Gönderen Konu: preslenmiş yaylar  (Okunma sayısı 9286 defa)

2010civic

preslenmiş yaylar
« : Mayıs 27, 2010, 07:47:09 ÖS »
arkadaşlar uzun zamandan beri görüşemediğim bir arkadaşımla geçenlerde tesadüfen karşılaştık.bu arkdaşlar daha önceleri küçük bir oto sanayi sitesinde araç tornası üzerine çalışıyordu. diskleri balataları falan tornalıyordu. şimdi ise istanbul avrupa yakasının en meşhur oto sanayi sitesinde(siz anladınız) işe  başlamış. bu iş yeri sadece amortisör üzerine çalışıyormuş. aracınızın orjinal yaylarını 5 cm kadar kesme biçme işlemi yapmadan presleme olayıyla basıyorlarmış. yaptıkları işçilik konusunda çok iddaalı konuştu.her çeşit araca bu işlemi yaptıklarını söyledi. aracı 5 cm düşürdün yarın öbür gün sıkıldın tekrardan oraya götürüp aracı eski haline getiriyorlarmış. spor yay takmalarda %40 oranında konfor kaybı oluyorken bu işlemde %5 veya 10 konfor kaybı oluyormuş. bizim new civiclerden fiyat farkı açısından çok çok üstün araçlara bu işlemi uyguladıklarını ve hiç bir şikayet almadıklarını söyledi. ben müsait olduğum bir gün bu arkadaşımı çalıştığı yerde ziyaret etmek istiyorum...baya bi kafama yattı bu işlem...

bu işlem hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum

focusn70

• Ahmet
Ynt: preslenmiş yaylar
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2010, 09:12:53 ÖS »
Kafandan çıkar bu olayı git yay al basmak istiyosan sitede koluman hr yaylarına yaptırdı ön tarafı 2cm daha bastırdı namistain de ben tavsiye etmiyorum hasanada tavsiye etmemiştim belli bi süre sonra karın ağrısından yeni yay alır muhtemelen kesme biçme ısıtma prresleme hikaye bunlar ya spor yay yada coilover mühendisler yapıyo bunları ahmet mehmet usta değil

koluman

« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2010, 07:05:47 ÖÖ »
ahmet abi doğru söylüyo konfor bozulmuyo dedikleri tamamen yalan hem araba 5 cm basılacak hemde konfor çok çok az bozulacak bi kere fizik kurallarına aykırı :) bende hr 3,5 var önlerden memnun değildim 2 cm daha bastırdım arkadaşının çalıştığı yerde konfor namına bişey kalmadı :) en güzeli 5 cm lik yaylardan al tak hocam. hatta bizim ahmette var uygun fiyata alırız düşünüyosan

focusn70

• Ahmet
« Yanıtla #3 : Mayıs 28, 2010, 01:48:46 ÖS »
bende yok kanka satalı çok oldu eibach sportline beyler 285 tl aksarayda var

Melih-Ö

« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2010, 05:05:11 ÖS »
evet o yeri anladık yay preslemek için istedikleri fiyatı öğrendiniz mi bilmiyorum belki duysanız dudadğınız uçuklar. Spor yayınızı takın paşa paşa kullanın. 2010 model arabaya yazık bence. Ben bunları söylüyorum ama benim aracımda kesik yay amortisör bulunmakta. Ben mecburiyetten böyle yaptım.

focusn70

• Ahmet
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2010, 07:32:21 ÖS »
evet o yeri anladık yay preslemek için istedikleri fiyatı öğrendiniz mi bilmiyorum belki duysanız dudadğınız uçuklar. Spor yayınızı takın paşa paşa kullanın. 2010 model arabaya yazık bence. Ben bunları söylüyorum ama benim aracımda kesik yay amortisör bulunmakta. Ben mecburiyetten böyle yaptım.
sende yay ve amartisör hiç varmış gibi durmuyo sanki orda hiç bişi yokmuş gibi duruyo araba maşallah :)

koluman

« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2010, 08:51:25 ÖS »
pardon kanka unutmuşum :)

2010civic

« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2010, 10:24:16 ÖS »
valla isim vermek istemedim ama siz leb demeden leblebiyi anladınız. dükkan ismi doğru. ne bilim arkadaşım diye aklıma yattı konforun spor yaydan daha iyi olacağına iddaa edince kafama yattı. zaten orjinal yaylar küt küt vuruyor. bide spor yaylarla başım belaya girmesin dedim

focusn70

• Ahmet
« Yanıtla #8 : Mayıs 28, 2010, 10:40:49 ÖS »
dostum denen ve canı yanan arkadaşlar var eibach yeni civic için en iyi yay çok araştırdım ben 2 marka yay kullandım 3 marka kullanan arkadşım var eibach sportline 3.5 yay gibi basıyo çok basmıyo arabayı 50mm yazıyo diye korkmaya gerek yok yeni civic için geçerli ama

ocean0636

« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2010, 11:27:51 ÖÖ »
Besmeleyle binmen gerekir arabaya o işlemi yaptırırsan :)
Konforsa dert 1900liraya Xyz coilover al 12-14cm alcaltma imkanın var sertlik yumusalik vs her türlü ayarı var :)

focusn70

• Ahmet
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2010, 11:55:27 ÖS »
boşverin yaw 1900 liraya lenso hafif jant + yay harika olur araç

pashatorunu

« Yanıtla #11 : Haziran 14, 2010, 02:27:53 ÖS »
dostum yeni kasa cıvıc için eibach sportline 5 cm yay arıyorum internette bir türlü bulamadım yardımcı olurmusun ist. dışında ikamet ediyorum