Gönderen Konu: Yüksek Hızda Fren Problemi  (Okunma sayısı 23059 defa)

vargelo

Yüksek Hızda Fren Problemi
« : Temmuz 18, 2011, 06:42:31 ÖS »
Arkadaşlar 2010 Civic Premium düz vites aracım var. 1 hafta önce iznimde İzmir'den Rize'ye gittim. Dönüşte hızlı gittiğim bir yerde frene dokunduğumda helikopter sesi gibi bir uğultu gelmeye başladı, sanki ABS devreye girmiş gibi bir ses ve ayağımın altında titreme oluştu. Durup disklere falan baktım ama bir şey göremedim, uzun süre fren kullanmadan devam ettim sonra bastığımda aynı şeyi yapmadı. Ertesi gün İstanbul otobanında Bolu'da yine 150-160 gibi giderken frene dokundum yine aynı sorun. İzmir'e geldim ertesi gün terakkiye gittim. Ustayla beraber sürüşe çıktık, tahmin edersiniz yapmadı aynı arızayı. Ama yine de söküp bakalım dediler. Bir şey bulamadılar ama tozlama yaptıklarını söylediler. 3-4 gündür herşey yolundaydı, dün çevre yolunda yine 150-160 giderken aynı şeyi yaptı. Küt küt küt ses ve frende titreme gibi ayakla da hissedilebiliyor. Sebebi ne olabilir, arkadaşlardan aynı şey başına gelen var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Utku Ataç

Ynt: Yüksek Hızda Fren Problemi
« Yanıtla #1 : Temmuz 18, 2011, 07:28:52 ÖS »
trw marka balatalar taktığında sorun kalmıyor.benimde aynı şey vardı.garantiden hallettiler

yataylimit

« Yanıtla #2 : Temmuz 18, 2011, 08:29:35 ÖS »
Anlattığınız problem aslında bire bir aşınmış disk problemi. Fren diskleri aşındığında, özellikle yüksek süratlerde yapılan frenlerde pedalda titreme yaratır ve bahsettiğiniz sesi çıkarır. Ancak siz söküldü, bakıldı diyorsunuz ki diskler aşınmış olsa ustaların gözünden kaçmaması lazım. Bunun çözümü diskin taşlanması veya değiştirilmesidir. Rutin olarak aşınan parçalardan olduğundan garantiye sokmayız diyebilirler...

vargelo

« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2011, 05:01:24 ÖS »
Teşekkürler cevaplar için

Rajaz

« Yanıtla #4 : Temmuz 19, 2011, 05:21:00 ÖS »
Evet bende de aynı sorun var... Genelde yokuş aşağı ve aşırı yük olunca daha çok ses çıkıyor.
Daha yepyeni arabanın balatasını değiştirmek çok saçma geliyor ama..

vargelo

« Yanıtla #5 : Temmuz 21, 2011, 06:28:46 ÖS »
Dün servise gittim ustayla beraber sürüşe çıktık ve arızayı tekrarladı, disklere tekrar aynı işlemi yaptılar ön balatalar değişti, ücret ödemedim garantiden yaptılar

tolgaacar

« Yanıtla #6 : Temmuz 21, 2011, 06:52:40 ÖS »
valla benimde gitmem lazım ya.yuksek hızla frene basınca arabadan soğuyorum.çok farklı bi ses çıkartıyo

tolgaacar

« Yanıtla #7 : Temmuz 21, 2011, 06:53:28 ÖS »
Dün servise gittim ustayla beraber sürüşe çıktık ve arızayı tekrarladı, disklere tekrar aynı işlemi yaptılar ön balatalar değişti, ücret ödemedim garantiden yaptılar
balata durumunuz neydı peki.bitmek üzeremiydı yoksa yenimiydı.

vargelo

« Yanıtla #8 : Temmuz 21, 2011, 06:56:19 ÖS »
araç 25000 de, çok yeni olmasa da eski değillerdi, geçen hafta gittiğimde söktüler balatalarla ilgili bir şey söylememişlerdi

tolgaacar

« Yanıtla #9 : Temmuz 21, 2011, 07:04:22 ÖS »
ya bende geçen hafat bakıma soktum balatalar bitik dediler ama ben bitik olduğuna inanmıyorum açıkcası çünkü kendını bellı ediyo.o ses olayı oncedende vardı kı arkadaşım 2011 model aldı sıfır ondada var bu sorun.ben gitsem kesın balataların bitmiş dicek ve üzerlerınden atıcaklar bu işi

a1g0rithm

« Yanıtla #10 : Temmuz 21, 2011, 10:36:42 ÖS »
Yılların Civic problemi.
Kroniktir.
çözüm :  Stoptech (forumda aratabilirsiniz)

cikop_25

« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2011, 04:14:28 ÖS »
arkadaslar mrb yardımcı olursanız sevınırım aynı problemler bendede var ben bu arabadan sıkıldım once 180 ı gecmıyodu bır cok eksıgı var sımdıde fren basıma cıktı 140 ve uzerınde gıttıgımde frene bastıgım an korku verıyo durmıcak hıssıne kapılıyorum tıtrıyo horulduyo ugultu cıkartıyo ve benzerı bır cok sey yapıyo ustelık ben arabayı hazıran ayında aldım araba suan 7 bın bıle olmadı baska arkadaslarımda sıfır araba aldı tık ses yok bırakın sıfırı eskı arabalarda bıle yok tuketıcı haklarına basvurmayı dusunuyorumyardımcı olursanız sevınırım arkadaslar?

battalgazi

« Yanıtla #12 : Ekim 12, 2011, 09:50:35 ÖS »
benım diskler balatalar degıstı gene düzelmedi arkadaşlar ,üstelik yenı taktıkları balatalar jantlarımı sımsıyah yapıyor hiç memnun değılım arabayı yıkatıyorum eve gelene kadar toz parçacıkları jantı kırletıyor honda gibi bir marka bu sorunu kalıcı bir şekilde nasıl çözemez anlamıyorum

2432

« Yanıtla #13 : Ekim 12, 2011, 10:16:27 ÖS »
arkadaslar mrb yardımcı olursanız sevınırım aynı problemler bendede var ben bu arabadan sıkıldım once 180 ı gecmıyodu bır cok eksıgı var sımdıde fren basıma cıktı 140 ve uzerınde gıttıgımde frene bastıgım an korku verıyo durmıcak hıssıne kapılıyorum tıtrıyo horulduyo ugultu cıkartıyo ve benzerı bır cok sey yapıyo ustelık ben arabayı hazıran ayında aldım araba suan 7 bın bıle olmadı baska arkadaslarımda sıfır araba aldı tık ses yok bırakın sıfırı eskı arabalarda bıle yok tuketıcı haklarına basvurmayı dusunuyorumyardımcı olursanız sevınırım arkadaslar?
tüketici haklarından önce bir servisin yolunu tutsan daha hayırlı olur :p

dj259

• MeSuT
    • BenimArtim
« Yanıtla #14 : Ekim 12, 2011, 10:18:11 ÖS »
bende de ayni sorun vardi balatalari dehiştirdim sorn 5000 km duzeldi simdi gine yavastn basladi her yerinden sorun cıkariyor satacm artık arabayi joponun en ıyı arabasi bence ısuzu dmax yıllarca bındım cokta hor kullandim bi kere sanayiye gittim oda ya ve kayiş icin

volkankopdag

« Yanıtla #15 : Ekim 13, 2011, 03:04:18 ÖS »
klasik her bakıma gittiğimde diskler ve tornalanıyor ya değişiyor... en son 30.000 yaptırdım yine disklerim garantiden değişti :)

konuyla şikayeti olan arkadaşlara bu konuda başıma gelenler ve serviste yaşadıklarımı daha önce konu açıp yazmıştım. üşendim şimdi bulamadım ama isteyen arama yapabilir ;)

acar

« Yanıtla #16 : Ekim 13, 2011, 03:37:41 ÖS »
bence bi sorun olamdığını düşünüyorum aynı şey bendede var daha önce crysler jeep marka araba klullandım onda fren  çok derindi ondan hondaya binince biraz frenlere sert basıorum ama hondanın (2011) freni çok yumuşak ve abs çok eren giriyor bence ondan kaynaklanamakta bazen titretiyor ve çok çabuk giriyor absye bu iyi bişey aslında =)

drmoz

« Yanıtla #17 : Ekim 13, 2011, 05:43:10 ÖS »
bence bi sorun olamdığını düşünüyorum aynı şey bendede var daha önce crysler jeep marka araba klullandım onda fren  çok derindi ondan hondaya binince biraz frenlere sert basıorum ama hondanın (2011) freni çok yumuşak ve abs çok eren giriyor bence ondan kaynaklanamakta bazen titretiyor ve çok çabuk giriyor absye bu iyi bişey aslında =)
emin olun kesinlikle iyi birşey değil. direkt olarak aracın fren mesafesini uzatıyor, tedirginlik yaratıyor.
Sert fren yaparken küçük bir tümsek, çukur ya da yolda düzensizlik olsa hemen tarrrr diye ABS devreye giriyor ama araç gitmeye devam ediyor :(

ramco 06

« Yanıtla #18 : Ekim 13, 2011, 05:59:31 ÖS »
benim aractada var aynı sorun ama takmıyorum 130km nın uzerınde fren yapınca oluyor durana kadar yapıor :)

emral

« Yanıtla #19 : Ekim 13, 2011, 06:04:48 ÖS »
arkadaşlar bendede aynı sorun var servise gitiğimde disklerin yanmış dediler garantiye baş vurdular gelen cevap red oldu daha sonra müşteri temsilcisini aradım neden red edildiğini öğrenmek için bana disklerimin aşırı ısıya maruz kaldığını söylediler ve kendilerini haklı çıkartmak adına benim anlayamadığım şekilde kendilerini savundular yani garantiden bu sorunun giderilemeyeceğini savundular.

MHMT-16

« Yanıtla #20 : Ekim 13, 2011, 06:06:28 ÖS »
arkdaslar bende aynı sıkıntıyı yasadım klasık honda hastalıgı servıs aracın garantısı olmasına ragmen bu olayın garantı dısı kaldıgı soylendı acaba kafalarına goremı konustular !!! bılgı verebılırmısınız ?

acar

« Yanıtla #21 : Ekim 13, 2011, 06:08:54 ÖS »
arkadaşlar bendede aynı sorun var servise gitiğimde disklerin yanmış dediler garantiye baş vurdular gelen cevap red oldu daha sonra müşteri temsilcisini aradım neden red edildiğini öğrenmek için bana disklerimin aşırı ısıya maruz kaldığını söylediler ve kendilerini haklı çıkartmak adına benim anlayamadığım şekilde kendilerini savundular yani garantiden bu sorunun giderilemeyeceğini savundular.

acaba aracınız kaç kmde nasıl aşırı hıza maruz kalmış diskler ?

MHMT-16

« Yanıtla #22 : Ekim 13, 2011, 06:27:34 ÖS »
su an 115 bınde bana soyledıklerı fren sıstemı garantıye gırmıyor...cunku heran kullanıcı hatasına maruz kalma olasılıgı yuksekmıs 

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #23 : Ekim 13, 2011, 06:55:57 ÖS »
Fren sistemi garantiye pek ala giriyor. Bence servisi değiştirin.

Eğer son çare olarak cepten para verip disk değişmek varsa serviste değil EBC bayilerinde değişin beton gibi frenleriniz olsun.

ABS nin erken devreye girmesi %30 disklerden % 30 lastiklerden % 30 asfalt kalitesinden % 10 ise kullanım alışkanlığı.

Frenler garantiye girmeyecekse neden servise gidilsin ki?

10 liralık polen filtresine 60 lira vermek için mi?

cikop_25

« Yanıtla #24 : Ekim 13, 2011, 11:57:57 ÖS »
Arkadaslar ben bugun servısı aradım bu sorunla ılgılı randovu almak ıcın (ankara efe plaza) once bı problemı anlattım dırek ılk olarak aldıgım cvb arabayı hormu kullandınız dedıler.Bende gayette hayır cvbını verdıkten sonra arastırdım cogu hondada var dedım ben can guvenlıgımı neden tehlıkeye atayım dedım eger gıderılmezse tuketıcı haklarına basvuracagımı soledım sonra hemen aldıgım cvb pazartesı getırın bı kontrol edelım dedıler eger duzelmezse ben hakkımı arıcam sonucta fren demek hayat demek yavasta gıtsen hızlıda gıtsen durmuyo araba cok huylandım..