Gönderen Konu: 4ws sensor hata ışığı resetleme  (Okunma sayısı 5139 defa)

pshaw

4ws sensor hata ışığı resetleme
« : Haziran 15, 2007, 01:39:55 ÖS »
Umarım faydası olur arkadaşlar

4th gen için 4ws sensör resetlemek kolay, kabut sol üstte bulunan sigorta kutusundan clock/radio sigortası çıkarılıp, 15-20 sn. garanti olsun 1 dk. beklerseniz sensör resetleniyor. tabi bu işi yaparken kontak kapalı durumda olacak. eğer bu resetlemeyle hata gitmiyorsa sistemde arıza var. bu reset daha çok tekerleğin döndürürken bir sete dayanıp sıkışması yada kötü yoldan dolayı hataya geçmesi durumlarında işe yarıyor. Uyarı! bu işlem yapıldığında saat ve tape tamamen silinir, kanal ayarı, saat ayarı ve varsa tape kodu girilmesi gerekir. bilginize

5th gen için iş biraz daha karışık, torpido altında servis fiş kutusu var, ama orada 2 fiş avr servis için olan mavi, 2 uçlu olan. bunu çıkarıp kısa devre etmemiz gerekiyor. bunuda bir defter tutacağıyla yapabiliriz. bundan sonra yapılan işlemlerin anlatımı biraz uzun ihtiyacı olan olursa yazarım....

C.E.M

• Ziyaretçi
Ynt: 4ws sensor hata ışığı resetleme
« Yanıtla #1 : Haziran 15, 2007, 03:01:19 ÖS »
Ben yazı yazmıstım bunla ilgili baska bir forumda  buradada bilgilensin arkadaslar ..

- ECU Arıza Kod ögrenme-

Engine check lambası yanıdıgında  bununla ilgili arıza kodlarını ögrenebilmemiz için ufak bi paylaşım yapayım istedim..

Öncelikle CEL (check engine light ) ışıgı yandıgında mutlak bir problem söz konusudr.Bu light sayesinde problemi görmemiz mümkündür öncelikle bunu nasıl ögrenmemiz gerektigini anlatalım.

Torpidomuzda arka kısımında altta resimde gördügünüz şekilde bir kablo görüyoruz

bU ateşlemeyi kesmemize yarayan kablo.

(That you need to do is turn the ignition off, and using the piece of wire or paperclip, jump the blue connector so that you connect the two wires together. Basically stick one end of the paperclip or peice of wire into one prong on the connector and stick the other end of the paperclip or wire into the other prong.

Once you have done this, turn the key to the IGN position and watch your CEL light. It will illuminate in a series of flashes.)

kısaca cel ışıgının dilinden bahsedeyim.

ignition pozisyonuna getrdigimizde kablomuzu  lcel ışıgımızı kontrol ediyoruz.

2 çeşit olrak ışık yanacak.
 1- Uzun aralıklı  yanıp sönme
2- Kısa aralıklı  yanıp sönme

Ecu kodlarımızı bu 2 digit sayesinde çözecegiz.

Birler basamıgını kısa  aralıklı cel ışıgı  Onlar basamagını ise uzun aralıklı cel yanıp sönmesi bize arıza kodumuzu verecektir.

örnek verecek olursak;
Ateşleme kablosunu taktgmzda cel ışıgımızı kontrol ediyoruz,

Orn : Uzun - Uzun -Uzun - Kısa - Kısa - Kısa -kısa

Bu kod 34' nolu arıza kodu. ( bunu tekrar anlatayım uzun aralıklarla yanıp sönme 10lar basamagı Kısa yanıp sönme 1ler basamagı. 3 uzun 30 , 4kısa  4 , yani34)

Diger bi şekilde örnek ise 2 türlü oluyor
2arıza kodu veriyorsa beraber göreblmemez için.

Örn :  Uzun -Uzun -Kısa-(Bekliyor biraz bu arada) Uzun- Uzun-Uzun-Uzun-Kısa -Kısa-Kısa -Bitiş

Bu kod 21 ve 43  no lu arıza kodlarını belirtiyor.

Şimdi gelelim arıza kodlarını ögrendikten sonra sorunun ne olduguna;

Bu arıza kodumuzu aşşagıdaki linkteki sayılardan görüp arıza yerini tesbit edebilirz.

http://www.c-speedracing.com/faq/05.php

Saygılar

CEM

cem (TechTurkey)

powervtec

« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2007, 11:25:22 ÖS »
selam arkadaşlar

98 accord un arıza kodunu nasıl öğrenebiliriz ?   birde arıza kodlarını nerden bulabiiriz ?

powervtec

« Yanıtla #3 : Aralık 16, 2007, 12:24:34 ÖS »

Ben yazı yazmıstım bunla ilgili baska bir forumda  buradada bilgilensin arkadaslar ..

- ECU Arıza Kod ögrenme-

Engine check lambası yanıdıgında  bununla ilgili arıza kodlarını ögrenebilmemiz için ufak bi paylaşım yapayım istedim..

Öncelikle CEL (check engine light ) ışıgı yandıgında mutlak bir problem söz konusudr.Bu light sayesinde problemi görmemiz mümkündür öncelikle bunu nasıl ögrenmemiz gerektigini anlatalım.

Torpidomuzda arka kısımında altta resimde gördügünüz şekilde bir kablo görüyoruz

bU ateşlemeyi kesmemize yarayan kablo.

(That you need to do is turn the ignition off, and using the piece of wire or paperclip, jump the blue connector so that you connect the two wires together. Basically stick one end of the paperclip or peice of wire into one prong on the connector and stick the other end of the paperclip or wire into the other prong.

Once you have done this, turn the key to the IGN position and watch your CEL light. It will illuminate in a series of flashes.)

kısaca cel ışıgının dilinden bahsedeyim.

ignition pozisyonuna getrdigimizde kablomuzu  lcel ışıgımızı kontrol ediyoruz.

2 çeşit olrak ışık yanacak.
 1- Uzun aralıklı  yanıp sönme
2- Kısa aralıklı  yanıp sönme

Ecu kodlarımızı bu 2 digit sayesinde çözecegiz.

Birler basamıgını kısa  aralıklı cel ışıgı  Onlar basamagını ise uzun aralıklı cel yanıp sönmesi bize arıza kodumuzu verecektir.

örnek verecek olursak;
Ateşleme kablosunu taktgmzda cel ışıgımızı kontrol ediyoruz,

Orn : Uzun - Uzun -Uzun - Kısa - Kısa - Kısa -kısa

Bu kod 34' nolu arıza kodu. ( bunu tekrar anlatayım uzun aralıklarla yanıp sönme 10lar basamagı Kısa yanıp sönme 1ler basamagı. 3 uzun 30 , 4kısa  4 , yani34)

Diger bi şekilde örnek ise 2 türlü oluyor
2arıza kodu veriyorsa beraber göreblmemez için.

Örn :  Uzun -Uzun -Kısa-(Bekliyor biraz bu arada) Uzun- Uzun-Uzun-Uzun-Kısa -Kısa-Kısa -Bitiş

Bu kod 21 ve 43  no lu arıza kodlarını belirtiyor.

Şimdi gelelim arıza kodlarını ögrendikten sonra sorunun ne olduguna;

Bu arıza kodumuzu aşşagıdaki linkteki sayılardan görüp arıza yerini tesbit edebilirz.

http://www.c-speedracing.com/faq/05.php

Saygılar

CEM

cem (TechTurkey)

ignition pozisyonu ne demek ? kouyu açabilirmisiniz

leventokan

« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2010, 07:29:15 ÖS »
slm merhaba dün akşam arabamla bikaç kere yanladım ve 4ws ışığım yandı baktım arka lastiklerim dönmüyor dediğiniz gibi clock radio kısmını çıkarttık 1 dahha bekledim hatta bikaç kere daha yaptım düzelmedi ne yapmam gerek