Gönderen Konu: Prelude 2.3i Stage 1 Restorasyon İşlemleri...  (Okunma sayısı 6579 defa)

PreludeBB2

Prelude 2.3i Stage 1 Restorasyon İşlemleri...
« : Ocak 30, 2006, 12:18:13 ÖÖ »
Arkadaşlar az önce bir konu açarak aracımın resimlerini yayınlamıştım. Şİmdi de yeni bir başlıkaltında bu aracı bu hale nasıl getirdiğimi ve neler yaptığımı sizlerle paylaşmak istedim. :-)

Prelude bende yaklaşım 10 yıldır süregelen bir tutku. Eski çok sevdiğim aracım 78 Mitsubishi Galant ı sattığım gün, "bundan sonra Prelude den başkasına binmem" diyerek yemin etmiştim. O gün bugündür para biriktirdim, borca girdim ve sonunda şu anki aracımı aldım. Prelude bende artık bir tutkuyu da aştı. Yaşantımdaki tüm boş zamanları Prelude ye göre planlıyor, Prelude ile yatıp, Prelude ile kalkıyorum. Arabam benim sevgilim. Artık Prelude benim için resmen bir yaşam tarzı oldu. :-)  Böylesine özlem dolu duygular içerisinde bir yandan para toplayıp, bir yandan da sevgili dostum Tolga ile beraber bana araç ararken, benim yoğun isteğim ve tutkum üzerine H23 motorlu, TR de tek tük olan Preludeleri aramaya başladık. Uğraşlarımız sonunda İstanbulda 92 model H23A2 motorlu, manuel şanzımana sahip bir araca ulaştık. Ulaştık, ulaşmasına ama, araç maalesef kıymetini ve neye sahip olduğunu hiç bilmeyen kişilerin elinde resmen hırpalanmış, çok yıpratılmıştı. Ama daha başka bir 2.3 motor adayımız ve seçeneğimiz olmadığından bu araçta karar kıldım. Esas macera şimdi başlıyor. :-)  Aracı Tolga sayesinde tanıdım. Tolga sağolsun aracın yaklaşık 50 adet fotosunu ve 2 videosunu çekip bana gönderdi. Ben fotoları inceleyip aracın bazı eksik iç döşeme parçalarını EBAY vasıtasıyla getirttim... 8) İyi ki de getirtmişim, çünkü bu parçalar gerçekten çok işime yaradı. Onlar elimde olmasa aracın içi şu anki görünümünde olamazdı. Yaptığım harcamalar EBAY den getirttiğim parçalarla başladığından listeme bu parçalarla başlıyorum... :-)

1. Aracın fotolarını inceleyerek, EBAY den şu parçaları aldım:
-95 JDM Prelude BB4 göğüslük Tweeter kapakları ve tweeterları
-Airbag
-Radyo konsolu, küllük ve çakmak bölümü
-JDM BB4 çift ızgaralı panjur ve tek ızgaralı panjur
-Sürücü ana kapı kilit kontrol düğmesi
-Sıfır paketinde açılmamış Prelude yazısı

Aracın içinde yoğun bir temizlik ve bakım çalışmasına başladım, göğüslük panelinde EBAY den getirtiğim parçaların montajını yaptım. Discman, dolmuşçu TV si gibi abuk parçaları söküp attım ve teybin bozuk olan soket ve elektrik kablo sistemini yeniden ayarlattım.

2. Araca İstanbul Çiftkurtlarda sevgili Birol Ustadan ekspertiz almıştık. Servis danışmanı arkadaşımız Ömerinde çok yardımlarını gördük. Beraberce aracı incelediğimizde birçok sorunla karşılaştık.. Buna göre bende hemen şu çalışmaları yaparak başladım işe.

-İzmirin en ünlü Egzoz uygulama merkezlerinden biri ve Tunerların tercihi olan 3. Sitedeki Egzoz market te. Araca manifolldan itibaren komple egzoz yapıldı. Şansımızın gülmesiyle orjinal Prelude G4 egzozu bulduk ve manifolddaki flex dokulu parçayı da yeniledik. Son susturucu olarak da Remusun Dual çıkışlı, büyük kazana sahip Universal bir modelini kullandık. Ayrıca tıkalı olan katalitikte iptal olarak yerine High Flow tip bir katalitik uygulaması yaptık. Aracın egzoz sistemi şu an dehşet ötesi oldu ama bütçemde öyle bir göçtü ki anlatamam... :-)

-Aracın alt takımında bazı problemlerimiz vardı. Komple alt takım parçaları Terakki Honda dan sipariş verildi ve şu anda parçalra Belçikadan geliyor. beni baya bi göçüren en büyük unsur da bu oldu arkadaşlar.

3. Aracın üzerinde aldığım zaman Marangoni Zeta 205/40/17 lastikler vardı. Yine yapılan incelemeler sonucunda jantlarda ezilmeler ve yamuklar olduğu ve lastiklerden bazılarında balon olduğunu tespit ettik. Tabi bunları tespit ettikçe ben eski sahiplerini sevgiyle andım devamlı.. :-D  Neyse bende araca bütçeme en uygun, fiyat ve performans oranı bence en iyi olan Kumho Ecsta SPT 215/40/17 lastik aldım ve jantlarımın dördünü de düzelttirdim. Bunlara da gene can yakıcı bir ücret ödedim... :-D

4. Aracın özellikle arka tamponunda ve bagajında bazı çizikler vardı. Bu yüzden bagaj ve arka tampon komple revize edilip, boyandı.

Tüm bu çalışmaların dışında Oto bakım malzemelerine verdiğim paralar da var tabi... :-)

Yoğun emekler ve baya bi para harcayarak aracı şu anki görünümüne ulaştırabildim. Ama bu benim için sadece bir başlangıç aşaması restorasyon. Bu saydıklarım en öncelikli yapılması gerekenlerdi.. Şu an tüm paramı tükettim ve epeyce de bir borca girdim uzun süre bir borç ödeme evresinde olacağım. Bu saydıklarımın dılında EBAY den aracım için 2.3i stickerı sipari verdim, adamlar benim için özel ürettiler ve şu anda yolda.. Para buldukça aracım için böyle ufak tefek şeyler sipariş etmeye çalışıyorum.

Tüm bu saydığım çalışmalar ve parçalar bana yaklaşık 5 Bin YTL ye maloldu arkadaşlar. Şu an bütçe olarak göçmüş durumdayım ama Arabamı her gördüğümde ne kadar iyi bir iş yaptığımı söylüyorum kendime. Dediğim gibi O benim için sadece bir araba değil, bir dost, bir sevgili ve bir yaşam tarzı... 8)  Hepinize Bol Prelude dolu günler dilerim... :-)

Lude

« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2006, 12:32:30 ÖÖ »
yakışır ve yakışacak Ozan :-D

Daniel Gabriel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2006, 10:12:52 ÖÖ »
Ozan Prelude'e helal et bunları..
Sana da böylesi yakışır dostum..
Walla ebay da olmasa napardık bilmiyorm  :-D
Çalışmaların dewamının dilerim kardeşim..
Şu "H" logosunu da 1 ara koyuwer çok güzeldi o..
Aklıma takıldı walla :)

SuperSonic

• http://www.teamhondaturkey.com
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2006, 10:55:32 ÖÖ »
Çok güzel ve hakkıyla çalışmalar yapmışsın.  Arabanın değerini bu kadar iyi bilmem ve böyle özen göstermen gerçekten çok güzel  :)

PreludeBB2

« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2006, 11:16:22 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, sağolun. Valla Tolgacım son kuruşuna kadar helal olsun Preludeye. :-)  Dediğim gibi şöyle bir 10-15 Bin YTL param daha olsa harcarım hiç düşünmeden. Bu arada o arka paneldeki "H" ambleminin resmini en kısasürede ekleyecem. Gerçekten baya güzel ve şık duruyor. İşten zaman bulamıyorum bir türlü araçla ilgilenmeye. İşten geldiğimde hava kararmış oluyor. Bende gece fotoları çekerim. :-D Araç gerçekten de çok özen gerektiren son derece eşi benzerine az rastlanır bir araba. O yüzden bende elimden geldiği kadar özenli davranarak hakkını vermeye çalışıyorum. 8)

Lude

« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2006, 02:12:46 ÖS »
Ozan belirgin olsun burda benim önde amblem yok,ama arkada metal olarak war bagajda;kırmızı ışıkta durduğumda,arkadan gelenler yanaştığında 'abi bunun markası  hyundai mi diyorlar' :evil: bende 'hayır,hiç bir iş yapmıyorum ' diyorum zonk :shock:  oluyorlar,hatta ışıklarda kalktığımda arkadaki amblemi kontrol etmek için ilerlememi bekleyen çok oldu :D

Lude

« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2006, 02:13:48 ÖS »
ne yapayım saçama bir soruya saçma bir cevay veriyorum :D çok sinirleniyorum ya bu benzetmelere :D

goran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2006, 10:37:47 ÖS »
aracına yaptıkların ve emeğine çok saygı duyuyorum :cool:
valla bzm peder beyde sanayiden çıkımazsın dio bu araçla
o yüzden ben de tırstım baya  :(
ama masraf beklediim kadar çok deilmiş
henüz tabii  :D

ALG

• THT
« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2006, 10:41:12 ÖS »
tebrikler..
saygı duyulacak çalışmalar.

PreludeBB2

« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2006, 10:57:51 ÖS »
Amblem dedinizde bugün benim JDM kırmızı + chrom Ön - Arka "H" amblemleri gelmiş EBAY den. Akşam işten geldiğimde resmen sürpriz oldu bana çok sevindim. Ama bunları, elimdeki sıfır Prelude yazısıyla beraber aracı boyattığım zaman takacağım. İşte fotolar... :-)

Lude

« Yanıtla #10 : Ocak 30, 2006, 11:19:00 ÖS »
nice man :D

PreludeBB2

« Yanıtla #11 : Ocak 30, 2006, 11:32:45 ÖS »
Alıntı yapılan: "Lude"
nice man :D

Thanks Bro.  8)

Lude

« Yanıtla #12 : Ocak 30, 2006, 11:39:41 ÖS »
Ozan bu arada egsoz kaça patladı?
bana ondan 2 tane lazım :D

PreludeBB2

« Yanıtla #13 : Ocak 30, 2006, 11:57:07 ÖS »
Alıntı yapılan: "Lude"
Ozan bu arada egsoz kaça patladı?
bana ondan 2 tane lazım :D

Kardeşim egzoza komple 1.100 YTL para gitti.

Egzoz sistemim şu şekilde:

-Headersın ucundaki yıpranmış ve aşınmış flexible örgü parça  Danimarkadan ithal flex dokulu, orjinalden daha kalite bir parçayla değiştirildi.

-Katalitik sökülerek yerine High Flow tip bir Catalytic-susturucu takıldı.

-Ara borular ve orta susturucu konusunda çok şanslıydık çünkü G4 Preludenin sıfır orjinal borusunu ve susturucusunu bulduk komple kit olarak.

-Son susturucu olarak da Remus Dual Muffler Universal tip kullandık.

Bu saydıklarım arasında en fazla parayı Remus tuttu. Ama buna değiyor arkadaşlar. Hepinize şiddetle tavsiye ederim. 8)

Lude

« Yanıtla #14 : Ocak 31, 2006, 12:29:54 ÖÖ »
ben nasıl yapmak isiyorum bag :D

Lude

« Yanıtla #15 : Ocak 31, 2006, 12:31:45 ÖÖ »
benim alt takım gerçekten çok temiz Ozan, aynı cantın 9 unu bulamayacağım sanırım arkaları 9,5 yapmak istiyorum en azından :-D

Daniel Gabriel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 31, 2006, 01:53:45 ÖS »
Ozan Prelude yazılarından haber warmı ??
Bu arada kırmızı H logosuna nekadar werdin ??

Lude

« Yanıtla #17 : Ocak 31, 2006, 03:02:47 ÖS »
arkadaşlar haberiniz olsun Selçukta da bir takım wardı bi sorun

PreludeBB2

« Yanıtla #18 : Ocak 31, 2006, 08:33:34 ÖS »
Alıntı yapılan: "Daniel Gabriel"
Ozan Prelude yazılarından haber warmı ??
Bu arada kırmızı H logosuna nekadar werdin ??

Tolga 2.3i yazıları yolda şu anda. Tahminim 1 haftaya kalmaz onlarda gelir. O stickerları özel olarak üretecekleri için biraz daha zaman alıyor tabi. Normalde EBAY de satılan bir şey değildi. Adamalr benim isteğim üzerine, bana özel olarak hzırladılar. 5 tane aldım bu 2.3i stickerlarından. Lazım olur. :-) Kırmızı H amblemleri 32$ a maloldu.

PreludeBB2

« Yanıtla #19 : Ocak 31, 2006, 08:36:04 ÖS »
Hasanım seninde egzoz güzel olur o gösterdiğin şekilde. Ama bu uygulamayı işinin ehli bir yere yaptırman şart, yoksa performans alacam derken tam tersine performans kaybedersin dostum. :-) Jant olayına gelince de arkalar kalın hoş bir görüntü verir gibime geliyor. Bir dene bakalım. Merakla bekliyoruz. :-)

PreludeBB2

« Yanıtla #20 : Şubat 01, 2006, 11:57:21 ÖÖ »
Arkadaşlar az önce Terakki Honda dan geldim. Aracın arka süspansiyonları biraz yüksek gelmişti bana. Takoz felan varsa onu söktürecem. Ayrıca alt takım parçalarımdan bazıları gelmiş. Şu anda onlar takılıyor. Stop lambamda bir sorun vardı o da düzeltiliyor. Bir de yağ durumu ve karter contalarını kontrol ettirecem. Bakalım akşama kadar bitebilir. Sonucu buradan bildiririm sizlere.  8)

Daniel Gabriel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Şubat 01, 2006, 04:41:15 ÖS »
Hadi hayırlısı Ozan..
Yaw o arka tarafta hakkaten 1 terslik wardı..
Haddinden fazla yüksek duruyodu çünkü..
He bu arada öndeki yaylarda 1 sorun warmıymış..

PreludeBB2

« Yanıtla #22 : Şubat 01, 2006, 07:06:10 ÖS »
Alıntı yapılan: "Daniel Gabriel"
Hadi hayırlısı Ozan..
Yaw o arka tarafta hakkaten 1 terslik wardı..
Haddinden fazla yüksek duruyodu çünkü..
He bu arada öndeki yaylarda 1 sorun warmıymış..

Dostum az önce aracı aldım servisten geldim. Sorun arka süspansiyonda değilmiş. Tüm problem ön yaylarda... Yav bu kadar mı öküzce davranılır araca. Adamlar helezonlarda üstten üç baklayı mengeneyle sıkıştırmışlar.... :shock:  :shock:  :shock:  Resmen yayların üç baklası birbirine yapışık duruyor. Ben biraz para bulayımda komple çözecem bu süspansiyon olayını KYB AGX ve Eibach ikilisi ile. Birde tüm karter conta takımı ve tapalar değişiyor. Belçikadan verildi siparişler. Gen iyi para kaçıyor.. :?  :?

Üstat artık benide servise alıyorlar, muhabbeti arttırdım elemanlarla, aracın genel olarak durumunu ve mekaniğini çok beğendiler, motor baya iyi diyorlar. Alt takımda yapılınca süper olacak. Yedek parça bölümünde bilgisayardan beraber baktık parçalara. benim aracı "Dış Bölge Aracı" tabiriyle anıyorlar, Hondanın TR ye getirmediği bir araç olduğundan. O yüzden parçalar biraz pahalı diyorlar ama istediğiniz her türlü parça biraz geç olsada mutlaka gelir dediler. Bu iyi haber işte. Parça bulunmama gibi bi sıkıntı kesinlikle yok. :-)  Aracı almadan endişelerimiz vardı bu konuda biliyon. Herkese tavsiye ederim bu 2.3 Preludeleri. Diğerlerini de bulun ve bunları kekoların - kıroların ellerinden kurtararak hak ettikleri değeri verin... 8)

Daniel Gabriel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Şubat 01, 2006, 07:50:06 ÖS »
Hay Allahım yarabbim yaw..
Yaw ne öküz heriflerin elinde mahwolmuş araba..
Ama üstad belliydi ön tarafta 1 şey olduğu..
Nerdeyse şasiye değecekti lastikler..Neyse üstad bozma moralini..
Onları da halledersin yawaş yawaş..Dediğin gibi 1 daha orjinalini geitrtmeye gerek yok heralde..
KYB leri alıcaksın sanırım..

PreludeBB2

« Yanıtla #24 : Şubat 01, 2006, 08:06:45 ÖS »
Evet dostum artık yay - amortisör ikilisinde orjinallere girmeye gerek yok.  Az önce araştırdım biraz. Amortisörler KYB AGX olacak da, yaylarda Eibach Pro Kit ile Eibach Sportline arrasında kaldım. Gerçi Pro Kit daha ağır basıyor ama. Aracın alçak görüntüsüne de alıştık baya. Prokit yeteri kadar alçaltmaz belki diyorum. Malum resmen 3 Baklayı birbirine yapıştırmış adamlar... Hmmm Sportline mı alsak ne yapsak.. :?