Gönderen Konu: Uzun yol oncesi hazirlik  (Okunma sayısı 6225 defa)

KADiFE

Uzun yol oncesi hazirlik
« : Mayıs 16, 2012, 04:54:48 ÖÖ »
Arkadaslar bu yaz, uzun bir yol planim var, 2 aydan kisa bir surede 35 bine km ya yakin bir yol,

col sicaklari ve kutup soguklari ile dolu bir yolculuk olacak,

aracim, 180 bin kmde toyota prius daha bugun

on diskler ve ped leri deyistirdim,

sentetik yag deyisimi

hava filitresi deyisimi ve

silecek lastikleri deyisimi yaptim,

motor yagina ekstradan tutunmayi guclendiren sivi ile

yakit tankina temizleyici madde de kullandik,

bunlara ilaveten eklemek istediginiz , tavsiyeleriniz onerileriniz varsa benimle paylasirsaniz cok memmun olurum,

canguder

Ynt: Uzun yol oncesi hazirlik
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2012, 07:23:43 ÖÖ »
araçtaki kişi sayısına göre lastik basınçlarınıda ayarlayın. bagaja 10 litrelik yedek benzin alın. lastik tamir kitini unutmayın :) iyi yolculuklar

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #2 : Mayıs 16, 2012, 08:11:19 ÖÖ »
Yol tecrübeniz varsa Yeterli bu bakımlar. 35 000 Km yapacakmışşın. Yolculukta zaten tekrar bakım yapman gerekecek.

Kazasız belasız yolculuklar

mertkan677

« Yanıtla #3 : Mayıs 16, 2012, 08:29:11 ÖÖ »
Nasıl yolculuk hocam o ? Nereden nereye gidiceksiniz acaba baya uzun :)

KADiFE

« Yanıtla #4 : Mayıs 16, 2012, 10:05:18 ÖÖ »

yolculugun haritasini az kaldi tamamlayim eklerim,bir cok kisi imkansiz yapamazsin dedi, ama onlara kalsa, 5 saaten fazla arabada kullanilmaz,

Yol tecrübeniz varsa Yeterli bu bakımlar. 35 000 Km yapacakmışşın. Yolculukta zaten tekrar bakım yapman gerekecek.

Amin cumlemiz,

yol tecrubesi olarak, 28 saat uyumadan benzin haric durmadan araba kullandigim olmustu,

1920 km de 16 saate gitmistim bi keresinde.

yilda ortamala,100 bin km uzeri ortalamam var,

ama bu en buyuk yolculugum olacak , hic bir kismini sansa birakmak istemiyorum ondan biraz tedirginlik var,

araçtaki kişi sayısına göre lastik basınçlarınıda ayarlayın. bagaja 10 litrelik yedek benzin alın. lastik tamir kitini unutmayın :) iyi yolculuklar

tesekkur ederim

Aracta tek basima olacagim, lastiklerde nitrojen gazi var, rot balance tamam suan,
20 litrelik basinca dayanikla benzin muhafaza kabida var,
iki tanede kirikom ve iki cakmakliga bagli hava pompasi ,dijital hava basinc gosteren alet, kucuk hava kacaklarini onaracak, sprey sivi. buzlu havalar icinde, bir set kar zinciri, 2 cekme halati, 1 kucuk kar kuregi,

acil durumlar icin 3 tane mesale, ilk yardim cantasi, iki adet telzi , arac ici 120 v sarj adaptoru, 3 tane radar aleri, 1 gps. soguk icecek muhafaza kabi,

3 kutu motor yagi, 3 kutu enjektor temizleyici sivi, 1 sise cok soguk havalar icin radyotor antifrezi,
2 sise yagmurda on camin kayganligini artiracak sivi.kar yagmasina karsi cam buzu cozecek sprey,
eksta 1 cift fazladan silecek lastigi,yagmurluk, semsiye, el feneri, anahtar takimi,yangin sondurucu,

araca fazla agirlik yapmak istemiyorum,cunku bu kadar uzun yolda gunduzleri far acik veya kapali gitmem bile yakiti etkiliyo,1 kg fazla gereksiz agirlik olsun istemiyorum, onun icin en onemliler boyle dusundum,

kayaci26

« Yanıtla #5 : Mayıs 16, 2012, 10:22:41 ÖÖ »
maşallah ne diyelim....

Bir kaç tane de sözlük alın yanınıza yeter.... bir de bolca $ . . .

absolut01

« Yanıtla #6 : Mayıs 16, 2012, 10:33:21 ÖÖ »
2-3 karton sigara(içiyorsan),temiz çamaşır,yolda dinleyeceğin cdler,birde ketıl alsan yeter kahve falan içersin :)

canguder

« Yanıtla #7 : Mayıs 16, 2012, 10:36:51 ÖÖ »

yolculugun haritasini az kaldi tamamlayim eklerim,bir cok kisi imkansiz yapamazsin dedi, ama onlara kalsa, 5 saaten fazla arabada kullanilmaz,

Amin cumlemiz,

yol tecrubesi olarak, 28 saat uyumadan benzin haric durmadan araba kullandigim olmustu,

1920 km de 16 saate gitmistim bi keresinde.

yilda ortamala,100 bin km uzeri ortalamam var,

ama bu en buyuk yolculugum olacak , hic bir kismini sansa birakmak istemiyorum ondan biraz tedirginlik var,

tesekkur ederim

Aracta tek basima olacagim, lastiklerde nitrojen gazi var, rot balance tamam suan,
20 litrelik basinca dayanikla benzin muhafaza kabida var,
iki tanede kirikom ve iki cakmakliga bagli hava pompasi ,dijital hava basinc gosteren alet, kucuk hava kacaklarini onaracak, sprey sivi. buzlu havalar icinde, bir set kar zinciri, 2 cekme halati, 1 kucuk kar kuregi,

acil durumlar icin 3 tane mesale, ilk yardim cantasi, iki adet telzi , arac ici 120 v sarj adaptoru, 3 tane radar aleri, 1 gps. soguk icecek muhafaza kabi,

3 kutu motor yagi, 3 kutu enjektor temizleyici sivi, 1 sise cok soguk havalar icin radyotor antifrezi,
2 sise yagmurda on camin kayganligini artiracak sivi.kar yagmasina karsi cam buzu cozecek sprey,
eksta 1 cift fazladan silecek lastigi,yagmurluk, semsiye, el feneri, anahtar takimi,yangin sondurucu,

araca fazla agirlik yapmak istemiyorum,cunku bu kadar uzun yolda gunduzleri far acik veya kapali gitmem bile yakiti etkiliyo,1 kg fazla gereksiz agirlik olsun istemiyorum, onun icin en onemliler boyle dusundum,

ben geçen yaz sarasotadan miamiye kadar araba kullanmıştım. toplam 1600 mil yol yaptım.araç dodge charger idi. gittiğimizi bile anlamadık. hafif bir yorgunluk dışında gayet iyidi. amerikadaki yollarda 1 tane çukur bulamazsın. ayrıca yol kenarları teller ile muhafaza edilmiş yabani hayvanlar yola atlayamıyor. türkiyede karşına kedi köpek inek çıkıyor kazaya sebep oluyorlar. gelişmiş ülkelerde yolculuk yapmak daha zevkli.navigasyon ile rahatça heryeri bulabiliyorsun.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2012, 10:37:37 ÖÖ Gönderen: canguder »

KADiFE

« Yanıtla #8 : Mayıs 16, 2012, 10:52:48 ÖÖ »

yol haritasi boyle %90 hali ile

suby

« Yanıtla #9 : Mayıs 16, 2012, 02:00:52 ÖS »
elektrık bandı, klıps, yorgan, yolda canınız sıkılmasn dıe abur çubur bışylr alınabılır, jelıbon vb gbı.. :)

HondaCivic10

« Yanıtla #10 : Mayıs 16, 2012, 03:27:42 ÖS »
Herşey tamam gibi şimdiden kazasız belasız yolculuklar

hangover

« Yanıtla #11 : Mayıs 16, 2012, 04:02:27 ÖS »
bu prius ların kötü ünü yokmuydu hocam tamamen kulaktan duyma birşey benimki, hatta amerikada yayınlanan bi talkshow programında fena dalga geçmişlerdi bu araçla. amcamdada var aynı araçtan, insan uçak kullanıcakmış gibi bi havayla karşılaşıyo direksiyona oturunca :)

bbhnda

« Yanıtla #12 : Mayıs 16, 2012, 04:24:20 ÖS »
bu prius ların kötü ünü yokmuydu hocam tamamen kulaktan duyma birşey benimki, hatta amerikada yayınlanan bi talkshow programında fena dalga geçmişlerdi bu araçla. amcamdada var aynı araçtan, insan uçak kullanıcakmış gibi bi havayla karşılaşıyo direksiyona oturunca :)

aynı hava bizdede var :D  bu arada iyi yolculuklar zaten tecrübeliymişsiniz herşey tamam gibi metallica cd sini unutmayın turn the page tam uzun yol şarkısı  :D

dreammaker_11

« Yanıtla #13 : Mayıs 16, 2012, 04:26:29 ÖS »
yolluk ekmek arası bişeylerde hazırlayın tok tutar :)

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #14 : Mayıs 16, 2012, 06:19:30 ÖS »
Abi sen olayı çözmüşşün daha ne soruyon :)

Her şey tamam. Geriye yorulmamak ve uyumamak kalıyor. Kazasız belasız yolculuklar .

carousal

« Yanıtla #15 : Mayıs 16, 2012, 06:52:13 ÖS »
Biz de 500-600 km gidince uzun yol yaptık diyoruz. Geçen forumda biri uzun yol yapacağım demiş, yanlış hatırlamıyorsam biri sormuş kaç km gideceksin diye gelen cevap 250 km'ydi.

Şimdi şu başlığı okuyunca 35 bin km nere, 250 km nere? :D

Benim tek tavsiyem çakmak yada kibrit bulundurmak, discovery channel'da birçok hayatta kalma belgeseli izledim, en önemli ihtiyaç ateş. Ateş olunca medeniyet geliyor.

Toyota Prius'un km yüksek, 180 bin'de. 200 bin bakımı yola denk geliyor. Tabi Amerika'da bakım periyodu farklıdır, ben TR için söylüyorum. Eğer kayışlıysa 200 bin'de kayışlar değişiyor. Ancak Prius'ta zincir vardır diye tahmin ediyorum.

Gidilen yerlerde gezilecekse güzel bir gezi, ancak sürekli araç sürmeye (araç dayanıklılığı vb.) yönelik bir program ise, umarım üzerine para kazanıyorsunuzdur. Yoksa çekilecek iş değil.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2012, 06:55:14 ÖS Gönderen: carousal »

gecetilkisi

« Yanıtla #16 : Mayıs 16, 2012, 09:34:39 ÖS »
benim bildiğim bu araç hibrit.söylenenler ise hep benzinli motor baz alınarak söylenmiş bence bu kadar basit bakmayalım.

CAGLAR28

« Yanıtla #17 : Mayıs 16, 2012, 09:41:07 ÖS »
iş için filan mı bu yolculuk baya sağlam yani .hayırlısı olsun.

BGR19

« Yanıtla #18 : Mayıs 16, 2012, 09:46:39 ÖS »
ya bir de amerikalılar uzun yola çıkarken bi bant çekiyorlar arabanın üstüne, çizilmesin fln diye herhalde. ondan yapacak mısınız?
merakettiğim bir şey o bantın çeşidi, ne çeşit ki o bant mavi renkli değişik

CAGLAR28

« Yanıtla #19 : Mayıs 16, 2012, 09:50:38 ÖS »
kaputa koruyucu şeffaf şart zaten

Ouzhan_

« Yanıtla #20 : Mayıs 22, 2012, 02:55:35 ÖÖ »
bende uzun yol denince 2bin falan diyodum.35bin nedir ya.5sene binsem o kadar gezemem :D zaten siz gerekli malzemeleri kendiniz belirtmişsiniz aklıma gelmiyenlerde var içlerinde. bu arada prius kac model 2010-11 falandır diye tahmin ediyorum :D seyahatten dönüsünüzü merakla bekliyorum