Gönderen Konu: Daha Ucuza Daha Çok Ralli Mi ?  (Okunma sayısı 702 defa)

HONDA

  • Ziyaretçi
Daha Ucuza Daha Çok Ralli Mi ?
« : Temmuz 29, 2005, 11:08:00 ÖÖ »
2007 Dünya Ralli Şampiyonası Takvimi'nde 24 ralli olabilir. Bu, Ralli Komisyonu Başkanı, Jacques Regis'in planı. Takımların daha düşük maliyetler istediği bir dönemde bu sürpriz bir teklif oldu. Ama Jacques Regis'e göre hem ralli sayısını arttımak hem de maliyetleri azaltmak mümkün.

Regis'in planına göre 24 ralli 12 etaba bölünecek. Yani ardarda gelen ralliler birbiri ardına gelen haftasonlarında yapılacak. Takımlar ardarda gelen rallilerde aynı otomobil ve motoru kullanmak zorunda olacak. 2007'deki tüm ralliler tıpkı bu yılki Fransa ve İspanya Rallileri'nde olduğu gibi düzenlenecek.  İki ralliden ilki, salı günü antreman turlarıyla başlayacak ve pazar günü sona erecek. Bir sonraki ralli de takip eden salı günü antreman turlarıyla başlayıp pazar günü sona erecek.

Maliyetleri azaltmak için, cografi olarak yakın olan ralliler bir çift olacak. Örneğin tıpkı Arjantin ve Meksika Rallileri gibi Avustralya ve Yeni Zelanda Rallileri ardarda yapılacak.

Bu planın hayata geçirilmesi için nakliye ve otomobillerin bakımı gibi büyük gider kalemlerinin azaltılması gerekiyor. Yeni Dünya Ralli Şampiyonası Takvimi, Norveç, Lübnan ve İrlanda gibi yeni ülkelerin de tavkime dahil olmasına yardımcı olacağı gibi, daha önce takvime dahil olan Portekiz ve Kenya'nın yeniden şampiyonaya dönmesini sağlayabilecek.

Regis, İngiliz basınına yaptığı açıklamada; " Bir sezonda 16 katılımın olduğu şimdiki sisteme kriterleri karşılasalar bile yeni ülkeleri dahil edemiyoruz " dedi. Yeni takvimle ilgili henüz hiçbir karar alınmadı. Yeni takvimin gerçekleşmesi için en önemli şey, takımların ikna edilmesi.