Gönderen Konu: vtec açmıyor  (Okunma sayısı 14841 defa)

adiga-16

vtec açmıyor
« : Temmuz 30, 2011, 08:45:31 ÖS »
LUTFEN OKUYUN :: arkadaslar 2000 model 1.8 vtec euro accord sahibiyim. aracı 1 sene önce aldım, araç ilk aldığım zamanlarda 5500-6000 devir arasında vtec açıyordu ancak 4-5 ay sonra araç vtec açmamaya başladı, bunun üzerine ben triger setini değiştirdim, triger değiştikten sonra arabada çok bariz bir şekilde güç kaybı oldu araç yolda ara hızlanmalarda çok zorlanmaya başladı. örnek 3'ü viteste 2000 devirde giderken gaza tam yükleniyordum ama 4000 devire çıkması neredeyse 30-40 saniye sürüyordu ama 4000 devirde vtec açıyor ve arabanın hızlanması normale dönüyodu iki hafta aracı bu şekilde kullandım sonra tiriger setini değiştiren yere geri götürdüm durumu anlattım bu seferde çekiş baskı balata bitmiştir ondan düşmüştür dediler ve baskı balatayıda değiştirdiler ama araba yine düzelmedi. bende başka bir tamirciye durumu anlattım adam sente atlatmışlardır dedi bende seti değiştiren yere geri götürdüm adamlar araba iki gün kalsın biz tirigeri düzgün taktık enjektörleri pislenmiştir temizleyelim düzelir dediler bu arada tiriger değişince arabadan özellikle sokak aralarında ve bayır yukarı giderken tiz bir ses gelmeyede başladı( ses hani araba radyoları motor sesini kolonlardan yansıtırya devir yükseldikçe şiddetlenen tiz bir ses ) iki gün sonra arabayı tamirciden aldım aracın çekişi düzelmişti ama tekrar vtec açmaz olmuştu, iki ay sonra  honda civic vti  sahibi tamirci bir başka arkadaşa aracı götürdüm vtec açmıyor diye anlattım abi ben bulurum sorunu dedi ve 3 gün aracım onlarda kaldı sonra beni aradı abi yaptık vtec çalışıyor dedi beraber bindik düz bir yola çıktık aracın kontak anahtarı kısmına bir kablo bağlamış birde torpidonun altına bir kablo bağlamış iki kablonun birleştiği yerede bir ampul takmış sonra bana gaza yüklen abi dedi bende yüklendim araba 3000 3500 devire gelince ampul yanıyor 3000 devirin altına inincede sönüyor, lamba yanınca vtec açıldı abi sönüncede vtec devre dışı dedi ama lamba yanınca arabanın performansı değişmiyor. bende kardeşim bu araba eskiden böyle değildi vtec 5500 devire gelince açılıyordu ve araba net bir şekilde hızlanıyor vede vtec açtığını sesinden belli ediyordu dedim, tamirci iddalı bir şekilde benimle inatlaştı ve çalışıyor dedi. bende arabadan iyice soğudum ve bu işin peşini bıraktım. o tiz ses hala arabadan geliyor ve hala vtec açmıyor lütfen anlattığım bu durumla ilgili bilgisi ve fikri olan arkadaşlar yardımcı olsun. şimdiden teşekkür ederim.  ( motor sübap kırmış veya yamultmuş olabilirmi motoru kompresör testine soksam belli olurmu ara hızlanmalarda ilk aldığım kadar seri değil. )

chevasil

Ynt: vtec açmıyor
« Yanıtla #1 : Ağustos 21, 2011, 03:11:14 ÖS »
umarım anlayan biri yorum yapar vtec arabam olmadıgı ıcın anlamıyorum geçmiş olsun. yalnız adamın lamba baglayıp lamba yandıgında vtec acıyor demesıne yarıldım gülmekten :D vtec lambanın yanması degıl aracın gitmesi hey allahım ne enteresan insanlar var su dunyada.

gecetilkisi

« Yanıtla #2 : Ağustos 21, 2011, 04:42:07 ÖS »
vtec olmadığı için  ilgi alanma girmiyor ama. Tiz sesi kayışlar değiştikten sonra yapıyor demişşin büyük ihtimal kayışı fazla gerdiler ve o ses yapıyor. Bu şekilde binersen devirdaim ve direksiyon pompası başta olmak üzere çoğu parçaya zarar verirsin.

ursus

« Yanıtla #3 : Ağustos 21, 2011, 04:45:27 ÖS »
verebileceğim tek tavsiye yetkili servise başvurmanız.

rotasızKAPTAN

« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2011, 05:15:19 ÖS »
öncelikle geçmiş olsun.2000 model accordlar 136 bg ve üstten tek eksantrikli yani sohc olduğu için vtec açıp açmamasını bariz bir şekilde anlayamazsın.Diyeceğim şu aracın motorunda genel bir sorun olabılır,bi su subap ayarına filan götür,yağ değişimi yapılcak olursa bi borpower koydur bakalım nolcak.

Can_GnyL

« Yanıtla #5 : Eylül 06, 2011, 12:44:39 ÖÖ »
yetkili servise götür kardeşim parana yazık tamircilerin hepsi birşeyler atıyor

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #6 : Eylül 06, 2011, 01:13:38 ÖÖ »
öncelikle geçmiş olsun.2000 model accordlar 136 bg ve üstten tek eksantrikli yani sohc olduğu için vtec açıp açmamasını bariz bir şekilde anlayamazsın.Diyeceğim şu aracın motorunda genel bir sorun olabılır,bi su subap ayarına filan götür,yağ değişimi yapılcak olursa bi borpower koydur bakalım nolcak.

bor koyunca vtec açacak mı?

ayrıca sohc bile olsa vtec açtığı direk belli olur.

ihaleci

« Yanıtla #7 : Eylül 06, 2011, 08:56:32 ÖÖ »
üst kapağı açtırıp Vtec tapasına baktır gevşemiş ve veya yerinden çıkmış olabilir...

DENON

« Yanıtla #8 : Eylül 06, 2011, 09:05:39 ÖÖ »
motorun karşısına geç silindir kapağının sol arka köşesinde silindirik şekilde bır parça var (vtec selenoidi) yenısını al tak sorunun çözülecek , vtec selenoıdın arızalı senın , o son gıttıgın tamırcının bagladıgı kablo vtec selenoıdıne sınyal gönderen kablo lamba yanıyor yanı beyın vtec selenoıdıne sınyal gönderıyor laakin selenoıd arızalı oldugu için aracın vtec açamıyor durum böyle oluncada beyın vtec sınyalını gönderdıkten sonra yakıtı arttırıyor ancak motorun bu fazla yakıtı yakamadıgı için zengin karışıma düşüyor ve hızlanamıyor, sen bır tane vtec selenoıdı al ve eskısı ıle değiştir sorunun ortadan kalkacak kardeşim

NusretA

« Yanıtla #9 : Eylül 06, 2011, 09:20:22 ÖÖ »
motorun karşısına geç silindir kapağının sol arka köşesinde silindirik şekilde bır parça var (vtec selenoidi) yenısını al tak sorunun çözülecek , vtec selenoıdın arızalı senın , o son gıttıgın tamırcının bagladıgı kablo vtec selenoıdıne sınyal gönderen kablo lamba yanıyor yanı beyın vtec selenoıdıne sınyal gönderıyor laakin selenoıd arızalı oldugu için aracın vtec açamıyor durum böyle oluncada beyın vtec sınyalını gönderdıkten sonra yakıtı arttırıyor ancak motorun bu fazla yakıtı yakamadıgı için zengin karışıma düşüyor ve hızlanamıyor, sen bır tane vtec selenoıdı al ve eskısı ıle değiştir sorunun ortadan kalkacak kardeşim

bu sese kulak ver :)

Castiel

« Yanıtla #10 : Eylül 06, 2011, 09:24:34 ÖÖ »

arkadasım cok guzel acıklamıssın tesekkurler umarım arkadasında ısıne yarar

ihaleci

« Yanıtla #11 : Eylül 06, 2011, 09:27:08 ÖÖ »
DENON arkadaşa KATILIYORUM... >=ok
ama kendi yaşadığım olay subap ayarı için kapağı açtığımızda gördüğümüz Vtec tapasının yerinde emanet bir şekilde durduğuydu... tapayı sıktıktan sonra denememizde vetc in sesini almaya başladık...

ihaleci

« Yanıtla #12 : Eylül 06, 2011, 09:44:45 ÖÖ »
Birde Vtec selenoidini değiştirmeden önce bir temizlet yeniden dene... faydası olabilir...

DENON

« Yanıtla #13 : Eylül 06, 2011, 10:07:25 ÖÖ »
DENON arkadaşa KATILIYORUM... >=ok
ama kendi yaşadığım olay subap ayarı için kapağı açtığımızda gördüğümüz Vtec tapasının yerinde emanet bir şekilde durduğuydu... tapayı sıktıktan sonra denememizde vetc in sesini almaya başladık...
işte o tapa dediğin şey vtec selenıdının yag basıncı vererek egzantrıktekı kam profılını kılıtleyen dıyafram , eger yerınde sabıt değilse yag basıncı cogalsa dahı vtecı açamıyor

ihaleci

« Yanıtla #14 : Eylül 06, 2011, 10:43:16 ÖÖ »
Doğrudur ... teknik isimleri pek bilmem ustanın söylediği şekilde yazdım tapa diyerek...

Bu arada arkadaslar 2001 model 1.8 vtec euro accord aracım için eksantrik mili arıyorum... dereceli, derecesiz ne olursa nerede bulabilirim...

adiga-16

« Yanıtla #15 : Eylül 10, 2011, 07:08:22 ÖS »
arkadaşlar yorumların hepsi için teşekkür ediyorum, yalnız şunu belirtmek ( hatırlatmak ) istiyorum vtec açmamaya başladıktan bir zaman sonra aracın triger kayışını değiştirdim, triger kayışını takan usta ( bence çırak bile olamaz ) sente atlatmıştı bu sefer araç güç kaybına uğradı ama vtec araç bu durmdayken tekrar  çalışmaya başladı ( önceden 5500 6000 devir arasında açıyordu ) ama 4000 devirde açıyordu, sonra sente atlaması problemini düzelttirdim aracın gücü tekrar normale döndü fakat yine vtec açmaz oldu. denon arkadaşın dediği parçayı başka bir ustaya göstericem inşallah olur. hepinize saygılar.