Gönderen Konu: Kriz devi bitirdi! (Honda)  (Okunma sayısı 5461 defa)

34VTC26

• Ziyaretçi
Kriz devi bitirdi! (Honda)
« : Aralık 05, 2008, 09:32:17 ÖÖ »
Formula 1'de büyük bir şok yaşanıyor. Global krizin büyük yara açtığı Honda, göz yaşları içerisinde F1 rüyasına noktayı koydu.

05 Aralık 2008 Cuma, 09:05

HTSPOR.COM

Takeo Fukui göz yaşlarını tutamadığı basın açıklamasında Honda'nın Formula 1'den çıkma kararı aldığını duyurdu.

Global ekonomik krizin açtığı yaranın çok büyük olduğunu ifade eden Honda takımı, F1 ekibini satacaklarını ve Formula 1'den çıkma kararı aldıklarını duyurmak zorunda kaldıklarını resmen söyledi.

Formula 1'de yılda 300 milyon pound harcayan Honda'nın Ocak'ta bütün çalışanlarına takımın kapatıldığını duyuran mektupları yollayacağı ve bu süreçte bir alıcı aranacağı ifade edildi.

Kendi takımı dışında başka takımlar için de motor üreten Honda bu desteği de sona erdirdiğini açıkladı.

Açıklamayı oldukça duygusal bir şekilde yapan Honda Başkanı Takeo Fukui, global kriz sebebiyle bu aşamaya geldiklerini anlattı.

Takım patronları Ross Brawn ve Nick Fry'ın da 1 ay içerisinde takımı alacak bir yatırımcı aramak için çalıştıkları ifade edildi.

Bu aşamada Honda'nın F1 takımını alacak bir yatırımcı bulunmaması durumunda, F1 yeni sezonda 18 araca düşecek.

Ayrıca Suzuka'daki F1 GP'sinden de sorumlu olan Honda bu katılımla ilgili olarak bir sorun olmadığını ve takvimin aksamandan yürüyeceğini açıkladı.

Beş yıl boyunca başka takımlara motor sağlayan ve 2005'te kendi aracıyle F1'e adım atan Honda'nın 2008'in başında takımın başına getirdiği, Michael Schumacher ile bir çok şampiyonluğa imza atmış olan Brawn ile özlenen başarı için adım atması beklenirken F1'den çekilme kararı alması camiada büyük bir şok etkisi yarattı. Honda modern zamanlarda elde ettiği tek zaferini 2006 Macaristan GP'sinde Button ile kazanmıştı.

2009'a takımsız girecek olan Button'ın bir orta sıra takımıyla anlaşması beklenirken, bu kararın ardından takımın bir diğer pilotu F1'in tecrübeli ismi Brezilyalı Rubens Barrichello'nun motorsporları kariyerine son noktayı koyması bekleniyor.

-HONDA'DAN KİLİT DETAYLAR-

BAR satın alındıktan sonra Honda takımı 2006'da oluşturuldu.
2006 markalar şampiyonasında 86 puanla dördüncü oldu. 2007'de altı puanda kaln takım, 2008'de ise 14 puan alabildi.
Honda 800'ü aşan çalışanıyla yılda 300 milyon pounda yakın para harcadı.
Takım çok fazla reklam almamayı tercih eden bir politika çizerken yatırımın büyük çoğunluğu sürekli olarak ana firmadan geldi.

rockhound

• Galtek Nadir
Ynt: Kriz devi bitirdi! (Honda)
« Yanıtla #1 : Aralık 05, 2008, 10:06:15 ÖÖ »
geçmiş olsun ne diyelim. büyük kayıp motorsporları için. en kısa sürede kriz atlatılıp şampiyonaya tekrar dönerler. Hondasız F1 olmaz

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 05, 2008, 05:33:31 ÖS »
açıkcası bunu bekliyordum gerçektem bende şoke oldum gerçekten üzüldüm Honda Tekrar geri gelecektir arkadaşlar merak etmeyin şuan otomotiv sektöründe ciddi dalgalanma ben açıkcası bu salgalanmayı nisan mayıs gibi sezdim çoğu fabrika maliyetleri kısmıştı ve sonucuda oluştu...

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2008, 05:50:50 ÖS »
Yok artık!

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2008, 05:51:38 ÖS »
honda satılığa çıkarıldı sonuçta alıcı bulunursa çekilmeycek kalacak tek temenni alıcı bulunması takım patronları brown ve fry mutlaka takıma destek verip takımı 2009 da yarıştıracaktır.Şuanlık 2009 lansmanını yapacak kadar parası bulunuyor.Honda f1 in ama mutlaka çıkcaktır bu durumdan eğer bu krizi parçalanmadan 2009 da yarışırsa honda o zaman gerçek yarışı kazanmış olacak ve buda honda yı hırslandıracak ve yarış kazanacaklar asıl üzüldüğüm Jenson Button dur ama soğuk kanlı birisi olduğu için bunda kurtulacağını ümid ediyor

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2008, 06:05:39 ÖS »
bu yazıda eksikler var Honda ın Formula 1 sitesine girip bakarsanız ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor...

cıvıc6041

« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2008, 06:40:08 ÖS »
inş en kısa zamanda tekrar pistlerde göreceğiz hondamızı!!!

mechanicer

« Yanıtla #7 : Aralık 05, 2008, 07:15:34 ÖS »
duyunca sok oldum cok uzgunum...

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 05, 2008, 08:39:55 ÖS »
Kriz dalgası çok büyük ve her sektörü etkiliyor şuan bende üzüldüm ama şimdi tek çare müşteri çıkması takım için bakalım ama bu şok bir karardı bence Jenson için çok üzüldüm açıkcası

S2K_06

« Yanıtla #9 : Aralık 05, 2008, 09:03:38 ÖS »
Kriz mahfetti herseyi..koskoca honda bu hallere gelirmiydi..

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 05, 2008, 09:07:38 ÖS »
daha öncede düştü bar honda ile geri gelmişti şimdi tekrar düşüşte

BLACK ORANGE

« Yanıtla #11 : Aralık 05, 2008, 11:01:52 ÖS »
bitmeis metinim. eminim kardeşim çok yakında geri döner...

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Aralık 05, 2008, 11:48:49 ÖS »
yakında geri dönmesi takım satılmasıyla olacak ki inşallah olur yoksa taraftar kaybı yaşar gelecek seneye umut veren bir takım dı

whitehan

« Yanıtla #13 : Aralık 06, 2008, 01:00:48 ÖÖ »
her ıste  bı hayırr aramak lazım bence daha guclu bı sekılde gerı dönecektır..uzuldumm..ama umutluyum..