Gönderen Konu: Direksiyondan gelen (tık tık) ses (2011 yeni civic)  (Okunma sayısı 19731 defa)

emrex

Ynt: Direksiyondan gelen (tık tık) ses (2011 yeni civic)
« Yanıtla #25 : Nisan 03, 2011, 06:52:59 ÖS »
Merhaba arkadaşlar ;

Geçen gün yakın bir arkadaşımla birlikte iken yeni aldığım 2011 elegance'da bir problem olduğunu söyledi.Problemi sorduğumda ise ; dönüşlerde direksiyonu çevirdiğimde içerden tıkır tıkır tıkır tıkır şeklinde çok kısık bir ses geldiğini söyledi.Daha sonra dönüşlerde direksiyonun altına doğru eğilip dinlediğimde gerçektende öyle bir ses geldiğine bende şahit oldum.

Arkadaşım aynı sorundan servise daha önce bir kez daha gitmiş ve servis amortisör bilyalarının içinde toz,toprak vs. olduğunu söylemiş.Neyse tekrar birlikte gittik servise usta ve ustabaşı geldi.

Durumu izah ettik ve söyledikleri tek şey "Bu araçların neredeyse tamamına yakınında aynı problem mevcut.Çamurdan yada çamurlu sudan geçerken yada yıkama esnasında amortisörlere tazikli su vurulduğunda bilyaların arasına çok küçük miktarda toz ve toprak , çamur parçacıkları kaçmakta.Buda bilyalardan ses gelmesine yada bilyaları çizip kötü çalışmasına neden oluyor.Dolayısı ile tıkır tıkır ses geliyor" dediler.

Arabayı lifte kaldırıp amortisörleri söküp bilyaları çıkarıp tek tek temizlediler.Bilya yuvaları falan komple temizlenip tekrar yağlandı ve bilyalar yuvalarına dikkatlice koyuldu.Amortisörlerde takılıp test sürüşüne çıkıldığında sesin gittiğini gördük.

Eğer aynı ses tekrar gelirse bu kez bilyaları komple değiştireceklerini söylediler.

Saygılar
iyi de bu tazzikli yıkama ve amortisör bilyaları her araçta var neden sadece bu ses honda da oluyor anlamış değilim

Furkan

« Yanıtla #26 : Nisan 03, 2011, 06:59:31 ÖS »
İşte aynısını bizde ustaya ve ustabaşına sorduğumuzda buda Honda'nın kronik sorunu dediler.

volkan_sahin

« Yanıtla #27 : Nisan 03, 2011, 10:31:21 ÖS »
Arkadaşlar arabam 2011 civic premium düz... Bugün farkettim yolda giderken yada araba durduğu yerde farketmiyor, sağa ve sola 20 derece kadar döndürmelerde direksiyon göbeğinden tık tık diye birses geliyor. Plastik gıcırdama sesi gibi.. Forumda araştırdım kimi direksiyonu yağlattım, geçti-geçmedi, kimi direksiyon kutusunu değiştirttim geçti-geçmedi, kimi Airbag bağlantısını bantlattım geçti-geçmedi demiş. Kimisi de hiçbişey olmaz bu hondanın kronik sorunu aç müziği keyfine bak demiş. Şimdi ben bu sese kafayı takayım mı takmayayım mı, lütfen yardım arkadaşlar, birebir sorunu yaşayanlar çözümleriyle birlikte yazarlarsa sevinirim...
merhaba arkadaşlar bahsettiğiniz sorun tüm civiclerde mevcut bir ses fakat sorun değil park halindeyken ilk çalıştırmadan itibaren dirksiyonun ilk hareketinde bu ses geliyor tık diye genelde sağa çevirirken oluyoır. direkyon elektrik destekli olduğundan devrenin açılma sesi arkadaşlar. birdaha o ses gelmiyor taki stop edip yeniden çalıştırana kadar. Aynı dörtlü flaşörün çıkardığı ses olarak düşünebilirsiniz.
Bahsettiğim ses sürekli devam ediyor sadece ilk çalıştırmada bir kez gelmiyor. Sürekli geliyor bi de işte şu sağa çekme olayıvar. Az önce yolda gene baktım gene çekiyor.
anlıyorum peki aracınızı çukura felan düşürdünüzmü yada sert kontrolsüz bir kasisle karşılaştınızmı ? şimdi eğer sağa çekme yapıyorsa 2 şey var ben motor öğretmeniiyim arkadaşlar. İlki ve en çok bilineni lastik havalarının ayarsız oluşu yada lastik kökenli bir hata , yada rot ayarınız bozulmuştur buda ülkemizde olmazsa olmazlardan zaten. başka bir sorun olamaz. peki direksiyon boşluğunuz ne durumda ?

volkan_sahin

« Yanıtla #28 : Nisan 03, 2011, 10:33:55 ÖS »
arabanız zaten çok yeni. bence en güzeli burda kafayı bulandırmaktansa servise görünmeniz derim.

born35

« Yanıtla #29 : Nisan 03, 2011, 10:46:20 ÖS »
ben o ses için servise gittim amartisördeki bilyaları yağladılar kesildi hemen hemen bütün hondalarda var bu durum

erolumtrolum

« Yanıtla #30 : Nisan 04, 2011, 09:34:30 ÖÖ »
arabanız zaten çok yeni. bence en güzeli burda kafayı bulandırmaktansa servise görünmeniz derim.
[/quote99]
Türkiyede çukura kasise girmemek gibi bi olasılık yok zaten :) Ama çok sert bir darbe olmadı şimdiye kadar, rot balans lastik normal... Direksiyonda boşluk ya da titreme yok

volkan_sahin

« Yanıtla #31 : Nisan 04, 2011, 09:54:54 ÖÖ »
[/quote99]
Türkiyede çukura kasise girmemek gibi bi olasılık yok zaten :) Ama çok sert bir darbe olmadı şimdiye kadar, rot balans lastik normal... Direksiyonda boşluk ya da titreme yok
ozaman tek şey kalıyor dediğiniz gibiyse bariz bir çekme yapıyorsa sağ rot'an kaynaklanmaktadır. Rot başında boşluk olmuştur. başka bir problem olamaz !!!

volkan_sahin

« Yanıtla #32 : Nisan 04, 2011, 09:57:36 ÖÖ »
[/quote99]
ozaman tek şey kalıyor dediğiniz gibiyse bariz bir çekme yapıyorsa sağ rot'an kaynaklanmaktadır. Rot başında boşluk olmuştur. başka bir problem olamaz !!!
untumadan direksiyonda titreme olayı balanstan kaynaklarınır biliyorsunuz. Birde başıma geldiğinden tecrubeliyim sağ aks kolu yamultmuştum ozamanda bütün panel titriyor zangır zangır. ama sizin sıkıntınız banko banko rot-rotbaşı

cagatay54

« Yanıtla #33 : Nisan 21, 2011, 06:23:17 ÖS »
sağa sola çekmesini bulamadıysanız lastikte atık vardır.benim şu başımdaki dert :)) gıcırtıda birini direksiyona oturtun direksiyonu çevirirken elinizle sağ ve sol ön amortisörleri tutarak deneyin.gıcırtıyı bulacaksınız..

alibaba75

« Yanıtla #34 : Nisan 21, 2011, 07:36:47 ÖS »
sağa çekme olayı bende de vardı 2008 model premium ama yolun eğiminden de olbilir  çünkü geçen uzun yolda denedim bu sefer çekme yapmıyor ayrıca garanti olayında örneğin 5. yılda dreksiyon kutusunda arıza çıkarsa servis yinede ücretsiz değiştiriyormu şimdilik problem yok Allaha şükür fakat yorumlar ileride olabilir diye beni korkutuyor

cagatay54

« Yanıtla #35 : Nisan 21, 2011, 09:52:40 ÖS »
yoldan da yapabilir tabiiki de ama her zaman olmaz.her yol mu sağa eğimli. aracın 6 yıl 150 bin km garantisi var ;)

pierre_carevas

« Yanıtla #36 : Eylül 05, 2011, 03:39:24 ÖS »
aynı problem arkadaşımın aracında da var... servise gidince sanki bilerek yapıomuş gibi kesiliyo sesi :) bazen gün boyu devam ediyor... şimdilik bulunamadı sebebi ama amortisör bilyesi bana mantıklı geldi.

alibaba75

« Yanıtla #37 : Eylül 05, 2011, 07:16:10 ÖS »
bozuk yoldan geçince sağ taraftan çok hafif ses geliyo alt takıma bakıldı birşey çıkmadı bu da mı acaba kronik sorunlardan

metin07

« Yanıtla #38 : Eylül 30, 2011, 11:19:39 ÖS »
Ben de bugün bu sesi duyanlardanım. Tıkır tıkır ses geliyor, direksiyonu sağa sola çevirince. Park ederken rahatlıkla duyuluyor.
Servis yolu gözüktü.

TuRKiSh.Dj

« Yanıtla #39 : Eylül 30, 2011, 11:55:44 ÖS »
arkadaşlar ben servise sordum..
amortisör bilyesinden kaynaklamıyormuş o ses.
yağmurda çamurda ya da çok pis ortamda kir pislik birikiyomuş orda bilyenin hareket kabiliyetini azaltıp dağılmasına sebep oluyormuş. Bilye dagılınca da ses yapıomuş..

ben temizlettim sorun kalmadı..

metin07

« Yanıtla #40 : Eylül 30, 2011, 11:58:34 ÖS »
Bilye dağılınca değiştirmiyorlar mı? Dağılma nedir üstad?

TuRKiSh.Dj

« Yanıtla #41 : Ekim 01, 2011, 12:09:09 ÖÖ »
bilye dağılınca tabiki değişiyor. ama benimkiler dağılmamıştı. Dağılmaya doğru gidiomuş tam arkadaşın ısrarı üzerine gittim temizlettim. ;)

metin07

« Yanıtla #42 : Ekim 01, 2011, 12:18:16 ÖÖ »
Bu işlem ne kadar sürede tamamlanıyor?
Neler yapılıyor tam olarak?
Araç kaç km deydi?
Teşekkürler cevap ve ilgin için.

TuRKiSh.Dj

« Yanıtla #43 : Ekim 01, 2011, 02:24:29 ÖÖ »
İŞLEM SÜRESİ USTASINA GÖRE değişir. ama tahminen 2 saat kadar sürüyor.
amortisörler sökülüyor, bilyeler temizleniyor, daha sonra yuvaları temizleniyor, tekrar yağlanıp yerine takılıyor..
aracım 7000 km deydi..

cagatay54

« Yanıtla #44 : Ekim 01, 2011, 03:14:20 ÖS »
temizletmekte pek işe yaramaz.bir süre sonra tekrar ses duyacaksınız en iyisi değişim.hondaların hastalığı gliba bu sorunlr.gıcırtı ve sağa sola çekmek.benimki orjinal lastikleri vardı continental premıum2. sağ ön lastikte atık vardı acayip şekilde sağa çekiyordu.kalkış yapıyorum direksiyonu bırakıyorum direk sağa gidiyoz.lastikleri değiştim yeni lastiklerle 200 giderken bile ellerimi bırakıyorum hiçbir çekme yok.orjinal lastikleri imkan varsa değiştirin daha iyi lastik koyun sağa sola çekme sıkıntısı ortadan kalkacktır.