Gönderen Konu: Değişiklikler kapıda!  (Okunma sayısı 845 defa)

Srkn®

  • Ziyaretçi
Değişiklikler kapıda!
« : Ekim 26, 2005, 11:10:04 ÖÖ »
Formula 1'de 2006 sezonunda üç aşamalı yeni bir sıralama formatı uygulamaya konuluyor. Birçok takımın karşı çıkmasına rağmen katılım içinde lastik değişimine de izin verilecek. Formula 1'de 2006 sezonu yine değişikliklerle başlayacak.Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) Başkanı Max Mosley, Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone ve takım yöneticilerini bir araya getiren Londra'daki toplantının ardından bu yıl çok eleştirilen sıralama formatının değiştireleceği açıklandı.

Buna göre 2006 yılından itibaren üç aşamalı bir sıralama formatı uygulanacak.

15 dakikalık ilk iki seansta en yavaş beşer otomobilin eleneceği yeni formatın en heyecan verici anı, pole pozisyonu için katılıman son 10 pilotun 20 dakikalık final mücadelesi olacak.

Bernie Ecclestone'un önerisi olan yeni sıralama formatı dışında, toplantının ardından 2005 sezonunun başında konulan tek set lastik kuralının da son bulacağı ve katılımlarda lastik değişimine izin verileceği açıklandı.HONDA

  • Ziyaretçi
Değişiklikler kapıda!
« Yanıtla #1 : Ekim 26, 2005, 11:39:40 ÖÖ »
Bakalım daha neler göreceğiz?  :?

memopad

  • Ziyaretçi
Değişiklikler kapıda!
« Yanıtla #2 : Kasım 02, 2005, 08:50:07 ÖÖ »
Michelin'den FIA'ya tepki

Yeni Formula 1 sezonunda lastiklerle ilgili değişikliğin giderleri arttıracağını iddia eden Michelin, FIA'yı tutarsız kararlar vermekle suçladı. Lastik üreticisi Michelin, 2006 sezonu için getirilen yeni kuralların, FIA'nın Formula 1 ile ilgili "tutarsız kararları"nın son örneği olduğunu iddia etti.
Fransız firma, FIA'nın lastiklerle ilgili kural değişikliği ile takımların daha fazla lastiğe ihtiyacı olacağını ve bunun da giderlerde yüzde 15'lik bir artış anlamına geldiğini belirtti. Michelin'den yapılan yazılı açıklamada, "kural değişikliği, FIA'nın harcamaları azaltma hedefiyle çelişiyor ve 2005'e göre geri adım niteliği taşıyor" ifadeleri yer aldı.

Formula 1'de mücadele eden 10 takımdan yedisine lastik veren Michelin, yeni düzenlemenin firmanın 2005'teki çalışmalarını gereksiz kıldığını ve önümüzdeki sezon için yeni lastikler üretmeleri gerekeceğini açıkladı: "Michelin, bu yüzden FIA'nın 2006 için gizli amaçlarını sorguluyor. FIA'nın tutarsız kararları ve şeffaflıktan uzak yönetim biçimi bir kez daha kanıtlanmıştır."

FIA ise Michelin'e cevabında, takımlara katılım sırasında yeniden lastik değiştirme hakkı tanınmasının Formula 1 Komisyonu üyeleri arasında ve FIA Dünya Konseyi'nde çoğunluğun oyuyla kabul edildiğini belirtti.