Gönderen Konu: Otomatik Vitesli araçlarda Baskı Balata Varmı ?  (Okunma sayısı 31082 defa)

zorakikatip

Otomatik Vitesli araçlarda Baskı Balata Varmı ?
« : Mayıs 09, 2013, 11:16:07 ÖÖ »
Bizim bu civiclerde baskı balata varmı acaba yoksa sadece yağ basıncıylamı oluyor. Merak ettim arkadaşlar çalışma prensipleri nasıl biliyormusunuz?

sercanim

• SeRCaN
Ynt: Otomatik Vitesli araçlarda Baskı Balata Varmı ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2013, 09:01:29 ÖS »
bende merak ediyorum.Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2013, 09:02:05 ÖS Gönderen: sercanim »

cagatay54

« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2013, 09:05:04 ÖS »
Otomtk vites araclarin sanzumani yag baainciyla calisir baski balata yoktur bildigim kadariyla.cani yagdir zaten sanzuman yurrutur araci

BHAAL

« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2013, 10:24:34 ÖS »
öncelikle bu konuyla ilgili yüzlerce konu başlığı bulabileceğinizi belirteyim. arama kısmını etkin kullanmanızı tavsiye ederim. ancak kısa bi anlatım isterseniz:

sedan civiclerin tamamında "tork konvertörü" denen parça bulunur, sizin yağ basıncı dediğiniz şey yani. manuel kavramanın görevini bu yapar, çok sorunsuzdur, 40bin kmde bir yağ değişimi dışında bir bakımı yoktur. ek olarak motor freni yapabilen tek otomatik şanzıman bu şanzımandır.

ancak hb civiclerde muhtelif tipte şanzımanlar var, herkes aracının versiyonuna uygun olarak arama yaparsa hataya düşmemiş olur. ishift ve cvt olmak üzere iki tiptir onlar da, ve her ikisinin de bakımı vardır. ishift kavrama, cvt kayış değiştirir belirli periyotlarla.

Eren53

« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2013, 10:25:24 ÖS »
var ama biraz farklı düz vitesteki gibi değil