Gönderen Konu: F1'de kontrol CVC'ye geçti  (Okunma sayısı 754 defa)

memopad

  • Ziyaretçi
F1'de kontrol CVC'ye geçti
« : Kasım 28, 2005, 11:57:48 ÖÖ »
İngiliz yatırım şirketi CVC Capital Partners, Formula 1 Grubu'nun çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı. Bernie Ecclestone'nun F1'deki yeni ortağı CVC Capital Partners şirketi oldu. Dünyanın en önemli katılım serisinde kontrolü ele geçiren CVC, Formula 1'in başkanı Bernie Ecclestone'un görevine devam edeceğini duyurdu. CVC'nin çoğunluk hissesine sahip olmasıyla Formula 1'in yönetimi için aylardır süren mücadele sona ermiş oldu.

Geçtiğimiz yıl üç banka, Formula 1'de daha fazla söz sahibi olmak için hukuki yola başvurmuştu. JP Morgan, Lehman Brothers ve BayernLB, Formula 1'in ana hissedarı Alman medya devi Kirch'in iflas etmesi ve bu şirketin hisselerinin kendilerine geçmesine rağmen, Formula 1'de söz hakkının azınlık hissedarlarında olduğunu ileri sürerek açtıkları davayı kazanmıştı.

Formula 1'in ticari haklarını idare eden Bernie Ecclestone ve CVC ortak bir açıklama yaparak varılan noktanın Formula 1'in geleceği açısından çok olumlu olduğunu ifade etti. Ecclestone, CVC'yi "Formula 1 için ideal bir partner" olarak tanımladı ve bu ortaklığın Formula 1'de yer alan takımlara, üreticilere ve organizatörlere uzun vadede büyük fayda sağlayacağını söyledi.