Gönderen Konu: ABBASIN CİĞERİNİ SÖKTÜM :D (subap ayarı yaptım)  (Okunma sayısı 9895 defa)

psk.selman

ABBASIN CİĞERİNİ SÖKTÜM :D (subap ayarı yaptım)
« : Mayıs 20, 2016, 02:51:54 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Aracım 2004 model 2.0 Accord. Biraz araştırdım bizim araçlarda emme 0.25 egzoz için 0.30 olması gereken değerlermiş.

Son zamanlarda da aracım sabahları soğukken titreme yapıyordu sanki stop edecekmiş gibi oluyordu. Arabayı alalı 15 bin km oldu öncesinde de bi 20bin yapılmış ama subap ayarı yapıldığını zannetmiyorum.

Ayarı yaptırmak için Erzurumda bulunan yetkili servisi aradım 200 liraya yapacaklarını söylediler.(250 liradan düştüler) Sonra başka birinin numarasını buldum aradım ustayı usta çok ukala ve terbiyesiz çıktı aramızdaki muhabbet şu şekilde geçti.

*Selamın aleyküm usta böyle bir aracım var kaça yaparsın subap ayarını
-150 llira
*Usta benim dediğim değerleri yapar mısın?
-Sen ne iş yapıyorsun?
*Psikoloğum.
-Biz motor ustasıyız değeri neyse onu yaparız.
*Tamam usta mesleğine saygım var ama bu değerleri arkadaşlardan öğrendim.
-O zaman git onlara yaptır. Dedi.

Tabi bu konuşmadan sonra insanda nasıl bir ruh hali olursa hepsini yaşadım bir güzel sövdüm içimden :) Sonra dedim ki bu nasıl bir ayarmış yapamaz mıyım diye araştırmaya koyuldum. Bir kaç video izledim ve accord formunda olan bir kaç arkadaşında desteğini aldım. Sağolsunlar numaralarınıda verdiler takıldığın nokta olursa ara dediler.

Sonra gittim sanayiye tanıdık arkadaşlar var sağolsunlar. Gerekli olan malzemeleri kör topal topladım ve dün sabah işe koyuldum.
Yaklaşık 3-3.5 saatte ayarları yaptım motoru topladım. Ancak 2. ve 3. sıradaki emme subaplarına elimdeki malzemeyle giremedim. Egzozların hepsini yaptım.

Sonuca gelince;

Dün aracımı test ettim 200 kmlik bir uzun yol yaptım. Performans olarak çekişinde artışı farkettim, bugün sabahta denediğimde titreme ve stop etme olayının tamamen düzeldiğini fark ettim. Çünkü egzozlar o kadar sıkıydı ki 15mmlik sentil bile girmiyordu.

Ancak rölantide aracın dışındayken çıt çıt ses yaptığını fark ettim(lpg enjektörlerinin çıkardığı sese benziyordu ama benzinde de bu ses geliyor) Bu durum biraz canımı sıktı arkadaşlara sordum gevşek yapmışsındır dediler. Ama bir sorun olur mu diye sorduğumda kimse birşey bilemedi :)

Sabah aurisi olan arkadaş denk geldi. Dedim arabanı bi çalıştırsana. Çalıştırdı benim araçta olan ses onunkinde de vardı(aracı 5bin km civarında sıfır almıştı 1.33 auris). Biraz rahatladım ama iki araç farklı olduğu için tam emin olamadım.

Uzattım kusura bakmayın, heyecanımı sizinle paylaşmak istedim. Ayrıca ben bu acemi halimle 3 saatte yaptığım işleme ustaların kendilerini bu kadar ağırdan satmasına da anlam veremedim. Ama şer görünende bir hayır vardır. O usta öyle demeseydi en az 200 lira cebimden gidecekti(Erzuruma git gel :) ). Parasınıda geçtim bu zevki yaşamak bambaşka bir olay :) İlgili resimleri akşam paylaşacağım inşallah.
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2016, 02:52:48 ÖS Gönderen: psk.selman »

oktayoo

• Oktay
Ynt: ABBASIN CİĞERİNİ SÖKTÜM :D (subap ayarı yaptım)
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2016, 05:48:30 ÖS »
elinize sağlık,en keyifli tarafı kendi yaptığınız iştir.Bende sizin gibi elimden geleceğine inandığım işler hakkında bilgi toplar gerekeni yaparım çok şükür şimdiye kadar mahcup olmadım.İmzamda yazdığı gibi "ihtiyaçlar insanı mucit yapar" .Yaptığınız işlemleri sırasıyla anlatabilme şansınız olursa burada paylaşmanız faydalı olacaktır.Subap ayarlarını yaparken takip edilmesi gereken sıra,pistonların hareketini ne yaparak sağladığınız vs. gibi. resimlerlede süslerseniz çok faydalı bir konu olur.

Paylaşım için şimdiden teşekkürler,kazasız belasız iyi forumlar.

psk.selman

« Yanıtla #2 : Mayıs 21, 2016, 12:05:00 ÖÖ »
Teşekkür ederim güzel düşünceniz için. Dediğiniz gibi ihtiyaçtan dolayı değilde biraz mağduriyetten bu işe bulaştım ben : ) Ama güzel oldu. Subap ayar konusunda şu şekilde dilim döndüğünce anlatayım.

Önceliğim bu linkteki videoyu izlemek oldu, ki bu video beni gaza getiren ilk hamle oldu ve devamını başka videolardan izleyerek öğrendim.
https://www.youtube.com/watch?v=tVRC3XOAJ_c

2. olarak bizi 03-08 accordlarda çift kam mili bulunmakta ön tarafta bulunanlar emme arka tarafta bulunanlar egzozlar oluyor. Videoda bundan bahsediyor.

3- Subapların sıralaması zincir taraftan başlayarak 1-2-3-4 şeklinde, her sırada 2 emme 2 egzoz subabı bulunmakta.

4- Ayarı yaparken triger zinciri üzerinde bulunan ok işaretinin yukarıda olması gerekiyor. Onuda hidrolik pompasının bulunduğu kasnaktan 19 numaralı anahtar ile çevirebiliyoruz. Ve ilk 1. sıradaki emme ve egzozu ayarlıyoruz.

5- 1. sıradakini ayarladıktan sonra kasnağı saat yönünde 90 derece çevirerek 3. sıradaki emme ve egzozu ayarlıyoruz. Ve bu işlemi diğer subaplar için yineliyoruz. Burada önemli olan nokta ayar yapılırken öncelik sırasıyla 1-3-4 ve son olarak 2. sıradaki subaplar ayarlanıyor. Bu işlemi kam mili üzerinde bulunan tavşan kulağı dedikleri zımbırtıya bakarak yapanlarda var ancak ben okadar ustalaşamadım henüz :)

Son olarak aracı toplarken külbütör kapağını sıkarken eşit miktarda sıkmamız gerekiyor. Bir tarafı önceden sıktığımızda kapağın tam kapanamaması söz konusu olabilir yada tam oturmadığı için çatlama yapabilirmiş. Çekmiş olduğum bir kaç resmi paylaşıyorum.

honda2002

« Yanıtla #3 : Mayıs 21, 2016, 02:51:19 ÖS »
Selman Bey; tebrikler. Çok iyi iş başarmışsınız. Bu işi yapmak isteyenlere yol gösterir onları da cesaretlendirir inşallah.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2016, 02:21:37 ÖS »
tekrar teşekkürler,emeğinize sağlık.

SU-vic

• Süleyman
    • Benimkisi :)
« Yanıtla #5 : Mayıs 22, 2016, 03:24:18 ÖS »
Cok guzel konu olmus. Cok kisi faydalanacaktir. Gercekten zor bi iş başarmışsiniz tebrikler.

psk.selman

« Yanıtla #6 : Mayıs 22, 2016, 07:31:36 ÖS »
Selman Bey; tebrikler. Çok iyi iş başarmışsınız. Bu işi yapmak isteyenlere yol gösterir onları da cesaretlendirir inşallah.

Emre bey teşekkür ederim. Tam olmasada kör topal yaptık bişeyler :) En kısa zamanda bir ayar daha yapacağım bu sefer daha iyi olacak inşallah : ) Benim ki imkansızlık ve mağduriyetten dolayı bir cesaret geldi. Kötü komşu ev sahibi yapar misali : )

tekrar teşekkürler,emeğinize sağlık.

Rica ederim.

Cok guzel konu olmus. Cok kisi faydalanacaktir. Gercekten zor bi iş başarmışsiniz tebrikler.

Teşekkür ederim Süleyman bey. İnşallah faydasını görür arkadaşlar. Ama bu forum nedense çok kullanılan bir forum değil. Daha çok kişinin paylaşımlarda bulunmasını beklerdim ama honda araç sahipleri kendi sitelerini kurmak yerine Donanım Haber, Facebook sayfaları gibi yerlerde toplanmayı tercih ediyor sanırım :)

AnatoliA

« Yanıtla #7 : Mayıs 22, 2016, 08:20:00 ÖS »
Selman hayırlı olsun.
Faydalı bir paylaşım olmuş.  ;)

AnatoliA

« Yanıtla #8 : Mayıs 22, 2016, 08:46:56 ÖS »
bi faydalı bilgide benden gelsin.
;)

https://www.youtube.com/watch?v=snSVbhg2IO4

psk.selman

« Yanıtla #9 : Mayıs 22, 2016, 11:51:12 ÖS »
Teşekkür ederim Mehmet abi.(o olduğunu düşünüyorum :) )

Sizin gibi usta öğreticilerin sayesinde oldu

hll19

« Yanıtla #10 : Mayıs 23, 2016, 10:10:10 ÖÖ »
hocam ellerine sağlık çok çok faydalı bir paylaşım ve forumun aktifleşmesi konusunda sana katılıyorum inşallah bu şekilde daha çok paylaşım görebiliriz bu forumda

SU-vic

• Süleyman
    • Benimkisi :)
« Yanıtla #11 : Mayıs 23, 2016, 12:37:17 ÖS »

Teşekkür ederim Süleyman bey. İnşallah faydasını görür arkadaşlar. Ama bu forum nedense çok kullanılan bir forum değil. Daha çok kişinin paylaşımlarda bulunmasını beklerdim ama honda araç sahipleri kendi sitelerini kurmak yerine Donanım Haber, Facebook sayfaları gibi yerlerde toplanmayı tercih ediyor sanırım :)

Haklısınız, malesef forumumuz çok yavaş. O kadar değerli ki buradaki bilgi ve paylaşımlar, bir çoğumuzu büyük dertlerden, iş bilmez insanların eline düşmekten, stresini yaşamaktan, izlenecek yol bulamamaktan kurtarıyor. İnşallah daha aktif olur zamanla, ne diyelim.

UK61

« Yanıtla #12 : Mayıs 23, 2016, 12:43:05 ÖS »
Güzel paylaşım elinize sağlık ;)

psk.selman

« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2016, 07:49:31 ÖÖ »
teşekkür ederim.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #14 : Mayıs 25, 2016, 09:45:58 ÖS »

emeğinize sağlık güzel iş çıkarmışsınız  >=ok

psk.selman

« Yanıtla #15 : Mayıs 26, 2016, 10:07:18 ÖÖ »
teşekkür ederim

ceyhun29

« Yanıtla #16 : Mayıs 27, 2016, 10:49:49 ÖÖ »
selman hocam ben de yaptırdım arabanın çekişi bayag farketti. ayrıca boğaz kelebeği temizlettim. iyi bişeymiş. 50 km de bir yapılsa fena olmaz bence

ceyhun29

« Yanıtla #17 : Mayıs 27, 2016, 11:38:12 ÖÖ »
selman hocam aklıma bir de şey geldi. hani çiçek abbas filminde şener şen ilyas salmanın minibüsünün motorunu falan çalıyor ya .. orda diyor ilyasın ciğerini söktüm.  >%6rol >%6rol

psk.selman

« Yanıtla #18 : Mayıs 27, 2016, 12:51:14 ÖS »
Ceyhun bey;

Aracım 220bin kmde rektefiye görmüş o yüzden boğaz kelebeğine temizlik işine girmedim.

Zaten o filmden esinlenerek öyle bir başlık açtım. Filmdeki ismide ABBAStı zaten :)

ceyhun29

« Yanıtla #19 : Mayıs 27, 2016, 01:16:30 ÖS »
evt aynen  :)

honda2002

« Yanıtla #20 : Mayıs 27, 2016, 04:53:03 ÖS »
Ama sen hayirli bir iş için soktun. :)
Nefes darligi cekiyordu. Nefes aldı araç.

viento23

« Yanıtla #21 : Mayıs 30, 2016, 02:46:47 ÖS »
hocam büyük cesaret tebrik ederim. Sizin gibi bir kaç kişi daha olsak sanayideki para hırsızı usta bozuntuları oturup düşünmeye başlar belki.

psk.selman

« Yanıtla #22 : Mayıs 31, 2016, 08:04:55 ÖÖ »
Ama sen hayirli bir iş için soktun. :)
Nefes darligi cekiyordu. Nefes aldı araç.

Aynen abi, çok hayırlı oldu bu işi yapmam. Hemde ne nefes darlığı çekiyormuş aracım. Şimdi daha bir keyif alıyorum gaza basmaktan :D Bunun ayarları çok iyi deyip kapağı geri kapatıp 200 liramı alan edit:kural dışı kelime) ustayla hesaplaşacağım gün geldiğinde çok merak ediyorum.

hocam büyük cesaret tebrik ederim. Sizin gibi bir kaç kişi daha olsak sanayideki para hırsızı usta bozuntuları oturup düşünmeye başlar belki.

Teşekkür ederim viento23. Memleket Elazığ mı yoksa? Ben Ağınlıyımda :)

AnatoliA

Ynt: Ynt: ABBASIN CİĞERİNİ SÖKTÜM :D (subap ayarı yaptım)
« Yanıtla #23 : Ağustos 03, 2016, 06:35:42 ÖS »
Teşekkür ederim Mehmet abi.(o olduğunu düşünüyorum :) )

Sizin gibi usta öğreticilerin sayesinde oldu
Facebook çıkalı buralara bakamıyoruz.  Evet benim.  Selman

Lenovo X2-CU cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

havuckral

« Yanıtla #24 : Kasım 13, 2017, 12:09:23 ÖS »
Selam,
Bende Yetkili servis fiyatları, İstanbul sanayide ki ustalarla suratsızlıkları yüzünden son birkaç aydır 2004 acoord aracımın bakımlarını kendim yapmaya başladım.

Yaptıklarım:
1. LPG filtrelerini kendim değiştirdim. (BRC iki filtre var, ikisini de değiştirdim)
2. BUjileri değiştridim. (Hep NGK idi, bu kez daha uygun fiyatlı diye Denso taktım)
3. V kayışını değiştirdim. (Gates marka taktım.)
4. Hava polen filtrelerini değiştirdim.
5. Motor yağı ve filtresini değiştrim. (İlk defa en ucuz PO maxima 10/40 koydum. İlk depoda fazla yaktı ama sonra toparladı.)
6. Arka fren balatalarını değiştirdim. (TRW marka taktım)
7. Antifiriz motor soğutma suyunu değiştirdim. (Shell kırmızı longlife koydum)

Yapacaklarım.
1. Ön disk ve ön balataları değiştireceğim (TRW aldım)
2. Fren yağını değiştireceğim (Bosch aldım)
3. Direksiyon yağını değiştireceğim (Henüz bir yağ almadım. BP yada Shell kolymayı düşünüyorum)
4. Subap ayarını yapacağım. (Çinden sentil çakısı siparişi verdim. Koçtaş'tan aldım ama ölçüleri istediğim değil.)

Sonuç olarak bizim aracın subab giriş 0,23 mm çıkış 0,30 mm olması gerekiyor diye okudum. 0,23 ölçüyü çinden sipariş verdim. Onu bekliyorum.