Gönderen Konu: Otomatik viteste dip gaz  (Okunma sayısı 43407 defa)

honda2002

Otomatik viteste dip gaz
« : Ağustos 14, 2013, 07:05:26 ÖS »
Tam emin degilim ancak kabaca 100 km civari hizda dip gaz yaptigimda genelde rampalarda vites genelde 2 yerine 3 e dusuyor devir saati 3500-4000 d/d gibi bir yerden olunca aracin ivmelenmesi daha yavas oluyor.
Aracin yuk durumu rampa vs faktorler mutlaka bunda etkindir ancak vtes 2 ye dusse motor tahminen 5500 devir civarina gelecek ve arac daha cabuk hizlanip 7000 devirde  3.vitese gecip sonrasinda motor yine daha ust devirde olacak ve hizlanmasi artrak surecek.

Gelmek istedigim nokta bizim sanzumanda programlama vs yapilabiliyor mu ?
Volvolarda guncelleme yapiliyor bunu biliyorum.

Bu konuda arac farketmeksizin tecrubelerinizi paylasabilir misiniz.

sercanim

• SeRCaN
Ynt: Otomatik viteste dip gaz
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2013, 09:05:54 ÖS »
Araçta lpg var mı.Araca lpg taktırınca benim araçtada sizdeki durum oluyor.Daha yüksek devirlere F1'e çekince ulaşıyorum.

honda2002

« Yanıtla #2 : Ağustos 14, 2013, 09:29:45 ÖS »
lpg den neden olsun ki ?
Manuel dusursem de arac manuel 2 ye gecmiyor.
Siz ayni yolda ve hizda hem lpg hem de benzinde denediniz mi?

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #3 : Ağustos 14, 2013, 09:46:20 ÖS »
dip gaz denedim.Benzinde dediğiniz gibi bir önceki viteste 6500 rpmleri rahat gören araç şimdi lpgde 5000 rpmyi zor görüyor.

honda2002

« Yanıtla #4 : Ağustos 14, 2013, 09:51:56 ÖS »
Dip gazda her seferinde 1-2-3 viteslerde lpgde 7000 d/d goruyor problem yok ancak dusurdugu vitesi bazen begenmiyorum
2 ye dusebilecekken 3 e dusuruyor o da 3500 devir civari yani orta devirler olabiliyor.

Neden 2 ye dusurebilecekken sadece 3 e dusuruyor ?
Sizdeki de ayni sorun mu ?

Hafta sonu ayni yol guzergahinda hem lpg hem de benzinde deneyecegim artik.

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #5 : Ağustos 14, 2013, 09:53:19 ÖS »
bende deneyim aynı yerde sonuçları paylaşırım.

alperd

• alperd
« Yanıtla #6 : Ağustos 15, 2013, 08:15:21 ÖÖ »
Benim araç 2005 vtec2 HB. (4 vites otomatik.)
Dediğiniz hızlarda dip gaz yaptığım zaman tam da sizin istediğiniz gibi 2. vitese atıyor.

Ancak tam basmazsam "Buçuklu Vites" tabir edilen yerde kalabiliyor o zaman hız artışı yavaş oluyor.
Bu noktada ihtiyacıma göre ya ayağımı gazdan hafif kaldırıp tekrar basıyorum ki vitesi yükseltsin ya da biraz daha fazla basıyorum ki vitesi düşürsün. Dik yokuş iniş ve çıkışlarda da genelde "D3" kullanıyorum.

İyi anlaşıyoruz yani vitesle maşallah sıfır sorun çok memnunum :)

egemen41ea772

• özcan
« Yanıtla #7 : Ağustos 15, 2013, 08:55:05 ÖÖ »
:)sen arabının huyunu araba senın huyunu anlıyo aman aranız acılmasın:):)

alperd

• alperd
« Yanıtla #8 : Ağustos 15, 2013, 09:38:54 ÖÖ »
:)sen arabının huyunu araba senın huyunu anlıyo aman aranız acılmasın:):)

Amin amin :)
Gerçekten "şu da şöyle olmasaydı böyle olsaydı" dediğim bir konu yok Vitesle ilgili.

Ama arabayı tanımak lazım "Buçuklu Vites" dediğim yerde bırakırsan araba çekmiyor falan sanırsın halbuki Geçiş Aşamasında kalmıştır araba; ya ayağını gazdan çok az çekip tekrar basacan (+1 vites) ya da daha çok basacanki (-1 vites) oradan kurtulsun. Bu olay zaten "Hız/Vites/Gaz" konumuna göre çok nadiren oluyor.

honda2002

« Yanıtla #9 : Ağustos 15, 2013, 10:59:24 ÖÖ »
Bu sabah imkanım oldu düz yolda deneme yaptım konu daha net artık.

5. vites 100 km ile ilerlerken dip gaz yapınca 3.vitese düşüyor. Manuel de müdahale etsem 2 ye düşmüyor.
Ancak 95km ile 5.viteste ilerlerken dip gazda 2.vitese düşüyor devir 5500 d/d civarı oluyor arac çok daha iyi hızlanıyor.
100 km ile giderken 2.vitese düşse devir 5850 civarına gelecek araç gene daha iyi ivmelenecek (çünkü motor 7000 devire kadar gidebilir) ancak bunu yapmıyor, yapmama sebebi sanzuman program ayarlarıyla ilgili olabilir. Belki şanzumanı korumak için böyle yapmışlardır.

Ayrıca LPG ya da benzin farketmiyor. Benzine aydım sonuç değişmedi.

Bir önceki aracım vtec2 idi. Onda da araç 2ye düşebildiği sürece ivmelenme çok iyi ancak 100 km üzeri süratlerde vites 2 ye değil de 3. düştüğü için ivmelenme daha zayıf oluyor.

Konuya bu açıdan bakıp yorumlarını verebilirseniz sevinirim.
Benim arac accord 2.4, onlar da yorumlarını iletirse sevinirim. çünkü devir/güç bandı ve vites aralıkları benimkiyle aynı.

alperd

• alperd
« Yanıtla #10 : Ağustos 15, 2013, 02:46:25 ÖS »

5. vites 100 km ile ilerlerken dip gaz yapınca 3.vitese düşüyor. Manuel de müdahale etsem 2 ye düşmüyor.
Ancak 95km ile 5.viteste ilerlerken dip gazda 2.vitese düşüyor devir 5500 d/d civarı oluyor arac çok daha iyi hızlanıyor.
100 km ile giderken 2.vitese düşse devir 5850 civarına gelecek araç gene daha iyi ivmelenecek (çünkü motor 7000 devire kadar gidebilir) ancak bunu yapmıyor, yapmama sebebi sanzuman program ayarlarıyla ilgili olabilir. Belki şanzumanı korumak için böyle yapmışlardır.

Bir önceki aracım vtec2 idi. Onda da araç 2ye düşebildiği sürece ivmelenme çok iyi ancak 100 km üzeri süratlerde vites 2 ye değil de 3. düştüğü için ivmelenme daha zayıf oluyor.

Benim arac accord 2.4, onlar da yorumlarını iletirse sevinirim. çünkü devir/güç bandı ve vites aralıkları benimkiyle aynı.

Vtec2'ler 3.viteste gayet iyi hızlanıyor bunu garanti altına almak için "D3" konumu denenebilir böylece "3 buçukuncu" vites araya karışmasın. Yukarıdaki mesajlarımda anlattığım gibi 3.vites'in günahını almayalım :)
FD6'lar 7 vites miydi 6 vites miydi. Sanırım bu yüzden devir bantları daha kısadır.

Ancak ben şanzumanın doğru çalıştığını düşünüyorum "5850 devir"den sonra zaten 7000 devire yaklaşık 1000 devir kalıyor onun için bu aralıkta 2 Vites değişimi verimli olmadığından direkt 3. vitesi seçiyordur.
Bir de FD6'lar Tork Konvertörlü vites değil mi?
Programı-beyni yok diye biliyorum program yapılacak?
iyidir iyi :)

honda2002

« Yanıtla #11 : Ağustos 15, 2013, 03:55:07 ÖS »
tamam belki benim beklentim daha yüksek :)

Ancak 2'ye atsa araç 5850 devirde çok daha iyi ivmelenir bundan eminim zira araç benzinli ve 5850 devirde verdiği güç kesinlikle 4000 devirden çok daha yüksek, daha iyi ivmelenir kesin.

Ancak şanzumanı korumak için yapıyorlarsa bunu bilemem. 2.vites kavraması 5850 devirde aniden gelecek yüksek güce nasıl dayanır ayrı bir konu. Belki de bundandır.

hsncck26

« Yanıtla #12 : Ağustos 15, 2013, 04:17:15 ÖS »

Bence durum beyin ile alakalı,100 km hızda 5800 devir demişssiniz, zaten motorun geriye çevirecek 1200 devri kalmış gibi düşünüp 3 te kalıyor olabılır.Güvenlıkle alakalı yani :) sorun olduğunu düşünmüyorum

06FAT68

« Yanıtla #13 : Kasım 19, 2013, 10:26:11 ÖS »
aynı aracı kullanıyoruz 2ye atsa aracı birden 2.vites dişlisine aşırı yüklenme yapacağı için konulmuş bir tedbirdir ( ki manulde de geçmeme sebebi budur)

mehmet zengin

« Yanıtla #14 : Kasım 19, 2013, 11:32:28 ÖS »
Fb7 de sollamasa kararsiz kalinca veya rampada cekmeme hissettigimde direksiyondan - kulakciga basinca devir bir anda 4000-5000 lere çıkıyor.  Dip gaz falan yapmadan. Sanirim bunun gibi bişey istiyorsun? Eger ole ise programlanabilir gibime geliyor?

can3520

« Yanıtla #15 : Kasım 20, 2013, 01:39:11 ÖÖ »
Fb7 de sollamasa kararsiz kalinca veya rampada cekmeme hissettigimde direksiyondan - kulakciga basinca devir bir anda 4000-5000 lere çıkıyor.  Dip gaz falan yapmadan. Sanirim bunun gibi bişey istiyorsun? Eger ole ise programlanabilir gibime geliyor?
dip gaz yapınca da vites küçülüyor siz kulakçıkla bunu manuel yapmışsınız değişen bir şey yok ama 4bin 5binde olsa bile gaza basmazsanız araç hızlanmaz dolayısıyla da vites küçültmenin bir anlamı kalmaz

honda2002

« Yanıtla #16 : Kasım 20, 2013, 03:52:31 ÖS »
Evet dip gazda ayni etkiyi yapiyor
Ancak su gercekki accord 2.4 e 6.vtes lazimmis :)
Vites araliklari kisalacagindan dip gazda arac daha cabuk hizlanir