Gönderen Konu: Michael'den yeni kurallara destek  (Okunma sayısı 743 defa)

memopad

  • Ziyaretçi
Michael'den yeni kurallara destek
« : Kasım 07, 2005, 03:26:30 ÖS »
Schumacher, yeniden FIA Başkanı seçilen Mosley'e de destek verdi. Yedi kere Formula 1 dünya şampiyonu Michael Schumacher, önümüzdeki yıl uygulamaya konulacak düzenlemelerle katılımların daha güvenli geçeceğini söyledi. Ferrari sürücüsü Schumacher, kendi Web sitesinde yaptığı açıklamada, lastik değiştirmenin yeniden yapılabilecek olması ve motor hacimlerinde küçültmeye gidilmesine destek verdi.
"Lastik değiştirmeye izin verilmesi ve V8 motorlara dönülmesi pistlerde güvenliği artıracak" diyen Schumacher, yeni sıralama turları konusunda ise bekle ve gör politikası izliyor.

Formula 1'de, katılım içinde lastik değiştirme uygulaması 2004 sezonu sonunda kaldırılmış ve sıralama turları ve katılım içinde sadece bir set lastik kullanılması kotası koyulmuştu. Bu uygulama, özellikle katılımın sonlarına doğru aşınan lastikler yüzünden, sert virajlarda lastiğin yırtılmasıyla güvenlik tehlikesini de beraberinde getirmişti. Uygulama FIA tarafından geçtiğimiz hafta değiştirildi.

Formula 1'deki diğer bir yenilik ise motorlarda. 3.0 litre V10 silindirli motorlar yerine, artık 2.4 litre V8 silindirli motorlar kullanılacak. Eskiden tek tur üzerinden yapılan sıralama turları da değişik bir formata kavuşacak. Üç bölümden oluşacak sıralama turlarında her turda en yavaş beş katılımçı elenecek ve son 10 otomobile 20 dakika süre verilecek.

Dünya şampiyonluğunu Renault'nun İspanyol pilotu Fernando Alonso'ya kaptıran Michael Schumacher ayrıca yeniden FIA başkanı seçilen Max Mosley'e de destek verdi. 36 yaşındaki Alman pilot, "Max her zaman bize, sürücülere kulak vermiştir. Ve son birkaç aydır, uyarılarımızı dikkate alarak güvenlik önlemlerinin artırılması üzerine çalışıyordu" dedi

..................................
lastik konusunda geri adım atılmasını beklemiyordum açıkcası. Herhalde Schumi ve Ferrari bu konuda ağırlıklarını koydular.