Gönderen Konu: LASTİK TAVSİYE  (Okunma sayısı 51374 defa)

TUNÇ99

Ynt: LASTİK TAVSİYE
« Yanıtla #25 : Nisan 27, 2013, 11:37:08 ÖS »
2008de premium aracı sıfır aldığımda üzerinde conti premium contact 2 vardı.40bin km ye kadar sorunsuzca bindim.diş derinliği yeterli olmasına rağmen sertleştiği için değiştirdim.conti premium contact 5 aldım bu sefer.2ye oranla daha sağlam basıyor yere-ıslak zeminde güzel.8 aydır kullanıyorum-olumsuz birşey göremedim.

TUNÇ99

« Yanıtla #26 : Nisan 27, 2013, 11:47:31 ÖS »
şikayetvar.com-dan alıntıdır...

2008 model Ford focus marka aracıma şubat 2013 te Michelin Primacy 3 lastik taktırdım. aracım virajlarda ve ani kalkışlarda çok Fazla kayıyor ve patinaj esnasında, sanki sert plastikten yapılmış tekerlek üzerinde gidiyor gibi lastik sesi bile çıkmıyor. Özellikle virajlarda ve frenlemede yol tutuşu çok kötü.

Durumu mersinde yetkili bayiye giderek açıkladım ama servisten bir arkadaş aracı test etti aynı durumlar olmasına rağmen bu normal diyerek gönderdi. Ben daha önceki araçlarıma da başka markadan yeni lastik aldım ama yol tutuşu mükemmeldi. arkadaşımda Michelin energy vardı ve tavsiye üzerine Michelin denedim ama durum ortada. Lastiklerimin değiştirilmesini istiyorum.

artyom

« Yanıtla #27 : Nisan 28, 2013, 05:07:59 ÖS »
şikayetvar.com-dan alıntıdır...

2008 model Ford focus marka aracıma şubat 2013 te Michelin Primacy 3 lastik taktırdım. aracım virajlarda ve ani kalkışlarda çok Fazla kayıyor ve patinaj esnasında, sanki sert plastikten yapılmış tekerlek üzerinde gidiyor gibi lastik sesi bile çıkmıyor. Özellikle virajlarda ve frenlemede yol tutuşu çok kötü.

Durumu mersinde yetkili bayiye giderek açıkladım ama servisten bir arkadaş aracı test etti aynı durumlar olmasına rağmen bu normal diyerek gönderdi. Ben daha önceki araçlarıma da başka markadan yeni lastik aldım ama yol tutuşu mükemmeldi. arkadaşımda Michelin energy vardı ve tavsiye üzerine Michelin denedim ama durum ortada. Lastiklerimin değiştirilmesini istiyorum.

şikayetvar.com a bakarsak mercedes'i,bmw'yi bile şikayet eden tonlarca tuhaf adam var. o yüzden itibar etmiyorum.

ben acaba dedim burada, bu 3 lastikten herhangi birini kullanan var mı? olumlu ya da olumsuz görüş verebilecek.

mali_vet

« Yanıtla #28 : Nisan 28, 2013, 11:59:52 ÖS »
225 45 17 lastik boyutları olan fk2 aracım icin 4 mevsim lastiklerde 250 liradan assagı fiyat alamadım ankarada bir lastikcide petlas v desenli spor lastikde kampanya oldugunu duydum 155 liraya aldım suan için memnunum v desenlilerde yol tutuşu daha iyi ama yol sesi daha yüksek oluyormuş lastiğin kataloğundaki performans verileri şöyle ıslak zemin C yakıt ekonomisinde C ses 73db continental 4 mevsim lastiğinde ise ıslak zemin C yakıt C ses 71db  2 db için totelde en az 400 lira fazla vermeye gerek yok diye düşündüm dediğim gibi memnunum ve tavsiye ederim bu arada biridgeston bölge müdürü yakın tanıdığımız petlas için samimi bi şekilde iyi lastik dedi boşa paranızı avrupalılara kaptırmayın diye yazayım dedim.

legolas

« Yanıtla #29 : Nisan 29, 2013, 11:42:44 ÖÖ »
225 45 17 lastik boyutları olan fk2 aracım icin 4 mevsim lastiklerde 250 liradan assagı fiyat alamadım ankarada bir lastikcide petlas v desenli spor lastikde kampanya oldugunu duydum 155 liraya aldım suan için memnunum v desenlilerde yol tutuşu daha iyi ama yol sesi daha yüksek oluyormuş lastiğin kataloğundaki performans verileri şöyle ıslak zemin C yakıt ekonomisinde C ses 73db continental 4 mevsim lastiğinde ise ıslak zemin C yakıt C ses 71db  2 db için totelde en az 400 lira fazla vermeye gerek yok diye düşündüm dediğim gibi memnunum ve tavsiye ederim bu arada biridgeston bölge müdürü yakın tanıdığımız petlas için samimi bi şekilde iyi lastik dedi boşa paranızı avrupalılara kaptırmayın diye yazayım dedim.

2 db için???

ses ölçümlerinde farklı bir ölçü sistemi kullanılır. 3 db. lik bir fark ses şiddetini iki kat arttırmak demektir ki bu durumda küçümsediğiniz 2 db. aslında çok ta küçümsenmeyecek bir miktar....

deprem ölçü birimi olan richter ölçeğinde de benzer bir durum vardır... kısaca 8 şiddetindeki deprem 4 şiddetindeki depremin iki katı değildir.
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2013, 11:44:20 ÖÖ Gönderen: legolas »

cıvıc08

« Yanıtla #30 : Nisan 29, 2013, 12:06:52 ÖS »

2 db için???

ses ölçümlerinde farklı bir ölçü sistemi kullanılır. 3 db. lik bir fark ses şiddetini iki kat arttırmak demektir ki bu durumda küçümsediğiniz 2 db. aslında çok ta küçümsenmeyecek bir miktar....

deprem ölçü birimi olan richter ölçeğinde de benzer bir durum vardır... kısaca 8 şiddetindeki deprem 4 şiddetindeki depremin iki katı değildir.

+1
Şahsen depremle ilgili söylediklerinizden haberim olsa da bende lastik almaya gitsem şöyle geçirirdim içimden : 2db. den ne olacak :)) Millet olarak yaptığımız şu kıssadan hisselere çok gülüyorum ya :) 2 db için 400 lira verilmez dedim ne güzel mantık ama . . :)

artyom

« Yanıtla #31 : Nisan 30, 2013, 09:33:02 ÖÖ »
evet karar verdim bu yazı aracın üzerindeki er300 lerle geçiricem. yaz sonu michelin primacy 3 alıyorum.   :gitar

mali_vet

« Yanıtla #32 : Mayıs 02, 2013, 08:40:49 ÖS »

2 db için???

3 db iki kat arttiriyorsa kumhonun yeni cikardigi 63 db lik lastilerin sesinin sifirin altinda olmasi gerekir yada benim suanki lastiklerimin sesinden kafayi yemem gerekir hesabinizda bi hata var gibi.

beoriginal

« Yanıtla #33 : Mart 24, 2014, 10:37:42 ÖS »
Konuyu biraz hortlatmış gibi olacağım ama yeni konu açmak istemedim. Hem böyle bir konu arayanlar için daha derli toplu bilgililer paylaşılır.

Ben de lastik değiştirmeyi düşünüyorum ancak tam da emin değilim.

2007 model civicim var. Lastikler fabrika çıkışı turanza. ve araç şu an 40 bin km'de. 30u geçtikten sonra yolda ne varsa hissetmeye başlıyorum. Hızlandıkça direksiyonda titremede başlıyor. (70km/h den sonra)

2 kere balans ayarı yaptırdım. Balans ile alakalı olmadığını anladım. Lastiklerimin sertleştiğinden şüpheleniyorum. 7 yıl oldukça uzun bir süre ama arabayı bu kadar sallar mı? Yolda ne varsa koltukta hissediyorum :) Balans ayarı yapılırken usta tekerde atlama olduğunu ancak çok sorun yaratmayacağını söylemişti. Benim diğer bir tahiminim de lastik içi tellerin yamulması. Sertleşmeden dolayı hem yolu hissediyorum, tellerden dolayı da  sallantı oluyor arabada. Sizce doğruluk payı nedir?

TeKiNa

« Yanıtla #34 : Mart 24, 2014, 10:44:08 ÖS »
michelin taktır en iyisi

Sonata007dr

« Yanıtla #35 : Mart 25, 2014, 12:59:08 ÖÖ »
Normal lastiğin raf ömrü bile 5 yılken bence acilen lastiklerinizi değiştirin. Diş derinliği lastiğin yol tutuşu ile ilgili bilgi vermez kozmetik olarak sağlam görünen lastikler işe yaradıkları bir anda kendilerinden beklenen performansı gösteremez ve sonuç hüsran olur. En kötü marka en ucuz lastik bile şu an sizin lastikten bin kat iyidir. Araçların en önemli parçası lastiklerdir bence bu nedenle continental, michelin, lassa, kumho, bridgestone marka lastiklerden biriyle değiştirin.
Birde lastik ömründen bir haber olan insanların can ve mal güvenliğini kendi bilgisizliğiyle tehlikeye atan o sözde !!! lastik ustasına da mümkünse bir daha uğramayınız.

alperd

• alperd
« Yanıtla #36 : Mart 25, 2014, 09:00:10 ÖÖ »

2 db için???

3 db iki kat arttiriyorsa kumhonun yeni cikardigi 63 db lik lastilerin sesinin sifirin altinda olmasi gerekir yada benim suanki lastiklerimin sesinden kafayi yemem gerekir hesabinizda bi hata var gibi.

Hata yok hocam ses şiddeti her 3 db artışta 2 katına çıkar.
73 db ile 70 db arasında 2 kat fark vardır. Ancak FK2'lerin ses yalıtımı güzel siz rahatsız olmadığınıza göre sorun da yok.

Kumho'nun hangi Modeli 63 db?
68-69 db olmasın yanlış görmüş olmayasınız?

ninapersson

• murat
« Yanıtla #37 : Mart 25, 2014, 09:31:06 ÖÖ »
Beyler 2008 model olarak aldığım aracın sıfır lastikleri duruyor üzerinde, olukları ve dişleri fena değil gibi ama 6 yıl geçmiş sonuçta. Hemen değiştirmek beni zorlayacak ama sizce 3-4 ay idare etmeye çalışayım mı? Yalnız dün çok hafif bir yokuşta gaza biraz fazla basınca araba ciddi patinaja düştü. Bu da normal mi yoksa lastik faktörü mü?

Gilth2

« Yanıtla #38 : Mart 25, 2014, 11:17:21 ÖÖ »
Beyler 2008 model olarak aldığım aracın sıfır lastikleri duruyor üzerinde, olukları ve dişleri fena değil gibi ama 6 yıl geçmiş sonuçta. Hemen değiştirmek beni zorlayacak ama sizce 3-4 ay idare etmeye çalışayım mı? Yalnız dün çok hafif bir yokuşta gaza biraz fazla basınca araba ciddi patinaja düştü. Bu da normal mi yoksa lastik faktörü mü?
Çok geç kalmışsınız diyebilirim. Beklemeden biran önce lastiklerinizi değiştirin. Lastikler idare edecek zamanı bile çoktan doldurmuş.

alperd

• alperd
« Yanıtla #39 : Mart 25, 2014, 04:28:53 ÖS »

Lastiğin raf ömrü bile 5 yıl sizinki 6 yıl kullanılmış artık Lastik değil Plastik olmuş.
Hemen değiştirin Petlas, Kumho vb. ekonomik lastiklerden alabilirsiniz.

ninapersson

• murat
« Yanıtla #40 : Mart 25, 2014, 04:37:50 ÖS »

Lastiğin raf ömrü bile 5 yıl sizinki 6 yıl kullanılmış artık Lastik değil Plastik olmuş.

Haklısın hocam da almışken iyi birşey alayım o zaman. Kısa vade de aracı değiştirme planımda yok zaten. Sessizliğe takılmam, performans ve dayanıklılık açısından ne önerirsiniz?

ninapersson

• murat
« Yanıtla #41 : Mart 25, 2014, 08:59:11 ÖS »
Nokian wr d3 tavsiye eder misiniz? Gerçek dört mevcim lastik bu gözüküyor. Testlerdeki puanları da çok iyi. Birde lastiklere nitrojen vurdurma konusunda çok şey okudum ama birde burdan bilgi almak isterim. Gerçi eski aracımın lastikleri nitrojenliydi ve herhangi bir zararını görmemiştim, 1.5 yıl boyunca hiç bakmadan gitmiştim.

alperd

• alperd
« Yanıtla #42 : Mart 26, 2014, 08:04:35 ÖÖ »

Haklısın hocam da almışken iyi birşey alayım o zaman. Kısa vade de aracı değiştirme planımda yok zaten. Sessizliğe takılmam, performans ve dayanıklılık açısından ne önerirsiniz?

Lastik değiştirmek zorlayacak dediğiniz için ekonomik lastikleri önermiştim :)
Michelin Primacy HP, Goodyear Efficientgrip Performance, Continental Sport Contact 5.
Hankook Ventus Prime 2, Dunlop Sport SP01, Goodyear Eagle F1 Asymetric.
Petlas PT741, Lassa Phenoma, Kumho KH31...

alperd

• alperd
« Yanıtla #43 : Mart 26, 2014, 08:12:29 ÖÖ »
Nokian wr d3 tavsiye eder misiniz? Gerçek dört mevcim lastik bu gözüküyor. Testlerdeki puanları da çok iyi. Birde lastiklere nitrojen vurdurma konusunda çok şey okudum ama birde burdan bilgi almak isterim. Gerçi eski aracımın lastikleri nitrojenliydi ve herhangi bir zararını görmemiştim, 1.5 yıl boyunca hiç bakmadan gitmiştim.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-D3.htm
Buradaki 11 kişinin yorumuna göre 100 üzerinden 93 puan almış, çok memnun demekki kullananlar %99 yine alırım demişler.
Nitrojen ben kullanmıyorum, kullandığım zaman da bir fark hissetmemiştim açıkçası...

ninapersson

• murat
« Yanıtla #44 : Mart 26, 2014, 09:02:41 ÖÖ »

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-D3.htm
Buradaki 11 kişinin yorumuna göre 100 üzerinden 93 puan almış, çok memnun demekki kullananlar %99 yine alırım demişler.
Nitrojen ben kullanmıyorum, kullandığım zaman da bir fark hissetmemiştim açıkçası...

Nitrojenden iyi yönde bir fark beklemiyorum zaten, amacım düşen lastik basıncı ile uğraşmamak. Amma velakin olası bir kazada veya lastik zarar gördüğünde daha kötü sonuçlara yol açma ihtimali var ise hiç bulaşmamak.

integra.TR

« Yanıtla #45 : Mart 29, 2014, 11:05:09 ÖS »
5 aydır Continental Sport Contact 5 kullanıyorum başarılı bir lastik yaklaşık 4000km oldu kayma eğilimi yok.ama hala toyo proxes T1R larımı arıyorum yolu kavraması mükemmeldi.

ninapersson

• murat
« Yanıtla #46 : Mart 30, 2014, 08:51:37 ÖÖ »
Turanza t001 aldim tanesi 200 tlden.

serdarr

« Yanıtla #47 : Mart 30, 2014, 02:13:33 ÖS »
türkiye yollarında continental ideal ıslak kuru fark etmez kaliteli lastik

beoriginal

« Yanıtla #48 : Nisan 09, 2014, 10:46:44 ÖS »
Conti Premium Contact 5 aldım. Henüz çok test edemedim ama ses konusunda başarılı diyebilirim. İlerleyen zamanlarda fikir almak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

fotoaktuel

« Yanıtla #49 : Nisan 10, 2014, 07:53:43 ÖÖ »
dün lassa competus hl  aldım. inşallah memnun kalırım. ilk izlenimlerim iyi.