Gönderen Konu: 2007 Model Accord 2000 EX Kış Lastiği Önerisi  (Okunma sayısı 3625 defa)

akarast

• Türker
2007 Model Accord 2000 EX Kış Lastiği Önerisi
« : Ekim 09, 2010, 09:42:23 ÖS »
Arkadaşlar; Şu an aracımda 225/45/17 Michelin Pilot Sport 2 lastikler var. Ancak 2 lastiğim balon yaptı. Şu an için kış lastiği almayı düşünüyorum ve Michelin'dan soğuduğum için, bu marka dışında kış lastiği araştırıyorum. Türkiye'deki forumları incelediğimde en ucuzdan en pahalıya kadar herkes farklı bir marka öneriyor ve ne yazık ki ortak bir marka-model lastik konusunda görüş birliği yok. Uluslararası lastik testleri bile farklı sonuçlar gösteriyor. Hele Lastik satıcılarına gittiğinizde kafanız iyice allak bullak oluyor. Kim hangi markayı satıyorsa o markayı önermekte ve diğer markaları kötülemekte.

Ben Ankara'da yaşıyorum. Yaşadığım şehir kışın soğuk olmakla birlikte, kar ya da buz uzun süre yollarda kalmıyor. Ancak haftasonları Kartalkaya'ya kayak için gidiyorum ve buraya gittiğim zamanlarda cidden buzlu-karlı zeminde araç kullanmam gerekiyor. Fiyat-Performans olarak Kumho KW17 (165 TL), Kumho KW22(165 TL) ve GoodYear UltraGrip Performance 2 (235 TL) lastiklerinden birini almayı düşünüyorum. Bu kapsamda aşağıdaki sorularımı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.

1-) 225/45/17 yerine 215/50/17 ya da 205/50/17 ebatlarda kış lastiği almam tabanı küçültmem açısından daha mı iyi olur?
2-) Kumho KW17 mi? KW22 mi?
3-) GoodYear UltraGrip Performance 2 yeni bir model. Fikri olan var mı?
4-) Bu ebatlar için lastik alacak olsanız ilk 3 tercihiniz hangi marka ve modeller olurdu?

Saygılarımla.

tasch

Ynt: 2007 Model Accord 2000 EX Kış Lastiği Önerisi
« Yanıtla #1 : Ekim 11, 2010, 06:51:14 ÖS »
Bende lastik alacağım ve senin gibi bir bilen arkadaşın bilgisine ihtiyacım var.(senin yazını okuyuncaya kadar üzerindeki orijinalinde olduğundan michelin düşünüyordum ) Artık problem..... lastik seçimi çok önemli

akarast

• Türker
Ynt: 2007 Model Accord 2000 EX Kış Lastiği Önerisi
« Yanıtla #2 : Ekim 14, 2010, 12:45:48 ÖÖ »
Uzun araştırmalar neticesinde GoodYear UltraGrip Performance 2 lastikleri almaya karar vermiştim. 225/45/17 ebattaki bu lastik için en uygun fiyatı peşin 235 lira, 12 ay vade 260 lira olarak buldum. Ancak bu fiyatı veren bayii aynı zamanda Kumhonun 225/45/17 ebatında KW19 modelinide öve öve bitiremedi. Kumho içinde peşin 160 lira, 12 ay vadeli ise 177,50 lira fiyat verdi. Herneyse lastikleri Pazartesi günü almaya giderken bir arkadaşın tanıdığı lastikçiye uğradım. Orada arabanın orjinal ebatlarında (205/55/16) 4 adet çıkma orjinal Accord jantı buldum. Jantlar çok temizdi. Bunun üzerine bir anda fikir değiştirerek bu jantlarla birlikte 205/55/16 Kumho KW19 lastikleri bu bayiden aldım. Toplam fiyat bana 10 taksitle 1050 liraya geldi. 4 orjinal Accord Jantını pazarlıkla 450 liraya aldığım düşünülürse,lastiklerin 10 ay vadeli fiyatı adet başına 150 lira gibi bir şey oldu. Böylelikle 225/45/17  jantlarımda yazlık lastiklerim, 205/55/16 jantlarımda da kışlık lastiklerim hazır vaziyette duruyor. Hiç olmazsa yazlıklardan kışlık lastiklere, kışlıklardan da yazlık lastiklere geçerken sökme takma derdiyle  ve masrafıyla uğraşmayacağım. Hem de lastiklerin sökülüp takılırken aşınmasını da engellemiş oldum.

Gelelim 205/55/16  Kumho KW19 modeli lastikler hakkında ki ilk izlenimlerime. Öncelikle 17 jantdan 16 ya geçince arabanın direksiyonu acayip yumuşadı. Elbette bunun nedeni 225 tabandan, 205 tabana geçmem. Kuru yolda lastiklerin performansı iyi. 225/45/17 Michelin Pilot Sport 2 lastiklerim belkide artık eskidiğinden, ABS çok sık devreye giriyordu. Bu lastikleri takınca ABS şu ana kadar devreye girmedi. 2 gündür Ankara'da yağmur var. Yağmurda mümkün olduğu kadar temkinli kullanıyorum. Kalkışlar çok iyi, yola tutunma çok iyi. Ciddi bir fren yapma durumum şehir içerisinde olmadı. Dolayısı ile şu an ıslakta fren performansı hakkında yorum yapamıyorum. Bu arada havanın 15 derece üzerinde olduğunu düşünürsek, bu lastikleri havalar 7-8 derecelere düşünce, yani Ekim sonu gibi değerlendirmek daha doğru olur. Ama lastik desenine bakıldığında kar ve buzda performansının iyi olacağını düşünüyorum. Lastiklerin kuru zeminde ses yapacağını düşünüyordum ama, umduğum gibi olmadı. Fazla bir gürültü yok. Lastikler üzerinde çivi delikleride var ama ben taktırmayı düşünmüyorum. Biraz daha kullandıktan sonra tekrar yorum yapacağım.

Son bir not daha. Kumho kış lastiği alacak arkadaşlar aldıkları modelin üzerine baksın ya da araştırsınlar. Lastik üzerinde "Studded" ya da "Studdless" diye ibareler oluyor. Belki diğer markaların kış lastikleri üzerinde de bu yazılar vardır.Ben dikkat etmemiştim. Bulunduğunuz iklim şartlarına göre "Studded" tercih ederseniz bu "Yoğun Kış şartlarına tam uyumlu" anlamına geliyor. "Studdless" varsa tam uyumlu olmuyormuş. Ben Kartalkaya'ya kayağa gittiğim için "Studded" olan KW19 ve KW22 modellerinden KW19 olanı tercih ettim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla.