Gönderen Konu: H23A2 Red Valve Cover Project (Resimli Anlatım) !!  (Okunma sayısı 6318 defa)

PreludeBB2

H23A2 Red Valve Cover Project (Resimli Anlatım) !!
« : Şubat 16, 2006, 12:02:17 ÖÖ »
Evet dostlar bugün izinli olmamı fırsat bilerek tüm günümü benim H23A2 nin siyah olan valf kapağını kırmızıya boyama işine ayırdım. Gerekli malzemeleri dün almıştım. Adım adım işlemin fotolarını çektim. Öncelikle gerekli olan malzemeleri yazayım buraya arkadaşlar.

* Henkel Duck Type Kırmızı Sprey Motor Boyası,
* Henkel Metylan Boya Sökücü Jel,
* Bir adet ince spatula, bir adet telli sünger, bir adet mum,
* Valf kapağı iç temizliği için Yağ Sökücü özelliği olan Temzileyici Sprey,
* Cif Universal, Bolca kağıt havlu, ince eldiven.

Öncelikle işe valf kapağınız araçtan sökerek başlıyoruz. ben Prelude H23A2 motorları üzerine çok Teknik Manual okuduğumdan bu işi 10 dakika gibi bir sürede hallettim. Burada önemli olan kapak contasına zarar vermeden sökmeniz. Yoksa birde valf kapak contası almanız gerekebilir. İşte aşağıdaki fotoda aracın siyah olan, boyası yıpranmış valf kapağı.

İlk iş olarak bu kapağı içi çok yağlı olduğu için yağ söküzü malzeme ile güzelce temziliyoruz. Yağların komple iç kapaktan ayrılması biraz uğraştırıyor ama sağlıklı bir boyama ve etrafa yağ bulaştırmamak için bu gerekli. Daha sonra Boya sökücü Metylan ı kapağın üzerine fırça ile sürüp yaklaşık bir 15 dakika boyanın kabarmasını bekliyor ve sonra bir ıspatula ve tel sünger yardımı ile boyayı kazıyoruz. Bu işlemi yaklaşık bir 3 kez tekrarladıktan sonra valfe kapağı boyadan tamamen arınarak metal rengine bürünerek, aşağıdaki resimdeki hale geliyor.

Daha sonra detarjan ve sıvı cif ile iyice temzilediğimiz kapağın üzerine "H" ve "HONDA" amblemlerinin olduğu yere, yazıların üzerine ince bir kat mum sürüyoruz. Bu yazıların üzerine mum sürmemizin nedeni boyayı attıktan sonra yazıların üzerindeki boyayı rahatça kazıyıp, temizleyerek harfleri ortaya çıkarmak. Mum işlemini bitirdikten sonra ince katlar halinde sprey boyayı atmaya başlıyoruz. Arada boyanın kurumasını bekleyip atılan birkaç kattan sonra boyamız tamamen kurumaya bırakılıyor. Hızlı kuruması için bir saç kurutma makinesi ile düşük devirde ısı vererek kuruma işlemini hızlandırabilirsiniz. Boya biraz kuruduktan sonra sıra yazıların üzerindeki boyayı yemizlemeye geliyor. Daha önce yazının üzerine mum sürdüğünüz için, boya kolayca kalkıyor ve harfleri ortaya çıkarıyorsunuz. Ben bu işlemi yaparken ince uçlu bir tornavida, kolonya ve ince kulak temizleyici pamuklardan faydalandım. Tabi bu arada valf kapağının üzerinden çıkan tüm civata, kapak, conta,somun gibi parçaları tek tek temziledim. İşte ortaya çıkan sonuç aşağıda ve şu anda odamda bu şekilde tamamen kurumayı bekliyor. Yarın sabah takacağın inşallah. Evet umarım valf kapaklarını kendisi boyamak isteyen arkadaşlara rehberlik eder bu bilgiler. Baya bi emek harcadım ama buna değdi. Fotoları flaşlan öektiğim için renk orjinalden biraz daha açık görünüyor ama gerçekte tam Type R Valf kapağı kırmızısı oldu. Gerçekten çok hoş bir renk. Hepinize tavsiye ederim. :-)

tolgabin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2006, 02:11:46 ÖÖ »
güzel çalışma arabaya takıncada resim koyarsan iyi olur.
nasıl durduğunuda görmüş oluruz

WildCat_H22A

« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2006, 03:02:58 ÖÖ »
Eline sağlık süper olmuş. Abi peki bu kapağa kırmızı yerine ayna gibi parlak Krom görünütüsü vermek için boya veya o tarz bişiler mevcutmu? ya da fosforlu turuncu? her rengi varmı? ne kadar fiyatı?

Daniel Gabriel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2006, 10:08:09 ÖÖ »
Ozan süper olmuş walla ellerine sağlık..
H23 rengiyle daha uyumlu olcak ozaman da 1 foto koyarsın hocam..
Orjinali gibi tertemiz olmuş helal olsun  :cool:

ALG

• THT
« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2006, 10:35:07 ÖÖ »
walla bölyle işi takdir etmemek ayıptır..ellerine sağlık..süper olmuş..paylaşımın içinde çok çok teşekkürler..

PreludeBB2

« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2006, 11:28:35 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim arkadaşlar sağolun. Bugün aracın yanına kapağı takmaya ve üzerindeyken fotolarını almaya gittim ama evde koyu görünen o kırmızı renk aracın kırmızısı yanında çok açık kaldı. O yüzden bugün tekrar bir boyama işlemi yapacam. Ya çok koyu bordoya yakın bir kırmızı ton bulacam yada Glossy Black denilen bir siyah renk var çok hoş, o renge boyayacam. Krom rengi veren spreyler de var arkadaşlar fiyatlar bir kutu boya için 7 ile 15 YTL arası. Fakat boyalar baya kaliteli. Ben Henkel Duck Type boyalardan kullandım ve oldukça memnunum. Kapağı yeniden boyadıktan sonra aracın üzerindeki halininin fotolarını koyacam buradan. Tekrar sağolun. :-)

HONDA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2006, 12:02:33 ÖS »
Eline Sağlık iyi iş çıkarmışsın...

Mat kırmızı tavsiye ederim ben...  8)

PreludeBB2

« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2006, 10:29:52 ÖS »
Arkadaşlar aracın renk tonuna uygun bir koyu mat kırmızı bulamadığım için tekrar Mat Siyah yapmaya karar verdim. Mat siyah rengin üzerine kırmızı buji kabloları ve Kırmızı Aem Intake hoş olacaktır. :cool:  Ama tabi ki buji kabloları ve intake için biraz beklemem ve para bulmam gerekiyor... :-)

PreludeSSe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 16, 2006, 10:56:06 ÖS »
Ozan varya sen yine mat siyaha boyadıktan sonra bidaha kırmızıya boyarsın... :D

ALG

• THT
« Yanıtla #9 : Şubat 16, 2006, 10:59:48 ÖS »
Kırmızı iyiydi yaw..

PreludeBB2

« Yanıtla #10 : Şubat 16, 2006, 11:01:40 ÖS »
Alıntı yapılan: "PreludeSSe"
Ozan varya sen yine mat siyaha boyadıktan sonra bidaha kırmızıya boyarsın... :D

Hehehe :-D  Valla Selçuk bende bu Prelude manyaklığı varken herşeyi bekleyebilirsiniz dostum benden... :-D  Yok ama mat siyah çok iyi oldu, kapak şu an karşımda ve bu mesajı yazarken son katını attım. Baya bi süper oldu. Ama kırmızı buji kabloları için para lazım o da bende kalmadı maalesef... :-)

PreludeBB2

« Yanıtla #11 : Şubat 16, 2006, 11:04:43 ÖS »
Alıntı yapılan: "ALG"
Kırmızı iyiydi yaw..

Evet kırmızı iyiydi ama motor bloğuna kapağı monte edince uyumsuzluk çok göze battı. O kırmızı kapak, motor kompartmanının içinde turuncu gibi durdu resmen.  :-(  O yüzden bende ikinci planım olan siyah üzerine kırmızı aksesuar projesini uygulamaya koydum.

SuperSonic

• http://www.teamhondaturkey.com
« Yanıtla #12 : Şubat 16, 2006, 11:12:48 ÖS »
Çok güzel bir çalışma olmuş, tebrik ederim.  Bizimle de paylaştığın için teşekkür ederiz.

aSil

« Yanıtla #13 : Şubat 16, 2006, 11:19:39 ÖS »
Emeğine sağlık. Bu emeği bizi de düşünerek fotografladığın için de ayrıca teşekkürler. Umarım devamı gelir...

Maverick

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Şubat 16, 2006, 11:49:13 ÖS »
bende senın gıbı aracımla kendım ugrasıp kır pas ıcınde kalıp saatler harcamayı cok sevıyorum o yuzden tebrık ederım senı bu ısı para verıpte sanayıdede yaptırabılırdın yanı.Bu arada yonetımdende bır ıstegım var foruma "kendın yap" adı altında bır bolumde acsak ve yaptıgımız seylerı yazsak acaba nasıl olur.özellıkle yabancı sıtelerde bu bolum cok fazla kullanılıyor ve cokta yardımcı olucagına ınanıyorum bızlere

PreludeBB2

« Yanıtla #15 : Şubat 17, 2006, 12:13:52 ÖÖ »
Çok teşeşşür ederim arkadaşlar, sağolun. Arabam benim için çok değerli. O yüzden ona emek verip uğraşmak çok hoşuma gidiyor. Elimden geldiği kadarıyla yapabileceğime inandığım şeyleri kendim uğraşarak yapmayı tercih ediyorum. Çünkü biliyorum ki hiçbir sanayi ustası ona benim özendiğim kadar özenmiyecek ve emek harcamayacaktır. 8) Elimden geldiği kadar çalışmalarımın devamı gelecek ama herşey maddiyat malesef. Mesela şu anda Kırmızı MSD veya Magnecor 8.5 mm lik buji kablolarına, AEM Kırmızı Yağ kapağına ve birkaç para tutacak daha parçaya ihtiyacım var ama bunlar biraz beklemek durumunda. Çünkü aracın borcunu ödemekten şu an nefes alacak bütçe bile kalmadı. Fakat yapılan her kuruş masrafın size aracınıza katılan bir güzellik olarak dönmesi çok güzel bir şey. :-)

Tiburon

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Şubat 17, 2006, 11:23:53 ÖÖ »
güzel olmuş..emeğine sağlık..

efe-e

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 17, 2006, 04:19:54 ÖS »
aslında iyiymiş be ozan abim rengi....

PreludeBB2

« Yanıtla #18 : Şubat 17, 2006, 09:40:33 ÖS »
Alıntı yapılan: "efe-e"
aslında iyiymiş be ozan abim rengi....

Evet Efe renk evdeyken banada çok iyi gelmişti ama motora takınca aracın rengiyle çok uyumsuz, sanki turuncuymuş gibi durdu. Neyse Bende Flat Black diye tabir edilen mat siyaha boyadım. Siyah üstü kırmızı yapmaya karar verdim. Ama işin kırmızı kısmı biraz para gerektiren parçalar olduğu için(Magnecor yada MSD buji kablosu, AEM Yağ kapağı ve Akü tutamağı, AEM Radyatör kapağı gibi) şimdilik biraz beklemedeyim. :-)

PreludeSSe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 17, 2006, 10:02:58 ÖS »
Ozan buji kabloları yağ kapağı falan ne alıcaksan banada haber ver beraber alalım... ;)
Benimde niyetim var...

PreludeBB2

« Yanıtla #20 : Şubat 17, 2006, 11:14:06 ÖS »
Ozan buji kabloları yağ kapağı falan ne alıcaksan banada haber ver beraber alalım... ;)
Benimde niyetim var...

Dostum ben bu parçaları alacam ama ne zaman olacağı mechul. Çünkü bütçe öyle bir sakat ki anlatamam şuan. :-) Büyük ihtimal önce buji kablolarından başlayarak parça parça alacam. Sen neler yapıyorsun bu günlerde? Senin güzelliğin motoruna mı müdahale etmeye başlayacaksın yoksa...?? :-)

PreludeSSe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Şubat 17, 2006, 11:27:13 ÖS »
Abi benim dışıyla işim bitti bitek Laser Cam filmi planım var yakın zamanda sonra yavaş yavaş motoru yenilemeye başlıcam...Benimde durum şuan seninkinden farksız onun için bana her türlü uyar sen yeterki alırken haber ver...Bu aralar bizimki farsız kaldı brandası örtülü yatıyo...Farlarını Hasan Hoca kaptı bende ne çıkarsa bahtıma misali eniştemi bekliyorum Almanyadan ne far getiricek diye...

PreludeBB2

« Yanıtla #22 : Şubat 18, 2006, 12:20:44 ÖÖ »
Abi benim dışıyla işim bitti bitek Laser Cam filmi planım var yakın zamanda sonra yavaş yavaş motoru yenilemeye başlıcam...Benimde durum şuan seninkinden farksız onun için bana her türlü uyar sen yeterki alırken haber ver...Bu aralar bizimki farsız kaldı brandası örtülü yatıyo...Farlarını Hasan Hoca kaptı bende ne çıkarsa bahtıma misali eniştemi bekliyorum Almanyadan ne far getiricek diye...

Hadi bakalım hayırlısı Selçuk. Merakla bekliyorum aracındaki yeni çalışmaları. :-) Hasana da hayırlı olsun senin farlar, kardeşim ne zamandır far arıyordu. Parça konusuna gelince dışarıdan getirtme işlemlerinde geçen hafta bir tatsızlık yaşadık maalesef ve getirttiğim gösterge camı gümrükte takıldı. O yüzden artık yoğurdu üfleyerek yiyorum ve çok çekingenim bu konuda ya UPS ile çalışan ve TR ye gönderi yapan bir yerden alım yapmak lazım (Summit Racing gibi) yada PerformanceShop aracılığı ile bu işi halletmeli. Ben açıkçası büyük parçalara gireceğim zaman PerformaceShop ile çalışmayı düşünüyorum. Bu gümrükte takılan ikinci malımız oldu ve açıkçası bu sefer canım çok sıkıldı. Terbiyesiz herifler gümrükte problem çıkarmak için elinden geleni yapıyorlar... :x  Nasıl bir gümrük mevzuatımız var anlamıyorum doğrusu... :? O yüzden bende araştırma içerisindeyim. Ufacık bir kablo diyoruz ama o bile bazen takılabiliyor. Olanda bizim paralara oluyor... :x Bu arada yeni farlarında hayırlısı olsun Selçuk. Siyah zeminli spotlu farlardan mı alacak acaba senin dayı. :-)  Anladığım kadarıyla sana da sürpriz olacak. Şimdiden güle güle kullan dostum. Yeni farları takınca fotolarını bekliyoruz... :-)

PreludeSSe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Şubat 18, 2006, 09:13:49 ÖS »
Ozan gümrük konusunda haklısın dikkatli olmak lazım...Bu arada farlarım geldi ve takıldı...Resimleri koyucam inşallah beğenirsiniz,bana çok büyük süpriz oldu senin tahminde nerdeyse tutuyomuş... :-D