Gönderen Konu: Hockenheim analizi  (Okunma sayısı 881 defa)

HONDA

  • Ziyaretçi
Hockenheim analizi
« : Temmuz 23, 2005, 03:27:20 ÖS »
İngiltere ve Fransa Grand Prix'lerinde topladığı 18 puanla şampiyonluk yolunda büyük mesafe kat eden İspanyol Fernando Alonso, 77 puanla sürücüler klasmanında liderliğini devam ettirirken en yakın rakibi Kimi Raikkonen'e 26 puan fark gibi önemli bir avantaj ile Almanya Gp'sini bekliyor. Sezonun bitimine 8 katılım kala, Fernendo'nun bu avantajını kaybetmesi için kendisinden beklenmeyen hatalar yapması gerekiyor.

Bunun yanında rakiplerinin ise sezonun sonuna kadar istikrarlarını bozmadan 1 ve 2.nci sıraları alarak arayı kapatmaları gerekmekte. Eğer sezon sonuna kadar Kimi bütün katılımlardan zaferlerle ayrılırsa toplamda puanı 131 olacak bunun ile birlikte Alonso sezon sonuna kadar bütün katılımları 2.nci bitirirse toplam puanı 141 olacak. İşte bu durumların söz konusu olduğu bir ortamda Almanya GP’si çok önem taşıyor.

Şimdi Almanya GP’si hakkında hazırladığımız analize bir göz atalım.

Pist yapılan değişikliklerle bambaşka bir görünüme kavuştu. İçinde hızlı-orta-yavaş virajları barındıran sayılı pistlerden bir tanesi olarak gözükmekte. Hafta sonunda yağış olma olasılığından bahsediliyor. Eğer olmaz ise klasikleşen, - güneşli havada Hockenheim seyredilir - kuralı bu senede gerçekleşecek. Stadyum sektöründe araçlar minumum düzeyde downforce ile katılımacaklar. Bu kayganlığın müsait olduğunu manasına gelebilir. Özellikle son yıllarda Michael Schumacher’in sezonun en iyi katılımlarını çıkardığı sektör, stadyum bölümü olarak gözüküyor bu bölümde Renault ve Mclaren'ların alacağı dereceler çok önemli. Eğer bu bölümde yavaş kalırlarsa Ferrari’den buradan galibiyetle ayrılmamak için hiçbir sebep kalmaz.

PİST:
Start-Finish düzlüğününde 185 mile ulaşan araçlar 125 mil’e inerek Nordkurve’e dönecekler ardından en önemli viraj Parabolica olarak gözüküyor. Bu virajlarda ortalama hız 90 ila 130 arası değişiyor. Şimdi ise bu hafta boyunca takımların biz burada rakiplerimize fark koyacağız dedikleri uzun dönemeçli ve sert virajlı bölüme 190 mile ulaşan araçlar 45 mile kadar inerek Spitzkehre Kompleksine girecekler, ardından 70 mille sert bir sağ dönüş ve arkasından Stadyum Kompleksine giren araçlar 110 mil ile Mobil 1 virajına arkasından 65 mil ile sola yatık Sachs ve sol sağ ile Sudkurve ile turlarını tamamlayacak. Tabi ki arada irili ufaklı birkaç adet daha viraj var. Fakat buralar katılımın kaderini belirleyecek noktalar olarak gözükmüyor.

LASTİKLER:
Hockenheim lastik seçiminin en önemli olduğu pist desek yanılmayız her halde. Sıcaklığın ve sert frenajların olduğu bir pistte sağlam bir o kadar da ince hamurlu bir lastik gerekmekte. Pist sıcaklığının çok yüksek olması bekleniyor. Özellikle erken ısınan lastikler katılıma ağırlığını koyacaktır. Pilotların katılım dışı kalmasını belirleyecek en önemli unsur olarak ilk sırada duruyor.

STRATEJİLER:
Eğer yağmur yağarsa gerçekten hafta sonu çok eğlenceli geçecek. Eğer yağmur katılım başladıktan sonra yağarsa 20 pilotu aynı anda lastik değiştirirken görebiliriz. Mclaren- Renault- Ferrari birbirlerinin durumuna göre pitstop stratejilerini belirleyecektir. Özellikle Renault’un pit stop’u çok önemli. Grid’de garip şeyler olabilir!

YORUM:
Sürpriz olarak Jenson Button’ı gösterebiliriz, gerçekten bütün hafta boyunca çok çalıştı. Schumacher’in galibiyetine genel olarak otoriteler şans vermiyor. Gerçekçi olmak gerekirse Ferrari’nin son testleri hakkında iyi sonuçlar gözükmemekte. Yine de herkes Schumi’ye dikkat etmeli. Galibiyete en yakın isim Kimi Raikkonen, eğer Mercedes motoru sorun çıkarmaz ise Montoya’yı da ilk 3’de görebiliriz. Sonuç olarak çok zor bir katılım bizleri bekliyor.