Gönderen Konu: Prelude hakkında acil bilgi?  (Okunma sayısı 13272 defa)

ed35

Prelude hakkında acil bilgi?
« : Mayıs 28, 2011, 10:18:11 ÖÖ »
Merhabalar arkadaşlar :)
Aracıma takas teklifi olarak Hondacı bir arkadaşımız prelude'unu öneriyor,fiyat çok gibi aracının,kendisinede bunu söyledim,ancak araç hakkında çok fazla bilgim yok,acaba bilen duyan biraz bana yardımcı olabilirmi?Parçası bulunurmu,çok yakarmı,sorun çıkartırmı? İlgilenenlere şimdiden teşekkürler ;)
Araç bu: http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-meraklisindan-fazla-soze-gerek-yok-takas-dusunulur-48409322/detay/

ed35

Ynt: Prelude hakkında acil bilgi?
« Yanıtla #1 : Mayıs 28, 2011, 12:26:36 ÖS »
Bilinmeyen bir araç galiba  :-k Yokmu fikri olan  :?:

ferad

« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2011, 02:56:07 ÖS »
bildigim kadariyla:
h22 motor kullaniliyor we duz witesi tr`de yok otomatigi de performansi torpuluyor
aracta yol hakimiyeti icin wirajlarda arka tekerleride donduren 1 sistem war genelde ulkemiz yollarinda cabuk bozuluyormus
tr`de tutulmadigi icin ulkemizde parca sorunu wardir(tahminim)
satacaginizda elinizde kalma ihtimali yuksek
benzin sarfiyati yuksek 

ed35

« Yanıtla #3 : Mayıs 28, 2011, 06:55:26 ÖS »
bildigim kadariyla:
h22 motor kullaniliyor we duz witesi tr`de yok otomatigi de performansi torpuluyor
aracta yol hakimiyeti icin wirajlarda arka tekerleride donduren 1 sistem war genelde ulkemiz yollarinda cabuk bozuluyormus
tr`de tutulmadigi icin ulkemizde parca sorunu wardir(tahminim)
satacaginizda elinizde kalma ihtimali yuksek
benzin sarfiyati yuksek 
Parça sorunu varsa yaklaşmamak daha mantıklı galiba?Tutulmaması da cabası olabilir,ama araç çok güzel :) Teşekkür ederim yanıtınız için,başka fikirleri olan arkadaşlar da paylaşırsa sevinirim.

cvcvtec

« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2011, 09:11:33 ÖS »
yeni kasa hondayı bırakıp 92 prelude almak mantıksız ...

ed35

« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2011, 09:25:01 ÖS »
yeni kasa hondayı bırakıp 92 prelude almak mantıksız ...
Mantıklı olup olmadığını öğrenmek için arkadaşlara danışıyorum zaten ;)

ctr07

« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2011, 11:33:27 ÖÖ »
boşver abi parça sıkıntısı vardır bunda tutulmamis zaten.d sınıfı aramaya devam et >=ok

ed35

« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2011, 04:29:22 ÖS »
Doğru diyosun,vazgeçtim zaten ;) THT'ye selam CİVİC'e devam :D

carousal

« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2011, 04:47:58 ÖS »
20 yaşındaki bir araçta artık metal yorgunluğu, korozyon, küflenme gibi yürür aksamın dışında kaportada da problemler çıkartabilir. 20 yıl kısa bir süre değil.

2008 araçtan, 1992 modele geçmek, maden çağından taş devrine geçmek gibi birşey olsa gerek. Nostalji olsun diye düşünüyorsanız, nostalji bir keyiftir, ancak günlük kullanım için, artacak olan bakım masrafları, parça bulma zorluğu sizi usandırabilir.

Benim LPG'yi taktırdığım bayinin sahibinde Honda Prelude vardı, çok para gidiyor şu merete diyordu, ancak onda da Prelude bir tutku. Arıza da çıkarsa adam aracından son derece memnun idi. İstese sıfır Honda alabilecek durumu var, ancak o ısrarla Prelude'ye biniyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2011, 04:49:52 ÖS Gönderen: carousal »

ed35

« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2011, 05:22:07 ÖS »
20 yaşındaki bir araçta artık metal yorgunluğu, korozyon, küflenme gibi yürür aksamın dışında kaportada da problemler çıkartabilir. 20 yıl kısa bir süre değil.

2008 araçtan, 1992 modele geçmek, maden çağından taş devrine geçmek gibi birşey olsa gerek. Nostalji olsun diye düşünüyorsanız, nostalji bir keyiftir, ancak günlük kullanım için, artacak olan bakım masrafları, parça bulma zorluğu sizi usandırabilir.

Benim LPG'yi taktırdığım bayinin sahibinde Honda Prelude vardı, çok para gidiyor şu merete diyordu, ancak onda da Prelude bir tutku. Arıza da çıkarsa adam aracından son derece memnun idi. İstese sıfır Honda alabilecek durumu var, ancak o ısrarla Prelude'ye biniyor.
Anladım hocam,bende günlük binecektim zaten ama ikinci bir araçta alabilirdim prelude'un yanına,yinede kalsın ama,hem parça problemi hem 20 yaşında oluşu vs.
Teşekkür ederim :)

barprelude

« Yanıtla #10 : Mayıs 31, 2011, 10:38:43 ÖS »
İyi akşamlar,
Prelude hakkında yazılanları okudum. Anladığım kadarıyla kullanıcısı çok olmadığından bazı şeyler yanlış da biliniyor. İlandaki Prelude (4G), 1992-96 yılları arasında ülkemize çoğunlukla 2 litre (F20A4) olarak getirilmiş ve 140 hp civarında. Motoru ve yürüyen aksamı tamamen Accord ile aynı; yani parça sıkıntısı hiç yok, üstelik çok komik fiyatlara bile bulunabiliyor. Arka tekerlekleri kontrol eden 4WS sistemi ise yine ender bulunan bir özellik, ülkemizdeki bu model Prelude'ların çok azında var (ve fakat ülkemizdeki 5G Prelude'ların hepsinde var) ve yol koşullarından ziyade kullanımdan dolayı az da olsa arıza çıkaran bir sistem. Genellikle park edemeyip her defasında lastiklerini kaldırıma dayayan ve hala gitmeye çalışan ya da hiçbir tümsek ve çukuru umursamayanlar yüzünden arıza görüyor. Ayrıca kuralına göre jant-lastik değişimi yapmayanlar da bu listede mevcut.

barprelude

« Yanıtla #11 : Mayıs 31, 2011, 10:55:27 ÖS »
Yakıt sarfiyatı, kullanıma ve yol güzergahına bağlı olarak şehir içi 9-12 litre arası oynayabilir. Uzun yolda 8-10 lt olarak düşünebilirsiniz. Kullanımı son derece keyifli ve sürüş pozisyonu olarak da baya sportif. Eğer performans delisi değil iseniz manuel şanzıman sizi memnun eder, otomatiği de kesinlikle üzmez merak etmeyin. Yol tutuşu çok iyi, hızlıyım diyen arabaların çoğunu alırsınız, özellikle sürekli virajlı yollarda. Ne de olsa Honda. ;) 4G Prelude'ların koltukları fabrika çıkışı Recaro'dur, sürüş zevki baya yüksek. Kapı profilinin alçak olması ayrı bir zevk. 20 senelik araba deyip geçmeyin. Etrafta -eski ve ya yeni- nasıl arabalar var siz de biliyorsunuzdur. Objektif olmak lazım. Araba eski diye çürüğü ve kötü motor-yürüyeni olması şart değil, ne kadar özenli kullanıldığı önemli. Bakımlı bir Prelude herzaman sizi memnun eder, satmakta da siz zorlanırsınız. Makul fiyatlara herzaman satabilirsiniz.... İyi bakılmış bir Prelude alırsanız sadece bakımdan bakıma servise gidersiniz. 

ed35

« Yanıtla #12 : Mayıs 31, 2011, 11:06:34 ÖS »
Çok ayrıntılı oldu bu,çok teşekkür ediyorum hocam :)
Ama vazgeçtim artık prelude'tan,olursa 2. araç olarak daha sonra düşünebilirim belki.

barprelude

« Yanıtla #13 : Mayıs 31, 2011, 11:14:54 ÖS »
Yalnız bir konu çok önemli; eğer arkadaşlarınızla beraber -kısa ve ya uzun- yolculuk yapmayı düşünürseniz, biraz zorluk çekersiniz. 4G Prelude'un arka koltukları yok kabul edin. Ön koltukların kızak yükseklikleri çok az olduğundan, altlarına ayak neredeyse girmiyor. Rahatsızlık verici bir durum....

Bu kadar yazmamın sebebi bir tek cümleniz. Prelude alıp ikinci bir araba daha alabileceğinizi yazmışsınız. Aksi takdirde böyle uzatmazdım. Etrafınıza baktığınızda genellikle bakımlı Prelude'ları kullananların 2. bir arabası vardır, o da %90 başka bir Honda dır. :)

Mantıklı bir fiyata alınabilecek, parça sıkıntısı olmayan, 15-20 yaşında olmasına rağmen estetiği günümüzde hala geçerli, sürüş keyfi gayet yüksek, mantıklı fiyatlara istediğinizde elden çıkarabileceğiniz güzel bir seçim olabilir. Birkaç lira daha fazla verebilirseniz 5G Prelude'lara bakmanızı da öneririm, onlar her eve lazım olan Honda'lardan....
İyi akşamlar.

barprelude

« Yanıtla #14 : Mayıs 31, 2011, 11:17:25 ÖS »
Ben yazarken siz de iletinizi göndermişsiniz. Hayırlısı...  >=ok

ed35

« Yanıtla #15 : Mayıs 31, 2011, 11:22:08 ÖS »
İnanın yazınız beni etkiledi :) Başka araçlara yöneliyordum,bakıyordum filan ama,tekrar bu arabaya bakışımı değiştirdiniz :)
Ama prelude alırsam 2. araç şart olur,arka koltuk ve en önemlisi bagaj lazım oluyor bana :)
Yorumlarınız için teşekkürler,bakalım artık durum ne gösterir.

barprelude

« Yanıtla #16 : Haziran 01, 2011, 12:02:37 ÖÖ »
1998 den bu yana Honda ve Prelude kullanıyorum. Dediğim gibi eğer ikinci bir arabanız varsa bu paralara 4G-5G Prelude çok güzel bir tercih olabilir. Sorularınız olursa elimden geldiğince yardımcı olurum....

orchun

« Yanıtla #17 : Haziran 01, 2011, 12:42:51 ÖÖ »
ben de prelude sevenlerdenim arac cidden cok iyi kacıyor .. yurt dısında 2.2 vti düz vitesine binmiştim :)):)) cok iyiydi diyebilirm ... kesinlikle öneriyorum ... ben de sendenim merak etme .. 93 kasanın tadını almıstım , simdi 2011 kesmiyor diyebilrim

barprelude

« Yanıtla #18 : Haziran 01, 2011, 11:27:40 ÖS »
Ne yazık ki etrafta çok az sayıda 2.2 vtec manuel Prelude (4G+5G) var. H22 aslında en verimli atmosferik 4 silindirli motorlardan birtanesi fakat maalesef ülkemize girişi cok az sayıda yapılmış. 

LudeR

« Yanıtla #19 : Haziran 26, 2011, 10:26:38 ÖÖ »
Eğer bir prelude sahibiysen 2 inci bir arbaya ihtiyacın kesinlikle olacaktır binmeye kıyamıyor insan ;) benim manuel h22a4 g5 im var çok ama çok memnunum ayrıca 4 ws i de hiç sorun çıkarmıyor... 

barprelude

« Yanıtla #20 : Temmuz 01, 2011, 11:37:57 ÖS »
Eğer bir prelude sahibiysen 2 inci bir arbaya ihtiyacın kesinlikle olacaktır binmeye kıyamıyor insan ;) benim manuel h22a4 g5 im var çok ama çok memnunum ayrıca 4 ws i de hiç sorun çıkarmıyor... 

Güzel araba, güle güle kullan. ;)

trttek

« Yanıtla #21 : Ocak 17, 2012, 05:38:47 ÖS »
mesala Trabzon da hiç yok... Ama güzel arabaymış..

barprelude

« Yanıtla #22 : Ocak 21, 2012, 12:14:00 ÖÖ »
Trabzon'da var diye biliyordum....