Gönderen Konu: 2011 Civic Elegance Digital Klima Hakkında  (Okunma sayısı 24561 defa)

bhdrknk

2011 Civic Elegance Digital Klima Hakkında
« : Kasım 17, 2011, 10:53:05 ÖÖ »
Merhaba Arkadaşlar,

2011 Civic Elegance digital klima hakkında bir sorum olacak.

Klimayı her açtığımda AC fonksiyonu aktif olarak devreye girmekte yeşil AC ışığı yanmakta.
AC off konumuna kendim almaktayım.
Kışın araç içerisini ısıtmak için klimanın AC on konumunda çalışması yanlış diye düşünüyorum.
Amacı ısıtmakta olsa klimanın yeşil ışığının yanması ve AC on yazması devrede olduğunu gösterir diye düşünüyorum.
Kılavuzu da okudum. Fakat çok net bir anlatım bulamadım.
Digital klima hakkında sahip olduğunuz bilgi ve deneyimleri paylaşmanızı rica ederim.

Saygı ve Selamlar, 

bhdrknk

Ynt: 2011 Civic Elegance Digital Klima Hakkında
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2011, 11:48:16 ÖÖ »
güncel

Castiel

« Yanıtla #2 : Kasım 17, 2011, 12:29:35 ÖS »
evet sıcağıda açsan klima modunda çalışıyor bende kışın direk AC yi kapatıyorum ama biraz zaman geçtikten sonra camlarda buğu oluşmaya başlıyor onun için klimayı aktif etmen lazım tekrar ki camların buğusunu açsın.

ozkanshn

« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2011, 12:33:27 ÖS »
klimayı kapatıp mode tuşuna basarsan klima açılmadan ısınabilirsin.

bhdrknk

« Yanıtla #4 : Kasım 17, 2011, 12:40:34 ÖS »
klimayı kapatıp mode tuşuna basarsan klima açılmadan ısınabilirsin.
bu işlem bir defa için mi geçerli yoksa her açıldığında aynı uygulama yapılacaksa dediğime geliyoruz.

drmoz

« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2011, 01:20:59 ÖS »
ben havalandırmayı hiç kapatmıyorum, sürekli açık konumda, istediğim sıcaklığa ayarlıyorum, eğer kışın camlarda buğu oluştu ise ya da yazın soğutma amacım varsa klimayı devreye sokuyorum, kontağı kapatmadan önce de klimayı normal havalandırma moduna alıyorum. böylece aracı her çalıştırdığımda havalandırma modunda çalışıyor.

bhdrknk

« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2011, 01:36:34 ÖS »
ben havalandırmayı hiç kapatmıyorum, sürekli açık konumda, istediğim sıcaklığa ayarlıyorum, eğer kışın camlarda buğu oluştu ise ya da yazın soğutma amacım varsa klimayı devreye sokuyorum, kontağı kapatmadan önce de klimayı normal havalandırma moduna alıyorum. böylece aracı her çalıştırdığımda havalandırma modunda çalışıyor.
bu yazdığınızı akşam deneyeceğim. Her defasında klimayı kapamaktan gına geldi. Gereksiz yere açık kalacak diye aklım çıkıyor :) 

2008 elegance

« Yanıtla #7 : Kasım 17, 2011, 02:59:28 ÖS »
off tuşuyla kapatırsanız her açtığınızda klima devreye girer. benim bildiğim araçtaki klima ıstma yapmaz soğutma amaçlıdır. mesela ben hiçbir zaman off tuşuyla kapatma yapmıyorum, havalandırmam her zaman açık. sadece fan ayarı ve ısı derecesini ayarlıyorum. yazın klima açacağım zaman dereceyi ayarlayıp ac tuşuyla manuel açıyorum veya autoya basıp otomatiğe alıyorum. ön cam buğu yaptığı zaman buğu çözme tuşuna basıyorum, buğu açılınca kapatıyorum(buğu çözme tuşuna basınca klima çalışır). umarım faydalı olmuşumdur.

bhdrknk

« Yanıtla #8 : Kasım 17, 2011, 03:06:12 ÖS »
off tuşuyla kapatırsanız her açtığınızda klima devreye girer. benim bildiğim araçtaki klima ıstma yapmaz soğutma amaçlıdır. mesela ben hiçbir zaman off tuşuyla kapatma yapmıyorum, havalandırmam her zaman açık. sadece fan ayarı ve ısı derecesini ayarlıyorum. yazın klima açacağım zaman dereceyi ayarlayıp ac tuşuyla manuel açıyorum veya autoya basıp otomatiğe alıyorum. ön cam buğu yaptığı zaman buğu çözme tuşuna basıyorum, buğu açılınca kapatıyorum(buğu çözme tuşuna basınca klima çalışır). umarım faydalı olmuşumdur.
tşk ederim. uygulayacağım.

kartal54

« Yanıtla #9 : Kasım 17, 2011, 03:07:02 ÖS »
Auto bölümünde çalışırsa klima bir kereye mahsus AC off yapın ve klimayı kapatmayın... Kapansa bile tam emin olmamakla beraber klima on değil de auto tuşundan açıp kapama yaparsanız yine klima off konumunda açılıyor...
Buğu yapıyorsa da özellikle buğu çözücüyü açmaya gerek yok çünkü havayı dışarıdan alırsanız içerisi nemlenmez buğu da yapmaz... çok soğuk günlerde veya aracı yeni çalıştırdığınızda buğu gidericiyi açarsınız sadece...

luca55

« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2011, 03:10:01 ÖS »

aynen bende normal fan ayarında calıstırıyorum,stop edip tekrar aracı calıstırdıgımda klima acılmıyor.yalnız ön cam tusuna bastıgımda otomatık calısıyor cogu aracta da oyle zaten.buğu yaptıgında ön cama basıp sonra offa basıyorum normal fan üflemesıylede bugu gıdıyor.

hondaciwic

« Yanıtla #11 : Kasım 17, 2011, 06:45:28 ÖS »
ac off yapıom kısın

faw13

« Yanıtla #12 : Kasım 17, 2011, 10:56:57 ÖS »
auto 22 de kullaniyorum yaz kis :), kompressoru nem hissederse kendi aciyor her daim devrede tutmuyor aslinda, kisin genelde kompressor kapali oluyor hatta autoda da, sanmayin ki klima kapaliyken 9 litre yakan araba klima acilinca 12 litre yakiyor, klima acik, oto vites aracla %100 sehir trafiginde 8.5 ortalama ile geziyorum cok da ekonomi kasmadan

kacaman

« Yanıtla #13 : Kasım 17, 2011, 11:07:07 ÖS »
kompresör devrede iste istemez kaldığından yakıtı ve performansı doğrudan etkilecektir, her seferinde üşenmeden ac off tuşuna basmayı ihmal etmeyin bence, ben öyle yapıyorum. ön cama verdiğimizde evet devreye giriyor fakat ac off ile devre dışı bırakıyorum, çok mu buğu yaptı kısa süre açıp kapatabiliriz klima kompresörünü, fakat sürekli devrede kalması dedğim gibi mutlaka aracın ivmelenmesini etkileyecektir.

Castiel

« Yanıtla #14 : Kasım 18, 2011, 08:03:53 ÖÖ »
ya dün akşam denedim fakat 5 -6 dakika içinde inanılmaz buğu oluyor arabanın tüm camları

mecbur kısa sürelik yine açıyorum klimayı aç kapa ilerde sorun yaratabilir gibime geldi o yuzden en güzeli arkadaşında dediği gibi 22 derecede ön cam ve ayaklara veren mode da kısık ateşte klimada takılmak :)

2008 elegance

« Yanıtla #15 : Kasım 18, 2011, 08:22:15 ÖÖ »
valla arkadaş senin bileceğin işte, ben buğu olayı pek yaşamıyorum. hava akış yönü ayaklar ve ön camda sürekli ısı ayarıda Hı konumunda. bir süre sonra aracın içi ısınınca istediğim ısı ayarına getiriyorum. fakat hava akış yönü sürekli ayaklar ve ön camda.
aracın içindeki kişi sayısıda buğuyu etkiler, fazla kişi=fazla buğu.

drmoz

« Yanıtla #16 : Kasım 18, 2011, 10:51:20 ÖÖ »
valla arkadaş senin bileceğin işte, ben buğu olayı pek yaşamıyorum. hava akış yönü ayaklar ve ön camda sürekli ısı ayarıda Hı konumunda. bir süre sonra aracın içi ısınınca istediğim ısı ayarına getiriyorum. fakat hava akış yönü sürekli ayaklar ve ön camda.
aracın içindeki kişi sayısıda buğuyu etkiler, fazla kişi=fazla buğu.
bir keresinde kışın memlekete gittik, bizim oralar hamamlarıyla meşhurdur :D
akşam hamam dönüşü herkes pamuk gibi olmuş arabaya 5 kişi bindik, bırakın buğu yapmayı camların iç yüzlerinden su akıyodu artık :D yarım saat buğu çözme modunda ancak temizlendi :D
araca binen kişi sayısı ve onların vücut sıcaklıkları da çok önemli buğu oluşumunda :)

2008 elegance

« Yanıtla #17 : Kasım 18, 2011, 12:43:13 ÖS »
yani, sonuçta araç iç sıcaklığı ve dış ortam sıcaklık farkı..

bhdrknk

« Yanıtla #18 : Kasım 18, 2011, 01:59:38 ÖS »
auto 22 de kullaniyorum yaz kis :), kompressoru nem hissederse kendi aciyor her daim devrede tutmuyor aslinda, kisin genelde kompressor kapali oluyor hatta autoda da, sanmayin ki klima kapaliyken 9 litre yakan araba klima acilinca 12 litre yakiyor, klima acik, oto vites aracla %100 sehir trafiginde 8.5 ortalama ile geziyorum cok da ekonomi kasmadan
Klima On konumunda olsa dahi araç içi sıcaklık 22 derece ise klima devrede olmuyor gibi anladım yazdıklarınızdan.
Araç içi derece 22 nin altına gelince buğu veya soğuk nedeniyle kendisi açılıyor. 22 üstüne kalınca kapanıyor. Doğrumudur ?? İyice karıştımı :)

faw13

« Yanıtla #19 : Kasım 18, 2011, 02:55:37 ÖS »
ısıtmak için zaten kompressör ü açmasına gerek yok, onu nem almak için kullanıyor, haliyle nemi alınca da kapatıyor kendini, hava kalitesiyle alakalı tamamen, araç klimaları normalde ısıtmazlar, sadece soğutur, soğutmazsa nem alır, o da kışın üstünüz başınız ıslakken çabuk kurumanız, hiçbir şekilde buğu yapmaması gibi anlamlara gelir :) yani içerisi 22 dereceye gelince klima kapanıyor gibi bir durum yok, içeriyi 22 yapmak için klimaya ihtiyacı yok, daha uygun, yaşanılır bir hava için klimayı açıyor

focusn70

• Ahmet
« Yanıtla #20 : Kasım 18, 2011, 03:19:15 ÖS »
bide şu var belli bi yerden sonra klima açma kapama motoru vuuug  gibisinden az bi ses çıkarıyo serviste bu sese normal diyo :)

hondaciwic

« Yanıtla #21 : Kasım 18, 2011, 06:08:28 ÖS »
normal tabı kardesım klıma motoru calısıor

faw13

« Yanıtla #22 : Kasım 18, 2011, 07:12:20 ÖS »
eee çıkarır evet normal birşey duyulur rolantideyken falan

mertkaan01

« Yanıtla #23 : Kasım 18, 2011, 07:46:23 ÖS »
normalde fan pervane düğmesini çevirince ac siz açılıyor.klima devreye girmeden o şekilde açılması gerek

emre319

« Yanıtla #24 : Kasım 18, 2011, 10:38:41 ÖS »
ac siz açılmıyor malesef basi bi ayrıntı ama ben de takılmış durumdayım.off tuşuyla tamamen kapattıktan sonra hangi tuşla açarsanız açın,orada ac off yazmadıkça klima açık oluyor.mesele çok yakması değil.zaten %4 ya da 5 etkiliyor vesselam.sorun bana sormadan açılması >%Sakin