Gönderen Konu: civic elegance yakıt tüketimi hakkında  (Okunma sayısı 172378 defa)

integra.TR

Ynt: civic elegance yakıt tüketimi hakkında
« Yanıtla #500 : Mart 18, 2014, 11:31:28 ÖS »

EVRENHONDA

Ynt: Ynt: Ynt: civic elegance yakıt tüketimi hakkında
« Yanıtla #501 : Mart 19, 2014, 04:54:15 ÖÖ »
Saygıdeğer Arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım.2007 model otomatik civic sahibiyim.Tüp olarak 6 ay önce LANDİRENZO tüp taktırdım.Benim sorunum yakıtın çok olduğunu düşünüyorum.Tüpü aldığım yere gittim işte kış ayı normal falan dediler ama bana pek mantıklı gelmedi.Konu ile ilgili fikri olupta yorum yapacak arkadaşlara şimdiden tşk ederim.

83.000 TL'LİK YAKITLA 190 KM (ARALIK) 436 Krş.
85.000  TL'LİK YAKITLA 190 KM ( OCAK ) 447 Krş.
85.000  TL'LİK YAKITLA 210 KM  ( ŞUBAT) 404 Krş.

Değerler bunlar...
Sen benzinde bin ozaman ayni yakar

GT-I9200 cihazımdan gönderildi

Ouzhan_

« Yanıtla #502 : Mart 19, 2014, 05:21:36 ÖS »

2 dişe 100 km gitmişsiniz  =d> Benim rekorum 5,6 sizin gibi 3 bin rpm de uzun yolda.3 kişi seyahat etmiştim bende  :)

khann

« Yanıtla #503 : Mart 20, 2014, 12:35:32 ÖS »
Selamlar,

bende arkadaş gibi yakıttan muzdaribim... 2010 elegance otomatik aldım yeni lpg brc takılı yoğun trafikte inanılmaz bir tüketimi var.. gaz ayar yada baktırmak için iyi bir usta tavsiyesi yok mu ANKARA da..???

ufgan

« Yanıtla #504 : Mart 21, 2014, 01:19:19 ÖÖ »
Selamlar,
bende arkadaş gibi yakıttan muzdaribim... 2010 elegance otomatik aldım yeni lpg brc takılı yoğun trafikte inanılmaz bir tüketimi var.. gaz ayar yada baktırmak için iyi bir usta tavsiyesi yok mu ANKARA da..???
Hocam bu konuda zamanında kapısını çalmadığım yer, konuşmadığım insan kalmadı. Size şu şekilde açıklayım.
Honda otomatik şanzımanlı aracın katalogtaki şehir içi tüketimi 10 litre civarında(maşallahı var yani). Bildiğim kadarıyla test ortamı ile gerçek trafikte tüketim farklı olacaktır. Diyelim ki aracı sürdüğünüz ortam test ortamına yakın, zaten benzinde 10 litre yakan araç LPG de ortalama %20 daha fazla yakacaktır. Bu da 12 litre eder. Eğer tüketiminiz 100 km de şehir içi 12-13 lt ise normaldir.
Aracımın tüp tankı en fazla 38 Lt gaz alıyor, 4 yıllık Honda deneyimimde hiçbir zaman şehir içinde 1 depo gaz ile 330 km yi geçmemiştir. Buda ortalama 100 km de 12,5 lt yaktığını gösterir.
Ayrıca bir arabanın yakıt tüketimi hesaplarken, başka bir (aynı marka-model bile olsa) araba ile karşılaştırırken şu parametreleri de hesaba katmak gerekir.
  • Aracın toplam ağırlığı(aksesuar,kişi sayısı v.s.)
  • Aracın lastikleri (marka, model, ebat, yazlık-kışlık durumu, lastik basıncı, yeni-eski olması)
  • Aracın durumu(bakımlarının yapılması, filtrelerinin, sibop ayarının durumu)
  • Gazın markası (farklı gaz markaları arasında bir depoda en az 10-20 km fark ediyor. Tüp gazlar(ipragaz,mobil gaz) ise daha ince olduğundan daha az km gider.)
  • Hava şartları(yaz-kış arasında 100 km e kadar fark ediyor. Yok artık deme, test ettim onlarca kez. Kışlık lastiklerinde etkisiyle tabi.)
  • Bulunduğun şehrin trafiği(Ankara ile Antalyanın veya başka bir şehrin trafiği aynı olamaz.)
  • Bulunduğun semtin trafiği (Çankaya ile meşhur keçiören trafiği fark yaratır.)
  • Yol güzergahı(Ara sokaklardan ışıklara takılmadan, dur kalk yapmadan üstüne üslük BEKLEME yapmadan gitmek fark yaratır)
  • Trafiğe çıkış saatin (diğer arabayla aynı yolu kullansan bile, meşhur keçiörende trafiğinde dahi yarım saat erken çıkmak çok şey değiştiriyor.)
  • Soförün sürüş tarzı(Bağzılarımız yakın takibi, bağzılarımız sakin takibi sever.)
belki daha da eklenecek parametreler vardır. Yani demek istediğim karşılaştırma yaparken yukarıdaki kriterleri de göz önüne almak gerekir.
Her aracın yakıt tüketimi farklı olacaktır(yukarıdaki şartlar aynı olmadıkça). Bu yüzden arabayla ilgili bütün kontrollerinizi, testlerinizi yaptırdıktan sonra halen bu kadar yakmaması lazım diyorsanız zevk almaya bakmanızı öneririm. Zira ben paşa paşa yazın ortalama 320 km de, kışında 250 km de bir uğrarım benzinliğe. Allah'tan bu sene kış çok sert geçmedi de 300 km lere kadar gidiyor.
« Son Düzenleme: Mart 21, 2014, 01:21:25 ÖÖ Gönderen: ufgan »

khann

« Yanıtla #505 : Mart 21, 2014, 08:56:51 ÖÖ »
Selamlar,
Hocam bu konuda zamanında kapısını çalmadığım yer, konuşmadığım insan kalmadı. Size şu şekilde açıklayım.
Honda otomatik şanzımanlı aracın katalogtaki şehir içi tüketimi 10 litre civarında(maşallahı var yani). Bildiğim kadarıyla test ortamı ile gerçek trafikte tüketim farklı olacaktır. Diyelim ki aracı sürdüğünüz ortam test ortamına yakın, zaten benzinde 10 litre yakan araç LPG de ortalama %20 daha fazla yakacaktır. Bu da 12 litre eder. Eğer tüketiminiz 100 km de şehir içi 12-13 lt ise normaldir.
Aracımın tüp tankı en fazla 38 Lt gaz alıyor, 4 yıllık Honda deneyimimde hiçbir zaman şehir içinde 1 depo gaz ile 330 km yi geçmemiştir. Buda ortalama 100 km de 12,5 lt yaktığını gösterir.
Ayrıca bir arabanın yakıt tüketimi hesaplarken, başka bir (aynı marka-model bile olsa) araba ile karşılaştırırken şu parametreleri de hesaba katmak gerekir.
  • Aracın toplam ağırlığı(aksesuar,kişi sayısı v.s.)
  • Aracın lastikleri (marka, model, ebat, yazlık-kışlık durumu, lastik basıncı, yeni-eski olması)
  • Aracın durumu(bakımlarının yapılması, filtrelerinin, sibop ayarının durumu)
  • Gazın markası (farklı gaz markaları arasında bir depoda en az 10-20 km fark ediyor. Tüp gazlar(ipragaz,mobil gaz) ise daha ince olduğundan daha az km gider.)
  • Hava şartları(yaz-kış arasında 100 km e kadar fark ediyor. Yok artık deme, test ettim onlarca kez. Kışlık lastiklerinde etkisiyle tabi.)
  • Bulunduğun şehrin trafiği(Ankara ile Antalyanın veya başka bir şehrin trafiği aynı olamaz.)
  • Bulunduğun semtin trafiği (Çankaya ile meşhur keçiören trafiği fark yaratır.)
  • Yol güzergahı(Ara sokaklardan ışıklara takılmadan, dur kalk yapmadan üstüne üslük BEKLEME yapmadan gitmek fark yaratır)
  • Trafiğe çıkış saatin (diğer arabayla aynı yolu kullansan bile, meşhur keçiörende trafiğinde dahi yarım saat erken çıkmak çok şey değiştiriyor.)
  • Soförün sürüş tarzı(Bağzılarımız yakın takibi, bağzılarımız sakin takibi sever.)
belki daha da eklenecek parametreler vardır. Yani demek istediğim karşılaştırma yaparken yukarıdaki kriterleri de göz önüne almak gerekir.
Her aracın yakıt tüketimi farklı olacaktır(yukarıdaki şartlar aynı olmadıkça). Bu yüzden arabayla ilgili bütün kontrollerinizi, testlerinizi yaptırdıktan sonra halen bu kadar yakmaması lazım diyorsanız zevk almaya bakmanızı öneririm. Zira ben paşa paşa yazın ortalama 320 km de, kışında 250 km de bir uğrarım benzinliğe. Allah'tan bu sene kış çok sert geçmedi de 300 km lere kadar gidiyor.

Anladım hocam,

O zaman biraz alışmam lazım araca, otomatiğe belki dediğiniz gibidir...

Dizel fiestadan sonra acayip geldi yakıt :) bu sebeple bilemediğimden yazmak istedim..

Trafik fena gidiş geliş Balgat-Etlik sabah akşam iş trafiği, etlik te yayla tarafı yukarı baya yokuş çıkıyorum giderken 3 km 4 km kadar... 12 km civarı yol 1 saate yakın sürüyor dur kalk tabi sürekli o zman araç ne yakarsa normal heralde...

ChuckBartowsKi

« Yanıtla #506 : Mart 21, 2014, 08:05:28 ÖS »
Elegance 2007 otomatik aracım var atiker tüp de var fakat kilometre de 50-60 kr yakıyor tüp...

Benzini söylemeye gerek bile yok...

Ouzhan_

« Yanıtla #507 : Mart 21, 2014, 08:14:02 ÖS »

10 km devirli kullandım tüketim ondan dolayı böyle yoksa 5.1-5.2 lerde geziyordu 3bin rpm yi geçmeden kullandım

just_honda

« Yanıtla #508 : Temmuz 21, 2014, 09:35:00 ÖS »
Merhabalar..

2008 Honda Civic Elegance Yakıt Tüketimi...

Şehir içi 100 km de 12.2 ( istanbul anadolu yakası )

Şehir dışı 100 km de 7.7 ( üsküdar - şile otoyolu )

efemera464

« Yanıtla #509 : Temmuz 23, 2014, 12:51:56 ÖS »
FB7 OTOMATİK YAKIT TÜKETİMİ

efemera464

« Yanıtla #510 : Temmuz 23, 2014, 12:53:19 ÖS »
FB7 OTOMATİK YAKIT TÜKETİMİ

efemera464

« Yanıtla #511 : Temmuz 23, 2014, 12:53:54 ÖS »
Bağlantıdan dolayı kayıtlar fazla geldi Modaretör arkadaş düzeltir herhalde teşekkürler.
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2014, 12:57:19 ÖS Gönderen: efemera464 »

caucass

« Yanıtla #512 : Ağustos 15, 2014, 03:01:03 ÖS »

Brawo walla,
ben en düşük 5 litre yakalayabilmiştim , fotolarını koyup duruyordum
ama benim otomatik vites

ghostiki

« Yanıtla #513 : Nisan 15, 2016, 08:50:50 ÖÖ »
otomatik-BENZİNLİ -civic : Edirne Ş.içi 10 - 10,5 Litre..Ş.dışı 6,9 - 7 litre...

Ş.dışı biraz yüksek geldi.. İzmir- Edirne yaptım..

araçta 2 kişi vardı ve çok da fazla basmadım yaklaşık 110 -120 km ile seyrettim....

_integral80_

« Yanıtla #514 : Mayıs 23, 2016, 02:04:46 ÖS »
bir değer de ben paylaşyım; 2011 otmtk elegance ankara konya arası 110 civarı sakin kullanım 5.3 lt( araç benzinli, bagaj boş iki  kişi, bakım kılometresi geldi.)

arifgoc

• Arif GÖÇ
Ynt:
« Yanıtla #515 : Haziran 01, 2016, 09:54:42 ÖÖ »
Malatya Adana arasi 120 150 arasi hizla 6.8 indi klima acik 2016 eco civic otomatik

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Edinew

« Yanıtla #516 : Haziran 04, 2016, 11:06:05 ÖÖ »
2008 Elegance otm. 38 lt gaz alıyorum. Şehir içi ve Şehir dışı 370-390 km arası depoyu bitiriyorum. 3 senedir böyle.
Şehir dışı 90-100 km arası hızı geçmezsem 440 km gördüm. Ama benzine geçince anormal yükseliyor. Benzinliğim olsa yetmez herhalde.
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2016, 11:07:29 ÖÖ Gönderen: Edinew »

haritator

« Yanıtla #517 : Temmuz 15, 2016, 05:33:30 ÖS »
Kilometre yükseldikçe tasarruf etmek zor... arkadaşlarda varmı acaba yüksek Kilometre düşük tüketim
 550 km 4.3 litre fotosu da var bulursam eklerim ...