Gönderen Konu: 2011 CİVİC SAĞA ÇEKME SORUNU  (Okunma sayısı 34075 defa)

erolumtrolum

2011 CİVİC SAĞA ÇEKME SORUNU
« : Nisan 03, 2011, 06:49:29 ÖS »
 Aracım 2700 kmde Birkac gündür farkettiğim sağa çekme sorunu mevcut. Düz yolda giderken direksiyon sabit tutulurken 100 metrede şerit değiştirecek kadar sağa çekiyor. rot, balans, lastik basıncı normal. lastikler asimetrik desenli bu arada alakası var mı bilmiyorum.

focusn70

• Ahmet
Ynt: 2011 CİVİC SAĞA ÇEKME SORUNU
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2011, 07:54:29 ÖS »
Servise götür baskınlar bidaha

UYEUYE

« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2011, 08:14:31 ÖS »
Aracında problem yok. Araçlarımız elektrikli direksiyona sahip olduğundan dolayı en ufak yolun eğlimini hissettiriyor. Aynı yolda ger, dönüp git bu seferde sola çekecektir. En ufak eğim ne tarafa ise o tarafa çekme yapıyor. Genelde yollar sağa eğimli. Birde direksiyonlarımız çok yumuşak en ufak çukurda sağa yada sola doğru oynuyor. Buda eğimden kaynaklı farkına varacaksın. Sonuçları bekliyorum.

erolumtrolum

« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2011, 09:30:27 ÖÖ »
Aynı yolda geri dönüp gittim gene sağa çekti, hatta sola meğilli yolda gene sağa çekti. Sağa sola çekse anlayacamda hep sağa çekiyor. Direksiyonu dümdüz elimle tutuyorum tatlı tatlı sağa kayıyor...

garabatak

« Yanıtla #4 : Nisan 04, 2011, 09:52:40 ÖÖ »
aynı sorun sanki bendede var abim farketi tekein havasımı eksik dedi niye deiğimde saga cekiyo dedi :(

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2011, 10:25:20 ÖÖ »
Bu sağa-sola çekme sorununu genelde balanstan falan yapar.Rot ayarını falan yaparlar.Jantta eğri varsa jant düzeltilir.Lastik havaları dengesizse her lastikteki basınç ayarı aynı olmalı.Benim bildiğim bunlar.Belkide ''UYEUYE'' nickli arkadaşın dediği doğrudur.Direksiyon elektrikli ve hassas oldugu içinde yapabilir.

pashatorunu

« Yanıtla #6 : Nisan 04, 2011, 11:09:08 ÖÖ »
servise değil işi bilen bi rot balans ustasına git baktır büyük ihtimal rot ayarlarından balans ayarı aracın titremesini engeller arka ayarlarada bi baktır için rahat olsun ;)

volkan_sahin

« Yanıtla #7 : Nisan 04, 2011, 11:12:28 ÖÖ »
diğer tarafada yzdığım gibi hocam sen istediğin kadar yok de ama aracının rot yada rot başında problem varrrrr başka bir açıklaması yok titreşimle çekmeyi karıştırmayın çekme rot , titreşim balansla ilgilidir.

volkan_sahin

« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2011, 11:20:38 ÖÖ »
Bu sağa-sola çekme sorununu genelde balanstan falan yapar.Rot ayarını falan yaparlar.Jantta eğri varsa jant düzeltilir.Lastik havaları dengesizse her lastikteki basınç ayarı aynı olmalı.Benim bildiğim bunlar.Belkide ''UYEUYE'' nickli arkadaşın dediği doğrudur.Direksiyon elektrikli ve hassas oldugu içinde yapabilir.
balans çekme yapmaz 75 te başlayıp 100 km de kesilen bir titreşim yaratır sadece direksiyon zangır zangır titrer araç sağa sola çekme yapmaz. 100 km üstünde keser titremeyi. çekme rottan kaynaklanır hocam. yada rot başından kaynaklı bir durum.

volkan_sahin

« Yanıtla #9 : Nisan 04, 2011, 11:28:40 ÖÖ »
madem direksiyon elektrikli diye yapıyor bendeki neden yapmıyor ozaman arkadaşlar ? Lütfen çukur ve kasislere daha yavaş girin çıkın el freni dönüşleri felan asla yapmayın acayip derecede ön düzel ve arka düzen ayarlarınızı bozmuş oluyorsunuz. bide milletle katılımıcam diye paldır kküldür gitmeyin !!!

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #10 : Nisan 04, 2011, 12:09:25 ÖS »
balans çekme yapmaz 75 te başlayıp 100 km de kesilen bir titreşim yaratır sadece direksiyon zangır zangır titrer araç sağa sola çekme yapmaz. 100 km üstünde keser titremeyi. çekme rottan kaynaklanır hocam. yada rot başından kaynaklı bir durum.

Dediğinde olabilir baktırmak lazım.

canguder

« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2011, 12:54:18 ÖS »
rot balans bozuk olduğunda direksiyon titrer , çekmeyi yolun eğimi yapar. benim iki aracımdada yolun eğimine göre direksiyon çekme yapıyor , elektrikli direksiyonlada ilgisi yok sadece tepkilere daha iyi yanıt verebilmesi için hassas direksiyonlar. Arkadaşlarında dediği gibi yolun eğimiyle ilgisi yoksa ön takımda sorun olabilir.Servise göstermekte yarar var.

Mustafa3602

« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2011, 12:57:01 ÖS »
rot balans bozuk olduğunda direksiyon titrer , çekmeyi yolun eğimi yapar. benim iki aracımdada yolun eğimine göre direksiyon çekme yapıyor , elektrikli direksiyonlada ilgisi yok sadece tepkilere daha iyi yanıt verebilmesi için hassas direksiyonlar. Arkadaşlarında dediği gibi yolun eğimiyle ilgisi yoksa ön takımda sorun olabilir.Servise göstermekte yarar var.
+++++

murat_ozbek

« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2011, 01:08:30 ÖS »
ARABADAKİ JANT ÖLÇÜSÜ NEDİR?

murat_ozbek

« Yanıtla #14 : Nisan 04, 2011, 01:10:24 ÖS »
LASTİKLERİ DEĞİŞTİRİP DENE BENCE ARKADAŞLARINDAN FALAN.

UYEUYE

« Yanıtla #15 : Nisan 04, 2011, 07:25:28 ÖS »
İstanbuldaysan cevizlibağdaki gaziantepli rotbalansçıya götür. Daha iyi bir makine istanbulda kimsede yok bildiğim kadarıyla. Kesin çözüm. Ancak dediğim gibi direksiyonlar çok hasassas ben 1 sene bunu kafaya taktım başka bir civic kulllandım aynısı ondada var. 6 tane servis gezdim sorun yok dediler.

erolumtrolum

« Yanıtla #16 : Nisan 05, 2011, 02:14:33 ÖS »
Jantlarım 205/55 R16 aracın  5 kollu orjinal jantları, lastiklerim Continental mevsim lastikleri asimetik desenli, araç daha 2700 km de, tekrar söyliyim araç sola meğilli yolda ben direksiyonu dümdüz tutarken dahi eğimi aşıp sağa kayıyor,... Bu araçlara ilk rot ayarı üretimde fabrikada yapılıyor, ikincisi plazada tırdan indirildikten sonra, üçüncüsü ise araba teslim edilirken yapılıyor. Ben bunların üzerine bu çekme sorunu başlayınca bi de gittim bildiğim bi ustaya baktırdım, rot-jant eğriliği-balans-lastik basıncı-lastik kauçuk hatası?(lastik yerleri değiştirilip tekrar bakıldı) tamamı normal bulundu,problem yok dendi. Ama aracın sağa çekme olayı devam etmekte... 50 puanlık sınav sorusu arkadaşlar  <nohapy bütün bu saydıklarım normalse bir araç niye bi tarafa çeker??? Bu arada aracın kazası-belası-g.t veya spin atması-sert  şekilde çukura kasise hız tümseğine girilmesi, ve bunun gibi action durumları yoktur, gayet nezih bir şekilde sürülmektedir. Sağa çekme ne zaman başladı bilmiyorum, ama ben fark edeli 2 hafta oldu. Sadece Direksiyondan sağa sola 20 derece kadar döndürmelerde sürekli gelen bi tık (çıt) sesi var. Bunu zaten başka bir konu başlığında forumda sormuştum. Burda servis yok. İş dolayısıyla vakit ayırıp servise de gidemedim umarım gittiğimde halledebilirler...

volkan_sahin

« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2011, 02:50:26 ÖS »
formda kaybettiğin süreye servise gider çoktan yaptırırdın abi yaa 15 gündür yenileyip duruyorsun konuyu :D

erolumtrolum

« Yanıtla #18 : Nisan 05, 2011, 05:43:58 ÖS »
gidemiyorum arkadaşım, doktorum yoğun çalışıyorum, inşallah bu hafta gideceğim işlerimi ayarlayıp... Erzincandayım burda servis yok,Sivasa gitmem lazım en yakın
« Son Düzenleme: Nisan 05, 2011, 05:45:08 ÖS Gönderen: erolumtrolum »

volkan_sahin

« Yanıtla #19 : Nisan 05, 2011, 11:55:21 ÖS »
gidemiyorum arkadaşım, doktorum yoğun çalışıyorum, inşallah bu hafta gideceğim işlerimi ayarlayıp... Erzincandayım burda servis yok,Sivasa gitmem lazım en yakın

hocam siz bir ankara yada istanbul yapın bence

couragepapillon

« Yanıtla #20 : Nisan 06, 2011, 09:42:46 ÖS »

aynı sorun bende de çok uzun zamandır var. Aracımı aldığımda 2.000 km de ufak bi kaza yapmıştım, sol çamurluk değişmişti. O kazanın kalıcı sonucu olarak düşünüyodum sağ çekme problemini. Servise götürmüştüm bi çözüm bulamamışlardı,tüm yolların eyimli olduğundan bahsetmişlerdi ve 17" jantlarıma b.k atmışlardı . E bende birşey diyememiştim. Ne rotçulara balansçılara gittim, hiçbirinden sonra çözüme ulaşamadım.

Sorunu birde ben tarif edeyim;
Dümdüz yolda 90 100 km den sonra araçta %10 -15 lik bir sağa çekme eylimi başlıyor. Daha düşük hızlarda birşy söz konusu olmuyor. Ani frende de bazen sağ tarafa çektiği oluyor. Arabadan soğutan bir detay.

Yeri gelmişken söyleyim, hakikaten pişmanım honda aldığıma. Bu kadar sorunu olan bir başka araba görmedim...

Sorun Listesi:
-Fren Disklerinde yoğun fren sonrası titreme
-Boya inceliği
-Direksyonu çevirirken gırrr gırrrrr sesi
-Kontağı ilk çevirince çıkan anlamsız ses
-Arka pandizottan kesilemeyen pırr pırrr sesi
-Şehir içinde 440 km menzili

HONDAHAN

« Yanıtla #21 : Nisan 07, 2011, 08:41:44 ÖÖ »
Aynı sorun bende de var. Arabam 1 yaşında, 14.000 km de ve bu durum aldığımdan beri var. Kol dayamaya dirseğimi dayayarak kullanıyorum, direksiyonu yukarı itmekten baş parmağım ağrıyor, o derece yani. Hiçbiryere de gitmedim; yol eğimlidir dedim, rot-balans ayarlarım yanlıştır dedim, lastik havasındandır dedim, birtürlü konduramadım ki biyere gideyim :) Lakin buradan da görüyorum ki gitsem de nafayda :)
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2011, 08:42:53 ÖÖ Gönderen: HONDAHAN »

ay61n

« Yanıtla #22 : Nisan 07, 2011, 12:12:49 ÖS »
arac saga cekmiyodur bazi arkadaslarinda dedigi gibi direksiyon yoldan cok etkileniyo ve daha once kullandigim pejoya gore garip gelmisti bana direksiyonu hafif saga cekiyorum kendini toplamiyo oyle gidiyo sola cekincede sola gidiyo hemen toplamiyo kendini biraksam surekli sola gidiyo yani, yoldaki en ufak egimdede dogal olarak toplamiyo kendini raya girmis gibi gidiyo :)

garabatak

« Yanıtla #23 : Nisan 07, 2011, 12:31:10 ÖS »
bence yolla alakası yok bende baka bi marka araç var o neden aynı yolda düz giderken honda saga çekiyor. ?

ay61n

« Yanıtla #24 : Nisan 07, 2011, 01:02:17 ÖS »
sorunu tam anlatamadim galiba direksiyon kendini tam duz bi rotaya toplamiyo sorun ordan cikiyo zaten yoldaki bi egim varsa o egimde gidiyo