Gönderen Konu: 2011 CİVİC SAĞA ÇEKME SORUNU  (Okunma sayısı 34076 defa)

alibaba75

Ynt: 2011 CİVİC SAĞA ÇEKME SORUNU
« Yanıtla #50 : Eylül 02, 2011, 07:16:57 ÖS »
bende de 2008 premium var aynı sorun ben de var dı 1 hafta önce direksiyon kutusu değişti değişim olduktan sonra rot ayarını yaptırırım dedim servis gerek olmadığını söyledi arabayı uzun yolda bir deneyim dedim ilginç sağa çekme gitmiş bu sefer sola çekme yapmaya başladı ayrıca arabanın sağ tarafından bozuk yola girince hafif ses geliyor diye gitiim direksiyon kutusuna bağladılar direksiyon kutusu değişti o ses derinlerden hala geliyor servise tekrar  gittim ses yok sorun yok dendi gayipten ses mi duyuyorum  <nohapy o zaman ben anlıyacağınız ön takım sistemleri bu hondaların hastalığı kanserli yanı  adamı gıcık ediyor kafaya takınca

UYEUYE

« Yanıtla #51 : Eylül 02, 2011, 08:59:54 ÖS »
Galiba alibaba dediğinn gibi tüm civiclerde kronik bu sağa çekme problemi. sen bir rot balansa sok aracını bizim araçlar sola çekiyorsa problem var sağa çekiyorsa problem yok gibi birşey çıkıyor =)))

tnrdnz

« Yanıtla #52 : Eylül 03, 2011, 11:38:49 ÖÖ »
bende de 2008 premium var aynı sorun ben de var dı 1 hafta önce direksiyon kutusu değişti değişim olduktan sonra rot ayarını yaptırırım dedim servis gerek olmadığını söyledi arabayı uzun yolda bir deneyim dedim ilginç sağa çekme gitmiş bu sefer sola çekme yapmaya başladı ayrıca arabanın sağ tarafından bozuk yola girince hafif ses geliyor diye gitiim direksiyon kutusuna bağladılar direksiyon kutusu değişti o ses derinlerden hala geliyor servise tekrar  gittim ses yok sorun yok dendi gayipten ses mi duyuyorum  <nohapy o zaman ben anlıyacağınız ön takım sistemleri bu hondaların hastalığı kanserli yanı  adamı gıcık ediyor kafaya takınca

arkdaşın haline hem üzüldüm hem güldüm
artık araba saga çekmiyor sola çekiyor :D

tnrdnz

« Yanıtla #53 : Eylül 03, 2011, 11:39:14 ÖÖ »
neyse değişiklik olmuş olur snn için :D

alibaba75

« Yanıtla #54 : Eylül 03, 2011, 12:30:35 ÖS »
arada bir böyle değişiklikler iyidir iyi

cagatay54

« Yanıtla #55 : Eylül 03, 2011, 01:29:25 ÖS »
benim aracımı 30 bn de aldım aynı sorun bende de var.sağa çekiyor ve çok acayip şekilde.rot balansçıya gittim adam bakmadı bile bin dedi indik sağ ön lastiğinde atık var değiştir lastiklerini dedi.baktım continental yazısının co olan yerinde tam üst köşeye doğru atık var.lastiklri değiştirecem sorun düzelir..

UYEUYE

« Yanıtla #56 : Eylül 03, 2011, 06:05:22 ÖS »
Yok kardeşim yok değişmiyor ama umarım inşallah seninki düzelir. Bu arabalarda artık kronik olabileceğini düşünüyorum. araba meğilli yolda sağa kayıyor. Sola meğilli yolda geçmesi gerektiği gibi sola geçiyor. Kafayı sıyırcam. Satıcam gidecek =))

Loss Minute

« Yanıtla #57 : Eylül 04, 2011, 12:39:17 ÖÖ »
loss Minute dediğin işlemleri denedik olmuyor. Ve honda servislerine göre bu durum normal sadece yoldan kaynaklanıyor diyorlar. Çok saçma sapan bir durum var ortada. Sendede aynı problem varmı aracın modeli ne?

Aracım 2011 Civic Elegance forumda bu konuyu okuyana kadar ne yalan söyleyeyim hiç dikkat etmemiştim. Bugün direksiyonu bırakarak test ettim hafif sağa çekme var fakat yol düz değildi yani bozuk bir yoldu. Direksiyonu hafif sola çevirip bırakınca sola doğru gitmeye başladı. Sağlıklı bir test değildi. Araç düz yolda çizgisini takip ediyorsa bence sorun yoktur. Sağa ve sola meyilli yollarda sağa ve sola çekmesi yol durumuna göre ve fren gaz durumuna göre değişir. Şöyle ki sağa virajlı yolda frene basarsak araç sağa yani viraj içine, gaza basarsak sola yani viraj dışına doğru gitme eğilimi gösterir. Viraj içinde spin atmanın veya savrulmanın sebebi budur herkesin bildiği gibi. Ayrıca Türkiyedeki yolların durumunu da göz önüne almak gerek. Otoban denilen, transit geçişlerin olduğu ve araçların diğer yollara göre daha süratli gittiği bir yollarda bile asfaltın delik deşik olduğu, sürüş güvenliğini tehlikeye atacak şekilde asfalta bilinçsizce yamaların yapıldığı bir ülkede diğer yolların halini hepimiz biliyoruz; içler acısı. Hal böyle iken sağlıklı bir test yapmak için asfaltı düzgün, viraj durumuna göre eğimi doğru verilmiş bir yolda ve rüzgarın çok sert olmadığı bir zamanda sabit hızlar ile virajlara girip aracı o şekilde test etmek daha mantıklı bana göre.
Ayrıca UYEUYE adlı arkadaşımız forumda takip ettiği üzere bu sorunun 9-10 kişide daha olduğunu belirtmiş. Araca mekanik hasar verecek veya yürüyen aksama ayarsızlık yapacak kadar çukura düşme kasislere sert girme gibi bir durumun olması ile böyle bir şeyin 9-10 kişide aynı şekilde meydana gelmesi olanaksız. Burada benim aklıma birkaç şey geliyor:
- Araçların yürüyen aksamında eğimli yollarda sağa çekme gibi bir sabit hata vardır.
- Araçlarda fabrika çıkışı kullanılan lastiklerde bir hata vardır.
Bence olaya bu açıdan bakılmalı. Bir de bu sorunu yaşayan kişilerin araçlarının fabrika çıkış tarihlerini incelemek gerek. Belirli tarihler arasında ise o tarihlerde üretimde kullanılan parçalarla alakalı bir sıkıntı olabilir. Aklıma bu ihtimaller geliyor.
Ayrıca bahsedilen sorunu yaşayan arkadaşların sorunu yaşadıkları yollarda araçlarını bir de VSA kapalı iken test etsinler. Belki onunla alakalı olabilir.

cagatay54

« Yanıtla #58 : Eylül 04, 2011, 09:24:47 ÖÖ »
2009 ocak ayında alınmış benim araç.makyajlılardan önceki son kasa.

UYEUYE

« Yanıtla #59 : Eylül 04, 2011, 11:15:34 ÖÖ »
Loss Minute anllatıklarına katılıyorum. Ancak hep dediğim gibi araç en ufak bir meğilli yolda sağa gidiyor. Sola çok meğilli yolda bu seferde normal geçmesi gerektiği gibi geçiyor. Ve dün akşam başka bir civicde denedim aynı sıkıntı ondada var. Arkadaş aracı 2. el olarak almış ve rot balans dan zannediyormuş. Ancak malesef zannedersem araçlarımızın hepsinde bu sorun var. sadece buna dikkatli bakıldığında denendiğinde ortaya çıkıyor bu problem. Bu konu ile ilgili yapmadığım hiç bir şey kalmadı direksiyon kutusuna kadar değiştirdim malesef koskoca 0 bir netice...

demirozdemir

« Yanıtla #60 : Eylül 04, 2011, 04:32:18 ÖS »
Sağa çekme bende de var beyler

volkan_sahin

« Yanıtla #61 : Eylül 04, 2011, 04:37:44 ÖS »
evet anlamıyor ama bileni malesef rahatsız ediyor. Aracım düz yolda düz gidiyor. Sola eğimli yolda sola gitmesi gerektiği gibi gidiyor. Ancak sağa meğilli yolda birden sağa geçiyor. Dediğim gibi sola meğilli yolda ve düz yolda hiç bir problem yok. Ancak bu konu ile ilgili İstanbulda gezmediğim hiç bir yetkili servis kalmadı. Bir çok sayıda rot balans yapıldı. Yetkili servislere göre araç normal arkadaşlar. Aracın direksiyonunu 60 ile 90 km arası hızda giderken bıraktığımda en ufak sağa meğilde hemen sağa doğru geçiyor.
bu kaç kere tartışıldı arkadaşlar. Hondanın elektirikli direksiyonu çok hassas ve hisli kararına varıldı çok öncelerden. Bence honda civicin direksiyondan tamamen sınıfta bırakılmalı. Sizdede varmı sağa sola tam dönüşlerde direksiyonu çevirirken çıt çıt çıt diye bir şey sanki direksiyona sürtüyor gibi buda bir kronik honda hatası malesef.

volkan_sahin

« Yanıtla #62 : Eylül 04, 2011, 04:38:55 ÖS »
Sağa çekme bende de var beyler
çekme rot yada lastik havaları ayarsız , titreme balans yada lastikler değiştirilmeli.

UYEUYE

« Yanıtla #63 : Eylül 04, 2011, 06:58:50 ÖS »
Naparsanız yapın problem gitmiyor. ancak anlayamadığım neden sola değilde sağa?

ihsan_____

« Yanıtla #64 : Eylül 04, 2011, 08:12:11 ÖS »
benim aracım 2000 kmde 2011 elegance. araç daha 10 km de iken sağa çekmesini ve camlar açıkken 40-50 km hızda dışarıdan çıt çıt sesi geldiğini farkettim, arabayı teslim alırkende boyası ince su bazlı çevreye duyarlılık falan filan tanzikli suya tutma demişlerdi o şoku atlamadan bunları farkettim servisi aradım forumda yazılanları söylediler sese getir bakalım dediler, direksiyona ve sese alıştım, arabayı kendim yıkıyorum, kaymak gibi asvaltta bazen sağa çekmediği hissine kapılıyorum tam karar veremedim aslında ama kesinlikle dişli asvaltta sağa çekiyor, takmayın kafaya bence

BHAAL

« Yanıtla #65 : Eylül 04, 2011, 08:53:09 ÖS »
aynı sorun bende de vardı, gittim servise rot mot bakın şuna diye, adam dedi ondan değil, üzerinde gelen continental lastiklerin profili bozulmuş ondan oluyomuş meğer... önce inanmadım, adam inandırmak için lastiklere yer değiştirdi, araç bu sefer öteki tarafa kaymaya başladı ben de inandım... rot mot değişmedi... gittim yeni turanzalar aldım... bi daha da böyle bi derdim kalmadı. direksiyon hassas da ondan oluyo da falan hikaye, gidip serviste adam gibi baktırın derim ben... herkesin arabasında farklı sorun da olabilir, onda var benden de olacak diye bişey de yok... ihtimal dahilinde olan herşeye bi baktırın... bende şuan hiçbi sorun yok... önceki civicimde de yoktu zaten, ki vteclerin direksiyonu daha hafiftir, civiclere özgü genel bişey olamaz o söylediğiniz

UYEUYE

« Yanıtla #66 : Eylül 04, 2011, 09:14:41 ÖS »
Bu elektrikli direksiyon mevzusuda hikaye. Başka elektrikli direksiyon araç kullanıyorum süper. Sağa çeken civic süper =)

yabacı

• yener
« Yanıtla #67 : Eylül 04, 2011, 09:58:15 ÖS »
arkadaşım benimde aynı sendeki gibi sağa doğru çekiyodu rot balasn konrol ettirirken direksiyon simiti 2mm sağa doğru eğri dedi yani çap duruyormuş nerden bildin dedim bilgisayar öle diyo dedi düzeltti altından ayarladı şimdi çok normal yol eğiminde falan yoldan pek çıkmıyor zaten belli bi hızdan sonra ellemessen kendini sabitliyor direksiyon

UYEUYE

« Yanıtla #68 : Eylül 05, 2011, 10:02:17 ÖÖ »
Ben hepsine baktırdım malesef sıkıntı gitmiyor arkadaşım.

Loss Minute

« Yanıtla #69 : Eylül 05, 2011, 10:13:55 ÖÖ »
Ben hepsine baktırdım malesef sıkıntı gitmiyor arkadaşım.

Eğer sıkıntın sürüş güvenliğini etkileyecek düzeyde ise ve aynı sorun ile alakalı servise gittiğine dair belgeleri ve yapabiliyorsan bu sorun ile alakalı servisin görüşünü belirten resmi bir evrak ile tüketici hakem heyetine gidip yasal süreç başlatabilirsin. Tam prosedürü bilmiyorum ama bu siteyi inceleyebilirsin...
http://www.ttkd.org.tr/

zafer_bolu

« Yanıtla #70 : Ocak 01, 2013, 06:49:11 ÖS »
Direksiyon kutuları problemli diye duymustum ondan olmasın ?

scb61

« Yanıtla #71 : Ocak 01, 2013, 09:05:13 ÖS »
bu sorun bendede var malesef.rot balans yapmama rağmen çözülmedi rot balansçı amortisör üst bilyalarından olabileceğini söyledi fakan gidip onlara baktırma fırsatım olmadı.babamın 97 model doğanı bile yolda gidebiliyorken 2008 civicin düz yolda gidememesi sağa çekmesi zoruma gidiyor açıkçası :ağlaa..

zimlanga

« Yanıtla #72 : Ocak 01, 2013, 09:54:42 ÖS »
Aynı sıkıntı bende de var arkadaşım, sağa çekiyor araba. sık sık 500-600 km lik yolculuk yapıyorum, sanki direksiyona sürekli sola asılıyormuşum gibi. Servise sordum ''yoldaki eğimden'' dedi. Rize sahilde yeni yol yapılmış gidiş yönünü eski yola vermişler yani ters eğim var ve gerçekten ordan geçerken direksiyonu bıraktığımda araba sola çekiyor. belki aynı oranda değildir ama takmıyorum artık. hem daha iyi, uyanık oluyor insan, >=ok dalarsan karşı şeride geçmekten iyidir >=ok
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2013, 09:55:33 ÖS Gönderen: zimlanga »

karatuncay

« Yanıtla #73 : Mayıs 15, 2013, 08:42:05 ÖS »
Mrb arkadaşlar. Ben bugün sağa çekme sorunu için rot balansçıya gittim. Sorunumu halletti saolsun. Fakat bana sağ arka tekerin fazla içe yatık olduğunu söyledi. Araba arkadan kazalı mı diye sordu? Bir şasi ustasına götürmemi, arabanın lastiği dengesiz ve içten eriteceğini söyledi. Hem gözle hem de bilgisayar verileri ile ben de gördüm içe yatıklığı. daha önce dikkat etmemiştim. Bu sorunla karşılaşan ya da bu sorunun çözümü bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim. araba 2008 elegance oto civic

onur111

« Yanıtla #74 : Mayıs 20, 2013, 03:01:41 ÖS »
Bundan 5 ay kadar once bendede ayni problem vardi . Bilen bilen Ankara-Eskisehir yolunu. O yolda giderkende gelirkende araba inanilmaz saga cekiyordu 130km yi gectigim andada inanilmaz bir titreme basliyordu aracda.Lastiklerim yeni sayilirdi, bir lastikciye gittigimde arka jantin catlamis oldugunu gorduk . jantlarimi verip uste makul bir fiyatla yeni bir set aldim.Titremede saga cekmede gitti. Ama diger arkadaslarinda dedigi gibi rot-balansda cozum oalbilir.
Not:Harfler icin kusura bakmayin, ingilizce klavye.