullanılır. 2. yokuşta geri kaydırmamak ve 1 gibi sert kalkış yapmamak adına yine genelde kışın kullanılır. d3 ise uzun yolda az yoğunlukta bi trafikte 4 e geçmeden seri olarak bir nevi spor kullanım diyebiliriz. sanırım problemi olan kardeşimizde denemiş ve 2. vitesin kaydırmadığını görmüş. saygılar sevgiler.

O kadar güvenli bir ifadeyle yazıyorsunki, bende şüpeye düşüyorum, şimdi benim arabam otomatik ama 08 elegance, yani D1 D2 D3 olayı yok, bir tanede city'im var ondada 1-2-3 yok sadece D ve S konumları var...daha öncede pek çok markanın da otomatiğini kullandım, ama bu güne kadar 2. vitesle kalkan araba ne gördüm nede duydum. Benim bildiğim ..ki bu genel bir kuraldır, Hiç bir otomatik vitesli araba  2. vitesle kalkmaz, fizik kanunlarınıa aykırıdır, daima 1. vitesle kalkar, ve sonrası için 2-3 viteslerle sınırlanrıabilirsin, eğer D konumunu seçersen sınır yoktur ve motor rahatladıkça en yüksek vitese geçer, o sendeki D1  D2   D3 konumları arabanın yüksek viteslere geçişini önlemek için kullanılan eski bir teknolojidir, şehir içinde ve yokuş ağağı giderken motor freni sağlamak için kullanılır. yeni motorlarda ise sistem değişti, "logic grade" dedikleri bir sistem geliştirdiler, akıllı motor yokuş aşağı giderken yolun eğimini algılıyor veya fern yaptığında kendisi ayarlıyor ve vitesi küçültüyor, böylece her koşulda uygun vitesi seçiyor ve senin ayrıca D1 D' vs ile uğraşmana gerek kalmıyor, şimdi lütfen bir daha araştır, incele, ve hak yolunu bul...Hiç bir otomatik vites 2. ile KALKMAZZZ

Gönderen: Mete Er üzerinde Temmuz 19, 2008, 02:49:32 ÖS
Otomatik vites araç hiç bir zaman 3 de kalkmaz,doğru.
D1, sadece 1. viteste gitmeye yarar.
D2 ise, 1 ve 2. vitesleri kullanır.
D3 de ise 1,2 ve 3 e kadar kullanır.
Ayrıca el kitabında, genelde römork çekerken, veya motor freni amacıyla kullanılacağı yazıyor.

Gönderen: Kemall üzerinde Temmuz 20, 2008, 01:31:41 ÖS
ewet mete olay budur, ama ne hikmetse millet bir şeyler üretiyor, bir  türlü doğrusunu kabullenmiyor, zaten düz viteste de 2. vitesle kalkmak zararlı bir uygulama, birde bunu otomatik vites yapar deniliyor, romork takınca D2 kullanılırsa vites 2 den yukarı çıkmayacağı için hem hızlı gidilemez, hem motorun anası bellenir, hemde çok fazla yakıt tüketir, böyle bir şey olabilirmi yaa....???  belki çok özel durumler için D2 kullanın denilmiştir, ama bu romork takılınca illede sadece D2 de gidilir demek değildir tabiki, zaten ben arabanın kitapçığında böyle birşey yazıyor olacağınada inanmıyorum, eğer bir tercüme hatası falan yoksa >%6rol

Gönderen: Mete Er üzerinde Temmuz 20, 2008, 11:44:51 ÖS
Römorkda, yokuş aşağı inerken motor freni olsun diye kullanılabileceği yazıyor. Aracın hızlanmasını önlemek, devamlı fren yükünü hafifletmek için.
Düz yolda tavsiye edilmiyor.

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 07, 2008, 05:02:40 ÖS

O kadar güvenli bir ifadeyle yazıyorsunki, bende şüpeye düşüyorum, şimdi benim arabam otomatik ama 08 elegance, yani D1 D2 D3 olayı yok, bir tanede city'im var ondada 1-2-3 yok sadece D ve S konumları var...daha öncede pek çok markanın da otomatiğini kullandım, ama bu güne kadar 2. vitesle kalkan araba ne gördüm nede duydum. Benim bildiğim ..ki bu genel bir kuraldır, Hiç bir otomatik vitesli araba  2. vitesle kalkmaz, fizik kanunlarınıa aykırıdır, daima 1. vitesle kalkar, ve sonrası için 2-3 viteslerle sınırlanrıabilirsin, eğer D konumunu seçersen sınır yoktur ve motor rahatladıkça en yüksek vitese geçer, o sendeki D1  D2   D3 konumları arabanın yüksek viteslere geçişini önlemek için kullanılan eski bir teknolojidir, şehir içinde ve yokuş ağağı giderken motor freni sağlamak için kullanılır. yeni motorlarda ise sistem değişti, "logic grade" dedikleri bir sistem geliştirdiler, akıllı motor yokuş aşağı giderken yolun eğimini algılıyor veya fern yaptığında kendisi ayarlıyor ve vitesi küçültüyor, böylece her koşulda uygun vitesi seçiyor ve senin ayrıca D1 D' vs ile uğraşmana gerek kalmıyor, şimdi lütfen bir daha araştır, incele, ve hak yolunu bul...Hiç bir otomatik vites 2. ile KALKMAZZZ

Ayrıca el kitabında, genelde römork çekerken, veya motor freni amacıyla kullanılacağı yazıyor.

ewet mete olay budur, ama ne hikmetse millet bir şeyler üretiyor, bir  türlü doğrusunu kabullenmiyor, zaten düz viteste de 2. vitesle kalkmak zararlı bir uygulama, birde bunu otomatik vites yapar deniliyor, romork takınca D2 kullanılırsa vites 2 den yukarı çıkmayacağı için hem hızlı gidilemez, hem motorun anası bellenir, hemde çok fazla yakıt tüketir, böyle bir şey olabilirmi yaa....???  belki çok özel durumler için D2 kullanın denilmiştir, ama bu romork takılınca illede sadece D2 de gidilir demek değildir tabiki, zaten ben arabanın kitapçığında böyle birşey yazıyor olacağınada inanmıyorum, eğer bir tercüme hatası falan yoksa >%6rol

bu konuda lafı fazla uzatmaya gerek yok eğer ki bu kadar iddalı ve bilgili iseniz kitabınıza bidaha bakın ve anahtarına denemek için gelin deneyelim bukadar alemde şahit olsun milleti yanlış yönlendirmeyin lütfen

Gönderen: odyseus üzerinde Ağustos 08, 2008, 10:48:57 ÖÖ
ankarada oturanlar bilir çukurambardan 100.yıl'a çıkan yokuşun sonunda ışıklar var o ışıklarda geri kaçırmayan otomatik vites arabaya henüz rastlamadım kendi deneyimlerimi aktarim 307(triptronik),toyota corolla(otomatik),focus(otomatik),astra(otomatik),dizel punto(triptronik),sorento(triptronik) bunların hepside gayet ii kaydı hemde,ben genelde 307yi kullanıyorum hiç bi yerde kaçırmıyodu hatta bazı yokuşlarda frenden çekince ileri bile gidiodu bu yokuşta sanki boştaymış gibi kaydı hemen servise gittim durumu anlattım ve normal oldugunu söylediler bu arada bilmeyenler için söylim bahsettiğim yokuş baya dik,eğime göre kesinlikle farklılık gösteriyomuş yani otomatik geri kaymaz diye kesin bi kural yokmuş :)

Gönderen: delidr üzerinde Ağustos 08, 2008, 06:23:25 ÖS

ewet mete olay budur, ama ne hikmetse millet bir şeyler üretiyor, bir  türlü doğrusunu kabullenmiyor, zaten düz viteste de 2. vitesle kalkmak zararlı bir uygulama, birde bunu otomatik vites yapar deniliyor, romork takınca D2 kullanılırsa vites 2 den yukarı çıkmayacağı için hem hızlı gidilemez, hem motorun anası bellenir, hemde çok fazla yakıt tüketir, böyle bir şey olabilirmi yaa....???  belki çok özel durumler için D2 kullanın denilmiştir, ama bu romork takılınca illede sadece D2 de gidilir demek değildir tabiki, zaten ben arabanın kitapçığında böyle birşey yazıyor olacağınada inanmıyorum, eğer bir tercüme hatası falan yoksa >%6rol

bu konuda lafı fazla uzatmaya gerek yok eğer ki bu kadar iddalı ve bilgili iseniz kitabınıza bidaha bakın ve anahtarına denemek için gelin deneyelim bukadar alemde şahit olsun milleti yanlış yönlendirmeyin lütfen

+1000  >=ok

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 09, 2008, 11:32:03 ÖÖ
Kemall  - Mete ER sonuca gidelim dostum bekliyorum cevabınızı??? :gitar >%6rol

Gönderen: 10ur_0 üzerinde Ağustos 10, 2008, 12:53:57 ÖÖ
kaçmaz hocam

Gönderen: RaMsEs üzerinde Ağustos 12, 2008, 01:15:32 ÖS

Kemall  - Mete ER sonuca gidelim dostum bekliyorum cevabınızı??? :gitar >%6rol

Ses yok..Galiba denediler... >=ok

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 14, 2008, 12:33:48 ÖS
konu pert olmasın beyler çok uzun sürdü kitaba bakmanız

Gönderen: Mete Er üzerinde Ağustos 14, 2008, 05:22:26 ÖS

Kemall  - Mete ER sonuca gidelim dostum bekliyorum cevabınızı??? gitar Rolf

Kusura bakma tatildeyim. Pek de fazla internetle işi olan birisi değilim.

Şanzıman farkı olabilir, veya yanlış yazım da olabilir vs. vs. yazabilirimama baba parası ile araba almış  ''Peluş'' tadındaki ''alırım anahtarını'' şeklindeki sorulara, ''Mayk'' tadında yanıt vermek lazım gelir ki, bu da kendime pek yakıştıramadığım durumdur.
Zira arabanın her kuruşunda alın teri vardır. Basit bir soru ile değil, feriştahı gelse ne birisinin anahtarını alırım,ne de veririm.

Tavsiyem, fazla reklam izleme.
Anahtarı böylesine basit yöntemlerle alıp vermek ya reklamlarda olur, veya arabasını emek vermeden elde eden peluşlarda...

Saygılar.

Mete Er..

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 14, 2008, 10:05:03 ÖS

Kemall  - Mete ER sonuca gidelim dostum bekliyorum cevabınızı??? gitar Rolf

Şanzıman farkı olabilir, veya yanlış yazım da olabilir vs. vs. yazabilirimama baba parası ile araba almış  ''Peluş'' tadındaki ''alırım anahtarını'' şeklindeki sorulara, ''Mayk'' tadında yanıt vermek lazım gelir ki, bu da kendime pek yakıştıramadığım durumdur.
Zira arabanın her kuruşunda alın teri vardır. Basit bir soru ile değil, feriştahı gelse ne birisinin anahtarını alırım,ne de veririm.

Anahtarı böylesine basit yöntemlerle alıp vermek ya reklamlarda olur, veya arabasını emek vermeden elde eden peluşlarda...

Saygılar.

Mete Er..

edebiyatta maşallahın var bu bir
ikincisi yukarıdaki yazılanlar senden ziyade kemall arkadaşı ilgilendiriyor çünki bilmeden öğrenmeden konuşuyor sende tastikliyorsun.
bilmemek ayıp değil ama bilir havasında konuşmak çok ayıp.
emek meselesine gelince bu sitede herkes bilir ki ben arabamı baba parası değil çatır çatır alın teriyle aldım ve alınteriyle yaptım.
reklam seyretmeyi sevmem ama ... güvenerek konuşan peluşlara okadar sağlam konuşurum ki ne anahtarı kalır nede peluşluğu.
yukarıda kermall kardeşin yazdıklarını okursan bu kadar iddalı olan birine verilecek cevabın anahtardan başka bişey olmayacağını sende anlarsın eğer sen başka bişeyine giriyorsan o başka
agrasif olmanada bir mana veremedim ben gerçekleri söylerken .......

karşı taraf bir öğretmen edasıyla bana bu şekilde hitabederse gerekli cevabınıda veririm.
bilmediğim konudada sorar öğrenirim şimdi anladınmı yiğidim. Öyle bol keseden atmakla olmaz bilgi arabadan daha değerlidir biliyorsan konuşacaksın bilmiyorsan ya susacaksın yada soracaksın ok anlaştıkmı??

Gönderen: ALG üzerinde Ağustos 14, 2008, 10:31:02 ÖS
Öncelikle kalkış Motor torku, dişli oranları, balata kabiliyeti ile orantılıdır. Drive pozisyonunda manuel müdahele edebilme yetenegi (D2,D3) araç için ekstra bir lütuftur, ha bu yoksa eğer şanzuman bunu kendi iç mekanik sistemi ile sağlar zaten. Bu yoksada bir takım elektronik takviyeler (TC=tracking control, kar kristali sembolü) ile D konumu 2 yada 3 de sabitlenir.Tutunmaya göre drive konumunu seçer

D2 şanzumanın 2.viteste kilitlenmesini sağlar, böylece rampa inerken daha fazla motor freni sağlar, kompresyon gorevi gorur. Bu konumu kaygan yüzeyde yada karda kalkış yaparken kullanabilirsiniz, patinajı önlemeye yardımcı olur. Birnevi yere daha sağlam basar..Yani D2 de araç kalkar ve yürür..

D3 şanzumanın ilk üç dişliyi kullanmasını sağlar, çabuk hızlanma ve rampa inerken motor freni sağlamak için kullanılır. D3-D4 konumu olmayan araçlar, vites D konumunda iken Over Drive devreye sokulduğunda D3 konumuna gelir. Over Drive devrede değilken vites D4 konumuna gelir.

Ayrıca D1, D2, D3 gibi konumların olmadığı durumlarında otomatik şanzumanlar kalkış dişlisini kendisi seçer. Bu seçimide gaz tepkisi, zemin, tutunma gibi kıstaslara göre ayarlar. Keşke yeni nesillerdede bu secenek olsa ve sanzıman elektronik devinim gücüne daha az bağlı kalsa..

Kemall : kitaplara çok bağlı kalmışsın, bende öyleyim, bu güzel. ama iyice araştırmadan lutfen artık bu forumda birşeyler yazma, ne oldugunu bilmeden hep muahilifsin, sabit fikirlisin, en azından bilerek yazanlara saygı duy, her tartışmanın içindesin, gereksiz gerilim yapıp Ghostrider(Murat abi) gibi sakin bir insanı bile raydan çıkardın..BRAVO

Gönderen: RaMsEs üzerinde Ağustos 14, 2008, 10:42:59 ÖS

Öncelikle kalkış Motor torku, dişli oranları, balata kabiliyeti ile orantılıdır. Drive pozisyonunda manuel müdahele edebilme yetenegi (D2,D3) araç için ekstra bir lütuftur, ha bu yoksa eğer şanzuman bunu kendi iç mekanik sistemi ile sağlar zaten. Bu yoksada bir takım elektronik takviyeler (TC=tracking control, kar kristali sembolü) ile D konumu 2 yada 3 de sabitlenir.Tutunmaya göre drive konumunu seçer

D2 şanzumanın 2.viteste kilitlenmesini sağlar, böylece rampa inerken daha fazla motor freni sağlar, kompresyon gorevi gorur. Bu konumu kaygan yüzeyde yada karda kalkış yaparken kullanabilirsiniz, patinajı önlemeye yardımcı olur. Birnevi yere daha sağlam basar..Yani D2 de araç kalkar ve yürür..

D3 şanzumanın ilk üç dişliyi kullanmasını sağlar, çabuk hızlanma ve rampa inerken motor freni sağlamak için kullanılır. D3-D4 konumu olmayan araçlar, vites D konumunda iken Over Drive devreye sokulduğunda D3 konumuna gelir. Over Drive devrede değilken vites D4 konumuna gelir.

Ayrıca D1, D2, D3 gibi konumların olmadığı durumlarında otomatik şanzumanlar kalkış dişlisini kendisi seçer. Bu seçimide gaz tepkisi, zemin, tutunma gibi kıstaslara göre ayarlar. Keşke yeni nesillerdede bu secenek olsa ve sanzıman elektronik devinim gücüne daha az bağlı kalsa..

Kemall : kitaplara çok bağlı kalmışsın, bende öyleyim, bu güzel. ama iyice araştırmadan lutfen artık bu forumda birşeyler yazma, ne oldugunu bilmeden hep muahilifsin, sabit fikirlisin, en azından bilerek yazanlara saygı duy, her tartışmanın içindesin, gereksiz gerilim yapıp Ghostrider(Murat abi) gibi sakin bir insanı bile raydan çıkardın..BRAVO

>'34s     Herhalde konu kapanmıştır..

Gönderen: Warrior üzerinde Ağustos 15, 2008, 12:12:36 ÖÖ
 >'34s bencede bu konu kapanmıştır :)

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 12:07:45 ÖÖ

Değerli kardeşim ALG; Bir süredir tatildeydim, o yüzden tam kıvamındayken kaçırmışım tartışmayı , yoksa sustuğum , çekildiğim falan yok...Yaş olarak sizlerden çok yaşlıyım, doğal olarakta daha deneyimliyim, bu nedenle yukarda yazdığın sabit fikirli olmak ve herşeye muhalif olmak iddialaranı kesinlikle kabul etmiyorum, yazılan çok şeye saygı duyuyorum (Sıkıcı bazı tekrarlar dışında..yeni gelen birine sayfalar dolusu hoşgeldin demek gibi) ancak bazı gerçekleride sizlerle paylaşmak gerek, Ghostrider murat "bir öğretmn edasıyla"" terimini kullanmış...buna epey güldüm , çünki ben öğretmenim, şaka değil gerçekten (İng) öğretmeniyim, belki mesleki alışkanlıkla ifadelerim ders verir gibi olmuştur ama bilesinizki böyle bir niyetim yoktu..üniversite öğrencisiyken oda arkadaşım bir makina müh. öğrencisiydi, normal ötesi bir oto tutkunluğu vardı, sürekli bazı yayınları incelerdi, bu yayınların çoğusu ingilizceydi ve çocuk sıkıştığı yerlerde benden yardım istiyordu, o dönemlerde arkadaşıma yardım etmek için başladığım bu ilgi daha sonra beni sardı ve bir daha bırakmadı, bu güne kadar 17 araba alıp sattım ve katılımıda otomatik vitesliydi, yazdığım hiç bir şeyi laf olsun diye yazmıyorum ; ne varki, sizleri inandıramıyorum..ama belkide benim ve benim gibilerin hiç duymadığı görmediği bir otm.vites geliştirilmiştir , haberim yoktur.. sonuçta bunlar tartışılır, forumların amacı zaten bu tür tartışmalar değilmidir, benimde hoşuma gitmeyen pek çok anlamsız başlık var, okumuyorum olup bitiyor, ama kalkıpta kimseye "sen bu konuya yazma" demiyorum, ...

Mete kardeş; Anahtar - pelüş - piyasa ağzı kavgalar konsunda da sana katılıyor ve destekliyorum, benim genel kanım honda kullanıcılarının çok büyük bir bölümünün kültürlü, centilmen , seviyeli kişiler olduğudur. Murat ta öyle, adam inadığını savunuyor, tabiki bende senin gibi öyle anahtar-pelüş vs hikayelerine sıcak bakan biri değilim, bu konuda kim einde nasıl kanıt varsa burada herkese sunabilir, öyle değilmi

Gohstrider Murat Kardeş; ben hala yazdıklarımı savunuyorum, sana nasıl kanıtlar sunabilirim bilmiyorum ama istersen bu konudaki yayınları buraya kopyalayabilirim.. veya sen savununu nasıl kanıtlarsın...

Hepinize sevgiler

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 12:37:07 ÖÖ

Değerli kardeşim ALG; Bir süredir tatildeydim, o yüzden tam kıvamındayken kaçırmışım tartışmayı , yoksa sustuğum , çekildiğim falan yok...Yaş olarak sizlerden çok yaşlıyım, doğal olarakta daha deneyimliyim, bu nedenle yukarda yazdığın sabit fikirli olmak ve herşeye muhalif olmak iddialaranı kesinlikle kabul etmiyorum, yazılan çok şeye saygı duyuyorum (Sıkıcı bazı tekrarlar dışında..yeni gelen birine sayfalar dolusu hoşgeldin demek gibi) ancak bazı gerçekleride sizlerle paylaşmak gerek, Ghostrider murat "bir öğretmn edasıyla"" terimini kullanmış...buna epey güldüm , çünki ben öğretmenim, şaka değil gerçekten (İng) öğretmeniyim, belki mesleki alışkanlıkla ifadelerim ders verir gibi olmuştur ama bilesinizki böyle bir niyetim yoktu..üniversite öğrencisiyken oda arkadaşım bir makina müh. öğrencisiydi, normal ötesi bir oto tutkunluğu vardı, sürekli bazı yayınları incelerdi, bu yayınların çoğusu ingilizceydi ve çocuk sıkıştığı yerlerde benden yardım istiyordu, o dönemlerde arkadaşıma yardım etmek için başladığım bu ilgi daha sonra beni sardı ve bir daha bırakmadı, bu güne kadar 17 araba alıp sattım ve katılımıda otomatik vitesliydi, yazdığım hiç bir şeyi laf olsun diye yazmıyorum ; ne varki, sizleri inandıramıyorum..ama belkide benim ve benim gibilerin hiç duymadığı görmediği bir otm.vites geliştirilmiştir , haberim yoktur.. sonuçta bunlar tartışılır, forumların amacı zaten bu tür tartışmalar değilmidir, benimde hoşuma gitmeyen pek çok anlamsız başlık var, okumuyorum olup bitiyor, ama kalkıpta kimseye "sen bu konuya yazma" demiyorum, ...

Mete kardeş; Anahtar - pelüş - piyasa ağzı kavgalar konsunda da sana katılıyor ve destekliyorum, benim genel kanım honda kullanıcılarının çok büyük bir bölümünün kültürlü, centilmen , seviyeli kişiler olduğudur. Murat ta öyle, adam inadığını savunuyor, tabiki bende senin gibi öyle anahtar-pelüş vs hikayelerine sıcak bakan biri değilim, bu konuda kim einde nasıl kanıt varsa burada herkese sunabilir, öyle değilmi

Gohstrider Murat Kardeş; ben hala yazdıklarımı savunuyorum, sana nasıl kanıtlar sunabilirim bilmiyorum ama istersen bu konudaki yayınları buraya kopyalayabilirim.. veya sen savununu nasıl kanıtlarsın...

Hepinize sevgiler

Hiç problem diil yarın akşam florya mc de olucam buyur gel sende kanıt istersen mevcut araç 2. viteste nasıl kalkıyor nasıl 2. viteste geri kaçırmıyor sen de öğrenmiş olursun hem böyle daha güzel uygulamalı ve amacına ulaşmış bir forum olur. yarın aksam bekliyorum
zaten tht den bazı arkadaşlarımızda orda olurlar (whitehan, refleks,zafer,warrior vs.)

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 12:51:20 ÖÖ
iyi güzelde arabanın 2. vitesle kalktığını nasıl, nereden anlıyorsun, ben hala 1. ile kalkar, sonra 2 ye geçer ve daha üst vitese geçmez diyorum, kalkarken 1. vitesle kalkmadığı konusunda bir bulgu varmı

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 01:06:15 ÖÖ

iyi güzelde arabanın 2. vitesle kalktığını nasıl, nereden anlıyorsun, ben hala 1. ile kalkar, sonra 2 ye geçer ve daha üst vitese geçmez diyorum, kalkarken 1. vitesle kalkmadığı konusunda bir bulgu varmı

tabi hepsi mümkün idda ettiğim herşeyi kanıtlarım yarın aksam sende kanaat getirecen zaten merak etme, burda nekadar anlatsam da olmuyo

Gönderen: Quantum üzerinde Ağustos 19, 2008, 01:09:35 ÖÖ
Kemal in İzmir den gelmesi biraz zor tabi =)))

Gönderen: Warrior üzerinde Ağustos 19, 2008, 01:33:13 ÖÖ

abi baksana alg açık açık yazmış  burda okadar uğraşmış sen nie hala kanıt istiyon onu anlamadım

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 02:17:07 ÖÖ
Alg ın yazdıklarının hepsine ketılıyorum warrior kardeş, ama bir tek şey bana fiziksel olarak imkansız geliyor , o da otomatik vitesli bir arabanın  doğrudan 2. vitesle kalkabileceği,,; ki bunu ancak yayınlanmış bir yerde okursam anlayabilirim, inanabilirim, tam 10 yıl motor meslek lisesinde çalıştım, branşımla ilgili değil ama oradaki bütün deneyimli öğretmenler arkadaşımdı, bu konuları ders olarak veriyorlardı, okulun uygulama atelyeside verdı, otomatik şanzımanların çalışma prensibini gerçek motor kesitleriyle anlatıyorlardı, bütün boş saatlerimde onların uygulamalarını izliyordum, keşke becerebilseydimde size bunları teknik olarak anlatabilseydim,...her ne kadar izmirden istanbula gelip toplantıya katılamazsamda, gelip o arabanın 2. viteste nasıl kalktığını görmeyi çok isterdim; en çok ta Muratın bunu nasıl anladığını merak ediyorum, benim arabamda manuel kullanımda arabanın hangi vitese geçtiğini gösteren bir pencere var, ama muratın arabasında bu display in olmadığını biliyorum, neye dayanarak araba 2. viteste kalkıyor dediğini çözebilmek için her fedakarlığı yaparım :ağlaa

Gönderen: RaMsEs üzerinde Ağustos 19, 2008, 09:15:59 ÖÖ
Arkadaşlar en iyisi buluşmada bir video çekin tabi açıklamasını da yaparak..Sonra burda izlayelim..En güzeli bu gibi..

Gönderen: Lawyer üzerinde Ağustos 19, 2008, 09:54:07 ÖÖ
Şimdi ben yeni bir soluk getireyim tartışmaya.. Honda almadan önceki arabam 2001 model Opel Astra CD Otomatik Vites bir arabaydı. Bilenler bilir. Vites kolunun hemen yanında bir tuş vardır. Kar işareti vardır üstünde.. İşte o tuşa bastığınız zaman araba 2. viteste kalkardı.. (Bu benim arabanın kalkışından hissettiğim vites büyüklüğü) Antipatinaj sistemi gibi birşey... D1'de birinci vitese sabitlenir, D2'de bir ve ikiyi kullanır ve D3'te her üç vitesi de kullanırdı.

Gönderen: farukfaruk üzerinde Ağustos 19, 2008, 09:59:18 ÖÖ
98 civic aracımda 2 ye alırsam araba geri kaçmıyor ayrıca çok ağar ağar kalkıyor, sadece ikinci vitesi kullanıyor gibi birşey.

Gönderen: Mete Er üzerinde Ağustos 19, 2008, 10:28:50 ÖÖ
Birbirimizi kırmaya gerek yok.
Honda, sadece sizin sahip olduğunuz otomatik şanzımanı üretmedi. Tabii ki bir çok farklı şanzımanlar mevcuttur.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/problemler_ve_cozumleri/2001_vtech_otomatik_honda_hakkinda_bilgiye_ihtiyacim_var-t10785.0.html

Burada Agent ve başka bir arkadaş ta 2 de kalkmayacağını belirtmiş.

1e alırsan sadece 1 de gidersin
2 ye alırsan 1 ve hızlanınca 2 ye atar otomatik orda kalır.
D3 spor vites seçeneği gibidir. 1-2-3 yapar ve her vitesde limitörü zorlar..
D ise rahat vitestir. D ye attığınta tüm vitesler senindir.

D1  D2 D3  otomatik vitesin manuel kullanımı için değildir, 4 ileri vitesli bir otomatik araçta D1  de iken vites,  sadece 1 viteste çalışır, D2' ye aldığın zaman araç 1. vitesle kalkar, 2 ye otomatik olarak atar ve daha yukarı çıkmaz, D3 e aldığın zaman  gene 1. vitesle kalkar, normal otomatik seyrini izleyerek 2 ye ve 3 e geçer ama 4. vitese geçmez, bu yine otomatik kullanımdır. Triptonic vitesli arabalardaki gibi vitesi 1-2-3 vites olarak kullanmak için değildir, bilmem anlatabildimmi, yoksa senmi benim bilmediğim farklı bir vites düzeneğinden söz ediyorsun?

Mutlaka 2 de kalkan modelleri de mevcuttur. Kalkmayan modelleri de...

Benim aracım, 2005 te gümrükten çıkmış. Almanya'dan getirip gümrüğe bırakılmış bir araç. Nerede üretildiğini bilmiyorum. Ben 2008 de aldım, aldığım kişi gümrükten almış ihale ile. P,N,R,D,D1,D2,D3,D4 mevcut. 0 dan 150 km/h ye kadar çıkarken 7 farklı kademede vites geçişi yapıyor. 150 km/h den sonra en üst düzeyde kalıyor vites.

Sizinkileri bilmiyorum. Fakat Honda, sadece sizin kullandığınız şanzımanı üretmedi.
''Alırım anahtarını'' gibi peluşsal durumlar,biz Mayk gibi yetişkin insanlara yakışmayan durumlardır.
(Fırfır yok. fırfır yok :) )

Gönderen: Warrior üzerinde Ağustos 19, 2008, 10:57:20 ÖÖ

Kemall  - Mete ER sonuca gidelim dostum bekliyorum cevabınızı??? gitar Rolf

Şanzıman farkı olabilir, veya yanlış yazım da olabilir vs. vs. yazabilirimama baba parası ile araba almış  ''Peluş'' tadındaki ''alırım anahtarını'' şeklindeki sorulara, ''Mayk'' tadında yanıt vermek lazım gelir ki, bu da kendime pek yakıştıramadığım durumdur.

Saygılar.

Mete Er..

dostum burda görünüyorki peluş mayk vs. gibi cümleleri ortaya ilk atan sensin

Birbirimizi kırmaya gerek yok.
Honda, sadece sizin sahip olduğunuz otomatik şanzımanı üretmedi. Tabii ki bir çok farklı şanzımanlar mevcuttur.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/problemler_ve_cozumleri/2001_vtech_otomatik_honda_hakkinda_bilgiye_ihtiyacim_var-t10785.0.html

Burada Agent ve başka bir arkadaş ta 2 de kalkmayacağını belirtmiş.

1e alırsan sadece 1 de gidersin
2 ye alırsan 1 ve hızlanınca 2 ye atar otomatik orda kalır.
D3 spor vites seçeneği gibidir. 1-2-3 yapar ve her vitesde limitörü zorlar..
D ise rahat vitestir. D ye attığınta tüm vitesler senindir.

D1  D2 D3  otomatik vitesin manuel kullanımı için değildir, 4 ileri vitesli bir otomatik araçta D1  de iken vites,  sadece 1 viteste çalışır, D2' ye aldığın zaman araç 1. vitesle kalkar, 2 ye otomatik olarak atar ve daha yukarı çıkmaz, D3 e aldığın zaman  gene 1. vitesle kalkar, normal otomatik seyrini izleyerek 2 ye ve 3 e geçer ama 4. vitese geçmez, bu yine otomatik kullanımdır. Triptonic vitesli arabalardaki gibi vitesi 1-2-3 vites olarak kullanmak için değildir, bilmem anlatabildimmi, yoksa senmi benim bilmediğim farklı bir vites düzeneğinden söz ediyorsun?

Mutlaka 2 de kalkan modelleri de mevcuttur. Kalkmayan modelleri de...

Benim aracım, 2005 te gümrükten çıkmış. Almanya'dan getirip gümrüğe bırakılmış bir araç. Nerede üretildiğini bilmiyorum. Ben 2008 de aldım, aldığım kişi gümrükten almış ihale ile. P,N,R,D,D1,D2,D3,D4 mevcut. 0 dan 150 km/h ye kadar çıkarken 7 farklı kademede vites geçişi yapıyor. 150 km/h den sonra en üst düzeyde kalıyor vites.

Sizinkileri bilmiyorum. Fakat Honda, sadece sizin kullandığınız şanzımanı üretmedi.
''Alırım anahtarını'' gibi peluşsal durumlar,biz Mayk gibi yetişkin insanlara yakışmayan durumlardır.
(Fırfır yok. fırfır yok :) )

ama burada hiç yakıştıramadım sana sanki sen yazmamışsın gibi peluuş mayk meselesini karsındaki insanları küçük görmeye çalışmak, yapmayın böle şeylar bi söz söylediyseniz ya arkasında durun yada arkasında duramıcanız sözü sölemeyin

saygılarımla..!

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 10:56:54 ÖS
caucass çok biliyor belli   N ye natural yazmış adam yaw   yok aslında N nin manası NUTELLAdır, yanlış anlaşılmasın..

Bunu eskilerden buldum "N" Naturel  , yani boş değilse nedir peki?..

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:10:44 ÖS
selam kemal kardeş bir takım sorular sormuşsun cevaplayayım
arabanın 2 de kalktığını naslı anladığımı soruyorsun
bunu arabaya hiç binmemiş birine bile sorsan güler
d2 ye takıyorsun az gaz verip yol alıyorsun sonra d1 e takınca araba vites düşürüyor dahada basiti devirinden zaten şoför olan anlar

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:13:49 ÖS
bu arada benim yazdıklarımı sanırım tam okumuyorsun  ben inandığım bir şeyi savunmuyorum uyguladığım bildiğim hergün bir kaç kez kullandığım d2 den bahsediyorum , öğrenmek istersen ist ye gel hem tanışırız hem de öğrenirsin olmadı ben izmire gelirim sana gösteririm nasıl 2 de kalktığını ve aslında bunun fizik kurallarına aykırı olmadığını.
bu arada sen bi takım kesit olayından falan bahsetmişsin ben kitap üzerinde şanzuman kesitiyle falan denemiyorum bizzat kendim kullanıyorum

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:15:21 ÖS

Şimdi ben yeni bir soluk getireyim tartışmaya.. Honda almadan önceki arabam 2001 model Opel Astra CD Otomatik Vites bir arabaydı. Bilenler bilir. Vites kolunun hemen yanında bir tuş vardır. Kar işareti vardır üstünde.. İşte o tuşa bastığınız zaman araba 2. viteste kalkardı.. (Bu benim arabanın kalkışından hissettiğim vites büyüklüğü) Antipatinaj sistemi gibi birşey... D1'de birinci vitese sabitlenir, D2'de bir ve ikiyi kullanır ve D3'te her üç vitesi de kullanırdı.

O kar işaretine isim koyacak olursak  "  TC traction control"  yani çekiş kontrol veya patinaj kontrol veya antipatinaj sistemi diyebiliriz, orta sınıf ve üstü pek çok arabada vardır , motor devrini düzenleyerek ani kalkışı ve dolayısıyla patinajı önler, ama senin savunduğun gibi aracı 2. viteste kaldırmaz

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:16:33 ÖS
lütfen kemal bey bilmediğiniz yada az bilgi sahibi olduğunuz konularda çok iddialı konuşmalar yapmayın

(Benim bildiğim ..ki bu genel bir kuraldır, Hiç bir otomatik vitesli araba  2. vitesle kalkmaz, fizik kanunlarınıa aykırıdır, daima 1. vitesle kalkar, ve sonrası için 2-3 viteslerle sınırlanrıabilirsin,)

(şimdi lütfen bir daha araştır, incele, ve hak yolunu bul...Hiç bir otomatik vites 2. ile KALKMAZZZ)

bunlar sizin cümleleriniz. teşekkür ediyorum..

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:18:38 ÖS
bu arada insanlar kar şekli olan düğmenin ismini bilmekten ziyade nbe işe yaradığını bilmesi sanırım daha faydalı birşey. terimlere takılmayın konuyu çözelim tşk.

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:19:34 ÖS

d2 ye takıyorsun az gaz verip yol alıyorsun sonra d1 e takınca araba vites düşürüyor dahada basiti devirinden zaten şoför olan anlar

Tabiki öyle olacak  ... D2 ye takıp kalkınca araba 1 ile kalkıp  doğal olarak 2 ye geçecek yani sen D2 de kullanmaktayken D1 e takıncada vites 2 den 1 e düşecek , bu arabanın 2. vites ile kalktığının kanıtı olamaz, bu senin hissettiğin  durum sadece, ben 58 yaşımdayım , bu güne kadar okumadığım kitap dergi yayın vs kalmadı, 2. vitesla kalkan otm. araba duymadım

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:27:29 ÖS

bu arada insanlar kar şekli olan düğmenin ismini bilmekten ziyade nbe işe yaradığını bilmesi sanırım daha faydalı birşey. terimlere takılmayın konuyu çözelim tşk.

Terim önemli dğil, ama karlı yollarda , dik yokuşlarda  falan arabayı kaydırmadan , veya patinaj  yapmadan ilk kalkışı sağlamak için bazı sistemler var ve bu sistem sizlerin sandığınız gibi arabayı 2. vitesle kaldıran bir düzenek değil, hatta buada bir yerde ALG  ilginç bir cümle kurmuş   D1  D2  D3 mauel kullanım ve bir lütuf tur demiş, benmi yanlış anladım bilmiyorum ama bu D1 2 3 manuel kullanım için değil

Gönderen: refleks üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:34:40 ÖS
10  gün  önce  murat  abiyle  bunu  denimiştik  yokuş  yukarı  d2 konumudayken   1 cm  bile  kaydırmadan   kalktık ve gittik  o  yüzden  bu  kadar  emin bir  şekilde  konuşuyor...

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:34:56 ÖS
abicim kemal abim bukadar inat olmanı yaşlılığına veriyorum :) işin şakası.
yani pes bana artık neredeyse gerizekalı muamelesi yapcan yaw.
araba 2 ile kalkıyor bu işte
sonra ben arahtarına varmısın deyince peluş meluş diyo millet
 yapma abi boş konuşmayalım sıkıldım valla

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:35:58 ÖS
kemal amca tamam tamam dediğin gibi amcam kalkmaz d2 de gitmez haklısın amcam nediyim   >%6rol

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:36:37 ÖS

lütfen kemal bey bilmediğiniz yada az bilgi sahibi olduğunuz konularda çok iddialı konuşmalar yapmayın

(Benim bildiğim ..ki bu genel bir kuraldır, Hiç bir otomatik vitesli araba  2. vitesle kalkmaz, fizik kanunlarınıa aykırıdır, daima 1. vitesle kalkar, ve sonrası için 2-3 viteslerle sınırlanrıabilirsin,)

(şimdi lütfen bir daha araştır, incele, ve hak yolunu bul...Hiç bir otomatik vites 2. ile KALKMAZZZ)

bunlar sizin cümleleriniz. teşekkür ediyorum..

Daha öncede belirttiğim gibi , o kadar inaçlı yazıyorsunki , bende tereddüte düşüyorum, ..hadi ben bilmiyorum dedim ve tanıdığım her kese sordum, hepside son derece deneyimli sürücüler , ama hiç birisi senin savununa katılmadı, bu forumdaki arkadaşlardanda katılan çok fazla kişi olacağını sanmıyorum, seni ikna edemeyeceğimide biliyorum , bu yüzden son çare olarak Honda-Japonyaya bir mail atıp resmi açıklama isteyeceğim, cevap gelirse, ki geleceği olasılığı çok yüksek; orijinalini ve tercümesini burada yayınlayacağım.. ama hangimiz haklı olursak olalım bence tartışma güzel bir olay, bu tür forumlarda tartışmalar olmalı, forumun özelliği, güzelliği  burada zaten

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:41:18 ÖS

10  gün  önce  murat  abiyle  bunu  denimiştik  yokuş  yukarı  d2 konumudayken   1 cm  bile  kaydırmadan   kalktık ve gittik  o  yüzden  bu  kadar  emin bir  şekilde  konuşuyor...

D1 de denedinizmi kaydırıyormuydu?..

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 19, 2008, 11:44:11 ÖS
d2 hariç hepsi kaçırır ve normaldir

Gönderen: Fatih Eryol üzerinde Ağustos 22, 2008, 03:57:27 ÖS
Arkadaşım d3 ve d4 de dik yokuşlarda araç şanzumanı korumak amaçlı geri kayma yapar sadece 2 viteste geri kayma yapmaz çunku vites bu konumdaken şanzuman kilitlenme konumuna geçer.

Önemli bir notta 2 vites ağır devir konumudur yani yağışlı , karlı veya mıcırlı yollarda kaymayı önlemek amacıyla araca fazla gaz versen bile ağır ağır hareket eder bilgine.....

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 22, 2008, 07:17:11 ÖS

Arkadaşım d3 ve d4 de dik yokuşlarda araç şanzumanı korumak amaçlı geri kayma yapar sadece 2 viteste geri kayma yapmaz çunku vites bu konumdaken şanzuman kilitlenme konumuna geçer.

Önemli bir notta 2 vites ağır devir konumudur yani yağışlı , karlı veya mıcırlı yollarda kaymayı önlemek amacıyla araca fazla gaz versen bile ağır ağır hareket eder bilgine.....

hay ağzına sağlık bende böyle söylüyorumda bana sen öyle inanmışsın diyen arkadaşlar var. :)

Gönderen: delidr üzerinde Ağustos 22, 2008, 07:56:32 ÖS

Tabiki öyle olacak  ... D2 ye takıp kalkınca araba 1 ile kalkıp  doğal olarak 2 ye geçecek yani sen D2 de kullanmaktayken D1 e takıncada vites 2 den 1 e düşecek , bu arabanın 2. vites ile kalktığının kanıtı olamaz, bu senin hissettiğin  durum sadece, ben 58 yaşımdayım , bu güne kadar okumadığım kitap dergi yayın vs kalmadı, 2. vitesla kalkan otm. araba duymadım

Bu konuya daha önce de müdahil olmuştum ama Kemal Bey'in ikna olmaya pek niyeti yok
Kemal Bey buyrun size referans Honda Türkiye Civic ES7 kasa ( 2001-2006 ) kullanım kitabı sayfa 83 . İsterseniz size fotokopisini göndereyim bu tartışma kapansın artık.  D2 konumunda şanzıman 2 viteste kiliitlenir ve başka bir vitese geçmez nokta..

Gönderen: aydbjk üzerinde Ağustos 22, 2008, 08:39:22 ÖS
2008 civic de denedim kaçmıyo ama yokuşun eğimine de bağlı ama yinde dikkatli olmak gerekiyo ayrıca bizim hanımın en çok sevdiği şeydir:)

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 22, 2008, 11:05:02 ÖS

Bu konuya daha önce de müdahil olmuştum ama Kemal Bey'in ikna olmaya pek niyeti yok
Kemal Bey buyrun size referans Honda Türkiye Civic ES7 kasa ( 2001-2006 ) kullanım kitabı sayfa 83 . İsterseniz size fotokopisini göndereyim bu tartışma kapansın artık.  D2 konumunda şanzıman 2 viteste kiliitlenir ve başka bir vitese geçmez nokta..

2.de kilitenip daha üst vitese geçmeyeceği belirtilmiştir
özellikle " 2. vitesle kalkar " mı yazıyor...eğer öyle bir yazı varsa hondaya davca açacağım, rica etsem o sayfayı tarayıp buraya koyarmısım, malum benim araba yenilerden  D-1-2-3 konumları olmayanlardan

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 22, 2008, 11:16:43 ÖS
Eğer bu kadar basit bir şekilde çözülebiliyorsa bu yokuşta kayma olayı; neden o zaman pek çok firma dünyanın parası harcayıp "HILL HOLDER" gibi sistemler geliştiriyorlar, ve neden insanlar extra paralar ödeyip bu donanımı da satın alıyorlar, ... ne güzel en basit şekliyle D2  konumunu kullan olsun bitsin.
 yaşım gereği hatırlıyorum da yıllar önce de ilginç bir itikat vardı; otomatikler yokuşta kaymaz, eğer kayıyorsa motor veya şanzuman zayıf inancı vardı, ilk otm vitesli arabamı saatarken (85 Corona) alacak olan üstün zekalı arkadaş oldukça dik bir kokuşta hem ileri hem geri kalkış yaparak arabanın gücünü denemiş, bir miktar kaydığı içinde  götürüp 3 ayrı tamirciye baktırmıştı, ne yazıkki o zamanlar o arkadı ikna etmek te pek kolay olmamıştı

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 22, 2008, 11:30:00 ÖS
kemal amca biz bu konuda 2001 2006 modelden bahsediyoruz. iyi oku
birde bahsettiğin sistemle bunun alakası yok bu kışın kullanılan bi sistem neyse sen bildiğin gibi kullan mesajı alan aldı zaten kullananlar nasıl olduğunu biliyor artık merak etme

Gönderen: Warrior üzerinde Ağustos 23, 2008, 12:53:39 ÖÖ

2.de kilitenip daha üst vitese geçmeyeceği belirtilmiştir
özellikle " 2. vitesle kalkar " mı yazıyor...eğer öyle bir yazı varsa hondaya davca açacağım, rica etsem o sayfayı tarayıp buraya koyarmısım, malum benim araba yenilerden  D-1-2-3 konumları olmayanlardan

Eğer bu kadar basit bir şekilde çözülebiliyorsa bu yokuşta kayma olayı; neden o zaman pek çok firma dünyanın parası harcayıp "HILL HOLDER" gibi sistemler geliştiriyorlar, ve neden insanlar extra paralar ödeyip bu donanımı da satın alıyorlar, ... ne güzel en basit şekliyle D2  konumunu kullan olsun bitsin.
 yaşım gereği hatırlıyorum da yıllar önce de ilginç bir itikat vardı; otomatikler yokuşta kaymaz, eğer kayıyorsa motor veya şanzuman zayıf inancı vardı, ilk otm vitesli arabamı saatarken (85 Corona) alacak olan üstün zekalı arkadaş oldukça dik bir kokuşta hem ileri hem geri kalkış yaparak arabanın gücünü denemiş, bir miktar kaydığı içinde  götürüp 3 ayrı tamirciye baktırmıştı, ne yazıkki o zamanlar o arkadı ikna etmek te pek kolay olmamıştı

ya kemal abi sen boşver dava falan açmayı bu sistem sadece hondanın bazı modelleri ve mersedes'in bazı modellerinde mevcut muhtelmelen senin okuyduğun kitapta başka modellerden bahsediyolar boşver gitsin..!

Gönderen: delidr üzerinde Ağustos 23, 2008, 02:05:25 ÖS
D2 konumu yokuşta kalkış için değil kışın kaygan zeminlerde kalkış için öneriliyor zaten . Yani HİLL HOLDER sisteminin alternatifi değildir

Gönderen: Fatih Eryol üzerinde Ağustos 23, 2008, 04:32:15 ÖS
Arakadaşlar D2 konumunu Hill Holder ile karıştırmayalım bence.

Çünkü D2 konumu olan araçlar eski tip şanzumanlarda bulunuyor. Yani şu vites geçişlerinde şoklama adı verilen ve sanki vites geçerken arakadan biri ittiriyormuş gibi tepki veren şanzuman tiplerinden. Hill Holder sistemi bulunan araçların vites konumlarının hepsinde şanzuman güvenliğinin öne çıkartılması için yokuşlarda kayma eğilimi gösterir. Ama bu ufak sistem sayesinde fren balataları yaklaşık 5 sn kilitlenerek kaymanın önüne geçilmiş olur. Yani aslında Hill Holder denilen sistemde şanzuman kilitlenmesi diye bir şey söz konusu değil..

Saygılarımla....

Gönderen: Warrior üzerinde Ağustos 25, 2008, 12:26:28 ÖÖ

D2 konumu yokuşta kalkış için değil kışın kaygan zeminlerde kalkış için öneriliyor zaten . Yani HİLL HOLDER sisteminin alternatifi değildir

Çünkü D2 konumu olan araçlar eski tip şanzumanlarda bulunuyor. Yani şu vites geçişlerinde şoklama adı verilen ve sanki vites geçerken arakadan biri ittiriyormuş gibi tepki veren şanzuman tiplerinden. Hill Holder sistemi bulunan araçların vites konumlarının hepsinde şanzuman güvenliğinin öne çıkartılması için yokuşlarda kayma eğilimi gösterir. Ama bu ufak sistem sayesinde fren balataları yaklaşık 5 sn kilitlenerek kaymanın önüne geçilmiş olur. Yani aslında Hill Holder denilen sistemde şanzuman kilitlenmesi diye bir şey söz konusu değil..

Saygılarımla....

arkadaşlar bu konuda çok şeyler söylendi ve söyleniyor ama herkes kendi bildiğini söylüyor başkad bişey yok hill holder sisteminin alternatifi değildir diede birşey yok burda bahsedilen  2001-2006 kasa honda civiclerde bulunan otomatik vites şanzumanlarda d2 modundayken aracın geriye kaçmaması (rampada çalışır vaziyette bırakıp araçtan inseniz dahi aracın geriye kaçmadığını söyleyebilirim stop etmediği sürece tabii ) bu  bir bulgu vaya varsayım veya ortaya atılmış bir tez değil dir, bu model aracı kullanan herkesin deneyip görebileceği bir bir sistem hepsi bukadar
saygılar..!

Gönderen: muRatpasa üzerinde Ağustos 25, 2008, 12:34:05 ÖÖ

Saygılarımla....
arkadaşlar bu konuda çok şeyler söylendi ve söyleniyor ama herkes kendi bildiğini söylüyor başkad bişey yok hill holder sisteminin alternatifi değildir diede birşey yok burda bahsedilen  2001-2006 kasa honda civiclerde bulunan otomatik vites şanzumanlarda d2 modundayken aracın geriye kaçmaması (rampada çalışır vaziyette bırakıp araçtan inseniz dahi aracın geriye kaçmadığını söyleyebilirim stop etmediği sürece tabii ) bu  bir bulgu vaya varsayım veya ortaya atılmış bir tez değil dir, bu model aracı kullanan herkesin deneyip görebileceği bir bir sistem hepsi bukadar
saygılar..!

kaldıki araç stop ta etse otom.vites dişlileri en fazla 5 cm kaçırır sonra araç olduğu gibi kalır,tabi denildiği gibi D(herhangi) konumunda ise.

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 25, 2008, 12:53:05 ÖÖ
yaw bu mevzu çıktığından beri D2 konumu olan bir honda arıyorum, bulamadım bir türlü, olmazsa bu pazar oto pazarına gidip orada bulursam deneyeceğim, D2 si olan bi toyota denedim ama onda öyle bi olay yok yani kaydırıyor,

Gönderen: hondaada üzerinde Ağustos 25, 2008, 02:32:03 ÖÖ
merhaba,
3. ve 4. viteste geriye kaymasi normal.
Bu ariza oldugunu gostermez.
Rampada geri kaymamasi icin D2 ye almanizi oneririm.
D2 de rampada geri kayma varsa otomatik sanzimani her yonuyle iyi kontrol etmenizde yarar.
aracin km si kacti?
esenlikler dilerim.
halil yalkin

Gönderen: Fatih Eryol üzerinde Ağustos 26, 2008, 02:51:41 ÖS

yaw bu mevzu çıktığından beri D2 konumu olan bir honda arıyorum, bulamadım bir türlü, olmazsa bu pazar oto pazarına gidip orada bulursam deneyeceğim, D2 si olan bi toyota denedim ama onda öyle bi olay yok yani kaydırıyor,

Benim arabam otomatik tecrübelerime dayanarak konuşuyorum.

İsteyen gelip deneyebilir arkadaşalr :)

Gönderen: Fatih Eryol üzerinde Ağustos 26, 2008, 02:53:35 ÖS

Ve yaklaşık 3,5 yıldır anadolu yakasında yetkili bir honda servisinde çalışıyorum. Buraya yazdıklarımıda emin olun servisteki arkadaşlarıma sorarak yazıyorum.

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 26, 2008, 10:36:59 ÖS
hangi traftasın Fatih, kaydırırımı , kaydırmazmı?...

Gönderen: Fatih Eryol üzerinde Ağustos 26, 2008, 11:15:38 ÖS

Kemal abicim sözümün arkasındayım d2 konumu kay-dır-maz ama dediğim gibi ağır devirlidir....

Gönderen: farukfaruk üzerinde Ağustos 26, 2008, 11:36:26 ÖS
98 civic otomatik kullanıyorum en dik rampada bile vites 2'de milim geri kaymıyor, araba öylecene asılı kalıp sizin gaza basmanızı bekliyor, evet 2 konumu ağır devirli, araba sanki düz vitesde ikide kalkmaya çalışıyormuşsunuz gibi oluyor.

Gönderen: Fatih Eryol üzerinde Ağustos 26, 2008, 11:48:28 ÖS

98 civic otomatik kullanıyorum en dik rampada bile vites 2'de milim geri kaymıyor, araba öylecene asılı kalıp sizin gaza basmanızı bekliyor, evet 2 konumu ağır devirli, araba sanki düz vitesde ikide kalkmaya çalışıyormuşsunuz gibi oluyor.

Kullanan biliyor :)

Gönderen: Fatih Eryol üzerinde Ağustos 26, 2008, 11:49:50 ÖS

Bu alemde tek değilsin kemal abiii

Kullanan biliyor :)

Kemal abicim sözümün arkasındayım d2 konumu kay-dır-maz ama dediğim gibi ağır devirlidir....

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 27, 2008, 06:27:12 ÖS

kemal amca merak etme uğraşma hiç birşeyle şimdi yola çıkıyorum izmir'e geliyorum hem tanışalım hemde benim arabayla çıkıp deneyelim d2 konumunu telefon numaram 05377605788 beni ararsın görüsürüz. (mutlaka ara ama bekliyorum yarın izmir'deyim)

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 28, 2008, 02:38:29 ÖS
Ah be abicim keşke 2 gün önce haberim olsaydı, kısa bir tatil için antalya civarlarındayım, ama erken döneceğim, izmirde çok kalacakmısın, döndüğümde arayayımmı

Gönderen: RaMsEs üzerinde Ağustos 28, 2008, 05:08:58 ÖS
Bence sen ara Kemal Bey.. 3 gün kadar oralarda.. Aramadı olmasın yani en azından... >=ok

Gönderen: Warrior üzerinde Ağustos 28, 2008, 06:53:35 ÖS

Ah be abicim keşke 2 gün önce haberim olsaydı, kısa bir tatil için antalya civarlarındayım, ama erken döneceğim, izmirde çok kalacakmısın, döndüğümde arayayımmı

murat abi pazar gününe kadar izmirde bilginize..!

Gönderen: RattleSnake üzerinde Ağustos 28, 2008, 08:02:14 ÖS
arkadaşlar benim yatak sarıp şuan garajda yatan 88 model otomatik honda accord'da D2,D3,D4,R,N,P vitesleri var ve uzun yıllar bu arabaya bindim ve sürekli olarak arabamı D4 de kullandım yaz kış yokulş aşağı yokuş yukarı rampa yukarı kırmızı ışıkta frene basar durur ve ayağımı frenden çeker ve süre gösteren kırmızı işikta 50 saniye bir milim geriye gitmeden kullandım yeşil yandımı gaza basar giderdim yazdıklarınızı okuyorumda anlam veremiiyorum 8-10 yıl kullandığım araçtan bahsediyorum 1-2 kere geri kaydı otomatik şanzumancı bi ustaya gittim şanzuman filitresi tıkanmıştır dedi yağını değiştirdi bişeyler yaptı aynen devam dikkatinizi çekerim dik rampada D4 de 5o saniyeden fazla bir milim kaymadan bekledim 88 accord

Gönderen: ibratice üzerinde Ağustos 30, 2008, 01:01:35 ÖÖ
arkadaşlar bizim hondalarda 2 konumu bulunan her otm geri kaydırmaz diye bir zorunluluk yoktur . lakin 1996dan 2006 kasa civic lerde şanzımanda bir tutucu kavrama vardır biz ona low hold deriz görevi yavaşlamalarda motora komprösyon yaptırır bir görevidaha vardır oda sizin tartıştığınız konu   zites konumu 2 deyken geriye kaydırmamak siz 2 ye aldığınız zaman araç direk ikinci vitese geçer bir hat basıncıda low  holt kavramasına gider ve kavrar bu sayede araç geri kaymaz yeni kasa civic lerde 5 ileri vites olduğu için yani beştane kavrama yersıkıntısından bu kavramayı iptal etmişler ama 2 de gene 2 yle kalkıyorlar ama tutucu kavrama olmadığı için geri kaydırıyor .ya 5 ileri low holt olmayacak yada 4 ileri 2 kaydırmayacak  herkeze saygılar

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 30, 2008, 01:38:10 ÖS
Bu mantığa göre 2 konumunda araba 2 ile kalkıyorsa o zaman 3 konumundada 3 le mi kalkıyor...

Gönderen: Warrior üzerinde Ağustos 30, 2008, 02:50:11 ÖS

Bu mantığa göre 2 konumunda araba 2 ile kalkıyorsa o zaman 3 konumundada 3 le mi kalkıyor...

kemal abi sen murat abiyi aradınmı ?? o hala izmir'de senden tel bekliyor

Gönderen: accordxx üzerinde Ağustos 30, 2008, 03:10:38 ÖS
çok dik olmadığı sürece geri kaymaz ileri bile haraket etmeye başlar. ama çok abartı yokuşlarda az da olsa geriye kayar. benim accord da öyle shuttle da öyle...

Gönderen: GhostRider üzerinde Ağustos 30, 2008, 10:16:20 ÖS
kemal amca çeşmedeyim yarın dönüyorum. Tel bekliyorum 0537 760 57 88 ara gitmeden görüşelim

Gönderen: loiz üzerinde Ağustos 30, 2008, 10:23:41 ÖS
ewt çok abartılı dik rampa olmadıktan sonra bende sürekli d4 te kullanıyorum geri kaydırmıyo çok dik yerlerdede kaydıracak gibi olursa ayağımı az gazın üzerine koyuyorum o arabayı sabit tutuyo..2 ye almayı öyle kalkmayı hiç denemedim bile.bu arada benim LU 98 1.4is otomatik yenilerde farklı olabilir..

Gönderen: ibratice üzerinde Ağustos 31, 2008, 01:08:58 ÖÖ
YOK HAYIR KEMAL BEY SİZİN 3 DEDİĞİNİZ KONUMUN YANINDA DRAV KONUMU YANİ D4.D3 BU KONUMLARDA ÖNCE 1 VİTES SONRA KULLAMINA GÖRE SIRAYLA VİTES YÜKSELTİR SİZ VİTES KONUMUNU 1 ALDIĞINIZDA SADECE 1 VİTESTE KALIR 2 YAPMAZ 2 KONUMUNDA DİREK 2 VİTESE GEÇER 1996 2001 CİVİC LERDE ŞANZIMAN HİDROLİK KONTROLLÜ OLDUĞU İÇİN MOTOR DEVRİ KESMEYE BAŞLADIĞINDA 3 GEÇER  D MODLARINDA SIRAYLA . ÇALIŞMA SİSTEMİNİ VE İÇİNDEKİ HER VALFİNE KADAR İYİ BİLİRİM ( HER HONDANIN)

Gönderen: farukfaruk üzerinde Ağustos 31, 2008, 01:42:42 ÖÖ
ibratice teşekkür ederim 2 ye aldığımda ağır ağır kalkmasının sebebide bu demek oluyor, vites 2' deyken kalkış yapmış oluyorum, bende öyle tahmin etmiştim, saygılar, teşekkürler.

Gönderen: Kemall üzerinde Ağustos 31, 2008, 03:29:08 ÖÖ

kemal abi sen murat abiyi aradınmı ?? o hala izmir'de senden tel bekliyor

Ya bir rehber arkadaş trafik kazası geçirip hafif yaralandı onun yerine küçük bir rus turist gurubuna rehberlik yapıyorum, şu anda marmaris göcekteler, grubu bırakamıyorum, grupta sadece bir kişi ingilizce biliyor, her türlü iletişimi ben sağladığım için bir an bile ayrılamıyorum, yoksa hazır fırsat çıkmışken D2 olayını görebilmeyi çok isterdim, şansa bak yaa

Gönderen: erkal üzerinde Aralık 15, 2008, 05:37:01 ÖÖ
Honda Civic 2001-2005 kitabından aynen kopyaladım. Burada yazdığı da hem Honda servislerinde çalışan arkadaşları, hem de GhostRider'ı doğruluyor.

İleri (D3) — Bu konum D’ye benzer, tek fark ilk üç vitesi kullanıyor olmasıdır. İnişli ve çıkışlı bir yolda römork çekerken veya dik bir yokuştan aşağı inerken motor freni yapmak için D3’ü kullanınız. Durkalk yapılan trafikte D3 konumu şanzımanın sürekli üçüncü ve dördüncü vitesler arasında değişmesini önler. D3 veya D konumundayken daha çabuk hızlanmak için gaz pedalına sonuna kadar basarak şanzımanın otomatik olarak vites küçültmesini sağlayabilirsiniz. Hızınıza bağlı olarak şanzıman bir veya iki vites küçültecektir.

İkinci vites (2) — İkinci vitese geçmek için, vites kolunun önündeki ayırma düğmesine basınız. Bu konum şanzımanı ikinci vitese kilitler. Durduğunuzda birinci vitese geçmez. İkinci vites yokuş çıkarken daha fazla güç sağlar, yokuş aşağı inerken daha fazla motor freni yapar. Kaygan veya çok kar olan yollarda motoru çalıştırırken ikinci vitesi kullanınız. Patinajı önlemeye yardımcı olacaktır.

Birinci Vites (1) — İkinci vitesten birinci vitese geçmek için vites kolunun önündeki ayrıma düğmesine basınız. Vites kolu bu konumdayken şanzıman birinci vitese kilitlenir. 1, 2, D3 ve D arasında değiştirerek şanzımanı debriyajsız düz vites gibi kullanabilirsiniz.

Gönderen: mottohonda üzerinde Aralık 15, 2008, 11:20:31 ÖS
bende 1992 si var bende denedım d2 kaymıyor d3 de rampalarda gerı kayıyor

Gönderen: nadirgoktan üzerinde Aralık 18, 2008, 01:40:48 ÖÖ
kardeş şu an ki arabam düz vites ama bundan önce opel h en son kasa easytronik bir aracım vardı onda kaçıyodu geriye

Gönderen: GhostRider üzerinde Aralık 18, 2008, 01:49:03 ÖÖ
arkadaşlar d1 d2 d3 d  şeklinde olan otomatik vitesler erkal kardeşiminde kitaptan baktığı gibi dir. d2 de araç geri kaçırmaz ama diğer tüm viteslerde kaçırır. konuyu okursanız baştan sona bununla ilgili tüm bilgiler verilmiştir. tıpkı bir triptonik gibide kullanılır veya düz vites gibi diyebiliriz devrinde olduğu müddetçe d1 d2 d3 d şeklinde hatta hareket halindeyken d den d3 e d3 den d2 ye d2 den d1 e bile çekebilirsiniz kazasız sürüşler hepinize.

Gönderen: nofear1907 üzerinde Aralık 28, 2008, 11:44:42 ÖS
yokusta durmanız gerekiyorsa ,durdugunuz zaman ayagınız frenden cekip hafifce gaz verin
arac kaymıyor

Gönderen: kalenderler_0638_honda_to üzerinde Ocak 01, 2009, 03:45:58 ÖS
kacar

Gönderen: kalenderler_0638_honda_to üzerinde Ocak 01, 2009, 03:48:43 ÖS
d1 de kacırmaz

Gönderen: Kemall üzerinde Ocak 01, 2009, 03:55:15 ÖS
D2 de kaçırmamasının mantıklı bir sebebini bilen varmı

Gönderen: altunparmak üzerinde Ocak 01, 2009, 04:00:32 ÖS
tam dik yokuşta geri kaçar...

Gönderen: GhostRider üzerinde Ocak 01, 2009, 04:37:02 ÖS
arkadaşlar yorumları okumadan kaçar kaçmaz deyip durmayın şu konuya

Gönderen: nofear1907 üzerinde Ocak 01, 2009, 05:04:47 ÖS

kacar

Sanırım benim kullandıgım araba kaymıyor sadece;
bu kadar ısrarla kayar dediginize göre

Gönderen: AL-BAYRAK üzerinde Ocak 01, 2009, 05:14:35 ÖS
ARKADAŞLAR BUGÜN DENEDİM D2 DE GERİYE HİÇBİR ŞEKİLDE KAÇIRMIYOR  AMA DEVRİ DÜŞÜK KALKIŞ YAPIYOR GAZA BİRAZ FAZLA YÜKLENMENİZ GEREKİYOR DİĞER VİTESLERDE KAÇIRIYOR

Gönderen: Kemall üzerinde Ocak 01, 2009, 10:04:38 ÖS
benim 08 otm. yani D1-2-3 yok, onun yarine manueöl olarak 2. vitese alıp öyle kalksam kaymadan kalkarmı acaba

Gönderen: nofear1907 üzerinde Ocak 01, 2009, 10:52:32 ÖS

benim 08 otm. yani D1-2-3 yok, onun yarine manueöl olarak 2. vitese alıp öyle kalksam kaymadan kalkarmı acaba

hiç gerek yok
yokusta frenden sonra gaza hafif dokununca kaçırmıyor

Gönderen: Quantum üzerinde Ocak 01, 2009, 11:35:32 ÖS

S modunda kaçırıyor mu

Gönderen: firstcevher üzerinde Ocak 02, 2009, 03:07:55 ÖÖ
yaa en güzeli el frenini çekin ışıkta durduğunuzda kalkacakken D ye atın gaza basarken manuel gibi hemen indirin el frenini gidin ;) canavar gibi ;) haa yok illa el frensiz olacak diyorsanız koyun sol ayağınızı frene, gaza basacakken çekin ayağınızı kaçmasın araç ;)

Gönderen: Kemall üzerinde Ocak 02, 2009, 04:30:31 ÖÖ
Yaw ben tecrübeli şöförüm, yokuşta kalkmakla ilgili bir problemim falan yok, ben sadece 2. vites olayını anlayamıyorum, bazı arabalarda yokuşta kaymayı önleyen bir sistem var "hill holder" diye bi şey, eğer honda bunu 2. viteste başarabiliyorsa bu firmalar neden bu pahalı sistemleri koyuyorlar, onlarda 2. vitesle halledemezlermi, veya 2. viteste kalkınca neden kaymaz...!

Gönderen: 34N1005 üzerinde Ocak 02, 2009, 08:58:12 ÖÖ
valla bendede otomatik 2003 civic var benimkide kayıyor bizim araçlarda o özellik yokmuş o bile ekstra özelliğe giriiyormuş :)

(http://img224.imageshack.us/img224/9181/adszas4.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img224.imageshack.us/img224/adszas4.jpg/1/w396.png) (http://g.imageshack.us/img224/adszas4.jpg/1/)

http://www.teamhondaturkey.com/forum/hondanizi_taniyalim/34_n_1005_hond_tem_vtec_bahcelievler_ziz_nires-t21079.0.html

azizserin@hotmail.com

Gönderen: apoucar üzerinde Ocak 08, 2009, 01:09:37 ÖÖ
arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım  2001 model civic 1,6 ies aldım benim size sormak istediğim hafif yokuşta durup R geri vites konumuna aldım geri gidip park etmek için ama ayağımı frenden çektiğimde sanki araç boştaymış gibi öne doğru kaydı bu normalmi sizce ?

Gönderen: CiviC_Katili üzerinde Ocak 08, 2009, 06:53:36 ÖS
Yokuşta kaçıran tam otomatik vitesin şanzımanı diplemiştir.

Gönderen: yorumdk üzerinde Ocak 08, 2009, 08:53:53 ÖS
otomatik arac geri birakmaz geri kacıorsa sorun vardir

Gönderen: honda2002 üzerinde Ocak 08, 2009, 10:50:07 ÖS
2002 ies otomatik aracım hafif rampalarda aracı olduğu yerde tutuyor, fazla eğimlerde R de olsun D de olsun kaydırıyor..
D2 de ise kaydırmıyor. formdan takip ettiğim kadarıyla bu son derece normal bir durum.
dik rampalarda el freni ile kalkıyorum, Allaha şükür 2,5 senedir problem yaşamadım.

Gönderen: Quantum üzerinde Ocak 08, 2009, 11:27:02 ÖS
Ofisimin otoparkına dönerek iniliyor ve çıkılıyor. Oldukçada dik..
Bu gün akşam özellikle denedim kayıyormu diye milim kaymıyor D de de S de de. Nazar değmesin :)

Gönderen: ÖzgürK. üzerinde Ocak 08, 2009, 11:38:20 ÖS
Arkadaşlar bendede 2009 premium A/T var çok dik yokuşlarda geri kayıyor ama çok ciddi kayma değil.Quantum senin dediğin gibi yokuşlarda hemde.Geri kaymaması için Hill holder özelliği olması lazım bizim arbalarda yok bildiğim kadarıyla.

Gönderen: honda2002 üzerinde Ocak 08, 2009, 11:45:59 ÖS
araç ilk çalıştırmada motor soğuk olduğu için rölanti devri yüksek.
dolayısıyla otomatik jikle devreden çıkana kadar ilk 1 veya 2 km dik rampalarda bile kaydırmayabilir belki.
sizin araçlar yeni kasa. dolayısıyla farklı şanzuman veya motor özelliği gereği dik rampalarda daha zor kaydırıyor da olabilir..

Gönderen: Quantum üzerinde Ocak 08, 2009, 11:49:33 ÖS
iyileştirilmiş olabilir.

Gönderen: honda121 üzerinde Ocak 17, 2009, 04:55:44 ÖÖ
Bende elimdeki kitapçıktan bir nebze de olsa yardımcı olmak istedim. Umarım yardımım dokunur. Ama burdan anlaşıldığı üzere de araç D2 konumuna kilitleniyor ve bu şekilde kalkıyor. Çünkü araç gayet ağır kalkıyor ve buda pati çekmemesine veyahut birden hızlanmamasına sebebiyet veriyor. Yani araç D2 de kalkıyor diğer bir tabirle 2. viteste. Ghostrider ın neden bu kadar sinirlenidğini şimdi anlayabiliyorum. Gerçekten de çok çok haklı kendisi. Fakat burda benim aklıma şöe bir soru takılıyor ? aracı sırasıyla yani 1,d2,d3, ve d kullancağımız zaman (biraz daha performanslı gitmesi açısından) 1 den 2 ye aldığımızda araç yavaşlayacak mı ?

Son olarakta holl hider mıydı ? neydi o sisteminin adı ama Honda'nın bunu D2 ile yapması diğer markaların mühendislerini endişelendirmekten öteye gitmemeli bence. Honda yaptıysa suç mu ? diğerlerinin milyon dolar harcayıp sistem geliştirmesi Honda markasını ilgilendirmez. Amreki yı yeniden keşfeden markalar oldukça çok zaten.

Gönderen: 8663 üzerinde Ocak 17, 2009, 05:29:17 ÖÖ
otomatiğine göre göre vitesine göre modeline göre değişir ;)
kaçan var kaçmayan var