Gönderen Konu: arabama çarpıp kaçtılar ne yapmam gerek?  (Okunma sayısı 22428 defa)

drms

arabama çarpıp kaçtılar ne yapmam gerek?
« : Eylül 04, 2010, 06:22:02 ÖS »
bugün marketin önüne park ettiğim güzelim daha sıfır aldığım aracıma arka sol tampona çarpıp kaçmışlar. gelip gördüğümde şoke oldum. sol arka tamponun boyası kalkmış ve içeri girmiş. çamurluk ise sadece hafif içeri girmiş. araba kaskolu şimdi ne yapmam gerek tutanak tutmam şart mı? ne yapmam gerek.....

Ghan

Ynt: arabama çarpıp kaçtılar ne yapmam gerek?
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2010, 06:29:17 ÖS »
Kasko Şirketini Arayıp Sor Bence Ne Yapman Gerektigini.Bizede Oldu Aynısı Kasko Olmadıgı İcin Direk Gidip Serviste Yaptırmıştık.Kasko Şirketini Arayıp Bilgi Al Bence.

egc

« Yanıtla #2 : Eylül 04, 2010, 06:47:15 ÖS »
bugün marketin önüne park ettiğim güzelim daha sıfır aldığım aracıma arka sol tampona çarpıp kaçmışlar. gelip gördüğümde şoke oldum. sol arka tamponun boyası kalkmış ve içeri girmiş. çamurluk ise sadece hafif içeri girmiş. araba kaskolu şimdi ne yapmam gerek tutanak tutmam şart mı? ne yapmam gerek.....
Hocam çok gecmiş olsun en sinir oldugum aynı zamanda korktugum sey basına gelmiş duran arabay vurup kacmaları.
Bunun icin kaskoyu arama marketin güvenlik kamerasından arabayı tespit edebiliyosan plakasını al, olmaz ugrasamam yada kamara yok dersen cebinden sanayide hallettir.
Tamponu ısıtıp düzeltiyolar  sonrasında lokal boya ile halledilir aynı sekilde camurlukta da ezilme kırılma seklınde degilse cok kolay icerden düzeliyor.Masrafın max yüz liradır kaskoyu bozsan 300-400 kaybediceksen onumuzdekı sene icin

Gs_KuRTuLuS

« Yanıtla #3 : Eylül 04, 2010, 06:48:32 ÖS »
Kamera kaydı v.s var ise o yoldan çarpan edit:kural dışı kelime)i bulabilirsin.
Tabi o biraz uzun iş olacaktır.
Yok o kadar uğraşamam diyorsan servise gider beyan yazarsın ve kaskodan tamponun değişir/boyanır. Çamurluğun değişir/düzelir/boyanır. Artık ne gerekiyorsa o olur.

Geçmiş olsun en büyük kazan bu olsun...

Gs_KuRTuLuS

« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2010, 06:53:10 ÖS »
@ egc

Dostum iyi güzel demişsinde sanayiide 100 liraya böyle bir arabayı yapacak usta sanmıyorum olsun.100 lira sadece işçilik alırlar.

Ben olsam kesinlikle sanayii falan uğraşmam servisde kaskodan yaptırırım.
Çok çok bir dahaki kaskoda 100-200 lira daha fazla öderim.

Utku Ataç

« Yanıtla #5 : Eylül 04, 2010, 06:54:14 ÖS »
geçmiş olsun kardeşim.acentaya sorabilirsin ne yapacağını

cizbudak

« Yanıtla #6 : Eylül 04, 2010, 06:58:13 ÖS »
arabayı marketın onune cek yıne aynı sekılde ve polısı caggır tutanak tuttur onlar geregını yapar, buna benzer olay 1,5 ay once benım basıma geldı ıkı kısı kavga ederken benım sag arka kapımı gocertıp kacmışlardı sımdı mahkemılıgız adamlarla

drms

« Yanıtla #7 : Eylül 04, 2010, 07:00:35 ÖS »
peki bu kaskodan yaptırdım diyelim peki seneye farklı bir şirketten yapsam yine fazla ödermiyim...

(bu arada orucumu açtım. küfür edebilirim artık.... kaçan o şeref yoksunu mahlukata sesleniyorum. erkekliğinden şüphe duyduğumu, anneni ve bacını olaya katmadığımı direkt sana dalmayı istediğimi cümle alemin ortasında yakalarsam acımıyacağımı söylüyorum. seni ALLAH'A havale ediyorum.)

cizbudak

« Yanıtla #8 : Eylül 04, 2010, 07:05:06 ÖS »
Eger kaskoda hasarsızlık klazunuz var ıse arac degerının yuzde 10 nu (kasko sırketıne göre degısırbu oran) gecmeyen hasarlarda kasko bozulmuyor ancak seneye yıne aynı hasarsızlık ındırımı oranında polıcenıze devam edıyorsunuz. bence benım dedıgım gıbı yapın sonrada gıdın cebınızden hasarınızı yaptırın ve faturalandırın, mahkeme vs dıyede cekınmeyin yaptıgınız masrafı yasal faızıyle gerı alıyorsunuz.

Gs_KuRTuLuS

« Yanıtla #9 : Eylül 04, 2010, 07:05:46 ÖS »
peki bu kaskodan yaptırdım diyelim peki seneye farklı bir şirketten yapsam yine fazla ödermiyim...

(bu arada orucumu açtım. küfür edebilirim artık.... kaçan o şeref yoksunu mahlukata sesleniyorum. erkekliğinden şüphe duyduğumu, anneni ve bacını olaya katmadığımı direkt sana dalmayı istediğimi cümle alemin ortasında yakalarsam acımıyacağımı söylüyorum. seni ALLAH'A havale ediyorum.)

Dostum kasko sonuçda delinmiş olacak ve belli bir miktar fazla ödeyeceksin kaçarı yok. Bunun şirketler arası az/çok farkı olur ama öyle büyük ücretler değil yani. Tahminim şirketden şirkete %5 civarı farklılıklar olabilir.

Senin yerinde olsam hiç uğraşmam gider servsie bir beyan yazar yaptırırım arabamı.

washer

« Yanıtla #10 : Eylül 04, 2010, 08:11:31 ÖS »
nazara gelmişsin dostum geçmiş olsun

ovunisin

« Yanıtla #11 : Eylül 04, 2010, 09:04:56 ÖS »
Çok geçmiş olsun. Tam sinir bozucu bir olay. Yukarıda arkadaşlarında dediği gibi eğer kaskonda hasarsızlık klozu varsa araç değerinin belli bir oranına kadar %10 diye biliyorum hasarsızlık bozulmuyor. Park yerinde aracımı böyle buldum diye tutanak tutup kaskodan yaptırabilrisin. Ancak hasarsızlık klozun yoksa kasko hasarsızlığın bozulmuş olur. Buna dikkat etmen lazım. Seneye hangi şirketten yaptırırsan yaptır hasarsızlığın bozulduğu için 1800-2000 tl bir kasko fiyatı çıkarırlar.

drms

« Yanıtla #12 : Eylül 04, 2010, 09:09:52 ÖS »
abi kaskonun neresinde yazar hasarsızlık klozu... inceledimde sadece yeni araç klozu diye bir şey var  o kadar.

washer

« Yanıtla #13 : Eylül 04, 2010, 09:27:24 ÖS »
bu hasarsızlık ile ilgili bir tecrübemi anlatayım,arabayı aldığımda devam eden bir önceki aracımdaki kaskomu yenisine devrettirdim,%10 hasarsızlık indirimim vardı,derken birader istanbulda bir dolmuşla ufak bir kaza geçirdi,hasar kaskodan karşılandı (1700 lira) 1 ay sonra poliçenin süresi bitti,yenilemek için konuştuğumda 1600 lira fiyat çıkarttılar (anadolu sigorta) ,tam bu sıralarda kaskolara genel bir zam gelmişti (ocak civarı),eğer kaskolara zam gelmeseydi ve benim hasarsızlık bozulmasaydı 750 liraya muafiyetsiz(deprem,sel,terör,yangın vs dahil demek),teminatlar 100 er bin lira olacak şekilde kaskoyu yenileyecektim ama hasar durumundan ve zamdan dolayı 1600 liraya yükseldi,ben de teminatları minimuma çektirdim (30 ar bin lira) birde tanıdık indirimi ile 1067 liraya zar zor yaptırdım ak sigortadan.yani ufak tefek işler için (100-200 lira gibi) kaskoyu bozdurmak çok yanlış,bütçeyi zorlayan durumlar için kullanmak daha mantıklı,birde çalıştığınız şirketi değiştirmenin duruma etkisi yok,olay sicilinize işlendiği için ücretlerde şişiyor ne yazıkki...

Cecul

« Yanıtla #14 : Eylül 04, 2010, 09:29:11 ÖS »
Çok geçmiş olsun öncelikle. Kaskoyu, önceki hasarsızlık indirimi olan aracınızdan mı devrettiniz? Eğer böyle değilse, yani ilk kez kasko yapılıyorsa hazarsızlık indirimi yoktur zaten. En kötü ihtimal, bir daha ki sene hasarsızlık indirimi olamadan yenilenir kaskonuz.
Sanayide falan uğraşmayın bence. Düzgün yapılmaz, canınız sıkılır. Kaskodan yaptırın serviste. Tabi öncelikle, eğer bulabiliyorsanız çarpıp kaçanı, onun peşine düşün. Tekrar geçmiş olsun ve Allah beterinden esirgesin.

ovunisin

« Yanıtla #15 : Eylül 04, 2010, 09:33:14 ÖS »
abi kaskonun neresinde yazar hasarsızlık klozu... inceledimde sadece yeni araç klozu diye bir şey var  o kadar.

Dostum benimki aksigorta şimdi baktım kasko poliçesine 9 sayfadan ouşuyor. Hasarsızlık indirim klozunda aynen şöyle yazmış benim: İş bu poliçenin vadesi içerisinde yalnızca bir kez hasar gerçekleşirse hasar sebebine bakılmaksızın hasarsızlık indirim hakkı kaybolmayıp bir kademe aşağı indirilecektir.

Cecul

« Yanıtla #16 : Eylül 04, 2010, 09:34:05 ÖS »
Ben de bir tecrübemi anlatayım: Önceki aracımda %40 hasarsızlık indirimim vardı ve her sene hasarsızlık koruma primini de ödüyordum. Zaten büyük bir rakam değil. Geçen yaz yaptığım kaza da aracım pert oldu ve hasarsızlık indirimim yeni aracıma devrettiğim kaskomda hala devam ediyor. İyi ki yaptırmışım demiştim kendi kendime.

drms

« Yanıtla #17 : Eylül 04, 2010, 09:37:03 ÖS »
saolun ben kaskoyu ilk kez kendi adıma yaptırdım ilk kasko yaptırışım diyebilirim. zaten hasarsızlık indirimi veya önceki aracın kaskosu falan devretmedi.o yüzden indirim falan olmadı. aslında şu an aklımı kurcalayan şu ben 1350 tl ye 45 bin değer çıkararak yaptırdım kaskoyu. diyelim ki kaskodan yaptırdım. seneye tahmini ne kadar üzerine gelir....?

ovunisin

« Yanıtla #18 : Eylül 04, 2010, 09:38:23 ÖS »
Ben de bir tecrübemi anlatayım: Önceki aracımda %40 hasarsızlık indirimim vardı ve her sene hasarsızlık koruma primini de ödüyordum. Zaten büyük bir rakam değil. Geçen yaz yaptığım kaza da aracım pert oldu ve hasarsızlık indirimim yeni aracıma devrettiğim kaskomda hala devam ediyor. İyi ki yaptırmışım demiştim kendi kendime.

Bu klozuda ilk defa duyuyorum. Anlaşılan sigorta şirketlerine göre değişik uygulamalar söz konusu. Bence kasko yaptırıken sigortacı arkadaşlarla detaylı konuşmakta fayda var. Yoksa kafalarına göre bir takım klozlar koyu yapıyorlar. Fiyatıda bize uyarsa hiç bi şey demeden kabul ediyoruz.

drms

« Yanıtla #19 : Eylül 04, 2010, 09:39:02 ÖS »

Dostum benimki aksigorta şimdi baktım kasko poliçesine 9 sayfadan ouşuyor. Hasarsızlık indirim klozunda aynen şöyle yazmış benim: İş bu poliçenin vadesi içerisinde yalnızca bir kez hasar gerçekleşirse hasar sebebine bakılmaksızın hasarsızlık indirim hakkı kaybolmayıp bir kademe aşağı indirilecektir.
ilginç ya... diyelim ki Allah göstermesin şöyle 10bin liralık kaza oldumu 1 kez diye indirim devam edermi ya?

ovunisin

« Yanıtla #20 : Eylül 04, 2010, 09:41:35 ÖS »
saolun ben kaskoyu ilk kez kendi adıma yaptırdım ilk kasko yaptırışım diyebilirim. zaten hasarsızlık indirimi veya önceki aracın kaskosu falan devretmedi.o yüzden indirim falan olmadı. aslında şu an aklımı kurcalayan şu ben 1350 tl ye 45 bin değer çıkararak yaptırdım kaskoyu. diyelim ki kaskodan yaptırdım. seneye tahmini ne kadar üzerine gelir....?

İyi bir fiyata kasko yaptırmışsın. Eğer hiç hasarsızlık indirimin olmadan bu fiyata yaptırdıysan ve değeride 45000 tl ise aracın muhtemelen seneye aynı sigorta şirketine hemen hemen bu fiyattan yine kasko yaptırabilirsin üç aşağı 5 yukarı fiyat biraz oynayabilir diye düşünüyorum. Amam bence sen en doğru bilgi için yine de sigortacınla bir görüş.

ProCyoN

• SevimLiNet.Com
« Yanıtla #21 : Eylül 04, 2010, 09:43:43 ÖS »
öncelikle geçmiş olsun eğer aracı bıraktığın yerde marketin kamerası veyahut orayı gören bir iş yeri veya mobese kamerası var ise aracı tespit ettir ettirirsen kaçtığı için cezası iki katına çıkıyor hem aracını yaptırmış olursun hemde ona cezasını çektirirsin ve bir daha kaza yapınca kaçmaz o töbe töbe bozmiyim agzimi.

ovunisin

« Yanıtla #22 : Eylül 04, 2010, 09:45:11 ÖS »
Bu arada allah kimseye en küçüğünden bile kaza bela vermesin dostlar. Herkese iyi bayramlar....

Cecul

« Yanıtla #23 : Eylül 04, 2010, 09:48:04 ÖS »
Kaskonuz sıfırdan yapılmış, bu durumda en fazla seneye hasarsızlık indirimi alamayacaksınız ve bu sene yaptırdığınız rakamla yaklaşık aynı olur ödeyeceğiniz.

drms

« Yanıtla #24 : Eylül 04, 2010, 09:49:24 ÖS »
ya adamları çağırdığımda rapor tutma gereği duymadılar. hocam araç nede olsa kaskolu diye...kamera dan tespit edelim falan dedim.hocam adli bir olay olsaydı anca mahkeme kararıyla yada güvenlik nedeniyle isteyebiliriz diyorlar yoksa trafik kazası için isteme hakkımız yok... adamlar kıssadan hisse sallamadılar yani... benim memleketimin hassas memuru radarı 2km aştım diye acımadan basarlar cezayı ama malımıza zarar gelirse iplemezler bile....