Gönderen Konu: VSA SİZE YARDIMCI OLDU MU?  (Okunma sayısı 12302 defa)

Vtec typer

• Hondakolik
VSA SİZE YARDIMCI OLDU MU?
« : Aralık 17, 2014, 10:01:58 ÖS »
Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Çok uzun zamandır merak ettiğim bir konu bu. Sizlerden VSA lı araç kullanan arkadaşlar ilgilenirse sevinirim. Şimdi bu VSA konusunda deneyim yaşayan oldu mu? Yani aracınız VSA yı hiç seyir halinde devreye soktu mu  ve nasıl bir fayda sağladı? Deneyimlerinizi çok merak ediyorum.

mustafaa

• mustafa
Ynt: VSA SİZE YARDIMCI OLDU MU?
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2014, 11:21:38 ÖS »
merhaba yaşdığım bi olayı anlatayım yolun T şeklinde ayrıldığı bi yerde sağ tarafa hızlı bi şekilde girdim. ben ''araba birazdan kaymaya başlar ama kaldırıma gelmeden dönerim'' diye geçiriyorum içimden araba tam tahmin ettiğim yerde kaymaya başladı ben hala gaza basıyorum tabi kaymaya başladığı anda kendiliğinden fren yaptı ve önü bi anda yola döndü tabi o zaman ilk defa başıma gelmişti böyle bi olay baya şaşırmıştım 

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #2 : Aralık 18, 2014, 11:29:58 ÖÖ »
merhaba yaşdığım bi olayı anlatayım yolun T şeklinde ayrıldığı bi yerde sağ tarafa hızlı bi şekilde girdim. ben ''araba birazdan kaymaya başlar ama kaldırıma gelmeden dönerim'' diye geçiriyorum içimden araba tam tahmin ettiğim yerde kaymaya başladı ben hala gaza basıyorum tabi kaymaya başladığı anda kendiliğinden fren yaptı ve önü bi anda yola döndü tabi o zaman ilk defa başıma gelmişti böyle bi olay baya şaşırmıştım 
Cevabın için teşekkürler kardeşim. Başka deneyimi olan arkadaşlardan paylaşım bekliyoruz.

honda2002

« Yanıtla #3 : Aralık 18, 2014, 12:25:35 ÖS »
Rampa asagi virajli yoldan sagdan sollama yapinca hafif kayar gibi yapti sonra arac duzeltti kendini cok hizli gelisti neyi ne yapti bilemedim.

Eren53

« Yanıtla #4 : Aralık 18, 2014, 01:13:53 ÖS »
hafif keskin sayılabilecek bi viraja yüksek süratle girdim arkayı salarsam toplarım diye düşünüyordum ki salmasıyla aracı toplayıp şeride sokması bir oldu

faw13

« Yanıtla #5 : Aralık 18, 2014, 01:29:44 ÖS »
vsa ve esp ile deneyimim çoktur, bir yerden sonra bırakmasını beklediğinde devreye girmesi şeklinde değil de devreye girerse nasıl tepki verir diye düşünmeye başlıyor insan

Şile yolunda çok işime yaramıştı, özellikle yol koşullarının bir anda değişmesi durumunda (kuru asfalttan aniden ıslak asfalt geçiş ya da yola yağ dökülmüş olması gibi) hayat kurtarabiliyor, örneğin bir keresinde bir symbol dakikalarca sıkıştırdı, beylerbeyinden altunizadeye giderken, virajı bilen bilir, oraya dip gaz girdim adamdan daralıp, kör noktanın ilersinde de yola ıslakmış, lan diyip frene basana kadar ıslağa girmiş bulundum, arabanın kaymasını beklerken vsa toparladı, symbol tabi bariyere vurmaktan son anda kurtardı, neyse ki karşıdan gelen araç yoktu. normal kullanırken çok ihtiyaç duyulmaz ama iş düşerse hayat kurtarır, o yüzden araç hareket edemediği durumlar dışında hiç bir zaman kapatmamanızı tavsiye ederim, sadece kara/çamura gömülürse kapatmanız mantıklı olur.

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #6 : Aralık 18, 2014, 01:58:20 ÖS »
vsa ve esp ile deneyimim çoktur, bir yerden sonra bırakmasını beklediğinde devreye girmesi şeklinde değil de devreye girerse nasıl tepki verir diye düşünmeye başlıyor insan

Şile yolunda çok işime yaramıştı, özellikle yol koşullarının bir anda değişmesi durumunda (kuru asfalttan aniden ıslak asfalt geçiş ya da yola yağ dökülmüş olması gibi) hayat kurtarabiliyor, örneğin bir keresinde bir symbol dakikalarca sıkıştırdı, beylerbeyinden altunizadeye giderken, virajı bilen bilir, oraya dip gaz girdim adamdan daralıp, kör noktanın ilersinde de yola ıslakmış, lan diyip frene basana kadar ıslağa girmiş bulundum, arabanın kaymasını beklerken vsa toparladı, symbol tabi bariyere vurmaktan son anda kurtardı, neyse ki karşıdan gelen araç yoktu. normal kullanırken çok ihtiyaç duyulmaz ama iş düşerse hayat kurtarır, o yüzden araç hareket edemediği durumlar dışında hiç bir zaman kapatmamanızı tavsiye ederim, sadece kara/çamura gömülürse kapatmanız mantıklı olur.
hafif keskin sayılabilecek bi viraja yüksek süratle girdim arkayı salarsam toplarım diye düşünüyordum ki salmasıyla aracı toplayıp şeride sokması bir oldu
cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. İsteyen deneyimi olan paylaşabilir.

bbhnda

« Yanıtla #7 : Aralık 18, 2014, 11:22:10 ÖS »
hangi birinden başlayımki.. yağmur sağanak q7 lerin falan orta şeritten 4 lü yakıp gittikleri bir hava. sen kalk civicle solu kapat süratim 140 bir anda su birikintisine girdim ve araç döndü yani bariyerleri neredeyse karşımda gördüm diyebilirim dedim berkan buraya kadarmış :D o hayatın film şeridi olması geçti gözümden sonra bir baktım elektronik melek girmiş devreye sarsıldık baya ve şeritteyim thanks to vsa :D 2. olay salak cruze un teki atarlandı ağzının payını verdim son andan döneceğim yer aklıma geldi 125 km sa ile neredeyse sağa dönüş bir viraja girdim vsa ile limitin biraz ötesinde döndüm olmasaydı garanti bariyerler...  focus 3 ile kapışıyorum çevre yolunda süratim 190 km sa oç nin teki önüme kırdı muhtemelen acemi bende kırdım direksiyonu haliyle 3 şerit saptım sağa limitte tutundu çok ilginç olarak vsa girmedi ölsün dedi heralde :D son örnek civic yol tutmuyor diyenlere en baba örnek diyebilirim.

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #8 : Aralık 19, 2014, 12:11:52 ÖÖ »
hangi birinden başlayımki.. yağmur sağanak q7 lerin falan orta şeritten 4 lü yakıp gittikleri bir hava. sen kalk civicle solu kapat süratim 140 bir anda su birikintisine girdim ve araç döndü yani bariyerleri neredeyse karşımda gördüm diyebilirim dedim berkan buraya kadarmış :D o hayatın film şeridi olması geçti gözümden sonra bir baktım elektronik melek girmiş devreye sarsıldık baya ve şeritteyim thanks to vsa :D 2. olay salak cruze un teki atarlandı ağzının payını verdim son andan döneceğim yer aklıma geldi 125 km sa ile neredeyse sağa dönüş bir viraja girdim vsa ile limitin biraz ötesinde döndüm olmasaydı garanti bariyerler...  focus 3 ile kapışıyorum çevre yolunda süratim 190 km sa oç nin teki önüme kırdı muhtemelen acemi bende kırdım direksiyonu haliyle 3 şerit saptım sağa limitte tutundu çok ilginç olarak vsa girmedi ölsün dedi heralde :D son örnek civic yol tutmuyor diyenlere en baba örnek diyebilirim.
kardeşim çok güzel örnekler vermişsin. Teşekkür ederim.

alperd

• alperd
« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2014, 08:30:32 ÖÖ »
1.8 HB Sport aracımda VSA da oldukça Sportif takılıyor ben hafiften kaydıra kaydıra geziyorum :) biraz kaymaya izin veriyor yani olup olmadık her şeye müdahale etmiyor.
Ancak limitleri aşmadığım veya bir tehlike atlatmadığım için (çok şükür) şu ana kadar devreye girmedi, araçta zaten 4 teker Kare şeklinde yere basması, sert süspansiyonlar, 225 taban lastiklerle sadece hayati durumlarda devreye girebilir diye düşünüyorum...

cagatay54

« Yanıtla #10 : Aralık 19, 2014, 11:36:30 ÖÖ »
vsa sız benim cıvıc.2009 f1.5 lik vogland yaylar 17 advan jant ve 50/17 lastiklerim var.vsa nın prensibi yolda araç kaydığında gazı keser gaz vermenizi engeller.benim 2005 golfümde vardı asr onda ki ismi.bu sistem yüzünden duvara giriyordum.virajı süratli döndüm kapatırdım normalde açık unutmuşum.virajda gaz yememesi aracın büyük sıkıntıdır kayarken gaz yememesi sıkıntıdır.bunu iyi şöförler arabaları iyi tanıyanlar çok çok iyi bilirler.su birikintisine girdiğinizde araç her türlü atar vsa kurtarmaz.mıcırlı bir yolda süratli girip viraj dönerseniz vsa kurtarmaz.vsa ufak kaymaları engelliyor.normal kullnıcılar için ok iyi bir sistemdir fakat sert  sürüşü sevenlere sıkıntı yapar.200 km üzeri hızla otobanda 3 şerit yatıp kalkıyorum kayma yok.hee vsa ya güveniyosanız bunları yaparken bırakın yapmayın.vsa süratli dönülen bir virajda bir anda gazı sizden alırsa o zaman anlarsınız.

bu konuda polemiğe girmeyeceğim.kolay gelsin.

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #11 : Aralık 19, 2014, 01:22:05 ÖS »
vsa sız benim cıvıc.2009 f1.5 lik vogland yaylar 17 advan jant ve 50/17 lastiklerim var.vsa nın prensibi yolda araç kaydığında gazı keser gaz vermenizi engeller.benim 2005 golfümde vardı asr onda ki ismi.bu sistem yüzünden duvara giriyordum.virajı süratli döndüm kapatırdım normalde açık unutmuşum.virajda gaz yememesi aracın büyük sıkıntıdır kayarken gaz yememesi sıkıntıdır.bunu iyi şöförler arabaları iyi tanıyanlar çok çok iyi bilirler.su birikintisine girdiğinizde araç her türlü atar vsa kurtarmaz.mıcırlı bir yolda süratli girip viraj dönerseniz vsa kurtarmaz.vsa ufak kaymaları engelliyor.normal kullnıcılar için ok iyi bir sistemdir fakat sert  sürüşü sevenlere sıkıntı yapar.200 km üzeri hızla otobanda 3 şerit yatıp kalkıyorum kayma yok.hee vsa ya güveniyosanız bunları yaparken bırakın yapmayın.vsa süratli dönülen bir virajda bir anda gazı sizden alırsa o zaman anlarsınız.

Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Sizin dedikleriniz de doğru. Mesela Mısırlı bir yolda gerçekten de işe yarayacağını hiç düşünmüyorum. Olayı çok iyi özetlemişsiniz.

cagatay54

« Yanıtla #12 : Aralık 19, 2014, 01:34:41 ÖS »

Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Sizin dedikleriniz de doğru. Mesela Mısırlı bir yolda gerçekten de işe yarayacağını hiç düşünmüyorum. Olayı çok iyi özetlemişsiniz.

bu teknolojiye karşı çıktığımdan değil yanlış anlaşılmasın.benim tepkim bunun sanki vsa sız araçların güvensiz olduğu görüşüdür.adam vsa sızsa bakmıyor.vsa nedir sorsan haberi yok.yolda tutuyor.bırak direksiyonu gitsin modunda millet.bunadır tepkim.bu işi biliyorsunuz fakat çoğu kişiden tepkiler gelecektir.onun için pek polemiğe girmem bu konuda...sadece diyorum ki vsa ya bu kadar güvenen arkadaşlar araçlarını sert kullnıp sağa sola girmesinler.vsa sonları olabilir.vsa hayat kurtarmaz...

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #13 : Aralık 19, 2014, 02:22:00 ÖS »

bu teknolojiye karşı çıktığımdan değil yanlış anlaşılmasın.benim tepkim bunun sanki vsa sız araçların güvensiz olduğu görüşüdür.adam vsa sızsa bakmıyor.vsa nedir sorsan haberi yok.yolda tutuyor.bırak direksiyonu gitsin modunda millet.bunadır tepkim.bu işi biliyorsunuz fakat çoğu kişiden tepkiler gelecektir.onun için pek polemiğe girmem bu konuda...sadece diyorum ki vsa ya bu kadar güvenen arkadaşlar araçlarını sert kullnıp sağa sola girmesinler.vsa sonları olabilir.vsa hayat kurtarmaz...
Söylediklerinize ben de katılıyorum. Vsa nin herkes hayat kurtardığını söylüyor fakat ben sistemi iyice araştırınca bazı durumlarda hayat kurtarmak yerine daha çok tehlike oluşturacağını düşünüyorum. Yol tutuşda en önemli etkenin aerodinamik, araç ağırlığı, tekerleklerin yapısı konumu vs gibi şeylerin olduğunu düşünüyorum. Gerçekten çok iyi noktalara değinmişsiniz.

obkavi

« Yanıtla #14 : Aralık 19, 2014, 02:56:57 ÖS »
bizim araçlarımız fren sistemi çaprazlama tekerlere güç verir ve kontrol eder yanı frene basıldıgında sağ ön teker ve sol arka teker ler biribiriyle parelel çalışırı VSA da bütün tekerleri kontrol eder eğer sert ve keskin virajlarda yada ıslak ve kaygan bir yol ortamında aracta ki sensorler vasıtasıyla yola tutunma durumunu surekli izler ve tekerlerde belirgin yada aracı yol dısına cıkaracak sekilde tutunma kaybı oldugunda sistem devreye girer bu dediğimi kendinizde deneyebilirsiniz ben çok denedim bir keresinde bariyerlere yapışıyordum VSA sayesinde kurtuldum onun dışında VSA çalışrıken aynı zamanda TRACTION CONTROL u de saglar kalkış ve dik egımlı yollarda yıne tekerlerde tutunma kaybı olursa otomatık devreye gırer ve çekişi tekrar maksımum duzeye cikarir en buyuk faydası da butun tekerlekleri bagımsız olarak kontrol etmesi (SENSORLER VE ELEKTRONIK KONTROL MERKEEZİ YLE) bu sayede DIKKAT sız ve agresıf kullanımlarda kaza riskini yuksek oranda azaltır   alıntıdır. bilgi amacıyla inşallah yardımcı olur.

cagatay54

« Yanıtla #15 : Aralık 19, 2014, 04:18:46 ÖS »
:) yazmayacam diyorum ama kusura bakmayın obkavi.vsa devreye girdiğinde gaz veremezsin.virajda gaz veremediğin zaman öldğünün resmidir.araç kayarken çekiş gerekir aracın tekerleri yola bakıp yürümesi asılması gerekir.vsa gazı kestiğinden gaz veremeyeceksin ve karşıya doğru dümdüz gidersin.sert kullanımlarda kesinlikle vsa tehlikedir.bu işlerden az çok anlayan biri bunu bilir.örneğin rallileri izliyoruz o araçlarda vsa mı var ;) vsa asr vs.olsa o araçlar öyle yürür mü?her araba süren şöför değildir...

ninapersson

• murat
« Yanıtla #16 : Aralık 19, 2014, 04:37:15 ÖS »
:) yazmayacam diyorum ama kusura bakmayın obkavi.vsa devreye girdiğinde gaz veremezsin.virajda gaz veremediğin zaman öldğünün resmidir.araç kayarken çekiş gerekir aracın tekerleri yola bakıp yürümesi asılması gerekir.vsa gazı kestiğinden gaz veremeyeceksin ve karşıya doğru dümdüz gidersin.sert kullanımlarda kesinlikle vsa tehlikedir.bu işlerden az çok anlayan biri bunu bilir.örneğin rallileri izliyoruz o araçlarda vsa mı var ;) vsa asr vs.olsa o araçlar öyle yürür mü?her araba süren şöför değildir...

Hocam yalnız gaz verme olayı ancak araba arkadan kayıyorsa toplamanıza yardımcı olur, eğer önden kayma yaşanıyorsa gazı ve direksiyonu bırakıp aracın yola dönmesini beklemekten başka çareniz yoktur. Bende de vsasız fd6 var. Önemli olanın aracı hissetmek ve nerde ne tepki vereceğini kestirmek olduğuna inanıyorum. Fd6lar önden kopmaya meyilli araçlar değiller, bu yüzden de aracıma bu haliyle de son derece güveniyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2014, 04:39:05 ÖS Gönderen: ninapersson »

obkavi

« Yanıtla #17 : Aralık 19, 2014, 05:08:37 ÖS »
arkadaşlar, VSA veya ASR denen meret gaz kesmez 4 lastiğin durumunu kontrol eder gerekenin gerektiği şekilde tutunmasını sağlar pek çokkez  VSA ışığı yakmış bir adam olarak bazen ona güvenmenin konforunu yaşıyorum. gerektiğinde sert kullanmayı severim.  burada kimse 150-200 ile viraja girecek değil. 60veya 70 ile girilecek viraja  90-120 km civarı girerseniz kontrolü kolaylaştırır. ama mucize beklemeyin internette Euroncap.com sitesinde VSA ile alakalı video var bir seyredin ne işe yaradığını anlarsınız.  senelerce VSA olmayan araçlar kullandım onlardada sıkıntı yaşamadım ama aracımda bu sistem varsa rahatlık ve güvenliğini neden yaşamayayım. tabiki araç alırken bu özellik varsa olanı tercih ederim şunu unutmayın ki araç için üretinen güvenlik sistemlerinin hiç biri gereksiz değildir. ama onlara da aşırı güvenmeyin. bu bütçe ile alakalı ben bir dostumun eşinin sileceklerinin iki farklı tarafa açılıp kapanmasına hayran olduğu için otobüslerdeki gibi civic aldığını gördüm.

amacım eleştirmek değil durum tesbiti 

bbhnda

« Yanıtla #18 : Aralık 19, 2014, 06:59:29 ÖS »
ya zaten benim 190 ile direksiyon kırdığım virajda ilginç şekilde vsa devreye girmedi demekki araç kaymadı vsa sızda tutuşu güzel zaten onu belirtmek için son örneğimi verdim. ama mesela ilk verdiğim yağmurda kayma örneğinde vsa sız araç girer bariyerlere mümkünatı yok toplanamaz. ama kim sağanakta o sürati yapar zaten ayrı bir tartışma konusu. zaten ondan sonra aklım başıma geldi yağmurda 90 ı geçmiyorum. sonuç olarak vsa sız akıllı giderseniz hiçbirşey olmaz ama vsa lıda bazı yerlerde rahat takılabilirsiniz.

bbhnda

« Yanıtla #19 : Aralık 19, 2014, 07:00:53 ÖS »
sonuç olarak evet vsa ya çok güvenmeyelim ama keyfini yaşayalım ha yoksa büyük problem değil en büyük vsa kendi otokontrolümüzdür.

honda2002

« Yanıtla #20 : Aralık 21, 2014, 07:03:27 ÖS »
Vsa yardimiyla karli yolda yaz lastikleriyle az rampa cikmadim. Vsa siz oldugu yerde takilan arac, vsa li yavasta olsa karli rampalari cikiyor.

Ama siz siz olun guvenliginizi dusunerek kis lastigi kullanin vsa ya asiri guvenmeyin. Benimki biraz deli cesaretiydi. Sonra kis lastigi aldim...

alperd

• alperd
« Yanıtla #21 : Aralık 22, 2014, 07:55:50 ÖÖ »

Ben de yazmayım dedim :) ama alıntı yapmak zorunda kaldım ""vsa devreye girdiğinde gaz veremezsin.virajda gaz veremediğin zaman öldğünün resmidir"" cümlesinden vsa devreye girerse ölürsün anlamı çıkıyor(?).

Virajda aracın gaz yiyip toparlaması tabiki önemlidir; Ancak 6. viteste 80 km/sa ile giderken ani bir manevra gerekirse (önüne aniden bir şey çıkarsa örneğin) ve ardından araç kontrolden çıkmaya başlarsa bu hızda/viteste gaza basmak aracı toplamaya yetmez (bırak vites değiştirmeyi gaza basacak vakit de olmayabilir) işte bu yüzden VSA önemlidir.
Tabiki mucize yaratamaz bütün güvenlik sistemleri bir yere kadar fayda veriyor.

F1 katılım araçlarında VSA olmaması sebebi VSA'nın tehlikeli olması değildir, F1 amacının hız olmasıdır, motorları çok güçlüdür, vitesleri çok seridir, şoför de profesyoneldir, hız kesmek yerine gaz ile toparlar ki bazen onlar da toparlayamıyor.
Bizim araçlarla karşılaştırıp VSA gereksizdir demek doğru değil bence.

alperd

• alperd
« Yanıtla #22 : Aralık 22, 2014, 08:20:50 ÖÖ »
Özetle ben sizi anlıyorum; siz aracınızla 60 km/sa uyarı tabelası olan viraja bilerek "kontrollü" olarak 120 km/sa ile giriyorsunuz vitesi de 3'e 4'e takıyorsunuz araç yolu bırakırsa gazlar toparlarım diye VSA gaz kesmesin diyorsunuz burada Haklısınız, ancak işte o virajda önünüze aniden bir şey çıkarsa (viraj içine park etmiş bir araç örneğin) işte o zaman sizi ancak VSA kurtarabilir.

obkavi

« Yanıtla #23 : Aralık 22, 2014, 09:08:22 ÖÖ »
ha işte aynen böyle

alperd

• alperd
« Yanıtla #24 : Aralık 22, 2014, 10:06:48 ÖÖ »
Bu linkte birçok araba için olayın özeti var:

http://tr.euroncap.com/tr/results/escperf.aspx

"Euro NCAP ABD Yönetmeliği FMVSS126'yı baz alan ESC GTR global teknik yönetmeliğine göre "duraksamalı sinüs manevrası" testlerini gerçekleştirmiştir. Test 2009 ve 2010 yılında sonuçları açıklanmış tüm arabalar için tamamlanmıştır. ESC sisteminin kapatılmasına izin veren arabalarda testler ESC AÇIK ve ESC KAPALI olarak gerçekleştirilmiştir. Arabalar kimi zaman araba başına 60 defaya kadar çıkabilen sayıda birden fazla kez tekrarlanmış, her seferinde direksiyon açısı ve girdi artırılmıştır. Klip arabanın savrulduğu ‘ilk ESC kapalı testi’ göstermektedir. ‘ESC açık testi’ aynı direksiyon girdisi ile gerçekleştirilendir. Test edilen tüm arabalar bu testlerin gereksinimlerini karşıladı."