Gönderen Konu: Accord periyodik bakim onerileriniz  (Okunma sayısı 2734 defa)

accordtr

Accord periyodik bakim onerileriniz
« : Ekim 23, 2017, 09:52:51 ÖÖ »
Arkadaşlar accord 2.4 sahibiyim periyodik bakim icin yag hava polen filtreler onerileriniz nelerdir yag olarak motul 5 40 mi 10 40 mi onerirsiniz filtreleri nereden temin edebilirim sanzuman yagi ne onerirsiniz

hasanemrah19

Ynt: Accord periyodik bakim onerileriniz
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2017, 06:36:54 ÖS »
Merhaba ,

Tam sentetik yağ olması gereken . Bu konuyu size teknik dilde açıklarsam ; araç lpgli mi , motor yeni mi eski mi? nerde kullanıyorsunuz ?

BU kritere göre yağ koyma işlemi ne yazıkki tr de yok denecek kadar az.

LPG patlama sıcaklığı benzinin %20 üstünde yanma odası daha sıcak , bu sebeple çok ince yağ dayanıksız olmaktadır.

En iyisini honda türkiye ya da honda japonya bilir diyebilirim . Piston toleransına göre orjinal yağsı nedir diye sormak en mantıklısı. Bende bu konuyu honda japonyaya k20 motor için sordum haber haftaya gelecek sizinle paylaşacağım .

Şu ana bende yağ mukavemet değeri vizkozite aralıklarını inceleyerek 5w40 mobil tam sentetik koydum . Araca sıfır motor yaptırdım daha ince koyalım diyende oldu . LPG de kullanıyorum aracı hondadan gelen habere göre yağ değişikliği yapacağım .

Türkiye de honda servisinde söylenen bilgile mantık dışı , sanayi dili 10w40 diyen servis oldu , 0w20 koy diyen cem oto oldu , 5w40 koy diyen oldu . herkes birşey söyledi . Kafamıza göre koymamak gerekli . Bilgi gelince hemen size de yazarım

havuckral

« Yanıtla #2 : Kasım 20, 2017, 01:23:18 ÖS »
Ben piyasadaki en ucuz ve en bilindik marka PO Maxima 10w-40 LPG koydum(4 lifre 42,90 TL).  Önceden Castrol Magnatec 10w-40 koyurdum. 5w-30 Mobil de koydum. Bir fark yok hepsi aynı. Geçen Hürriyet gazetesinden 120.000 km aracın yağını değiştirmemiş bir audi haberi çıkmıştı. Araba hala çalışıyormuş. Ama motorun içinde bildiğin asfalt tabakası oluşmuş. 10.000 de bir yağını değiştirde bence markanın bir önemi yok. 10W-40 , 5W-30 gibi değerler yağın hangi sıcaklıklarda çalışabileceğini ifade ediyor. 10W-40 ve  10W-30 minumum -20 derece sıcaklık olan bir şehirde yaşıyorsan koyabilirsin. Erzurum gibi -20 dercenin altında bir sıcaklıkta,  daha soğuk bir iklimde yaşıyorsan 5w-20, 5w-30, 5w-40, 0w-20, 0w-30, 0w-40  koyman gerekiyor. Honda Yetkili Servisi bile Petrol Ofisi 10w-40 koyuyor.

hasanemrah19

« Yanıtla #3 : Kasım 25, 2017, 11:11:54 ÖS »
Merhaba ,

Bahsettiğin araba 0,12 kpa toleransta üretilen dünyanın en performanslı atmosferik motoru. Yağdaki polimerin kimyasal bağ kurması silindir yüzeyinde önemi çok önemli . Yağın kalitesine göre motorun sesi bile fark eder. 10w40 bu araçlara çok kalın bir yağdır. ve yarı sentetiktir . Yarı sentetik 10w40 yağ 5000-6000 km lere geldiğinde zift gibi olur . Akışkanlığı bozulmuştur. LPG siz sakin kullanımda iş görebilir. Ama LPG ' de sıkıştırarak kullanımlarda polimer katkısı fazla yağ koyulmalıdır. 5w40-0w40 gibi ilk çalıştırma vizkozitesi ile motor optimum sıcaklıktaki vizkozite değerleri arasındaki farkın fazla olması polimer katkısının da fazla olduğunu gözterir ki silindir duvarlarını doldurması içinde özellikle bu gereklidir.

Ben makine mühendisiyim yağ kalitesi çok ama çok önemlşidir. 40 lirayada 10w 40 var 200 tl ye de 10w40 var. Bu işin Mercedesi MOtul -Luqimoil - Mobil dir. Castrol , Selenia vs sonrasında gelir .

Arabanın motoru sağlıklıysa i-vtech lerde benzinde kullanıyorsan ;0-20-0,30 yeter . KM yüksekse segman silindir ve krank piston kol yatağı boşlukları fazlalaşmıştır . Kalın yağa geçmen şarttır. Yoksa vuruntu seslerini saoğukken duyarsın (İşten anlıyorsan..) 200.000-400.000 Km ye gelmiş ivtech için LPG li ise ideal yağ 5w40 Tam sentetik (önerim mobildir)

400.000-600.000 Km 5w50 - 10w60 (Tam sentetik mobil 1 dir. ) Bu km lerde doğru kullanımlarda biraz yağ yakmaya başlar belirtilen yağlar rektefiyeye girene kadar işini görecektir.

Kesinlikle saçma sapan yağ kullanmayın . Piyasa yağları mekanik değerleri yağ sıkışmaya başlayınca düşmeye başlar .. Mobil - Luqimoil - Motul

Saygılar.

hasanemrah19

« Yanıtla #4 : Kasım 25, 2017, 11:20:12 ÖS »
Honda türkiyeden gelen cevap , motor sıfır yapıldıysa ince yağ koyun derler . 0-20 ,030 . 100.000 -300.000 km arası 5w30,5w40,10w40 . Koyabilirsin diyorlar . Ama kesin mi kesin bu yağdır demiyorlar . Çok politik konuşuyorlar . 10w40 yarı sentetik koymayacağımız kesin . Konuşan kişi yetkin bir kişi değildi . Ne söyledikleri ne anlattıkları beni aydınlatan bilmediğim bir tane noktada yol gösterici açıklaması yoktu. Telesekreterle konuşmuşum gibi birşeydi. Ben 5w40 koydum . Yağ yakmaya başlayana kadar 5w40 ta gideceğim.

aegean

« Yanıtla #5 : Mart 10, 2018, 10:25:28 ÖS »
Merhaba ,

Bahsettiğin araba 0,12 kpa toleransta üretilen dünyanın en performanslı atmosferik motoru. Yağdaki polimerin kimyasal bağ kurması silindir yüzeyinde önemi çok önemli . Yağın kalitesine göre motorun sesi bile fark eder. 10w40 bu araçlara çok kalın bir yağdır. ve yarı sentetiktir . Yarı sentetik 10w40 yağ 5000-6000 km lere geldiğinde zift gibi olur . Akışkanlığı bozulmuştur. LPG siz sakin kullanımda iş görebilir. Ama LPG ' de sıkıştırarak kullanımlarda polimer katkısı fazla yağ koyulmalıdır. 5w40-0w40 gibi ilk çalıştırma vizkozitesi ile motor optimum sıcaklıktaki vizkozite değerleri arasındaki farkın fazla olması polimer katkısının da fazla olduğunu gözterir ki silindir duvarlarını doldurması içinde özellikle bu gereklidir.

Ben makine mühendisiyim yağ kalitesi çok ama çok önemlşidir. 40 lirayada 10w 40 var 200 tl ye de 10w40 var. Bu işin Mercedesi MOtul -Luqimoil - Mobil dir. Castrol , Selenia vs sonrasında gelir .

Arabanın motoru sağlıklıysa i-vtech lerde benzinde kullanıyorsan ;0-20-0,30 yeter . KM yüksekse segman silindir ve krank piston kol yatağı boşlukları fazlalaşmıştır . Kalın yağa geçmen şarttır. Yoksa vuruntu seslerini saoğukken duyarsın (İşten anlıyorsan..) 200.000-400.000 Km ye gelmiş ivtech için LPG li ise ideal yağ 5w40 Tam sentetik (önerim mobildir)

400.000-600.000 Km 5w50 - 10w60 (Tam sentetik mobil 1 dir. ) Bu km lerde doğru kullanımlarda biraz yağ yakmaya başlar belirtilen yağlar rektefiyeye girene kadar işini görecektir.

Kesinlikle saçma sapan yağ kullanmayın . Piyasa yağları mekanik değerleri yağ sıkışmaya başlayınca düşmeye başlar .. Mobil - Luqimoil - Motul

Saygılar.

Söylediklerinize aynen katılıyorum ve kendi 2.4 dum de de yaz sartlarında Motul 5w40 kıs sartlarında motul 5-30 tam sentetik yag kullanıyorum

aegean

« Yanıtla #6 : Mart 10, 2018, 10:35:09 ÖS »
Honda türkiyeden gelen cevap , motor sıfır yapıldıysa ince yağ koyun derler . 0-20 ,030 . 100.000 -300.000 km arası 5w30,5w40,10w40 . Koyabilirsin diyorlar . Ama kesin mi kesin bu yağdır demiyorlar . Çok politik konuşuyorlar . 10w40 yarı sentetik koymayacağımız kesin . Konuşan kişi yetkin bir kişi değildi . Ne söyledikleri ne anlattıkları beni aydınlatan bilmediğim bir tane noktada yol gösterici açıklaması yoktu. Telesekreterle konuşmuşum gibi birşeydi. Ben 5w40 koydum . Yağ yakmaya başlayana kadar 5w40 ta gideceğim.

Hocam 2.4 accord dan bahsediyorsak yaz ve sıcak havalarda uzun yolda biraz da aracı zaman zaman sıkıstırıyorsak yag yakmayanı yoktur olmaz. Neden ? k24 motor ile k20 motor arasındaki en onemli yaglama farkı k24 motorda pistonlar daha uzun yol katettiği için blogun silindirlerin alt kısmında yag jetleri vardır ve carpma piston yaglamaya ilaveten yuksek basınc ile ayrıca yag puskurterek sılindır ve piston yaglaması yapar ve bu tabii ki k20 ve diğer motorlara oranla silindir üstüne cıkarak zamanla siilindir içinde yanan yag oranını sıcak havarda artırır ve bence bu bir arıza değildir ve km ile dogru orantılı olarak artıs gösterir. Ama ben bundan sikayetçi değilim bunu olmadıgı k20 motorlar ve ozellikle jazz motorlarında yag konusunda bıraz hasas davranmayanların motorlarında 150 binden sonra piston etek sesi baslıyor.
Saygılarımla.