Gönderen Konu: Accord 2.4 Hayata Döndürme İşlemleri...  (Okunma sayısı 8045 defa)

mesut_yazici

Accord 2.4 Hayata Döndürme İşlemleri...
« : Mart 30, 2014, 01:26:36 ÖÖ »
Arkadaşlar merhabalar, 2 ay kadar önce 2003 model 166.000 km prins lpg li accord 2.4 satın aldım. Araç çok iyi bakılmamış, biraz yardıma muhtaç gibiydi:) Ben  de araç konusunda titiz olduğumdan ne gerekiyorsa yapmaya başladım elimden geldiğinde.Yaptıklarımı yazmak istedim çünkü ben öğrenmek için uğraşıtm belki birilerinin işini kolaylaştırır paylaşımım.
Aracın motor bakımına ve iç temizlik ve bir kaç küçük sorun çözümüne ihtiyacı vardı.

Öncelikle motor bakımından başladım. Araç 3 gün kadar motor bakımı için sanayi de kaldı. Bakımda kullanılan tüm parçaların orjinal honda parçaları olmasını istedim. Aklıma gelenlerden yapılanlar kısaca:

1)Motor yağ ve tüm filtrelerin değişimi
2)İridyum buji takımı
3)Marş motoru revizyonu
4)Komple Direksiyon kutusu revizyonu
5)Motor kulak değişimi
6)Şanzıman yağ ve filtre değişimi
7)Prins filtre değişimi ve yolda seyir halinde lpg ayarlama yapılması.
8)Aks körük değişimi
9)Silindir kapak conta değişimi
10)Rot-Balans
11)Akü

Geniş kapsamlı bakım sonucu accordlarda kronik olan birkaç sorundan da kurtulmuş oldum. Beklendiği gibi accord kendine geldi:) Sonrasında ayda 2000-2500 km yapan birisi olduğumdan araçta müzik benim için önemlidir ve accordumda bu biraz sıkıntılıydı. Cd çalar  cd lerde okumama yapıyor ve radyoda donmalar meydana geliyordu. Eskiden bir aracım için pionner cd çalar/aux/usb  fonksiyonları olan teyp satın almıştım sıfır gibi tertemiz duruyordu. Bunu aracıma bağlamaya karar verdim.Teyibi , küllük üzerindeki kapaklı gözüne monte etmeyi amaçladım. Tüm montaj ve demontaj işlerini kendim yapacaktım. İlk defa böyle birşey yapıyordum. Biraz dersime çalıştım ve başladım operasyona :)
Sökme işlemlerine başladım,
1) Vitesin etradındaki parçayı kastırarak yerinden çıkarttım. Bu tamamen tırnaklı herhangi bir vida bulunmamakta. Hemen parçayı söktükten sonra iki adt vida gözüküyor küllüğe doğru onları söktüm.
2)Küllüğü çekip yuvasından çıkarttım. Arkasında iki adt vida var bunları söktüm. Küllük ve çakmaklığın bulunduğu bölümü çıkarttım. Arka tarafında 3 ayrı soket var bunları çıkarttım.
3)Sıra teybi monta edeceğim kapaklı gözün olduğu kısma geldi. Alta iki adt vidası var bunları söktüm, ciddi anlamda kastırarak:) yerinden çıkarttım. Son hal bu aşağıdaki resimdeki gibi oldu.

4)Kapaklı gözün içerisindeki yuva ayrı monte edilmiş, bununda 4 köşesünde vidaları var söküp çıkarttım.
5)Torpido üst kısımda bulunan havalandırma kanallarının bulunduğu parça tamamen tırnaklı kastırarak söktüm.

6)Son olarak da cd çalar ve klima unitesini, üstten 3 alt arka kısmında 2 videsını söküp, kastırarak yerinden çıkarttım.

Demontaj işine başlamadan önce amacım aşağıdaki resimde olduğu gibi teybi kapaklı gözün içine geçirmek suretiyle monte etmekti.

Ancak fikrimi değiştirdim, kapaklı gözün içindeki gözü tutan sağlı sollu demirleri görünce bunlar teybı de tutar mı dedim ve tam oldu.

Sıra işin bana göre en kompleks kısmına geldi , konu hakkında zerre kadar fikrim olmadığından oto aksesuarcıya gidip teybi elektrik bağlantısını yapmasını istedim. Burada ama, klima çalışmaya devam etmeli ve orjinal cd çalar ekranı da çalışır dumuda olmalıydı. Bayağı bir uğraştıktan sonra bu işlem de tamamlandı ;) Klima ve ekrana giden güç kablolarında paralel alınıp yeni teybe enerji verildi, orjinal cd çalara giden tüm kolan bağlantıları kesilim yeni teybe aktarıldı.

Sonrasında sökülen tüm parçaları aynı sıra ve şekilde geri monte ettim. Son hal aşağıdaki gibi oldu

Araç içerisinde ikinci gözüme takılan sorun sağ koltuk ısıtmasının farlar açıldığında ışığının yanmamasıydı. Onu da hazır sökmüşken hallettim

Aşağıdaki resimlerde kahverengi duylar düğme hı ve lo konumundayken ışık yanmasını , mavi olan duya bağlı led de farlar açıldığında ışık yanmasını sağlıyorç

Şimdilik bunları halledebildim. İlk fırsatta direksiyon üzerinde bulunan tuşların altındaki nikelajlı parçayı folyo ile kaplayacağım. İlk  folyo kaplama deneyimim olacak. Bayağı kötü durumdalar.

Sonrasında ise özellikle aracın içi ve derileri kirli durumda detaylı temizlik yapıp dışına da pasta cila yapacağım amatörce. Bu da ilk denemem olacak.

becoca

• __ByR@Mm__
Ynt: Accord 2.4 Hayata Döndürme İşlemleri...
« Yanıtla #1 : Mart 30, 2014, 08:04:30 ÖÖ »
Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanın. Teyp yeri güzel olmuş :)

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #2 : Mart 30, 2014, 12:10:20 ÖS »
Hayırlı olsun aracınız Allah kaza bela vermesin!
Bende orjinal teybi söküp yerine Pioneer teybimi takmak istiyordum ama aklıma alttaki gözü kullanmak gelmemişti.
Benim aracın o cebine teyp uyarsa bende bu şekilde yapim en iyisi orjinalde bozulmamış olsun  >=ok

mesut_yazici

« Yanıtla #3 : Mart 31, 2014, 08:12:44 ÖÖ »
Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanın. Teyp yeri güzel olmuş :)
Teşekkür ederim. Eh fena olmadı:)

Hayırlı olsun aracınız Allah kaza bela vermesin!
Bende orjinal teybi söküp yerine Pioneer teybimi takmak istiyordum ama aklıma alttaki gözü kullanmak gelmemişti.
Benim aracın o cebine teyp uyarsa bende bu şekilde yapim en iyisi orjinalde bozulmamış olsun  >=ok
Teşekkürler , amin cümlemize. Ayen hiç bir yeri delmedim, ilave birşey takmadım. İstediğim anda eski  haline de çevirebilirim. Hoşuma gitti açıkçası. Sizin aracınıza da uyarsa tavsiye ederim hem ses kalitesi arttı hem de usb/aux gibi çıkışlar oldu.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2014, 08:36:16 ÖÖ »

Hayırlı olsun..güzel çalışma olmuş.. güle güle kullanın.

gomar

« Yanıtla #5 : Mart 31, 2014, 08:58:28 ÖÖ »
Eline sağlık çalışma çok güzel bir çalışma olmuş.özelşikle teyp montajlama on numara olmuş.
Bende kendi aracımın klima tuşunu arkadan aydınlatan led patlayınca kolları sıvadım demontaj işlemine çok zevkli oluyor

accordtr

« Yanıtla #6 : Temmuz 01, 2017, 12:25:11 ÖS »
konuyu biraz hortlatayım acıkcası elektronik hic bilgim yok bu yaptıgınızı elektrıkcıde yapabiliriz heralde birde bende yeni 2.4 aldım teyp sorun bu araclarda en azından usb aux konulabilirdi...monte ettiginiz yer  sizin taktıgınız teypler için standartmıdır bende de aliexpresten aldıgım ama kullanmadıgım 4*45w boyutları 180*50*68mm olan usb mp3 aux bluetoothlu bir teyp almıstım uyar mı dersiniz birde ses kalitesinde sorun yasar mıyım markası cunku cok bilindik birsey değil

« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2017, 12:26:34 ÖS Gönderen: accordtr »